روابط عمومی تعاونگران
خبرهای اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ۳٠ مهر ۱۳۸٧
مشوق‌های مالی و تسهیلات ویژه برای تعاونی‌های صادراتیدکتر محمد عباسی

وزیر تعاون گفت: برای تعاونی‌هایی که در زمینه صادرات فعال باشند و تولیدات خود را مطابق استانداردهای جهانی و بازارهای هدف عرضه کنند‌ جوایز صادراتی،‌ تسهیلات ویژه بانکی و مشوق‌های مالی و یارانه‌ای در نظر گرفته می‌شود.

دکتر محمد عباسی ـ وزیر تعاون ـ‌ اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که بخش تعاون را در موضع ملی و بین‌المللی تقویت می‌کند، این است که چرخه اشتغال، تولید و صادرات تعاونی‌ها شکل بگیرد.

وی افزود: خوشبختانه در سال جدید گستره خوبی را در بخش صادرات تعاونی داشتیم و در تعداد زیادی از کشورهای جهان، تولیدات تعاونی‌ها به شکل نمایشگاهی عرضه و به نمایش درآمده که نتیجه خوبی به دنبال داشته است.

عباسی متذکر شد: اتاق تعاون مرکزی متولی برگزاری نمایشگاه‌های خارجی و بین‌المللی در بخش تعاون است و هم‌اکنون نمایشگاهی به همین منظور در لیسبون پرتقال دایر است که تعاونی‌ها تولیدات خود را به معرض نمایش گذاشته‌اند.

وزیر تعاون با اشاره به مذاکره و رایزنی با وزارت بازرگانی برای توسعه چرخه صادراتی تعاونی‌ها گفت: طی کمیته‌ای با حضور مسوولان وزارت بازرگانی، این مساله را در حوزه جامع‌تری بررسی کردیم تا با توجه به امکانات وزارت بازرگانی مورد تقویت قرار گیرد.

عباسی خاطر نشان کرد: اگر پایانه صادراتی تعاونی‌ها را با توجه به قانون سیاست‌های اصل 44 ایجاد و فعال کنیم، ‌می‌تواند در بسترسازی صادرات تعاونی‌ها مثمر ثمر واقع شود و رویکرد تعاونی‌ها به مقوله صادرات را تقویت کند.

وی همچنین درباره مشوق‌های پیش‌بینی شده برای تعاونی‌های صادراتی گفت: برای تعاونی‌هایی که در زمینه صادرات فعالند و تولیدات خود را مطابق استانداردهای روز جهان و بازارهای هدف صادر می‌کنند،‌ جوایز صادراتی،‌ تسهیلات ویژه بانکی و مشوق های مالی و یارانه‌ای در نظر گرفته شده است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ۳٠ مهر ۱۳۸٧
    انحراف فاحش در اجرای اصل 44
رئیس سابق اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران گفت: آنچه که هم اکنون در راستای اجرای سیاستهای اصل 44 قانون اساسی رخ داده، انحراف فاحش در پیاده کردن این سیاستها است.  

سیدعلینقی خاموشی در پنجمین جشنواره بین المللی اقتصاد سبز در تهران با اشاره به وقوع بحرانهای مالی در بازارهای آمریکا گفت: به دلیل تحریمهایی که از سوی کشورهای غربی بر علیه ایران صورت گرفته، تاکنون سونامی ناشی از بحران اقتصادی آمریکا وارد ایران نشده، اما نباید شک کرد که این بحران در نهایت به ایران خواهد رسید.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: ایران برای تغییر ساختار اقتصادی خیز برداشته تا ساختاری که 80 سال گرفتار آن بوده را تغییر دهد، این درحالی است که آنچه که هم اکنون در راستای اجرای سیاستهای اصل 44 قانون اساسی رخ داده، انحراف فاحش در پیاده کردن این سیاستها است.

وی تصریح کرد: با نگاهی به آنچه ابلاغیه سیاستهای اصل 44 ترسیم کرده مشاهده می شود که آنچه منجر به تغییر ساختار اقتصاد ایران می شود بر رفع انحصارات و ورود بخش خصوصی به جرگه اقتصادی کشور است.

خاموشی گفت: در ابلاغیه اصل 44 بر ورود بخش خصوصی به اقتصاد کشورتاکید شده، اما این تاکید مشروط به عدم سرمایه گذاری دولت در بخشهای اقتصادی است که این مسئله تفاوت سیاستهای اصل 44 با برنامه های قبلی توسعه کشور است.

وی اظهار داشت: اگر این سیاستها موفق به تشویق و جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی نشود به طور حتم ابلاغیه شکست خواهد خورد. در حال حاضر ابزار کافی برای ورود بخش خصوصی به اقتصاد کلان مملکت وجود ندارد و تا زمانیکه این شرایط مهیا نشود تقاضا برای حضور بخش خصوصی در اقتصاد نامفهوم خواهد بود.

رئیس سابق اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران تصریح کرد: مقابله با تورم و نقدینگی از عمده مسائلی بوده که مسئولان همواره به دنبال راهکاری برای مهار آن بوده اند، اما متاسفانه راهکارهای مهار تورم و نقدینگی ندانسته منجر به ورود ضرر به پیکره تولید و سرمایه گذاری شده است.

خاموشی در خصوص برابر شدن صادرات و واردات اظهار داشت: نداشتن تولید مناسب برای صادرات از جمله مشکلات مهم اقتصاد ایران است که با برداشتن این مشکلات می توان علاوه بر جهش در تولید، نسبت واردات و صادرات را برابر کرد.

وی افزود: متاسفانه سالانه 20 تا 25 درصد به حقوق مردم اضافه شده و 50 درصد قدرت خرید کاهش می یابد. از سوی دیگر، با کاهش نرخ ارز علاوه بر کاهش یک سومی درآمد دولت با کاهش 30 تا 50 درصدی بهای کالا و خدمات مواجه می شویم.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ۳٠ مهر ۱۳۸٧

70۰ هزار فرصت جدید شغلی ایجاد می شود

  عبدالمجید غریب رضا معاون وزیر تعاونمعاون طرح و برنامه وزارت تعاون از تشکیل 50 هزار تعاونی و ایجاد 700 هزار فرصت جدید شغلی با اجرای موفق تفاهم نامه های مبادله شده با دستگاههای اجرایی خبر داد.    

عبدالمجید غریب رضا در خصوص تفاهم نامه های منعقده وزارت تعاون با سایر دستگاهها گفت: وزارت تعاون با دستگاهها و وزارتخانه هایی که تمایل دارند در بخش تعاون حضور داشته باشند و تصدی ها را از این طریق به مردم واگذار نمایند تفاهم نامه همکاری امضا می کند و در این راستا سال گذشته 16 تفاهم نامه مبادله شد.

معاون طرح و برنامه وزارت تعاون از انعقاد 4 تفاهم نامه همکاری با سایر دستگاهها در سالجاری خبر داد و اظهار داشت: در سال جاری علاوه بر 4 مورد یاد شده موارد دیگری نیز است که در دست مطالعه و بررسی داریم.

غریب رضا در مورد مهمترین تفاهم نامه های مبادله شده تصریح کرد: یک تفاهم نامه با سازمان بهزیستی داشتیم که در سال گذشته برای توسعه اشتغال دهک پایین جامعه به امضا رسید و در سالجاری هم می توان از تفاهم نامه با سازمان ایرانگردی وسازمان میراث فرهنگی نام برد که آن هم برای توسعه اشتغال صنایع دستی و موارد مرتبط با گردشگری به امضا رسیده است.

وی در ادامه سخنانش به تفاهم نامه اخیر وزارت تعاون و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد و اظهار داشت: بحث توسعه اشتغال حوزه فرهنگ در این تفاهم نامه مورد پیگیری قرار گرفته است.

معاون طرح و برنامه وزارت تعاون تبادل تفاهم نامه با وزارت آموزش و پرورش را در 3 زمینه دانست و افزود: یک موضوع برای اصلاح و تقویت تعاونی های تحت پوشش وزارتخانه یاد شده است و همچنین بهبود وضعیت تعاونی های مسکن، مصرف و اعتبار نیز در تفاهم نامه گنجانده شده است.

غریب رضا در ادامه تقویت مدارس و مراکز غیر انتفاعی در رابطه با تامین امکانات را هم مورد اشاره قرار داد و گفت: در این بخش استقبال خوبی از سوی کسانی که به دنبال تاسیس مدارس غیرانتفاعی بودند، صورت گرفت.

وی در مورد میزان تحقق اشتغال در تفاهم نامه های یاد شده تاکید کرد: اگر تفاهم نامه ها با موفقیت به سرانجام برسند پیش بینی می شود حدود 50 هزار تعاونی در سطح کشور تشکیل شود و 700 هزار فرصت شغلی نیز به وجود آید.

معاون وزیر تعاون ارقام یاد شده را برآوردهای کارگروههای تعیین شده در تفاهم نامه ها اعلام کرد و گفت: سال گذشته تفاهم نامه های امضا شده توانست 14 هزار فرصت شغلی و یکهزار و 400 تعاونی را در کشور شکل دهد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ۳٠ مهر ۱۳۸٧
دولت نهم عکس اصل 44 عمل می کند
دکتر موسی غنی نژاد دانش آموخته علم اقتصاد وعضو هیات علمی دانشگاه نفت یکی از منتقدان سیاستهای اقتصادی دولت اصلاحات ودولت فعلی است.
وی از کلید خوردن انحراف ازبرنامه سوم توسعه در زمان اصلاح طلبان وهمچنین دورشدن سیاستهای دولت فعلی از اهداف سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی انتقاد دارد.
وی به اصلاح طلبان توصیه کرد درانتخابات ریاست جمهوری دهم با محوریت اصل44 برنامه اقتصادی منسجمی ارائه کنند وشبهاتی نظیر روشنفکر کافه نشین ومرفه بی درد را از خود بزدایند. متن گفتگو با غنی‌‏نژاد رابخوانید
غنی نژاد در ابتدای گفت‌‏وگوی خود با خبرنگار"ایلنا" به ضرورت بازخوانی برنامه های اقتصادی اصلاح طلبان در دوران حضورشان در قدرت اشاره کرد وگفت:‌ برنامه اقتصادی اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان باید برنامه ای منسجم و سازگار‌ حول محور سیاست های کلی اصل 44 باشد و زمینه را برای آزادسازی اقتصاد فراهم کند.
اصلاح طلبان به سیاستهای‌‏آزاد سازی اقتصاد کمترتوجه کردند
وی با تاکید برضرورت ارائه برنامه اقتصادی از سوی اصلاح طلبان درانتخابات آتی گفت:‌ اصلاح‌‏طلبان نباید فراموش کنند که جریان مقابل آنها در سال 84 حول مسائل اقتصادی و اجرای عدالت مانورهای زیادی داد واینگونه وانمود کرد که در هشت سال ریاست جمهوری آقای خاتمی به اقتصادی کشور توجهی نشده است وبه لحاظ شاخص‌‏عدالت وضع بدتر شده است.
وی افزود:‌‏ این شائبه هنوزهم وجود دارد که اصلاح طلبان به مسائل اقتصادی بی توجه بودند و در نتیجه زمینه پیشبرد اهداف خود در سیاست را از دست دادند وبه همین دلیل نتیجه انتخابات ریاست جمهوری نهم را به رقیب واگذار کردند .
این عضو هیات علمی دانشگاه صنعت نفت با بیان اینکه در شائبه بی توجهی اصلاح طلبان به اقتصاد حقایق نهفته‌‏ای نیز وجود دارد گفت:‌ راه حل خروج از بحران اقتصادی کشور ارائه یک برنامه اقتصادی منسجم وسازگار حول محور سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی و اجرا کردن سیاست آزادسازی اقتصاد است که به این نکته در هشت سال اصلاحات کمتر توجه شد.
اجرای برنامه سوم توسعه در زمان اصلاح طلبان متوقف شد
نویسنده کتاب« مقدمه ای بر معرفت شناسی علم اقتصاد» با بیان اینکه سیاست‌‏های اقتصادی اصلاح طلبان در دوران حضورشان در قدرت احتیاج به بازسازی و اصلاح دارد به بازخوانی برخی نقایص در سیاست‌‏های آنها پرداخت و گفت:‌‏ برنامه سوم توسعه که توسط عده ای از اقتصاددانان تهیه شد حاوی ایده های مهم و کارسازی به ویژه در استفاده از حساب ذخیره ارزی و اصلاح حامل های‌‏انرژی بود که برای اولین باراجرای این برنامه درداخل خود اصلاح طلبان موقف شد.
غنی نژاد تصریح کرد:‌‏ این مجلس ششم بود که درباره اصلاح قیمت حامل‌‏های انرژی در برنامه سوم تغییراتی ایجاد کرد و بدون در نظر گرفتن تورم آن را محدود به افزایش قیمت ده درصدی کرد یا با مجوز مجلس ششم بود که دولت از حساب ذخیره ارزی برداشت کرد و صندوق ذخیره ارزی را از شان واقعی طراحی شده در برنامه سوم توسعه دورکرد.
غنی نژاد درادامه انتقاد خود از بی توجهی اصلاح طلبان به برنامه سوم توسعه افزود:‌ در زمان اصلاح طلبان بود که عده‌‏ای اقتصاددان برنامه سوم توسعه را نوشتند اما در هنگام اجرای این برنامه آنها عوض شدند و کسانی برای اجرای برنامه سوم توسعه آمدند که منتقد آن بودند واعتقادی به‌‏ آن نداشتند.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعت نفت افزود:‌ این اشتباهات استرتژیک نشان داد که اصلاح طلبان اجماعی درباره مسائل اقتصادی ندارند و به همین دلیل در حوزه اقتصاد چندان‌‏ موفق نشدند.
شعاراولویت توسعه سیاسی بر توسعه اقتصادی اشتباه استراتژیک بود
غنی نژاد که فوق لیسانس ودکتری خود در رشته اقتصاد توسعه را از دانشگاه سوربن فرانسه اخذ کرده است با انتقاد از شعارتوسعه سیاسی و این اعتقاد برخی اصلاح طلبان که توسعه اقتصادی از دل توسعه سیاسی بیرون می آید،‌‏گفت:‌‏ این شعار یک اشتباه استراتژیک بود زیرا اصلاح طلبان به این مساله پی نبرده بودند که استراتژی اقتصادی خودش یک نوع استراتژی سیاسی است.
وی با بیان اینکه هرسیاست اقتصادی دارای تبعات سیاسی است بنابراین اولویت دادن سیاست به اقتصاد بی معناست، افزود: یکی از نتایج شعار اولویت توسعه سیاسی بر اقتصاد القاء این شبهه بود که اصلاح طلبان عده‌‏ای روشنفکر کافه نشین هستند وبه فکر توده مردم نیستند ومخالفان اصلاح طلبان نیز توانستند این تصور را به میان توده های مردم ببرند و اصلاح طلبان را تضعیف کنند.
برنامه اقتصادی اصلاح طلبان در چارچوب اصل44با اولویت آزادسازی بر خصوصی سازی باشد
نویسنده کتاب «تجدد طلبی و توسعه درایران » با تاکید براصلاح رفتار اقتصادی اصلاح طلبان در چارچوب سیاست‌‏های کلی اصل 44 گفت:‌‏ 90 درصد مسائل سیاست های اصل 44 قانون اساسی به لحاظ اقتصادی قابل دفاع است واصلاح‌‏طلبان می‌‏ توانند دراین چهارچوب با یک استراتژی اقتصادی منسجم با تاکید بر اولویت «آزاد سازی» بر «خصوصی سازی» برنامه اقتصادی خود را در انتخابات آتی ارائه دهند.
غنی نژاد گفت: اکثر گروه های اصلاح طلب حتی گروه های چپ این جریان پس از چهار سال اول دوران اصلاحات به این نتیجه رسیدند که راه حل مشکلات کلان اقتصادی،‌ اقتصاد بازار رقابتی است.
وی با بیان اینکه برخی اصلاح طلبان از اقتصاد بازار رقابتی تعابیر سوسیال دموکرات دارند افزود:‌ به نظر من این تعابیر تناقضی با اقتصاد بازار رقابتی ندارد به شرط آنکه تصورات نادرست از رابطه اقتصاد و سیاست و اولویت توسعه سیاسی بر ذهن این جریان حاکم نباشد.
این استاد اقتصاد در عین حال به برخی اصلاح طلبان اشاره کرد که با وجود اعتقاد به اقتصاد بازار رقابتی به دلیل گرایش های چپ اقتصادی درگذشته و ترس از دست دادن پایگاه سیاسی درمیان تحصیل کرده گان و روشنفکران چپ از اعلام آن خودداری می کردند.
غنی نژاد این مساله را نیز یک اشتباه استراتژیک عنوان کرد وافزود:‌‏ یک گروه سیاسی باید مواضع شفاف و روشنی داشته باشد درغیر این صورت مخالفان ازآن به عنوان نقطه ضعف استفاده می‌‏ ‌‏کنند و آنها را در تنگنای سیاسی قرار می‌‏دهند.

دولت نهم عکس اصل 44 عمل می کند
عضو هیات علمی دانشگاه صنعت نفت در ادامه به انتقاد از اجرا نشدن سیاست کلی اصل 44 در دولت فعلی پرداخت و گفت:‌ در شرایط کنونی به شدت از اهداف و روح سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی دوره شده ایم و حتی در جهت عکس آن حرکت می کنیم.
وی با بیان اینکه اجرا نشدن اصل 44 قانون اساسی می تواند فصل مشترک منتقدان دولت در رویکرد انتقادی باشد، گفت:‌‏می توان از دولت پرسید که چرا با ادعای اجرایی کردن اصل 44 قانون اساسی و مردمی کردن اقتصاد بر سر کار آمد اما در عمل همه چیز بر عکس شد؟
غنی نژاد نقد کارساز سیاست های اقتصادی دولت فعلی را نیازمند یک برنامه و استراتژی اقتصادی روشن دانست وبا انتقاد از اجرا نشدن بند الف سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی گفت:‌‏ در این بخش از اصل 44 تاکید شده است که دولت در زمینه های اقتصادی که در اصل 44 تعیین نشده اما درآنها فعالیت می کند باید سالانه 20 درصد از فعالیت خود را کاهش دهد و در آن سرمایه گذاری نکند تا پس از پنج سال این فعالیت به صفر برسد اما از سال 84 سرمایه گذاری دولت در این حوزه ها بیشتر شده است.
وی در این راستا به ا فزایش هزینه سرمایه گذاری شرکت های دولتی در بودجه کل کشور اشاره کرد وافزود:‌ از سال 84 به بعد هر سال این بودجه 30 درصد افزایش پیدا کرده است واین به معنای دور شدن از سیاست های کلی اصل 44 است.
این استاد اقتصاد افزود:‌‏دخالت دولت درهمه بازارها از جمله بازار پول و سرمایه و تعین قیمت کالا وخدمات و نیروی کارتوسط دولت، نشانگر دولتی شدن اقتصاد است.
نویسنده کتاب «جامعه مدنی،آزادی،اقتصاد وسیاست» با بیان اینکه هم اکنون مسوولان بلندپایه نظام تاکید دارند که آزادسازی اقتصاد بر خصوصی‌‏ سازی مقدم است، افزود:‌ این اتفاق نظر به آن معنا است که دخالت‌‏های گسترده دولت جلوی خصوصی سازی را گرفته‌‏ است ودر مقابل همچنان بخش دولتی را توسعه می دهد.
آمارهای اعلام شده درباره خصوصی سازی درست نیست
غنی نژاد درباره آمار و ارقام خصوصی سازی اعلام شده از سوی مسوولان دولتی گفت:‌ بخشی از این آمار به واگذاری سهام عدالت مربوط است که به نظر اکثر کارشناسان این واگذاری به معنای خصوصی سازی نیست زیرا خصوصی سازی به آن معناست که مدیریت بنگاه‌‏ها از بخش دولتی به بخش خصوصی اتفاق بیفتد که با واگذاری سهام عدالت ممکن نیست.
وی افزود:‌ بسیاری از خصوصی سازی‌‏ها نیز در واقع انتقال از بخش دولتی به بخش‌‏عمومی است نه خصوصی. به طور مثال سازمان گسترش وزارت صنایع برخی بنگاه ها و کارخانه‌‏ها را به سازمان تامین اجتماعی و صندوق های سرمایه گذاری بانک های دولتی فروخته است و در عمل چیزی به بخش خصوصی واگذار نشده است وآن چیزی که در واقع اتفاق افتاده است دولتی شدن بیشتر اقتصاد است.
منطق اقتصادی از منطق سیاسی تفکیک شود
این عضو هیات علمی دانشگاه صنعت نفت در ادامه گفتگوی خود با خبرنگار "ایلنا" با بیان اینکه در عمل اقتصاد وسیاست از هم جدا نیستند درعین حال بر تفکیک منطق اقتصادی از منطق سیاسی تاکید کرد وگفت:‌ خصوصی کردن اقتصاد باید در چهارچوب منطق اقتصادی صورت بگیرد ودخالت‌‏های سیاسی موردی نباید این منطق را مخدوش کند.
وی افزود:‌‏ منافع گروهی وسیاسی نباید منافع ملی را تحت الشعاع قرار بدهد. متاسفانه عده ای در دولت آقای خاتمی برای آنکه چوب لای چرخ دولت بگذارند کارهای غیر مسوولانه زیادی انجام دادند ونه فقط به اصلاح طلبان که به منافع ملی و نظام سیاسی کشور ضربه زدند.
غنی نژاد با بیان اینکه درصورت تکرارتجربه تلخ دخالت منافع سیاسی وجناحی در برخورد با سیاستهای اقتصادی نتایج فاجعه باری پیش خواهد آمد گفت:‌ شرایط کشور حساس است و نیاز به توافق و اجماع ملی احساس می شود وبه نظر من درشرایط فعلی غیر از آقای خاتمی کسی نمی تواند این اجماع ملی را نمایندگی کند.
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ۳٠ مهر ۱۳۸٧
  متقاضیان مسکن مهر در طبس در بلا تکلیفی به سر می برند
  مدیرعامل مسکن مهر و رئیس خانه کارگر طبس گفت: عدم توافق مسئولان استان یزد با مسئولان شهرستان طبس، متقاضیان مسکن مهر در این شهرستان را دچار سرگردانی کرده است.  

