روابط عمومی تعاونگران
خبرهای اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ۳٠ آبان ۱۳۸٦

میلاد با سعادت امام رضا(ع)

و

هفته ی بسیج مبارک باد

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ۳٠ آبان ۱۳۸٦

تأسيس  160 شركت تعاوني در آبادان

 رییس اداره تعاون آبادان گفت: در سال‌جاري  160 شركت تعاوني با 3100 فرصت شغلي در آبادان تأسيس شده است.

سید ناصر مشعشعيان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آبادان با اعلام اين خبر گفت: به منظور ايجاد اشتغال براي افراد جوياي كار و بهبود وضعيت اقتصادي در منطقه، بيش از 160 شركت تعاوني در بخش‌هاي مختلف صنعتي، كشاورزي، خدمات حمل و نقل دريائي و مسكن راه‌اندازي شده است. وي افزود: با تأسيس اين شركت‌ها براي 3100 نفر فرصت شغلي فراهم شده است. رئيس اداره تعاون آبادان ميزان سرمايه‌گذاري شركت‌هاي تأسيس شده را بيش‌از 1400 ميليارد ريال عنوان كرد و اظهار داشت: تشكيل واحد تعاوني در آبادان در سال‌جاري نسبت به سال گذشته 70درصد رشد داشته است.
و از لحاظ ايجاد فرصت‌هاي شغلي نيز نسبت به مدت مشابه 15درصد افزايش را نشان مي‌دهد.
مشعشعيان از راه‌اندازي 30 شركت تعاوني مسكن مهر در آبادان خبر داد و تصريح كرد: از ابتداي اجراي طرح، اعطاي تسهيلات به بنگاه‌هاي زودبازده و كارآفرين تاكنون بيش از 110ميليارد ريال به 30 تعاوني در بخش‌هاي صنعتي، كشاورزي، خدماتي و حمل‌ و نقل دريائي اختصاص يافته است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ۳٠ آبان ۱۳۸٦

 مساله ازدواج،مسکن و اشتغال مهمترین دغدغه دولت نهم است

جلسه پرسش و پاسخی با حضور مهندس حامدیان مدیر کل تعاون استان و مهندس نوابی معاون طرح و برنامه و زینعلی سرپرست صندوق تعاون استان و تنی چند از معاونین و مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در محل تالار اجتماعات شهید میردامادی دانشگاه برگزار شد .

به گزارش (ایسکانیوز)جلسه پرسش و و پاسخی با حضور مهندس حامدیان مدیر کل تعاون استان و مهندس نوابی معاون طرح و برنامه وآقای زینعلی سرپرست صندوق تعاون استان و تنی چند از معاونین و مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در محل تالار اجتماعات شهید میردامادی دانشگاه برگزار شد .
مهندس حامدیان مدیر کل تعاون استان در این جلسه خطاب به دانشجویان گفت : هرم سنی جمعیت در سالهای اخیر تغییر کرده به طوری که اکثریت جمعیت کشور را در حال حاضر جوانان بیست تا سی سال تشکیل می دهند که این امر موجبات افزایش روز افزون تقاضا ها در بخش های مختلف اقتصادی , اجتماعی از سوی این قشر جوان شده است .
وی در ادامه سخنان خود سه مشخصه ازدواج , مسکن و اشتغال را مهمترین دغدغه های دولت نهم دانست و گفت : دولت در سالها یاخیر منابع بانکی را به سمت اشتغال سوق داده است که این امر در قالب تسهیلات بنگاههای اقتصادی در دسترس متقاضیان قرار گرفته و این در حالی است که هدایت منابع مالی در دولتهای گذشته به سوی بانکها بود و توجه کمتری به این بخش وجود داشت .
حامدیان تصریح کرد : وزارت تعاون اقدام به تشکیل مجموعه ای تحت عنوان صندوق تعاون کرده است که به تعاونیهای مشغول به فعالیت در بخشهای مختلف تسغیلات مالی ارائه می کند .
حامدیان در ادامه از تاسیس بانک توسعه تعاون خبر داد و گفت : این بانک از اوایل سال آینده شروع به فعالیت خواهد کرد .
مدیر کل تعاون استان اصفهان با اشاره به اهمیت موضوع مسکن جانان گفت : قرار است یک و نیم میلیون مسکن با الگوی هفتاد و پنج متری از طریق تشکیل تعاونیها اجرا شود که متقاضیان می توانند از طریق سایت وزارت تعتون نسبت به ثبت نام مسکن اجاره ای اقدام کنند .
وی خاطر نشان کرد : در این طرح زمین به صورت رایگان به متقاضیان ارائه می شود و اجاره مختصری اخذ خواهد شد که به صورت نود و نه ساله می باشد و تا سقف چهارده میلیون تومان وام بانکی داده خواهد شد و این امررا تحول بزرگی دانست که فشار وارده به اقشار کم در آمد را کم کرده است .
مدیر کل تعاون استان گفت : ما اگر بخواهیم در بحث اشتغال پایدار موفق باشیم باید روحیه کار آفرینی , کار جمعی و مشارکتی را در نزد جوانان تقویت نمائیم که این امر موجبات ایجاد کار و شغل را از طریق تشکیل تعاونیها فراهم می آورد .
وی اظهار داشت : اداره کل تعاون آمادگی همکاری با دانشجویان و فارغ التحصیلانی را که خواستار ورود به یک کار فعال اقتصادی هستند دارد و مجوز های لازم را برای آنان صادر خواهد کرد و در حد توتن هماهنگی های لازم در این خصوص را معمول می دارد .
در ادامه این جلسه مهندس نوابی معاون طرح و برنامه اداره کل تعاون در پاسخ به سوالی در زمینه تفاوت شرکتهای تعاونی با شرکتهای سهامی خاص گفت : شرکتها ی سهامی خاص و شرکتهای تعاونی از دو بعد معنوی و مادی با یکدیگر تفاوت دارند و بایستی با صراحت اظهار کرد از نظر بعد معنوی کسانی که در بخش تعاون فعالیت دارند باید به خود و اعضاء تعاونی خود افتخار کنند زیرا از امتیازی به نام روحیه کار جمعی و مشارکتی نسبت به دیگر شرکتها در بدو تاسیس سود می برند , همچنین از بعد مادی انتقال سهام در شرکتهای تعاونی مالیات ندارد و برخی از تعاونیها که هفتاد درصد اعضاء را بانوان عشایر تشکیل می دهند اعضا از سهم آورده معاف هستند .
نوایی در خلال سخنان خود و در پاسخ به سوال دیگری در خصوص تعریف توجیه اقتصادی از نظر وزارت تعاون گفت : سود دهی یک طرح اقتصادی نام ارد و منظور این است که در آمد یک کار به صورتی باشد که علاوه بر ÷وشش هزین ها سود دهی قابل ملاحظه ای را در پی داشته باشد که با مدیریت صحیح و تولید محصولات با کیفیت مناسب این امر محقق خواهد شد .
مهندس حامدیان مدیر کل تعاون استان در پایان این جلسه تصریح کرد : قطعاٌ زمینه کار مولد و مفید در جامعه وجود دارد و از دانشجویان درخواست کرد فضای جدید کشور را که به سمت اشتغال و تشکیل تعاونی پیش میرود درک کنند.
مهندس حامدیان و هیات همراه پس از این جلسه از امکانات آموزشی و پژوهشی و کتابخانه مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد بازدید کردند .

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ۳٠ آبان ۱۳۸٦

سیزدهمین نشست هم اندیشی مسوولان دفاتر کارآفرینی دستگاههای اجرایی برگزار می شود

سیزدهمین نشست هم اندیشی مسوولان دفاتر کارآفرینی دستگاههای اجرایی 5 آذر در وزارت کار و امور اجتماعی برگزار می شود .

به گزارش ایسکانیوز به نقل از روابط عمومی وزارت کار و امور اجتماعی در این نشست به بررسی شرایط راه اندازی شرکت های مشاوره مدیریت توسعه کارافرینی، نحوه همکاری و تعامل مراکز کاریابی با دستگاههای اجرایی و تعیین سرفصل های سند توسعه اشتغال می پردازد .
معاونین وزارتخانه های اقتصاد و دارایی ، بازرگانی ، راه و ترابری ، ارتباطات و فناوری اطلاعات، مسکن و شهرسازی ، نیرو ، بهداشت و درمان ، تعاون ، و مسئولان دفاتر کارآفرینی شرکت می کنند .

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ۳٠ آبان ۱۳۸٦

 تكذيب دخالت هاي اداره كل تعاون استان تهران


اداره كل تعاون استان تهران، هرگونه دخالت در امور تعاوني ها را تكذيب كرد.

به گزارش موج، مديركل تعاون استان تهران ضمن تكذيب دخالت هاي اداره كل تعاون استان تهران در امور تعاوني ها گفت: هريك از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و هر شخص حقيقي و حقوقي ديگري كه مدعي است اداره كل تعاون استان تهران در امور داخلي تعاوني ها دخالت مي كند مدارك مستند خود را ارائه دهد.
محمود حيدري، همچنين افزود: از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي استدعا دارم چنانچه مصداقي از دخالت اداره كل تعاون استان تهران در امور تعاوني ها دارند با ذكر نام تعاوني، چگونگي دخالت را اعلام كنند تا پاسخگو باشيم.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ۳٠ آبان ۱۳۸٦

نقش انحصاری بخش تعاونی در کشور ناچیز است 

نائب رئیس فراکسیون تعاون مجلس گفت: نقش انحصاری بخش تعاونی در کشور ناچیز است.

به گزارش خبرنگار مهر در مشهد، سید کاظم دلخوش در جمع مدیران اتاق های تعاون سراسر کشور در مشهد افزود: تا پایان برنامه پنج ساله سهم بخش تعاونی در اقتصاد ملی باید به 25 درصد افزایش یابد.

وی خاطرنشان کرد: برای رسیدن به اهداف تعیین شده باید حل مشکلات کشور، شتاب بخشیدن به رشد اقتصاد ملی، گسترش مالکیت در سطح عمومی، ارتقا کارگاه های زودبازده و افزایش رفاه پذیری در اقتصاد ملی در راس سیاست های راهبردی تعاون قرار گیرد.

دلخوش اظهار داشت: افراد خود اشتغال دو برابر افراد دولتی کار می کنند تا اقتصاد خود اشتغالی کشور شکوفا شود.

استاندار خراسان رضوی نیز در این مراسم بیان داشت: پنج درصد از ظرفیت عملیاتی کشور را بخش تعاونی به خود اختصاص می دهد که ارتقا این ظرفیت از پنج درصد به 20 درصد یک جهش انقلابی را می طلبد که نیاز به برنامه ریزی دارد.

محمدی زاده عنوان کرد: روشهای نادرست در کشور به بخش تعاونی ضربه زده که نیاز به بازنگری دارد.

وی بیان داشت: در هیچ استانی برای تامین منابع مالی در حمایت از بخش تعاونی مشکلی وجود ندارد.

محمدی زاده افزود: برای توسعه زیر ساخت های بخش تعاونی در کشور زیر ساخت ها فراهم است که در توسعه شهرکهای صنعتی این بخش در اولویت قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: راه اندازی نهادهای قانونی و قابل قبول در مجموعه تعاون برای پشتیبانی از تعاون باید مد نظر قرار گیرد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ۳٠ آبان ۱۳۸٦

 برای ساخت 650 هزار واحد مسکونی زمین دولتی اختصاص یافته است

 سخنگوی دولت درباره آخرین مصوبه کارگروه مسکن گفت: برای اجرای قانون و مصوبات دولت جهت ساخت 5/1 میلیون واحد مسکونی در امسال ، تاکنون برای ساخت 650 هزار واحد مسکونی در کلیه استانهای کشور، زمین دولتی واگذار شده و این روند ادامه می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری مهربه نقل از دبیر خانه شورای عالی اطلاع رسانی دولت، غلامحسین الهام افزود: این زمینها در قالب واگذاری 99 ساله به مردم و با قیمت بسیار نازل واگذار می‌گردد.

وی اضافه کرد برنامه ساخت این واحدهای مسکونی در شهرهای مختلف کشور غیر از برنامه سال و استحکام بخشی 350 هزار واحد مسکونی روستایی در سال جاری است، سخنگوی دولت ابراز امیدواری کرد با استمرار روند و برنامه‌ریزی دولت در سراسر کشور نیاز به مسکن جدید برای نیازمندان برطرف شود.

به گزارش مهر، دولت قصد دارد از طریق واگذاری زمین‌های اجاره‌ای 99 ساله به تعاونی‌ها، هدف ساخت 1.5 میلیون واحد مسکونی را در سال‌جاری محقق سازد. از این رو، براساس هماهنگی انجام شده بین وزارت مسکن و شهرسازی و بانک مرکزی، امسال 10 هزار میلیارد تومان وام برای اجرای طرح واگذاری زمین اجاره‌ای 99 ساله به تعاونی‌ها پرداخت می‌شود.

همچنین واگذارى زمین با اجاره ۹۹ ساله در کلان شهرها فقط  در شهرهاى جدید اطراف این شهرها خواهد بود. مالکیت زمین هاى ارائه شده به تعاونى هاى مسکن به مدت ۹۹ سال در اختیار دولت خواهد بود اما حق بهره بردارى به تعاونى ها و مردم واگذار می‌شود. گفتنی است، سهم استان تهران از ۱‎/۵ میلیون واحد مسکونى، ۲۵۰ هزار واحد است. 

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ۳٠ آبان ۱۳۸٦

 سهم آورده تعاوني‌هاي مسكن براساس كيفيت ساخت تعيين مي‌شود

 رئيس سازمان مسكن و شهرسازي چهارمحال و بختياري گفت: سهم آورده تعاوني هاي مسكن بر اساس كيفيت ساخت تعيين مي شود.

به گزارش خبرگزاري فارس از شهركرد، اصغر مجيدي  در جمع خبرنگاران، دريافت 100ميليون ريال سهم آورده از سوي شركت مشاوره تهيه نقشه از اعضاي تعاوني ها را تكذيب كرد و افزود: سازمان مسكن و شهرسازي چهار محال و بختياري و شركت مشاور در تعيين سهم آورده هيچ دخالتي ندارند.
وي گفت: تعاوني ها بر اساس انتخاب كيفيت مصالح سهم آورده خود را تعيين مي كنند.
به گفته مجيدي هر چه ميزان مصالح مرغوب‌تر و گران‌تر باشد باعث افزايش هزينه و در نتيجه بالا رفتن ميزان سهم آورده تعاوني ها خواهد شد.
وي افزود: سهم آورده شامل 20 درصد هزينه ساخت است كه تعاوني ها در شروع عمليات اجرايي طرح بايد پرداخت كنند.
رئيس سازمان مسكن و شهرسازي چهار محال و بختياري گفت: دولت علاوه بر 10 ميليون ريال وام آماده سازي، 140ميليون ريال وام نيز براي ساخت هر واحد پرداخت مي كند.
وي همچنين با بيان اين كه براي انتخاب مشاور و نقشه كشي با يك شركت در شهركرد قرارداد منعقد شده است افزود: قيمت تمام شده براي مشاوره و نقشه كشي پايين تر از تعرفه سازمان مديريت و برنامه ريزي تعيين شده است.
به گفته وي هزينه نقشه كشي هر واحد كمتر از پنج ميليون ريال خواهد بود.
مجيدي گفت: واحد هاي احداثي در قالب طرح 99 ساله در 8طبقه ساخته خواهد شد كه با توجه به رعايت اصول معماري و شهرسازي هر مشاوري نمي تواند در اين زمينه به تعاوني هاي مسكن خدمات ارائه دهد.
وي اضافه كرد تجميع خدمات مشاوره نظارت و نقشه كشي كاهش بوروكراسي اداري و جلوگيري از اتلاف وقت بخش دولتي و تعاوني ها را در برخواهد داشت.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ۳٠ آبان ۱۳۸٦

ثبت‌نام بيش از 80 هزار نفر گيلاني در مسكن مهر

 مديركل تعاون گيلان گفت: تاكنون 80 هزار و 500 نفر در گيلان از طريق سايت وزارت تعاون براي مسكن مهر ثبت‌نام كرده‌ كه حدود 40 هزار نفر مدارك خود را تكميل و تحويل داده‌اند.

ولي‌الله نمايشي  در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت، افزود: امسال سهم گيلان، احداث 35 هزار واحد مسكوني است كه اكنون در حال معرفي به سازمان مسكن و شهرسازي هستيم.
وي در مورد شرايط واگذاري به متقاضيان اظهار داشت: كسانيكه واجد شرايط هستند بايد هر نفر يك ميليون تومان به حساب شركت تعاوني واريز و بعد بتدريج 5 ميليون تومان بپردازند تا پروژه‌ها آماده شود، زيرا هر واحد 21 ميليون تومان هزينه دربر خواهد داشت.
نمايشي در مورد زمان ساخت واحدها يادآور شد: براي ساخت واحدهاي مسكوني ابتدا بايد آماده‌سازي زمين انجام شود كه اين كار توسط سازمان مسكن و شهرسازي صورت مي‌گيرد.
مديركل تعاون گيلان ادامه داد: كار آماده سازي در رشت شروع شده و در بقيه شهرها نيز بتدريج شروع مي شود.
نمايشي افزود: براي شهر رشت يك قطعه زمين 120 هكتاري در نظر گرفته شده و در حال حاضر مجموعاً 223 هكتار زمين تعيين گرديد كه بايد كار آماده‌سازي آنها شروع شود.
وي خاطر‌نشان كرد: در بسياري از شهرهاي استان مشكل زمين نداريم و بزودي كار آماده‌سازي براي احداث واحدهاي مذكور شروع مي‌شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ۳٠ آبان ۱۳۸٦

كلنگ ساخت پروژه 48 واحدي تعاوني مسكن فرماندهي انتظامي دليجان برزمين زده شد

 در آستانه ميلاد با سعادت ثامن الحج امام رضا (ع) كلنگ پروژه 48 واحدي تعاوني مسكن فرماندهي انتظامي شهرستان دليجان بر زمين زده شد.

به گزارش خبرگزاري فارس از اراك، فرمانده نيروي انتظامي استان مركزي در اين مراسم گفت: يكي از دغدغه‌هاي مهم براي فرماندهان انتظامي شهرستانهاي تابعه بايد تامين مسكن براي پرسنل خود باشد كه امروز ما شاهد يك حركت ارزشمند در دليجان هستيم.
وي با اشاره به تاكيد دولت نهم مبني بر رفع مشكل مسكن مردم افزود: در سطح استان تاكنون 700 نفر از كاركنان انتظامي كه فاقد مسكن و زمين بوده‌اند صاحب مسكن شده‌اند و در آينده اقدامات خوبي در شهرهاي ساوه، تفرش، كميجان، خمين، اراك و شهر مهاجران جهت خانه‌دار شدن پرسنل انجام خواهد شد.
گفتني است، پروژه 48 واحدي شهرستان دليجان در زميني به مساحت 1852 مترمربع در چهار بلوك 12 واحدي وبه متراژ هر واحد 85 و 90 متري احداث خواهد شد.

 
نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ۳٠ آبان ۱۳۸٦

هفت هزار و ‪ ۴۵۰‬طرح اشتغالزا در همدان تصويب شد

معاون برنامه‌ريزي و عمراني فرماندار همدان گفت : هفت هزار و ‪ ۴۵۰‬طرح اشتغالزا از محل تسهيلات بنگاههاي كوچك و زودبازده در اين شهرستان تصويب شد.

"حسن قهرماني‌مطلق" روز چهارشنبه در كارگروه‌اشتغال و سرمايه‌گذاري افزود: براي اجراي اين طرحها دو هزار و ‪ ۲۵۲‬ميليارد ريال در نظر گرفته شده است.

وي اضافه كرد : با اجراي اين طرحها براي ‪ ۱۹‬هزار و ‪ ۱۰۹‬نفر اشتغال ايجاد شده است.

وي گفت: سهم شهرستان همدان از محل تسهيلات بنگاههاي كوچك و زودبازده استان در سه سال گذشته دو هزار و ‪ ۸۰۸‬ميليارد ريال بوده است.

معاون فرماندار همدان افزود: از اين مبلغ يك هزار و ‪ ۴۴۴‬ميليارد ريال براي اجراي پنج هزار و ‪ ۳۷۰‬طرح پرداخت شده است.

قهرماني مطلق در ادامه اضافه كرد: بانكهاي عامل و دستگاههاي اجرايي موظف هستند اعتبار ابلاغي همدان را براي اجراي طرحهاي اين شهرستان هزينه كنند.

وي همچنين گفت: كميته بازرسي و نظارت بر طرحها در دو ماه گذشته ‪۳۴۰‬ طرح را مورد بررسي قرار داده كه ‪ ۱۲‬طرح از نظر ايجاد اشتغال، تعطيلي و پرداخت نكردن اقساط با مشكل مواجه بودند.

وي‌افزود: اين طرحهاي بازديد شده براي يك هزار و ‪ ۲۵۹‬نفر ايجاد اشتغال كرده است.

معاون طرح و برنامه اداره تعاون همدان نيز گفت: ‪ ۱۳۷‬طرح با ‪ ۶۴۲‬ميليارد ريال سرمايه‌گذاري و ايجاد اشتغال براي دو هزار و ‪ ۵۱۳‬نفر در اين شهرستان به بانك‌هاي عامل معرفي شده است.

"نصرت‌الله افصحي" افزود: از اين تعداد ‪ ۸۳‬طرح با ‪ ۱۷۶‬ميليارد و ‪۱۴۹‬ ميليون ريال و يك هزار و ‪ ۵۸۲‬نفر اشتغالزايي تصويب شده است.

كارشناس سازمان ميراث فرهنگي،گردشگري و صنايع دستي همدان نيز گفت: ‪۷۶۵‬ طرح صنايع دستي با ‪ ۳۹‬ميليارد ريال اعتبار در شوراي اشتغال تصويب شده است.

"علي‌اكبر ارجمندپور" افزود: در حال حاضر دو هزار و ‪ ۳۹۰‬كارگاه با ايجاد اشتغال براي سه هزار و ‪ ۹۰۰‬نفر در شهرستان همدان فعال است.

وي اضافه كرد: با بهره‌برداري از اين طرحهاي اشتغالزا تعداد كارگاههاي صنايع دستي به سه هزار ‪ ۲۵۵‬افزايش مي‌يابد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ۳٠ آبان ۱۳۸٦

 اطلاع‌رساني درمورد زمين‌هاي ‪ ۹۹‬ساله كافي نيست

جمعي از مردم شهرستان ري و متقاضيان مسكن در گفت وگو با خبرنگارايرنا از عدم اطلاع رساني مناسب درمورد شرايط واگذاري مسكن مهر انتقاد كردند.

اين افراد كه مقابل اتاق كوچكي در فرهنگسراي ولاي شهرري براي ثبت نام يا كسب اطلاعات درباره نحوه واگذاري زمين‌هاي ‪ ۹۹‬ساله در صف ايستاده بودند، اظهار داشتند كه اطلاعات بسيار كمي در اين‌باره دارند.

پيرمردي سالخورده درحالي كه مدارك مسكن مهر را در دست داشت، در اين باره گفت: هيچ اطلاعي درباره زمين‌هاي ‪ ۹۹‬ساله ندارم، فقط از همسايه‌ها و اقوام مطالبي شنيده‌ام.

خانم جواني اظهار داشت: دو ماه پيش از همسايه‌ها درمورد واگذاري مسكن مهر شنيدم و بلافاصله براي ثبت نام اقدام كردم، ولي تاكنون نتوانسته‌ام اطلاعات كافي را از نحوه و زمان واگذاري مسكن كسب كنم.

وي كه آرزو دارد روزي صاحب مسكن شود، درحالي كه اشك در چشمانش جمع شده بود، افزود: همسرم بيمار است و من مجبورم براي تامين مخارج خانواده بشدت كار كنم، اما براي تامين مسكن و مخارج سنگين زندگي بايد يك كار پردرآمد داشت.

يكي ديگر از متقاضيان گفت: بيش از ‪ ۲۰‬سال است كه اجاره‌نشين هستم و ماهانه با درآمد كم هزينه بالايي را براي اجاره مي‌پردازم.

اكبر كرمي اظهار داشت: من اطلاعات زيادي از نحوه واگذاري زمين‌هاي ‪۹۹‬ ساله ندارم و نمي‌دانم چه اتفاقي قرار است بيفتد.

وي اضافه كرد: حدود دو ماه گذشته از طريق اينترنت متقاضي دريافت مسكن مهر شدم و هفته گذشته براي تكميل فرم با من تماس گرفتند، ولي هنوز اطلاعات كامل درباره مراحلي كه بايد طي شود، ندارم.

يكي از ساكنان باقرشهر نيز گفت: از جواني اجاره‌نشين بوده‌ام و اكنون كه پير شده‌ام دولت نويد صاحب خانه شدن را به ما اجاره‌نشين ها داده است.

احترام ميرزايي افزود: با چيزهايي كه از مردم شنيده‌ام براي دريافت مسكن مهر ثبت نام كردم ولي هنوز نمي‌دانم نحوه پرداخت وام‌هاي مسكن چگونه است و با مستمري كه ماهانه دريافت مي‌كنم توان پرداخت قسطها را خواهم داشت يا نه؟
رييس اداره تعاون شهرستان ري درباره اطلاع‌رساني از مسكن مهر گفت:
كارهاي صورت گرفته كافي نيست و رسانه‌ها نيز بايد با اطلاع رساني مختلف تعاونيها را در اين راه ياري نمايند.

حيدر جلال از جمله اقدامات تعاوني براي اطلاع رساني در اين زمينه به نصب ‪ ۴۰‬تابلو در شهرستان و طراحي سايت "‪ "Portal.ir‬توسط اين اداره اشاره كرد.

وي افزود: افرادي كه به رايانه دسترسي دارند مي‌توانند با مراجعه به سايت "‪ "Maskan99.com‬اطلاعات لازم را كسب كنند، ولي اكثر شهروندان بويژه افراد كم درآمد، خانواده‌هاي بيسواد و كم سواد قادر به استفاده از رايانه و شبكه‌هاي اينترنت نيستند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٩ آبان ۱۳۸٦

در زمینه اطلاع رسانی ؛ اداره کل تعاون خوزستان لوح سپاس دریافت کرد

در نمایشگاه دستاوردهای دولت مهر، اداره کل تعاون خوزستان در زمینه اطلاع رسانی لوح سپاس و تندیس سیمرغ بلورین دریافت کرد.

به گزارش "ایسکانیوز"، معاون سیاسی اجتماعی استاندار خوزستان در نشستی که با مدیران روابط عمومی دستگاههای دولتی این استان برگزار شده بود با اشاره به اهمیت روابط عمومی در زمینه اطلاع رسانی گفت: از مهمترین بخش اطلاع رسانی روابط عمومی شناسایی مخاطبان و شناسایی راهکارهایی جهت جذب آنها است که امیدواریم با حمایت و پشتیبانی مدیران دستگاه ها از روابط عمومی های حوزه مربوطه خود بتوان اطلاع رسانی درستی در استان کرد.
علی اصغر وحیدی افزود: مردم از منتخبان خود و دلتمردان انتظار دارند که از سرنوشت طرح ها و برنامه های انجام شده و در حال انجام دولت خدمتگزار با خبر شوند و این وظیفه و رسالت، متوجه تلاش مسوولان روابط عمومی و حمایت مدیران دستگاه های است.
در این نشست 13 اداره سازمان و شرکت دولتی که در نمایشگاه دستاوردهای دولت مهر در استان برگزیده شده بودند ازدست معاون سیاسی – اجتماعی استاندار خوزستان لوح سپاس و تندیس سیمرغ بلورین دریافت کردند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٩ آبان ۱۳۸٦

قیمت بالای مواد اولیه کارخانجات پارافین را دچار بحران کرده است

  مدیر اجرایی شرکت تعاونی پارافین ایران گفت: افزایش قیمت مواد اولیه کارخانجات تولید کننده پارافین به 750 تومان به ازای هر کیلو این کارخانجات را دچار مشکل کرده است.

کبیری مدیر اجرایی شرکت تعاونی پارافین ایران در گفت‌وگو با خبرنگار "ایسکانیوز"، گفت: روند صعودی قیمت مواد اولیه از 390 تومان در مرداد ماه به 570 تومان و کمبود نقدینگی در کارخانجات باعث شده کارخانجات پارافین فقط برای 15 روز توان کار کردن داشته باشند.
وی گفت: به دلیل بالا بودن قیمت مواد اولیه نیاز به سرمایه‌ در گردش بالایی است که از عهده کارخانجات خارج بوده و نیاز به حمایت تعاون برای رهایی این شرکت ها از بحران مالی است.
وی افزود: حجم زیادی از مواد اولیه تولید شده کارخانجات پارافین در پالایشگاه های نفت کشور به صورت خام به کشورهای خارجی ارسال می شود. این امر در حالی اتفاق می افتد که کارخانجات داخلی برای تامین مواد اولیه با مشکلات عدیده مواجه هستند.
کبیری گفت: دولت باید جلوی صدور مواد اولیه و خام فروشی آن را بگیرد تا در کارخانجات داخلی تبدیل به ارزش افزوده شود اما متاسفانه شاهد هستیم این مواد در کشور چین و هند تبدیل به محصول نهایی و ارزش افزوده می شود.
وی در مورد موارد مصرف پارافین گفت: روغن پارافین مصارف زیادی در زمینه صنعتی و حتی غذایی دارد اما پارافین داخلی با 3 تا 5 درصد روغن بیشتر در مصارف صنعتی کاربرد دارد. روغن نیم تا یک دهم درصد چربی بیشتر در صنایع غذایی استفاده می شود و کاغذهای آغشته به آن امکان نگه داشتن مواد غذایی بدون از دست دادن رطوبت آن را افزایش می دهد.
کبیری گفت: در بازارهای جهانی به خصوص آسیایی تقاضای زیادی برای روغن پارافین کشور وجود دارد و تولید کنندگان به دلیل مشکلات مواد اولیه و نقدینگی توان تامین این مقدار تقاضا را ندارند.
وی افزود: این تعاونی با همکاری 30 شرکت تولید کننده به منظور تامین مواد اولیه برای اعضا و بازاریابی برای تولیدات آن ها تاسیس شده است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٩ آبان ۱۳۸٦

عدم استقبال از طرح دریافت واحدهای مسکونی 99 ساله در استان چهارمحال و بختیاری  

برای اجرای طرح ساخت واحدهای مسکونی اجاره ای 99 ساله در برخی از شهرهای استان چهارمحال و بختیاری متقاضی دریافت زمین به تعداد کافی وجود ندارد.

به گزارش "ایسکانیوز":رئیس سازمان مسکن و شهرسازی چهارمحال و بختیاری با بیان این مطلب در جلسه شورای تامین مسکن این استان گفت: زمین مورد نیاز برای ساخت 20 هزار واحد مسکونی با شرایط اجاره ای 99 ساله و پرداخت تسهیلات بانکی مناسب در این استان در دست اقدام است.
اصغر مجیدی افزود: در برخی از شهرهای بروجن و بن زمین برای ساخت واحد مسکونی آماده شده ولی تعداد متقاضیان واجد شرایط از میزان پیش بینی شده کمتر می باشد .
وی با بیان اینکه مسکن و شهرسازی چهارمحال و بختیاری در امر واگذاری زمین به تعاونی های مسکن رتبه برتر کشور را کسب کرده است ./تصریح کرد با برنامه های دولت نهم و به منظور جلوگیری از افزایش قیمت مسکن امسال زمین مورد نیاز برای ساخت دو هزار و 200 واحد مسکونی با اقشار کم درآمد واگذار شده است.
مدیر کل تعاون چهارمحال و بختیاذری گفت:ا ز زمان اجرای طرح تامین مسکن افراد کم درآمد در استان بیش از 43 هزار متقاضی در شرکت های تعاونی مسکن کارمندی /کارگری و محله ای ثبت نام کرده اند.
بهرام عزیزی افزود: در مرحله نخست واگذاری زمین 99 ساله به شرط تملیک در استان 14 هزار نفر واجد شرایط به مسکن و شهرسازی استان معرفی شده اند که تا کنون سوابق 4 هزار نفر از این تعداد بررسی شده است.

 توضیح نویسنده : شاید زمین ها در بیابان های برهوت قرار گرفته و مفت هم گران اند!

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٩ آبان ۱۳۸٦

نارضايتي تعاوني‌ها از دخالت ها !!

نماينده مردم مشكين‌شهر در مجلس شوراي اسلامي گفت: ادارات كل تعاون حق دخالت در امور داخلي تعاوني‌ها را ندارند.

به گزارش خبرنگار موج، ولي ملكي با بيان اين مطلب افزود: با توجه به سياست‌هاي اصل 44 وظيفه دولت كمك به بخش خصوصي و تعاوني است، بنابراين بايد شرايطي فراهم شود كه حضور اين دو بخش، كشور را به سمت رونق اقتصادي پيش برد.
وي با تائيد نارضايتي برخي تعاوني‌‌ها نسبت به دخالت‌هاي اداره كل تعاون استان تهران گفت: شركت‌هاي تعاوني اساسنامه دارند و بايد در چارچوب آن حركت كنند؛ ادارات كل تعاون تنها بايد نقش نظارتي داشته باشند.

توضیح نویسنده : اداره های کل تعاون در مراکز استان ها و اداره ها و دفاتر نمایندگی تعاون شهرستان ها نظارت می کنند نه دخالت. شما خود را ناراحت نفرمایید و از این طریق وارد کار تبلیغات انتخابات نشوید . لطفن.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٩ آبان ۱۳۸٦

ـ در نيمه نخست سال 40 هزار شاخه گل صادر شد
ـ پايين بودن ميزان تسهيلات بانكي از مشكلات توليد است

رييس هيات مديره تعاوني گل و گياه شميرانات اعلام كرد: طي شش ماهه نخست سال حدود 35 ميليون شاخه گل توليد و 40 هزار شاخه آن به كشورهاي آسياي ميانه صادر شد كه پيش‌بيني مي‌شود اين ميزان در نيمه دوم سال دو تا سه برابر شود.

علي كيادربندسري در گفت‌وگو با (ايسنا)، اظهار كرد: در نيمه دوم سال ميزان كيفيت توليد افزايش خواهد يافت و با ادامه اين روند به دليل اشباع بودن بازار داخلي بايد زمينه صادرات فراهم شود.

وي تصريح كرد: براي صادرات بايد توليد و سيستم صادراتي داشته باشيم كه در حال حاضر آموزش مناسبي به توليدكنندگان جهت افزايش كميت و كيفيت توليد داده نمي‌شود و سازمان‌هاي مسوول نسبت به اين موضوع بي‌توجه هستند و همكاري مناسبي ندارند.

كيادربندسري پايين بودن ميزان تسهيلات بانكي را از ديگر مشكلات توليد دانست و گفت: براي توليد بهتر و بيشتر بايد امكانات و تسهيلات مناسبي در اختيار توليدكنندگان قرار گيرد در حاليكه مبالغ درنظر گرفته شده بسيار ناچيز است و از طرف ديگر مكانيزم و بروكراسي حاكم در اين زمينه بسيار سخت است و عملا قابل استفاده نيست و پرداخت اين اعتبارات فقط شعار است.