غلامرضا محمدی با بیان اینکه برخورداری از زمین های فراوان از ویژگی های شهرستان طبس است، اظهار داشت: مدت هاست زمین مورد نظر برای احداث واحدهای مسکونی واگذار شده و عملیات اجرایی آن با حضور مسئولان استان و شهرستان آغاز شده اما به دلیل اختلاف نظر مسئولان استان و شهرستان در ساخت واحدهای مسکونی به صورت ویلایی، این عملیات متوقف شده و متقاضیان زمین و مسکن در این شهر در بلاتکلیفی به سر می برند.

وی افزود: شرایط آب و هوایی، گرمی بیش از حد هوا، زلزله خیز بودن منطقه، لزوم ایجاد فضای سبز در شهرستان و عدم وجود فرهنگ آپارتمان نشینی در این منطقه، احداث منازل مسکونی طرح مسکن مهر در طبس به صورت ویلایی را ضروری می کند.

محمدی خاطرنشان کرد: با توجه به کثرت زمین های بلا استفاده در این شهرستان، اعتقاد مسئولان طبس و مردم نیز بر ساخت واحدهای ویلایی است اما مسئولان استانی با این امر موافقت نمی کنند.

وی بیان داشت: در صورت همکاری و موافقت مسئولان مسکن و شهرسازی استان یزد با ساخت ویلایی واحدهای این طرح، این شهرستان آمادگی دارد از هفته آینده عملیات اجرایی و ساختمانی یک هزار و 200 واحد مسکونی این شهر را آغاز کند.

به گفته وی تاکنون حدود دو هزار نفر در قالب 21 تعاونی مسکن محلات در طبس نام نویسی کرده اند که بالغ بر یک هزار و 200 نفر واجد شرایط شناخته شده اند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ۳٠ مهر ۱۳۸٧
    مبلغ اسمی سهام عدالت بین پنج تا 10 سال مستهلک می شود
مدیرعامل تعاونی سهام عدالت شهر تهران اعلام کرد: در سهام عدالت فرق میان دهک ها در نحوه مستهلک شدن سهام است بدین معنی که مبلغ اسمی سهام بین پنج تا 10 سال مستهلک می شود و این در دهک های مختلف متفاوت است.
علی حسینی مدیرعامل تعاونی سهام عدالت شهر تهران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در حوزه شهر تهران ثبت نام از مسوولین مرحله اول سهام عدالت از آبان 85 شروع شده و مهرماه 86 پایان یافته است.
وی افزود: توزیع سود این مرحله نیز از آبان 86 شروع و در نهایت بخشی از نواقصی داشتند تا اوایل امسال کار پرداخت سودشان انجام شد.
حسینی اضافه کرد: پذیرش و ثبت نام مرحله دوم و سوم به طور همزمان از اواخر اردیبشهت سال جاری آغاز شد که نیایش مشمولین مرحله سوم ابتدا از شاغلین آموزش و پرورش شروع شد.
وی تصریح کرد: از آنجایی که مشمولین این مرحله قشر وسیعی را شامل می شد در شش پایگاه سیار پذیرش انجام گرفت و ثبت نام از باقیمانده مشمولین مرحله سوم و بخشی از مرحله دوم نیز از اواخر شهریور سال جاری شروع شده و همچنان ادامه دارد.
مدیرعامل این تعاونی ابراز داشت: برای پوشش بهتر از آنجایی که شش پایگاه پاسخگوی حجم مشمولین شهر تهران نبود قرار شد هر دستگاه نماینده ای را انتخاب کند و کار سهام عدالت مشمولین دستگاه ذیربط را انجام دهد.
حسینی عنوان کرد: حدود شش میلیون نفر در کل کشور هنوز شناسایی نشدند و بخشی از آنها کارگران و اقشاری هستند که تحت حمایت هیچ نهادی نیستند.
وی ادامه داد: طرح واگذاری سهام عدالت 11 مرحله دارد که الان در مرحله سوم هستیم و قطعا در مرحله های بعدی برای این افراد نیز برنامه هایی در نظر گرفته شده است.
حسینی درخصوص دهک بندی جامعه گفت: با توجه به طرح تحول اقتصادی دهک های جدید مشخص نیستند ولی در حال حاضر جامعه به شش دهک تقسیم بندی شده است.
وی تصریح کرد: فرق میان دهک ها در نحوه مستهلک شدن سهام است به این معنی که مبلغ اسمی سهام بین پنج تا 10 سال مستهلک می شود و این در دهک های مختلف متفاوت است.
علی حسینی اذعان داشت: مبلغ اسمی سهام سالیانه از سود سهام کسر می شود که تا الان بنا به فرمایش مقام معظم رهبری برای مشمولین مرحله اول 50 درصد ارزش اسمی سهام بخشیده شده است.
وی افزود: قرار است از آبان ماه سود مراحل بعدی طرح پرداخت شود و عامل های بانکی پرداخت کننده با توجه به گستردگی مشمولین سهام عدالت متعدد خواهند بود.
حسینی عنوان کرد: بانک سپه پرداخت سود مشمولین مرحله اول و بانک کشاورزی مشمولین مرحله دوم را متعهد شده اند.
وی خاطرنشان کرد: سهامداران بالای 18 سال در زمان اعلام پرداخت سود کافی است با در دست داشتن اصل مدارک سهام و کار ملی به بانک های عامل مراجعه کنند.
مدیر عامل تعاون سهام عدالت شهر تهران یادآور شد: برای سهامداران زیر 18 سال نیز کافی است سرپرست خانوار با در دست داشتن مدارک افراد تحت تکفل به بانک های عامل مراجعه کرده و سود سهام عدالتشان را دریافت کنند.
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ۳٠ مهر ۱۳۸٧

آغاز ساخت مسکن مهر در 5/3 هکتار از زمین‌های آستارا

رئیس اداره تعاون آستارا گفت: عملیات احداث مسکن مهر در 5/3 هکتار از زمین‌های آستارا آغاز شده است.

قربانعلی خودکار افزود: با استقرار دستگاه‌ها و تجهیزات لازم در زمین مورد نظر، ساخت پروژه مسکن مهر برای شهروندان آستارایی آغاز به کار کرده است.
وی ادامه داد: در این مرحله آزمایش‌های مکانیک خاک و ژئوتکنیک توسط آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک راه و ترابری گیلان برای بررسی مقاومت خاک در زمین مذکور انجام می‌گیرد.
خودکار مکان زمین احداث مسکن مهر را در ورودی شهر آستارا اعلام کرد و اظهار داشت: این زمین به لحاظ ارزش و موقعیت مرغوب‌ترین زمین برای ساخت مسکن مهر در گیلان است.
رئیس اداره تعاون آستارا تصریح کرد: این پروژه 900 واحدی بر طبق یک برنامه زمانبندی شده 30 ماهه احداث و تحویل متقاضیان می‌شود.
به گفته وی در فاز اول پروژه مسکن مهر 400 نفر کارمند و 500 نفر به صورت آزاد ثبت نام کرده‌اند.
خودکار اضافه کرد: این واحدهای مسکونی در دو مساحت 60 و 75 متری ساخته می‌شود و نحوه تقسیط و دریافت وام آنها پیش از این به اطلاع متقاضیان رسیده است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ۳٠ مهر ۱۳۸٧
  ۴۳۰ شرکت تعاونی در مازندران تشکیل شد
  مدیر کل تعاون مازندران در خصوص تعداد شرکتهای تعاونی در استان گفت: در شش ماهه اول امسال ۴۳۰ شرکت تعاونی با سرمایه بیش از هشت میلیارد و ۶۸۱ میلیون ریال در استان تشکیل شد.     

اسماعیل نیلچیان در جلسه بررسی مشکلات تعاونی های استان در ساری افزود: این شرکتها در زمینه تامین نیاز تولیدکننده و مصرف کننده، حمل و نقل، خدماتی، صنعتی، عمرانی، فرش دستباف، مسکن، معدن و کشاورزی فعالیت می کنند.

نیلچیان اظهارداشت: با تشکیل این تعداد شرکت تعاونی، زمینه اشتغال دو هزار و ۱۵۲ نفر در مازندران فراهم شده است.

مدیرکل تعاون مازندران در خصوص افتتاح و کلنگ زنی طرحهای تعاونی در سال جاری بیان داشت: در هفته دولت و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر، ۱۷ طرح تعاونی در این خطه افتتاح و کلنگ زنی شد.

وی افزود: برای اجرای این طرحها ۶۲ میلیارد ریال سرمایه گذاری صورت گرفته و برای ۱۵۱ نفر شغل ایجاد شده است و فعالیت آنها در زمینه های تولیدی، صنعتی، خدماتی، مسکن، عمران و کشاورزی است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ۳٠ مهر ۱۳۸٧

822 شرکت تعاونی در گیلان ایجاد شد

مدیرکل اداره تعاون گیلان گفت: در دور اول سفر هیئت دولت به گیلان، 822 شرکت تعاونی در گرایش‌های مختلف با اولویت تولیدی و ایجاد اشتغال برای یک هزار و 414 نفر در استان ایجاد شده است.

ولی‌الله نمایشی با اشاره به وضعیت مصوبات دور نخست سفر هیئت دولت به استان اظهار داشت: تشکیل 151 شرکت تعاونی استان بخشی دیگر از مصوبات دور نخست سفر دولت بود که در حال حاضر 100 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی تأسیس 123 شرکت تعاونی بانوان با ایجاد یک هزار و 975 فرصت شغلی، راه‌اندازی 251 شرکت تعاونی با 2 هزار و 58 فرصت شغلی را از دیگر مصوبات اجرا شده در دور نخست سفر هیئت دولت عنوان کرد.
نمایشی اظهار داشت: اختصاص 25 میلیارد ریال سرمایه در گردش برای ایجاد و فعال سازی واحدهای تعاونی از طریق صندوق تعاون کشور از دیگر مصوبات دور نخست سفر است ضمن اینکه تاکنون 28 میلیارد ریال از محل منابع داخلی صندوق به عنوان سرمایه در گردش به تعاونی‌های فعال پرداخت شده است.
مدیرکل تعاون گیلان خاطرنشان کرد: ایجاد پنج تعاونی فراگیر برای مشارکت در سرمایه‌گذاری‌های مورد نیاز استان از مصوبات هیئت دولت در دور نخست سفر بوده که اجرایی شده است.
نمایشی ادامه داد: تاکنون این اداره کل سه تعاونی را در شهرستان‌های تالش، رودبار و آستانه تشکیل داده و مقدمات کار برای تحقق ایجاد تعاونی در دیگر شهرستان‌های استان در دستور کار است.
وی همچنین اختصاص 90 میلیارد ریال تسهیلات برای فعال سازی واحدهای تعاونی از طریق صندوق تعاون کشور با رعایت ضوابط داخلی را از دیگر مصوبات دور نخست سفر هیئت دولت اعلام کرد.
نمایشی بیان داشت: مبلغ 146 میلیارد ریال نیز تسهیلات از محل منابع داخلی صندوق تعاون به تعاونی‌داران پرداخت شده است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ۳٠ مهر ۱۳۸٧

تفاهمنامه‌ بین سازمان میراث فرهنگی و اداره کل تعاون گیلان

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان از انعقاد تفاهمنامه‌ای بین این سازمان و اداره کل تعاون برای حفظ میراث فرهنگی و توسعه صنعت گردشگری در استان خبر داد.

محمدحسین مهدی‌پور افزود: از آنجا که اداره کل تعاون دارای ظرفیت‌های بسیار زیادی است در نظر داریم برای توسعه گردشگری، هنرهای دستی، حفظ میراث فرهنگی و معنوی در قالب برنامه‌ها و برگزاری جشنواره‌ها اقدامات فرهنگی در استان اجرا شود.
وی ادامه داد: تفاهمنامه مذکور، دو طرف ما را ملزم می‌کند مجموعه برنامه‌هایی که در راستای توسعه بخش تعاون و توسعه صنعت گردشگری دارند را هدفمند کرده و این اهداف مشترک همسان با یکدیگر دنبال شود.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان اظهار داشت: برنامه‌های آموزشی لازم به این گروه‌ها توسط سازمان میراث فرهنگی استان تدارک دیده شده است.
وی ایجاد تعاونی‌های گردشگری در سطح روستاهای استان را بسیار حائز اهمیت دانست و خاطرنشان کرد: تعاونی‌ها اغلب در سطح روستاها از توانمندی‌های بسیار خوبی برخوردار هستند و از آنجا که مناطق نمونه گردشگری گیلان به غیر از مرداب عینک رشت در روستاها وجود دارد فرصت مناسبی است که تعاونی‌ها با هدف توسعه صنعت گردشگری کار خود را آغاز کنند.
به گفته مهدی‌پور تعاونی‌ها می‌توانند به اقتصاد جوامع محلی، اشتغال و مسایل فرهنگی تاثیرگذار باشند.
وی آینده گیلان را پس از انعقاد تفاهمنامه رو به رشد پیش‌بینی کرد و بیان داشت: بخش تعاون قطعاً برای توسعه استان از ظرفیت خود استفاده می‌کند ضمن اینکه تفاهمنامه مذکور در راستای اصل 44 قانون اساسی و کاهش تصدی‌گری دولت منعقد شده است.
مهدی‌پور تصریح کرد: ما حاضریم حتی مراکز تاریخی که در اختیار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار دارد را در اختیار بخش تعاون قرار دهیم.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان مدت تفاهمنامه را پنج سال اعلام کرد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸٧
  794 طرح از محل بنگاه های زودبازده در انزلی اجرا شد
  فرماندار بندرانزلی در جلسه شورای اداری این شهرستان با حضور وزیر تعاون گفت: در دو سال گذشته 794 طرح با 620 میلیارد ریال اعتبار از محل بنگاه های زوبازده در انزلی اجرا شده است.
  اسماعیل عبداللهی اظهار داشت: از محل این پروژه ها برای هفت هزار و 200 نفر اشتغالزایی شده است.
وی افزود: همچنین پنج هزار و 300 نفر از تسهیلات وام ازدواج در این شهرستان استفاده کردند.
عبداللهی درصد پیشرفت فیزیکی پروژه های سفر رییس جمهور در شهرستان را بالغ بر 75 درصد عنوان کرد.
فرماندار بندرانزلی افزود: در برف پارسال 300 واحد مسکونی بین 70 تا 100 درصد تخریب شد که در ملاقاتهای عمومی یک سوم درخواستهای مردم جبران این خسارات است.
وی میزان براورد اولیه خسارات را حدود 160 میلیارد ریال عنوان کرد.
فرماندار انزلی نامناسب بودن فضاهای آموزشی شهرستان را از دیگر مشکلات مهم برشمرد و خواستار تامین اعتبار لازم برای بهبود شرایط آن شد.
وی همچنین به بحث خشکسالی امسال اشاره و خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از وارد امدن خسارت به پنج هزار هکتار مزارع شهرستان حدود 20 میلیارد ریال هزینه کردیم .
عبداللهی تصریح کرد: برای ساماندهی آب کشاورزی روستاها به حدود 40 میلیارد ریال اعتبار نیاز داریم.
فرماندار انزلی اظهار داشت : انزلی بعد از مرکز استان پرجمعیت ترین شهر گیلان است و سالانه حدود چهار میلیون گردشگر دارد ولی زیرساختهای موجود پاسخگو نیست .
وی اجرای کنارگذر ، تامین اعتبار برای تکمیل پروژه های آب و فاضلاب و تکمیل زیرساختهای منطقه آزاد ، تاسیس بورس اوراق بهادار، افزایش ظرفیت فضاهای اموزشی ، ورزشی ، اصلاح بافت فرسوده ، تعریض خیابانها، تکمیل دیواره حفاظتی و احیای تالاب و ساماندهی ساحل را از دیگر نیازهای توسعه شهرستان انزلی عنوان کرد.
عبداللهی مجوز حمایت مالی منطقه آزاد از تیم ملوان ، تکمیل مصلی ، افزایش فضای سبز را بعنوان دیگر نیازهای شهرستان انزلی برشمرد.
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸٧
"اعطای وام حکمت" به نیروهای مسلح متقاضی مسکن مهر

برای سال 87 ساخت شش هزار واحد مسکونی در دستور کار داریم که از این میزان هزار و 500 واحد مربوط به طرح مسکن مهر است.

حسن خداوردی ـ مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مسکن کارکنان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ـ در یک نشست خبری تصریح کرد: در بخش مسکن تعاونی‌های فعال و قدرتمند موفق‌ترند، چون از تجربه بالا، توانمندی‌های مالی و آشنایی با راهکارهای قانونی برخوردارند.

وی ادامه داد: در حال حاضر نزدیک به سه هزار نوع شغل در بخش مسکن نهفته است و این امر نشان دهنده آن است که بخش مسکن از قابلیت‌ها و توانمندی‌های بالایی در بخش ساخت و ساز به ویژه اشتغالزایی برخوردار است.

خداوردی از افتتاح پروژه 500 واحدی در آبان ماه جاری خبر داد و گفت: برای سال 87 ماموریت ما ساخت شش هزار واحد مسکونی است که تاکنون چهار هزار و 500 واحد تحت عناوین مختلف اعم از در دست ساخت، گلنگ‌زنی، افتتاح و بهره‌برداری انجام شده و هزار و 500 واحد دیگر که متعلق به طرح مسکن مهر است باید تا پایان سال محقق شود.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مسکن کارکنان وزارت دفاع درباره روند اجرای طرح مسکن مهر و زمین‌های واگذار شده به این تعاونی گفت: زمین‌های تخصیص شده به موجب طرح مسکن مهر در گیلاوند بهترین نقطه دماوند است و هزار و 560 واحد در برنامه فاز اول پیش‌بینی شده است.

وی ادامه داد: متولی اجرای این طرح اتحادیه تعاونی‌های مسکن کارکنان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است که با همکاری شرکت‌های قدر سازنده و زیرمجموعه خود کار آماده‌سازی و زیرسازی را انجام داده‌اند.

خداوردی تصریح کرد: اخیرا در مذاکراتی که با وزارت مسکن و شهرسازی داشتیم مقرر شد تا 200 هکتار زمین در فیروزکوه و 200 هکتار زمین دیگر نیز در پرند اختصاص یابد.

وی درباره تامین زیرساخت‌ها و امکانات اولیه در این منطقه اظهار کرد: طبیعی است بر اساس تجارب موجود در کشور با استقرار جمعیت امکانات و زیرساخت‌ها هم فراهم می‌شود. بنابراین انتظار می‌رود که با استقرار و سکونت مردم در این مناطق امکانات اولیه و زیربنایی اعم از تسهیلات برق و گاز متناسب با پیشرفت فیزیکی پروژه به این منطقه هدایت شود.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مسکن کارکنان وزارت دفاع به روند اعطای تسهیلات و وام مسکن مهر اشاره و اظهار کرد: سال گذشته هیچ بانکی در این زمینه وام نداد و اخیرا با گشایش بانک‌ها روند اعطای وام‌ها و تسهیلات از سر گرفته شده است.

وی افزود: در راستای کمک به اعضای تعاونی‌های مسکن کارکنان وزارت دفاع وام‌های حکمت که مختص نیروهای مسلح است در قالب طرح حکمت پیش‌بینی شده که بر اساس دستور مقام معظم رهبری بوده است و سالانه 10 تا 15 درصد افزایش دارد.

خداوردی متذکر شد: امسال 12 میلیون تومان وام با نرخ بهره چهار درصد در قالب طرح حکمت اختصاص یافته که این وام در کنار تسهیلات 14 میلیون تومانی مسکن مهر کمکی به نیروهای مسلح در جهت تامین مسکن مورد نیاز است.

خداوردی در ادامه درباره تامین مصالح اولیه و مورد نیاز تعاونی گفت: در دو سال اخیر بازار مسکن تا حدی رونق داشت ولی با افزایش قیمت فولاد و بالا رفتن قیمت‌های جهانی در کشور اثرگذار شد و دو فاکتور سیمان و آهن بر روی قیمت‌ها بسیار تاثیر داشت.

وی افزود: در مورد تهیه آهن مستقیما از محل اعتبارات وزارت دفاع از ذوب آهن خرید می‌کنیم ولی در بحث میل‌گرد هر کیلو از هزار و 150 تا هزار و 400 تومان هم خرید می‌کنیم در حالی که قبلا کیلویی 483 تومان خریداری می‌کردیم.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مسکن کارکنان وزارت دفاع تصریح کرد: درباره سیمان نیز چون از نشان و اعتبار وزارت دفاع یا سازمان صنایع دفاع استفاده می‌کنیم سیمان را مستقیما با نرخ دولتی می‌خریم.

وی افزود: هر تن سیمان را 37 هزار تومان خریداری و اخیرا نیز سیمان از آلمان و اکراین با قیمت‌های پایین‌تر وارد کشور شده است. اگرچه سیمان از سبد حمایتی خارج شده ولی هنوز روی قیمت قبلی باقی مانده است.

خداوردی در عین حال با اشاره به استفاده از تکنولوژی‌های روز در ساخت و ساز پروژه‌های تعاونی گفت: در پروژه مربوط به خاورشهر که هزار و 120 واحد مسکونی است از تکنولوژی‌های جدید ساخت مربوط به شرکت‌های آلمانی، سوئدی و اتریشی استفاده کرده‌ایم که این تکنولوژی شامل ساخت و ساز واحدها و سیستمهای تاسیساتی ، الکترونیکی و مکانیکی است.

وی با بیان اینکه دو سوم تعاونی‌ها در وزارت دفاع فعال هستند افزود: در راستای انسجام و نظارت هر چه بهتر بر تعاونی‌های وزارت دفاع اتحادیه تعاونی‌های مسکن کارکنان وزارت دفاع را تشکیل دادیم که 75 تعاونی را تحت پوشش دارد. از مجموع این تعداد تعاونی 50 تعاونی فعال هستند و مابقی تعاونی‌های نیمه فعال و غیر فعال را تشکیل می‌دهند.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مسکن کارکنان وزارت دفاع درباره اقدامات این تعاونی در جهت نوسازی بافت‌های فرسوده اظهار کرد: وزارت دفاع در منطقه خاورشهر (منطقه 15) با سازمان نوسازی و بازسازی شهر تهران طی توافق‌نامه‌ای مقرر کردند که هزار و 120 واحد در این منطقه اجرایی شود که 50 درصد آن متعلق به وزارت دفاع و در قالب بافت‌های فرسوده است.

وی پیشنهاد کرد: با توجه به دستور مقام معظم رهبری برای واگذاری زمین‌های درون پادگان‌های نظامی این زمین‌ها به تعاونی‌های آنها اختصاص داده شود تا به این طریق در کاهش هزینه‌های تعاونی نیز موثر باشد.

خداوردی اضافه کرد: در حال حاضر پادگان‌های زیادی در دل شهر داریم که به فرموده مقام معظم رهبری باید از شهر خارج شوند. اگر فرضا هزار واحد در پادگان حر تهران بسازیم و موضوع تامین امکانات اعم از آب و برق و خدمات رفاهی مورد نظر را در نظر بگیریم باید دید که سیاست‌های کلان شهر تهران چگونه خواهد بود و این مساله باید در شورای شهر بررسی شود.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مسکن کارکنان وزارت دفاع در پایان ابراز امیدواری کرد: با اجرای قانون سیاست‌های اصل 44 ضمن حمایت دولت، تصدی‌گری‌های دولتی به بخش‌های خصوصی و تعاونی واگذار شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸٧
  تعاونی مسکن معلولان کرج راه اندازی شد
  یکی از اعضای هیات موسس جامعه معلولان کرج از برگزاری آموزش کلاس های رانندگی برای معلولان کرجی خبر داد.  

ولی الله مرادی اظهار داشت: تعدادی از آموزشگاههای رانندگی کرج با مجوز اداره بهزیستی و راهنمایی و رانندگی آمادگی آموزش و تعلیم رانندگی به معلولان را دارند و این آموزش ها با خودروهابی ویژه معلولان صورت می گیرد.

وی افزود: 80 هزار معلول در کرج وجود دارند و با توجه به تعداد بالای معلولان درکرج جامعه معلولان در این شهرستان شکل گرفته است و در حال حاضر بیش از 85 عضو دارد و از طریق فراخوان از تمامی معلولان برای عضویت در این جامعه دعوت شده است.

مرادی از جمله مشکلات معلولان در کرج را نبود یک فرهنگسرا ویژه معلولان و نیز نبود زیرساخت های مناسب شهری برای زندگی و تردد معلولان در سطح شهر برشمرد و خاطرنشان کرد: جامعه معلولان کرج به تازگی برای حل برخی از مشکلات تامین مسکن معلولان تعاونی مسکن معلولان را راه اندازی کرده است و تاکنون نیز در حدود سه هزارنفر متقاضی در یافت مسکن از این تعاونی هستند.

این معلول از مسئولان خواست بیش از پیش به مطالبات معلولان توجه کنند و در احقاق حقوق آنان مانند افراد سالم عمل کنند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸٧
  معرفی 270 هزار متقاضی مسکن مهر به وزارت مسکن
  مدیر کل تعاون استان تهران از معرفی 270 هزار نفر از متقاضیان طرح مسکن مهر به وزارت مسکن و شهرسازی برای دریافت زمین جهت ساخت واحد مسکونی خبر داد.     
محمود حیدری گفت: از این تعداد بخشی مربوط به تعاونیهای مسکن مهر و بخشی دیگر نیز مربوط به تعاونیهای کارگری و کارفرمایی است.
مدیر کل تعاون استان تهران اظهار داشت: با تعدادی از شرکتهای خدمات مشاوره مدیریتی تفاهم نامه ای را امضا کردیم که طی آن اطلاعات افراد متقاضی عضویت در تعاونیها را برای انجام پالایش در اختیار آنها قرار می دهیم.
حیدری از برقراری تماس با متقاضیانی که از تیر ماه سال گذشته تا آخر اردیبهشت ماه سالجاری ثبت نام کرده اند برای تشکیل پرونده خبر داد و تصریح کرد: تفاهم نامه ای نیز اخیرا با بانک مسکن به امضا رسید که قرار است از این طریق به تعاونیهای شهر جدید پرند و هشتگرد تسهیلات پرداخت شود.
وی ادامه داد: در فاز اول برای شهر جدید پرند به 12 هزار واحد مسکونی و برای شهر جدید هشتگرد نیز به 23 هزار واحد مسکونی از سوی بانک مسکن تسهیلات پرداخت می شود.
این مقام مسئول در وزارت تعاون از آمادگی 20 هزار واحد مسکونی شهرجدید پرند برای دریافت زمین خبر داد و گفت: در این مورد تعاونیها پس از دریافت زمین باید پیمانکار ذی صلاح را انتخاب و برای تایید به وزارت مسکن و شهرسازی معرفی نمایند.
مدیر کل تعاون استان تهران همچنین از ادامه کار ثبت نام از متقاضیان طرح مسکن مهر خبر داد و بیان داشت: از سهم 230 هزار واحدی استان تهران در سالجاری 40 هزار نفر بیشتر به وزارت مسکن و شهرسازی معرفی شده اند ولی حدود 42 هزار نفر پذیرفته نشدند.
وی در مورد تامین زمین مورد نیاز ساخت واحدهای مسکونی در قالب طرح مسکن مهر گفت: غیر از شهریار، اسلامشهر و ری زمین به اندازه مورد نیاز تامین شده است.
حیدری از امضای تفاهم نامه واگذاری زمین به اتحادیه ها با وزارت مسکن و شهر سازی خبر داد و افزود: سیاست کلی دولت در سال جاری پرداخت حداقل 1 میلیون تومان وام آماده سازی از سوی بانکها به متقاضیان است.
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸٧
  جهش صادراتی بدون رقابتی کردن تولید امکان پذیر نیست
دبیرکل اتاق تعاون کشور با بیان اینکه جهش صادراتی بدون رقابتی کردن تولید میسر نخواهد شد، تاکید کرد: اگر صادرات و واردات تحت شرایط رقابت آزاد صورت گیرد، مزیت نسبی نیز ایجاد خواهد شد.    

حسین رحمانی نیا در مراسم روز ملی صادرات در سالن اجلاس سران در تهران گفت: بخش تعاونی با حدود 130 هزار شرکت تعاونی و با بیش از 20 میلیون نفر عضو درسراسر کشور، به عنوان تشکلی با ظرفیت های بسیاربالا در حال انجام فعالیت است.

دبیرکل اتاق تعاون کشور با اشاره به نقش موثر بخش تعاونی در راستای دسترسی دولت به اهداف کلان اقتصادی به ویژه صادرات غیرنفتی بیان کرد: توسعه و جهش صادراتی بدون رقابتی کردن تولید میسر نخواهد شد، این در حالی است که صادرات ایران از موضوعاتی همچون افزایش مستمرهزینه های تولید، فرهنگ صادرات مازاد بر مصرف داخلی، نبود ظرفیتهای تولیدی برای صادرات، بالا بودن نرخ بهره بانکی، تورم، نبود واحدهای تولیدی به منظور صادرات دچار چالش است.

به گفته وی بین توسعه صادرات و رفع موانع تولید و سرمایه گذاری رابطه مستقیم وجود دارد و اگر قرار است رشد و پیشرفت صادراتی داشته باشیم، باید فضای کسب و کارآسان شود و موانع سرمایه گذاری نیز مرتفع شود.

رحمانی نیا با بیان اینکه 50 درصد تعاونی های فعال موجود تولیدی هستند، افزود: یکی از چالشهای فرآروی صادرات این است که مزیتهای صادراتی در محیط اقتصادی غیرشفاف، آشکار نمی شود، مزیت نسبی مقوله ای نیست که دولتها بتوانند به تنهایی آن را تشخیص دهند و یا تعیین کنند.

وی اظهارداشت: آنچه بردوش دولت ها سنگینی می کند، از بین بردن موانع صادراتی  برای آشکار شدن مزیت نسبی است و این مزیت در سایه چارچوب اقتصاد رقابتی بروزمی کند؛ لذا اگر صادرات و واردات تحت شرایط رقابت آزاد صورت گیرد، مزیت نسبی نیز ایجاد خواهد شد.

دبیر کل اتاق تعاون کشورعنوان کرد: پیام شفاف اصل 44 چیزی جز سپردن کارها به مردم و تغییر مدل اقتصادی از شکل دولت –مردم به حالت مردم- دولت نیست؛ لذا در کلیه زمینه ها از جمله خدمات حمل و نقل، بیمه و تولید باید شرایط رقابت که زیر ساخت تجارت موفق است، فراهم شود.

وی با بیان اینکه دولت نمی تواند بدون حضور بخش غیر دولتی، تجارت موثر داشته باشد، افزود: در سالهای گذشته دولت اقدامات گسترده ای  جهت واگذاری امور درحوزه های صادرات و تجارت انجام داده است.

رحمانی نیا در پایان انتظارات ازخوشه های صادراتی در قالب 8 موضوع در بخش تعاونی را حمایت های مالی و بانکی، پرداخت وامهای کم بهره، تسهیل حضوردر کلیه نمایشگاه های داخلی و خارجی و اعزام هیئت های تجاری خوشه ها، حمایت های هدفمند جهت سرمایه گذاری، پرداخت جوایز، تضامین، یارانه ها و اعتبارات صادراتی، حمایت از سرمایه گذاری مشترک شرکت های عضو خوشه جهت تحقق و توسعه بهره وری، آموزش بنگاه های خوشه های صادراتی در زمینه های قوانین و مقررات تجاری، گمرکی و بانکی کشورهای هدف، بسترسازی جهت شکل گیری خوشه ها در بخش تعاونی و حمایت از تعاونی ها ذکر کرد. 

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸٧
  نقش اتاق تعاون مرکزی در صادرات غیر نفتی 20 میلیارد دلاری سال جاری
  رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به برگزاری جشن 20 میلیارد دلاری صادراتی غیر نفتی ایران، اعلام کرد برنامه برخی کشورهای دنیا برای قفل شدن سیستم تجاری کشور و قطع ارتباط و انتقال پول و کالا از سوی کشورمان به خارج با شکست مواجه شد.  

مهدی غضنفری در مراسم روز ملی صادرات در سالن اجلاس سران در تهران گفت: علی رغم فشارهایی که برخی کشورهای دنیا قصد داشتند سیستم تجاری کشور را قفل کرده و ارتباط و انتقال پول و کالا از سوی ایران را به خارج از کشور مشکل کنند و به نام قطعنامه خللهایی را در تجارت خارجی ایران به وجود آورند اما خوشبختانه این اهداف محقق نشد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران افزود: برگزاری جشن صادرات غیر نفتی 20 میلیارد دلاری ایران در چنین فضایی سیگنال خاصی را برای طراحان این پدیده دارد که در توطئه های خود شکست خورده اند و از سوی دیگر فعالان اقتصادی مسیر تجاری را باز نگه داشته و موفق شده اند اهداف از قبل تعیین شده را به نتیجه رسانند.

وی تصریح کرد: جشن اول صادرات که با رسیدن به 20 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی و گذر از آن امروز برگزار می شود، نشانگر تلاش همه دست اندرکاران است ولی باید قول داد که جشن دوم صادرات روزی برگزار شود که صادرات غیر نفتی با واردات برابری می کند.

غضنفری تصریح کرد: نقش مردم در این میان برای دستیابی به این هدف و نیز برابری شیب منحنی صادرات و واردات با یکدیگر، درست مصرف کردن است ضمن اینکه تولید کنندگان نیز کالاهای با کیفیت تولید کنند.

معاون وزیر بازرگانی با اشاره به اظهارات رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر کسر 54 میلیارد دلاری درآمد نفتی در صورت تداوم روند کاهشی قیمت نفت تا پایان سال جاری، خاطر نشان کرد: اگر درآمد مجموعه دولت کسر شود ولی قرار بر هزینه کرد مطابق سیستم سابق باشد به سختی می توان برنامه ها را پیش برد.

وی سهم ایران از تجارت جهانی را 45 صدم درصد ذکر و تصریح کرد: این سهم با احتساب نفت و میعانات گازی محاسبه شده است؛ بنابراین سهم ایران از تجارت جهانی با توجه به صادرات غیر نفتی بسیار اندک است و باید تمامی تلاشها را برای ارتقا این سهم به کار بست.

به گفته غضنفری در حوزه خدمات فنی و مهندسی بیش از 2 میلیارد دلار صادرات صورت گرفته اما این یک حوزه نوپا است و به مراقبتهای ویژه نیاز دارد تا سهم بالاتری از تجارت خارجی را داشته باشیم.

معاون وزیر بازرگانی اظهار داشت: امارات، عراق و چین طی سالهای گذشته به ترتیب سه شریک اول تجاری ایران بوده اند که در سال گذشته عراق به رتبه سوم تنزل یافته که این امر به دلیل برخی سیاستهای دولت این کشور مرتبط با موضوعاتی نظیر گمرک و بستن مرزها بوده اما ایران در تجارت خارجی خود با دنیا کشورهای همسایه را در اولویت قرار داده است.

وی گفت: پیش بینی امسال ما این است که تا پایان سال بدون احتساب میعانات گازی 18 تا 20 میلیارد دلار صادرات داشته باشیم و با احتساب آن به 26 میلیارد دلار دست یابیم.

غضنفری افزود: برخی عنوان می کنند که 90 درصد صادرات ایران خام فروشی است که در پاسخ این افراد باید گفت کارشناسان سازمان توسعه تجارت روی این مقوله کار کرده اند و بر این اساس بدون میعانات گازی 10 درصد از صادرات غیر نفتی را مواد با ارزش افزوده پایین ، 63 درصد با ارزش افزوده متوسط و 27 درصد محصولات با ارزش افزوده بالا هستند.

معاون وزیر بازرگانی در پایان صادرات غیر نفتی 20 میلیارد دلاری سال جاری را حاصل تلاش همه دستگاههای دولتی ، اتاق بازرگانی ، اتاق تعاون مرکزی و تشکلهای اقتصادی دانست.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸٧

پیشنهاد تعاونی اعتباری شهر برای خرید سهام باشگاه پیام

  مدیر عامل باشگاه پیام با بیان اینکه برای کاهش حساسیت های دربی مشهد با مدیر عامل ابومسلم نشست مشترکی را برگزار کرده است، گفت: اگر بازیکنان تلاش کنند پیام برنده دربی مشهد می شود.    

وی اضافه کرد: ما از توانایی ها آجورلو شناخت داریم، می دانیم وی اهل شعار نیست و هرجایی که بوده تحول ایجاد کرده است. اطمینان داریم در اتحادیه فوتبال هم این اتفاق رخ می دهد و این اتحادیه همانند همتایان بین المللی خود در موفقیت های فوتبال ایران نقش مهمی ایفا خواهد کرد.

صلاحی در پاسخ به این سوال که تکلیف فروش سهام باشگاه به شخصی به نام کیانی چه شد؟ افزود: دوست داریم بیایند و سهام باشگاه را بخرند زیرا با بودجه خود وضعیت باشگاه را بهبود می بخشند. البته اگر وی را رو در رو می شناختم بهتر می توانستم در این مورد صحبت کنم اما با شرایط فعلی شک دارم این انتقال صورت گیرد زیرا به واسطه های وی اصلا اطمینان ندارم.

وی در مورد پیشنهاد تعاونی اعتباری شهر برای خرید سهام باشگاه نیز تاکید کرد: مدتی است تغییراتی در این تعاونی ایجاد شده است و شهرداری مشهد هم 25 درصد سهام آن را خریده است. با توجه به این شرایط شهردار مشهد طی نامه ای به دکتر قالیباف خواسته است اسپانسر دو باشگاه پیام و ابومسلم شود که دکتر هم در این زمینه دستورات لازم را اعلام کرده اند. البته برای عملی شدن آن یک ماه زمان نیاز است و اگر بتوانیم این یک ماه را صبر کنیم، مشکلات مالی ما بطور کامل برطرف می شود.

مدیرعامل باشگاه پیام در مورد دیدار عصر فردای این تیم برابر ابومسلم هم خاطرنشان کرد: مطمئنا این دیدار، مسابقه خوبی خواهد شد و هر تیمی که بهتر بازی پیروزی میدان خواهد شد که امیدوارم بازیکنان ما بازی بهتری را ارائه داده و تیم برتری میدان لقب بگیرند.

صلاحی در پایان در پاسخ به این سوال که چه برنامه ای برای کاهش هیجانات این دیدار دارید، گفت: طی نشستی که با آقایان بنی اسد و شاکری داشته ایم، به تفاهمات و توافق های بسیار خوبی دست یافتیم. مطمئنا وقتی مردم عادی می بینند مدیران و مربیان این دو باشگاه مشهدی با یکدیگر رفیق هستند، قطعا سعی می کنند در جریان بازی احترام تماشاگران و تیم حریف را هم حفظ کنند.

علی صلاحی با بیان اینکه امیدوار است حاضران در شصت و هفتمین نشست شورای مرکزی اتحادیه باشگاه های فوتبال کشور از میزبانی باشگاه پیام رضایت داشته باشند، گفت: ما به خاطر شیرینی صعود به لیگ برتر میزبان مدیران و اعضای اتحادیه باشیم که فکر می کنم به عمده اهداف خود رسیدیم و توانستیم میزبان خوبی برای مهمانان امام رضا(ع) باشیم.

وی با بیان اینکه خوشبختانه این همایش زمانی برگزار شد که بازیکنان و کادر فنی پیام در مستطیل سبز عملکرد خوبی داشته اند، افزود: تعامل جالب توجه تیم بیرون باشگاه پیام با مسئولان سازمان تربیت بدنی، فدراسیون فوتبال، اعضای اتحادیه، مسئولان باشگاه های لیگ برتری، دسته اول و دوم، همه را دلگرم می کند که این باشگاه می تواند آینده خوبی پیش رو داشته باشد.