رييس هيات مديره تعاوني گل و گياه شميرانات اظهار كرد: تنها پنج درصد از توليدكنندگان اين شهرستان موفق به دريافت تسهيلات شده‌اند در صورتيكه به دليل استعداد منطقه براي توليد مرتب سطح زيركشت گل و گياه افزوده مي‌شود اما ميزان تسهيلات ناچيز و دريافت آن بسيار سخت است.

وي سطح زيركشت گل و گياه شهرستان شميرانات را 65 هكتار عنوان كرد و گفت: هنوز گلخانه مدرن در اين منطقه احداث نشده و حدود پنج هكتار از اين ميزان گلخانه نيمه مدرن است، بقيه فضاي به صورت كشت آزاد انجام مي‌شود.

كيادربندسري ادامه داد: كوهستاني بودن و كمبود زمين در منطقه شميرانات احداث گلخانه را بسيار مشكل و پرهزينه كرده است.

رييس هيات مديره تعاوني گل و گياه شميرانات در پايان با اشاره به اينكه اين منطقه در توليد گل لي‌لي‌يوم و مارگريت مقام اول در كشور را دارد، گفت: بيشترين گل‌هاي توليد و صادر شده در نيمه اول سال گل لي‌لي‌يوم، مارگريت، رز بوده‌اند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٩ آبان ۱۳۸٦

ساخت واحدهای مسکونی در کشور 5/1 میلیون شغل جدید ایجاد می کند

قائم مقام وزیر تعاون گفت: امسال با ساخت 5/1 میلیون واحد مسکونی برای افراد کم درآمد، اشتغالزایی بخش مسکن کشور سه برابر می شود.

به گزارش خبرنگار مهر در ارومیه، محمدرضا علوی در همایش منطقه ای بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون آذربایجان غربی افزود: تا پارسال سالانه 500 هزار واحد مسکونی در کشور احداث می شد که این امر نزدیک به 750 هزار نفر را مشغول به کار کرده بود.

وی خاطرنشان کرد: امسال با اجرای این طرح به ظرفیت ساخت مسکن در کشور یک میلیون واحد افزوده می شود که این اقدام یک و نیم میلیون نفر را در بخش ساخت و ساز مسکن مشغول به کار می کند.

علوی اظهار داشت: به ازای ساخت هر واحد مسکونی 75 متر مربعی، معادل 5/1 نفر اشتغال جدید در کشور ایجاد می شود.

قائم مقام وزیر تعاون تشکیل بنیاد توسعه کار آفرینی و تعاون را گامی موثر در تربیت نیروی انسانی و جذب سرمایه های ملی و مردمی برای اجرای طرح های موثر اقتصادی و تعاونی کشور عنوان کرد و بیان داشت: دست اندرکاران بخش تعاون باید با مدیریت جامع از فرصت بدست آمده برای حل مشکل بیکاری و رفع برخی معظلات اقتصادی به درستی استفاده کنند.

علوی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: نتایج اولیه سرشماری تعاونی های کشور نشان می دهد بیش از 23 میلیون نفر از جمعیت کشور عضو یا به نحوی در ارتباط با تعاونی ها هستند که این رقم نشان از ظرفیت بالای این بخش است.

ابراهیم حق جو، معاون برنامه ریزی استاندار آذربایجان غربی نیز در این همایش اظهار داشت: از سال 84 تاکنون با پرداخت 800 میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای ایجاد و گسترش بنگاه های زودبازده و کارآفرین این استان یکی از چهار استان برتر شناخته شده و این روند با جدیت ادامه دارد.

زین العابدین تمایل، مدیرکل تعاون آذربایجان غربی نیز در این مراسم با اعلام اینکه ایجاد شرکتهای مادر تخصصی، جذب سرمایه های سرگردان و کمکهای مالی دولت از مهمترین اهداف تاسیس بنیاد توسعه کار آفرینی و تعاون استان است، عنوان کرد: مردم در این بنیاد باعنوان سهام دار در اجرای طرحهای مهم اقتصادی مشارکت خواهند کرد که این امر علاوه بر بهبود وضعیت اقتصادی استان، اشتغالزایی قابل توجهی را به دنبال خواهد داشت.

همایش منطقه ای بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون آذربایجان غربی با حضور دست اندرکاران بخش تعاون استانهای کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، همدان و آذربایجان غربی با هدف بررسی مشکلات و ارائه راهکارهای مناسب برای بهینه سازی این بنیاد در ارومیه برگزار شد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٩ آبان ۱۳۸٦

برای ساخت 650 هزار واحد مسکونی زمین دولتی اختصاص یافته است

سخنگوی دولت درباره آخرین مصوبه کارگروه مسکن گفت: برای اجرای قانون و مصوبات دولت جهت ساخت 5/1 میلیون واحد مسکونی در سال جاری، تاکنون برای ساخت بیش از 650 هزار واحد مسکونی در کلیه استانهای کشور، زمین دولتی واگذار شده و این روند ادامه می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری مهربه نقل از دبیر خانه شورای عالی اطلاع رسانی دولت، غلامحسین الهام افزود: این زمینها در قالب واگذاری 99 ساله به مردم و با قیمت بسیار نازل واگذار می‌گردد.

وی اضافه کرد برنامه ساخت این واحدهای مسکونی در شهرهای مختلف کشور غیر از برنامه سال و استحکام بخشی 350 هزار واحد مسکونی روستایی در سال جاری است، سخنگوی دولت ابراز امیدواری کرد با استمرار روند و برنامه‌ریزی دولت در سراسر کشور نیاز به مسکن جدید برای نیازمندان برطرف شود.

به گزارش مهر، دولت قصد دارد از طریق واگذاری زمین‌های اجاره‌ای 99 ساله به تعاونی‌ها، هدف ساخت 1.5 میلیون واحد مسکونی را در سال‌جاری محقق سازد. از این رو، براساس هماهنگی انجام شده بین وزارت مسکن و شهرسازی و بانک مرکزی، امسال 10 هزار میلیارد تومان وام برای اجرای طرح واگذاری زمین اجاره‌ای 99 ساله به تعاونی‌ها پرداخت می‌شود.

همچنین واگذارى زمین با اجاره ۹۹ ساله در کلان شهرها فقط  در شهرهاى جدید اطراف این شهرها خواهد بود. مالکیت زمین هاى ارائه شده به تعاونى هاى مسکن به مدت ۹۹ سال در اختیار دولت خواهد بود اما حق بهره بردارى به تعاونى ها و مردم واگذار می‌شود. گفتنی است، سهم استان تهران از ۱‎/۵ میلیون واحد مسکونى، ۲۵۰ هزار واحد است. 

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٩ آبان ۱۳۸٦

ـ درباره بـيـمـه بوقلمون سليقه‌اي عمل نشود
ـ بوقلمون جنس لوكس نيست، نياز به حمايت دارد

مديرعامل تعاوني پرورش دهندگان بوقلمون صنعتي كشور ابراز عقيده كرد: با توجه به اينكه صنعت پرورش بوقلمون در ايران نوپا و در حد صفر است و نيازمند حمايت و توجه فراوان است، اما مشكلات زيادي براي توسعه و رونق اين صنعت وجود دارد. عليرغم اينكه برنامه دولت و وزارت جهاد كشاورزي حمايت از توسعه اين صنعت است به دليل ناهماهنگي در بخش‌هاي مختلف هم صدايي در بخش دولتي نمي‌بينيم.

به گزارش (ايسنا)،امير خيرخواه  در مراسم بازديد از مزرعه پرورش و اولين كشتارگاه صنعتي بوقلمون كشور در جمع خبرنگاران ابراز عقيده كرد: صندوق بيمه محصولات كشاورزي به صورت سليقه‌اي عمل كرده و طبق دستور وزير جهاد كشاورزي بايد بيمه طيور امسال نيز همچون سال گذشته انجام مي‌شد و نرخ آن تغيير نمي‌كرد اما صندوق بيمه محصولات كشاورزي تنها اين دستورالعمل را در بيمه مرغ گوشتي انجام داد و نرخ بيمه بوقلمون را از اول مهر ماه از 250 تومان به 650 تومان افزايش داد كه با اين افزايش نرخ بيمه هيچ جوجه بوقلموني از ابتداي مهر ماه بيمه نشده است. در حالي كه صنعت طيور در كشور به دليل آلوده بودن كشورهاي همسايه با خطر آنفلوآنزاي مرغي روبه‌رو است و اگر كانون آلوده‌اي در مزرعه پيدا شود و به تمام واحد‌ها سرايت مي‌كند.

وي افزود: مسوولان هنوز فكر مي‌كنند بوقلمون جنس لوكس است و به حمايت نياز ندارد.

خيرخواه سخت گيري‌هاي شديد سازمان دامپزشكي را يكي از مشكلات عنوان و تصريح كرد: طي برنامه‌اي در چند ماه گذشته قرار شد جوجه در واحد‌هاي داراي مجوز توزيع شود و با توجه به اينكه توزيع جوجه توسط تعاوني انجام مي‌شود اگر اشتباهي در اين زمينه رخ دهد تعاوني بايد به دليل اقدام عليه بهداشت عمومي‌ جامعه پاسخگو باشد.

مديرعامل تعاوني پرورش دهندگان بوقلمون اظهار كرد: براي واحد‌هاي فاقد مجوز پرورش بايد برنامه‌اي در نظر گرفته شود كه اين واحد‌هاي توليدي بتوانند به صورت بهداشتي و قانوني فعاليت كنند.

در ادامه نيز مهندس علي سوهاني ـ كارشناس مسوول پرورش بوقلمون صنعتي وزارت جهاد كشاورزي گفت: پرورش بوقلمون صنعتي در كشور قبل از پيروزي انقلاب با هدف توليد جوجه يك روزه و گوشت مورد توجه بود كه به دليل جنگ و محدوديت‌هاي منابع خوراكي براي اين پرنده تا زمان آزاد‌سازي صنعت طيور مسكوت ماند و هم اكنون كه جامعه شهري ما با مشكلات تغذيه مناسب و صحيح روبه‌روست هدف اصلي ترويج فرهنگ مصرف گوشت است.

وي افزود: در هر يك مترمربع سرمايه‌گذاري در زمينه پرورش بوقلمون سالانه مي‌توان 130 تا 140 كيلوگرم بوقلمون استحصال كرد، همچنين ضريب تبديل اين پرنده براي توليدكننده مقرون به صرفه است.

سوهاني ضريب تبديل بوقلمون در ايران را سه عنوان كرد و گفت: با توجه به پيشرفت و بهره‌گيري از وسايل و آموزش‌هاي لازم در آينده به حد استاندارد در شرايط ايده‌آل يعني 8/2 خواهد رسيد.

كارشناس مسوول پرورش بوقلمون صنعتي وزارت جهاد كشاورزي استفاده از نهاده‌هايي با فيبر‌هاي بالا در خوراك اين پرنده را از ديگر موارد مثبت در پرورش دانست و تصريح كرد: اين پرنده مي‌تواند شرايط نامساعد محيطي را تحمل كند و در برابر افت ناگهاني درجه حرارت مقاومت بالايي دارد.

سوهاني با اشاره به 15 كشور برتر جهان در زمينه توليد گوشت بوقلمون صنعتي از جمله آمريكا، فرانسه، آلمان، ايتاليا، انگلستان، برزيل، كانادا، هلند و... يادآور شد: طي 20 سال اخير پرورش بوقلمون صنعتي در جهان رشد قابل توجهي داشته است به طوري كه امروزه سالانه حدود پنج ميليون تن توليد مي‌شود.

وي با اشاره به اينكه ايالت متحده آمريكا بزرگترين توليدكننده و مصرف كننده گوشت بوقلمون در جهان است، خاطرنشان كرد: 10 كشور فرانسه، آمريكا، برزيل، ايتاليا، هلند، آلمان، انگلستان، هنگ كنگ، مجارستان و اسپانيا كشور‌هاي صادركننده گوشت بوقلمون در جهان هستند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٩ آبان ۱۳۸٦

شهرداري‌ها نسبت به دريافت هزينه تجاري از تعاوني‌هاي مصرف محلي تجديد نظر كنند

از وزارت تعاون مي‌خواهيم تا همزمان با تصويب قانون اجراي سياست‌هاي اصل 44 هرچه سريعتر قانون تعاون را با اعمال كار كارشناسي به تصويب و سرانجام برساند.

به گزارش خبرنگار تعاون ايسنا اسماعيل مرادي‌نسب ـ مديرعامل اتحاديه تعاوني‌هاي مصرف محلي استان تهران ـ در يك نشست خبري اظهار كرد: لايحه سياست‌هاي اصل 44 قانون اساسي روزنه اميدي براي تعاوني‌هاست و ما اميدواريم كه در بخش تعاوني مساعدت لازم صورت گيرد و بندهاي مربوط به بخش تعاون و توسعه و تقويت آن حذف نشود.

وي ادامه داد: خوشبختانه لايحه سياست‌هاي اصل 44 قانون اساسي حمايت‌هاي مالياتي و مشوق‌هاي يارانه‌اي و مالي ويژه‌اي را براي تعاوني‌ها در نظر گرفته است از جمله اينكه دولت موظف است نسبت به پرداخت بخشي از سهم بيمه كارفرما اقدام كرده و 10 تا 20 درصد تخفيف مالياتي براي شركت‌هاي تعاوني منظور كند.

مرادي نسب تاكيد كرد: اگر دولت بخواهد به موجب لايحه اصل 44 تصدي‌گري خود را كم كند بايد دانست كه تعاوني‌ها در تصدي‌گري‌هاي دولت نقش و جايگاهي ندارند و مي‌توانند در كنار بخش خصوصي فعاليت كنند و در خدمت مردم باشند.

وي در عين حال افزود: وزارت تعاون بايد در راستاي تصويب قانون اجراي سياست‌هاي اصل 44 قانون بخش تعاون را با كار كارشناسي مورد ارزيابي قرار داده و به مرحله تصويب و سرانجام برساند.

مديرعامل اتحاديه تعاوني‌هاي مصرف محلي تهران با اشاره به توانمندي‌هاي بالاي تعاوني‌هاي مصرف محلي در عرضه اقلام و كالاي اساسي مردم و با نرخ ارزان گفت: تجربه‌اي كه تعاوني‌هاي مصرف محلي در خدمت رساني و عرضه كالا به مردم و مصرف كنندگان از خود نشان داده‌اند به منزله آن است كه مي‌توان از اين پتانسيل موجود استفاده كرد بنابراين اگر دولت علاقه‌مند است كه مراكزي را تحت عنوان مركز خريد تاسيس در اختيار مردم قرار بدهد بهتر است كه رويكرد ايجاد تعاوني‌هاي مصرف محلي را در پيش بگيرد.

مرادي نسب در ادامه به وجود برخي مشكلات در سرراه تعاوني‌هاي مصرف محلي اشاره كرد و افزود: يكي از عمده مشكلات تعاوني‌هاي مصرف دريافت هزينه تجاري از آنها توسط شوراي شهر و شهرداري‌هاست متاسفانه شهرداري‌ها به تعاوني‌هاي محلي فشار مي‌آورند كه هزينه تجاري بپردازد در حالي كه تعاوني‌هاي مصرف مراكز تجاري نيستند بلكه به عنوان مراكز خدماتي در خدمت رساني به مردم ايجاد شده‌اند.

مديرعامل اتحاديه تعاوني‌هاي مصرف محلي تهران اضافه كرد: صرف‌نظر از مشكلات اين چنيني هيچ‌گونه حمايتي از اتحاديه و تعاوني‌هاي مصرف براي پيگيري طرح‌ها و برنامه‌هاي پيشنهادي آنها صورت نمي‌گيرد به عنوان مثال در صورتي كه سال‌هاي سال است طرح راه‌اندازي فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي تعاون را مطرح كرده‌ايم اما بنابه دلايل و بهانه‌اي گوناگون مانع از تحقق و اجراي اين طرح شدند تا جايي كه اكنون با ايجاد فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي رفاه و شهروند اين طرح متوقف مانده است.

به گزارش ايسنا، مرادي نسب در ادامه تعداد تعاوني‌هاي مصرف فعال در سطح استان تهران را 320 تعاوني ذكر كرد و گفت: از 520 شركت تعاوني اوليه‌اي كه داشتيم تعداد 320 تعاوني فعال در سطح استان تهران مشغول فعاليت هستند و خوشبختانه با روند مطبوعي كه در خصوص وضعيت تعاوني‌ها ايجاد شده از ضرردهي موجود خارج شده‌اند و با سرمايه در اختيار خود و تسهيلات تجاري كه از بانك‌ها دريافت مي‌كنند كار روزمره خود را دنبال مي‌كنند.

مرادي نسب همچنين از شهردار تهران خواست تا تعاوني‌هاي مصرف محلي را مورد حمايت و تقويت خود قرار دهد.

وي به بند 70 قانون تشكيل شوراي شهر اشاره كرد و افزود: در اين بند صراحتا ذكر شده است كه شوراي شهر و شهرداري‌ها موظف به ايجاد شركت‌هاي تعاوني در شهرها هستند و بايد بودجه مورد نياز آن را تامين كنند به همين خاطر انتظار داريم تا براي عمليات شدن طرح مذكور كارشناسان وزارت تعاون، شهرداري و شوراي شهر به طور جدي وارد عمل شوند و با تخصيص اعتبار لازم نسبت به توانمندسازي و بهسازي تعاوني‌هاي مصرف محلي اقدام كنند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٩ آبان ۱۳۸٦

* سيمان آزاد را 7 هزار تومان مي‌خريم
* اجراي طرح زمين‌هاي 99 ساله حمايت همه جانبه دولت را مي‌طلبد

براي آنكه طرح زمين‌هايي اجاره 99 ساله به سرانجام برسد دولت بايد وام‌هاي كم بهره و مصالح ساختماني ارزان قيمت را در اختيار تعاوني‌ها قرار بدهد و زيرساخت‌هاي اساسي و مورد نياز در اين طرح را پيش‌بيني كند، در غير اين صورت اگر هر يك از اين فاكتورها محقق نشود طرح با شكست مواجه خواهد شد.

به گزارش (ايسنا)، محمدتقي غفوري ـ مديرعامل تعاوني مسكن بانك ملي ـ در يك نشست خبري گفت: براي آنكه تعاوني‌هاي مسكن به فعاليت خود ادامه بدهند بايد مورد حمايت دولت قرار بگيرند. اگر قرار باشد تعاوني زمين و مصالح مورد نياز را خود به قيمت آزاد تهيه و خريداري كند ديگر نام تعاوني به آن اطلاق نمي‌شود.

وي قيمت بي‌حد و مرز مصالح ساختماني و زمين را از مشكلات اساسي تعاوني‌هاي مسكن برشمرد و گفت: در حال حاضر به تعاوني‌هاي مسكن، زمين در تهران يا حومه تهران داده نمي‌شود و اگر بخواهيم به نرخ آزاد بخريم با توجه به تورم بازار و گراني قيمت مصالح به سادگي امكان‌پذير نيست.

غفوري ادامه داد: نزديك به دو سال است كه بازار آهن آلات دچار نوسانات شديد قيمتي است و درباره سيمان و آجر و سفال سقفي هم وضع به همين منوال بوده است. متاسفانه براي آنكه پروژه‌اي را متوقف نكنيم ناچاريم كه مصالح مورد نياز نظير سيمان و آجر را به طور آزاد خريداري كنيم زيرا قيمت ارزش افزوده ساختمان را صددرصد بالا مي‌برد و از طرفي سيماني كه كارخانجات سيمان به ما مي‌دهند محدود است و با 150 درصد افزايش از بازار ازاد تهيه مي‌كنيم.

مديرعامل تعاوني مسكن بانك ملي، قيمت هر پاكت سيمان دولتي را سه هزار تومان، سيمان آزاد را هفت هزار تومان و هر دانه سفال سقفي را 345 تومان ذكر كرد.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به طرح واگذاري زمين‌هاي 99 ساله گفت: اين طرح از جمله طرح‌هاي مثبت در بخش توليد مسكن نيازمندان است كه از سوي دولت پيش‌بيني شده است ولي اين طرح تنها يك مسكن موقتي است و اگر نتواند ظرف شش ماه آينده به نتيجه قابل قبولي برسد قيمت مسكن در بازار به طرز سرسام آوري صعود خواهد كرد.

غفوري تصريح كرد: يكي از موضوعاتي كه در اجراي زمين‌هاي 99 ساله مطرح است بحث بعد ساخت و فاصله جابه‌جايي است طبعا با در نظر گرفتن فاصله ساخت تا شهر بايد نسبت به تامين وسايل نقليه و امكانات ديگر براي اياب و ذهاب پيش‌بيني‌هاي لازم صورت گيرد و صرف نظر از اين موضوع، تامين زيرساخت‌هاي لازم از قبيل آب و برق و گاز نيز نبايد ناديده گرفته شود.

غفوري با بيان اينكه اختصاص وام‌هاي با بهره 12 درصد نمي‌تواند جوابگوي ساخت مسكن باشد افزود: دولت بايد براي آنكه طرح به سرانجام برسد وام‌هاي كم بهره و مصالح ساختماني ارزان قيمت و زيرساخت‌هاي اساسي را در اين طرح پيش‌بيني كند در غير اين صورت اگر هر يك از اين فاكتورها محقق نشود طرح با شكست مواجه مي‌شود؛ بنابراين طرح واگذاري زمين‌هاي اجاره 99 ساله بايد به طور جدي و همه جانبه مورد حمايت دولت قرار بگيرد.

وي در عين حال خاطرنشان كرد: در حال حاضر مجوز انبوه سازي را از وزارت مسكن و شهرسازي گرفته‌ايم و در راستاي اجراي طرح زمين‌هاي 99 ساله نيز 700 نفر متقاضي داشته‌ايم كه مشغول دريافت يك ميليون تومان وام آماده سازي از اين افراد و بستن قرارداد براي واگذاري زمين در شهر جديد پرند هستيم.

به گزارش ايسنا، مديرعامل تعاوني مسكن بانك ملي درباره اخذ پروانه انبوه سازي از سوي تعاوني‌هاي مسكن اظهار كرد: شخصا معتقدم كه اگر بنا باشد تعاوني‌هاي مسكن به يك شركت انبوه ساز معرفي شوند و پروژه‌هاي خود را براي ساخت و ساز به آن شركت انبوه ساز بدهند هيچ‌گونه توجيه منطقي و عقلاني ندارد، زيرا تنها يك هزينه سربار و اضافي است و از طرفي قيمت تمام شده مسكن هم بالا مي‌رود چون در انبوه سازي حداقل 20 درصد بيشتر از قيمت تعاوني تمام مي‌شود.

وي ادامه داد: انبوه سازان كاري جز واسطه‌گري نمي‌كنند و به صورت واسطه عمل مي‌كنند در حالي كه اگر دولتمردان مي‌خواهند واسطه گري را از بين ببرند بايد امور را به خود تعاوني‌ها بسپارند.

مديرعامل تعاوني مسكن بانك ملي با بيان اينكه اگر قرار بر دادن مجوز انبوه سازي به تعاوني‌هاي مسكن است بايد در تحقق و اجراي شروط تعيين شده به تعاوني‌ها كمك كرد افزود: طبيعي است تعاوني‌ها سد محكمي در جهت حذف واسطه گري بين توليدكننده و مصرف كننده است و اگر كار از طريق تعاوني‌هاي مسكن دنبال شود بهتر است اما آنچه مسلم است نظارت بر تعاوني‌هاي مسكن بايد اعمال شود و در كنارآن به تعاوني‌ها كمك مي‌كنند تا از مهندسان مشاور و با تجربه در مجموعه خود استفاده كنند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٩ آبان ۱۳۸٦

متوليان بخش تعاون توسعه فرهنگ تعاوني را با جديت دنبال كنند

متوليان بخش تعاون در زمينه توسعه فرهنگ تعاون اهتمام بيشتري نشان بدهند چون اگر مردم بدانند كه در تعاوني هاي مصرف، اجناس و مايحتاج عمومي با نازلترين قيمت و كيفيت مطلوب در اختيارشان قرار مي گيرد با استقبال بيشتري مراجعه مي كنند.

به گزارش خبرنگار تعاون ايسنا حسين معين ـ مديرعامل تعاوني مصرف بانك ملي ـ در يك نشست خبري درباره نحوه فعاليت اين تعاوني اظهار كرد: عمده فعاليت تعاوني مصرف بانك ملي، تامين خواروبار و مايحتاج عمومي و خوراكي است كه از طرف بانك در اختيار اعضاء قرار مي گيرد.

وي ادامه داد: غير از آن كالاهاي اساسي از قبيل لوازم خانگي و برقي و فرش نيز به طور اقساط و با همان نرخ نقدي در اختيار اعضا قرار داده مي شود و قيمت نقد و اقساط يكي است حتي براي بازنشستگان به مدت 30 ماه اجناس به صورت تقسيط داده مي‌شود.

معين تعاوني هاي مصرف را تعاوني‌هاي خدماتي دانست و افزود: در تعاوني‌هاي مصرف سود آوري اندك و هزينه‌هاي سربار بسيار است تا جايي كه بعضا در پرداخت دستمزد و حقوق كاركنان در مضيقه قرار مي گيريم. به همين خاطر بايد چاره اساسي براي آن انديشيده شود.

مديرعامل تعاوني مصرف بانك ملي به مشكلات پيش روي تعاوني هاي مصرف اشاره و اذعان كرد: كمبود نقدينگي و مشكل ساختمان از چالش‌هايي بوده كه تعاوني هاي مصرف همواره با آن مواجه هستند، زيرا گستره فعاليت ما در گرو تامين ساختمان و مكان مناسب است و از طرفي تعاوني هاي مصرف به دليل سودآوري ناچيزي كه دارند نيازمند حمايت مالي هستند. خوشبختانه اين تعاوني از آنجا كه متعلق به بانك ملي است مشكلي در رابطه با تامين نقدينگي يا تسهيلات مورد نياز نداشته است.

وي در ادامه توسعه و ترويج فرهنگ تعاوني را خواستار شد و گفت: در حال حاضر شايد بيش از نيمي از اعضاء و سهامداران ما از نحوه خدمت رساني و فروش اقلام اطلاعي ندارند در حالي كه اگر مردم بدانند كه در تعاوني هاي مصرف اجناس و مايحتاج با نازلترين قيمت و كيفيت مطلوب در اختيار آنها قرار مي گيرد با استقبال بيشتري مراجه مي كنند؛ بنابراين وزارت تعاون و اداره كل تعاون بايد با اهتمام بيشتري در زمنيه فرهنگ‌سازي تعاون كار كنند.

معين با بيان اينكه سال گذشته از محل فروش اقلام و كالاهاي اساسي توسط اين تعاوني 220 ميليارد ريال حاصل شد گفت: تعاوني هاي مصرف، ‌اجناس را زير قيمت مصرف كننده عرضه مي كنند چون مستقيما از توليد كننده و بدون واسطه خريداري مي شود. به همين خاطر در تنظيم بازار نيز نقش موثري دارند.

مديرعامل تعاوني مصرف بانك ملي در پايان تعداد اعضاي اين تعاوني را 46 هزار نفر ذكر كرد و گفت: اين تعاوني داراي 24 شعبه است كه 14 شعبه در استان ها و 9 شعبه در تهران مشغول فعاليت هستند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٩ آبان ۱۳۸٦

هفت هزار نفر در گناباد متقاضي دريافت زمين هستند
رييس اداره تعاون گناباد گفت: هفت هزار و ‪ ۵۳‬نفر در اين شهرستان جنوبي خراسان رضوي متقاضي دريافت زمين با اجاره ‪ ۹۹‬ساله شدند.

حسين پورحسين روز سه‌شنبه در گفت وگو با ايرنا افزود: براي اين تعداد متقاضي هشت تعاوني مهر تشكيل و ‪ ۱۸‬تعاوني نيز پيش از اين تشكيل و به ثبت رسيده است.

وي بيان كرد: براي كساني كه در اين فراخوان نتوانسته‌اند شركت كنند ‪۱۶‬ تعاوني عمومي و دو تعاوني كارمندي در شرف تاسيس مي‌باشد.

او اظهار داشت: با توجه به اينكه واگذاري زمين از وظايف اداره تعاون نيست، اميدواريم مسكن شهرسازي براي احداث مسكن جوانان و كساني كه فاقد مسكن هستند هرچه سريعتر اقدام مناسبي انجام دهد.

وي افزود: شروط تاهل، سرپرست خانوار، بومي منطقه، نداشتن مسكن و دريافت نكردن تسهيلات مسكن دولتي براي دريافت اين زمينها الزامي است.

تلاش خبرنگار ما براي اطلاع و انعكاس اقدامات مسكن و شهرسازي در زمينه ميزان و محلهاي واگذاري زمين در گناباد به دليل فقدان نمايندگي اين سازمان در اين شهرستان ميسر نشد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٩ آبان ۱۳۸٦

ثبت‌نام بيش از 80 هزار نفر گيلاني در مسكن مهر

مديركل تعاون گيلان گفت: تاكنون 80 هزار و 500 نفر در گيلان از طريق سايت وزارت تعاون براي مسكن مهر ثبت‌نام كرده‌ كه حدود 40 هزار نفر مدارك خود را تكميل و تحويل داده‌اند.

ولي‌الله نمايشي  در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت، افزود: امسال سهم گيلان، احداث 35 هزار واحد مسكوني است كه اكنون در حال معرفي به سازمان مسكن و شهرسازي هستيم.
وي در مورد شرايط واگذاري به متقاضيان اظهار داشت: كسانيكه واجد شرايط هستند بايد هر نفر يك ميليون تومان به حساب شركت تعاوني واريز و بعد بتدريج 5 ميليون تومان بپردازند تا پروژه‌ها آماده شود، زيرا هر واحد 21 ميليون تومان هزينه دربر خواهد داشت.
نمايشي در مورد زمان ساخت واحدها يادآور شد: براي ساخت واحدهاي مسكوني ابتدا بايد آماده‌سازي زمين انجام شود كه اين كار توسط سازمان مسكن و شهرسازي صورت مي‌گيرد.
مديركل تعاون گيلان ادامه داد: كار آماده سازي در رشت شروع شده و در بقيه شهرها نيز بتدريج شروع مي شود.
نمايشي افزود: براي شهر رشت يك قطعه زمين 120 هكتاري در نظر گرفته شده و در حال حاضر مجموعاً 223 هكتار زمين تعيين گرديد كه بايد كار آماده‌سازي آنها شروع شود.
وي خاطر‌نشان كرد: در بسياري از شهرهاي استان مشكل زمين نداريم و بزودي كار آماده‌سازي براي احداث واحدهاي مذكور شروع مي‌شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٩ آبان ۱۳۸٦

توسعه فرهنگ ايجاد شركت هاي تعاوني

مديركل امور اقتصادي استانداري خراسان شمالي بر توسعه فرهنگ ايجاد شركتهاي تعاوني در اين استان تاكيد كرد.

داوود كميلي‌پور روز سه‌شنبه در نشست بنياد توسعه كارآفريني و تعاون در بجنورد اظهار داشت: فرهنگ تشكيل تعاوني در اين استان هنوز شكل نگرفته است.

وي با بيان اينكه ‪ ۸۰‬درصد اقتصاد كشور مبتني بر بخش دولتي، ‪ ۱۵‬درصد بر بخش خصوصي و پنج درصد مبتني بر بخش تعاوني تعريف شده افزود: در پايان برنامه توسعه چهارم بايد مشاركت بخش تعاوني در اقتصاد به ‪ ۲۵‬درصد برسد.

او گفت: بايد در بخشهاي مختلف اقتصادي سرمايه‌گذاران را براي ايجاد تعاونيها تشويق و ترغيب كنيم.

مديركل اداره تعاون خراسان شمالي نيز در اين نشست هدف از ايجاد بنياد توسعه كارآفريني و تعاون را توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي استان با تكيه بر گسترش تعاونيها ذكر كرد.

عليرضا بصيري انجام فعاليتهاي اقتصادي از طريق تاسيس و مشاركت در مجتمع هاي تعاوني و تعاونيهاي پايين‌دستي را كه به‌صورت مجموعه خوشه‌اي شكل خواهند گرفت، از ديگر اهداف ايجاد اين بنياد عنوان كرد.

او شناسايي مزيتها و فرصتهاي سرمايه‌گذاري در منطقه، توانمندسازي، گروه بندي، سازماندهي كارجويان، سرمايه‌گذاران و كارآفرينان تعاونيهاي كوچك و پيگيري و اقدام براي تاسيس شركتهاي مادرتخصصي را اهداف اين بنياد برشمرد.

وي گفت: اين بنياد با حمايت از مراكز آموزش و توانمندسازي آنان، ارايه خدمات پشتيباني به كارجويان، انتقال فن‌آوري، گسترش ارتباطات و ايجاد شبكه‌هاي تبليغاتي و اجراي طرحهاي بزرگ بر توسعه بخشهاي مختلف اثرگذار خواهد بود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٦

اطلاع رساني مناسب در گرو شناسايي مخاطب است

معاون سياسي اجتماعي استاندار خوزستان گفت:اطلاع رساني شايسته و موثر در گرو شناسايي مخاطبان است.

به گزارش دوشنبه روابط عمومي اداره كل تعاون خوزستان "علي اصغر وحيدي" در نشست مديران روابط عمومي دستگاههاي دولتي خوزستان با اشاره به اهميت روابط عمومي در زمينه اطلاع رساني افزود: بحث اطلاع رساني،تنها وظيفه‌اي روابط عمومي‌ها نيست و روسا و مديران دستگاهها موظفند حمايت و پشتيباني كنند تا مديران روابط عمومي بتوانند نقش خود را به نحو شايسته انجام دهند.

وي گفت: مردم هوشيار ما از منتخبان و دولتمردان انتظار دارند از سرنوشت طرحها و برنامه‌هاي انجام شده و در حال انجام دولت خدمتگزار با خبر شوند.

وحيدي اظهارداشت:اين وظيفه و رسالت متوجه تلاش مسوولان روابط عمومي با حمايت مديران دستگاهها است.

وي افزود: براي اطلاع رساني شايسته و موثر بايد راههاي جذب مخاطبان شناسايي شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٦

تبديل صندوق‌هاي تعاون کشوربه بانک توسعه تعاون تا سال آينده

معاون طرح و برنامه وزير تعاون با بيان اين‌که90 درصد تعاوني‌هاي کشور فعالند گفت: تنها پنج درصد از تعاوني‌ها، طي 20 سال گذشته منحل و پنج درصد غير فعال شدند.

به گزارش (ايسنا)، عبدالمجيد قريب رضا، در نشست مطبوعاتي با خبرنگاران در قم گفت: 85 درصد تعاوني‌ها توليدي و بقيه خدماتي يا توزيعي هستند.

وي تشکيل تعاوني‌هاي مسکن را از اولويت‌هاي وزارت تعاون ذکر کرد و گفت: طبق برنامه پيش بيني شده تا پايان سال جاري بايد يک ميليون و 500 هزار مسکن حداقل 75 متري احداث و در اختيار متقاضيان قرار گيرد.

بنا به گفته قريب رضا، قيمت اين گونه مسکن‌ها 21 تا 23 ميليون تومان خواهد بود و تنها 30 درصد قيمت را متقاضيان پرداخت مي کنند.

وي تاکيد کرد: اين مسکن‌ها به افراد کم درآمد تعلق خواهد گرفت.

وي اشتغال را اولويت دوم وزارت تعاون ذکر کرد و گفت: جهت رفع مشکل بيکاري بنياد کار آفريني و توسعه تعاون تاسيس شده که اين بنياد تاکنون در 19 استان تشکيل و تا پايان آذر ماه در قم تشکيل خواهد شد.

قريب رضا جويندگان کار و بيکاران، شناسايي کارآفريننان، تابع مالي و منابع طبيعي را چهار شاخصه اصل بنياد مذكور دانست و گفت: با تشکيل بنياد مذکور در هر منطقه اين چهار نقطه با هم مرتبط و سبب توسعه منطقه خواهد شد.

وي درباره وضعيت صندوق تعاوني‌ها در کشور پس از تشکيل اين بنياد گفت: در حال حاضر300 شعبه صندوق تعاون در کشور فعال است که با تاثير بانک توسعه تعاون به شعب بانک بنياد کا آفرين و توسعه تعاون تبديل خواهند شد.

وي تصريح کرد : دولت سرمايه اوليه بانک را تامين خواهد کرد.

او از فعاليت 20 هزار تعاون در سطح کشور که مديريت آن بر عهده بانوان است خبر داد و گفت: اين تعاوني‌ها زمينه خوبي براي زنان سرپرست خانوار خواهد بود و حضور زنان در جامعه به اين طريق پر رنگتر خواهد شد.

وي اضافه کرد: 800 هزار زن عضو فعال و مسوول تعاوني‌ها هستند.

قريب رضا از اعطاي تسهيلات به بانوان تعاوني‌ها خبر داد و گفت: پيش بيني شده تا در سال 86 سود تسهيلات اختصاص يافته به تعاوني ها 50 درصد کاهش يابد.

وي در ادامه به نقش بنگاههاي کوچک و زود بازده در تعاوني ها اشاره کرد و گفت: 18 هزار تعاوني در قالب بنگاههاي کوچک زود بازده در کشور فعالند که سهم آنها از تسهيلات بانکي تنها 40 هزار ميليارد ريال است.

معاون وزير تعاون اعلام کرد: هر يک از اين تعاوني‌ها به طور متوسط باعث ايجاد هشت فرصت شغلي شده‌اند.

قريب رضا در مورد وضعيت کود مصرفي کشور گفت: سالانه 4.5 ميليون تن کود در کشور مصرف مي شود و اين در حالي است که نزديک 50 درصد کودهاي کشاورزي ما وارداتي است.

وي با اشاره به افتتاح پروژه احداث کارخانه کود شيميايي شهرک شکوهيه ابراز كرد: اين کارخانه 25 درصد واردات ما را پوشش خواهد داد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٦

تشكيل تعاوني فراگير ملي معلولان

 معاون اشتغال و كارآفريني سازمان بهزيستي كشور از تشكيل تعاوني فراگير ملي معلولان سراسر كشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاري فارس از شهركرد، بهرام بهرامسيري در جمع خبرنگاران با اعلام اين خبر افزود: اين تعاوني با حمايت و همكاري وزارت تعاون به زودي تشكيل مي شود.
وي با اشاره به عضويت تمامي معلولان شناسايي شده در سراسر كشور در اين تعاوني گفت: با تشكيل اين تعاوني بخشي از مشكلات مربوط به اشتغال و مشكلات نعيشتي معلولان مرتفع مي شود.
بهرامسيري با بيان اين كه اعتبار اوليه براي راه اندازي اين تعاوني از سوي سازمان بهزيستي كشور تأمين مي شود افزود: اين تعاوني پس از تشكيل به سرمايه گذاري در بخش هاي مختلف خواهد پرداخت كه سود ناشي از آن بين سهامداران تقسيم مي شود.
وي همچنين گفت: سازمان بهزيستي به كارفرماياني كه از مددجويان و معلولان تحت پوشش سازمان بهزيستي جهت نيروي كار خود استفاده كنند ضمن ارائه تسهيلات لازم براي ايجاد و راه اندازي طرح خود، حق بيمه سهم كارفرمايي را نيز پرداخت خواهد كرد.
وي افزود: سازمان بهزيستي به تسهيلات اعطايي به كارفرمايان تا پنج درصد يارانه پرداخت خواهد كرد.
معاون اشتغال سازمان بهزيستي كشور همچنين با اشاره به تشكيل جلسه شوراي معاونان سازمان بهزيستي كشور در چهارمحال و بختياري، گفت: در اين جلسه با افزايش اعتبار حق بيمه سهم كارفرمايان تا ششصد ميليون ريال موافقت شد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٦

براي نخستين بار تعاوني توليد پرورش ماهي آزادگان در خوزستان تشكيل شد

مديرعامل اتحاديه شركتهاي تعاوني پرورش ماهي اهواز گفت: براي نخستين بار تعاوني توليد پرورش ماهي آزادگان در خوزستان تشكيل شد.

مصطفي موسوي در گفت و گو با (ايسنا) ـ خوزستان ـ توضيح داد: هدف از تشكيل اين تعاوني، تحت پوشش قرار دادن تمام شركتهاي سهامي خاص و شركتهاي پرورش ماهي بخش خصوصي است.

وي خاطرنشان كرد: پيش از اين شركتهاي سهامي خاص و شركتهاي خصوصي پرورش ماهي نمي توانستند زير نظر اتحاديه پرورش ماهي باشند كه با اين اقدام تحت پوشش تعاوني قرار خواهند گرفت.

موسوي ادامه داد: اين تعاوني مورد حمايت دولت خواهد بود. مجوز تشكيل اين تعاوني را معاون وزير جهاد كشاورزي صادر مي‌كند.

مديرعامل اتحاديه شركتهاي تعاوني پرورش ماهي اهواز تصريح كرد: نخستين جلسه مجمع عمومي و هيئت مديره اين تعاوني برگزار شد و 5 نفر به عنوان عضو اصلي، 2 نفر عضو الاالبدل و 2 نفر بازرس انتخاب شدند.


نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٦


واردات گوشت گرم براي دامداري‌ها مشكل ايجاد مي‌كند
دولت براي محصول جو يارانه پرداخت كند

مـديـرعـامـل اتـحـاديـه شـركـت‌هـاي تـعـاونـي دامـداران خـوزسـتـان گفت: دولت با پرداخت يارانه محصول جو به دامداران كمك كند.

سبحاني در گفت‌وگو با (ايسنا) اظهار كرد: جو يكي از اقلام اساسي مورد نياز دامداري‌هاست، بنابراين دولت بايد براي آن يارانه بپردازد.

وي افزود: در حال حاضر قيمت علوفه به صورت جهاني افزايش يافته و همزمان با آن، ارزش جو و سبوس افزايش يافته است. افزايش قيمت نهاده‌ها موجب افزايش قيمت تمام شده توليد شده است.

سبحاني عنوان كرد: ظرف مدت حدود دو ماه، قيمت كنجاله سويا نيز دو برابر شده است. قيمت جو نيز افزايش يافته و به اندازه كافي در بازار يافت نمي‌شود.

وي خاطرنشان كرد: دولت كارهاي زيادي براي ساماندهي دامداري‌ها انجام مي‌دهد كه از جمله آن مي‌توان به ايجاد مجتمع‌هاي دامداري‌ اشاره كرد.

سبحاني با بيان اينكه 90 درصد دامداري‌ها سنتي هستند، عنوان كرد: ايجاد شهرك‌هاي دامداري‌ در تمام شهرستان‌ها به صنعتي ‌كردن دامداري‌ها كمك مي‌كند اما اين امر به زمان نياز دارد.

مديرعامل اتحاديه شركت‌هاي تعاوني دامداران خوزستان خاطرنشان كرد: انجام اين اقدامات در بلندمدت براي تعديل بازار مناسب است اما بازار نياز به كمك‌هاي فوري دارد. پرداخت يارانه براي محصول جو و تامين ديگر علوفه‌هاي اساسي از جمله اين كمك‌ها محسوب مي‌شود.

وي در پايان بيان كرد: در صورتي كه دولت بخواهد گوشت گرم وارد كشور كند مشكلات بسياري براي واحدهاي دامداري ايجاد خواهد كرد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٦

تسهيلات كارآفريني ايثارگران 2 يارانه‌اي پرداخت مي‌شود

 مدير كل اشتغال و كار آفريني سازمان بنياد شهيد و ايثارگران كشور از پرداخت تسهيلات كارآفريني به ايثارگران بر مبناي دو يارانه اي خبر داد.

به گزارش خبرگزاري فارس از ساري، علي حيدر شيراوند  در اولين جشنواره دستاورهاي كارآفريني ايثارگران و فرزندان شاهد مازندران افزود: اين توافقنامه به امضاي طرفين رسيد و براي ابلاغ به استان ها ارسال شد.
وي درباره جزئيات اين توافقنامه اظهار داشت: تمامي تسهيلاتي كه از محل اعتبارات زودبازه و تعاوني‌ها دريافت مي شود علاوه بر يارانه خود تسهيلات، بنياد شهيد نيز يارانه اي 5 درصدي را به صورت سود و كارمزد پرداخت مي كند.
شيراوند خاطر نشان كرد: با اجراي اين توافقنامه سود و كارمزد تسهيلات تعاوني و اعتبارات زودبازده به صورت قرض الحسنه اي محاسبه مي شود.
وي با اشاره به اينكه خدمت به ايثارگران وظيفه همگان است بيان كرد: مديران بانك ها نيز طرح هاي ايثارگرانه را با نگاه ايثارگرانه مورد توجه قرار دهند.
وي از ابلاغ توافقي ديگر با سازمان تامين اجتماعي نيز براي حمايت از كارآفرينان ايثارگر خبر داد كه در قالب آن دولت خدمات بيمه‌اي و بازنشستگي مجريان طرح هاي كارآفريني را به مدت 5 سال پرداخت مي كند.
مديركل اشتغال سازمان بنياد شهيد و ايثارگران كشور اضافه كرد: براي سال جاري اين توافق براي 5 هزار نفر اجرا مي شود و با اعتبار اختصاصي نيز 10 هزار نفر در سال آينده از اين توافق بهره مند خواهند شد.
وي با اشاره به اينكه دولت نهم آستين ايجاد اشتغال را براي جوانان اين كشور بالا زد گفت: راه اشتغال جوانان بايد هموارتر شود.
اين مسئول سازمان بنياد شهيد و ايثارگران خاطر نشان كرد: چاله‌اي عميق‌تر از بيكاري در كشور نداريم و براي حل اين مشكل همه بايد دست به كار شوند.
اولين جشنواره دستاورهاي ايثارگران كار آفرين مازندران در قالب 28 غرفه توسط 28 كار آفرين برتر استان به نمايش گذاشته شد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٦

99 تعاوني مسكن جديد در استان مركزي تشكيل شد

 مديركل تعاون استان مركزي گفت: به منظور اجراي تبصره 6 قانون بودجه 86 و تامين مسكن ارزان قيمت براي اقشار كم‌درآمد تاكنون 99 تعاوني مسكن جديد در استان مركزي تشكيل شده است.

 محسن مظفري امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراك افزود: اين تعاوني‌ها با عضويت اقشار مختلف مردم تشكيل شده است.
وي با بيان اينكه 7 هزار و 623 نفر به عضويت اين تعاوني‌ها درآمده‌اند تصريح كرد: همچنين تاكنون 182 تعاوني تازه تأسيس و قديمي با عضويت 13 هزار و 400 نفر براي دريافت زمين به مسكن و شهرسازي معرفي شده‌اند.
مديركل تعاون استان مركزي خاطرنشان ساخت: 13 هكتار زمين به اين تعاوني‌ها در 5 شهرستان استان واگذار شده و 2 هزار و 559 واحد دراين زمين‌ها ساخته خواهد شد.
مظفري سهميه استان در طرح تامين مسكن براي اقشار كم درآمد را 24 هزار واحد مسكوني برشمرد و گفت: كسانيكه تاكنون از تسهيلات دولتي در بخش مسكن استفاده نكرده و فاقد مسكن مي‌باشند، درصورتيكه 5 سال در شهر مورد نظر سكونت داشته باشند مي‌توانند به عضويت اين تعاوني‌ها درآمده و از تسهيلات دولت در اين زمينه استفاده كنند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٦

اتحاديه‌هاي مسكن در تمام شهرستان هاي گلستان تاسيس مي‌شود

 مديركل تعاون استان گلستان گفت: به دليل استقبال مردم در طرح مسكن مهر و وجود تعاوني هاي متعدد كارگري، كارمندي و آزاد براي سازماندهي در سطوح شهرستاني اتحاديه هاي مسكن بزودي تاسيس مي شود.

به گزارش خبرگزاري فارس در گرگان، حامد رضايي در جلسه ارزيابي صلاحيت اعضاي اتحاديه‌ها در كميسيون ماده پنج افزود: با تاسيس آنها وضعيت كمي اتحاديه‌هاي تحت پوشش وزارت تعاوني قريب به دو برابر خواهد شد.
وي همچنين تصريح كرد: 230 تعاوني مسكن كارمندي،كارگري و آزاد تاكنون در سطح استان فعاليت دارند.
رضايي گفت: اين تعداد با عضويت 22 هزارنفر بوده كه از اين تعداد يك‌هزار و 500 نفر زن مي باشد و با سرمايه ثبتي بالغ بر 55 ميليارد ريال و نزديك به دو هزار و 300 نفر شاغل حقوق بگير در اين بخش فعاليت دارند.
وي خاطرنشان كرد: باپيوستن اعضاء جديد در قالب تعاوني هاي مسكن مهر اعطاي تسهيلات و واگذاري زمين با اجاره 99 ساله توسط دولت تعداد اعضاء تعاوني‌هاي مسكن در استان گلستان بيش از دو برابر وضعيت فعلي خواهد بود.
رضائي گفت: با تزريق تسهيلات و بكارگيري آورده متقاضيان در طرح جديد دولت كل سرمايه گذاري در بخش تعاوني هاي مسكن از مرز ششصد ميليارد ريال فراتر خواهد رفت.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٦

اتاق تعاون ایران آماده انتقال تجارب خود به کشور سودان است

 دبیرکل اتاق تعاون مرکزی ایران در نشست مشترکی با وزیر امور اجتماعی سودان و هیئت همراه در تهران گفت: اتاق تعاون آمادگی هر گونه همکاری به منظور انتقال تجربیات خود، اعزام کارشناس و سرمایه گذاری مشترک در حوزه تعاون در سودان را دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا رمضانی افزود: ما آمادگی داریم تا کارشناسان حوزه تعاون در بخشهای گوناگون از جمله کشاورزی، مسکن ، صنعت و تولیدات لبنی را به منظور انتقال تجارب به کشور سودان اعزام کنیم.

دبیر کل اتاق تعاون هدف از انتقال تجربیات کشورمان به سودان را کمک به این کشور و گسترش حوزه تعاون دانست.

به گزارش روابط عمومی اتاق تعاون مرکزی کشور،خانم سامیه یوسف ادریس هبانی وزیرامور اجتماعی سودان نیزدر این نشست گفت:سودان از تجربیات ایران در حوزه تعاون و اعزام کارشناس و نیز تشکیل تعاونیهای مختلف استقبال می کند. وی اعلام کرد: ما آمادگی داریم تا با ارائه تسهیلات و مقدمات لازم زمینه حضور کارشناسان ایرانی، سرمایه گذاران و شرکتهای تعاونی را فراهم آوریم.

ادریس هبانی افزود: هدف ما توسعه روابط همه جانبه بویژه در بخش تعاون با ایران است و به همین منظور در نظر داریم با همکاری اتاق تعاون مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، تعاونی هایی را به منظور اشتغالزایی برای خانواده های سودانی و با هدف رفع مایحتاج آنها ایجاد کنیم.

در این نشست که رؤسای اتحادیه های سراسری لبنی ، پنبه کاران و مسکن نیز حضور داشتند به بیان دیدگاهها ی خود پرداختند و آمادگی خود را برای هر گونه همکاری اعلام داشتند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٦

وزير تعاون در شهرستان پارس‌آباد مستقر خواهد شد

استاندار اردبيل گفت: اميدوارم در سفر قريب‌الوقوع رييس جمهور به اين استان ميزبان خوبي براي رياست جمهور و اعضاي هيات دولت باشيم.

علي نيكزاد، روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: سفر رييس جمهور و هيات دولت به استان‌ها نعمت بزرگي است و در اين سفرها از نزديك و به صورت كارشناسي مشكلات مردم بررسي و نسبت به رفع آن‌ها اقدام مي‌شود.

وي گفت: ويژگي اصلي سفر دوم رييس جمهور به استان اردبيل بررسي اقدامات انجام يافته مصوبات سفر قبلي و نيز رسيدگي به مشكلاتي است كه مردم طي نامه آن را به اعضاي هيات دولت مطرح مي‌كنند.

به گزارش خبرنگار ايرنا، وي افزود : تاكنون ‪ ۸۹‬درصد مصوبات سفر قبلي رييس جمهور به استان اردبيل تحقق يافته و به ‪ ۶۰‬درصد نامه‌هاي مردمي كه در آن سفر جمع آوري شده بود، رسيدگي شده‌است.

وي گفت: قرار است دكتر احمدي نژاد پس از ورود به اردبيل با مردم ديدار عمومي و سخنراني داشته باشد.

نيكزاد افزود: در اين سفر وزيران راه و ترابري در شهرستان كوثر، بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي در شهرستان خلخال، وزير كشور در اردبيل، رفاه در شهرستان نمين، وزير كار در شهرستان نير، مسكن و شهرسازي در شهرستان گرمي، وزير نيرو در شهرستان مشگين شهر، وزير نفت در شهرستان بيله‌سوار و وزير تعاون در شهرستان پارس‌آباد به عنوان نمايندگان هيات دولت مستقر خواهند بود.

وي گفت: درزمان حاضر معاونان وزيران در شهرستان‌هاي استان اردبيل مستقر هستند.

رييس جمهور و اعضاي هيات دولت در دومين مرحله از سفرهاي استاني اواخر هفته جاري به استان اردبيل مسافرت خواهد كرد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٦

‪ ۳۰‬درصد تعاونيهاي چهارمحال و بختياري مربوط به" زنان" است


مديركل تعاون چهارمحال وبختياري گفت: ‪ ۳۰‬درصد تعاونيهاي اين استان خاص " زنان" است.

"بهرام عزيزي" روز دوشنبه در گفت وگو با ايرنا افزود: هم‌اكنون يكهزارو ‪ ۱۰۳‬شركت تعاوني با عضويت ‪ ۴۷‬هزار و ‪ ۲۱۹‬نفر از زنان در استان فعال است.

به گفته وي، در اين شركتهاي تعاوني زمينه اشتغال ‪ ۹‬هزار و ‪۱۹۳‬نفر فراهم شده است.

وي، ميزان سرمايه‌ي ثبتي اين شركت‌هاي تعاوني را ‪ ۲۷‬ميليارد ريال ذكركرد وگفت: عدم توان تامين سهم "آورده" سرمايه‌گذاري را مهمترين مشكل تعاوني‌هاي زنان است.

وي افزود: عدم تامين وثيقه مورد درخواست بانكهاي عامل براي ضمانت پرداخت تسهيلات، نداشتن تخصص، ضعف بازاريابي محصولات توليدي و نبود امكانات جانبي رفاهي در كنار عرصه كارآفريني رااز ديگرمشكلات تشكيل تعاوني زنان در استان برشمرد.

عزيزي افزود: هم‌اكنون نرخ بيكاري زنان در استان ‪ ۱۶/۱‬درصد است كه تشكيل تعاوني زنان يكي از راههاي كاهش نرخ بيكاري در بين اين قشر است.

به گزارش ايرنا، هم‌اكنون بيش از سه هزارو‪ ۵۰۰‬شركت تعاوني در زمينه‌هاي مختلف درچهارمحال بختياري فعال است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٦

‪ ۱۸۰‬ميليارد ريال وام صندوق‌هاي زودبازده به  ري تعلق گرفت


رييس اداره تعاون شهرستان ري گفت: ‪ ۱۸۰‬ميليارد ريال وام از صندوق‌هاي زودبازده به تعاوني‌هاي شهرستان ري تعلق گرفت.

حيدر جلال روز دوشنبه در گفت وگو با ايرنا افزود: اين وام‌ها براي ‪۴۱۲‬ شهروند ري شغل دايم ايجاد كرده كه هر يك از آن‌ها پنج تا شش شغل ديگر را به دنبال دارد.

وي اظهارداشت: بيش از نيمي از اين وام‌ها به توسعه بخش كشاورزي، صنعتي و خدماتي اختصاص يافته است.

رييس اداره تعاون شهرستان ري گفت: ‪ ۹۰۰‬تعاوني درشهرستان ري وجود دارد كه از ميان آنها ‪ ۸۰۰‬تعاوني فعال مي‌باشد.

جلال ادامه داد: اين تعاوني‌ها در ‪ ۱۴‬گرايش از جمله صنعتي، خدماتي، كشاورزي، صنوف، عمراني و خدماتي فعاليت مي‌كنند.

وي افزود: افرادي كه مايل به تشكيل تعاوني در گرايش‌هاي مختلف هستند پس ازكسب آموزش‌هاي لازم ازسوي اداره تعاون، قادر به تشكيل تعاوني خواهند بود.

رييس اداره تعاون شهرستان ري اظهارداشت: پس از تشكيل تعاوني‌ها، اداره تعاون مسووليت هدايت، نظارت و حمايت از آن‌ها را عهده‌دار خواهد بود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٦

ذهن متوليان آموزش و پرورش به جاي تربيت معطوف مشكلات مالي است

محمد عباسي

 وزير تعاون از امضاي تفاهمنامه با آموزش و پرورش در جهت ارائه راهكارهايي براي اداره اقتصادي آموزش و پرورش خبر داد و گفت: مشكلات مالي آنقدر ذهن متوليان آموزش و پرورش را اشغال كرده كه حتي بيش‌تر از تربيت، به آن توجه مي‌شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس، محمد عباسي در دومين روز از همايش منطقه‌اي اقتصاد آموزش و پرورش كه امروز در اردوگاه شهيد باهنر برگزار مي‌شود، گفت: دانايي با سازماني به نام آموزش و پرورش شكل گرفته است و عامل اساسي كه خيلي از كشورها را به نقطه بهينه رسانده، توجه به آموزش و پرورش است.
وي ادامه داد: بحث سرمايه‌گذاري بر روي انسان امري دقيق است و مطالعات اساسي نيز توسط انديشمندان روي آن شده است.
عباسي با طرح اين پرسش كه مالك آموزش و پرورش چه كسي است، اظهار داشت: در حال حاضر 6 تا 7 درصد از درآمد ناخالص ملي جهان براي آموزش و پرورش هزينه مي‌شود.
وي افزود: در كشور ما از حدود 60 هزار ميليارد تومان بودجه كشور، 7 هزار ميليارد تومان سهم آموزش و پرورش است.
وزير تعاون گفت: در حال حاضر مسائل مالي آنقدر ذهن متوليان آموزش و پرورش را معطوف كرده است كه دغدغه آن بيش‌تر از تربيت است و اين خود پرت منابع است.
وي با بيان اينكه در اكثر كشورهاي جهان آموزش عمومي با دولت است، اظهار داشت: در كشوري مانند اسكانديناوي تمام تحصيلات تا پايان دانشگاه توسط دولت هزينه مي‌شود اما در همان كشورها، 40 تا 50 درصد از ماليات مستقيم به آموزش و پرورش تخصيص مي‌يابد.
عباسي به سرانه هر دانش‌آموز در كشور اشاره كرد و گفت: در حال حاضر سرانه هر دانش‌آموز در كشور 500 هزار تومان است كه سرانه دانش‌آموزان در مدارس غيرانتفاعي خيلي از شهرها كمتر از اين ميزان است.
وي پيشنهاد داد كه خود معلمان، تعاوني براي اداره مدرسه ايجاد كنند، ادامه داد: بايد نمونه‌هاي مختلف را تجربه كنيم. همانطور كه مدارس غيرانتفاعي يا نمونه دولتي را تجربه كرديم.
وزير تعاون اظهار داشت: بهترين نوع تعاوني‌ها، تعاوني همگن هستند يعني يك گروه با يك مشخصه مانند معلمان تعاوني ايجاد كنند.
وي به امضاي تفاهمنامه با آموزش و پرورش اشاره كرد و گفت: در اين تفاهمنامه به دنبال روش‌هاي ديگري براي اداره اقتصادي آموزش و پرورش هستيم كه توسط انديشمندان آموزش و پرورش و وزارت تعاون در دست بررسي است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٦

بيشترين تخلفات مربوط به ليست‌هاي كارگري و كارمندي 

كمترين تخلف به تعاوني‌هاي محلي مربوط است

رييس سازمان كار و امور اجتماعي يزد گفت: ‪ ۲۷‬هزار نفر در اين استان متقاضي دريافت زمين‌هاي با اجاره ‪ ۹۹‬ساله شدند.

به گزارش ايرنا ، " سيد حسن صفوي " روز يكشنبه در جلسه پيگيري شرايط واگذاري اين زمينها افزود: شرايط احراز اين زمين‌ها در استان يزد به طور دقيق بررسي مي‌شود.

وي، به شروط تاهل ، بومي منطقه ، نداشتن مسكن و دريافت نكردن تسهيلات مسكن دولتي براي دريافت اين زمينها تاكيد كرد و اظهار داشت: چنانچه قبل از واگذاري زمين كنترلي صورت نگيرد، بازپس گرفتن آسان نخواهد بود.

صفوي گفت: در بررسي شرايط واگذاري در شهرستانها به دليل كوچك بودن محيط و شناخت بيشتر افراد از يكديگر مشكلي نداريم.

وي، بالا رفتن كيفيت كار را به نفع شهرهادانست و خاطرنشان كرد: مسوولان مربوط تلاش دارند تا درصد خطا در اين كار را كاهش دهند.

مدير كل تعاون استان يزد نيز گفت: افراد در برابر پولي كه براي زمين مي‌پردازند مدرك دريافت نمي‌كنند و زمين‌ها نيز به نام شركتهاي تعاوني خواهد بود و اين امر فرصت تشخيص تخلف را بالا مي‌برد.

" محمد حسن محمدپناه " با اشاره به اينكه تاكيد دولت بر دادن مسكن به افراد فاقد خانه است ، افزود: داشتن  مغازه ، زمين كشاورزي و كارخانه مانع از دريافت زمين نمي‌شود.

وي اضافه كرد: درمورد افرادي كه بخشي از خانه به نام آنهاست ، اگر دانگ مربوط به فرد مساحتش در حدي باشد كه بتوان در آن منزل مسكوني ساخت، شرايط لازم براي دريافت زمين ‪ ۹۹‬ساله را از دست خواهد داد.

محمد پناه تصريح كرد: بيشترين تخلفات به ترتيب مربوط به ليست‌هاي كارگري و كارمندي است و كمترين تخلف نيز به تعاوني‌هاي محلي مربوط است.

در اين نشست مقرر شد ، تمامي دستگاههاي مرتبط اطلاعات خود را براي بررسي بيشتر به ادارات آب ، برق ، گاز ، مخابرات ، ثبت احوال ، پست و ثبت اسناد بدهند.

سهميه امسال استان يزد براي واگذاري زمين‌هاي طرح ‪ ۹۹‬ساله ‪ ۱۷‬هزار و ‪۵۰۰‬ نفر است كه فهرست ‪ ۱۸‬هزار متقاضي آماده بررسي است.

همچنين براي افراد تحت پوشش كميته امداد نيز يك تعاوني جداگانه تشكيل شده تا با كمك خيرين و استانداري زمينهاي كوچكتر به گونه‌اي كه محل خاصي براي استقرار آنها در نظر گرفته نشود، اختصاص يابد.

اين جلسه با حضور فرماندار ، معاون سازمان مسكن و شهرسازي و نمايندگان ادارات مرتبط در فرمانداري شهر يزد برگزار شد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٦

جوانان جوياي كار  تعاوني‌هاي  صادرات و واردات تشکیل دهند

معاون برنامه ريزي استاندار فارس گفت: گمرك شهرستان لامرد، آماده انجام تشريفات صادرات است و با توجه به مصوبه هيات دولت در سفر فروردين امسال رييس جمهوري به استان فارس در خصوص ايجاد بازارچه مرزي در لامرد، براي واردات نيزدر آينده نزديك مجوز صادر خواهد شد.

عباس رفيعي روز يكشنبه در دومين نشست ساماندهي مبادلات مرزي استان فارس در لامرد افزود: اولين بازارچه مرزي استان فارس در لامرد ايجاد خواهد شد كه اين بازارچه مي‌تواند از نظر اشتغالزايي و رفع مشكلات در خصوص صادرات و واردات كالاهاي تجار فارس و بويژه جنوب اين استان و همچنين مجتمع‌هاي بزرگ صنعتي فعال در شهرستان لامرد مثمرثمر باشد.

وي بيان كرد:استان فارس با داشتن تعاوني‌هاي مرزنشين هم اكنون به عنوان استان مرزي مطرح است و استاني است كه بازارچه مرزي ندارد و در سفر استاني هيات دولت و با توجه به تقاضاهاي مردم ايجاد بازارچه مرزي در لامرد ضروري به نظر مي‌رسد.

رفيعي گفت:ايجاد اين بازارچه مرزي اولين مورد در استان فارس است كه طرح توجيهي آن به وزارتخانه‌هاي مربوط ارسال شده است و در شوراي مبادلات مرزي مطرح شده و مكان يابي آن در دست اقدام است و تامين منابع مالي و تامين اعتبار آن را نيز دنبال مي‌كنيم كه در بودجه سال ‪ ۸۷‬دولت لحاظ خواهد شد.

مديركل گمرك‌هاي فارس نيز گفت وجود گمرك در شهرستان لامرد فارس توجيه دارد و بحث انجام صادرات از گمرك لامرد در دست بررسي است و در آينده خيلي نزديك گمرك تجاري لامرد و بحث صادرات آن را با هماهنگي گمرك ايران فعال خواهيم كرد.

قاسم شعبانيان افزود: بزرگترين مشكل،كمبود نيروي انساني است كه برنامه ريزي براي جذب نيروهاي انساني مورد نياز در اولويت قرار دارد.

مديركل تعاون فارس در اين نشست گفت:با توجه به وجود بيكاري در جنوب اين استان و باتوجه به وجود تعاوني‌هاي مرزنشينان در شهرستان لامرد،راه اندازي بازارچه مرزي به ايجاد اشتغال براي جوانان كمك مي‌كند.

محمد حسين گلريز خاتمي افزود:طبق آمارهاي موجود، تعداد متقاضيان كار در كشورهاي جنوب خليج فارس از جنوب استان فارس كاهش يافته است و بازارچه‌هاي مرزي مي‌توانند علاوه بر صادرات و واردات ايجاد اشتغال نمايند.

وي بيان كرد: جوانان جوياي كار مي‌توانند در قالب تعاوني‌هاي كوچك و بنگاه‌هاي زود بازده در خصوص صادرات و واردات اقدام كنند.

شهرستان لامرد ‪LAMERD‬در ‪ ۴۶۴‬كيلومتري جنوب شيراز قرار دارد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٦

 رسيدگي به مشكلات بخش صنعت استان كرمان

مدير عامل صندوق ضمانت سرمايه‌گذاري صنايع كوچك كشور گفت: استان كرمان در حال جهت‌گيري سريع در بخش صنعت است.

به گزارش ايرنا، "مهدي ديابي" يكشنبه در نشست با مديران و صنعتگران استان كرمان، افزود: وجود فعاليت ‪ ۱۸‬شهرك صنعتي مصوب و ‪ ۱۴‬شهرك صنعتي غيرمصوب نشانگر رشد استان كرمان در ايجاد صنايع كوچك است.

وي با اشاره به سرمايه ‪ ۵۰۰‬ميليارد ريالي صندوق ضمانت سرمايه‌گذاري صنايع كوچك، افزود: در حال حاضر اين صندوق از نظر سرمايه مشكلي ندارد و راههاي تامين مالي بسياري در اساسنامه معين شده است.

ديابي در خصوص راه‌اندازي شعبه‌اي از صندوق ضمانت سرمايه‌گذاري در استان كرمان نيز گفت: تا چند سال آينده اين امكان براي ايجاد شعبه‌اي از اين صندوق در اين استان وجود ندارد اما براي تسريع در كارهاي سرمايه‌گذاران، صندوق داراي رابط در اين استان خواهد شد.

وي هدف از راه‌اندازي اين صندوق را بيشتر كمك به توسعه صنايع كوچك از طريق تضمين حداكثر ‪ ۷۰‬درصد (در مناطق كمتر توسعه يافته تا ‪ ۸۰‬درصد) اصل و سود تسهيلات اعطايي بانكها و موسسات مالي و اعتباري به صنايع كوچك، استفاده از وجوه اداره شده و سايرمنابع مالي در چارچوب سياستهاي صنعتي و برنامه‌هاي توسعه كشور دانست.

او افزود: اعضاي مجمع عمومي صاحبان سهام و يا نمايندگان آن در اين صندوق را وزراي صنايع و معادن، امور اقتصادي و دارايي، جهادكشاورزي، بازرگاني، كار و امور اجتماعي و تعاون و رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور تشكيل مي‌دهند.

ديابي گفت: با توجه به اين كه اين صندوق دولتي است و بايد درآمد داشته باشد و مهمترين درآمد آن نيز كارمزد است در سال اول ‪ ۱/۵‬درصد است كه سالي نيم درصد به هزينه‌ها اضافه مي‌شود.

وي اعلام كرد: عمده كار صندوق ضمانت كسري وثيقه سرمايه‌گذاران است كه اين ضمانت نامه با بانك منعقد مي‌شود و در صورت عدم پرداخت سرمايه گذار، صندوق ضمانت پرداخت را برعهده مي‌گيرد.

مدير عامل شركت شهركهاي صنعتي كرمان نيز در اين نشست با اشاره به حمايت صندوق سرمايه‌گذاري صنايع كوچك، گفت: در استان كرمان ‪ ۱۸‬شهرك صنعتي مصوب و ‪ ۱۴‬شهرك غير مصوب وجود دارد.

"حميد زارع" افزود: در شهركهاي صنعتي استان كرمان يك هزار و ‪ ۳۰۳‬واحد صنعتي وجود دارد كه از اين تعداد ‪ ۵۳۰‬واحد آن به بهره‌برداري رسيده است.

وي ادامه داد: با توجه به زمين‌هايي كه در استان كرمان براي توسعه صنايع كوچك و بزرگ واگذار شده است دو برابر اين استعداد در خصوص افزايش شهركهاي صنعتي جديد در اين استان وجود دارد.

در اين نشست صنعتگران استان كرمان، مشكلات خود را در خصوص دريافت تسهيلات بانكي مطرح كردند و مدير عامل صندوق تعاون قول رسيدگي به اين مشكلات را داد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٦

چهارهزارهكتارزمين براي اسكان در تهران جانمايي شده است

مديركل تعاون استان تهران گفت:چهارهزارو‪ ۹۶۱‬هكتار زمين به ظرفيت ‪۳۶۰‬ هزارواحدمسكوني درسطح اين استان توسط سازمان مسكن وشهرسازي براي اسكان پيش بيني و جانمايي شده است.