مدیر عامل باشگاه پیام در مورد نقش اتحادیه فوتبال در حل مشکلات باشگاه های لیگ برتری خصوصا باشگاه پیام تاکید کرد: همانطور که وظیفه هر اتحادیه این است که از اعضای خود پشتنیبانی و حمایت کند، اتحادیه فوتبال هم می تواند به کاهش مشکلات باشگاه ها کمک کند. ضمن اینکه آجورلو مدیری شجاع، با برنامه و تحولگراست که قول داده است با اقدامات خود زمینه ثاتیرات مثبت اتحادیه را در فوتبال و حل مشکلات باشگاه های عضو آن فراهم سازد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸٧
  12 تعاونی تولیدی و خدماتی درخراسان جنوبی فعال هستند
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی از راه اندازی مراکز فروش صنایع دستی در روستاهای هدف گردشگری استان خبر داد.
  حسین عباس زاده در نشست خبری با خبرنگاران با بیان اینکه بازارهای سنتی و مرکز فروش مادر صنایع دستی در استان ایجاد می شود، تصریح کرد: طی سال گذشته برای 740 نفر از هنرجویان و متقاضیان رشته های صنایع دستی استان کارت شناسایی صادر شده است.
وی آمار هنرآموزان مراکز آموزشی خراسان جنوبی را یک هزار و 180 نفر عنوان کرد و افزود: بیشترین آمار هنرآموزان استان مربوط به رشته های سرمه دوزی، معرق چوب و گلیم بافی بوده است.
عباس زاده همچنین از صدور سه مجوز تاسیس و 9 پروانه تولید برای مراکز صنایع دستی استان خبر داد و اظهار داشت: در حال حاضر 12 تعاونی تولیدی و خدماتی در زمینه هنرهای سنتی و صنایع دستی در استان فعال هستند.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی نیز در این مراسم صنایع دستی را یکی از مساعدترین زمینه های اشتغال زایی در استان دانست  و گفت: صنایع دستی در بکارگیری نیروهای خلاق نقشی موثر داشته و باید به عنوان راه حلی برای رفع مشکلات جوانان مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
محمد موسوی شناسایی صنعتگران برای صدور مجوزهای سه گانه، مستند سازی رشته های منسوخ شده و یا درحال منسوخ شدن استان، طرح بسته بندی محصولات جاجیم، پارچه بافی سنتی برای افزایش صادرات داخلی و خارجی و معرفی هنرمندان برجستته استانی به واحد ارزشایابی سازمانبه از جمله مهترین برنامه های سال جاری در این معاونت می باشد.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی ارتقاء کیفیت و اصالت جاجیم، گلیم، سفره آردی قائنات و پارچه بافی سنتی ببیرجند را از دیگر برنامه های این معاونت در سال جاری برشمرد.
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸٧

ثبت نام۵۵ درصد از مشمولان مرحله سوم سهام عدالت در کاشان

مدیرعامل شرکت تعاونی سهام عدالت کاشان از ثبت نام حدود 55 درصدی مشمولان مرحله سوم سهام عدالت در این شهرستان خبر داد.

محمود رحیم زاده اظهار داشت: تاکنون بیش از 31 هزار نفر از مشمولان مرحله سوم سهام عدالت این شهرستان ثبت نام کرده‌اند.
وی مشمولان مرحله سوم سهام عدالت را شامل کارکنان دولت از جمله بازنشستگان، شاغلان، نیروهای نظامی، انتظامی و بازنشستگان تامین اجتماعی ذکر کرد.
رحیم زاده تصریح کرد: افرادی که تا پایان شهریور سال جاری برای دریافت سهام عدالت ثبت نام کرده‌اند از آبان ماه امسال، سود سهام عدالت خود را به مبلغ هر نفر 800 هزار ریال دریافت می‌کنند.
وی با اشاره به ثبت نام بیش از 7هزار و 100 نفر از روستاییان کاشان در مرحله دوم سهام عدالت افزود: با تکمیل ثبت نام مرحله دوم، بیش از 90 درصد روستاییان این شهرستان زیر پوشش طرح سهام عدالت قرار می‌گیرند.
رحیم زاده اظهار داشت: در مرحله چهارم سهام عدالت شامل خانواده‌های شهدا، جانبازان و ایثارگرانی می‌شود که مشمول مراحل اول تا سوم سهام عدالت نبوده‌اند و مرحله پنجم سهام عدالت شامل زنان سرپرست خانوار زیر پوشش قانون کار می‌شود.
به گفته وی مشمولان مرحله اول سهام عدالت که شامل مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره )، مددجویان اداره بهزیستی و نیروهای بسیج هستند و از قلم افتاده‌اند در مرحله ششم این طرح، مجدد از آنها ثبت نام می‌شود.
رحیم زاده همچنین از شناسایی کارگران شاغل برای دریافت سود سهام عدالت تا پایان سال جاری خبر داد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸٧

ایجاد ۵ هزار اشتغال در تعاونی‌های کردستان

مدیرکل اداره تعاون استان کردستان گفت: در طول دولت نهم 5 هزار و 301 مورد اشتغال در تعاونی‌های کردستان ایجاد شده است.

محمدمراد زارعی افزود: در دولت نهم تا کنون یک هزار و 98 تعاونی در استان کردستان تشکیل یافته است.
وی اظهار داشت: میزان سرمایه اختصاص یافته به این تعاونی‌ها 94 میلیارد و 271 میلیون ریال بوده است.
وی با اشاره به اینکه این تعاونی‌ها 48 هزار و 826 نفر عضو دارند تصریح کرد: بیشترین تعداد تعاونی‌های تشکیل یافته در استان کردستان مربوط به شهرستان سنندج با 349 مورد و کمترین آن مربوط به شهرستان سروآباد با 29 تعاونی است.
مدیرکل اداره تعاون استان کردستان در بخش دیگری از سخنان خود به طرح‌های اجرا شده در این اداره کل اشاره کرد و گفت: بررسی ویژگی‌های مدیریتی در تعاونی‌های کردستان، بررسی عوامل فرهنگی، اجتماعی موثر بر ایجاد شرکت‌های تعاونی در کردستان، ارزیابی و ارائه الگوی مناسب اطلاعاتی و ارتباطی در اداره تعاون و تعیین اولویت‌های سرمایه‌گذاری در بخش تعاون استان از جمله این طرح است.
زارعی در پایان زمینه‌یابی کشت گیاهان دارویی و صنعتی در روستای سراب قامیش سنندج و بررسی وضعیت اقتصادی و اجتماعی تعاونی‌های مرزنشینان استان کردستان را از جمله دیگر تحقیقات اجرا شده در اداره تعاون استان کردستان دانست.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢۸ مهر ۱۳۸٧
طراحی بسته‌های آموزش صادرات برای ورود تعاونی‌ها به بازارهای هدف

با توجه به وجود قابلیت‌های صادراتی بسیار در تعاونی‌ها، به منظور آشنایی اعضا با بازارهای خارجی و ورود به عرصه رقابت‌های بین‌المللی، آموزش‌های مجازی و حضوری را طراحی و پیش‌بینی کرده‌ایم.

دکتر داوود ثمری ـ مدیرکل دفتر ترویج و توسعه مشارکت‌های مردمی وزارت تعاون ـ گفت: در حال حاضر تعداد بسیاری از تعاونی‌ها در کار صادرات هستند و این قابلیت دارند که در این عرصه ورود کنند ولی چون تخصص لازم را در این زمینه ندارند ناچارند تا تولیدات خود را از طریق واسطه صادر کنند.

وی ادامه داد: با مساعدت اتاق تعاون ایران و همکاری اتاق‌های تعاون استانی این مساله در دستور کار قرار گرفته است که با ارائه آموزش‌های مناسب بحث صادرات را برای تعاونی‌ها تسهیل کنیم تا تعاونی‌ها به توانمندی‌ لازم دست یابند و تولیدات خود را صادر کنند.

ثمری افزود: در وزارت تعاون از طریق آموزش‌های مجازی و حضوری، زمینه آموزش‌ تعاونی‌ها برای ورود به عرصه‌ رقابت خارجی و بازارهای هدف را فراهم کرده‌ایم.

مدیرکل دفتر ترویج توسعه مشارکت‌های مردمی وزارت تعاون از طراحی و تهیه بسته‌های آموزشی نحوه صادرات تعاونی‌ها خبر داد و اظهار کرد: هم اکنون بحث آموزش صادرات برای اعضاء تعاونی‌ها پیش بینی و به صورت نظام مند در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: طبعا بخش دولتی وزارت تعاون باید کارهای نظارتی را برعهده بگیرد و امور اجرایی را اتاق تعاون مرکزی با مکانیزم‌های خود دنبال کند و در صدد هستیم تا در کنار اتاق تعاون و نهادهای غیر دولتی بخش تعاون انجام وظیفه کنیم.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢۸ مهر ۱۳۸٧
حضور بخش تعاونی در 11 کارگروه تدوین برنامه پنجم مهندس منوچهر یزدانی
معاون کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون از حضور بخش تعاونی در 11 کارگروه تدوین برنامه پنجم خبر داد و گفت: نقش تعاون در برنامه پنجم پررنگ دیده خواهد شد.  

مهندس منوچهر یزدانی تعاونی ها را به دو دسته تقسیم کرد و گفت: یک گروه از تعاونی ها هستند که با هدف اشتغالزایی و کارآفرینی تشکیل می شوند ولی گروه دیگر با هدف تامین نیازها به فعالیت می پردازند.

معاون کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون محور فعالیت در تعاونیهای نو و جدید التاسیس را تولید و اشتغال اعلام کرد و افزود: اگر اجرای سیاستهای اصل 44 در بخش تعاون با تاخیر انجام شود ما در این بخش با چالش مواجه می شویم.

یزدانی تصریح کرد: خوشبختانه از نظر قانونی هنوز برای تشکیل بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه گذاری فرصت باقی است ولی اگر زمان از دست برود امکان دارد بخش تعاونی را با مشکلاتی روبرو کند.

وی ضمن ابراز رضایت از پیشرفت خوب امور در بخش تعاونی افزود: هم اکنون سند توسعه بخش تعاونی در دست تهیه و تدوین است و مقدمات تشکیل بانک توسعه تعاون نیز فراهم می شود ولی امیدواریم که ساختارها در زمان بندی خود به قانون تبدیل شوند.

این مقام مسئول در وزارت تعاون در ادامه سخنانش وزارت تعاون را تنها وزارتخانه ای اعلام کرد که در 11 کارگروه تدوین برنامه پنجم سازندگی حضور دارد. وی افزود: ما معتقدیم که نقش تعاون در برنامه پنجم پررنگ دیده می شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢۸ مهر ۱۳۸٧
  تشکیل تعاونی های اشتغال برای مددجویان بهزیستی
  معاون امور اشتغال سازمان بهزیستی استان خوزستان تشکیل تعاونی های اشتغال را راه حلی مناسب برای اشتغال مددجویان بهزیستی خواند
  عادیزاده معاون امور اشتغال سازمان بهزیستی استان خوزستان با بیان این مطلب گفت: با توجه به اینکه بانکها در خصوص اعطای تسهیلات بنگاههای اقتصادی کوچک زودبازده اقدامی نکرده اند و برای پرداخت وام به مددجویان بهزیستی همکاری لازم ندارند لذا سازمان بهزیستی از طریق تشکیل تعاونیهای اشتغال با ایجاد تفاهم نامه بین اداره کل تعاون استان خوزستان درصدد تشکیل تعاونیهای اشتغال برای مددجویان است.
وی افزود: دستوالعمل تفاهم نامه و چگونگی تشکیل تعاونیهای اشتغال به کلیه شهرستانهای تابعه ارسال شده است و به تبع آن کلیه شهرستانهای استان خوزستان ملزم شده اند تا با شناسایی نوع و استعداد اشتغال شهرستان و مددجویان خود نسبت به تشکیل این تعاونی ها در اسرع وقت اقدام کنند.
معاون امور اشتغال سازمان بهزیستی استان خوزستان در خصوص چگونگی بهره مندی از این طرح تصریح کرد: در واقع مددجویان عزیز می توانند از طریق راهنمایی های کارشناسان اشتغال بهزیستی استان و شهرستان خود نسبت به راه اندازی این تعاونی ها که متشکل از 7 نفر می باشند اقدام کنند.
عادیزاده گفت: افراد تحت پوشش این تعاونی ها نیز می توانند در زمینه های گوناگون خدماتی، تولیدی، صنعتی و اشتغال اقدام کرده و از مزایای سازمان تعاون که در خصوص کمک به تعاونیهای مددجویان بهزیستی از طریق انعقاد تفاهم نامه اعلام آمادگی کرده است بهره مند شوند.
وی اظهار داشت: هدف از چنین طرحی خوداتکایی و عزت بخشیدن به کرامت مددجویان بهزیستی و مستقل کردن آنها از نظر مالی و همچنین حضور فعال این قشر در عرصه سازندگی و بالندگی جامعه اسلامی است.
نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢۸ مهر ۱۳۸٧
  49 هزار مازندرانی عضو تعاونی های مسکن مهر شدند
  مدیرکل تعاون استان مازندران با اشاره به تحت پوشش قرار گرفتن 398 شرکت تعاونی مسکن مهر در استان به این اداره کل گفت: تاکنون 49 هزار نفر عضو تعاونیهای مسکن مهر در استان مازندران شدند.  

اسماعیل نیلچیان در جلسه ستاد تامین مسکن استان در استانداری افزود: تعداد 901 تعاونی در استان با 97 هزار و 893 نفر عضو اداره کل تعاون هستند.

وی خاطر نشان کرد: تاکنون 103 هزار و 668 نفر در استان از طریق اینترنت در سایت وزارت تعاون ثبت نام و تعداد 92 هزار و 850 نفر در مرحله اول مورد پالایش قرار گرفتند.

مدیر کل تعاون مازندران با اشاره به اینکه در بررسی های نهایی 398 تعاونی مسکن مهر و 48 هزار و 917 عضو در استان تشکیل شده است تصریح کرد: از تعداد فوق 288 تعاونی با تعداد 42 هزار و 990 نفر عضو به سازمان مسکن وشهر سازی معرفی شدند.

نیلیجیان یادآور شد: پس از بررسی های به عمل آمده تعداد 38 هزار و 790 نفر عضو واجد شرایط تشخیص داده  شده که از برنامه ابلاغی وزارت مسکن و شهرسازی بالاتر بوده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه تاکنون 159 تعاونی با پنج هزار و 612 نفر عضو موفق به واریز مبلغ ده میلیون ریال ودیعه اول حق مشارکت نزد شعب صندوق تعاون استان شدند گفت: پروانه ساخت پروژه دو هزار و 800 واحدی میارکلا ساری اخذ و نقشه ها مورد تایید مهندسی و مشاورین اداره کل مسکن و شهرسازی استان قرار گرفته است.

به گفته این مسئول، متاسفانه زمین هفت هکتاری باغ بهشهر به علت مخالفت شورای شهر و شهرداری هنوز مجوز برای آن صادر نشده است و در شهرستان بابل نیز وضعیت زمین مورد نظر در منطقه قاضی کتی بابل نامشخص بوده و هنوز واگذار نشد.

وی افزود: در چالوس نیز زمین 35 هکتاری مرزن آباد بلاتکلیف است.

وی یادآور شد: در سایر شهرهای استان یا زمین آماده واگذاری، عقد قرارداد و واگذاری به مسکن و شهرسازی است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢۸ مهر ۱۳۸٧
بهترین گزینه برای تامین مسکن نمایندگان خانه های سازمانی است
 
  نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: بهترین گزینه برای حل مشکل مسکن نمایندگان مجلس ایجاد خانه های سازمانی است.  

محمدحسین فرهنگی در ارزیابی از پرداخت 100 میلیونی مجلس به نمایندگان یادآور شد: ابتدای شروع دوره هشتم مجلس به کارپردازان گفته شد بهترین گزینه برای تامین مسکن نمایندگان، خرید و یا احداث خانه سازمانی است اما در این راستا گامی برداشته نشد.

به گفته وی، کارپردازان مجلس به جای آنکه خود را به زحمت انداخته و محل سکونتی برای نمایندگان تامین کنند به سراغ روشهای آسان تر نظیر اعطای تسهیلات رفتند که البته اتخاذ این تصمیم عوارض بسیار سنگینی برای مجلس داشته است.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، تامین مسکن نمایندگان شهرستان ها در تهران را یکی از حقوق طبیعی آنان دانست و افزود: در هر صورت باید محل سکونتی برای نمایندگان در تهران تامین شود تا آنان در ارائه خدمت به مردم با مشکل مواجه نشوند.

نماینده تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس، هزینه رهن و یا اجاره محل متعارف مسکونی در تهران را سرسام آور خواند و گفت: با وجود اینکه تامین مسکن از سوی مجلس برای نمایندگان ضروری است اما چگونگی پرداخت تسهیلات مربوط به تامین مسکن نمایندگان به طور غیرواقعی منتشر شد.

فرهنگی درباره نقش تعاونی مسکن در تامین مسکن مورد نیاز نمایندگان نیز اظهار داشت: کارساخت مسکن به وسیله تعاونی مسکن مجلس شاید سالها به طول انجامد در حالی که نیاز نمایندگان به مسکن در زمان حاضر احساس می شود.

نویسنده ی وبلاگ : آخه خون برخی نمایندگان از خون مردم سرخ تر است (!) باید خیلی سریع برای آنان ، خانه های سازمانی فراهم کرد تا درتحویل شعار به مردم ، ببخشید ، خدمت به خود ، باز هم ببخشید ، خدمت به مردم بهتر بتوانند سخن بگویند !

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢۸ مهر ۱۳۸٧

پول سهام عدالت واریز نشده ، سهامداران به بانک ها مراجعه نکنند

مدیر عامل کارگزاری سهام عدالت گفت: هنوز پولی از سوی کارگزاری سهام عدالت به حساب بانکهای سپه و کشاورزی بابت پرداخت سود سهام عدالت مرحله دوم واریز نشده لذا سهامداران به بانک مراجعه نکنند.

محمد جواد شیخ اظهار داشت: قرار است با بانکهای سپه و کشاورزی برای پرداخت سود سهام عدالت قراردادی منعقد شود تا بر اساس آن پول دومین مرحله سود سهام عدالت به حساب آنها واریز شود.
وی افزود: هنوز این قرارداد منعقد نشده لذا سهامداران عدالت نباید به بانک‌های فوق مراجعه کنند.
وی با بیان اینکه به محض انعقاد قرارداد از طریق رسانه‌های گروهی به اطلاع سهامداران خواهد رسید، افزود: پس از انعقاد قرارداد و اعلام عمومی، سهامداران باید با مراجعه به شرکتهای تعاونی سهام عدالت شهرستانها، فیش‌های خود را دریافت و با ارائه آن همراه با مدارک شناسایی معتبر به بانکهای سپه و کشاورزی اقدام به دریافت سود سهام عدالت کنند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢۸ مهر ۱۳۸٧

اختصاص تسهیلات سرمایه در گردش به شرکت‌های تعاونی

با تصویب دولت،‌ تسهیلات سرمایه در گردش شرکت‌ها و اتحادیه‌های تعاونی با معرفی وزارت تعاون اعطا خواهد شد.

هیئت وزیران با اصلاح آیین‌نامه اجرایی اعطای تسهیلات بانکی در سال 1387، مقرر کرد رقم 367میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش شرکت‌ها و اتحادیه‌های تعاونی با معرفی وزارت تعاون تخصیص خواهد یافت.
این مصوبه در تاریخ 22/7/1387 از سوی معاون اول رئیس‌جمهور جهت اجرا ابلاغ شده است.
بر اساس آیین‌نامه اجرایی اعطای تسهیلات بانکی در سال 1387 مقرر شده بود توزیع سرمایه در گردش شرکت‌ها و اتحادیه‌های تعاونی توسط معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست‌ جمهوری با هماهنگی وزارت تعاون و 15 روز پس از ابلاغ این آیین‌نامه به بانک مرکزی صورت پذیرد که دولت با اصلاح این بخش از آیین‌نامه فوق، مقرر کرده است این تسهیلات با معرفی از وزارت تعاون اعطا شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٧ مهر ۱۳۸٧

افزایش سه برابری صادرات کالا از تعاونی‌های مرزنشین آبادان

رئیس اداره تعاونی آبادان از افزایش سه برابری صادرات کالا از تعاونی‌های مرزنشینان آبادان خبر داد.

سید ناصر مشعشعیان افزود: صادرات از تعاونی‌های مرزنشینان آبادان در شش ماه نخست سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل سه برابر رشد یافته است.
وی اظهار داشت: در طول این مدت بیش از 9 هزار تن کالا شامل آبزیان و دام از تعاونی های مرز نشین به کشور های هم جوار صادر شده است.
رئیس اداره تعاون آبادان ادامه داد: بیشترین این محصولات به کشور های عراق و حاشیه خلیج فارس صادر شده است.
مشعشعیان تصریح کرد: در شش ماه سال‌جاری همچنین 2 هزار تن کالا نیز از دیگر کشورها وارد شده است.
وی مهم‌ترین اجناس وارداتی را کولرهای گازی و برنج عنوان کرد و افزود: این کالا‌ها نیز اغلب از کشورهای حاشیه خلیج فارس وارد شده است.
رئیس اداره تعاون آبادان در مورد میزان ارز آوری محصولات صادراتی برای کشور نیز گفت: ارزش صادرات شش ماهه اول امسال 4 میلیارد و 373 هزار دلار است و ارزش محصولات وارد شده به کشور توسط اداره تعاون نیز 2 میلیون و 948 هزار دلار برآورد شده است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٧ مهر ۱۳۸٧
  ازتعاونی صنایع غذایی فرید بهبهان تجلیل شد
  مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان خوزستان گفت: لزوم نهادینه شدن استاندارد در همه بخش های جامعه احساس می شود و در همین راستا این اداره درس استاندارد را به عنوان یک درس اختیاری از ترم آینده در دانشگاه شهید چمران تدریس می کند.  

مسلم بیات به مناسبت روز جهانی استاندارد در دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار داشت: دانشجویان، مدیران آینده نظام جمهوری اسلامی هستند و تبیین جایگاه استاندارد بین آنان الزامی به نظر می رسد به همین علت اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی خوزستان با همکاری دانشگاه شهید چمران اهواز از ترم تحصیلی آینده درس استاندارد را به عنوان یک درس اختیاری به دانشجویان این دانشگاه تدریس می کند.