"محمود حيدري"روزيكشنبه درجلسه شوراي اداري شميرانات درمحل فرمانداري اين شهرستان افزود:طرح مسكن مهر كه از سياستهاي اصولي و اساسي دولت نهم است با تسهيلاتي به مبلغ ‪ ۱۰‬هزارميلياردتومان باواگذاري اراضي به صورت اجاره ‪ ۹۹‬ساله در اختيار متقاضيان قرار مي‌گيرد.

وي اظهارداشت:اجراي اين طرح از امسال به مدت پنج سال ادامه مي‌يابد و در مجموع هرساله بايد يك ميليون و ‪ ۵۰۰‬هزار واحد مسكوني احداث شود.

وي گفت:ازمجموع يك ميليون و‪ ۵۰۰‬هزار واحد مسكوني استان تهران،‪۳۰۰‬ هزار واحدآن روستايي و يك ميليون و ‪۲۰۰‬هزار واحد شهري است.

به گفته مديركل تعاون استان تهران،درشهرجديدهشتگرد ‪ ۲۵‬هزار واحد ودر شهر جديد پرند ‪ ۱۰۰‬هزار واحد مسكوني پيش بيني شده است.

وي باتوجه به اينكه تاكنون ‪ ۴۵۰‬هزارنفر براي برخورداري ازاين امكانات درسايت "مسكن مهر"ثبت نام كرده اند،تاكيد كرد:واجدين شرايط ثبت نام بايد داراي تاهل، فاقدمسكن و سرپرست خانوار بوده و حداقل به مدت پنج سال سابقه سكونت در شهر مورد تقاضا را داشته باشند.

حيدري گفت: درآمدماهانه اين افرادبايد كمتراز ‪ ۴۰۰‬هزار تومان باشد واز تسهيلات يارانه اي مسكن درقالب دريافت وام مسكن نيزاستفاده نكرده باشند.

وي بابيان اينكه تمام تلاش خودرا بكار مي‌بريم تاضريب اطمينان طرح بالا برود، خاطرنشان كرد: اين طرح براي افراد كم درآمد و فاقد مسكن تعريف شده كه در همين راستا اطلاعات لازم و تحقيقات محلي درمورد واجدين شرايط انجام مي شود.

وي گفت: هم اكنون اعضاي ‪ ۴۴‬تعاوني در استان تهران براي استفاده از تسهيلات به سازمان مسكن وشهرسازي معرفي شده اند.

حيدري همچنين گفت: هم اكنون كارآماده سازي ‪ ۳۵۶‬هكتارزمين دراستان تهران براي اسكان آغاز شده است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٦

كلنگ احداث نخستين كارخانه تعاوني كود شيميايي در قم به زمين زده شد

كلنگ احداث نخستين كارخانه كود شيميايي " سوپر فسفات تريپل " روز يك شنبه با حضور معاون وزير تعاون در شهرك شكوهيه قم به زمين زده شد.

به گزارش ايرنا، اين كارخانه در زميني به مساحت چهار هزار و ‪ ۱۸۶‬متر مربع باسرمايه ‪ ۱۰‬ميليارد ريال تا پايان سالجاري، كار خود را آغاز خواهد كرد.

معاون طرح و برنامه وزارت تعاون دراين مراسم با اشاره به جايگاه مهم تعاوني‌ها در راستاي توسعه،اشتغالزايي ودرآمد كشور گفت: ‪ ۸۵‬درصد تعاوني لا هاي موجود تحت پوشش اين وزارتخانه قرار دارند.

عبدالمجيد غريب رضا افزود: بر اساس سياستگذاري دولت و تاكيد رياست جمهوري بر گسترش تعاوني‌ها تا پايان برنامه چهارم و پنجم توسعه ‪ ۹۰‬درصد جمعيت كشور تحت پوشش تعاوني‌ها قرار مي‌گيرند.

وي يادآور شد: توسعه تعاوني‌ها در بخش توليد موجب افزايش صادرات، ارزش افزوده، اشتغالزايي و درآمدزايي جامعه و نيز كاهش واردات و خروج ارز از كشور خواهد شد.

غريب رضا با اشاره به اينكه بخش كشاورزي داراي بيشترين تعاوني فعال در سطح كشور مي‌باشد گفت: تعداد تعاوني فعال در بخش توليدات كشاورزي به يكهزار و ‪۶۰۰‬مورد مي‌رسد.

مديركل تعاون قم نيز دراين مراسم از ايجاد ‪ ۹‬هزار و ‪ ۳۱۵‬فرصت شغلي طي هشت ماهه اخير در شركت هاي تعاوني در اين استان خبر داد.

حسين رمضاني افزود:اين ميزان نسبت به مشابه سال گذشته شش هزار و ‪۲۱۰‬ فرصت شغلي بيشتر بوده است.

وي فرصت شغلي ايجاد شده توسط شركت هاي تعاوني را در سال گذشته سه هزار و ‪ ۱۰۵‬مورد ذكر كرد.

مديرعامل شركت تعاوني كيمياگران فناور سبز نيز گفت: كارخانه مذكور براي نخستين بار در سطح استان واستان هاي همجوار ايجاد مي‌شود كه باظرفيت تناژ ‪ ۱۰‬هزار تن فعاليت خواهد كرد.

اباصلت احمدلو تعداد سرمايه‌گذاران و اعضاي سهام دار اين شركت را هفت نفر ذكر كرد و افزود: اين طرح، اشتغالزايي ‪ ۴۰۰‬تا ‪ ۵۰۰‬نفر را فراهم مي سازد.

وي خاطر نشان كرد: توليدات اين كارخانه كودهاي شيميايي، آلي، بيولوژيك و آلي كاموپست مي‌باشد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٦

 کارخانه شیر پاستوریزه چالدران به بهره برداری رسید

 همزمان با برگزاری همایش "چالدران و توسعه" کارخانه شیر پاستوریزه "طه" شهرستان چالدران در استان آذربایجان غربی با حضور وزیر تعاون و استاندار آذربایجان غربی به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرنگار مهر در چالدران، برای ساخت و تکمیل این پروژه که در قالب تعاونی ساخته شده است، افزون بر ‪ ۹‬میلیارد و ‪ ۵۰۰‬ میلیون ریال سرمایه‌گذاری شده که ‪ ۴۰‬درصد آن از محل تسهیلات بانکی و بقیه از سوی منابع مالی تعاونی ‌ها تامین شده است.

ظرفیت تبدیلی این واحد، چهار هزار تن شیر در سال است و شیر خریداری شده در این واحد به انواع شیرهای پاکتی، دوغ، ماست و خامه تبدیل و به بازار مصرف عرضه خواهد شد.

با بهره برداری از این واحد برای ‪ ۱۵‬نفر به صورت مستقیم و ‪ ۱۵۰‬نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد شده است.

ساخت مرحله دوم این طرح با ظرفیت دو برابر ظرفیت فعلی هم اکنون در دست اجراست.

همچنین در جریان سفر وزیر تعاون به شهرستان چالدران، عملیات ساختمانی ‪ ۵۵۰‬واحد مسکونی شهری این شهرستان نیز آغاز شد.

این واحدها که در قالب تبصره ‪ ۶‬قانون بودجه ساخته می ‌شود، ‪ ۴۰۰‬واحد به اعضای تعاونی ‌های مسکن، ‪ ۶۱‬واحد به اعضای سپاه و بقیه به کارکنان بهداشت و درمان چالدران اختصاص دارد.

همایش یک روزه "چالدران و توسعه "  با حضور وزیر تعاون و مسئولان استانی و محلی در این شهرستان برگزار شد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٦

تعاونی های مسکن فرهنگیان خواستار استفاده از امتیازات انبوه سازی شدند

مدیر عامل اتحادیه شرکتهای تعاونی مسکن فرهنگیان استان تهران با بیان اینکه تعاونی های مسکن پس از 25 سال فعالیت هنوز انبوه ساز محسوب نمی شوند، گفت: این مسئله باعث شده تا آنها از مزایای انبوه سازی نیز محروم بمانند.

به گزارش خبرنگار مهر، علی تدین در جمع خبرنگاران در مورد مسائل و فعالیتهای تعاونی های مسکن فرهنگیان استان تهران، گفت: در استان تهران به تناسب موقعیت جغرافیایی 20 گانه و شهرستانهای تهران و همچنین نیازهای متفاوت فرهنگیان، 75 تعاونی مسکن فعالیت دارد.

مدیر عامل اتحادیه شرکتهای تعاونی مسکن فرهنگیان استان تهران از فعالیت حدود 40 شرکت تعاونی مسکن در شهر تهران از اوایل انقلاب خبر داد و اظهار داشت: این تعداد تعاونی مسکن توانستند تاکنون در شهر تهران 25 هزار واحد را واگذار نمایند که این رقم تا 5 سال آینده بدون استفاده از زمینهای دولتی به 12 هزار واحد مسکونی افزایش می یابد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر هر تعاونی مسکن فرهنگیان استان تهران، به طور تقریبی حدود 400 عضو پذیرفته است و در زمینه معرفی شرکتهای تعاونی مسکن واجد شرایط ساخت و احداث واحدهای مسکونی تاکنون 11 تعاونی مسکن به هشتگرد و شهر جدید پرند معرفی شده است.

تدین یکی از موانع و مشکلات کار تعاونی های مسکن را پس از 25 سال فعالیت ساخت و ساز، انبوه ساز تلقی نشدن آنها عنوان کرد و افزود: با توجه به برنامه های دولت در زمینه کاهش هزینه های ساخت و ساز، پیشنهاد می کنیم که تعاونی های مسکن خود انبوه ساز محسوب شوند و نیاز به تائید شدن از سوی شرکتهای انبوه ساز مسکن فعلی را به دلیل مطالبات و برخی هزینه های اضافی از سوی آنان منتفی شود.

مدیر عامل اتحادیه شرکتهای تعاونی مسکن فرهنگیان استان تهران ابراز داشت: تعاونی های مسکن حتی حاضر به پرداخت هزینه های نظارتی به دلیل اثبات حقانیت درعملکرد درست خود نیز هستند، که این امر نشان دهنده عدم تمایل این تعاونی ها به اعمال خلاف قانون است.

وی همچنین از خرید دو قطعه زمین با ظرفیت احداث 400 و 600 واحد مسکونی در 6 ماه دوم سال جاری در استان تهران خبر داد و بیان داشت: عدم هماهنگی  کامل کارخانجات تولید بتن و هزینه های بالای فولاد نیز باعث ایجاد موانعی بر سر راه اجرای تعهدات به موقع شده است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٦

 امسال 10 استان دیگر کشور صاحب بنیاد توسعه و کارآفرینی می شوند

 محمد عباسی از تشکیل بنیاد توسعه و کارآفرینی در 10 استان دیگرکشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر در ارومیه، وزیر تعاون در آیین راه اندازی بنیاد توسعه کار آفرینی و تعاون آذربایجان غربی افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون 20 بنیاد توسعه کار آفرینی و تعاون در کشور راه اندازی شده است.

وی، شناسایی فرصتها و مزیت های سرمایه گذاری در منطقه، شناسایی، توانمند سازی، گروه بندی و سازماندهی کارجویان، سرمایه گذاران و کارآفرینان، پیگیری و اقدام به تاسیس شرکتهای مادر، تهیه و اجرای طرحها و برنامه های جامع کسب و کار، اجرای طرح های بزرگ صنعتی و عمرانی و مشارکت با اشخاص حقیقی و حقوقی را از مهمترین اهداف راه اندازی بنیادهای کار آفرینی و تعاون اعلام کرد.

بنیاد توسعه و کارآفرینی آذربایجان غربی با 600 متر مربع زیر بنا در سه طبقه احداث شده است.

ساختمان این بنیاد دارای مکان های ویژه برگزاری همایش، کارگروه های مختلف و محل فعالیت های ستادی است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٦

 سهم تعاون در اقتصاد کشور باید 20 درصد افزایش یابد

 عبدالمجید غریب رضا گفت: سهم بخش تعاون در اقتصاد کشور باید تا پایان برنامه پنجم توسعه 20 درصد افزایش یابد.

به گزارش خبرنگار مهر در قم، عبد المجید غریب رضا که به منظور بازدید از طرح‌های تعاونی به استان قم سفر کرده بود، اظهار داشت: در حال حاضر تعاون پنج درصد از اقتصاد کشور را به خود اختصاص داده است که باید این سهم تا پایان برنامه پنجم توسعه به 25 درصد افزایش یابد.

وی در ادامه اولویت وزارت تعاون را تشکیل تعاونی‌های مسکن دانست و گفت: طبق برنامه باید هر سال یک میلیون و 500 هزار واحد مسکونی توسط بخش تعاون و تعاونی‌ها احداث شود.

معاون طرح و برنامه وزارت تعاون در ادامه ایجاد اشتغال را از دیگر اولویت‌های وزارت تعاون برشمرد و افزود: برای تحقق این مهم بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون از 19 استان کشور تاکنون راه‌اندازی شده است.

وی گفت: امیدواریم این مبنا در استان قم نیز تا اواسط آذرماه راه‌اندازی شود.

غریب رضا همچنین از تبدیل صندوق تعاون به بانک تعاون خبر داد و افزود: درصورت تصویب نهایی و تأمین سرمایه اولیه این بانک جایگزین صندوق تعاون می‌شود.

وی به استفاده تعاونی‌ها از اعتبارات بنگاه‌های زود بازده اقتصادی اشاره کرد و گفت: تاکنون 18 هزار تعاونی 40 هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی را از محل بنگاه‌های زودبازده اقتصادی دریافت کرده‌اند.

معاون طرح و برنامه وزارت تعاون درباره فعالیت تعاونی‌های بانوان در کشور اظهار کرد: هم‌اکنون 20 هزار تعاون بانوان در کشور تشکیل شده است و 800 هزار نفر عضو این تعاونی‌ها هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره وضعیت تعاونی‌ها در استان قم اظهار داشت: استان قم در بخش تعاون توانسته است تا بر طبق برنامه عمل کند اما باید برنامه گسترده‌ای تهیه شود تا ما شاهد تشکیل 650 تعاونی در استان قم باشیم.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٦

 179 تعاونی در قم تشکیل شد

 حسین رمضانی از تشکیل 179 شرکت تعاونی در قم از ابتدای امسال خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر در قم، رمضانی در مراسم کلنگ‌زنی طرح تعاونی کیمیاگران فناورسبز در سخنانی گزارشی از عملکرد اداره کل تعاون قم ارائه کرد و افزود: از ابتدای امسال تاکنون 179 تعاونی در قم تشکیل شده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته 70 درصد رشد داشته است.

وی تصریح کرد: در سال جاری تشکیل تعاونی‌‌ها در استان قم از لحاظ میزان سرمایه‌گذاری 46 درصد از لحاظ تعداد اعضا 356 درصد از لحاظ پیش‌بینی تعداد اشتغال 200 درصد و از لحاظ صادرات 8/4 درصد رشد داشته است.

رمضانی گفت:‌ آمار ارائه شده بدون در نظر گرفتن 83 هزار نفری است که به عضویت شرکت‌های تعاونی سهام عدالت در استان قم درآمده‌اند.

در ادامه این مراسم مدیر طرح و برنامه وزارت تعاون نیز در سخنانی تعداد افرادی که در کشور عضو تعاونی‌ها هستند را 22 میلیون نفر اعلام کرد و گفت: در حال حاضر حدود یک سوم جمعیت کشور عضو تعاونی‌ها هستند و این رقم باید تا پایان برنامه پنجم توسعه به 90 درصد افزایش یابد.

عبدالمجید غریب رضا تصریح کرد: وزارت تعاون آمادگی دارد که از شرکت‌های تعاونی درحد توان خود حمایت کند و امیدواریم که این پروژه‌ نیز با تلاش و پیگیری‌های اعضای هیأت مدیره در زمان مقرر به مرحله بهره‌برداری برسد.

مرتضی خوش لهجه عضو هیئت مدیره شرکت تعاونی کیمیاگران فناورسبز به تشریح مشخصات پروژه پرداخت و گفت: با راه اندازی فاز این طرح، سالانه 10 هزار تن کود شیمیایی سوپر فسفات تریپل تولید می‌شود که تولید این محصول باعث کاهش چشمگیر واردات این کود شیمیایی می‌گردد.

وی گفت: ما مجوز تولید 190 هزار تن کود شیمیایی،‌آلی، بیولوژیک، و 100 هزار تن کود آلی کمپوست را دریافت کرده‌ایم و امید داریم با تأمین شدن تسهیلات طرح‌های ما یکی پس از دیگری به مرحله بهره‌برداری برسد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٦

مشكلات مالي ذهن متوليان آموزش و پرورش را اشغال كرده است

وزير تعاون در دومين روز از همايش منطقه‌اي اقتصاد آموزش و پرورش گفت:
مشكلات مالي آن قدر ذهن متوليان آموزش و پرورش را اشغال كرده كه حتي بيشتر از تربيت به آن توجه مي‌شود.

به‌گزارش خبرنگار فرهنگي ايرنا،"محمد عباسي" روز يكشنبه درمحل اردوگاه شهيد باهنر در جمع صدها كارشناسان و صاحبنظران داخلي و خارجي افزود:در حال حاضر كشورهاي جهان بخش قابل توجهي از درآمد ناخالص ملي خود را براي آموزش و پرورش هزينه مي‌كنند درحالي كه در كشور ما سهم اموزش و پرورش از بودجه كشور، بسيار ناچيز است.

عباسي توضيح داد: دانايي با سازماني به نام آموزش و پرورش شكل گرفته است و عامل اساسي كه خيلي از كشورها را به نقطه بهينه رسانده، توجه به اين نهاد آموزشي و پرورشي است.

وي با اشاره به سرانه هر دانش‌آموز در كشور گفت: در حال حاضر سرانه هر دانش‌آموز در كشور ‪ ۵۰۰‬هزار تومان است كه سرانه دانش‌آموزان در مدارس غيرانتفاعي بسياري از شهرها، كمتر از اين ميزان است.

عباسي در ادامه پيشنهاد كرد كه خود معلمان، تعاوني براي اداره مدرسه ايجاد كنند و با اشاره به اين كه بايد نمونه‌هاي مختلف را تجربه كنيم، افزود: همان طور كه مدارس غيرانتفاعي يا نمونه دولتي را تجربه كرديم بايد راه‌هاي ديگر را نيز تجربه كنيم .

وزير تعاون اظهار داشت: بهترين نوع تعاوني‌ها، تعاوني همگن است، يعني يك گروه با يك مشخصه مانند معلمان تعاوني ايجاد كنند.

وي بااشاره به‌امضاي تفاهمنامه با آموزش و پرورش گفت:در اين تفاهمنامه به دنبال روش‌هاي ديگري براي اداره اقتصادي آموزش و پرورش هستيم كه توسط انديشمندان آموزش و پرورش و وزارت تعاون در دست بررسي است.

همايش منطقه اقتصاد آموزش و پرورش كشورهاي اسلامي (دوشنبه) به كار خود در اردوگاه شهيد باهنر تهران پايان مي‌دهد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٦

*وزارت مسكن شركت‌هاي نظارتي را تشكيل دهد
*چگونگي اجراي طرح زمين‌هاي 99 ساله مهمتر است

مديرعامل اتحاديه تعاوني‌هاي مسكن فرهنگيان تهران، به وزارت مسكن و شهرسازي پيشنهاد كرد: به جاي تشكيل شركت‌هاي انبوه سازي، شركت‌هاي نظارتي را تحت عنوان نظام مهندسي ايجاد كند تا هم بر ساخت و ساز تعاوني ها نظارت شود و هم تعاوني‌هاي مسكن خود را با آخرين دستاوردها و استانداردهاي روزساختمان سازي تطبيق دهند.

به گزارش (ايسنا)،علي تدين ـ درنشست خبري با خبرنگاران با اعلام اين مطلب گفت: با وجود آن كه تعاوني‌هاي مسكن از سابقه طولاني و توانمندي بالا در ساخت و ساز برخوردار هستند ولي هيچگاه به عنوان انبوه ساز مطرح نمي‌شوند در صورتي كه با شرايط سخت و محدود و كمترين تسهيلاتي، واحدهاي مسكوني را مي سازند و20 تا 30 درصد ارزانتر به اعضاء تحويل مي‌دهند.

وي افزود: وزارت مسكن و شهرسازي براي كسب پروانه انبوه سازي تعاوني‌ها شروطي را تعيين كرده است اما پيشنهاد ما اين است كه وزارت مسكن خود اين هدايت را به عهده بگيرد و تحت عنوان نظام مهندسي، شركت‌هاي نظارتي را ايجاد كند.

مديرعامل اتحاديه تعاوني‌هاي مسكن فرهنگيان استان تهران تصريح كرد : اگر وزارت مسكن به جاي شركتهاي انبوه سازي، شركت‌هاي نظارتي را به وجود آورد، تعاوني‌هاي مسكن آمادگي خود را براي پرداخت هزينه‌هاي نظارتي اعلام و تلاش مي كنند تا خود را با آخرين دستاوردها و استانداردهاي روز تطبيق داده و ضمن آنكه تابع مقررات ساختمان سازي هستند از نظر لوكس سازي و كيفيت و سرعت كار به توانمندي لازم دست يابند.

تدين افزود: بهترين شيوه براي انبوه سازي تعاوني‌هاي مسكن اين است كه وزارت مسكن اجازه دهد تعاوني‌هاي مسكن خودشان كار ساخت و ساز را انجام دهند ولي از سوي وزارت‌خانه بر ساخت و ساز و كيفيت آن نظارت شود.

وي ادامه داد:هم اكنون هيات مديره بسياري از تعاوني‌هاي مسكن از افراد عادي تشكيل شده و بديهي است حتي اگر تخصص و دانش فني لازم براي ساخت و ساز را در اختيار نداشته باشند مي‌توانند از افراد صاحب نظر و مهندسان مشاور ساختمان استفاده كنند.

مديرعامل اتحاديه تعاوني‌هاي مسكن استان تهران،‌ با اشاره به بالابودن هزينه مصالح ساختماني گفت: يكي از عمده مشكلاتي كه با آن دست به گريبان هستيم، موضوع گراني و كمبود مصالح ساختماني است. در حال حاضرمشكل اصلي ما تامين فولاد است و با توجه به تورمي كه در بازار وجود دارد، دولت بايد تعاوني‌هاي مسكن را در زمينه تامين مصالح حمايت كند.

وي با تاكيد بر اين‌كه 50 درصد سيمان مورد نياز خود را از طريق كارخانجات سيمان تهيه كرده‌ايم،اظهار كرد: خوشبختانه در دو ماه اخير تا حدودي مشكل كمبود سيمان مرتفع شده و ما با مراجعه به كارخانجات سيمان و سفارش لازم توانسته‌ايم سهميه سيمان خود را بگيريم.

تدين خاطرنشان كرد: در زمينه بتن نيز كارخانجات توليد بتن چون بايد سيمان را مستقيما تهيه و بعضا به طور آزاد از بازار خريداري كنند، ممكن است ماهها طول بكشد تا نوبت خريد سيمان و بتن به ما برسد ولي ما توانسته‌ايم براي مصرف داخلي خود تا 50 درصد سيمان را تهيه كنيم.

مديرعامل اتحايه تعاوني‌هاي مسكن فرهنگيان استان تهران، در رابطه با پرداخت تسهيلات ساخت و ساز تعاوني‌هاي مسكن اظهار كرد: در بودجه 86 امتيازاتي براي تسهيلات بانكي و مالي پيش‌بيني شده است از جمله آنكه اگرهر واحد مسكوني، ضوابط 75 مترمربع را رعايت كند مي‌تواند به بانك عامل معرفي شده و تا سقف 15 ميليون تومان وام بگيرد.

به گزارش خبرنگارايسنا، تدين در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به طرح واگذاري زمين‌هاي اجاره 99 ساله اظهار كرد: در رابطه با طرح واگذاري زمين‌هاي اجاره 99 ساله، بيشترين ثبت‌نام‌ها متعلق به فرهنگيان بوده است. وزارت آموزش و پرورش با وجود آن كه درامر آموزش و تربيت نيروي انساني نقش موثري دارد ولي امكاناتي ندارد كه در اختيار تعاوني‌هاي مسكن قرار بدهد.

وي ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش همواره در هيات دولت به عنوان يك وزارت‌خانه پول خورتلقي مي‌شود كه بودجه را معرفي مي‌كند در صورتي كه اين وزارتخانه به توليد فكر مي‌پردازد و بايد روي اين كار هزينه شود.

مديرعامل اتحاديه تعاوني‌هاي مسكن فرهنگيان استان تهران، در پاسخ به اين پرسش كه چند درصد اعضا فاقد مسكن هستند؟ گفت: اعضاي فاقد مسكن به چند گروه تقسيم مي‌شوند؛ يكسري از افراد در قالب طرح زمين‌هاي اجاره 99 ساله متقاضي مسكن هستند و عده‌اي ديگر به لحاظ داشتن استطاعت و تمكن مالي در صورتي كه تعاوني‌هاي مسكن در مناطق 22 گانه تهران و يا مناطق شمالي، زمين خريداري كنند، آمادگي سرمايه‌گذاري را دارند.عده‌اي نيز قبلا از طريق واحدهاي مسكوني ساخته و تحويل داده شده، صاحب مسكن شده‌اند.

وي با اشاره به پرداخت رقم يك ميليون تومان براي آماده سازي زمين هاي 99 ساله، تصريح كرد: هم اكنون بابت آماده سازي زمين‌ها يك ميليون تومان علي‌الحساب از تعاوني‌هاي مسكن دريافت مي‌شود كه كار آن چند هفته‌اي است شروع شده و 14 ميليون تومان ديگر نيز بابت ساخت مسكن وام داده مي شود.

تدين در عين حال افزود: اگر چه عزم و اراده جدي دولت براي اجراي طرح و نيت خيرخواهانه‌اي كه براي خانه‌داركردن اقشار محروم و آسيب پذير جامعه دارد في‌نفسه مطلوب است، اما چگونه اجراكردن طرح مهمتر است.

مديرعامل اتحاديه تعاوني‌هاي مسكن فرهنگيان تهران در پايان با اشاره به ساخت وساز تعاوني‌هاي مسكن فرهنگيان درشهرهاي جديد هشتگرد، انديشه و پرديس، واگذاري طرح زمين‌هاي 99 ساله به تعاوني‌ها را، نشانگر توانمندي و پتانسيل بالاي تعاوني هاي مسكن دانست و گفت: اين امر ثابت مي‌كند كه تعاوني‌هاي مسكن مي‌توانند به عنوان يك بازوي قوي و كمكي در كنار دولت نقش آفريني كنند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٦

عضويت 3 ميليون نفر درشركت‌هاي تعاوني مسكن
آماده‌سازي زمين و اجاره 99 ساله به تعاوني‌ها تا پايان امسال

تاكنون سه ميليون نفر در شركت‌هاي تعاوني مسكن عضو شده‌اند.

به گزارش(ايسنا)، محمد عباسي ـ وزير تعاون ـ در جمع خبرنگاران با اعلام اين خبر گفت: مطابق تبصره 6 قانون بودجه امسال دولت براي حمايت از اقشار كم درآمد جامعه يك ميليون و 500 هزار واحد مسكوني از طريق تعاوني‌هاي مسكن خواهد ساخت كه يكي از كار‌هاي اصولي دولت در جهت توجه به افرادي است كه تاكنون توفيق تصاحب مسكن را نداشته‌اند.

وي با بيان اين كه تاكنون هشت هزار شركت تعاوني مسكن تشكيل شده است، اظهار اميدواري كرد: تا پايان سال كار آماده‌سازي زمين و اجاره 99 ساله به تعاوني‌هاي مسكن به نتيجه برسد.

عباسي درباره ميزان سرمايه‌گذاري دولت در تعاوني‌هاي مسكن اظهار كرد: حدود 10 هزار ميليارد تومان تسهيلات از طريق بانك مركزي در اختيار تعاوني‌هاي مسكن قرار خواهد گرفت. دولت به ازاي هر واحد مسكوني يك ميليون تومان براي آماده‌سازي زمين و 14 ميليون تومان براي ساخت به صورت تسهيلات در قالب تعاوني‌هاي مسكن به اقشار كم درآمد خواهد داد.

وي درباره وا‌گذاري سهام شركت‌هاي دولتي نيز خاطرنشان كرد: در حال حاضر در جهت اجراي سياست‌هاي اصل 44 قانون اساسي نزديك به 9 هزار ميليارد تومان از سوي شركت‌هاي دولتي تا پايان آذر ماه سال جاري به بخش خصوصي واگذار مي‌شود و اين امر اتفاقي نادر در بين كشور‌هاي منطقه در جهت خصوصي شدن اقتصاد كشور و توفيق بسيار مهم براي دولت است، علاوه بر آن تحقق اين امر، اجراي متمم اصل 44 قانون اساسي را با توجه به فرمايشات مقام معظم رهبري آسان و ميسر خواهد كرد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٦

از60هزارميليارد تومان بودجه كشور

7هزارميليارد تومان سهم آموزش‌وپرورش است

وزير تعاون اذعان كرد: هم اكنون مشكلات مالي ذهن متوليان آموزش و پرورش را حتي بيشتر از توجه به امور تربيتي به خود اشغال كرده كه اين خود پرت دادن منابع است.

به گزارش ايسنا، محمد عباسي  يكشنبه در همايش منطقه‌اي اقتصاد آموزش و پرورش با تاكيد بر اين كه توجه به آموزش و پرورش عامل اساسي بهينه شدن وضعيت اقتصادي بسياري از كشورهاي جهان است، ادامه داد: سرمايه‌گذاري بر انسان امري ضروري بوده كه بهترين بستر اين سرمايه گذاري آموزش و پرورش است.

عباسي با اشاره به اين كه در حال حاضر شش تا هفت درصد از درآمد ناخالص ملي جهان براي آموزش و پرورش هزينه مي‌شود، افزود: در ايران از حدود 60 هزار ميليارد تومان بودجه كشور، هفت هزار ميليارد تومان سهم آموزش و پرورش است.

وزير تعاون همچنين با بيان اين كه در اكثر كشورهاي جهان آموزش عمومي بر عهده دولت است، اظهار كرد: در كشوري مانند اسكانديناوي تمام تحصيلات تا پايان دانشگاه توسط دولت هزينه مي‌شود، اما در همان كشورها، 40 تا 50 درصد از ماليات مستقيم به آموزش و پرورش تخصيص مي‌يابد.

عباسي به سرانه هر دانش‌آموز در كشور اشاره كرد و با اعلام اين كه در حال حاضر سرانه هر دانش‌آموز 500 هزار تومان است و در ادامه با بيان اين كه كه خود معلمان بايد تعاوني براي اداره مدرسه ايجاد كنند، ادامه داد: بهترين نوع تعاوني‌ها، تعاوني‌هاي همگن هستند، يعني يك گروه با يك مشخصه مانند معلمان تعاوني ايجاد كنند.

وي همچنين به امضاي تفاهمنامه‌اي با آموزش و پرورش اشاره و عنوان كرد: در اين تفاهمنامه به دنبال روش‌هاي ديگري براي اداره اقتصادي آموزش و پرورش هستيم كه توسط انديشمندان آموزش و پرورش و وزارت تعاون در دست بررسي است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٦

تعاوني‌هاي ساماندهي مشاغل آلاينده تسهيلات بانكي مي‌گيرند

مدير كل تعاون خراسان رضوي از پرداخت تسهيلات به تعاوني‌هايي خبرداد كه فعاليت آنان درباره ساماندهي مشاغل مزاحم و آلاينده باشد.

حسن قاسمي علي آبادي در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد افزود: اين تسهيلات بدون سقف مشخص بوده و بازپرداخت ان طولاني مدت است.
وي اظهار داشت: مشاغل مزاحم شهري و آلاينده براي دريافت تسهيلات بايد عضو تعاوني‌ها شوند.
او همچنين درباره ساماندهي وانت پارك‌هاي سطح كلان شهر مشهد نيز گفت: مناسب‌ترين الگو براي ساماندهي اين دسته از مشاغل نيز تعاوني است.
قاسمي علي‌آبادي ادامه داد: وانت بارداران مي توانند با تشكيل تعاوني وارتقاي جايگاه حقوقي خود، از تسهيلات بهره مند شوند.
وي با اشاره به شناسايي 25 هزار شغل آلاينده به خارج مشهد گفت: تا كنون 8 تعاوني ساماندهي صنوف مزاحم در مشهد تشكيل شده كه آمادگي ساماندهي 800 وانت بار فعال در مشهد را نيز در قالبي كه ذكر شد داريم.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٦

واگذاري واحدهاي مسكوني به فرهنگيان فاقد مسكن

 وزير تعاون گفت: به فرهنگياني كه فاقد مسكن هستند، واحد مسكوني واگذار مي‌شود.

محمد عباسي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس افزود: بحث تأمين نياز مسكن فرهنگيان در قالب موضوع تبصره 6 قانون بودجه امسال يعني آماده كردن يك ميليون و 500 هزار واحد مسكوني حل مي‌شود.
وي اضافه كرد: بر اين اساس فرهنگياني كه داراي شرايط واگذاري مسكن باشند، تحت پوشش اين برنامه قرار مي‌گيرند.
عباسي اظهار داشت: از شرايط دريافت مسكن مواردي مانند نداشتن مسكن و دريافت نكردن مسكن و زمين به شكل دولتي است.
وي گفت: در حال حاضر آمار فرهنگيان فاقد مسكن در حال جمع‌آوري است.
وزير تعاون در خصوص مشكل تعاوني مصرف فرهنگيان نيز افزود: اصولاً تعاوني‌هاي مصرف زماني مصداق دارد كه با تأمين سرمايه‌هايي كه خود افراد حاضرند مشاركت كنند، نيازهايشان را ارزان‌تر از بازار تأمين كنند.
وي گفت: ممكن است تعاوني‌هاي مصرف در همه ادارات و در بعضي از ادارات آموزش و پرورش باشند كه از كارآمدي برخوردار نباشند. يكي از دلايل ناكارآمدي اين تعاوني‌ها، سرمايه در گردش است.
عباسي افزود: ما تلاش مي‌كنيم ناكارآمدي آنچه كه مربوط به سرمايه در گردش تعاوني مصرف فرهنگيان است را حل كنيم اما مشكلات ديگر را خودشان بايد حل كنند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٦

بيش از 47 هزار گلستاني در تعاوني‌هاي مسكن ثبت‌نام كردند

 مدير كل تعاون گلستان از ثبت نام بيش از 47 هزار گلستاني براي دريافت تسهيلات مسكن خبر داد.