وی ادامه داد: کارهای فراوانی برای نهادینه کردن استاندارد بین مردم استان انجام شده است که در همین راستا برنامه هایی در سه سطح مدارس، دانشگاه ها و جامعه برنامه ریزی و تدوین شده و در حال اجرا است و امیداوریم این برنامه در نهایت باعث گسترش استاندارد در بین کلیه جمیعت کشور شود.

بیات یکی از اقدامات این اداره کل برای ترویج استاندارد را آموزش آن به کودکان در سنین پایین عنوان و تصریح کرد: در سال گذشته سه جلد کتاب برای کودکان استان خوزستان در تیراز 60 هزار نسخه چاپ و در بین مهدکودک ها و کانون ها پرورش فکری نوجوان توزیع شد ضمن اینکه 30 هزار حلقه سی دی آموزشی نیز بین سایر مردم توزیع شده است.

وی ایجاد کمیته فنی تدوین استاندار خرما را یکی از برنامه های در دست اجرای این اداره کل عنوان کرد و گفت: در این برنامه 30 استاندارد ملی در ارتباط با خرما و فرآورده های آن در دست تدوین است که می تواند الگوی خوبی برای ساماندهی صادرات این محصول با ارزش باشد.

در این آیین از ‪11 واحد نمونه استان خوزستان شامل شرکت دزنوش دزفول، شرکت نفت پاسارگاد، گروه ملی صنعتی فولاد ایران، صنایع غذایی فدلک، زمرد آرد ایذه، شرکت مهندسی نیک تابان دز، کشت و صنعت گلستان دزفول، شیر پاستوریزه پگاه خوزستان، شرکت تولیدی رینگ سایپا، تعاونی صنایع غذایی فرید بهبهان و نصب و تعمیرات نیروگاه های خوزستان در زمینه رعایت اصول استاندارد تجلیل شد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٧ مهر ۱۳۸٧
  اختصاص 80 درصد تسهیلات صندوق تعاون خراسان شمالی به کشاورزی
  رئیس اداره سرپرستی صندوق رفاه تعاون خراسان شمالی گفت: در شش ماهه اول امسال بیش از 80 درصد تسهیلات صندوق تعاون به بخش کشاورزی استان اختصاص یافته است.         

علیرضا شهرکی افزود:  طی شش ماهه اول سال جاری 35 میلیارد ریال تسهیلات به تعاونی ها پرداخت شده که بالغ بر 80 درصد مربوط به بخش کشاورزی بوده است.

وی افزود: تسهیلات سپرده گذاری شامل 50 میلیون ریال برای خرید واحد مسکونی، 20 میلیون ریال خرید کالا و 10 میلیون ریال وام جعاله (تعمیرات مسکن ) است و به اعضای فعال و مستقل تعاونی ها تا سقف 80 میلیون ریال تسهیلات سرمایه در گردش پرداخت می شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: صندوق تعاون با ارائه تسهیلات و طرح های قرض الحسنه چهار درصد و تعاونی 9 درصد آماده ارائه خدمات در کلیه بخش ها به تعاونگران خراسان شمالی است.

وی با اشاره به بخش های مختلف کشاورزی از قبیل زراعت، دامپروری و باغداری افزود: نظارت، کنترل، راهبری شعب صندوق تعاون و پیگیری تعامل نیازهای صندوق در استان با ادارات از وظایف این سرپرستی است.

شهرکی با بیان اینکه اقتصاد اسلامی الگوی اقتصاد تعاونی هاست، عنوان کرد: طرح ساماندهی تعاونی های سهام عدالت و طرح مسکن مهر از سیاستهای کلان اقتصادی دولت است.

وی بیان داشت: با سفر دوم رئیس جمهوری و هیئت دولت به خراسان شمالی، مبلغ 40 میلیارد ریال کمک در قالب تسهیلات به بخش مسکن مهر اختصاص یافت.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٧ مهر ۱۳۸٧
  ۶هزار نفر در شهرستان کازرون برای مسکن مهر پالایش شدند
  محمد رضا دیهیمی از پالایش شش هزار متقاضی در شهرستان کازرون فارس برای طرح مسکن مهر خبر داد.  

دیهیمی در جلسه شورای مسکن شهرستان کازرون، افزود: در این شهرستان برای طرح مسکن مهر با مشکل اساسی کمبود زمین مواجه بودیم که در این خصوص تمهیدات لازم اندیشیده شده و سازمان مسکن و شهرسازی نسبت به خریداری زمینهای مربوطه اقدام کرده است.

وی همچنین اظهار داشت: بحث مسکن و طرح مسکن مهر از مهمترین طرح های دولت به شمار می رود که باید همه دستگاه ها برای پیشبرد آن با یکدیگر همکاری کرده تا یکی از بزرگترین مشکلات جامعه مرتفع شود.

رئیس مسکن و شهرسازی استان فارس در عین حال متذکر شد: در طرح مسکن مهر دولت سازنده مسکن نیست بلکه نقش حامی را دارد و در این راستا حمایتهای لازم را به عمل می آورد تا تعاونیها و مردم بتوانند خانه های خود را بسازند.

دیهیمی یادآور شد: در سال 86 سهم استان فارس از طرح مسکن مهر حدود 100هزار واحد مسکونی بوده که تاکنون 255هزار نفر متقاضی این طرح شده اند.

وی عنوان کرد: طی مدت اخیر کار پالایش این دسته از متقاضیان توسط اداره کل تعاون استان انجام شده و در نهایت 115هزار نفر از سوی اداره تعاون به سازمان مسکن و شهرسازی معرفی شده اند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٧ مهر ۱۳۸٧

کمیته های تخصصی در اتاق تعاون تشکیل می شوند

  دبیر کل اتاق تعاون مرکزی از تشکیل کمیته های تخصصی در اتاق برای تقویت عملکرد گرایشهای مختلف تعاونی خبر داد.        

حسین رحمانی نیا تمام تعاونی ها و اتحادیه های کشور را عضو اتاق تعاون اعلام کرد و گفت: اتاق تعاون نماینده بخش مردمی تعاون است؛ بنابراین تمام شرکتهای تعاونی و اتحادیه ها عضو آن محسوب می شوند.

دبیر کل اتاق تعاون مرکزی اظهار داشت: اتاق تعاون جایگاه جدا از بخش تعاون ندارد به نحوی که می توان آن را پارلمان بخش تعاون محسوب کرد.

رحمانی نیا در پاسخ به پرسش عملکرد کمیته های تخصصی اتاق تعاون تاکید کرد: یکی از برنامه های اتاق فعال کردن کمیته های تخصصی در گرایشهای مختلف است.

وی ادامه داد: تعاونیها دارای گرایشهای مختلفی در کشاورزی، صنعت، خدمات، مسکن، مصرف، اعتبار و غیره هستند؛ بنابراین باید آنها را با کمک دانشگاهیان، تعاونیها و فعالان اقتصادی تقویت کنیم.

معاون سابق نظارت و ارزیابی وزارت تعاون در بخش دیگری از سخنانش گفت: یکی دیگر از اهداف کمیته های تخصصی انجام کار کارشناسی توسط آنها در گرایشهای مختلف تعاونی است.

دبیر کل اتاق تعاون مرکزی همچنین از دیگر وظایف کمیته های تخصصی اتاق به تهیه قوانین و لوایح مرتبط با بخش تعاونی در مواقع ضروری اشاره کرد و افزود: تهیه لوایح و انجام هماهنگی با دستگاههای اجرایی و پیگیری امور مربوط به تعاون ها از دیگر وظایف کمیته های تخصصی است. وی تصریح کرد: در حال حاضر زمینه تشکیل کمیته های تخصصی فراهم شده و کارهای آن در حال انجام است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٧ مهر ۱۳۸٧
  تفاهم نامه افزایش اشتغال بین کمیته امداد و تعاون یزد امضا شد
  کمیته امداد امام خمینی(ره) و اداره تعاون استان یزد در راستای اجرای سند کاهش فقر و با توجه به سیاستهای کلان اصل 44 اقدام به امضای تفاهم نامه کردند.  

مدیرکل کمیته امداد استان یزد، در مراسم امضای این تفاهم نامه اظهار داشت: این تفاهم نامه در راستای ایجاد اشتغال برای مددجویان تحت پوشش کمیته امداد با همکاری اداره کل تعاون به اجرا درخواهد آمد.

حمید نصیری افزود: ایجاد مجتمع های کارگاهی به منظور اشتغال مددجویان با استفاده از تسهیلات صندوق تعاون و توسعه و گسترش اطلاع رسانی به مددجویان این نهاد در زمینه تعاون و مسائل تعاونی از جمله برنامه های این تفاهم نامه است.

وی اولویت قرار دادن تامین منابع مالی مورد نیاز تعاونیهای مددجویی کمیته امداد از منابع صندوق تعاون، همکاری و مساعدت در زمینه بازاریابی و فروش محصولات تولیدی مددجویان از طریق اتاقهای تعاون همچنین اجرای دوره های آموزشی در زمینه های مدیریت، ارتقاء بهره برداری، کیفیت فناوری اطلاعات و سایر زمینه های مورد نیاز مددجویان کمیته امداد را از تعهدات اداره کل تعاون استان اعلام کرد.

امرالله فلاح زاده، مدیرکل تعاون استان یزد نیز خواستار همکاری کمیته امداد با این اداره در زمینه برگزاری دوره های آموزشی مورد نیاز، ایجاد یک ناحیه ویژه تعاونی شامل مجتمع کارگاهی به منظور استقرار شرکتهای تعاونی ویژه مددجویان در یکی از شهرستانهای استان شد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٧ مهر ۱۳۸٧

صدوریک میلیون دلار کالا توسط تعاونی های خراسان شمالی 

مدیرکل تعاون خراسان شمالی از صدور بیش از یک میلیون دلار کالا توسط شرکت‌های تعاونی این استان در نیمه نخست امسال خبر داد.

علیرضا بصیری عمده کالاهای صادر شده از سوی شرکت‌های تعاونی این استان را به کشورهای آسیای میانه ذکر کرد.
وی همچنین عمده کالاهای صادراتی را شامل، رنگ، چسب چوب، شیشه، موادغذایی و ورق گالوانیزه دانست.
این مسئول اظهار امیدواری کرد، تا با تقویت تعاونی‌های خراسان شمالی صادرات کالا این بخش بتواند جایگاه شایسته خود را در امر صادرات کالاهای غیرنفتی کسب کند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٧ مهر ۱۳۸٧

شرایط پرداخت تسهیلات اعتباری به تعاونی های مسکن مهر 

صندوق تعاون کشور شرایط پرداخت تسهیلات اعتباری خود را حداکثر به مبلغ 50 میلیون ریال و در قالب آماده سازی ساخت متناسب با ویژگی ها و پیشرفت فیزیکی پروژه تعاونی های مسکن مهر در قبال سپرده گذاری و تودیع آن توسط متقاضیان اعلام کرد.

تسهیلات اعتباری حداکثر به مبلغ 50 میلیون ریال توسط صندوق تعاون با سپرده گذاری هر عضو به مبلغ 25 میلیون ریال به مدت سه ماه با ضریب برابری 2 نسبت به میزان سپرده به شرکت های تعاونی مسکن مهر در امر آماده سازی ، تسطیح و محوطه سازی و ساخت و ساز با نرخ سود 9 درصد در سال و با دوره بازپرداخت 26 ماهه برای کمک به تامین بخشی ازسهم آورده متقاضیانی که امکان تامین سهم خود را دارا نمی باشند پرداخت می شود ، که صندوق تعاون با در نظر گرفتن شرایط شرکت های تعاونی امکان پرداخت تسهیلات به متقاضیان طی چند مرحله رافراهم می نماید.
بنا بر این گزارش هدف اصلی این موسسه کمک به اقشار و آحاد کم درآمد و زمینه سازی برای دریافت تسهیلات از بانکها جهت تکمیل و ساخت مسکن ذیربط می باشد.
براین اساس صندوق تعاون در تجمیع سپرده های اندک این اقشار جامعه و سوق دادن آن برای کمک به اجرای طرح ملی اقدامات موثری انجام داده است . علاوه بر اینکه صندوق تعاون با بکارگیری یک مکانیزم منطقی و معقول سعی در جلوگیری از همپوشانی اقساط تسهیلات دریافتی از شبکه بانکی با تسهیلات دریافتی از صندوق تعاون را داشته است مضاف بر اینکه این موسسه در قالب یک برنامه ریزی منطقی سعی در مدیریت صحیح در منابع و مصارف جهت اعمال حمایت لازم از همه شرکت های تعاونی مسکن مهر را در دستور کار خود قرار داده است .
قابل ذکر است در صورت عدم توانایی سپرده گذاری کامل توسط متقاضی ، پیش بینی شد تا بر اساس الگوی مقرر ، در مرحله اول ، در صورت سپرده گذاری به هر میزان و با ضریب دو برابر مشرط بر آنکه از حداکثر مبلغ ده میلیون ریال ( 20 درصد مبلغ تسهیلات اعطایی ) بیشتر نشود ، متقاضی می تواند جهت آماده سازی و تسطیح زمینهای واگذاری در قالب قرارداد منعقده و با رعایت دوره سپرده گذاری تسهیلات دریافت نماید و در مرحله دوم در صورت سپرده گذاری به هر میزان با ضریب دو برابر مشروط بر اینکه از حداکثر مبلغ بیست میلیون ریال (40 درصد مبلغ تسهیلات اعطایی ) بیشتر نشود ، متقاضی می تواند جهت اجرای فونداسیون و سایر عملیات ساختمانی در قالب قرارداد منعقده و با رعایت دوره سپرده گذاری تسهیلات دریافت نماید و در مرحله سوم در صورت سپرده گذاری به هر میزان با ضریب دو برابر مشروط بر آنکه از حداکثر مبلغ ده میلیون ریال ( 20 درصد مبلغ تسهیلات اعطایی) بیشتر نشود ، و در مرحله چهارم نیز در صورت سپرده گذاری به هر میزان با ضریب دو برابر مشروط بر آنکه از حداکثر مبلغ ده میلیون ریال ( 20 درصد مبلغ تسهیلات اعطایی ) بیشتر نشود ، متقاضی می تواند جهت عملیات ساختمانی در قالب قرارداد منعقده و با رعایت دوره سپرده گذاری ، تسهیلات اعتباری دریافت نماید.
شایان ذکر است که به منظور حمایت بیشتر از این شرکت های تعاونی و کمک به تامین بخشی از هزینه های عملیاتی اجرای طرح ، به مانده سپرده های تعاونی تا زمان عقد قرارداد جهت اعطای تسهیلات سودی به میزان 7 درصد به صورت روز شمار تخصیص و پرداخت می شود .
گفتنی است تسهیلات مذکور در قالب اخذ سفته به تعهد شرکت تعاونی و ظهر نویسی هر عضو ذینفع به میزان سهم خود و ظهر نویسی ضامن معتبر همراه با ارائه گواهی کسر اقساط از حقوق ماهیانه آنها قابل پرداخت می باشد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٦ مهر ۱۳۸٧
وظیفه بخش تعاونی، تولید با امنیت شغلی بیشتر است
 
معاون کار آفرینی و اشتغال وزارت تعاون گفت: تمام ابزارهای بخش تعاونی در خدمت تولید وسرمایه گذاری با امنیت شغلی بیشتر است.
"منوچهر یزدانی"  در همایش ملی تعاون و کار آفرینی با بیان این مطلب افزود: از جمله وظایف تعاونی ها توسعه روحیه تعاونی با در اختیار گذا"منوچهر یزدانی" معاون وزیر تعاونشتن ابزارهای لازم در مسیر ایجاد شغل و بنگاههای اقتصادی است.
وی بخش تعاون را قوی تر از بخش خصوصی توصیف کرد و ادامه داد: شناسایی هرچه بهتر زمینه های اقتصادی برای تاسیس یک تعاونی، تشکیل تعاونی در آن منطقه را توجیه می کند.
این مقام مسئول تعاونی های فعال در کشور را به سه دسته تقسیم کرد و افزود: برخی تعاونی ها فقط ایجاد اشتغال برای اعضای خود را پیگیری می کنند، که این نوع نگاه، محصول اقتصاد لیبراستی است.
وی ادامه داد: برخی دیگر از تعاونی ها جنبه اجتماعی دارند و تعاونی های شرکت های بازرگانی و اقتصادی نیز به دنبال بهره بروری و حداکثر سود سرمایه هستند.
وی با برشمردن نوع دیگری از تعاونی ها گفت: تعاونی های مشاوره کار آفرینی مسئول توسعه کار آفرینی است که با نام بنیان های توسعه کار آفرینی روستایی تعاون در استانها شکل گرفته و کار کمک به سازماندهی تعاونی ها وبنگاههای کوچک را برعهده دارند.
یزدانی با اشاره به اینکه تمام مشغله فکری صاحبان تعاونی ها سود بیشتر در کارهای اقتصادی است، افزود: در شرکتهای سهامی عام این موضوع فرق می کند و تفاوت زیادی بین سهامداران عمده با جزء وجود دارد به شکلی که مدیران این شرکتها به دنبال سود بیشتر برای سهام داران عمده هستند.
به گفته این مسئول نقش دیگر تعاونی ها، ساماندهی مشاغل خصوصی است.
وی توضیح داد: واحدهای اقتصادی کوچکتر قدرت رقابت با واحدهای بزرگتر را ندارند و این تعاونی ها نقش ساماندهی و انسجام این واحدهای کوچکتر را عهده دارند.
معاون کار آفرینی و اشتغال وزارت تعاون با تاکید براینکه تعاونی ها درخدمت توسعه بنگاههای اقتصادی کوچک تر هستند افزود: 330 هزار تعاونی در کشور با بیش از 400 هزار عضو و هیت مدیره وجود دارد که بخشی از این تعاونی ها ، تعاونی های مسکن می باشند.
نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٧
آمار ارتباط ‌گران با ادبیات تاسف‌آور است

حبیب‌الله بهرامی گفت: ارتباط بین مردم و ادبیات وجود دارد اما آمار ارتباط‌گران با ادبیات در مقایسه با جمعیت کشور تاسف‌آور و ناامیدکننده است.

این شاعر و روزنامه‌نگار در گفت و گو با خبرگزاری (ایسنا) در خوزستان خاطرنشان کرد: آن زمانی که جمعیت کشور 30 میلیون نفر بود تیراژ یا شمارگان کتاب‌های ادبی 3000 نسخه بود اما حالا که جمعیت کشور به حدود 70 میلیون نفر رسیده شمارگان کتاب‌های ادبی به یک هزار نسخه رسیده که آن هم به فروش نمی‌رسد و شاعران و نویسندگان، کتاب‌های‌شان را باید به دوستان و آشنایان خود تقدیم کنند.

او ادامه داد: این درحالی است که متن برخی از فیلم‌های سینمایی و نمایش‌های اجرا شده و سریال‌های تلویزیونی که میلیون‌ها بیننده دارد از همین کتاب‌های ادبی است که حداکثر بیش از 3000 شمارگان ندارند.

بهرامی یادآور شد: تعدادی کتاب به اصطلاح ادبی از نوع رمان‌های بی‌محتوا و زرد - که بیش‌تر وقایع اتفاقیه هستند ـ نیز در کشور چاپ شده است که خوانندگان زیادی دارد اما به علت ضعیف بودن محتوا و تکنیک نمی‌توان آن‌ها را در ردیف اثرهای ادبی جای داد.

این شاعر با اشاره به ارتباط مردم با ادبیات عنوان کرد: یکی ادبیات می‌خواند تا وقت‌های بیکاری‌اش را با کتاب‌های ادبی پر کند و سرگرم شود. یکی هم هدفش از مطالعه کتاب کسب اطلاعات و آگاهی و دانش گرفتن پند و نکته و ... است. یکی هم هر دوی این موارد را دنبال می کند.

وی تاکید کرد: موانع و گرفتاری‌هایی که بر سر راه مردم برای انجام کار و فعالیت و زندگی وجود دارد وقت چندانی برای آنان نمی‌گذارد که به مطالعه بپردازند؛ هر چند که دنیای اینترنت و رادیو و تلویزیون نیز بیش‌تر وقت‌های بی‌کاری مردم به خصوص خانه‌نشینان را پر کرده و نیاز است که در این مورد راه‌کارهای لازم برای گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی اتخاذ شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٧
احیای مجدد دانشکده‌ تعاون در دانشگاه تهراندکتر محمد عباسی

وزیر تعاون از رییس دانشگاه تهران خواست تا با احیای مجدد دانشکده‌ تعاون در مدت سه سال دانش آموختگان این رشته با بسترسازی‌های مناسب جذب بازار کار شوند.

دکتر محمد عباسی در حاشیه‌ همایش ملی تعاون و کارآفرینی، کارآفرینی را مهمترین عامل تسریع روند اجرای سیاست‌های اصل 44 برشمرد و افزود: با این مقوله می‌توان به تامین ارزش افزوده در کشور دست یافت.

وی افزود: در حال حاضر بیکاری مهمترین مشکل کشور است ولی با تعامل میان بخش‌های دانشگاهی و تعاون و حرکت به سمت رویکرد کارآفرینی معضل در قالب تعاون برطرف خواهد شد.