حامد رضايي در گفت وگو با خبرنگار فارس در گرگان افزود: از اين تعداد 8 هزار و 528 نفر در بخش كارگري، 5هزار و 311 نفر در بخش كارمندي و 33 هزار و 703 نفر به صورت آزاد مشغول به كار هستند.
وي تصريح كرد: بيشترين آمار ثبت نام شدگان را مربوط به شهرستان گرگان با 16 هزار و 700 نفر و كمترين آمار در آق قلا با يك‌هزار و 134نفر است.
رضايي گفت: براي احداث واحدهاي مسكوني در قالب تعاوني هاي مسكن يك‌هزار و 300 هكتار زمين شناسايي شده است.
وي خاطرنشان كرد: سهميه گلستان براي ساخت مسكن در قالب اين تعاوني هاي 36 هزار و 800 واحد مسكوني است.
رضايي همچنين ادامه داد: 230 تعاوني مسكن كارمندي، كارگري و آزاد تاكنون در سطح استان گلستان فعاليت دارند.
مديركل تعاون گلستان گفت: اين تعداد با عضويت 22 هزارنفر بوده كه از اين تعداد يك‌هزار و 500 نفر زن مي‌باشد و با سرمايه ثبتي بالغ بر 55 ميليارد ريال و نزديك به دوهزار و 300 نفر شاغل حقوق بگير در اين بخش فعاليت دارند.
وي تصريح كرد: باپيوستن اعضاء جديد در قالب تعاوني‌هاي مسكن مهر اعطاي تسهيلات و واگذاري زمين با اجاره 99 ساله توسط دولت تعداد اعضاء تعاوني‌هاي مسكن در استان گلستان بيش از دو برابر وضعيت فعلي خواهد بود.
رضائي گفت: با تزريق تسهيلات و بكارگيري آورده متقاضيان در طرح جديد دولت كل سرمايه‌گذاري در بخش تعاوني‌هاي مسكن از مرز 600 ميليارد ريال فراتر خواهد رفت.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٦

 ارسلان قاسميطوفان گونو صورت مساله پرورش ميگو در چابهار را پاك كرد

مديرعامل اتحاديه شركتهاي تعاوني تكثير و پرورش آبزيان گفت: طوفان گونو صورت مساله پرورش ميگو در جنوب شرق به ويژه چابهار را پاك كرد.

ارسلان قاسمي در گفت ‌و گو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، در مورد علت بيمه نبودن مزارع پرورش ميگو و خسارت طوفان گونو به مزارع ميگو، افزود: بيمه كشاورزي در كشور اجباري نيست و صندوق بيمه كشاورزي فقط محصول (ميگو) را بيمه مي‌كند و مزرعه به عنوان كارگاه توليدي را بيمه نمي‌كند.
مديرعامل اتحاديه سراسري شركت‌هاي تعاوني تكثير و پرورش و صادرات آبزيان ايران خاطرنشان ساخت: نرخ بيمه محصول ميگو براي هر هكتار 600 هزار تومان است كه براي پرورش دهنده اين نرخ گران است، همچنين مراحل اداري هم پيچيده است.
قاسمي با اشاره به اين كه بيمه كشاورزي يك نوع خدمات است و بايد جاذبه داشته باشد، گفت: دولت به جاي اينكه براي بيمه محصولات آبزي به سازمان شيلات كمك كند، در راستاي اجراي سياستهاي اصل 44 همان بودجه را به اتحاديه آبزيان كمك كند، آن موقع بيمه به موقع و موثر در مزارع پرورش ميگو اجرا مي‌شود.
قاسمي گفت: مديران شيلات مي‌گويند حاضريم اختيار بيمه را به اتحاديه آبزيان واگذار كنيم ولي به شما كمك نمي‌كنيم، زيرا دولت مي‌خواهد صنعت بيمه را خودكفا و خودگردان كند.
وي گفت: در همه جاي دنيا دولتها به صندوق بيمه كشاورزي كمك مي‌كنند و اصولا اختلاف نظر برزيل و كانادا با آمريكا بر سر جريان پرداخت يارانه كشاورزي آمريكا بود كه از دست آن كشور به سازمان تجارت جهاني شكايت كردند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٦

تشكيل تعاوني‌ها در قم 70 درصد افزايش يافته است

 مديركل تعاون استان قم از افزايش 70 درصدي تشكيل تعاوني ها در اين استان در سال جاري خبر داد.

به گزارش خبرگزاري فارس از قم، حسين رمضاني  در مراسم كلنگ زني پروژه شركت تعاوني كيمياگران سبز كه در شهرك شكوهيه قم برگزار شد، در سخناني با اشاره به استقبال مردم براي تشكيل تعاوني ها گفت: از ابتداي امسال 179 شركت تعاوني در استان قم تشكيل شده است كه اين رقم در مدت مشابه سال گذشته 105 شركت بود.
وي ادامه داد: تشكيل تعاوني ها در قم از نظر تعداد 70 درصد، از نظر ميزان اشتغالزايي 200 درصد، از نظر تعداد اعضا 256 درصد و از نظر سرمايه گذاري 46 درصد رشد داشته است.
در ادامه اين مراسم، معاون طرح و برنامه وزارت تعاون نيز در ادامه اين مراسم اظهار كرد: در حال حاضر حدود 22 ميليون نفر در كشور تحت پوشش شركت هاي تعاوني قرار دارند كه اين ميزان حدود يك سوم جمعيت كشور را شامل مي شود.
عبدالمجيد غريب‌رضا ادامه داد: بايد تا پايان برنامه پنجم توسعه 90 درصد جمعيت كشور تحت پوشش شركت هاي تعاوني قرار گيرند.
وي تصريح كرد: وزات تعاون آمادگي دارد تا در حد توان تمام تلاش خود را براي حمايت از شركت هاي تعاوني به كار گيرد.
در پايان اين مراسم كلنگ احداث كارخانه توليد كودهاي شيميايي و كمپوست به زمين زده شد و مقرر شده است در صورت تامين به موقع اعتبارات فاز اول اين كارخانه تا اسفند امسال به بهره برداري برسد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٦

صندوق تعاون به عنوان صندوق ضمانت سرمايه‌گذاري فعاليت خواهد كرد

 مديركل تعاون استان آذربايجان شرقي از تبديل صندوق تعاون به بانك توسعه تعاون با سرمايه اوليه 5 هزار ميليارد ريال در آينده نزديك خبر داد و گفت: صندوق تعاون به عنوان صندوق ضمانت سرمايه‌گذاري فعاليت خواهد كرد.

به گزارش خبرگزاري فارس از تبريز،علي هاتفي امروز در همايش اشتغال و تعاون در شهرستان ملكان افزود: در جهت كاهش تصدي‌گري دولت و اجراي اصل 44 قانون اساسي و رسيدن به سهم 25 درصدي از اقتصاد كشور در بخش تعاون دولت تمهيدات و تصميمات خوبي جهت ايجاد شغل از طريق توسعه تعاوني ها در نظر گرفته است.
وي اضافه كرد: طبق برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته در پايان برنامه پنج ساله پنجم سهم تعاون در اقتصاد به 25 درصد برسد.
هاتفي تصريح كرد: هم اكنون سهم تعاون در اشتغال 10 درصد و در اقتصاد ملي 5 درصد است.
مديركل تعاون استان آذربايجان شرقي در ادامه اظهار داشت: با توجه به مزاياي خوب بخش تعاون و امتيازات در نظر گرفته شده در لايحه اجرايي اصل 44 قانون اساسي هم اكنون بعضي از كارخانه داران بزرگ استان به دنبال توسعه فعاليت‌هاي خود در بخش تعاون هستند.
وي به همچنين به تشريح بنياد توسعه كارآفريني پرداخت و اظهار داشت: اين بنياد به عنوان يك شركت سرمايه‌گذاري غيردولتي اشتغال فارغ التحصيلان دانشگاهي و جويندگان كار را بررسي و راهكار ارائه مي‌دهد.
هاتفي در پايان از كارجويان و فارغ التحصيلان دانشگاهي درخواست كرد با ارائه طرح‌هاي اشتغالزاي تعاوني، اداره كل تعاون استان را در جهت دستيابي به اهداف اشتغال و رفع بيكاري ياري كنند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٦

بانک توسعه کارآفريني و تعاون ايجاد مي شود

معاون وزير تعاون از تشکيل بانک توسعه کار آفريني و تعاون و بيمه بنياد کار آفريني و تعاون در آينده نزديک خبر داد.

به گزارش (ايسنا)،عبد المجيد قريب رضا در نشست کار گروه توسعه و صادرات قم، با اشاره به اصل 44 قانون اساسي اظهار كرد: در اين اصل پيش بيني شده که در پايان برنامه بلند مدت بخش تعاون بايد 25 درصد اقتصاد کشور را در دست بگيرد.

وي تحقق اين امر را منوط به تدوين برنامه اجرايي راهبردي و همدلي و همکاري مسوولان دانست و ادامه داد : نتيجه اين امر، دسترسي به عدالت اجتماعي متناسب با اقتصاد کشور خواهد بود.

قريب رضا در ادامه اشتغالزايي استفاده بهينه از منابع غني سرشار، افراد خوش فکر و منابع طبيعي را از اولويت هاي وزارت تعاون ذکر کرد و گفت: وجود نقد ينگي زياد در دست مردم و بلااستفاده بودن آن منجر به تورم و وجود مشکلات در مقاطع مختلف مي شود. که اگر در مسير صحيح قرار گيرد مي تواند زمينه اشتغال و توسعه را فراهم کند. از سوي ديگر اشخاص صاحب فکري هستند که طرحهاي نو و کار بردي دارند که مي توانند به دولت ارائه دهند که بايد مورد توجه قرار گيرد.

وي در ادامه به بنياد توسعه کارآفريني و تعاون اشاره کرد و گفت: اين بنياد شرکت تعاوني با گردهمايي چهار گروه است که مي توانند زمينه توسعه را در يک استان ايجاد کنند.

قريب رضا با بيان اين‌که بنياد در 19 استان تشکيل شده است ابراز اميدواري کرد: در ماه آينده، نيز اين بنياد در قم تشکيل مي‌شود.

وي از تاسيس بانک توسعه کار آفريني و تعاون در کشور خبر دادو گفت: زمينه کار با مشورت بانک مرکزي طراحي و اين بانک در مرحله شکل گيري است.

اوهمچنين به بيمه بنياد توسعه اشاره کرد و گفت: بيمه بنياد توسعه کار آفريني و تعاون نيز در حال شکل گيري است و اميد است در آينده بتواند پشتيبان مالي و بيمه اي مناسبي براي بنياد باشد.

وي صادرات شرکت‌هاي تعاوني را از شاخصه‌هاي اصلي وزارت تعاون در برنامه سالانه خود دانست و گفت: در سال جاري يک ميليارد و 500 ميليون دلار صادرات در بخش تعاون داشتيم که اميد مي رود اين ميزان در سال آينده به 7/1 ميليارد دلار برسد.

وي با شاخص شمردن قم در زمينه ارتقاء صادرات محصول گفت: بايد با ارتقاي بهره وري و کيفي کردن محصولات به سمت ارتقاء و افزايش صاردات پيش برويم.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٦

‪ ۱/۵‬ميليون واحد مسكوني به اقشار كم درآمد جامعه واگذار شد


قايم‌مقام وزير تعاون گفت: با هماهنگي دستگاههاي دولتي و مشاركت مردم، وزارت تعاون طي دو سال بيش از يك و نيم ميليون واحد مسكوني را در اختيار اقشار كم درآمده جامعه قرار داده است.

سيدعلي علوي روز يكشنبه درگفت و گو با خبرنگار ايرناافزود: باتوجه به سياست‌هاي دولت نهم،اين وزارتخانه توانسته فرصت مناسبي را براي اشتغال‌زايي و همچنين خانه‌دار شدن طبقه محروم جامعه فراهم كند.

به‌گفته وي، با فعال شدن ساخت و ساز در بخش تعاونيها، ‪ ۵۰‬نوع شغل مرتبط با ساخت و ساز نيز در جامعه ايجاد شده‌است.

وي، تعداد تعاوني‌هاي ثبت شده در كشور را با توجه به سرشماري انجام گرفته ‪ ۱۳۱‬هزار تعاوني به صورت فعال و غيرفعال اعلام كرد و گفت: در حال حاضر در اين تعاونيها بيش از ‪ ۲۳‬ميليون نفر عضويت دارند.

از بدو تاسيس وزارت تعاون تا شروع فعاليت دولت نهم ‪ ۶۰۰‬هزار واحد مسكوني توسط تعاونيها در كل كشور ساخته شده بود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٦

بنياد توسعه كار آفرين و تعاون در ‪ ۱۹‬استان كشور تشكيل شد

مسوول طرح و برنامه وزارت تعاون گفت: بنياد توسعه كارآفرين و تعاون با محوريت شناسايي افراد خوش فكر و كار آفرين در ‪۱۹‬استان كشور تشكيل شده است.


به گزارش ايرنا، عبدالمجيد غريب رضا شنبه شب در كارگروه توسعه صادرات قم افزود: تعاون چشم جوشان اشتغال است و از اين رو بنياد فوق مي‌تواند با هدايت نقدينگي در مسير سرمايه گذاري و استفاده بهينه از امكانات موجود به اهداف مهمي درامر اشتغال نايل آيد.

وي افزود: در پي تشكيل بنياد، بانك توسعه كارآفريني و بيمه و توسعه كارآفريني نيز در حال شكل گيري مي‌باشد.

وي گفت: طي ماه آينده نيز بنياد توسعه كارآفريني و تعاون در قم نيز تشكيل خواهد شد.

غريب رضا، نقش تعاون را نيز در توسعه اقتصادي مهم ارزيابي كرد و گفت: در يك برنامه بلند مدت تعاون بايد سهم ‪۲۵‬درصدي از اقتصاد كشور را بدست آورد و دستيابي دراين زمينه نيازمند برنامه ريزي اجرايي و راهبردي است.

وي اضافه كرد: همدلي دربين اعضاي دولت مي‌تواند ما رابه اين هدف برساند و عدالت اجتماعي را در جامعه محقق سازد.

وي همچنين يكي از اولويتهاي كاري وزارت تعاون را داشتن نقش درامر صادرات ذكر كرد و گفت: در سالجاري با برنامه ريزي انجام گرفته شده تعاون بايد يك ميليارد و ‪۵۰۰‬ميليون دلار صادرات محصولات تعاوني را داشته باشد.

غريب افزود: اين رقم براي سال آينده يك ميليارد و ‪۷۰۰‬ميليون دلار در نظرگرفته شده و اقدام فوق قدمي مثبت در جهت توسعه صادرات محصولات تعاوني- ها و مشاركت دراقتصاد كشور مي‌باشد.

استاندار قم نيز دراين نشست گفت: طرح هاي صادراتي باهدف ارتقاي دانش علمي و ايجاد زير ساختهاي تجارت خارجي صورت مي‌گيرد.

مهندس عباس محتاج افزود: فرهنگ سازي لازم در جهت استانداردسازي كالاها از ديگر اهدافي است در راستاي توسعه تجارت خارجي كه بايد دنبال شود.

وي ادامه داد: مطالعات وتحقيقات در راستاي اجراي طرح هاي مختلف بايد به شكلي راهبردي و كاربردي صورت گيرد تا بتواند اهداف لازم را محقق سازد.

رييس بازرگاني قم نيز گفت: سال ‪ ،۸۶‬يك ميليارد و‪۷۲۰‬ميليون ريال اعتبار در راستاي كمك به طرح هاي توسعه صادرات جذب شده كه با ارايه طرح از سوي بخش خصوصي اختصاص مي‌يابد.

حسن جمشيديها افزود: ازاين ميزان ‪۷۰‬ميليون ريال براي روز ملي صادرات، ‪۱۰۰‬ميليون ريال تكميل واجراي برنامه راهبردي،‪۲۰۰‬ميليون ريال اجراي برنامه تحقيقاتي و ‪۲۰۰‬ميليون ريال براي تشكلهاي صادراتي كفش ماشيني و فرش هزينه شده و يا در نظر گرفته شده است.

وي بااشاره به اينكه بخشهاي مختلف خصوصي هنوزهيچ طرحي ارايه نكرده اند اضافه كرد: هم اكنون ‪۱۶‬عنوان طرح از سوي بخش توسعه تجارت خارجي ارايه شده كه شامل طرح ثبت علايم تجاري، تدوين برنامه راهبردي حمايت از اتاق فكر، حمايت از پايان نامه تحصيلي مي‌باشد.

اين عناوين از سوي كارگروه صادرات مورد تصويب قرار گرفت.

وي اضافه كرد: در صورت ارايه طرح از سوي بخشهاي مختلف مي‌توان اقدام به جذب اعتبار بيشتر از سازمان توسعه تجارت خارجي در راستاي اجراي طرح هاي تحقيقاتي مربوط به توسعه تجارت كرد.

در اين جلسه طرح مطالعه صادرات پسته، انار، مرغ و تخم مرغ، طرح توسعه فرش استان، طرح مطالعه صادرات صنايع دستي در جهت جذب بودجه لازم از سوي دستگاههاي مختلف پيشنهاد شد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٦

خلق فرصت‌هاي جديد ضامن پايداري سازمان در بازار رقابتي است

مديرعامل صندوق تعاون كشور گفت: درك عميق مديريت سرمايه‌گذاري، شناسايي مباني و اولويت‌هاي سرمايه‌گذاري و خلق و ايجاد فرصت‌هاي جديد ضامن پايداري بنگاه‌هاي اقتصادي در بازار رقابتي است.

"ماشاء‌الله عظيمي" روز يكشنبه در همايش آموزشي كه با حضور معاونان، مديران ستادي و كارشناسان اعتباري ستاد، سرپرستي و شعب موسسه اعتباري بخش تعاون تشكيل شده بود، اظهار داشت: ارزيابي نرخ بازگشت پول، استهلاك و تحليل نسبت‌هاي مالي و جريان نقدينگي و سنجش تاثيرات آن سبب حفظ ساختار بنگاه اقتصادي بوده و براين اساس در جوامع رقابتي، مطالعه بازار، مشتري محوري و شناسايي مزيت‌هاي نسبي و رقابتي محور اساسي تصميم‌گيريها تلقي مي‌شود.

وي با اشاره به اهميت مقوله آمايش سرزمين در توزيع متوازن سرمايه در اين‌باره ، گفت: آمايش سرزمين بايد مبتني بر خلق ثروت باشد و براساس آن ضروري است كارشناسان اعتباري صندوق تعاون ضمن ارزيابي و بررسي دقيق فني، مالي و اقتصادي طرح‌هاي اعتباري نسبت به تصميم‌گيري به موقع و نظارت و تشخيص دقيق و پرداخت صحيح تسهيلات اعتباري اهتمام لازم را معمول دارند و علاوه بر اين احراز اهليت مشتريان به لحاظ صرف دقيق پول در محل مورد نظر طرح از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.

وي همچنين با تاكيد بر ضابطه‌مند شدن رويه‌هاي جاري افزود: پاسخگويي به مشتري متناسب با مكانيزم‌هاي صحيح اقتصادي توام با سرعت، دقت و نظم از جمله وظايف و اولويت‌هاي تكليفي كارشناسان اعتباري موسسه اعتباري بخش تعاون است و بر اين اساس خلق فرصت‌هاي جديد اشتغال ضامن دوام و پايداري موسسه در چرخه رقابتي اقتصاد است.

عظيمي ادامه داد: سرعت، سلامت، كفايت سرمايه و بهبود نسبت‌هاي مالي صندوق تعاون مثال زدني است ولي چنانچه افزايش سقف اختيارات سرپرستي‌هاي صندوق تعاون فاقد نظارت باشد يقينا شاهد بهبود مستمر امور نخواهيم بود و بر اين اساس تفويض اختيارات بايد همراه با نظارت و ملحوظ داشتن همه شئونات باشد و علاوه بر اين احراز اهليت مشتريان، رعايت سلامت و بهداشت پرونده‌هاي اعتباري و اعمال نظارت كارشناسي بر طرح‌هاي اقتصادي متقاضيان از اهم تكاليف كارشناسان اعتباري موسسه اعتياري بخش تعاون تلقي مي‌شود.

گفتني است در همايش آموزشي يادشده علاوه بر كارشناسان اعتباري صندوق تعاون، معاونت برنامه‌ريزي و تجهيزمنابع، معاونت حقوقي و اعتباري و مديران امور سرمايه‌گذاري و نظارت بر طرحها و روابط عمومي نيز حضور داشتند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٦

‪ ۲۰‬هزار تعاوني توسط بانوان كشور تاسيس شده است

معاون طرح وبرنامه وزارت تعاون اعلام كرد: ‪ ۲۰‬هزار تعاوني توسط بانوان كشور تاسيس و فعال شده است.

به گزارش ايرنا، "عبدالمجيد غريب رضا" روز يك شنبه در گفت وگو با خبرنگاران استان قم، افزود: ‪ ۸۰‬درصد تعاوني هاي بانوان در زمينه هاي توليدي فعاليت مي‌كنند.

وي بيان داشت : ‪ ۸۰۰‬هزار زن عضو فعال و مسوول اين تعاوني‌ها مي‌باشند.

غريب رضا افزود: تشكيل تعاوني توسط بانوان كشور فرصت مناسبي را براي زنان سرپرست خانوار ايجاد نموده است تا درعرصه هاي اجتماعي حضور پر رنگي داشته باشند.

وي با اشاره به اقدامات خوب در اعطاي تسهيلات مناسب به بانوان تعاوني دار ، گفت: اين اقدامات شمال كاهش ‪ ۵۰‬درصدي سود بانكي اين تسهيلات است .

وي گفت : ‪ ۹۰‬درصد تعاوني هاي كشور فعال مي‌باشند و تنها پنج درصد از تعاوني‌ها درطول ‪ ۲۰‬سال گذشته منحل و‪ ۵‬درصد نيز غير فعال شده اند.

معاون طرح وبرنامه وزارت تعاون افزود: صندوق تعاون داراي ‪ ۳۰۰‬شعبه در سراسر كشور مي‌باشد كه بر اساس اصل ‪ ۴۴‬در سال ‪ ۸۷‬به بانك توسعه تعاون تبديل خواهد شد.

غريب رضا تقويت بنگاه هاي كوچك زودبازده را از ديگر فعاليت‌ها تعاون ذكر كرد واظهار داشت: ‪ ۱۸‬هزار تعاوني در قالب بنگاه هاي كوچك زودبازده در كشور فعال مي‌باشد.

وي تصريح كرد: تاكنون بنگاه هاي مذكور ‪ ۴۰‬هزار ميليارد ريال تسهيلات بانكي دريافت كرده اند.

وي همچنين ازايجاد وراه اندازي "بنياد كارآفريني و تعاون" در سطح كشور خبر داد و افزود: اين بنياد در راستاي ايجاد فرصت هاي شغلي چهار شاخص جويندگان كار، كارآفرينان، منابع مالي وامكانات طبيعي استان را به هم نزديك مي‌نمايد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٦

همايش بنياد توسعه كارآفريني و تعاون آذربايجان غربي برگزار شد


همايش منطقه‌اي بنياد توسعه كارآفريني و تعاون آذربايجان غربي روز يك‌شنبه در اروميه برگزار شد.

به‌گزارش ايرنا قايم مقام وزير تعاون، طي سخناني در اين همايش، نقش كارآفرينان و تعاونيها را در رشد و توسعه كشور حائز اهميت خواند.

سيدعلي علوي گفت: با توجه به اصل ‪ ۴۴‬قانون اساسي و واگذاري بخشي از امور به مردم، كارآفرينان و تعاونيها در آباداني كشور نقش غير قابل انكاري دارند.

وي افزود: در بخش اشتغالزايي وزارت تعاون با همكاري كارآفرينان، بيش از ‪ ۴۵۰‬هزار فرصت شغلي را در كشور ايجاد كرده و باعث كاهش نرخ تورم و بيكاري شده است.

علوي، همچنين برگزاري كلاسهاي آموزشي در حوزه بنياد توسعه كارآفريني و تعاون را بسيار مثبت ارزيابي كرد و گفت: بالابردن دانش كارآفرينان باعث ارتقا سطح كيفي توليدات آنان مي‌شود.

وي، ايجاد بانكهاي اطلاعاتي كارآفرينان را، از جمله اقدامات وزارت تعاون برشمرد و افزود: با مراجعه داوطلبان به سايتهاي ايجاده شده زمينه براي شناخت كافي مديران و كارشناسان وزارت تعاون جهت برنامه‌ريزي‌ها فراهم مي‌شود.

معاون برنامه‌ريزي استاندار آذربايجان غربي ،نيز اين استان را مهاجرفرست اعلام كرد و گفت: با برنامه‌ريزي كارشناسانه و ايجاد فرصت‌هاي شغلي مناسب مي توان از هجرت شهروندان به ساير استانهاي كشور جلوگيري كرد.

ابراهيم حق‌جو، توسعه كارآفريني و تعيين راهبرد را از جمله وظايف بنياد توسعه كارآفريني و تعاون آذربايجان غربي اعلام كرد و افزود: باتوجه به پتانسيل بالاي اين استان در حوزه‌هاي خدمات، كشاورزي و صنعت و معدن، كارشناسان توسعه كارآفريني بايد راهكارهاي مناسبي را در زمينه جلوگيري از مهاجرت شهروندان استان به ساير مناطق كشور ارائه دهند.

مدير كل تعاون آذربايجان غربي نيز هدف از برگزاري اين سمينار را تجزيه و تحليل عملكرد بنياد توسعه كار آفريني و تعاون اعلام كرد.

زين‌العابدين تمايل، با بيان اين مطلب افزود: در حال حاضر ‪ ۳۴۰۰‬تعاوني در اين استان فعاليت دارند كه براي بيش از ‪ ۶۰‬هزار نفر ايجاد اشتغال كرده‌اند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٦ آبان ۱۳۸٦

* شوراي نگهبان به وجوه بانك توسعه تعاون ايراد گرفته است
* 1500 ميليارد تومان به سرمايه بانك توسعه تعاون افزوده شد

دکتر محمد عباسی

چنانچه موضوع مربوط به وجوه شكل‌گيري بانك توسعه تعاون كه هم اكنون مورد اشكال شوراي نگهبان است از سوي مجلس برطرف شود، آماده خواهيم بود تا هم اساسنامه بانك و هم شرايط و مقدمات اجرايي راه اندازي بانك توسعه تعاون را دنبال كنيم.

دكتر محمد عباسي ـ وزير تعاون ـ درباره مراحل تاسيس بانك توسعه تعاون و تدوين اساسنامه آن به خبرنگار تعاون ايسنا گفت: تاسيس بانك توسعه تعاون، سه ماه بعد از تصويب نهايي لايحه ذكر شده كه بايد به شوراي نگهبان برود و اگر اصلاحاتي مورد نياز بود به مجلس بازگردد تا درآن لحاظ شود. بديهي است پس از ابلاغ نهايي شوراي نگهبان به دولت در اين ظرفيت زماني بايد براي مراحل راه اندازي بانك تلاش كنيم.

وي ادامه داد: با توجه به اينكه در قانون پيش بيني شده كه وزير تعاون، رييس مجمع بانك توسعه تعاون است پس از تصويب نهايي لايحه اصل 44 بايد مقدمات كار را فراهم و با مساعدت و همراهي نمايندگان مجلس نسبت به زمينه هاي اجرايي و قانوني آن اقدام كند.

عباسي در عين حال افزود: اگر موضوع مربوط به وجوه شكل گيري بانك توسعه تعاون كه هم اكنون مورد اشكال شوراي نگهبان است از سوي مجلس برطرف شود، آماده خواهيم بود تا هم اساسنامه بانك و هم شرايط و مقدمات اجرايي كار را تهيه و دنبال كنيم.

وزير تعاون درباره اشكال گرفته شده از سوي شوراي نگهبان گفت: اشكالي كه شوراي نگهبان گرفته است مربوط به وجوه بانك توسعه تعاون است كه در لايحه اصل 44 نبوده و از سوي مجلس و دولت بايد مجددا در مذاكرات دوجانبه آينده حل شود كه البته به نظر مي رسد هيچ مشكلي در اين باره وجود نداشته باشد؛ زيرا هم شوراي نگهبان و هم مجلس و دولت بر سر آن اتفاق نظر دارند.

وي درباره افزايش سرمايه بانك توسعه تعاون نيز اظهار كرد: اگر آنچه تصويب شده محقق شود 1500 ميليارد تومان به سرمايه بانك توسعه تعاون در شكل گيري اوليه افزوده خواهد شد.

وزير تعاون تصريح كرد: در حال حاضر ستاد شكل گيري بانك توسعه تعاون را در جهت مسائل حقوقي، مالي و تخصصي با همراهي عده اي از نخبگان بانكي و اقتصادي كشور تشكيل داده‌ايم و در صدد هستيم تا اساسنامه و مسائلي را كه بايد از مراجع حقوقي مثل بانك مركزي بگذرد را هر چه زودتر تدوين كنيم تا بتوانيم از زمان بهره كافي را ببريم.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٦ آبان ۱۳۸٦

در چهارمين كنفرانس بين المللي روابط عمومي ايران ؛

قائم مقام کنفرانس بین المللی روابط عمومی ایران تعاون گر برترشد!


در چهارمين كنفرانس بين المللي روابط عمومي ايران ، روابط عمومي صندوق تعاون كشور به عنوان تعاون گر برتر انتخاب و از آن تقدير بعمل آمد .

به گزارش موج ، روزهاي 24 و 25 آبان ماه سال جاري چهارمين كنفرانس بين المللي روابط عمومي ايران با محوريت روابط عمومي پيشرو با حضور اساتيد داخلي و خارجي و تعداد كثيري از مديران و كارشناسان روابط عمومي در محل همايش بين المللي صدا و سيما برگزار شد .
در مراسم اختتاميه چهارمين كنفرانس بين المللي روابط عمومي از روابط عمومي صندوق تعاون به عنوان تعاون گر برتر كه در خصوص ترويج و توسعه روابط عمومي فعالانه مشاركت مي نمايد تقدير بعمل آمد و لوح و تنديس اين كنفرانس به سعيد معادي مدير روابط عمومي اين موسسه اهداء شد .در متن لوح سپاس چهارمين كنفرانس بين المللي روابط عمومي صندوق تعاون كشور آمده است :
مدير روابط عمومي صندوق تعاون كشور تلاش براي تسهيل در برقراري ارتباط با مردم و همت گماردن براي تنوير اذهان عمومي در جهت رسيدن به تعامل و رضايتمندي آنان ، كاري مهم و هنري است در خور ستايش كه تحقق آن در عرصه خطير هنر هستم به مدد درايت ، تدبير ، سعي و كوشش مجدانه شما صورت گرفته است . اين لوح ، نشاني براي ارج نهادن به تلاش هاي بي شائبه شما در عرصه روابط عمومي است .
توضیح نویسنده :با توجه به این که آقای معادی مدير روابط عمومي صندوق تعاون كشور، عنوان قائم مقامی کنفرانس بین المللی روابط عمومی ایران را نیز یدک می کشد ، همین کنفرانسی که به منتخبان در امر روابط عمومی ، لوح تقدیر اهدا می کند ، دادن جایزه به خود توجیهی نمی تواند داشته باشد. حتا اگر تعاون گر برتر در جهان باشد و نه در ایران! درست نیست که متولیان کنفرانس ها و جشنواره ها برای خود نوشابه بگشایند و جوایز را تقدیم خود کنند ! مرسی.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٦ آبان ۱۳۸٦

 برای جهانی شدن مستلزم روابط عمومی اخلاقی و حرفه ای هستیم

سعید معادی در رابطه با تاثیرات کنفرانس بین المللی روابط عمومی ایران گفت: برای هر تغییر و طبیعتا تحول و ایجاد یک رشد نیاز به یکسری شیوه های اجرایی و شیوه های تبادل تجربیات داریم و یکی از این راه ها برگزاری کنفرانس های بین المللی با موضوعات مشخص است.

معادی قائم مقام کنفرانس بین المللی روابط عمومی ایران در گفتگو با خبرنگار"ایسکانیوز" اظهار داشت: روابط عمومی اگر به عنوان یک محور فرهنگسازی و محور توسعه از آن یاد شود و یک محور برای جهانی شدن تلقی شود حضور در این عرصه و تحقق این امر مهم مستلزم دو تغییر کمی و کیفی هم در عرصه علم و هم در عرصه عمل است.
وی افزود: برای اینکه بخواهیم در این مبحث زمینه را برای ارتقاء پیدا کنیم یکی از رویکردها برگزاری کنفرانس بین المللی روابط عمومی بوده که خوشبختانه به عنوان یک حرکت ابتکاری مورد توجه جامعه روابط عمومی کشور، واقع شده و طبعا این فضا ایجاد شده و شما شاهد حضور اساتید داخلی و خارجی و امکان انعکاس مسایل جدید درخصوص روابط عمومی با زوایای مختلف و همراه با طرح تجارب و دستاوردها باشیم.
مدیر روابط عمومی صندوق تعاون در ادامه اظهار داشت: برگزاری این کنفرانس باعث شده تا هم به شرایط داخلی روابط عمومی کمک شود و هم حضور میهمانان خارجی زمینه را برای طرح تصویر واقعی از ایران فراهم کند در واقع میهمانان خارجی کنفرانس سفیرانی برای ارایه امنیت ها برای ورود به عرصه جهانی شدن هستند و شاید کمترین دستاورد این کنفرانس این است که روابط عمومی مسیرش را در ایران پیدا کرده و کمک کرده است از برداشت های شخصی و سلیقه ای و نگاهی که به جایگاه روابط عمومی در ایران بوده به نگاه هایی تخصصی با بهره گیری از تعهد اخلاقی و حرفه ای تبدیل شود.
قائم مقام چهارمین کنفرانس بین المللی روابط عمومی ایران درخصوص تاثیر روابط عمومی ها در ایجاد مشارکت اجتماعی بین دولت ها و ملت ها، به خبرنگار ایسکانیوز گفت: باید این طور نگاه کرد که فلسفه روابط عمومی چیست و چرا به وجود آمده است؟ اگر بخواهیم نگاه فلسفی به موضوع روابط عمومی داشته باشیم و روابط عمومی را ترکیبی از هنر، علم و حرفه بدانیم جایگاه این نهاد مدنی ایجاد یک ارتباط منطقی و متحول توام با ارتقاء سطح آگاهی جهت حفظ منافع سازمان و مردم است.
وی ادامه داد: اگر بخواهیم فعالیت روابط عمومی را به محوریت انسان و تقویت شان و جایگاه انسانی بدانیم این موضوع و مفهوم مشترک هم می تواند در سطح سازمان، جامعه، کشور و در نهایت جهان باشد زیرا بسیاری از این مفاهیم و اصول جزو اصول مشترک دولت و ملت است.
معادی در پایان گفت: تمام جوامع انسانی بر اساس معیارها و اصول اساسی به دنبال صلح، آرامش، امنیت، تامین حقوق اجتماعی و فردی، توسعه، آینده بهتر و مباحثی از این دست هستند و طبیعتا وقتی معیارها و اصول به صورت مشترک باشند در این قالب دیگر مرزهای سازمانی مطرح نیستند و طبعا کارکرد روابط عمومی و نقش آن شاید به واسطه حوزه های ماموریت و رفتار متفاوت باشند اما عملا در رسیدن به اصول اساسی که به خودش اعتبار، سرمایه اجتماعی، فرهنگ سازی، انسجام، انعطاف، مسوولیت پذیری، جهانی فکر کردن و جهانی شدن را در پی خواهد داشت.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٦ آبان ۱۳۸٦

اداره تعاون آذربايجان شرقي رتبه اول آموزش را کسب کرد

اداره كل تعاون آذربايجان شرقي رتبه نخست آموزش اعضاي شركت‌هاي تعاوني در كشور را به خود اختصاص داد.