عباسی به تشکیل بنیاد توسعه‌ تعاون و کارآفرینی اشاره و اظهار کرد: این بنیاد محل تجمیع اهل اندیشه و تعاون است که اگر به درستی از ظرفیت آنها استفاده کنیم فرصت‌های شغلی بی شماری خلق خواهد شد.

وزیر تعاون همچنین در خصوص روند اجرای طرح مسکن مهر گفت: تاکنون چهار و نیم میلیون نفر متقاضی طرح مسکن مهر ثبت نام کرده‌اند که 90 درصد این ثبت نام ها از طریق تعاونی‌ها صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در بررسی‌های صورت گرفته دو و نیم میلیون نفر واجد شرایط شناخته شده که پس از پالایش به سازمان مسکن و شهرسازی معرفی شده‌اند.

وی ادامه داد: وظیفه‌ وزارت تعاون و مقوله‌ مسکن مهر ایجاد ساخت در تعاونی‌ها و پیگیری وام‌های بانکی و نظارت بر روند ساخت و ساز واحدهای مسکونی و مقاوم سازی آنهاست.

عباسی تصریح کرد: در قالب صندوق تعاون در سه ساله‌ اول دولت نهم بیش از هزار میلیارد تومان تسهیلات به متقاضیان دادیم در حالی که در 14 سال قبل از دولت نهم این رقم 400 میلیارد تومان بود.

وی با اشاره به تاسیس بانک توسعه‌ تعاون گفت: بر اساس سیاست‌های کلی اصل 44 یکی از ظرفیت‌هایی که تعاونی‌ها دارند تاسیس بانک است که بانک توسعه و تعاون با سرمایه دولتی برای رشد بیشتر تعاونی‌ها ایجاد خواهد شد.

وزیر تعاون متذکر شد: اساسنامه‌ بانک توسعه‌ تعاون را با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی تدوین کرده‌ایم و مراحل تبدیل 300 شعبه‌ صندوق تعاون را به بانک دنبال می‌کنیم.

وی در پایان از رییس دانشگاه تهران خواست تا با احیای دانشکده‌ تعاون ظرف مدت سه سال دانش آموختگان این رشته با بسترهای مناسب جذب بازار کار شوند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٧
    90 درصد صادرات کشور خام فروشی است
  وزیر تعاون با انتقاد از اینکه 90 درصد صادرات کشور خام فروشی است، دولتی بودن اقتصاد کشور را از دلایل عمده پایین بودن سهم بخش تعاون در اقتصاد ملی دانست و گفت: راهکار افزایش سهم تعاونیها اجرای صحیح و دقیق سیاستهای اصل 44 قانون اساسی است.  

دکترمحمد عباسی در همایش ملی تعاون و کارآفرینی در تهران گفت: مطابق تکلیف برنامه و سند چشم انداز بیست ساله ایران باید به مردکترمحمد عباسی وزیرتعاونکز تعالی فناوری پیشرفته علمی منطقه تبدیل شود.

وزیر تعاون اظهار داشت: در اصول 43 و 44 قانون اساسی تعاون به عنوان یک رکن اقتصادی اجتماعی  دیده شده و از آن به عنوان یک تکلیف اجتماعی یاد می شود.

عباسی تصریح کرد: متاسفانه اتکا اقتصاد کشور به نفت باعث دامن زدن به تورم و اختلال در امر سرمایه گذاری شده و هر موقع که نفت درتعادل باشد تورم تک رقمی و در شرایط دیگر صعودی و دو رقمی می شود.

وزیر تعاون به سهم 5 درصد دو دهک اول و دوم جامع از اقتصاد سخن گفت و بیان داشت : این در حالی است که 50 درصد از اقتصاد در دست دو دهک بالای جامعه قرار دارد.

عباسی در ادامه سخنانش حل معضل اشتغال و توانمند سازی مردم را در اجرای دقیق قانون اساسی و سیاستهای اصل 44 دانست و گفت: تا زمانیکه این سخن اجرا نشود نباید انتظار داشته باشیم که بیکاری ریشه کن شود.

وی محقق سند چشم انداز بیست ساله را مستلزم سرمایه گذاری 3 هزار و 700 میلیارد دلاری اعلام کرد و افزود: وقتی اقتصاد کشور دولتی باشد معلوم است که سهم بخش تعاونی 5 درصد می شود.

وزیر تعاون ، تعاونی ها را اصولی ترین روش تامین عدالت اجتماعی دانست و تاکید کرد: متاسفانه 90 درصد صادرات کشور ما خام است و فناوریهای پیشرفته یا محصول نهایی نقش کمی در این بخش دارد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٧
سهم 40 درصدی تعاونی های تولیدی ازاشتغال بخش تعاونی
    مدیرکل تعاونی های تولیدی وزارت تعاون 40 درصد از اشتغال بخش تعاونی را مربوط به تعاونیهای تولیدی دانست و گفت: 1.2 میلیون اشتغال در بخش تعاونی از تعاویهای تولیدی است.    

عباس جوهری تعاونی های تولیدی کشور را 47 درصد از کل تعاونیها اعلام کرد و گفت: تعاونیهای تولیدی در 5 شاخه صنعت، معدن، فرش دستباف، کشاورزی و عمران فعالیت دارند.

مدیر کل تعاونی های تولیدی وزارت تعاون اظهار داشت: در بخش اشتغال 40 درصد از کل اشتغال تعاونیها مربوط به تعاونیهای تولیدی است.

وی اشتغال موجود در بخش تعاون را در حال حاضر 3 میلیون اشتغال اعلام کرد و خاطر نشان کرد: از رقم یاد شده 40 درصد معادل 1.2 میلیون اشتغال مربوط به تعاونیهای تولیدی است.

وی در زمینه امکان فعالیت تعاونیهای تولیدی در بخش صادرات بیان داشت: هم اکنون تعدادی از تعاونیها و اتحادیه ها هستند که تا 90 درصد تولیدات خود را صادر می کنند. این مقام مسئول در وزارت تعاون ادامه داد: برخی تعاونیهای فعال در بخش صادرات هم اکنون در صنعت و معدن، پسته و ماهیان گرمابی فعال هستند.

مدیر کل تعاونیهای تولیدی وزارت تعاون تقویت تعاونی های تولیدی صادرات گرا را خواستار شد و بیان داشت: هدف گذاری در توسعه تعاونیهای صادرات گرا می تواند به تحقق سهم 25 درصدی تعاون کمک کند.

جوهری توسعه صادرات غیر نفتی در بخش تعاون، گسترش فعالیتها در صنعت و معدن و کشاورزی را موجب کمک به تحقق سهم 25 درصدی بخش تعاون دانست و گفت: در حال حاضر فرش دستباف می تواند از طریق تعاونیها در بازارهای جهانی مطرح شود.

این مقام مسئول در وزارت تعاون افزود: ارتقای کیفیت حضور تعاونیها در بازارهای داخلی و خارجی برنامه ای است که از سال قبل آغاز شده و امسال نیز ادامه دارد ولی در کنار آن باید به ارتقای بهره وری بخش تعاون و دستیابی به استانداردهای جهانی نیز توجه شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٧
  لایحه تاسیس شرکت های دانش بنیان به مجلس می رود
  معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری از تنظیم لایحه تاسیس شرکتهای دانش بنیان برای ارائه به مجلس در روزهای آینده خبر داد.  

صادق واعظ زاده در حاشیه همایش ملی تعاون و کارآفرینی در جمع خبرنگاران گفت: لایحه شرکتهای دانش بنیان آخرین مراحل تنظیم خود را در دولت می گذارند و بزودی با قید فوریت به مجلس تقدیم می شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اظهار داشت: سهولت کسب وکار برای شرکتهای تعاونی و خصوصی دانش بنیان که تجارب علمی را عملی و تولید ثروت می کنند، از موارد مد نظر دولت در لایحه تقدیمی به مجلس است.

وی شرکتهای دانش بنیان تعاونی و خصوصی را در لایحه دولت، شرکتهایی دانست که مراحل ثبت و صدور مجوز برای آنها ساده است و افزود: تمام اختیارات دولت که در حال حاضر در بخشهای مختلف پخش شده در این شرکتها و یک مرجع واحد متمرکز خواهد شد.

وی به موارد دیگر مورد نظر دولت در این طرح اشاره کرد و بیان داشت: مسائل مربوط به واردات و صادرات نیز هم اکنون در دستگاه های مختلف دولتی به صورت پراکنده انجام می شود که قرار است در این شرکتها نیز به سهولت و بدون برخورد با اختیارات مراجع مختلف، انجام شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش به ارائه تسهیلات بانکی به این شرکتها اشاره کرد و گفت: برای این شرکتها امکانات گسترده نرم افزاری وسخت افزاری دیده شده است.

واعظ زاده پرداخت سرمایه از سوی دولت به این شرکتها به صورت ریسک در سرمایه گذاری را اعلام وخاطرنشان کرد: این شرکتها باید وارد عرصه های پر خطر اقتصادی شوند و کسب سود نمایند.

وی پرداخت تسهیلات به این شرکتها را منوط به داشتن صلاحیت از سوی آنها دانست و افزود: اگر این وام قابل برگشت نباشد دولت باید آن را یک سرمایه گذاری ملی قلمداد کند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با بیان اینکه اینگونه تسهیلات برای اولین بار است که در کشور پرداخت می شود، تاکید کرد: این کار به قانون نیاز دارد و امیدواریم که با انجام برخی مراحل نهایی در روزهای آینده به مجلس تقدیم شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٧
هدف ما تحقق اهداف کارآفرینی در بخش تعاونی است

تعاونی‌ها از طریق تشکل‌های خود می‌توانند جوانان جویای کار را برای ورود به بازار کار و توسعه مهارت‌های کارآفرینی خود آماده کنند.

دکتر غلامحسین حسینی نیا ـ معاون ترویج، آموزش و تحقیقات وزارت تعاون ـ با اعلام این مطلب، در همایش ملی تعاون و کارآفرینی اظهار کرد: در دنیای امروز کارآفرینی به عنوان موتور محرکه توسعه اقتصادی و اجتماعی مطرح است و هر نوع پیشرفتی را در دنیای پرپیچ و خم، منوط به انجام فعالیت‌های خلاقانه و کارآفرینانه می‌دانند.

وی گفت: با توجه به تاثیر مقوله کارآفرینی در اشتغالزایی، بی‌تردید توجه و تقویت کارآفرینی در بخش تعاونی می‌تواند ایجاد خلاقیت، استفاده از ظرفیت‌ها، رشد نوآوری، بهبود سطح درآمدها و افزایش رفاه عمومی را به دنبال داشته باشد.

حسینی‌نیا تصریح کرد: با تجمیع امکانات و منابعی که در دست مردم به عنوان سرمایه‌های خرد و درشت وجود دارد و نیز به کارگیری همه امکانات در پرتو خرد جمعی، می‌توان فضای مساعد و مناسبی را برای انجام فعالیتهای کارآفرینانه خلق کرد.

معاون وزیر تعاون با بیان اینکه مقوله کارآفرینی در بخش تعاونی از جایگاه ویژه‌ای در دنیا برخوردار است افزود: از آنجا که سرمایه‌گذاری یکی از تنگناهای اصلی در راه‌اندازی فعالیت‌های اقتصادی به شمار می‌آید، تعاونی‌ها می‌توانند از طریق تشکل‌های خود جوانان جویای کار را برای ورود به بازار و توسعه مهارت‌های کارآفرینی خود آماده کنند.

حسینی نیا تصریح کرد: در پرتو توجه مقام معظم رهبری به مقوله تعاون، امید است که بخش تعاونی بیش از هر زمان دیگری بتواند در مسیر رشد و تعالی قرار بگیرد و در تبدیل ظرفیت‌های بالقوه به بالفعل موثر واقع شود.

وی افزود: مقوله کارآفرینی در تعاون باید با دیدگاه علمی تبیین شود و هدف ما تحقق اهداف کارآفرینی در بخش تعاونی است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٧
  برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران در استان دهوک عراق
 
  دبیر اتاق تعاون آذربایجان غربی گفت: دومین نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران به زودی در استان دهوک عراق برگزار می شود.  

حسین اسماعیلی در جلسه تبیین اهداف این نمایشگاه که با حضور صاحبان واحدهای تولیدی و صنعتی خوی در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد گفت: این نمایشگاه به همت این اتاق و با هدف معرفی کالاها و محصولات ایرانی از 26 تا سی ام آبانماه سال جاری و با شرکت 70 واحد تولیدی و صنعتی، فنی و مهندسی و کشاورزی کشورمان در استان دهوک عراق برپا خواهد شد.

وی ادامه داد: این نمایشگاه با مجوز رسمی سازمان توسعه و تجارت ایران و وزارت بازرگانی در فضایی به مساحت دو هزار مترمربع در قالب 73 غرفه برگزار خواهد شد.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: با موافقت سازمان توسعه تجارت کشور واحدهای شرکت کننده در این نمایشگاه مشمول 80 تا صددرصد یارانه نمایشگاهی خواهند بود.

دبیر اتاق تعاون استان توجه بیشتر به کیفیت کالا، استاندارد و بسته بندی کالا را از شرایط واحدهای شرکت کننده در این نمایشگاه عنوان کرد و افزود: مصالح ساختمانی، مواد غذایی، محصولات پلاستیگی، لوازم خانگی، مبلمان اداری، آهن آلات انواع خودرو و خشکبار از جمله کالاهای مزیت دار برای عرضه در این نمایشگاه است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٧
 سهم اداره تعاون 52 میلیون تومان شد !
هفدهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان که به ریاست معاون برنامه ریزی استاندار وبا حضور جمعی از مدیران دستگاه های اجرایی برگزار شد.        
مدیر کل دیوان محاسبات استان در این نشست گفت: مجموع اعتبارات استان در سال 85 ، یکصد و نود و نه میلیارد تومان بوده است که 45 دستگاه از این اعتبارات بهرمند شده اندکه بیش از یک میلیارد و 700میلیون تومان از مرحله اول توزیع اعتبارات مازاد استان در بیش از 80 سرفصل در زمینه های مختلف اجتماعی ، فرهنگی ، آموزشی ، عمرانی درمانی تخصیص یافت.
ریسمانیان افزود: سازمان آموزش و پرورش با یکصد و سی میلیارد تومان بیشترین و حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی با یک صد و هشت میلیون تومان کمترین اعتبارات را به خود اختصاص دادند.
وی ادامه داد: میزان اعتبارات تملک دارایی های استان در سال 85 یکصد وبیست و یک میلیارد تومان بوده است که این اعتبارات بین 68 دستگاه اجرایی استان تقسیم شده است که اداره کل راه و ترابری با 20میلیارد تومان بیشترین سهم و اداره تعاون با 52 میلیون تومان کمترین بهرمندی را از این اعتبارات داشته اند.
همچنین در این نشست رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گزارشی از عملکرد این دانشگاه بیان کرد.
میرمحمدی ارتقاء رتبه پژوهشی استان از 16 به 5 ، راه اندازی بخشICU ،CCU و دیالیز در همه شهرستانها، ایجاد اورژانس مسمویت در بیمارستان شهید رهنمون، اخذ مجوز ایجاد دانشکده داروسازی ، راه اندازی کلینیک پیشگیری از بیمیهای قلبی برای اولین بار در کشور، راه اندازی واحد پای دیابتی ، راه اندازی کلینیک های درمان لیزر در بیماریهای چشمی، بازتوانی با انفاکتوس قلبی و پذیرش دانشجو در چندین رشته تخصصی، دکترا و کارشناسی ارشد برای اولین بار در کشور را از مهمترین اقدامات این دانشگاه در سال گذشته بر شمرد.
وی همچنین از اجرای طرح ساماندهی اورژانس های استان و اختصاص 32 دستگاه آمبولانس به اورژانس ها خبر داد.
نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٧
  حضور بخش تعاونی ایران در کنفرانس بین المللی تعاونی های گردشگری
  کنفرانس بین المللی تعاونیهای گردشگری با حضور بخش تعاونی ایران با هدف گسترش تعاونیهای گردشگری در سطح جهان در شهر جیپور هندوستان گشایش یافت .
  در این کنفرانس بین المللی موضوعاتی از جمله نشر دانش گردشگری، پرورش مهارت و نگرش های مردم برای کنترل امور، برنامه ریزی زنجیره ارزش بخش تعاونی، تعیین سطوح مهارت برای دسترسی سطح ارزش و تدارک تعاملات فنی با هدف برقراری ارتباط، بازاریابی و جذب ارزش ها مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.
بنابر این گزارش، در این کنفرانس بین المللی که به مدت دو روز برگزار خواهد شد، نمایندگانی از کشورهای نپال، اندونزی، پاکستان، سنگاپور، ایلات متحده، عربستان، کویت، ژاپن و مالدیو حضور دارند.
نخستین کنفرانس بین المللی تعاونیهای گردشگری به همت دفتر منطقه ای اتحادیه بین المللی تعاون در آسیا و اقیانوسیه (ICA- ROAP ) و سازمان های تعاونی محلی هندوستان در جیپور برگزار می شود.
نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٧
  امضای تفاهمنامه بین کمیته امداد امام خمینی و اداره کل تعاون استان یزد
  در راستای اجرای سند کاهش فقر و با عنایت به سیاست های کلان اصل 44 قانون اساسی و مواد قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی، تفاهم نامه ای فی مابین کمیته امداد امام خمینی(ره) و اداره کل تعاون استان یزد منعقد شد.   مدیرکل کمیته امداد امام خمینی استان یزد هدف از امضای این تفاهم نامه را همکاری در زمینه حمایت از شرکت های تعاونی تولیدی- صنفی ویژه مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و ارتقای سهم بخش تعاون در فعالیت های صنفی و صنعتی مددجویان این نهاد دانست و اعلام کرد: از جمله برنامه های این تفاهم نامه، ایجاد مجتمع های کارگاهی به منظور اشتغال مددجویان با استفاده از تسهیلات صندوق تعاون و توسعه و گسترش اطلاع رسانی به مددجویان این نهاد در زمینه تعاون و مسایل تعاونی است.
مهندس حمید نصیری برخی از تعهدات اداره کل تعاون استان را در اولویت قرار دادن تامین منابع مالی مورد نیاز تعاونی های مددجویی کمیته امداد امام خمینی از منابع صندوق تعاون، همکاری و مساعدت در زمینه بازاریابی و فروش محصولات تولیدی و همکاری و مساعدت در زمینه و فروش محصولات تولیدی مددجویان از طریق اتاق های تعاون و همچنین اجرای دوره های آموزشی در زمینه های مدیریت، ارتقای بهره برداری، کیفیت و فن آوری اطلاعات و سایر زمینه های مورد نیاز مددجویان کمیته امداد اعلام کرد.
فلاح زاده مدیرکل تعاون استان یزد نیز متقابلا خواستار همکاری کمیته امداد با این اداره در زمینه برگزاری دوره های آموزشی مورد نیاز، ایجاد یک ناحیه ویزه تعاونی شامل مجتمع کارگاهی به منظور استقرار شرکت های تعاونی ویزه مددجویان زیر پوشش این نهاد در یکی از شهرستان های استان و ترویج آن در سایر شهرستان ها و همچنین در اولویت قرار دادن اداره تعاون در واگذاری فضاها و مراکز خدماتی شد.
در راستای تحقق یافتن تعهدات طرفین این تفاهم نامه کمیته پیگیری متشکل از نمایندگان دو اداره کل تشکیل شد.
نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٧
    تاسیس شرکت تعاونی جامعه نابینایان
رئیس اداره بهزیستی مشهد گفت: هزینه تحصیل 50 دانشجو در مقاطع تحصیلات دانشگاهی که تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند، اغلب پرداخت می شود.     

اسماعیل عفت پناه در مراسم روز جهانی عصای سفید افزود: با وجود محدودیت های نابینایان که از معلولین دیگر بیشتر است باعث افتخار است که هوش و استعداد آنها در زمینه تحصیل بی نظیر است.

این مقام مسئول با اشاره به آموزشهایی که در بهزیستی برای نابینایان در نظر گرفته شده اظهار داشت: حدود 28 هزار و 800 نابینای تحت پوشش در مشهد داریم که به صورت مستمر و یا غیر مستمر از بهزیستی سرویس دریافت می کنند و آموزش هایی در زمینه جهت یابی و بریل و غیره برای ایشان در نظر گرفته شده است.

وی به تاسیس شرکت تعاونی جامعه نابینایان اشاره کرد و افزود: این شرکت تعاونی 192 عضو داشته که این افراد در سال گذشته برای ساخت مسکن هر کدام چهار میلیون تومان حمایت مالی بلاعوض جهت ساخت مسکن دریافت کردند.

وی در ارتباط با خدمات درمانی ارائه شده به معلولین خاطر نشان ساخت: تاکنون به 700 نفر خدمات بیمه مکمل ارائه شده که با استفاده از این سهمیه می توانند به صورت کامل از خدمات درمانی بهره ببرند.