به گزارش خبرگزاري فارس از تبريز، براساس اعلام دفتر آموزش وزارت تعاون، اداره كل تعاون استان در 6 ماه نخست امسال با آموزش 2 هزار و 964 نفر از اعضاي تعاوني ها رتبه اول را در بين استان هاي كشور (به جز استان تهران) بدست آورده است.
گزارش روابط عمومي اداره كل تعاون استان آذربايجان شرقي حاكي است، همچنين در مدت 6 ماهه اول سال‌جاري استان از نظر تعداد بانوان آموزش ديده با 829 نفر رتبه نخست كشوري را به خود اختصاص داده است، علاوه بر آن استان از نظر دوره هاي برگزار شده بعد از استان هاي تهران، خوزستان، كرمان قرار دارد.
دوره هاي برگزار شده شامل آشنايي با قوانين و مقررات تعاوني و ساير مقررات و قوانين ، رايانه، حسابداري و مالي بازرگاني و تجارت، تجارت الكترونيك و مديريت نوين بوده است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٦ آبان ۱۳۸٦

 خيزش بزرگ براي سازندگي كشور آغاز شده است


وزير تعاون گفت : خيزش بزرگ براي توسعه و سرمايه‌گذاري در كشور آغاز شده و مردم و مسوولان با عزمي راسخ براي سازندگي زمزمه اتحاد و همدلي سر مي‌دهند.

محمد عباسي روز شنبه در همايش يك روزه " چالدران و توسعه " افزود: مردم ايران راه توسعه را ياد گرفته‌اند و معني توسعه يافتگي و عقب مادگي را خوب مي دانند و مي‌توانند پارازيت‌هاي توسعه را حذف كنند.

وي با عنوان اينكه مردم ايران تجربه‌هاي زيادي از هشت سال دفاع مقدس آموخته‌اند يادآور شد: مردم ايران در حالي در اين نبرد نابرابر به پيروزي رسيدند كه‪ ۴۲‬كشور جهان چرخهاي جنگي رژيم بعثي عراق را روغنكاري مي‌كردند.

وزير تعادن در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به گزارش اخير آقاي البرادعي به شوراي حكام گفت : آمريكا امروز از دست ما عصباني است زيرا نتوانسته است مسير توسعه ايران اسلام را سد كند، امروز سردمداران آمريكا خلع سلاح شده اند.

عباسي افزود : مردم ما شيطان را به خوبي مي‌شناسند و با اتحاد و انتظام و رهبري‌هاي خردمندانه رهبر معظم انقلاب به توطئه‌ها پاسخ مي‌دهند.

وي با اشاره به نقش بخش تعاوني در اقتصاد كشور گفت: تعاون به معني همدلي براي ترقي و تعالي در همه ابعاد زندگي و تلاش براي كارهاي بزرگ و توسعه متوازن است.

عباسي همچنين از بخش تعاون به عنوان زمينه ساز سهيم كردن مردم در دارايي‌هاي كشور ياد كرد و اظهار داشت: هم‌اكنون شاهد تحول بزرگ و بنيادين در اين بخش هستيم .

وي گفت : هم‌اكنون اقتصاد دولتي در حال تبديل شدن به اقتصاد مردمي است و مي رود كه سرمايه‌هاي دولتي به سرمايه‌هاي مردمي تبديل شود.

وزير تعادن از واگذاري سهام شركت‌هاي دولتي به مردم در آذرماه خبر داد و گفت در اين برنامه افزون بر ‪ ۱۰۰‬هزار ميليارد ريال از سهام شركت ها به مردم واگذار مي‌شود.

عباسي با عنوان اينكه بنياد توسعه و كارآفريني و تعاون در كشور راه اندازي شده است افزود: به زودي كار ثبت نام از كار جويان، دسته بندي آنها و شناسايي ظرفيت‌هاي اشتغال در بخش تعاون كشور نيز آغاز مي‌شود.

وي اضافه كرد: كليه كارجويان كشور خواهند توانست از طريق اينترنت در اين بنياد ثبت نام كنند.

همايش " چالدران و توسعه " روز شنبه با حضور مقامات استاني و مسوولين محلي در چالدران آغاز شده است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٦ آبان ۱۳۸٦

‪ ۴۳‬هزارمتقاضي مسكن درشركت تعاوني‌هاثبت نام كردند

مديركل تعاون چهارمحال وبختياري گفت:از زمان اجراي طرح تامين مسكن‌افراد كم درآمد در استان بيش از ‪ ۴۳‬هزار متقاضي در شركت‌هاي‌تعاوني مسكن كارمندي، كارگري و محله‌اي ثبت نام كرده‌اند.

"بهرام عزيزي" روز شنبه درگفت و گو با ايرناافزود:از اين تعداد ‪ ۱۴‬هزار و ‪ ۷۰۲‬نفر ازطريق اينترنت و مابقي با مراجعه به دفاتر تعاونيهاي مسكن ، تقاضاي خود را براي دريافت زمين اعلام كرده‌اند.

وي گفت: تاكنون استعلام از سوابق ‪ ۳۰‬هزار نفر از متقاضان به پايان رسيده است.

به گفته وي ، براي كسب استعلام در برخي از شهرها از جمله سامان ، فرخشهر و هفشجان با مشكل عدم همكاري برخي از دستگاههاي دولتي روبرو هستيم.

عزيزي همچنين گفت:درشهر "بن" از توابع شهرستان شهركرد نيز اعضاي تعاوني حاضر به دريافت زمين براي ساخت واحد آپارتماني نيستند.

وي افزود: هم اكنون ‪ ۲۸۰‬شركت تعاوني مسكن محله‌اي ، كارمندي وكارگري در استان تشكيل شده‌است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٦ آبان ۱۳۸٦

‪ ۱۸۰‬ميليارد ريال تسهيلات به تعاوني‌هاي اصفهان پرداخت شد


رئيس صندوق تعاون استان اصفهان گفت: بيش از ‪ ۱۸۰‬ميليارد ريال تسهيلات در سالجاري به تعاوني‌هاي اين استان پرداخت شده‌است.

"علي زينعلي" روز شنبه درحاشيه بازديد از چند شركت تعاوني كاشان در گفت و گو با ايرنا افزود: ‪ ۸۰‬درصد اين تسهيلات بدون دريافت وثيقه ملكي و تنها با دريافت سفته پرداخت شده‌است.

وي اظهار داشت: البته‌ازشركتهايي كه ضامن نداشته‌اند و يا خود آنها وثيقه ملكي پيشنهاد داده‌اند، اين وثيقه دريافت شده‌است.

وي ، كارمزد اين تسهيلات را از بين ‪ ۴‬تا ‪ ۱۲‬درصد اعلام و خاطر نشان كرد:
تسهيلات با كارمزد چهار درصد فقط به تعاوني‌هاي اعتبار اداره‌ها و كارخانه‌ها واگذار مي‌شود.

رئيس صندوق تعاون استان اصفهان گفت: بيشتر تسهيلات صندوق تعاون كه از محل تسهيلات سرمايه ثابت هستند در بخش صنعت، كشاورزي، مسكن و زير بخشهاي آنها پرداخت شده‌است.

زينعلي، سقف كارمزد تسهيلات پرداختي را ‪ ۱۲‬درصد ذكر كرد ويادآور شد: تنها در بخش كشاورزي، كارمزد بطور ثابت ‪ ۱۱‬درصد است.

وي، از گشايش دومين شعبه صندوق تعاون با عنوان شعبه ويژه قرض‌الحسنه در كاشان خبر داد و افزود: تمامي مراحل اجرايي افتتاح اين شعبه انجام شده و به زودي به مردم خدمات ارايه خواهد داد.

هم اكنون صندوق تعاون در استان اصفهان داراي ‪ ۲۱‬شبعه، سه باجه و ساختمان سرپرستي است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٦ آبان ۱۳۸٦

بيش از‪۵۰۰‬تعاوني مسكن براي دريافت زمين معرفي شد

مدير كل تعاون استان تهران گفت: طي شش ماه گذشته ‪۵۳۸‬تعاوني مسكن براي دريافت زمين به سازمان مسكن و شهر سازي معرفي شده اند.

"محمود حيدري"روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا افزود:اين تعداد تعاوني مسكن داراي ‪ ۷۱‬هزار و ‪ ۶۷۱‬عضو بوده است.

وي اضافه كرد: همچنين تاكنون طرح تشكيل ‪ ۶۸‬تعاوني توليدي، توزيعي و خدماتي نيز مصوب شده كه مبلغ ‪ ۷۳۰‬ميليارد ريال تسهيلات به آنهااختصاص داده شده است.

وي با بيان اينكه اعتبار اختصاص داده شده به تعاون استان تهران در سالجاري ‪۹۵۰‬ميليارد ريال در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: البته در صورت جذب و تشكيل تعاوني هاي بيشتر اين اعتبار تا سقف يكهزار و ‪۵۰۰‬ ميليارد ريال نيز افزايش خواهد يافت .

حيدري گفت:ازابتداي سالجاري تاكنون بيش از ‪ ۴۶۰‬هزار و‪۲۱۲‬نفر در سايت مسكن مهر تعاون استان تهران ثبت نام كرده‌اند و كار ساماندهي و تشكيل تعاوني هاي مسكن مهر نيز آغاز شده است.

وي ادامه داد: تعاوني هاي مسكن مهر در برخي از شهر هاي استان تهران تشكيل شده و در تهران نيز در حال تشكيل است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٦ آبان ۱۳۸٦

يك هزار و ‪ ۷۰۰‬تعاوني در استان اردبيل فعال است

مديركل تعاون استان اردبيل گفت: از سه هزار و ‪ ۲۰۰‬تعاوني استان يك هزار و ‪ ۷۰۰‬تعاوني فعال است.

اژدر محمدي دوست روز شنبه در بازديد از تعاوني‌هاي فعال مشگين‌شهر افزود:
اقدامات مثبتي براي راه‌اندازي و فعاليت مجدد تعاوني‌هاي غيرفعال در استان شروع شده است.

وي گفت: هم‌اكنون علاوه بر آموزش‌هاي كوتاه مدت توسط اتاق تعاون استان، مركز آموزش‌هاي جامع علمي و كاربردي نيز با هدف ارتقاي سطح علمي و آشنايي بخش تعاون با شيوه‌هاي نوين در رشته‌هاي مديريت بازرگاني، اقتصاد بهره‌وري، حسابداري صنعتي و دولتي و رشته حقوق دانشجو پذيرش كرده است.

وي راه‌اندازي اولين شوراي حل اختلاف تعاون به عنوان اولين شوراي حل اختلاف كشوري در اين بخش را گامي موثر در ايجاد صلح و سازش در بين اعضاي تعاوني‌ها ذكر كرد.

بگزارش خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي فرماندار مشگين شهر هم در اين بازديد گفت: تاكنون بيش از سه ميليارد ريال توسط تعاوني‌هاي مسكن به صندوق تعاون واريز شده است.

علي حيدري افزود: زمين مورد نياز براي احداث اماكن مسكوني اقشار كم درآمد در اين شهرستان تامين شده و فرمانداري مشگين شهر آمادگي لازم براي واگذاري تله‌سيژ شابيل و بازارچه قانلي بولاغ مشگين شهر به بخش تعاونی را دارد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٦ آبان ۱۳۸٦

 عمليات ساخت مسكن اقشار كم‌درآمد با مشكل مواجه شده است

رييس اداره  تعاون خمين گفت: عمليات اجرايي ساخت مسكن اقشار كم‌درآمد در اين شهرستان به‌علت ندادن مجوز ساخت توسط شهرداري با مشكل مواجه شده است.

"مجيد مجدي" روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ايرنا افزود: براي مسكن مهر ‪ ۱۵‬تعاوني تشكيل شده است كه ‪ ۱۴‬تعاوني براي دريافت زمين‌اقدام كرده‌اند اما شهرداري به آنان مجوز ساخت نداده‌است.

وي گفت: در صورت موافقت شهرداري، ‪ ۸۰۱‬واحد براي افراد كم درآمد ساخته خواهد شد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٥ آبان ۱۳۸٦

زمينه حضور همه بخش‌هاي فرهنگي در تعاوني‌ها ايجاد شده است

وزیر تعاون

وزير تعاون گفت: زمينه حضور همه بخش‌هاي فرهنگي كشور در تعاوني‌ها ايجاد شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس، محمد عباسي  در مراسم اختتاميه چهاردهمين كنفرانس بين‌المللي روابط عمومي ايران تصريح كرد: با امضاي تفاهم‌نامه‌اي كه بين وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و وزارت تعاون امضا شد زمينه حضور همه بخش‌هاي فرهنگي كه توسط دولت و با اهداف برنامه ريزي شده در حال شكل‌گيري است فراهم آمده است.
اوي افزود: اين نشست‌ها راه را براي اطلاع‌رساني و كسب كمك از توانايي‌هاي افرادي كه مي‌خواهند در عرصه روابط ‌عمومي‌ها روشنگري كنند و از پاسخگويي ترسي ندارند هموار مي‌كند و مسير درست را به آنها نشان مي‌دهد.
وي ادامه داد: نتايج اين نشست موجب مي‌شود تا ما بتوانيم در آينده با جديت بيشتري از خدمات مسئولانه سازمان‌ها ياد كنيم.
وي تاكيد كرد: چنانچه اين قدم‌ها جدي و عالمانه برداشته شود مي‌تواند اصول علمي و تاثيرگذار را در مسير رسيدن به اهداف عاليه انقلاب، شناخت نقاط قوت و ضعف سازمان‌ها اجرايي كند.
عباسي با اشاره به اوضاع نابسامان رسانه‌هاي خارجي در مورد اينكه مدام در پي ايجاد هياهو بر ضد ايران اسلامي هستند، تصريح كرد: در اين شرايط هيچ نهادي بهتر و كاملتر از روابط عمومي‌ها و رسانه‌هاي داخلي نمي‌تواند در تكذيب و رد اين اخبار فعاليت كند. همچنين اطلاع رساني و شفاف سازي در حوزه عملكرد روابط عمومي‌ها موجب افزايش همكاري‌هاي مسئولان و مردم مي‌شود.
وي افزود: فعاليت روابط عمومي‌ها در جهت انعكاس فعاليت سازمان‌ها از روي ريا نيست بلكه مردم حق دارند از امور انجام شده اطلاع يابند.
حضرت امام خميني(ره) در همان سالهاي اوليه انقلاب نيز اين مورد را به مسئولان خاطر نشان كرده بودند تا با اين كار جلوي شيطنت شيطان‌ها گرفته شود.
عباسي در خاتمه خاطر نشان كرد: براي رسيدن به حركت پويا در سازمان‌ها بايد روابط عمومي‌هاي پويايي داشته باشيم اما تنها برگزاري نشست‌هاي تخصصي و همايش‌هاي روابط عمومي نمي‌تواند ما را به هدفمان برساند. بايد در پايان اين مراسم به دنبال بازخورد و افزايش توان علمي اين بخش از سازمان‌ها باشيم.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٥ آبان ۱۳۸٦

ايجاد اشتغال در پتروشيمي گلستان مولد و پايدار است

محمد عباسي

 وزير تعاون در ديدار هيئت مديره پتروشيمي گلستان گفت: ايجاد اشتغال در پتروشيمي گلستان مولد و پايدار است.

به گزارش خبرگزار فارس در گرگان، محمد عباسي  در جمع اعضاء هيئت مديره و مدير عامل اين پتروشيمي به همراه مدير عامل صندوق تعاون كشور افزود: بر خلاف برخي از بنگاه هاي اقتصادي كه آينده آنها مرهون گذشت زمان مي باشد تصويب و اجراي پتروشيمي در استان گلستان، با توجه به مصوبه دولت و حمايت و پشتيباني حقيقي از اين پروژه به عنوان يك طرح كلان ملي در جهت توسعه اقتصاد ملي و منطقه اي تاثير گذار است.
وي ضمن تاكيد بر توجيه كاملاً اقتصادي و منطقه اي اين پروژه تصريح كرد: اجراي طرح عظيم و اقتصادي پتروشيمي كه از مصوبات سفر رياست جمهوري به استان گلستان بوده است با توجه به بررسي هاي علمي، فني، اقتصادي، منطقه اي از توجيهات لازم برخوردار مي باشد.
عباسي گفت: استان گلستان با توجه به ظرفيت هاي بالقوه جهت تحقق شاخص هاي توسعه يافتگي نياز به حمايت جدي دارد و در واقع تصويب و اجراي پروژه پتروشيمي در اين استان از سياست هاي عدالت محوري دولت نهم براي خارج كردن استان گلستان از بن بست توسعه يافتگي است.
وي بهره گيري صحيح از ظرفيت و پتانسيل هاي منطقه اي، پشتوانه سازي مناسب و منطقي و اعمال مديريت عقلائي توام با برنامه ريزي منسجم و اجرايي را شرط مسلم براي پياده سازي اين پروژه ياد كرد اظهارداشت: لازم است با تعيين زمان بندي مشخص همراه با تعريف ماموريت و وظايف افراد در جهت بهره گيري از فرصت هاي ايجادي به بهترين شيوه اقدام كرد.
وي با اشاره به اين كه يك كشور زماني ظرفيت دارد كه سرمايه گذاران ظرفيت داشته باشند خاطرنشان كرد: اجراي طرح پتروشيمي گلستان با توجه به نقش حمايتي و هدايتي دولت، تركيب سهامداران كه در واقع مردم منطقه مي باشد معني واقعي تعاون است.
وزير تعاون اظهار اميدواري كرد مردم شريف، خدوم و صبور اين استان با حضور و مشاركت فعالانه و اقداماتي نظير آن بتوانند موضوع اشتغال بهره وري و توسعه محلي و منطقه اي را حل نمايند .
مدير عامل صندوق تعاون كشور نيز در اين ديدار با بيان اين كه عمده فعاليت اين منطقه معطوف به بخش كشاورزي و زير بخش آن بوده است گفت: اجراي پروژه هاي بزرگ با محاسبات منطقي و عقلائي با تاكيد به ظرفيت ها و پتانسيل هاي موجود مي تواند فرصت جدي براي رشد و توسعه هر منطقه باشد .
ماشاءالله عظيمي با اشاره به اين كه در طي اين سال ها استان گلستان نتواسته است مشمول حمايت هاي جدي قرار بگيرد و عملاً در مسير توسعه مطلوب و قابل قبول قرار گيرد، طبعاً اجراي طرح هاي كلان مي تواند تاثير مستقيم و غير مستقيم بر شرايط اقتصادي و اجتماعي منطقه بگذارد و بخش اعظمي از مشكلات را مرتفع كند.
گفتني است كه اعضاء هيئت مديره پتروشيمي استان گلستان طي گزارشي مسبوط علاوه بر اعلام تهيه و آماده نمودن محل اجراي طرح در منطقه به موضوع عقد قرارداد براي ورود تجهيزات اوليه، برقراري كارگاه و ايجاد كارگاه مهندسي اشاره كردند و در اين باره تاكيد كردند كه با توجه به توجيه اقتصادي طرح، آمادگي لازم براي تامين نياز ارزي براي ورود ماشين آلات و قطعات از سوي بانكها وجود دارد.
گفتني است كلنگ احداث مجتمع پتروشيمي گلستان 24 آبان ماه سال 85 با حضور وزير تعاون، معاون وزير نفت و مسئولان استاني، در شمال شهرستان آق‌قلا به زمين زده شده بود.
احداث اين مجتمع از مهمترين مصوبات سفر اواخر اسفند ماه 85 رئيس جمهوري و هيئت دولت به استان گلستان بود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٥ آبان ۱۳۸٦

 موضوع اشتغال  و توسعه محلي و منطقه‌اي با حضور مردم حل شود

متعاقب امضاء سند اجرايي پتروشيمي گلستان، اعضاء هيات مديره و مدي عامل پتروشيمي استان گلستان در محل صندوق تعاون کشور با وزير تعاون ديدار کردند.

به گزارش (ايسنا)، دکتر عباسي ـ وزير تعاون ـ در اين ديدار ضمن تاکيد بر توجيه کاملا اقتصادي و منطقه اي اين پروژه اظهار كرد: اجراي طرح عظيم و اقتصادي پتروشيمي که از مصوبات سفر رياست جمهوري به استان گلستان بوده است با توجه به بررسي‌هاي علمي، فني، اقتصادي، منطقه اي از توجيهات لازم برخوردار است.

وي در همين رابطه افزود: بر خلاف برخي از بنگاه‌هاي اقتصادي که آينده آنها مرهون گذشت زمان است تصويب و اجراي پتروشيمي در استان گلستان، با توجه به مصوبه دولت و حمايت و پشتيباني حقيقي از اين پروژه به عنوان يک طرح کلان ملي در جهت توسعه اقتصاد ملي و منطقه‌اي و ايجاد اشتغال مولد و پايدار است.

وي ادامه داد: استان گلستان با توجه به ظرفيت‌هاي بالقوه جهت تحقق شاخص‌هاي توسعه يافتگي نياز به حمايت جدي دارد و در واقع تصويب و اجراي پروژه پتروشيمي در اين استان از سياست‌هاي عدالت محوري دولت نهم براي خارج کردن استان گلستان از بن بست توسعه يافتگي است.

وزير تعاون بهره گيري صحيح از ظرفيت و پتانسيل‌هاي منطقه‌اي، پشتوانه سازي مناسب و منطقي و اعمال مديريت عقلائي توام با برنامه ريزي منسجم و اجرايي را شرط مسلم براي پياده سازي اين پروژه ياد کرد و گفت: لازم است با تعيين زمان بندي مشخص همراه با تعريف ماموريت و وظايف افراد در جهت بهره گيري از فرصت هاي ايجادي به بهترين شيوه اقدام كرد.

وي با اشاره به اين‌که يک کشور زماني ظرفيت دارد که سرمايه‌گذاران ظرفيت داشته باشند گفت: اجراي طرح پتروشيمي گلستان با توجه به نقش حمايتي و هدايتي دولت، ترکيب سهامداران که در واقع مردم منطقه است معني واقعي تعاون است که اميد است مردم اين استان با حضور و مشارکت فعالانه و اقداماتي نظير آن بتوانند موضوع اشتغال ، بهره‌وري و توسعه محلي و منطقه اي را حل كنند.

همچنين در اين رابطه مهندس ماشاءالله عظيمي ـ مدير عامل صندوق تعاون کشور ـ با بيان اين مطلب که عمده فعاليت اين منطقه معطوف به بخش کشاورزي و زير بخش آن بوده است گفت: اجراي پروژه‌هاي بزرگ با محاسبات منطقي و عقلائي با تاکيد به ظرفيت‌ها و پتانسيل‌هاي موجود مي تواند فرصت جدي براي رشد و توسعه هر منطقه باشد.

عظيمي با اشاره به اين‌که در طي اين سالها استان گلستان نتواسته است مشمول حمايت‌هاي جدي قرار بگيرد و عملا در مسير توسعه مطلوب و قابل قبول قرار گيرد، طبعا اجراي طرح هاي کلان مي تواند تاثير مستقيم و غير مستقيم بر شرايط اقتصادي و اجتماعي منطقه بگذارد و بخش اعظمي از مشکلات را مرتفع كند.

گفتني است که اعضاء هيات مديره پتروشيمي استان گلستان طي گزارشي مبسوط علاوه بر اعلام تهيه و آماده كردن محل اجراي طرح در منطقه به موضوع عقد قرارداد براي ورود تجهيزات اوليه، برقراري کارگاه و ايجاد کارگاه مهندسي اشاره كرده و در اين باره اظهار كردند که با توجه به توجيه اقتصادي طرح، آمادگي لازم براي تامين نياز ارزي براي ورود ماشين آلات و قطعات از سوي بانک‌ها وجود دارد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٥ آبان ۱۳۸٦

رييس جمهوري به صورت ويژه مسكن كارگران را دنبال مي‌كند

معاون اجتماعي و فرهنگي وزارت كار و امور اجتماعي گفت: رييس جمهوري به صورت ويژه مساله مسكن كارگران را دنبال مي‌كند.

مهندس سيد علي‌اكبر طاهايي روز جمعه در سبزوار در گفت و گو با خبرگزاري جمهوري اسلامي افزود: دولت برنامه‌اي را در دستور كار دارد كه زمين‌هاي ملي و دولتي را جهت ساخت مسكن براي افراد كم درآمد شناسايي كند.

وي افزود: قرار است در مرحله نخست با همكاري استانداران ، فرمانداران ، بنياد مسكن ، سازمان‌هاي مسكن و شهرسازي وادارات تعاون استان‌ها براي‌تامين مسكن ‪ ۱۰۰‬هزار كارگر واجد شرايط پيگيري و برنامه ريزي كنند.

معاون وزير كار و امور اجتماعي مهمترين و اساسي‌ترين نياز كارگران را مسكن دانست و گفت:برخي كارگران فاقد مسكن ‪ ۷۰‬درصد درآمد كارگري خود را براي اجاره مسكن هزينه مي‌كنند.

شهرستان سبزوار در ‪ ۲۳۰‬كيلومتري غرب مشهد قرار دارد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٥ آبان ۱۳۸٦

فرماندار ميانه خبر داد

واگذاري 90 هكتار از اراضي ميانه براي ساخت مسكن ارزان قيمت

فرماندار شهرستان ميانه از واگذاري 90 هكتار از اراضي اين شهرستان به تعاوني‌ها براي ساخت مسكن ارزان قيمت افراد كم درآمد خبر داد.

به گزارش خبرگزاري فارس از تبريز،كريم رف رف  در جلسه شوراي اداري شهرستان ميانه افزود: بدين منظور 90 هكتار از زمين هاي دولتي و مناطبع طبيعي شهرستان ميانه شناسايي شده است كه مورد استفاده قرار خواهد گرفت
فرماندار ميانه همچنين در ادامه سخنان خود اظهار داشت: 30 درصد اين اراضي تغيير كاربري داده شده و آماده واگذاري به تعاوني ها است.
وي همچنين تصريح كرد: براي مقاوم سازي و بازسازي واحد هاي مسكوني شهرستان ميانه براي يك هزار و 200 واحد تسهيلات پرداخت شده است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٥ آبان ۱۳۸٦

تعاوني مسكن روزنامه‌نگاران استان بوشهر به ثبت نهايي رسيد

تعاوني مسكن روزنامه نگاران استان بوشهر به مدير عاملي علي احمدي مدير مسئول هفته نامه خليج فارس به ثبت نهايي رسيد.

ه گزارش خبرگزاري فارس از بوشهر در خلاصه اظهار نامه و اساسنامه تعاوني مسكن روزنامه نگاران استان بوشهر موضوع شركت تهيه و تامين زمين و مسكن جهت اعضاء و مركز اصلي شركت بوشهر - خيابان خليج فارس عمارت گلشن خانه مطبوعات استان بوشهر اعلام شده است.
به گزارش خبرنگار ما همچنين سرمايه شركت مبلغ نود ميليون ريال كه منقسم به 150 سهم 600 هزار ريال و مبدا شركت از تاريخ ثبت به مدت 5 سال ذكر شده است.
همچنين علي احمدي به سمت رئيس هيئت مديره و مديرعامل ، سيروس بنه گزي به سمت نائب رئيس هيئت مديره ، شمسي فيصلي به سمت منشي و حميد آب آذر و خليل موحد همگي به عنوان اعضاي اصلي هيئت مديره و زهرا رضايي طراحان و ناصر عليخواه به سمت اعضاي علي البدل براي مدت 3 سال انتخاب شدند.
در ادامه گزارش خبرنگار ما در خصوص اختيارات و اشخاصي كه در شركت حق امضا دارند آمده است كليه اوراق مالي و تعهدآور شركت با امضا سيروس بنه گزي يا شمسي فيصلي به اتفاق علي احمدي و سيار نامه هاي عادي و اداري با امضاء علي احمدي همراه با مهر شركت معتبر و نافذ است.
همچنين اسماعيل جعفري و مهرزاد رئيسي به ترتيب به عنوان بازرسين اصلي و علي البدل براي مدت يك سال انتخاب شدند.
* خانه مطبوعات استان بوشهر در حال حاضر 230 نفر عضو دارد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - پنجشنبه ٢٤ آبان ۱۳۸٦

  ۸۰۰‬۱۰نفر از ثبت نام‌ كنندگان به سازمان مسکن و شهرسازی معرفي شد

رييس سازمان مسكن و شهرسازي استان كرمانشاه گفت: در راستاي فراهم كردن بسترهاي لازم براي تامين مسكن اقشار كم درآمد كار شناسايي و واگذاري زمين هاي اجاره‌اي ‪ ۹۹‬ساله در اين استان آغاز شد.

"سعيد مرادي" روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: براساس برنامه‌هاي تدوين شده و به منظور آماده‌سازي زمين به استعداد ساخت ‪ ۵۶‬هزار واحد مسكوني سهميه استان بايد ‪ ۵۶۰‬هكتار زمين آماده شود كه تاكنون ‪۵۲۰‬ هكتار زمين شناسايي و مكان يابي شده است.

وي تصريح كرد: در سال جاري مطابق مصوبه ستاد مسكن استان بايد از ميزان ‪ ۵۶‬هزار واحد مسكوني عمليات ساخت ‪ ۱۲‬هزارو ‪ ۴۰۰‬واحد مسكوني شروع شود كه همزمان با سفر وزير مسكن و شهرسازي در آبان ماه جاري به كرمانشاه عمليات اجرايي دو هزار و ‪ ۸۰۰‬واحد مسكوني شروع شد.

مرادي افزود: تاكنون ‪ ۹۲‬هكتار زمين به ظرفيت احداث هفت هزارو ‪ ۲۰۰‬واحد مسكوني در شهرهاي كرمانشاه، سنقر، صحنه و اسلام آبادغرب به اتحاديه‌ها و تعاوني‌ها مسكن جهت شروع عمليات آماده‌سازي و ساخت و ساز معرفي شده است.

رييس سازمان مسكن و شهرسازي استان كرمانشاه با تشريح روند بررسي شرايط متقاضيان و ثبت نام‌كنندگان واجد شرايط طرح مسكن مهر گفت: اداره كل تعاون استان تاكنون ‪ ۱۰‬هزارو ‪ ۸۰۰‬نفر از ثبت نام‌كنندگان واجد شرايط را به اين سازمان معرفي كرده كه در حال بررسي سوابق آنان هستيم.

 

نویسنده: حبیب اله بهرامی - پنجشنبه ٢٤ آبان ۱۳۸٦

 آمادگی خرید و توزیع 5 هزار خودروی ون را داریم

 مدیر عامل اتحادیه تعاونی های تاکسیرانی سراسر کشور گفت:‌ ما آمادگی داریم 5 هزار خودرو ون و مینی ون جدید را با کیفیت و قیمت مناسب وارد بازار کار کنیم .

به گزارش «ایسکانیوز» محمد مهدی تیموری در نشست خبری و در جمع خبرنگاران افزود: در بخش تعاونی های تاکسیرانی در سراسر کشور برای خودروهای ون و مینی ون حدود 500 دستگاه متقاضی وجود دارد که این اتحادیه برای خرید و توزیع انها در صورت موافقت ستاد تبصره 13 آمادگی دارد .
وی با بیان اینکه نمونه گازسوز مینی ون ها نیز در حال آماده شدن است، گفت: در صورت بکارگیری این خودرو ها نمایندگی های تعمیر و نگهداری آنها نیز در کشور ایجاد خواهد شد .
تیموری افزود: قرار بود سال گذشته 50 هزار دستگاه تاکسی نوسازی شود که این اتحادیه برای نوسازی نیمی از انها اعلام امادگی کرده اما جوابی از مسئولان ذیربط ارائه نشده است .
وی ادامه داد: اتحادیه تعاونی های تاکسیرانی سراسر کشور طرحی را برای از رده خارج کردن خودروهای فرسوده از طرف معاون وزیر تعاون به معاون وزیر کشور ارائه کرده که بی جواب مانده است .
تیموری با اشاره به کمبود مخزن برای گازسوز کردن خودروها گفت: این اتحادیه امادگی دارد با سرمایه بخش خصوصی برای واردات مخزن گاز خودروها اقدام کند .
وی افزود:‌ اتحادیه تعاونی های سراسری تاکسیرانی کشور همچنین برای تاسیس30 درصد جایگاه های عرضه گاز برنامه ریزی شده نیز اعلام امادگی کرده است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - پنجشنبه ٢٤ آبان ۱۳۸٦

پنج ميليارد و ‪ ۱۶۰‬ميليون ريال سود سهام عدالت توزيع مي‌شود

مديركل تعاون استان اردبيل از پرداخت پنج ميليارد و ‪ ۱۶۰‬ميليون ريال سود سهام عدالت به سهام داران شهرستان مشگين‌شهر خبر داد.

اژدر محمدي‌دوست  در جلسه شوراي اداري مشگين شهر افزود: ‪۱۲‬ هزار و ‪ ۹۰۰‬هزار نفر سهام دار در مشگين شهر در مرحله اول به ازاي هر نفر ‪ ۴۰۰‬هزار ريال با مراجعه به بانكهاي تعيين شده مي‌توانند سود سهام عدالت خود را دريافت كنند.

دراين جلسه براي نخستين بار دراستان اردبيل سود سهام عدالت به نمايندگي ازسهام داران عدالت استان به دو نفر از سهام داران مشگين شهري پرداخت شد.

بگزارش خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي فرماندار مشگين شهر نيز در اين جلسه گفت: از ‪ ۲۶‬هزار نامه ارسالي در جريان سفر رييس جمهوري به اين شهرستان تاكنون به بيش از ‪ ۱۳‬هزار نامه پاسخ مثبت داده شده است.

علي حيدري افزود: بررسي و رسيدگي به ‪ ۲۰‬درصد از اين نامه‌ها در دست اقدام است و ‪ ۳۰‬درصد بقيه نيز غيرقابل اقدام تشخيص داده شده است.

وي تامين مسكن و ايجاد اشتغال را از اولويت‌هاي كاري فرمانداري مشگين شهر در سال جاري برشمرد و گفت: دولت نهم در زمينه‌هاي سياسي، اجتماعي و اقتصادي به موفقيت‌هاي خوبي دست يافته است.

وي افزود: از زمان اجراي طرح سهميه‌بندي بنزين بطور ميانگين در هر ماه حدود يك ميليون ليتر در مشگين شهر صرفه جويي شده است.

حيدري اولويت كاري فرمانداري مشگين شهر را اختصاص ‪ ۸۰‬درصد از اعتبارات مصوب شهرستان براي نگهداري و بهبود وضعيت موجود طرح‌هاي عمراني و خدماتي منطقه ذكر كرد.

وي با دعوت ازمسوولان ادارات براي تعامل با مردم و اطلاع رساني از عملكرد حوزه كاري خود خواستار ايجاد بستري مناسب براي حضور حداكثري مردم در انتخابات آتي شده و بر لزوم بي‌طرفي و امانتداري مجموعه فرمانداري در اين انتخابات تاكيد كرد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - پنجشنبه ٢٤ آبان ۱۳۸٦

بررسي براي فعاليت مركز آموزش اداره‌كل تعاون در حال انجام است

رييس دانشگاه علمي كاربردي كرمان گفت: هم‌اينك ‪ ۴۷۱۴‬دانشجو در اين دانشگاه مشغول تحصيل هستند.