وی در پایان برخی از خدمات ارائه شده از سوی بهزیستی را بر شمرد و گفت: اقداماتی در زمینه تامین وسایل کمک آموزشی، تخفیف بلیت هواپیما برای 95 نفر، ایجاد اشتغال و کمک در کاریابی برای 300 نفر، آموزشی تخفیف بلیط هواپیما برای 95 نفر، ایجاد اشتغال و کمک در کاریابی برای 300 نفر، هزینه کرد یک میلیون و 200 هزار تومان جهت ایاب و ذهاب از فعالیت هایی است که اخیرا خدمت رسانی و حمایت معلولین انجام شده است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٧

اختصاص ‪۱۵۰‬میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرحهای بخش تعاونی

مدیرکل تعاون استان گیلان خواستار اختصاص ‪۱۵۰‬میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرحهای بخش تعاونی در سفر دور دوم هیئت دولت به استان گیلان شد.

ولی الله نمایشی افزود: این میزان اعتبار برای راه‌اندازی شرکتهای تعاونی و طرحهای نیمه تمام بخش تعاون در استان نیازاست، که با راه‌اندازی این شرکتهای تعاونی برای هفت هزار و ‪۵۰۰‬ نفر در استان فرصت شغلی ایجاد می ‌شود.

مدیرکل تعاون گیلان در ادامه ایجاد پنج اداره تعاون در شهرستانهای املش، سیاهکل، شفت، ماسال و رضوانشهر از شکل نمایندگی به اداره و پنج میلیارد تومان اعتبار برای کمک به صندوق تعاون گیلان را از رئیس جمهور درخواست کرد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٧
  واگذاری مسکن در کوتاه‌ترین زمان درزنجان 
  مدیرکل تعاون استان زنجان گفت: مسکن مهر را در کوتاه‌ترین زمان به متقاضیان زنجانی تحویل می‌دهیم.       

محمدمهدی اعلایی در حاشیه بازدید مدیرکل تعاون استان اردبیل و هیئت همراه از کارگاه ساخت مصالح و محل اجرای پروژه مسکن مهر در شهر زنجان افزود: تلاش می‌کنیم در صورت تامین آورده اعضا در موعد مقرر و در کوتاه‌ترین زمان ممکن واحد‌ها را ساخته و به متقاضیان آن تحویل دهیم.

وی همچنین به نظارت دقیق تیمی متشکل از تعدادی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها در محل بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون استان بر عملکرد و مصالح استفاده شده توسط پیمانکاران پروژه‌های مسکن مهر اشاره کرد.

اعلایی افزود: ماهانه گزارشی از روند پیشرفت پروژه‌ها در اختیار مسئولان و متولیان امر قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: با عنایات خداوند و تلاش مسئولان در خصوص ساخت پروژه‌های مسکن مهر استان زنجان جزو استان‌های پیشرو و الگو در مورد ساخت و اجرای مسکن مهر در کشور است.

مدیر کل تعاون استان زنجان گفت: مردم و همشهریان می‌توانند از مراحل ساخت پروژه‌های مسکن مهر شهر زنجان بازدید کنند.

اعلایی یادآورشد: در مرحله اول قرعه‌کشی مسکن مهر در شهر زنجان اسامی شش  هزار نفر اعلام شده که مرحله دوم آن نیز به زودی از سوی شرکت تعاونی مهر زنجان اعلام خواهد شد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٧
  افزایش 449 درصدی تشکیل تعاونی ها
  فرماندار شهریار گفت: طی سه سال گذشته 83 درصد جذب سرمایه شهریار در بخش صنعت بوده است.  

محمدعلی عرفان اظهار داشت: افزایش هزار و 542 درصدی سرمایه گذاری در بخش صنعت و جذب 83 درصدی سرمایه در بخش صنعت در شهریار نشان از پیشرفت بسیار خوب شهرستان و تلاش مسئولان شهریار دارد.  

وی افزود: از 100 درصد سرمایه گذاریها در شش سال گذشته 90 درصد طی سه سال گذشته در دولت نهم انجام شده است.

این مسئول خاطرنشان کرد: باید زمینه برای بیان کردن هنرمندانه این آمار و پیشرفتها فراهم شود تا مردم با دستاوردهای این دولت طی سه سال گذشته بیشتر آشنا شوند.

عرفان منش عنوان کرد: افزایش 449 درصدی تشکیل تعاونیها، افزایش دو هزار و 226 درصدی اعضای تعاونیها، افزایش هزار و 255 تعداد اشتغال درتعاونیها و افزایش هزار و 441 درصدی فرصتهای اشتغال در بخش تعاونی در راستای اجرایی شدن اصل 44 قانون اساسی در شهریار انجام شده است. 

فرماندار شهریار یادآور شد: همچنین عملیات اجرایی احداث مترو تهران - شهریار و مترو کرج - ملارد، افزایش بیش از 200 درصدی تسهیلات به ایثارگران، احداث و راه اندازی پاسگاه پلیس راه شهریار و افزایش 50 درصدی مراکز و کانونهای فرهنگی از دیگر کارهای اجرایی در این شهرستان است.

وی در بخش دیگری متذکر شد: شهریار اولین شهرستانی است که که برای دو پروژه خارجی در آن سرمایه گذاری شده و هم اکنون در ستاد برگزاری استان در حال پیگیری است.

این مسئول خاطرنشان کرد: در راستای کاهش آمار بیکاری در این شهرستان، ابتدای سال 84 آمار بیکاری در این شهرستان 6/11 درصد بود و در ابتدای سال 87 آمار نرخ بیکاری به 6/9 درصد کاهش یافت.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧
دکتر محمد عباسی وزیر تعاون از بیماران بیمارستان حکیم جرجانی گرگان عیادت کرد
حضور وزیر تعاون در بیمارستان حکیم جرجانی گرگان
حضور وزیر تعاون در بیمارستان حکیم جرجانی گرگان
عیادت وزیر تعاون از بیماران بیمارستان حکیم جرجانی گرگان
عیادت وزیر تعاون
از بیماران بیمارستان
حکیم جرجانی گرگان
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧
  70 درصد اقتصاد ایران دولتی است
اجرای بخشی از طرح تحول اقتصادی از آذرماه

وزیر تعاون

  وزیر تعاون با بیان این که 70 درصد اقتصاد ایران دولتی است از اجرای بخشهایی از این طرح از آذرماه سال جاری خبر داد. 
  دکتر محمد عباسی در جمع احزاب سیاسی حزب الله گرگان در تالار فخرالدین اسعد گرگانی، افزود: اصلاح نظام مالیاتی، بانکی، گمرکی ، توزیع کالا و خدمات، بهره وری، یارانه ها و ارزش گذاری اصلاح نظام بانکی، هفت محور طرح تحول اقتصادی دولت را تشکیل می دهند.

وی اظهار داشت: اجرای این طرح، امیدهای زیادی را برای جامعه فراهم می کند و نقد منصفانه برای اجرای هر چه بهتر آن خوب است اما نقدهای غیرمنصفانه به ضرر مردم تمام می شود. 

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر به دلیل مسائل گذشته و ساختار کشور، 70 درصد از اقتصاد ایران دولتی است و مردم تنها در 30 درصد از سرمایه گذاری ها و فعالیتهای اقتصادی حضور دارند که این امر رشد اقتصادی را تحت تاثیر قرار داده است.

به گفته دکترعباسی، با اجرای طرح تحول اقتصادی و توانمندسازی افراد، همه مردم در جریان فعالیت های اقتصادی قرار می گیرند و در آن حضور موثر خواهند داشت.

وزیر تعاون، نظم بخشیدن به فعالیتهای اقتصادی را از جمله مزیتهای طرح تحول اقتصادی بیان و عنوان کرد: عرصه اجرای طرح تحول اقتصادی، عرصه ای تاریخی است که می توان رفتارهای اقتصادی موجود در جامعه را با قواعد صحیح آن اصلاح کرد.

وی با اشاره به اینکه 60 درصد از اجرای طرح تحول اقتصادی را مردم به طور مستقیم و غیر مستقیم مدیریت می کنند، افزود: هم اینک بسترهای اجرای طرح تحول اقتصادی در کشور از جمله اراده قوی دولت، قانونی بودن و جامعیت طرح وجود دارد و ارکان نظام اسلامی اعم از قوای مقننه، مجریه، قضائیه و جناحهای مختلف، آن را قبول دارند.

وی بیکاری را مشکل بزرگ کشور دانست و بیان داشت: دولت با وقت گذاری، توانمندسازی و تشکیل صندوقهای ضمانت سرمایه گذاری باید این مشکل را حل کند که این مسائل در طرح تحول اقتصادی نیز گنجانده شده است.

عباسی با اعلام اینکه بناست امسال 200 هزار میلیارد ریال از طبقات مختلف جامعه مالیات گرفته شود، گفت: نحوه دریافت مالیات فعلی از افراد در جامعه، فاصله طبقاتی زیادی را بین مردم ایجاد کرده و افراد واقعی که باید مالیات دهند از آن فراری هستند.

وی تاکید کرد: بنابراین لازم است که مدیران اجرایی دستگاهها به منظور بستر سازی برای این طرح و افراد دلسوز نظام نیز برای این که جلوی سم پاشی عده ای از سوء استفاده کنندگان  را بگیرند، با این طرح آشنا شوند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧

فعالیت‌های مسکن مهر در استان موفقیت‌آمیز به نظر می‌رسد

معاون امور عمرانی استانداری خوزستان گفت: با تصویب طرح جامع مسکن خوزستان، اطلاعات شهرها و روستاهای استان در زمینه کمبود مسکن جمع‌آوری شد.

دکترسیدعباس طباطبایی اظهار داشت: با جمع‌آوری اطلاعات کافی از واحدهای مسکونی بادوام، کم‌دوام و بی‌دوام شهرها و روستاها، نیاز استان به تعداد واحدهای مسکونی مورد نیاز برآورد شده است.
به گفته وی بر اساس اطلاعات موجود، برنامه ریزی‌های لازم در زمینه ساخت مسکن و بازسازی واحدهای مسکونی صورت می‌گیرد.
طباطبایی از تصویب طرح جامع مسکن استان خبر داد و تأکید کرد: با اجرای کامل این طرح، نیاز استان تا سال 1405 در بخش مسکن تأمین می‌شود.
وی افزود: در اواخر سال 86 با انتخاب مشاور طرح، جلسه نهایی برگزار و نواقص طرح جامع مسکن خوزستان مورد بررسی قرار گرفت.
معاون امور عمرانی استانداری خوزستان خاطرنشان‌ کرد: بررسی‌های صورت گرفته از سوی مشاور این طرح نشان‌دهنده 11 درصد کمبود مسکن در شهرها و 24 درصد در روستاهای خوزستان است.
وی سیاستگذاری‌های ملی در زمینه مسکن استان تا سال 1390 و 1405 را با محوریت طرح جامع مسکن خوزستان دانست و گفت: با اجرای طرح جامع مسکن، ضرورت مقاوم سازی مسکن روستایی بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند.
طباطبایی همچنین عنوان کرد: فعالیت‌های مسکن مهر در تمام مراحل اجرایی از قبیل پذیرش افراد، تشکیل تعاونی و ساماندهی آنها، تحویل زمین به 48 هزار واحد، آغاز عملیات اجرایی و آماده‌سازی موفقیت‌آمیز به نظر می‌رسد.
به گفته وی در طرح جامع مسکن استان، وضعیت تحولات جمعیتی، ابنیه مسکونی بر اساس نوع مصالح بادوام، کم‌دوام و بی‌دوام، عمر بنا و همچنین وضعیت میزان تراکم ساختمانی مورد ارزیابی قرار گرفته است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧
  توجه ویژه به بخش تعاونی در بودجه 88
  معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون از تدوین آئین نامه های اجرایی توسط دولت برای کمک به جهش در بخش تعاون و اشتغال کشور خبر داد و گفت: دولت در بودجه 88 توجه ویژه ای برای افزایش سهم بخش تعاونی در اقتصاد ملی خواهد داشت. مهندس منوچهر یزدانی  

مهندس منوچهر یزدانی از روند حرکتی بنیادهای توسعه کارآفرینی و اشتغال در استانها اظهار رضایت کرد و گفت: بنیادها در حال حاضر در مرحله ارائه طرح و دریافت زمین برای ساخت مراکز هستند.

معاون کارآفرینی واشتغال وزارت تعاون اظهار داشت: خوشبختانه چون این بنیادها در مراحل اولیه تشکیل و راه اندازی هستند سیستم انقباضی بانک مرکزی تاثیر تخریبی بر آنها نگذاشته است.

یزدانی از پیشرفت خوب کار بنیادها در برخی استانها خبر داد و بیان داشت: در استانهایی مانند همدان و کرمانشاه کار جلوتر است به نحوی که در مرحله فراخوان کارجویان و سنجش توانمندیهای آنان هستند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا 300 هزار اشتغال پیش بینی شده از طریق بنیادها تا پایان سال جاری محقق می شود یا خیر؟ گفت: از نظر تعهد ایجاد اشتغال و داشتن ظرفیت این امر قابل قبول است ولی شاید به دلیل تکمیل نشدن پروژه ها از لحاظ بهره برداری به رقم یاد شده دست نیابیم.

معاون کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون در خصوص سیاستهای اجرایی اصل 44 قانون اساسی و الزامات قانونی قابل اجرا در بخش تعاون نیز تاکید کرد: در هر حال قانون مربوط به این موضوع در ماههای گذشته ابلاغ شد و هم اکنون مسئولان در حال تهیه آئین نامه های اجرایی هستند.

یزدانی یکی از بخشهای مهم قانون سیاستهای اجرایی اصل 44 را بخش تعاون اعلام کرد و گفت: دولت در تدوین بودجه سال 88 و تعیین سهم بخش تعاون برای دستیابی به سهم25 درصد توجه خوبی را دارد.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش اجرای کارها را تاکنون به صورت سنتی ارزیابی کرد و افزود: با اجرایی شدن آئین نامه های مصوب دولت و توجهات خوب در بودجه می توان شاهد جهش در بخش تعاون و اشتغال کشور بود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧
خرید تضمینی مرغ از سوی سازمان جهاد کشاورزی استان

رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونیهای مرغداری خوزستان گفت: خواستاریم معاونت پشتیبانی امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان برای جلوگیری از متضرر شدن تولیدکننده به خرید تضمینی مرغ بپردازد.

عبدالرضا رضایی توضیح داد: در حال حاضر قیمت خرید هر کیلوگرم مرغ زنده یک هزار و 550 تومان می‌باشد و این در حالی است که قیمت تمام شده هر کیلوگرم مرغ برای تولید کننده یک هزار و 850 تومان است.

وی افزود: در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم مرغ از درب کشتارگاه 2 هزار و 600 تومان و در بازار 2 هزار و 750 تومان است. از جمله دلایل کاهش قیمت مرغ، بیشتر بودن میزان عرضه در مقابل تقاضا برای خرید مرغ بوده است.

رضایی تصریح کرد: امور پشتیبانی امور دام باید به خرید مرغ بپردازد و آن را برای زمانی که مرغ کمتر از میزان نیاز است، ذخیره کند تا در این صورت هم از تولید کننده و هم از مصرف کننده حمایت شود.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونیهای مرغداری خوزستان عنوان کرد: قیمت نهادهای مرغ همچون سویا و ذرت همانند گذشته می باشد و تغییری نیافته است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧
  اداره کل تعاون خوزستان ، تعاونی های بزرگفرماندار اهواز و مدیر کل تعاون خوزستان در حال مصاحبه تشکیل می دهد
فرماندار اهواز با اشاره به معضل بیکاری در مناطق حاشیه نشین خواستار همکاری و تعامل همه دستگاههای اجرایی و احساس مسئولیت همه مدیران در جهت رفع این معضل شد.
مهندس فدعمی در جلسه بررسی وضعیت اشتغال مناطق حاشیه نشین اهواز که در فرمانداری این شهر برگزار شده بود با اعلام این خبر خاطر نشان کرد: کلیه فارغ التحصیلان رشته های کشاورزی ساکن در مناطق حاشیه شهر اهواز توسط جهاد کشاورزی جذب و در مجتمع های کشاورزی، دامپروری و گلخانه ای مشغول به کار می شوند.
وی افزود: با هماهنگی انجام شده ، اداره کل تعاون علاوه بر ایجاد تعاونی های کوچک، ایجاد تعاونیهای بزرگ را در برنامه کاری خود قرار داده است تا اعضای بیشتری را جذب و تحت پوشش قرار دهد.
وی تکمیل سوله های موجود در کوی 22 بهمن، آموزش افراد توسط فنی و حرفه ای، تشکیل کارگاههای آموزشی اتومکانیک، برق، ساختمان و برق خودرو را از مهمترین برنامه های آینده برای بیکاران این مناطق عنوان کرد.
فرماندار اهواز تصریح کرد: دستگاههای مرتبط با اشتغال حاشیه موظف شده اند گزارش اقدامات انجام شده در این خصوص را هر دو هفته یکبار به ا فرمانداری گزارش کنند.
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧

مالزی از توسعه روابط با ایران استقبال می‌کند

معاون دبیر کل وزارت کار‌آفرینی و توسعه تعاون مالزی گفت: مالزی در نشست‌های تخصصی با ایران در زمینه‌های مختلف کسب و کار، تجارت و‌ مسکن حضور فعال داشته و این کشور از زمینه‌هایی که منجر به توسعه روابط با ایران می‌شود، استقبال می‌کند.

علوی‌بن حاج‌ابراهیم در حاشیه سومین نشست گروه ‌کاری مشترک تعاون ایران و مالزی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار فارس در اصفهان با تاکید بر اینکه نشست سوم در ایران ‌نشست موفقی بود، افزود: برگزاری این نشست‌ها موجب تقویت هرچه بیشتر روابط دوجانبه ایران و مالزی می‌شود.
وی اظهار داشت: دو طرف ایران و مالزی، خیلی خوب در زمینه گسترش روابط و اجرایی شدن مفاد توافقنامه تلاش می‌کنند و با پیگیری و کار مشکلات و موانع را حل می‌کنند.
معاون دبیر کل وزارت کار‌آفرینی و توسعه تعاون مالزی با اشاره به انتقال تکنولوژی از مالزی به ایران تصریح کرد: مالزی آمادگی انتقال فناوری به کشور‌های در حال توسعه از‌ جمله ایران را دارد و در صورتی که طرف مقابل خواستار و نیازمند این تکنولوژی باشد، دانش کارشناسی فناوری را به آن کشور منتقل خواهیم کرد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧

امضای یادداشت تفاهم بخش تعاونی ایران و مالزی

همزمان با برگزاری سومین نشست گروه ‌کاری مشترک تعاون ایران و مالزی، یادداشت تفاهم بخش تعاونی دو‌کشور در اصفهان به امضای طرفین رسید.

در مراسم اختتامیه سومین نشست گروه ‌کاری مشترک تعاون ایران و مالزی در زمینه همکاری‌های توسعه بخش تعاون دو کشور، یادداشت تفاهم بخش تعاونی ایران و مالزی به امضای طرفین رسید.
مدیرعامل صندوق تعاون کشور در این مراسم افزود: براساس یادداشت توافق این اجلاس در تهران، طرفین در هر دو کشور در قالب گروه‌های کاری به بررسی مسائلی همچون امور تجاری و نمایشگاهی، گردشگری، آموزش و بازدید‌های مطالعاتی، سرمایه‌گذاری و امور مالی همت داشته‌اند.
ماشاءالله عظیمی با اشاره به مفاد یادداشت تفاهم سومین نشست مشترک تعاون ایران و مالزی اظهار داشت: طرف مالزی حداقل شش‌ ماه قبل از برگزاری نمایشگاه تعاون سالانه خود در کوالالامپور، ‌طرف ایرانی را از مشخصات کامل و شرایط شرکت در نمایشگاه مطلع کند و طرف ایرانی هم پذیرفت که تعاونگران ایرانی و علاقمندان به حضور در نمایشگاه را در مدت معینی آماده و به طرف مالزی اعلام کند.
وی با اشاره به بند دوم این یادداشت تفاهم افزود: در خصوص سرمایه‌گذاری و امور مالی هم طرفین، با توجه به اینکه مقررات اجرایی تشکیل بانک توسعه تعاون جمهوری اسلامی ایران با همت مسئولان مربوطه و تاکید وزیر تعاون پایان یافته و به زودی شاهد افتتاح این بانک در ایران خواهیم بود، طرف مالزی تاکید کرده است در صورت تمایل و درخواست طرف ایرانی از بانک رعیت مالزی، مسئولان بانک مذکور،‌ هرگونه خدمات مشاوره‌ای مورد نیاز به طرف ایرانی را ارائه می‌دهد.
عظیمی با اشاره به بند سوم این یادداشت تفاهم افزود: امور آموزشی و بازدید‌های مطالعاتی ترویجی از جمله محور‌های مهم و اساسی مذاکره‌های امروز بوده است و هر دوطرف بر مبنای ظرفیت‌های موجود همکاری مصمم به اعزام کارشناسان و مدیران تعاونی‌های یکدیگر به کشور‌های مربوطه برای تحقیق پیرامون امکانات و دستاورد‌های آموزشی در زمینه تعاون و افزایش فعالیت‌های آموزشی‌ در زمینه تجربیات موفق آموزشی دو کشور هستند، همچنین استفاده از فرصت‌های آموزش طرفین و آشنایی کارآفرینان تعاون دو کشور در زمینه‌های مختلف فعالیت‌های تولیدی و تجاری تعاون مورد تاکید قرار گرفته است.
مدیر عامل صندوق تعاون کشور با اشاره به بند چهارم این یادداشت تفاهم تصریح کرد: از دیگر مذاکرات و مباحث منتهی به نتایجی که امیدوارم برای هر دوطرف سودمند و اثرگذار باشد، می‌توانم به مقوله سرمایه‌گذاری در امور مسکن و ساخت واحد‌های تجاری و مسکونی اتحادیه سپاه طی تفاهمنامه قبلی اشاره کرد و همچنین با‌ توجه به تدبیر دولت ایران برای ساخت 5/1 میلیون واحد مسکونی در قالب تعاونی‌های مسکن مهر برای تامین مسکن شهروندان ایرانی اشاره کنم که در این راه آمادگی مسئولان ذی‌ربط در وزارت تعاون ایران همواره اعلام و همچنان مصمم به شروع همکاری برای اجرای ساخت قسمتی از آن با توجه به انتقال تکنولوژی و فناوری‌های نوین هستیم.
عظیمی با تاکید بر اینکه صنعت گردشگری یک صنعت بسیار فراگیر است،‌ اظهار داشت: امروزه صنعت گردشگری صنعتی بسیار فراگیر، سودآور و اشتغالزاست و این یادداشت تفاهم می‌تواند در این زمینه به اقدامات اجرایی هر‌چه سریع‌تر طرفین در ارائه برنامه‌ها و تور‌های سیاحی کمک کند.
معاون دبیر کل وزارت کار‌آفرینی و توسعه تعاون مالزی نیز افزود: دولت مالزی شور و اشتیاق بسیاری برای همکاری برای توسعه کار‌آفرینی و تحول در راستای منافع دو کشور دارد.
علوی‌بن حاج‌ابراهیم اظهار داشت: در این نشست نظم و تلاش وزارت تعاون ایران ستودنی بود و در چهارمین نشست کار‌گروه مشترک ایران و مالزی در کوالالامپور میزبان هیئت ایرانی وزارت تعاون جمهوری اسلامی ایران خواهیم بود.
نشست یک روزه گروه‌کاری مشترک تعاون ایران و مالزی دوشنبه شب در اصفهان و پس از امضای یادداشت تفاهم از سوی نمایندگان ایران و مالزی به کار خود پایان داد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧
  مطمئن ترین شبکه خدمت به مردم تعاونی ها هستند
  رئیس آموزش و پرورش خراسان رضوی بر ایجاد زمینه های رفاهی و شغلی معلمان در جامعه تاکید کرد.     