دكتر حميد شجاعي روز پنجشنبه به خبرگزاري جمهوري اسلامي گفت: اين عده در چهار گروه صنعت، كشاورزي، خدمات اجتماعي و هنر تحصيل مي‌كنند.

وي گفت: دانشگاه علمي كاربردي كرمان سال ‪ ۱۳۷۳‬تاسيس شد و پذيرش دانشجو را از سال ‪ ۱۳۷۵‬با تعداد ‪ ۱۰۰‬دانشجو آغاز كرد.

او تعداد رشته‌هاي تحصيلي در اين دانشگاه را ‪ ۳۲‬رشته در مقطع كارداني و سه رشته در مقطع كارشناسي ذكر كرد.

وي شمار مراكز فعال آموزش علمي كاربردي در استان كرمان را ‪ ۱۵‬مركز ذكر كرد.

او اضافه كرد: بررسي براي فعاليت سه مركز بهزيستي، مركز آموزش اداره‌كل تعاون و بازرگاني نيز در حال انجام است.

وي از جانيفتادن تعريف "پودمان" به عنوان مشكل اين دانشگاه ياد كرد و افزود: پودمان مجموعه‌اي از آموزشهاي گسسته است كه در آن تخصصهاي علمي و مهارتهاي شغلي در قالب پودمانهاي مستقل و فراگير آموزش داده مي‌شود.

رييس دانشگاه جامع علمي كاربردي كرمان افزود: اين آموزشها در نهايت منجر به صدور مدرك رسمي كارداني از سوي اين دانشگاه مي‌شود.

وي افزود: دانش‌آموختگان اين دوره‌ها همانند ساير دانش‌آموختگان دوره‌هاي كارداني وزارت علوم مي‌توانند در مقاطع بالاتر ادامه تحصيل دهند و يا وارد بازار كار شوند.

او ايجاد رشته‌هاي تحصيلي در دانشگاه علمي كاربردي كرمان را بر اساس نيازهاي جامعه ارزيابي كرد.

وي گفت: با توجه به نياز مناطق محرومي مانند جيرفت در سال آينده مركز علمي كاربردي بهزيستي در جيرفت نيز آغاز بكار مي‌كند.

رييس دانشگاه جامع علمي كاربردي كرمان افزود: تاكنون ‪ ۲۵۱۲‬دانشجو از اين دانشگاه دانش‌آموخته شده‌اند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - پنجشنبه ٢٤ آبان ۱۳۸٦

۹۴‬تعاوني به مسكن و شهرسازي معرفي شد

رييس سازمان مسكن و شهرسازي آذربايجان غربي اعلام كرد: از آغاز اجراي طرح واگذاري زمين براي افراد فاقد مسكن استان تاكنون زمين مورد نياز ‪۱۲‬ هزار واحد مسكوني تامين و واگذار شده است.

به گزارش خبرنگار ايرنا، علي خانمحمدي روز پنجشنبه در جلسه شوراي اداري ماكو گفت: اين ميزان زمين در قالب ‪ ۳۰‬تعاوني مسكن در هفت شهرستان استان با شرايط قانوني در اختيار تعاوني‌ها قرار گرفته است.

وي با اشاره به تعهد ساخت ‪ ۵۴‬هزار و ‪ ۳۰۰‬واحد مسكوني براي افراد فاقد مسكن در استان اضافه كرد: زمين مورد نياز اين تعداد خانه نيز در ‪ ۱۴‬شهر بالاي ‪ ۱۲‬هزار نفر و ‪ ۲۰‬شهر زير ‪ ۱۲‬هزار نفر تامين و واگذار خواهد شد.

خان محمدي تعداد متقاضيان مسكن در اداره كل تعاون استان را ‪ ۸۵‬هزار نفر اعلام كرد و گفت: از اين تعداد ‪ ۲۷‬هزار نفر در قالب ‪ ۹۴‬تعاوني به مسكن و شهرسازي معرفي شده‌اند.

وي اضافه كرد: از اين تعداد نيز زمين مورد نياز ‪ ۱۲‬هزار نفر در قالب ‪ ۳۰‬تعاوني آماده تحويل است.

خان محمدي گفت: در شهرستان ماكو نيز تاكنون براي احداث ‪ ۳۵۴‬واحد مسكوني زمين اختصاص يافته كه از اين تعداد، زمين ‪ ۲۸۴‬واحد مسكوني در قالب سه تعاوني واگذار شده است.

در استان آذربايجان غربي دو ميليون و ‪ ۸۵۰‬هزار نفر زندگي مي‌كنند كه بيش از ‪ ۵۳‬درصد از اين تعداد در شهرها و بقيه در روستاها سكونت دارند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - پنجشنبه ٢٤ آبان ۱۳۸٦

 اعضا هيات مديره پتروشيمي گلستان با وزير تعاون ديدارکردند


در پي امضا سند اجرايي پتروشيمي گلستان، هيات مديره و مديرعامل اين پتروشيمي در محل صندوق تعاون كشور با وزير تعاون ديدار كردند.

به گزارش روز چهارشنبه ايرنا به نقل از صندوق تعاون، "محمد عباسي" با تاكيد بر توجيه اقتصادي و منطقه‌اي اجراي پروژه پتروشيمي گلستان، گفت: اين پروژه از مصوبات سفر رياست جمهوري به استان گلستان بوده كه با توجه به بررسي‌هاي علمي، فني، اقتصادي و منطقه‌اي از توجيهات لازم برخوردار است.

وي از اين پروژه به عنوان يك طرح كلان ملي در جهت توسعه اقتصاد ملي و منطقه‌اي و ايجاد اشتغال مولد و پايدار نام برد و افزود: استان گلستان با توجه به ظرفيت‌هاي بالقوه جهت تحقق شاخص‌هاي توسعه يافتگي نياز به حمايت جدي دارد.

به گفته وزير تعاون، در واقع تصويب و اجراي پروژه پتروشيمي دراين استان از سياست‌هاي عدالت محوري دولت نهم براي خارج كردن استان گلستان از بن بست توسعه يافتگي است.

عباسي، بهره‌گيري صحيح از ظرفيت و توانمنديهاي منطقه‌اي، پشتوانه‌سازي مناسب و منطقي و اعمال مديريت عقلائي توام با برنامه‌ريزي منسجم و اجرايي را شرط مسلم براي پياده‌سازي اين پروژه ياد كرد.

وي افزود: ضروري است با تعيين زمان بندي مشخص همراه با تعريف ماموريت و وظايف افراد در جهت بهره‌گيري از فرصت‌هاي پيش روي به بهترين شيوه اقدام كرد.

وزير تعاون، با اشاره به اينكه توانمنديهاي هر كشور بر مبناي ظرفيت‌هاي سرمايه‌گذاري آن سنجيده مي‌شود، افزود: اجراي طرح پتروشيمي گلستان با توجه به نقش حمايتي و هدايتي دولت، تركيب سهامداران كه در واقع مردم منطقه است، معني واقعي تعاون است.

مديرعامل صندون تعاون نيز تصريح كرد: بخش عمده فعاليت منطقه گلستان معطوف به بخش كشاورزي و زيربخش آن بوده و اجراي پروژه‌هاي بزرگ با محاسبات منطقي با تاكيد به ظرفيت‌ها و توانمنديهاي موجود فرصت مناسبي براي رشد و توسعه هر منطقه محسوب مي‌شود.

"ماشاالله عظيمي" افزود: اجراي طرح‌هاي كلان مي‌تواند تاثير مستقيم و غير مستقيم بر شرايط اقتصادي و اجتماعي منطقه بگذارد و بخش زيادي از مشكلات را مرتفع كند.

در اين نشست هيات مديره پتروشيمي استان گلستان نيز گزارشي در خصوص مراحل تهيه و آماده‌شدن اجراي طرح ارايه كرد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - پنجشنبه ٢٤ آبان ۱۳۸٦

بيش از دو هزار نفر متقاضي مسكن در كلاله ثبت نام كردند

رييس اداره تعاون شهرستان كلاله اعلام كرد: دو هزار و ‪ ۳۵۷‬نفر از متقاضيان مسكن در ‪ ۱۳‬شركت تعاوني مسكن اين شهرستان ثبت نام كرده‌اند.

"محمد سرگلزايي"  در گفت وگو با خبرنگار ايرنا افزود: از اين تعداد تعاوني مسكن، هفت تعاوني مسكن كارمندي و بقيه از اقشار مختلف مردم هستند.

وي گفت: تاكنون پرونده تعاوني‌هاي مسكن كاركنان شبكه بهداشت ودرمان، دادگستري، و شهرداري كلاله با ‪ ۲۸۷‬عضو به منظور برخورداري از زمين و تسهيلات بانكي براي عقد قرارداد در اختيار سازمان مسكن و شهرسازي استان گلستان قرار گرفته است.

سرگلزايي همچنين از تشكيل شركت تعاوني "مهر عدالت" در مراوه‌تپه خبر داد و گفت: در اين شركت ‪ ۲۵۵‬نفر از متقاضيان مسكن عضو هستند و براي احداث مجموعه‌هاي مسكن ‪ ۹‬هكتار زمين در اين شهر واگذار شده است.

رييس اداره تعاون كلاله افزود: در شركت تعاوني مسكن مهر عدالت كلاله يك هزار نفر عضو شده‌اند كه با همكاري اداره پست در حال بررسي شرايط اعلامي متقاضيان مسكن هستيم كه پس از انتخاب واجدين شرايط، براي عقد قرارداد در اختيار سازمان مسكن و شهرسازي قرار خواهد گرفت.

به گفته وي، اين اداره هم اكنون در حال انتخاب زمين مناسب براي احداث مسكن تعاوني‌ها در شهر كلاله است كه به محض آماده شدن زمين در آينده نزديك به متقاضيان واگذار مي‌شود.

شهرستان كلاله با ‪ ۱۵۴‬هزار نفر جمعيت در شرق استان گلستان قراردارد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - پنجشنبه ٢٤ آبان ۱۳۸٦

اتاق تعاون خراسان شمالي راه‌اندازي شد

مديركل  تعاون خراسان شمالي از راه‌اندازي اتاق تعاون با همكاري بخش خصوصي در اين استان خبر داد.

عليرضا بصيري  در گفت وگو با خبرگزاري جمهوري اسلامي ساماندهي تعاونيهاي توليدي و توزيعي و گسترش فعاليتهاي اقتصادي شركتهاي تعاوني را از اهداف راه‌اندازي اتاق تعاون اين استان برشمرد.

وي اظهار داشت: متقاضيان بخش مسكن با مراجعه به سايت اتاق تعاون به نشاني ‪ WWW.TAVON.COM‬مي‌توانند به صورت الكترونيكي براي دريافت زمين در قالب شركتهاي تعاوني ثبت‌نام كنند.

او گفت: در استان خراسان شمالي هزار و ‪ ۸۵۰‬تعاوني با ‪ ۴۰‬ميليارد ريال سرمايه‌گذاري فعاليت دارند.

وي افزود: ‪ ۱۹۴‬شركت تعاوني با ‪ ۱۶‬هزار عضو در بخش تعاوني مسكن عضويت دارند.

او ادامه داد: با تشكيل اتاق تعاون در استان خراسان شمالي تشكيل شركتهاي تعاوني مسكن نيز ساماندهي خواهد شد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - پنجشنبه ٢٤ آبان ۱۳۸٦

‪ ۱۸‬هزار سهميه زمين دولتي به شهرري اختصاص داده شد


رييس اداره تعاون شهرستان ري گفت: ‪ ۱۸‬هزار سهميه زمين دولتي در قالب طرح مسكن ‪ ۹۹‬ساله به مردم شهرستان ري اختصاص يافت.

حيدر جلال  در گفت وگو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: هفت هزار و‪ ۷۰۰‬سهميه از اين زمين‌ها در شهر پرند واقع شده است كه توسط مسكن و شهرسازي واگذار مي‌شود.

وي خاطرنشان كرد: بيش از ‪ ۱۰‬هزار سهميه نيز در حسن‌آباد فشافويه از سوي وزارت مسكن و شهرسازي براي واگذاري به مردم شهرستان ري اختصاص يافته است.

جلال گفت: به‌طور كلي ‪ ۵۲۰‬هكتار از اراضي حسن‌آباد با ظرفيت ‪ ۳۹‬هزار واحد مسكوني براي واگذاري به مردم شهرستان ري در نظر گرفته شده كه درحال حاضر براي احداث حدود ‪ ۱۰‬هزار واحد زمين آماده‌سازي شده است.

وي ادامه داد: ‪ ۳۰‬هزار متقاضي دريافت زمين‌هاي دولتي درقالب طرح مسكن ‪ ۹۹‬ساله ازطريق سايت وزارت مسكن و سايت مسكن شهرري ثبت نام كردند كه چهار هزار نفر آنها شرايط دريافت زمين را نداشتند و حذف شدند.

رييس اداره تعاون شهرستان ري افزود: روزانه مدارك ‪ ۴۰۰‬تا ‪ ۵۰۰‬نفر از متقاضيان براساس كد رهگيري آنان دريافت مي‌شود.

وي گفت: پس از ارائه مدارك و طي مراحل بررسي شرايط متقاضيان از سوي وزارت تعاون و اداره تعاون شهرستان ري، زمين‌هاي مسكوني به متقاضيان حايز شرايط واگذارخواهد شد.

جلال خاطرنشان كرد: پس از ‪ ۲۰‬درصد پيشرفت فيزيكي در ساخت زمين‌ها، وزارت مسكن و شهرسازي متقاضيان را براي دريافت وام ‪ ۱۴۰‬ميليون ريالي ساخت مسكن به بانك‌ها معرفي مي‌كند.

وي افزود: متقاضيان براي آماده‌سازي اوليه و ‪ ۲۰‬درصد پيشرفت فيزيكي ساختمان تسهيلاتي را درقالب ‪ ۲۰‬ميليون ريال وام در دومرحله دريافت مي‌كنند.

جلال گفت: مدت زمان بازگشت وام ساخت مسكن ‪ ۱۵‬ساله و پرداخت آن به صورت پلكاني مي‌باشد.

وي يادآور شد: براي ساخت واحدهاي مسكوني تعاوني‌ها با شركت‌هاي انبوه‌ساز اعم از دولتي و خصوصي كه داراي رتبه‌بندي ازسوي سازمان مسكن و شهرسازي هستند قرارداد مي‌بندند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - پنجشنبه ٢٤ آبان ۱۳۸٦

ثبت نام ‪ ۳۸‬هزار نفر در تعاوني‌هاي مسكن مهر استان اردبيل

مديركل تعاون استان اردبيل گفت: در استان ‪ ۳۸‬هزار نفر براي تهيه مسكن در تعاوني‌هاي مسكن مهر استان ثبت نام كرده‌اند.

اژدر محمدي‌دوست روز چهارشنبه در ديدار با امام‌جمعه مشگين شهر افزود:
در راستاي برنامه‌هاي دولت نهم درايجاد اشتغال و مسكن مردم، هم اكنون با مشاركت ‪ ۱۷۸‬نفر سرمايه‌گذار و با سرمايه اوليه شش ميليارد ريال بنياد توسعه تعاون استان راه‌اندازي شده است.

وي گفت: تلاش مي‌شود با تشكيل اين بنياد درساير شهرهاي استان روند توسعه و رونق استان شتاب بيشتري بگيرد.

وي افزود: در شهرستان مشگين شهر بيش از پنج هزار نفر در قالب ‪ ۲۳‬واحد تعاوني مسكن ثبت نام كرده‌اند كه از اين تعداد فرم جيم يك هزار و ‪ ۶۱۰‬نفر به عنوان افراد فاقد مسكن سبز اعلام شده است.

بگزارش خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي امام جمعه مشگين شهر نيز در اين جلسه بر لزوم ترويج فرهنگ تعاون در بين مردم تاكيد كرد.

حجت‌الاسلام والمسلمين غلامرضا باوقار ميزان بيكاري مشگين شهر را بالاتر از ميانگين كشوري اعلام كرد و تشكيل تعاوني‌هاي اشتغال زا در اين شهرستان را ضروري دانست.

مشگين شهر با ‪ ۱۷۰‬هزار نفر جمعيت در ‪ ۸۵‬كيلومتري شمال غرب اردبيل واقع است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - پنجشنبه ٢٤ آبان ۱۳۸٦

با تسهيلات ‌اين صندوق بيش‌ از‪۱۱‬هزار شغل ايجاد شده ‌است

معاون صندوق تعاون كشور گفت: با تسهيلات پرداختي اين صندوق به بخش تعاون از ابتداي امسال تاكنون ‪ ۱۱‬هزارو ‪ ۳۱۷‬شغل جديد ايجاد شده‌است.

به‌گزارش ایرنا ، ايرج شيخ زاده  درجمع خبرنگاران در بوشهر افزود: در اين مدت صندوق تعاون سه هزارو‪ ۶۰۰‬ميليارد ريال تسهيلات به بخش تعاون كشور پرداخت كرده است.

وي اظهارداشت: همچنين با اعطاي تسهيلات سال جاري ‪ ۱۷‬هزارو ‪ ۷۳۲‬شغل قبلي نيز تثبيت شده‌است.

شيخ زاده اضافه‌كرد: ميزان تسهيلات پرداختي اين صندوق از ابتداي سالجاري تاكنون درمقايسه ميزان تسهيلات پرداختي با مدت مشابه آن درسال گذشته ‪۱۰۰‬ درصد افزايش داشته است.

معاون صندوق تعاون كشور بيان كرد:درسال گذشته نيزصندوق تعاون يك هزارو ‪۸۲۵‬ميليارد ريال تسهيلات به بخش تعاون كشور اعطا كرد كه دو برابر تسهيلات پرداختي سال ‪ ۸۴‬بود.

معاون صندوق تعاون كشور گفت: اين صندوق تنها موسسه اعتباري دولتي است كه يكي از اهداف تشكيل آن تامين بخشي از نيازهاي مالي بخش تعاون در قالب اعطاي تسهيلات و نيز نگاه توسعه‌اي و حمايتي به اين بخش است.

شيخ زاده افزود:در دو سه سال اخير و آغاز به كار دولت نهم اين صندوق در بخش اعطاي تسهيلات جهش اساسي در ارايه‌ي خدمات به بخش تعاون داشته است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٦

                                                                                       دکتر محمد عباسی
اين نمايشگاه نشانگر نقش‌آفريني مستقل رسانه‌ها در عرصه‌ي‌ فرهنگي است

دولتمردان و مسوولان از برگزاري نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها به عنوان بستري براي تضارب انديشه‌ها و انگيزه‌ها در برنامه‌هاي اجرايي آينده استفاده كنند.

دكتر محمد عباسي ـ وزير تعاون ـ با حضور در غرفه‌ي خبرگزاري دانشجويان ايران در نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها با بيان اين مطلب و با ارزيابي از نمايشگاه امسال به خبرنگار ايسنا اظهار كرد: نمايشگاه امسال به دليل استقلال مطبوعات و رسانه‌ها وجه مميزي است و اين مساله نشانگر نقش‌آفريني مستقل مطبوعات در عرصه فرهنگي كشور است.

وي با اشاره به استقبال مردم، جوانان، دانشجويان و دانش‌آموزان تصريح كرد: اين استقبال نشان دهنده آن است كه اين نحو كار فرهنگي در كشور علاقه‌مندان و مخاطبان بسياري دارد و فرهيختگي مردم را مي‌رساند؛ طبعا نگاه فرزانه‌پرور ملت در حمايت از مواضع فرهنگي نوعي تشويق و استقبال را براي ارباب جرايد و رسانه‌هاي كشور به دنبال دارد.

عباسي برگزاري نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها را در بيان احساسات مردم و تبادل انتظارات و توقعات جامعه موثر خواند و ابراز اميدواري كرد: دولت و مسوولان به شكل مستقيم و غيرمستقيم از چنين بسترهايي استفاده و تضارب افكار و انگيزه‌ها را در قالب برنامه‌هاي آينده منعكس و اجرايي كنند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٦

ممنوعيت مبادلات تجاري محلي در بنادر كوچك موجب تعطيلي آنها مي شود
طي يك سال چهار هزار شناور منطقه اي و سنتي بيمه خواهند شد

مديرعامل اتحاديه شركت هاي تعاوني حمل و نقل دريايي بار و مسافر كشور گفت: با ممنوعيت انجام مبادلات تجاري محلي در بنادر كوچك زندگي عمومي بنادر كوچك كشور مختل شده و بسياري از آنها تعطيل خواهند شد.

عبدالحسين خدري مديرعامل اتحاديه شركت هاي تعاوني حمل ونقل دريايي بار و مسافر كشور در گفت و گو با خبرنگار موج اظهارداشت: طرح پوشش جامع بيمه هاي دريايي شناورهاي منطقه اي و سنتي از ماه آينده به صورت اجباري به مرحله اجرايي در خواهد آمد.
وي افزود:به دليل پوشش كامل اين بيمه و قيمت مناسب آن تعاوني هاي حمل و نقل دريايي تاكنون استقبال خوبي از اين طرح داشته اند.
خدري تعداد شناورهاي موجود در تعاوني هاي حمل و نقل دريايي كشور را حدود چهارهزار فروند اعلام كرد و گفت:برخي از اين شناورها به صورت ناقص يا كامل بيمه هستند ولي برخي بيمه نيستند، لذا تحت پوشش بيمه قرار گرفتن كليه اين شناورها حدود يك سال طول مي كشد.
وي تصريح كرد:متاسفانه به دليل محدود بودن زيرساخت هاي بنادركوچك امكان تخليه سريع و به موقع رسيدن كالا در آنها وجود ندارد، بنابراين تنها راه جهت حفظ اين بنادر فراهم كردن شرايط براي انجام مبادلات تجاري محلي است كه طبق مصوبه سال 84 مجلس اين مبادلات امكان پذير بود.
مديرعامل اتحاديه شركت هاي تعاوني حمل ونقل دريايي بار و مسافر كشور ادامه داد: متاسفانه درسالجاري اين مصوبه توسط هيات وزيران لغو شده كه اتحاديه در حال پيگيري براي رفع ممنوعيت مبادلات تجاري محلي در بنادر كوچك است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٦

تشكيل بنياد توسعه كارآفريني و تعاون در كشور

 قائم مقام وزير تعاون از تشكيل بنياد توسعه كارآفريني و تعاون در كشور خبر داد و گفت: مقدمات تشكيل اين بنياد در كشور فراهم شده كه اميدواريم تا يك ماه آينده تمام بنيادهاي سطح كشور شكل بگيرد.

سيدعلي علوي در حاشيه سفر خود به گيلان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به اهميت فعاليت بنياد توسعه كارآفريني و تعاون در كشور افزود: سازماندهي، مديريت، هدايت اشتغال كارجويان، بكارگيري كارآفرينان و استفاده از توانمندي هاي استان‌ها براي اشتغال از جمله فعاليت هاي بنياد در كشور است.
وي ادامه داد: در حال حاضر در 19 استان، بنياد توسعه كارآفريني و تعاون تشكيل و يا مراحل ثبت را مي‌گذرانند.
او اضافه كرد: در 10 استان ديگر ستاد اجرايي و ستاد راهبردي به رياست استاندار و مسئولين استاني شكل گرفته كه مقدمات تشكيل بنياد را انجام مي دهند.
علوي با بيان اينكه راه درست اشتغال را تعاوني‌ها مي‌داند، يادآور شد: متاسفانه مردم جامعه ما هنوز با تعاوني‌ها آشنا نيستند و سرشماري اخير نشان داده كمتر از 4 درصد از تعاوني ها مشكل دارند كه براي حل آنها برنامه داريم.
علوي افزود: در حال حاضر سهم تعاون بين 5 تا 6 درصد در توليد ناخالص ملي است كه با اجراي اصل 44 بايد در پايان برنامه پنجم ميزان سهم تعاون به 25 درصد برسد.
وي بيش از 48 درصد از تعاوني‌هاي كشور را توليدي اعلام كرد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٦

كمك به اتاق‌هاي بازرگاني و تعاون

امضاي موافقتنامه‌هاي تجارت آزاد به توسعه مناسبات با آفريقا منجر مي‌شود
معاون وزير بازرگاني امضاي موافقتنامه‌هاي تجارت آزاد و ترجيجات تجاري با كشورهاي داراي اولويت را خواستار شد وگفت: امضاي اين موافقتنامه‌ها به بسط روابط با افريقا منجر مي‌شود.

"مهدي غضنفري " روز سه‌شنبه در دومين روز از همايش فرصت‌هاي تجاري ايران و آفريقا با تاكيد بر اهتمام ايران به توسعه روابط باآفريقا،افزود: تاسيس اتحاديه پاياپاي پولي با چند كشور منتخب آفريقايي براي بهره‌گيري محدود از پول‌هاي ملي اين كشورها در افزايش تجارت ايران با آفريقا تاثيرجدي دارد .

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادي ايرنا ، وي با فراخواندن بخش خصوصي به حضور بيشتر در فعاليت‌هاي تجاري در قاره آفريقا، بر لزوم ايجاد اتاق‌هاي مالي بازرگاني مشترك تاكيد كرد.

رييس كل سازمان توسعه تجارت افزود: شناسايي زمينه‌هاي همكاري بين مناطق آزاد ، گسترش حمل ونقل و يافتن راهكارهاي كاهش هزينه انتقال كالا از ايران به آفريقا و بالعكس ،برگزاري نمايشگاه‌هاي اختصاصي در كشورهاي آفريقايي و بالعكس از جمله راه حل‌هاي رفع مسائل فراروي با اين كشورها است.

وي معتقد است :فعال كردن گروه "دي هشت " براي گسترش تجارت با كشورهاي مصر و نيحريه ونيز گسترش تجارت باساير كشورهاي آفريقايي و برقراري ارتباط بين اين گروه و اتحاديه‌هاي اقتصادي كه مصر و نيجريه عضو آن هستند ، برخي مشكلات تجاري با اين قاره را مرتفع مي‌كند.

غضنفري درعين حال بر لزوم تقويت بخش اقتصادي سفارتخانه‌هاي ايران و كشورهاي آفريقايي و توسعه صنعت گردشگري به صورت دو جانبه ، تاكيد كرد .

معاون وزير بازرگاني در ادامه تحكيم روابط با كشورهاي اسلامي و درحال توسعه، گسترش اين روابط با كشورهاي آفريقايي در زمينه‌هاي سياسي ، اقتصادي و فرهنگي را از اصول سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران در قبال اين قاره، عنوان كرد .

اين مقام مسئول در وزارت بازرگاني افزود:باشناسايي موانع گسترش روابط تجاري با هريك از كشورهاي قاره افريقا مي‌توان با ارايه راهكارهايي براي اين مشكلات ، به افزايش ميزان تجارت كمك كرد.

همايش فرصت‌هاي تجاري ايران و آفريقا، از روز گذشته با حضور نمايندگان تعدادي از كشورهاي آفريقايي در مركز همايش‌هاي سازمان صداو سيما آغاز شده، اين همايش امروز بعد از ظهر به كار پايان مي‌دهد.

معاون وزير بازرگاني سپس به تشريح مسائل فراروي ايران باكشورهاي شركت كننده در اين همايش پرداخت و گفت : وجود تعرفه‌هاي بالاي گمركي يكي از مسائل ميان ايران و الجزاير است كه مي‌توان با امضاي موافقتنامه‌هاي تجارت آزاد يا ترجيحي و تقويت شركت‌هاي دو طرف ، مسائل اين بخش را از بين برد .

غضنفري افزود: وجودموانع سياسي ونبود زيرساخت‌هاي حقوقي نظير موافقتنامه -هاي تجاري ، گمركي ، بانكي و بيمه‌اي جهت توسعه روابطز از مشكلات ميان ايران و مصر است كه اعتمادسازي در روابط سياسي و ايجاد بسترهاي حقوقي ، مسائل را مرتفع مي‌كند.

به گفته وي ، بدهي‌هاي معوق سودان به ايران از ديگر مواردي است كه توسعه مناسبات ايران با آفريقا را دچار مشكل كرده و در صورت توافق اين كشور با تشكيل حساب مشترك و اجراي پروژه‌هاي زيربنايي در سودان توسط شركت -هاي خدمات فني و مهندسي ايران ، اين مشكلات قابل رفع است .

معاون وزير بازرگاني در پايان بهم پيوستگي مناسبات اقتصادي با روابط سياسي را از مشكلات ميان توسعه مناسبات ايران و ليبي عنوان كرد و گفت : با رايزني و ايجاد تفاهم سياسي ، بيشتر مي‌توان مشكلات دو كشور را رفع كرد.

اين مقام مسئول محصور بودن چاد در خشكي و كمبود برخي زيرساخت‌ها جهت گسترش مناسبات را از مشكلات گسترش روابط با اين كشور عنوان كرد و گفت :
ايجاد يك مركز تجاري در ليبي يا الجزاير مي‌تواند موجب توسعه تجارت با چاد شود .

معاون وزير بازرگاني افزود: بعد مسافت و عدم شناخت فعالان اقتصادي دو طرف از امكانات و توانمندي‌هاي طرف مقابل از عوامل عدم توسعه روابط تجاري با مغرب است كه با تقويت حضور بخش‌هاي خصوصي دوطرف در جلسات كميسيون مشترك ، برگزاري نمايشگاه‌ها ،همايش‌ها و نشست‌هاي مشترك مشكلات با اين كشور رفع مي‌شود .

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادي ايرنا ، غضنفري در مورد روابط ايران با كنيا گفت :برقراري رابطه مستقيم تجاري و خريد محصولات كشاورزي مورد نياز جمهوري اسلامي ايران و همچنين صادرات كالا و خدمات مورد نياز اين كشور ، مسائل طرفين را در اينده حل مي‌كند .

به گفته وي ، عدم امضاي موافقتنامه بازرگاني و ترجيحات تجاري از مشكلات افزايش نيافتن مناسبات تجاري با سنگال است كه راه حل رفع اين مشكل ترغيب طرف سنگالي به امضاي موافقتنامه‌هاي مورد نياز مي‌باشد .

معاون وزير بازرگاني ، سپس به مشكلات روابط ميان ايران و تونس اشاره كرد و گفت : عدم آشنايي تجار دو كشور با كيفيت و تنوع توليدات يكديگر و آگاهي نداشتن از توانمندي‌هاي موجود، از مشكلات فراروي تجارت ايران و تونس مي‌باشد كه با فعال كردن اتاق مشترك بازرگانان ، اعزام متقابل هيات‌هاي تجاري و برگزاري نشست‌هاي مشترك اين مسائل حل مي‌شود .

وي ادامه داد : عضويت آفريقاي جنوبي در مجامع و اتحاديه‌هاي منطقه‌اي از جمله "سادك "و "ساكو" مانعي براي امضاي موافقتنامه ايران با اين كشور مي‌باشد كه مي‌توان با برگزاري نشست مشترك با اعضاي اين سازمان‌ها جهت رفع اين مشكل گام برداشت .

غضنفري عقيده دارد : سازمان توسعه تجارت ايران به عنوان متولي تجارت خارجي كشور در راستاي اهداف ، برنامه‌ها و سياست‌هاي دولت و وزارت بازرگاني بااتخاذ رويكرد برون‌گرايي در تجارت وحركت به سمت آزادسازي تجاري، اقدامات اساسي در جهت اصلاح قوانين و مقررات و تحول در نهادهاي دست اندركار تجارت خارجي ايران انجام مي‌دهد.

وي كمك به تشكل‌ها و اتحاديه‌ها و شركت‌هاي مادر تخصصي براي فعاليت در سطح بين‌الملل ،ترغيب بانك‌هاي دولتي و خصوصي براي ايجاد بانك‌هاي مشترك كشورهاي آفريقايي ،كمك به اتاق‌هاي بازرگاني و تعاون جهت ايجادمراكز تجاري در بازارهاي هدف را از جمله اقدامات صورت گرفته برشمرد .

غضنفري افزود: ترغيب سرمايه‌گذاران جهت سرمايه‌گذاري‌هاي مشترك در كشورهاي آفريقايي ، تشويق وحمايت از مبادله هيات‌هاي تجاري و فني و مهندسي، ايجاد تسهيلات براي هيات‌هاي تجاري خارجي و كمك به هزينه‌هاي حمل و نقل براي تجارت با آفريقا از ديگر اقدامات سازمان توسعه تجارت براي گسترش مناسبات با كشورهاي آفريقايي است .

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٦

۲۸۰‬شركت تعاوني مسكن محله‌اي ، كارمندي وكارگري تشكيل شد

رييس سازمان مسكن وشهرسازي چهارمحال وبختياري گفت: برغم وجود زمين براي ساخت واحدهاي مسكوني اجاره‌اي ‪ ۹۹‬ساله،متقاضي دريافت زمين در برخي شهرهاي استان به تعداد كافي وجود ندارد.

"اصغر مجيدي" روز سه‌شنبه در جلسه شوراي تامين مسكن اين استان افزود: با برنامه‌هاي دولت نهم و به‌منظور جلوگيري از افزايش قيمت مسكن ،امسال زمين مورد نياز براي ساخت دو هزار و ‪ ۲۰۰‬واحد مسكوني به اقشار كم درآمد واگذار شده است.

به گفته وي كار آماده‌سازي زمين مورد نياز براي ساخت ‪ ۲۰‬هزارواحد مسكوني با شرايط اجاره ‪ ۹۹‬ساله و پرداخت تسهيلات بانكي مناسب در اين‌استان در دست اقدام است.

وي اضافه كرد: دربرخي شهرها از جمله "بروجن" و"بن" زمين براي ساخت واحد مسكوني آماده شده ولي تعداد متقاضيان واجد شرايط از ميزان پيش بيني شده كمتر مي‌باشد.

وي گفت : مسكن وشهرسازي چهارمحال وبختياري در امر واگذاري زمين به تعاونيهاي مسكن رتبه برتر كشور را كسب كرده است.

مديركل تعاون چهارمحال وبختياري نيز گفت: از زمان اجراي طرح تامين مسكن افراد كم‌درآمد در استان بيش‌از ‪۴۳‬هزار متقاضي درشركت تعاوني مسكن كارمندي، كارگري و محله‌اي ثبت نام كرده‌اند.

"بهرام عزيزي" افزود: هم اكنون ‪ ۲۸۰‬شركت تعاوني مسكن محله‌اي ، كارمندي وكارگري در استان تشكيل شده‌است.

وي گفت: در مرحله نخست واگذاري زمين ‪ ۹۹‬ساله به شرط تمليك دراستان، ‪۱۴‬ هزار نفر واجدشرايط به مسكن وشهرسازي استان معرفي شدند كه تاكنون سوابق چهار هزار نفر از اين تعداد شناسايي شده است.

معاون عمراني استاندار چهارمحال وبختياري دراين جلسه خواستار تسريع در پرداخت تسهيلات بانكي براي ساخت اين واحدها شد.

" احمد ايرج‌پور" گفت: مديران بانكهاي استان بايد هرچه سريعتر براي حل مشكلات پيش روي اجراي مصوبات در زمينه‌اعطاي تسهيلات بانكي‌براي ساخت واحدهاي مسكوني ‪ ۹۹‬ساله اقدام كنند.

وي اضافه كرد: در صورتي كه مواردي نياز به هماهنگي با مديران ستادي در تهران باشد بايد بانكها با اعزام نماينده مشكلات را حل كنند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٦

متقاضيان براي ثبت‌نام مسكن مهر به مراكز قانوني مراجعه كنند

معاون فني و عمراني فرمانداري شهرستان ري گفت: متقاضيان براي ثبت نام در طرح مسكن مهر ‪ ۹۹‬ساله به مراكز قانوني مراجعه كنند.

مهرداد اصانلو روز سه‌شنبه در گفت وگو با ايرنا اظهارداشت: افراد سودجو اخيرا با راه‌اندازي مراكز رايانه‌اي، بنگاه‌هاي املاك و تعاوني‌ها به صورت غيرمجاز و با دريافت وجه از متقاضيان اقدام به ثبت نام و اخذ مدارك از آنان مي‌كنند.

وي خاطرنشان كرد: در اين زمينه در شهرستان ري فقط يك مركز ثبت نام قانوني وجود دارد كه در "فرهنگ‌سراي ولاء" واقع شده است.

اصانلو افزود: تاكنون پنج مكان غيرقانوني براي ثبت نام مسكن مهر ‪۹۹‬ ساله در شهرستان ري شناسايي شده كه پس از ثبت نام به متقاضيان كه عده زيادي از آنان بيسواد بودند، حتي "كد رهگيري" هم نمي‌دادند.

وي گفت: افراد خواهان زمين‌هاي ‪ ۹۹‬ساله بايد تاكنون از يارانه‌هاي دولتي مانند اخذ زمين، مسكن و وام استفاده نكرده و به مدت پنج سال در شهرستان مورد نظر اقامت داشته باشند.

معاون فرماندار ري با اشاره به اينكه مرحله نخست ثبت نام مسكن مهر ‪۹۹‬ ساله به پايان رسيده است، افزود: تا پايان آذر ماه، اسامي افراد حائز شرايط دريافت زمين از طريق ستاد اعلام مي‌شود.

اصانلو ادامه داد: علاوه بر پايگاه اينترنتي كه وزارت تعاون راه‌اندازي كرده، شهرستان ري نيز پايگاهي با عنوان ري را براي سهولت كار مردم تاسيس نموده است.

وي با اشاره به اينكه ‪ ۹‬هزار نفر از مردم اين شهرستان در پايگاه اطلاع رساني وزارت مسكن ثبت نام كرده‌اند، گفت: تاكنون پرونده‌هاي دو هزار نفر تكميل و براي تشكيل تعاوني معرفي شده‌اند.

اصانلو بيان داشت: ازاين تعداد، تعاوني‌هايي درقالب ‪ ۵۰۰‬نفر تشكيل و بعد از اين مرحله به اداره كل تعاون استان تهران معرفي مي‌شوند.

وي افزود: زمان واگذاري زمين‌ها هنوز مشخص نشده و تنها محل آنها در شهر پرند و هشتگرد در نظر گرفته شده است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٦

۱۰‬تعاوني مسكن مهر در شهرستان خلخال راه‌اندازي شد

مدير كل تعاون استان اردبيل از راه‌اندازي ‪ ۱۰‬واحد تعاوني مسكن مهر در شهرستان خلخال خبر داد.

اژدر محمدي دوست روز سه‌شنبه در جلسه بررسي وضعيت تعاوني‌هاي مسكن خلخال گفت: طرح تشكيل تعاوني‌هاي مسكن مهر در تمام مناطق شهري استان از طريق عضوگيري از افراد فاقد مسكن كه عضو تعاوني‌هاي مسكن نيستند پيگيري خواهد شد.

وي به آغاز عمليات اجرايي احداث چهار هزار واحد مسكوني اقشار كم درآمد و فاقد مسكن استان بطور همزمان در اول آذرماه امسال با حضور وزراي تعاون و مسكن و شهرسازي در استان اشاره كرد و گفت: سهم خلخال از اين واحدهاي ارزان قيمت ‪ ۲۵۰‬واحد است.

وي افزود: اعضاي هيات مديره و مديران عامل تعاوني‌هاي مسكن بايد خود فاقد مسكن باشند و تشكيل اتحاديه تعاوني‌هاي مسكن براي اجراي پروژه‌هاي مسكوني در آينده ضروري است.

وي گفت: از اعضاي تعاوني‌هاي مسكن ‪ ۱۰‬ميليون ريال براي آماده‌سازي زمين در ابتداي عضوگيري دريافت و ‪ ۵۰‬ميليون ريال نيز در طول اجراي پروژه دريافت خواهد شد.

بگزارش خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي فرماندار خلخال هم در اين جلسه گفت: روند اجراي پروژه احداث ‪ ۲۵۰‬واحد مسكوني افراد فاقد مسكن در خلخال طولاني شده است.

محسن عيدي افزود: به رغم گذشت هشت ماه از سال عمليات احداث اين واحدها هنوز در خلخال آغاز نشده است.

وي از فعاليت ‪ ۹‬تعاوني مسكن شامل پنج تعاوني كارمندي، سه تعاوني كارگري و يك تعاوني آزاد در خلخال خبر داد و گفت: ثبت نام بيش از يك هزار نفر به صورتهاي مختلف براي بهره‌مندي از واحدهاي مسكوني ارزان قيمت در خلخال آغاز شده كه ‪ ۳۰۰‬نفر از اين افراد پالايش و براي بهره مندي از اين واحدهاي مسكوني مورد تاييد قرار گرفته‌اند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٦

32 تعاوني مسكن كارگري در استان كرمان تشكيل شده است

 رئيس سازمان كار و امور اجتماعي استان كرمان گفت: تاكنون 32 تعاوني مسكن كارگري در شهرستان‌هاي جيرفت، سيرجان، رفسنجان، بافت و كرمان در استان تشكيل شده است.

سيد جواد منصوري  در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در كرمان با بيان اين مطلب افزود: براي ساخت مسكن كارگري در كرمان 50 هكتار زمين در شهرك شهيد مطهري اختصاص يافته است.
وي يادآورشد: ثبت نام در تعاوني‌هاي شهرستان هاي مذكور به جز كرمان و بافت به اتمام رسيده و مقدمات ساخت واحدهاي مسكوني آنها به زودي آغاز مي‌شود.
منصوري در ادامه بر عدم استفاده از امكانات و وام مسكن دولتي توسط كارگران و همسرانشان براي ثبت نام در اين تعاوني ها تاكيد كرد و گفت: اين افراد مي توانند از سقف 14 ميليون وام اختصاص يافته به اين امر نيز استفاده كنند و هرچه سريعتر نسبت به ثبت نام اقدام كنند.
رئيس سازمان كار و امور اجتماعي استان كرمان اظهار داشت: پالايش ساخت مسكن توسط سازمان مسكن و شهرسازي انجام مي شود و همچنين سازمان كار و امور اجتماعي و اداره تعاون نيز بر كار تعاوني‌هاي مسكن كارگران نظارت دارند و كارگران از اين بابت نبايد نگران نباشند
منصوري همچنين از تشكيل تعاوني مسكن براي مجامع صنفي نيز خبر داد و خاطرنشان كرد: برنامه ريزي براي تشكيل تعاوني مجامع اصناف استان در دست اقدام است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢۱ آبان ۱۳۸٦

اقتصاد تعاون مغفول مانده است                 غلام حسین حسینی نیا

معاون تحقيقات، آموزش و ترويج وزارت تعاون در بازديد از غرفه خبرگزاري موج گفت: اقتصاد تعاون مغفول مانده است.در این راستا زمينه ايجاد تحصيلات دانشگاهي در اين رشته باید فراهم مي شود.

غلامحسين حسيني نيا؛معاون تحقيقات، آموزش و ترويج وزارت تعاون در بازديد از غرفه خبرگزاري موج در چهاردهمين نمايشگاه خبرگزاريها و مطبوعات در گفت و گو با خبرنگار موج اظهار داشت: وام و مسائل پيراموني آن مهمترين مشكل بخش تعاون نيست .فرهنگ تعاون بخشي از فرهنگ عمومي است كه بستر اتحاد ملي را شكل مي دهد.
وي اعلام كرد:بر اساس قانون، دولت موظف است براي نيل به اهداف پايه هاي نظام مبني برايجاد عدل، قسط، استقلال سياسي و اجتماعي در جامعهبا تعامل با رسانه ها در راستاي ارتقاء سطح آگاهي هاي عمومي با استفاده از رسانه ها گام بردارد.
وي با اشاره به فرمايش حضرت امام(ره) مبني بر اينكه تا روح تعاوني و همبستگي در كشور وجود دارد اين كشور از گزند آسيب مصون مي ماند و براي ترقي و تعالي كشور موضوع تعاون بايد جدي گرفته شود ؛اعلام كرد:در سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي، فرهنگ تعاون كه بعنوان فرهنگ همكاري، همدلي، همياري است،بايد در كشور اجرايي شود.
معاون تحقيقات، آموزش و ترويج وزارت تعاون با اشاره به مديريت جديد در اين وزارتخانه اعلام كرد: راه اندازي نهضت فراگير تعاون از موضوعات استراتژيك اين وزارتخانه است و اشاعه فرهنگ تعاون بر عهده تمامي دستگاهها مي باشد.
وي تصريح كرد:بسياري از مديران و مسوولان دانشگاهي كه صاحب نظر هستند و بايد تعاوني را بشناسند، كوچكترين اطلاعي از اين حوزه ندارند.
حسيني نيا تاكيد كرد: اقتصاد تعاون مغفول مانده است.در اين راستا بايد برنامه آموزشي مشخصي در مقاطع كارشناسي ارشد و دكتري تدوين شود كه در اين زمينه وزارت علوم و تحقيقات و فناوري همكاري بسيار خوبي داشته است تا بتوان زمينه ايجاد اشتغال براي فارغ التحصيلان اين رشته و راه اندازي تعاوني با محور اشتغال فراهم شود.
وي در پايان از تدوين متون درسي تعاوني بعنوان كار زيربنايي براي مقاطع تحصيلي پيش دبستاني تا دانشگاهي خبر داد و افزود: مقرر است بخش اقتصاد تعاون 25 درصد اقتصاد ملي را بگيرد و در اين بين بايد افراد متخصص موضوع تعاون را بشناسند و متخصص كارآفرين تعاون در كشور تربيت شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢۱ آبان ۱۳۸٦

انتخاب اعضای هیات مدیره و بازرسان بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون خوزستان

اعضای هیات مدیره و بازرسان بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون خوزستان انتخاب شدند .

به گزارش روز یکشنبه "ایسکانیوز"، مدیر کل تعاون استان خوزستان در نشستی که به مناسبت این انتخابات برگزار شده بود تاسیس بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون استان را در جهت گسترش عدالت اجتماعی در جامعه و بسیج امکانات استان برای توسعه ی بخش های کشاورزی، صنعتی و خدماتی برشمرد و گفت: بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون استان خوزستان در دو بخش تعاونی و خصوصی تشکیل شده است که مدیریت و برنامه تدوین شده ستاد راهبردی و حمایت از بنیاد را در زمینه سیاستگذاری، ارائه راهکار، تامین امکانات، شناسایی و معرفی توانمندی های استان را به مرحله اجرا در می آورند.
مهدی قطبی زاده بخش های اساسی بنیاد را، کارآفرینی، سرمایه گذاری و اشتغال کارجویان عنوان کرد و افزود: اعضای بخش کارآفرینی را محققان ، پژوهشگران ، کارشناسان دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و سازمان های غیردولتی تشکیل می دهند.
وی با بیان اینکه سرمایه شرکت های تعاونی فعال بر اساس سیاست های تعیین شده برای توسعه ی استان هدایت خواهد شد افزود: عضویت در بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون خوزستان برای کلیه اشخاص حقیقی و یا حقوقی غیر دولتی که سابقه فعالیت اقتصادی در تمام یا بخشی از موضوع فعالیت بنیاد داشته و واجد شرایط ماده 9 قانون بخش تعاونی باشند نیز آزاد است.
در پایان این نشست مهندس علی خواجه احمد عطاری از شرکت سازآب پردازان و سید سعید هاشمی نوراز تعاونی مصرف فولاد خوزستان به عنوان رئیس و نایب رئیس هیات مدیره، دکتر محمد هاشم پور از شرکت خوشه طلایی خرمای خوزستان به عنوان مدیرعامل و عضو هیات مدیره و حمید حسینی از شرکت سرمایه گزاری سهام عدالت خوزستان، یارمحمد محمدی از تعاونی کارکنان گروه ملی صنعتی فولاد و مهندس شعبان شیرالی عضو هیات علمی بازنشسته دانشگاه شهید چمران به عنوان اعضای هیات مدیره بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون استان انتخاب شدند.
همچنین دکتر محمد علی حسینی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی و داغر سواری از اتحادیه مرزنشینان خوزستان به عنوان اعضای علی البدل هیات مدیره و مهندی عبدالمحمد قبیتی حسب به عنوان بازرس علی البدل بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون خوزستان انتخاب شدند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢۱ آبان ۱۳۸٦

 درقالب طرح خانه‌هاي ‪ ۹۹‬ساله ؛                  دکتر عباسی وزیر تعاون                    

۱/۵‬ميليون واحدمسكوني واگذار مي‌شود

وزير تعاون از واگذاري ‪ ۱/۵‬ميليون واحد مسكوني به افراد واجد شرايط در قالب طرح خانه‌هاي ‪ ۹۹‬ساله در كشور خبر داد.

"محمد عباسي" روز دوشنبه با حضور در غرفه ايرنا درچهاردهمين نمايشگاه بين‌المللي مطبوعات و خبرگزاري‌ها گفت: تاكنون سه ميليون نفر از هموطنان براي دريافت خانه‌هاي ‪ ۹۹‬ساله نام‌نويسي كرده‌اند كه همه آن‌ها واجد شرايط نيستند.

وي درباره اقدام‌هاي وزارت تعاون براي حل مسئله اشتغال گفت: امسال صدها هزار فرصت شغلي در كشور ايجاد مي‌شود و توسعه تعاوني استاني براي ايجاد فرصت‌هاي شغلي از اقدامات ديگر است.

عباسي درباره حمايت وزارت تعاون از بخش تعاون كشور گفت: مابراي گسترش بخش تعاون در اقتصاد كشور همگام بارهنمودهاي مقام معظم رهبري و ‪ ۱۴‬راهبرد تدوين شده حركت مي‌كنيم.

وي افزود: اين راهبردها در قالب قانون تصويب شده و حركت در جهت آن از وظايف وزارت تعاون است.

عباسي در پاسخ به پرسشي درباره تورم زايي بنگاه‌هاي زود بازده در كشور گفت: هر اقدام توسعه‌اي مي‌تواند اثر تورمي داشته باشد اما بخشي از اين اقدامات مي‌تواند مقطعي باشد و درآينده اشتغال ايجاد كند و تاسيس بنگاه‌هاي زودبازده در پاسخ به نياز جوانان شكل گرفته است.

وزير تعاون همچنين تصريح كرد كه اين موضوع في نفسه امر پسنديده‌اي است اما بايد كار آنها نظارت و كنترل شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢۱ آبان ۱۳۸٦

تحقق90 درصد برنامه اعطاي تسهيلات صندوق تعاون آذربايجان شرقي  

 سرپرست صندوق تعاون استان آذربايجان شرقي گفت: در نيمه نخست امسال نزديك به 90 درصد برنامه اعطاي تسهيلات صندوق تعاون استان تحقق يافته است.

به گزارش خبرگزاري فارس از تبريز، غفور رضايي  در جمع خبرنگاران افزود: در نيمه نخست امسال از حدود 68 ميليارد ريال تسهيلات پيش بيني شده براي بخش تعاون حدود 60 ميليارد تسهيلات به متقاضيان پرداخت شده است كه به ميزان 87 درصد مبلغ پيش بيني است.
وي اضافه كرد: همچنين در اين مدت در شهرستان تبريز 93 درصد برنامه اعطاي تسهيلات محقق شده و مبلغ بيش از 15 ميليارد ريال تسهيلات پرداخت شده است.
رضايي تصريح كرد: در اين مدت شهرستان شبستر با برنامه اعطاي تسهيلات 2 ميليارد و 400 ميليون ريال بيش از 4 ميليارد و 900 ميليون ريال تسهيلات پرداخت كرده است كه با 205 درصد بيشترين جذب را داشته است.
سرپرست صندوق تعاون استان آذربايجان شرقي در ادامه اظهار داشت: شعب اين صندوق در 6 ماهه اول امسال در بخش مسكن 14 ميليارد ريال تسهيلات پرداخت كرده كه تبريز با 9 ميليارد ريال بيشترين سهم را دارد.
رضايي يادآور شد: صندوق تعاون در راستاي تحقق سياست هاي دولت در بخش مسكن به تمام تعاوني هاي مسكن براي احداث هر واحد مسكوني مبلغ 50 ميليون ريال وام پرداخت مي كند كه تمام اعضا تعاوني ها با افتتاح حساب مي توانند جهت خريد يا احداث هر واحد مسكوني 50 ميليون ريال تسهيلات بگيرند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢۱ آبان ۱۳۸٦

اقتصاد يارانه اي هدر دادن منابع كشور است

 مدير عامل صندوق تعاون گفت: مداخله دولت در بسياري از امور مردم و افزايش اقتصاد يارانه اي موجب پائين آوردن راندمان كار ، و كم تحرك شدن و هدر دادن منابع كشور مي باشد.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي صندوق تعاون كشور ماشاءالله عظيمي در سمينار مشترك معاونين ، مديران ستادي و روساي سرپرستي موسسه اعتباري بخش تعاون با تشريح اقتصاد كشور گفت : در حال حاضر صنعت و توليد به دليل پرهزينه بودن ، وضعيت نامشخصي دارد و متوسط نرخ بهره رسمي كشور از ارزش افزوده و بهره وري بالاتر مي باشد، كه اين معضلات، جامعه را با چالشهاي فراواني رو به رو كرده است كه بايدرفع شوند.
وي تعاون را يكي از راهكارهاي اصلي پيش روي دولت دانست و گفت : با توجه به افزايش جمعيت جوان در جامعه و كمبود اشتغال براي اين حجم عظيم از جوانان ، تعاون بعنوان چاره اقتصاد ايران مطرح مي شود . در حال حاضر جلوه هاي بارز تعاون با اقتصاد ايران تناسب دارد و توسل به راهكار تعاون براي توزيع عادلانه ثروت چاره اي اجتناب ناپذير مي باشد كه خوشبختانه دولت ارزشي و اصول گرايي نهم رويكرد مناسبي به تعاون دارد .
مدير عامل صندوق تعاون رويكرد تعاون را انساني و اخلاقي دانست و گفت: جنبش اقتصاد مبتني بر تعاون و مشاركت فعالانه و جدي مردم امري است مهم ، ضمن آنكه در اين رهگذر نهضت تعاون ، رقيبي جدي براي نظام سوسياليستي و كاپيتاليستي است و مي توان تعاون را به عنوان يك سبك و فرآيند كاملاً دوستانه و جمعي در نظام بازار نگاه كرد .
وي افزود: رويكرد صندوق تعاون حركت به سمت بانكداري الكترونيك و تجارت الكترونيك براي شعب صندوق تعاون است، در حال حاضر با گسترش بانكداري الكترونيك و به دنبال آن تجارت الكترونيك كه در آن به چرخش پول بها داده مي شود و نه به انباشت پول ، سنتي عمل كردن در سيستم بانكي به معناي عقب ماندن و به دنبال آن حذف از چرخه رقابتي خواهد بود .
عظيمي نيروي انساني به عنوان يكي از عوامل مهم در سيستم بانكداري الكترونيك دانست و گفت: آموزش نيروي انساني و افزايش توانايي و اطلاعات كاربردي در زمينه نرم افزار و سخت افزارهاي كامپيوتري از ضرورياتي است كه نيروي انساني ، در جامعه اطلاعاتي امروز ، بايد به آن بها دهد .
وي افزود: نيروي انساني جزء سرمايه هاي اصلي و محوري است كه سرمايه گذاري بر روي آن در شيوه مديريت امروز توجيه اقتصادي دارد و در رويكرد سرمايه اي، انسان يك منبع اصلي براي توسعه پايدار مورد توجه است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢۱ آبان ۱۳۸٦

عمليات ساخت مجتمع بزرگ ناشران در قم آغاز شد

مراسم كلنگ‌زني و آغاز عمليات اجرايي ساختمان تعاوني ناشران استان قم امروز با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در قم به زمين زده شد.

به گزارش خبرگزاري فارس از قم، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين مراسم با تبريك ميلاد حضرت معصومه (س) با اشاره به اهميت قم در زمينه چاپ و نشر و بخصوص نشر كتب ديني تصريح كرد: وزارت ارشاد آمادگي دارد تا در ساخت اين پروژه همكاري‌ها و مشاركت‌هاي لازم را داشته باشد.
محمد حسين صفار هرندي اظهار كرد: مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان قم نيز همكاري لازم را در خصوص ارائه مساعدت ها و تسهيلات لازم خواهند داشت.
استاندار قم نيز در اين مراسم بر ضرورت ايجاد زيرساخت‌هاي لازم براي گسترش نشر را ضروري دانست و افزود: استان قم در نشر از جايگاه ويژه اي برخوردار است و مي تواند اين مركز مي‌تواند به اولين مركز نشر در كشور تبديل شود.
عباس محتاج همچنين از احداث شهرك چاپ در آينده نزديك در استان قم خبر داد.
مدير عامل شركت تعاوني ناشران استان قم در اين مراسم در سخناني اعتبار در نظر گرفته شده براي احداث اين پروژه را 230 ميليارد ريال عنوان كرد و افزود: اين پروژه با مشاركت شهرداري قم در مدت 36 ماه به مرحله بهره برداري خواهد رسيد.
محمود حسيني در ادامه اظهار كرد: اين پروژه در 11 طبقه با 3 هزار و 300 متر مربع زيربنا احداث مي شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢۱ آبان ۱۳۸٦

 بخش تعاونی يكي از عوامل مهم در اتحاد و همبستگي ملي است

"مجيد انصاري" عضو مجمع تشخيص مصلحت‌نظام گفت كه‌منافع اقتصادي مي‌تواند بر مولفه‌هاي اتحاد ملي تاثير مثبت و يا منفي داشته باشد.

به گزارش خبرنگار سياسي ايرنا، انصاري روز دوشنبه‌در همايش اتحاد ملي، راهبردها و سياست‌ها كه باني آن مركز تحقيقات استراتژيك وابسته به مجمع تشخيص مصلحت نظام است، افزود : هيچ منفعت مشتركي به روزتر و ملموس تر از منافع اقتصادي نيست.

وي در عين حال تصريح كرد كه فقر اقتصادي مي‌تواند مهمترين عادمل اتحاد يعني دين را به چالش بكشد.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام بابيان اينكه در تدوين سياست‌هاي كلي اصل ‪۴۴‬قانون اساسي، تلاش شده است به مسائل اقتصادي توجه ويژه‌اي شود، تصريح‌كرد:
بهبود روابط دولت و مردم از مولفه‌هاي اتحاد ملي است.

انصاري به فروپاشي نظام شوروي سابق اشاره كرد واظهار داشت : اگر نظام اقتصادي شوروي ، يكسويه، تحميلي و دولتي نبود،بعيد بود به اين سرعت نظام اين كشور فروپاشد.

وي خاطرنشان‌كرد: فروپاشي‌نظام شوروي سابق هشداري به‌آن دسته از نظام‌هاي اقتصادي بود كه از مردم جدا هستند.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت : در تدوين سياست‌هاي كلي اصل ‪ ۴۴‬قانون اساسي ، توجه خاصي به تقويت بخش تعاونی شده چرا كه اين بخش يكي از عوامل مهم در اتحاد و همبستگي ملي است.

انصاري افزود: آزادسازي اقتصادي ، منابع دولت را آزاد و تصدي دولت را در كارهاي غيرضروري كاهش مي‌دهد.

وي ، علت ناكارآمدي دولت‌ها را تصدي‌گري‌هاي بيش از حد توان آنها دانست و تصريح كرد : بايد مقاومت‌هايي كه در بحث اقتصادي وجود دارد و نيز انحصار دولتي شكسته شود.

انصاري ، خروج سرمايه از كشور و نگاه مرزنشينان به كشورهاي حاشيه را " زنگ خطر " دانست و اضافه‌كرد: بايدسيماي ايران را به سيماي قابل افتخاري تبديل كنيم و اين امر جز با اصلاح سياست‌هاي بودجه ، اقتصادي و مالي ميسر نخواهد بود.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام براجراي سياست‌هاي كلي اصل ‪ ۴۴‬قانون اساسي تاكيدكرد و آن را عامل مهم و تاثيرگذاري بر اتحاد و همبستگي ملي دانست.

انصاري همچنين با اشاره به آغاز كار تدوين برنامه توسعه پنجم در مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت كه كميته‌اي درمجمع درحال پيگيري‌اجرايي شدن سياست‌هاي كلي اصل ‪ ۴۴‬در قانون برنامه توسعه آينده است.

عضو مجمع تشخيص مصلح نظام اظهار داشت : نظارت بر سياست‌هاي كلي اصل ‪۴۴‬ وارد مرحله جدي شده است و مجمع ، اولين مصوبه مجلس در اين زمينه را نظارت كرد و ‪ ۹‬ايراد ساختاري آن‌را به شوراي نگهبان اعلام كرد.

انصاري افزود: با اصلاح ايرادات در مصوبه مجلس، براي اولين بار، سياست كلي از گوشه كتابخانه قداست خارج شده و اجرايي مي‌شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢۱ آبان ۱۳۸٦

۱۴۵‬هزار مرزنشين خراسان شمالي عضو تعاوني‌هاي مرزي هستند 

مديركل تعاون خراسان شمالي گفت: ‪ ۱۴۵‬هزار مرزنشين اين استان عضو تعاوني هستند.

"عليرضا بصيري" روز دوشنبه به خبرگزاري جمهوري اسلامي اظهار داشت: اين مرزنشينان در قالب ‪ ۱۲‬شركت تعاوني مرزنشين سازماندهي شده‌اند.

وي سهميه ارزي تعاوني‌هاي مرزنشين خراسان شمالي را بالغ بر دو ميليون دلار اعلام كرد و گفت: مرزنشينان بايد سالانه حدود يك هزار دلار واردات و معادل همين ميزان و يا بيشتر نيز صادرات داشته باشند.

بصيري خاطرنشان كرد: اكنون به دليل عدم راه‌اندازي بازارچه مرزي در استان، بين ايران و تركمنستان، مرزنشينان اين استان از طريق بازارچه باجگيران در خراسان رضوي تبادل اقتصادي و تجاري دارند.

وي ادامه داد: گاه نيز برخي از مرزنشينان خراسان شمالي به دليل فقدان صرفه اقتصادي براي مبادله كالاي توليدي اين استان از مرز باجگيران، سهميه ارزي خود را به دلالان و يا تجار خارج از استان خراسان شمالي مي‌فروشند.

او گفت: در حالي خراسان شمالي بازارچه مرزي با تركمنستان ندارد كه حدود ‪ ۳۱۰‬كيلومتر مرز مشترك با اين كشور دارد.

وي خواهان راه‌اندازي بازارچه مرزي پرسه‌سو در مرز ايران و تركمنستان در مرز اين استان شد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢۱ آبان ۱۳۸٦

كار گروه مشترك ايران و مالزي برگزار شد

دومين اجلاس كار گروه مشترك ايران و مالزي در شهر كوالالامپور به رياست "موسي محمد" دبير كل وزارت كار آفريني و توسعه تعاون مالزي و "سيد علي علوي" معاون وزارت تعاون در امور استان‌ها، برگزار شد.

به گزارش روز دوشنبه ايرنا به نقل از روابط عمومي صندوق تعاون ، اين اجلاس با هدف گسترش روابط دوجانبه درجهت تعميق روابط دوستانه و درك متقابل دو ملت از يكديگر ، برگزار شده است .

همچنين همكاري بين كنسرسيوم عمران و زيرساخت مالزي و تعاوني‌هاي مسكن ايران و همكاري بين مدرسه عالي تعاون مالزي و اداره آموزش وزارت تعاون و نيز گسترش تعاملات بين سازمان تعاون مالزي و اتاق مركزي تعاون ايران از ديگر اهداف برگزاري اين اجلاس بوده است.

براساس اين گزارش: پس از تبادل اطلاعات بين مقام‌هاي دو كشور ، توافق‌هاي مشتركي در راستاي تقويت بخش تعاون اتخاذ گرديد كه‌شامل تاسيس بانك اطلاعاتي در جهت توسعه شبكه تعاوني‌ها مبتني بر تبادل اطلاعات و تجارب ، استفاده از بازار هر يك از دو كشور در جهت ارائه كالا و خدمات ، توسعه تبادل دانشجو از طريق اجراي برنامه‌هاي گردشگري ويژه، برگزاري نمايشگاه‌جهت ارائه محصولات تعاوني‌ها و كارآفرينان دو كشور مي‌باشد.

با توجه به امكانات گردشگري كه توسط بانك رعيت در خدمت گردشگران قرار گرفته است، پيشنهاد شد مجموعه‌اي از امكانات گردشگري براي زائران مالزيايي حج عمره و آوردن آنان به ايران براي سياحت در نظر گرفته شود .همچنين تصميماتي در خصوص فعال‌سازي مجدد پروژه‌هاي آپارتمان‌سازي توسط وزارت كار آفريني و توسعه تعاون مالزي ، كنسرسيوم عمران و زيرساخت مالزي و اتحاديه تعاوني‌هاي مسكن ايران اتخاذ گرديد.

در اين جليه پيشنهادهايي از جانب مالزي در خصوص تبادل كارشناس براي تاسيس مدارس تعاوني، تبادل تجارب در مورد خدمات پيش بازرسي و استفاده از نرم‌افزارهاي رايانه‌اي براي مديريت مدرسه تعاوني در زمينه عضو پذيري ، كسب و كار، حسابداري و گزارش سرمايه‌گذاري مطرح شد.

هيات ايراني نيز مواردي در خصوص درخواست اطلاعات از وزارت كارآفريني و توسعه تعاون مالزي ارايه كرد كه شامل الگوي تفصيلي از برنامه‌هاي آموزش و عملكرد مدرسه عالي تعاون همراه با روش‌هاي آموزشي، برنامه‌هاي كارآفريني (‪ ( MECO‬همراه با جزييات كه در راستاي تحولات جهاني در اقتصاد اجرا شده، مي‌باشد.

گفتني است، طبق توافق مقام‌هاي دو كشور، سومين كار گروه مشترك ايران و مالزي سال ‪ ۲۰۰۸‬ميلادي در شهر اصفهان برگزار خواهد شد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢۱ آبان ۱۳۸٦

‪ ۲۱۵‬هزار نفر در خراسان رضوي ثبت نام كردند

مديركل تعاون خراسان رضوي گفت: تاكنون ‪ ۲۱۵‬هزار متقاضي مسكن طي چند ماه گذشته براي طرح مسكن مهر در اين استان ثبت نام كرده‌اند.

حسن قاسمي علي‌آبادي روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در قالب اجراي اين طرح، زمين براي احداث واحدهاي مسكوني در شهرهاي كوچك و يا شهرهاي اقماري در اختيار اشخاص با شرايطي مانند كارمندان دولت، كارگران و مشاغل آزاد قرار مي‌گيرد.

به گزارش ايرنا، وي اظهار داشت: بر اساس اين طرح كليه متقاضيان فاقد مسكن اعم از كاركنان دولت، كارگران و صاحبان مشاغل آزاد در قالب تعاونيها به سازمان مسكن و شهرسازي، معرفي مي‌شوند.

وي گفت: سازمان مسكن و شهرسازي پس از تطبيق شرايط متقاضيان اقدام به تخصيص زمين مورد نياز براي تعاوني مسكن مربوطه مي‌كند و عمليات آماده‌سازي و احداث مسكن از طريق تعاوني مسكن و يا با انتخاب مجري ذيصلاح انجام مي‌شود.

او بيان كرد: افراد متقاضي مسكن داراي شرايط لازم مي‌توانند از طريق سايت اينترنتي ‪ WWW.taavon.ir‬وزارت تعاون نسبت به ثبت نام براي دريافت اين زمينها و واحدهاي مسكوني در قالب طرح مسكن مهر اقدام كنند.

وي مهمترين شرايط اين افراد را تاهل، پنج سال سكونت در شهر مورد تقاضا (به استثناي كاركنان دولت)، نداشتن هرگونه زمين و واحد مسكوني و استفاده نكردن از تسهيلات براي خريد مسكن ذكر كرد.

مديركل تعاون خراسان رضوي گفت: اين قبيل اشخاص مي‌توانند با پر كردن فرم اينترنتي مربوطه و واريز مبلغ ‪ ۵۰۰‬هزار ريال وجه ثبت نام از طريق تعاونيهاي مسكن مهر در حساب سيباي بانك صادرات و يا شعب صندوق تعاون نسبت به ثبت نام اقدام كنند.

وي بيان كرد: شرايط اين افراد توسط ادارات تعاون بررسي و در صورتي كه داراي شرايط تشخيص داده شوند مي‌توانند اقدام به طي بقيه مراحل و واريز ساير وجوه لازم كنند و اگر در هر مرحله ثبت نام داراي شرايط لازم تشخيص داده نشوند وجوه پرداختي با كسر هزينه‌هاي تعاوني مسكن مهر به آنان مسترد مي‌شود.

او ادامه داد: به دنبال اين امر افراد ثبت نام‌كننده و داراي شرايط بايد تا پايان امسال نسبت به واريز مبلغ ‪ ۱۰‬ميليون ريال ديگر در حسابهاي مذكور اقدام كنند.

مديركل تعاون خراسان رضوي گفت: در مراحل بعدي ‪ ۱۵‬ميليون ريال وامهاي مسكن و آماده‌سازي زمين به اين افراد پرداخت مي‌شود.

وي افزود: سازمان مسكن و شهرسازي استان تاكنون مراحل آماده‌سازي زمينهاي مورد نياز براي ‪ ۳۲‬هزار نفر از افراد ثبت‌نامي را انجام داده و تا سالروز ولادت امام رضا(ع) زمينهاي مورد نياز براي ‪ ۸۵‬هزار نفر در خراسان رضوي آماده‌سازي مي‌شود.

او گفت: همزمان با ولادت حضرت ثامن‌الحجج(ع) عمليات اجرايي ساخت مرحله اول واحدهاي مسكوني طرح مسكن مهر در استان خراسان رضوي آغاز مي‌شود.

وي همچنين افزود: با توجه به رشد جمعيت و نيازهاي كنوني متقاضيان بخش مسكن، اين استان سالانه با كمبود ‪ ۱۲۲‬هزار و ‪ ۳۰۰‬واحد مسكوني مواجه است.

او بيان كرد: با توجه به رشد جمعيت كشور در دهه ‪ ۱۳۶۰‬و رسيدن متولدين سالهاي دهه ‪ ۶۰‬به سنين ازدواج، به طبع تقاضا براي مسكن نيز افزايش يافته است.

وي اظهار داشت: اين رقم در سطح كشور با توجه به دلايل ياد شده سالانه ‪۱/۵‬ ميليون واحد مسكوني مي‌باشد.

او گ