غلامحسین افسری در اولین نشست مشترک بین مسئولان آموزش و پرورش و صاحبان صنایع استان خراسان رضوی گفت: یکی از راههای بسیار مهم که می تواند در بهره وری سازمان ها نقش داشته باشد ایجاد فضا و زمینه ای است که معلمان و کارمندان در آن احساس آرامش داشته باشند.

وی یکی از مهمترین عوامل جامعه را معلمان عنوان کرد و اظهار داشت: در هر زمینه ای که بخواهیم کارهای اصولی داشته باشیم باید به سمت آموزش و پرورش روی بیاوریم و همچنین هر چقدر ما بتوانیم آسایش معلمان را فراهم کنیم کمک اساسی به تربیت فرزندانمان در جامعه کرده ایم.

رئیس آموزش و پرورش خراسان رضوی بر ایجاد زمینه های رفاهی و شغلی برای معلمان تاکید کرد و افزود: تعاونیها یکی از راههای خدمت به معلمان است و همچنین هر چه بیشتر به معلمان خدمت کنیم به جامعه و آینده کشور خدمت کرده ایم.

وی با اشاره به این مطلب که باید در ارائه خدمات به فرهنگیان باید ارزش و کرامات آنها حفظ شود اذعان داشت: هر چقدر بتوانیم رضایت معلمان را جلب کنیم کمک به تعلیم و تربیت فرزندان خودمان کرده ایم.

در ادامه این نشست مدیرکل تعاون استان خراسان رضوی گفت: در حال حاضر صاحبان صنایع و افراد دولتی مطمئن ترین شبکه خدمت به مردم را تعاونی ها می دانند.

عباس قاسمی با اشاره به این مطلب که حدود هشتاد درصد مردم به آموزش و پرورش متصل هستند گفت: فلسفه وجودی ما در بخش تعاون و نظام اداری خدمت بی منت به مردم است.

وی وجود تعاونیهای خصوصی را یکی از رقبای اصلی تعاونی های دولت عنوان کرد و افزود: همه باید به سمتی پیش برویم که نگاهمان مشتری محور باشد و همچنین خدمات ما باید در قالب رقابتی ارائه شود.

قاسمی گفت: صاحبان صنایع مطمئن باشند که تعاونی ها جای امنی برای سرمایه گذاری است و باید آنها نگاه ویژه ای به تعاونی ها داشته باشند.

همچنین معاون سازمان بازرگانی خراسان رضوی در ادامه گفت: در حال حاضر یکی از دغدغه های دولت نهم تنظیم بازار است که سازمان بازرگانی به عنوان دستگاه اجرایی و متولی بعضی از خدمات در این امر نقش مهمی دارد.

علی غفوری مقدم اظهار داشت: هدف دولت در سطح کشور تقویت تعاونی ها است و سازمان بازرگانی به عنوان بخشی که در تصمیم گیری ها حضور دارد همکاری می کند.

وی گفت: سازمان بازرگانی آماده همکاری با آموزش و پرورش است و اگر سازمان آموزش و پرورش به کمک سازمان بازرگانی نیاز داشته باشد دریغ نخواهد کرد.

معاون پشتیبانی سازمان آموزش و پرورش در ادامه افزود: در استان خراسان رضوی اتحادیه تعاونیها حدود 160 هزار نفر عضو دارد که 120 هزار نفر آنها شاغل و 40 هزار نفر آنها بازنشسته هستند.

نصرالله مجتهد پور گفت: در سطح استان خراسان رضوی حدود 11 هزار واحد آموزشی در 48 منطقه وجود دارد که حدود 1 میلیون و 160 هزار دانش آموز در سطح استان خراسان رضوی مشغول به تحصیل هستند.

وی افزود: حدود 45 تعاونی فعال در سطح استان خراسان رضوی وجود دارد و همچنین با توجه به میزان حقوق دریافتی فرهنگیان تسهیلاتی که به آنها ارائه می شود کم است و باید این تسهیلات افزایش پیدا کند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧

مشکلات برخی تعاونی‌های مسکن به راحتی قابل حل است

دادستان استان زنجان گفت: مشکلات برخی تعاونی‌های مسکن استان زنجان به راحتی قابل حل است.

جعفر گلمحمدی در جلسه شورای قضایی استان زنجان اظهار کرد: بعضی از تعاونی‌های مسکن با کارهای غیرقانونی خود مسائل را پیچیده‌تر می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه تعاونی‌های برخی مشکلات را برای اعضا به وجود آورده‌اند، گفت: امیدواریم با همکاری شرکت‌های تعاونی مشکلات آنها را برطرف کنیم.
دادستان استان زنجان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یک رویه در زنجان در حال جا افتادن است که هر کسی خواسته‌های خود را با تجمع در مقابل سازمان مربوط انجام می‌دهد.
وی با بیان اینکه اگر ملکی جزو منابع طبیعی باشد کسی نمی‌تواند آن را وقف کند، تصریح کرد: تشخیص منابع طبیعی بودن از وظایف اداره منابع طبیعی است و اگر کسی به این تشخیص اعتراض داشته باشد می‌تواند به کمیسیون اعتراض کند.
در این جلسه همچنین نماینده هیئت بازرسی از تعاونی‌های مسکن نیز گفت: این هیئت از 12 تعاونی مسکن استان بازرسی کرده است.
وی به اهداف تشکیل هیئت بازرسی تعاونی مسکن اشاره کرد و گفت: نقل و انتقالات غیرقانونی، ممنوعیت خرید زمین‌های فاقد کاربری مسکونی و احراز شرایط کلی تعاونی‌های مسکن از مهم‌ترین اهداف تشکیل این هیئت بازرسی است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧
توانمندی تعاونی‌ها در بخش صادرات بسیار است
در کشورهای دنیا وقتی صنعتگر خارجی برای گرفتن وام تولیدی مراجعه می‌کند، به سرعت نتیجه می‌گیرد ولی در کشور ما به دلیل بروکراسی‌ها و پیچیدگی‌های متعدد سیستم بانکی، تولید کننده رغبتی برای گرفتن وام ندارد و اگر هم مراجعه کند با قوانین دست و پاگیر، سنگ اندازی‌های متعدد و نرخ بهره بالا مواجه می‌شود.

اسماعیل بازارچی ـ مدیرعامل تعاونی سازندگان لوازم خانگی و گازسوز ـ به خبرنگار تعاون ایسنا گفت: در حال حاضر دو بانک تجارت و صنعت و معدن را برای اعطای تسهیلات به بخش صنعت داریم که با وجود انتظار مساعدت در تسهیلات‌دهی، عملا برخورد مناسبی با تولیدکننده دیده نمی‌شود، از سویی وزارت تعاون هم به دلیل اندک بودن بودجه قادر به تامین مالی تعاونی ها نیست.

وی افزود: اگر صندوق تعاون به بانک توسعه تعاون تبدیل شود و سیاست‌های تولیدی را در پیش بگیرد، تعاونی‌ها به ویژه واحدهای تولیدی به لحاظ تامین مالی در نگرانی و مضیقه نخواهند بود.

بازارچی در ادامه تنها راه رونق صادرات کشور را تسهیل و فراهم کردن بسترهای صادراتی و تجهیز تولیدکنندگان و کارخانه‌داران داخلی به منابع مالی عنوان کرد و افزود: تعاونی‌ها در توسعه صادرات غیر نفتی و حضور در بازارهای جهانی از مزیت‌ها و پتانسیل‌های بالقوه و بسیاری برخوردارند؛ از این رو یکی از خواسته‌های ما،‌ امکان برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی توسط وزرات تعاون و واحدهای تحت پوشش آن است تا بتوان توانمندی‌های تعاونی را در بخش صادرات معرفی و در معرض دید جهانیان قرار داد.

مدیرعامل تعاونی سازندگان لوازم خانگی و گازسوز با تاکید بر فراهم کردن بسترهای توسعه صادرات گفت: معتقدم که فاکتورهای موثر برای صادرات ایران باید بازنگری و شرایط برای حضور کارخانه‌داران و صنعتگران،‌ در بازارهای هدف مهیا شود.

وی اضافه کرد: هم اکنون به کشورهای عراق، افغانستان، ترکیه و چندین کشور عربی و اروپایی صادرات داریم و در یکی از کشورهای ثالث نیز خط تولید قطعات مورد نیاز و منفصله اجاق گاز را راه اندازی کرده ایم.

بازارچی با بیان اینکه برای تامین مواد اولیه خود و جبران کمبود نقدینگی در مضیقه هستیم، گفت: خوشبختانه با داشتن انجمن صنایع همگن و واحد (R&D) و انجام کارهای تحقیقاتی، چنان چه مورد حمایت واقع شویم ضمن تامین مواد اولیه و کسب درآمد، واحدهای تولیدی تحت پوشش خود را تقویت خواهیم کرد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧

بانک ‌توسعه تعاون به زودی در کشور تشکیل می‌شود

مدیر عامل صندوق تعاون کشور گفت: بانک ‌توسعه تعاون با استفاده از تجربیات رعیت‌ بانک مالزی به‌ زودی در کشور تشکیل می‌شود.

ماشاءالله عظیمی در حاشیه سومین نشست گروه‌کاری مشترک تعاون ایران و مالزی امروز در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به مفاد یادداشت تفاهم میان دو کشور ایران و مالزی افزود: یکی از محور‌های گفتگوی هیئت ایرانی با هیئت مالزی در خصوص تبادل محقق و دانشجو برای همکاری در راستای استفاده از تجربیات رعیت بانک‌ مالزی که خود یک بانک تعاونی ‌است برای تشکیل بانک توسعه تعاون در کشور بوده است.
وی اظهار داشت: یکی از سیاست‌های مثبت جمهوری اسلامی ایران توسعه روابط با همه کشور‌های دوست و برادر است که یکی از کشور‌های استراتژیک که به ‌خاطر نزدیکی مواضع و ارزش‌های دینی و اسلامی مد‌نظر مسئولان قرار دارد، مالزی است.
عظیمی با تاکید بر اینکه مالزی در زمینه‌های مختلفی می‌تواند با ایران همکاری نزدیک داشته باشد تصریح کرد: مالزی در زمینه‌های بانکداری، سرمایه‌گذاری در بخش مسکن و گردشگری می‌تواند با ایران به دلیل فراهم بودن زمینه‌های همکاری، ‌ارتباط بسیار خوبی داشته باشد و محور‌های سه اجلاس مشترک در ایران و مالزی توانسته به توسعه روابط در بخش تعاون میان دو کشور کمک شایانی کند.
مدیر عامل صندوق تعاون کشور با تاکید بر اینکه مالزی می‌تواند در خصوص ساخت و ساز مسکن در ایران به فعالیت بپردازد اظهار داشت: مالزی تجربیات موفقی در خصوص استفاده از فناوری‌های نوین در زمینه ساخت مسکن دارد که این ‌فناوری‌های نوین شامل ساخت صنعتی مسکن، انرژی در مسکن، ‌سرعت در ساخت مسکن، زیبایی و استحکام با توجه به اقلیم ایران است.
وی افزود: در آینده نزدیک کارگروه‌های تخصصی و کاری، تفاهمنامه‌های کاری را امضا خواهند ‌کرد.
عظیمی خاطر نشان کرد: موارد بخش تخصصی بخش تعاون و استفاده از پتانسیل‌های مردمی برای ایجاد ارزش‌ افزوده در کشور از مباحثی بودند که در نشست سوم پیگیری شد و ما درصددیم تا از تجربیات کشور دوست و برادر مالزی در این زمینه‌ها استفاده کنیم.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧

فضای تعاونی‌های مصرف باید متحول شود

مدیرکل تعاون خراسان رضوی با اشاره به نقش تاثیرگذار و مهم تعاونی‌های مصرف ارگان‌ها و نهادهای مختلف گفت: فضای داخلی و نحوه خدمات‌رسانی این تعاونی‌ها باید متحول شود.

حسن قاسمی علی‌آبادی در نشست مشترک مسئولان آموزش و پرورش با صاحبان صنایع و مدیران تعاونی‌های مصرف فرهنگیان خراسان رضوی افزود: تعاونی‌ها شبکه مطمئن ارائه خدمات و فروش کالا به مردم هستند که از همان روزهای آغازین انقلاب نقش موثر و مهمی را در تقسیم و فروش اجناس مورد نیاز مردم داشتند.
وی ادامه داد: در این بحث، نگاه باید به آینده باشد و ارائه خدمات و فضاهای فروشگاه‌ها باید مدرن و مناسب طراحی شوند.
قاسمی تاکید کرد: اگر فضاها نامناسب و شیوه برخورد با مشتریان به دور از ادب و احترام باشد، نه‌تنها تعداد مشتریان کاهش می‌یابد بلکه مدیران صنایع نیز به این شیوه فروش اطمینان نخواهند داشت.
در ادامه این نشست، همچنین معاون اداره بازرگانی خراسان رضوی نیز گفت: این سازمان آمادگی کامل برای کمک و همکاری با تعاونی‌های مصرف فرهنگیان را دارد.
علی غفوری‌ مقدم‌ اضافه کرد: وظیفه سازمان بازرگانی سیاستگذاری در فروش کالاهاست، اما برای حمایت از فرهنگیان کشور در کمک به تعاونی‌های مصرف این قشر آماده‌ایم.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳۸٧

بانک تعاون تا پایان امسال در کشور تأسیس می‌شود دکتر محمد عباسی

وزیر تعاون از تأسیس بانک تعاون تا پایان سال جاری در کشور خبر داد.

دکتر محمد عباسی که برای شرکت در جلسه شورای اداری گلستان به این استان سفر کرده بود، در جمع مدیران صندوق تعاون استان گفت: اساسنامه ایجاد این بانک هم‌اکنون به کمک وزیر اقتصاد و دارایی تهیه و 5 هزار میلیارد تومان به عنوان سرمایه اولیه پیش‌بینی شده است.
وی افزود: این اعتبار را بانک مرکزی از صندوق ذخیره ارزی تامین خواهد کرد.
عباسی گفت: ایجاد این بانک از برنامه‌های دولت برای اجرای اصل 44 قانون اساسی است.
وزیر تعاون افزود: سه برابر شدن شمار تعاونی‌ها و پرداخت هزار میلیارد تومان وام به تعاونی‌ها در سه سال گذشته از جمله فعالیت‌های وزارت تعاون است.
وی همچنین با اشاره طرح تحول اقتصادی پیش‌بینی کرد این طرح از نیمه دوم آذر ماه اجرایی شود.
وی ادامه داد: پس از نشست‌ها و کارگروه‌های تخصصی هیئت دولت، لایحه تحول اقتصادی تهیه و تقدیم مجلس شد که به زودی پس از بررسی و اعلام نظر مجلس اجرایی خواهد شد.
وزیر تعاون هدفمند کردن پرداخت یارانه‌ها، سامان بخشیدن به نظام بانکی و گمرک را از اهداف مهم اجرای این طرح اعلام کرد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳۸٧
دولت از مانورهای تبلیغاتی در مورد مسکن مهر فاصله بگیرد
در حالی که طرح مسکن مهر از روند مطلوبی برخوردار نسیت، عضو کمیسیون عمران مجلس می‌‏گوید حضور بخش خصوصی و باورداشتن به این بخش، طرح مسکن مهر را از بن‌‏بست موجود خارج می‌‏کند.
محمد حجازی، نماینده مردم همدان در مجلس هشتم در گفت‌‏وگو با خبر نگار ایلنا گفت: حضور بخش خصوصی و دارای صلاحیت که سال‌‏ها در ساخت وساز فعالیت دارند، در طرح مسکن مهر علاوه بر تسریع در روند اجرای این طرح، بر کیفیت ساخت وساز نیز تاثیرگذار است.
این نماینده اصولگرای مجلس هشتم با اذعان به این که اجرای طرح مسکن مهر در بیشتر نقاط کشورنتیجه‌‏بخش نبوده است، افزود: اجرای طرح مسکن مهر که دارای حجم گسترده‌‏ای است، نیازمند همسویی چندگانه و فرابخشی است به گونه‌‏ای که تمامی دستگاه‌‏ها و تشکل‌‏هایی که در این مجموعه به نوعی در ارتباط هستند، باید هم‌‏جهت و همسو شوند تا اهداف اجرایی طرح مسکن مهر تحقق یابد.
حجازی تصریح کرد: متاسفانه در بعضی از استان‌‏های کشور به دلیل عوامل ذکر شده و دیگر موضوعات حاشیه‌‏ای، طرح مسکن مهر در اجرا به طور کامل به بن‌‏بست رسیده است.
به گفته عضو کمیسیون عمران مجلس، فاصله گرفتن دولت از مانورهای تبلیغاتی در مورد اجرای طرح مسکن مهر و معطوف شدن به رفع مشکلات این طرح از مهمترین اولویت‌‏های موفق بودن طرح مسکن مهر است.
وی تصریح کرد: طرح مسکن مهر همانند پازل‌‏های متعددی است که هماهنگ کردن این پازل‌‏ها و چیدن صحیح آنها در کنار یکدیگر مستلزم یک مدیریت قوی و کارآمد است.
حجازی در خصوص افزایش هزینه‌‏های ثبت املاک اظهار بی‌‏اطلاعی کرد و بیان داشت: به هر حال هر طرح و برنامه‌‏ای که اجرا شود، نیاز به تحلیل و بررسی کارشناسی دارد و باید به تورم و افسارگسیختگی بیش از پیش بازار مسکن دامن نزد.
توضیح نویسنده ی وبلاگ : برای چندمین بار است که خبرگزاری ایلنا - که گویا منافع اش به خطر افتاده یا دکان کسب و کار و چند نقطه اش کساد شده است - طرح مسکن مهر را زیر سوال می برد . غافل از این که با این زیر سوال بردن ، تنها خود را زیر سوال می برند . چرا که دشمنی خود را با این طرح مردمی - که در سراسر کشور در حال اجراست و از سوی همه ی دستگاه های دولتی و خصوصی مورد حمایت قرار می گیرد - به وضوخ نشان می دهند .
من از این موضوع در تعجبم که عضو کمیسیون عمران مجلس هشتم حرف هایی می زند که  نه کارشناسی شده است و نه تحقیقی در این مورد از سوی او و مخالفان طرح صورت گرفته است .
آقای نماینده ! بر اساس چه مستنداتی می گویید : " اجرای طرح مسکن مهر در بیشتر نقاط کشورنتیجه‌‏ بخش نبوده است"  
اصلن ، کشور دارای چند نقطه است ؟ آیا به همه ی نقاط کشور رفته اید و گزارش تهیه کرده اید ؟
بنده به عنوان مسوول روابط عمومی اداره کل تعاون خوزستان نامه ای با امضای مدیرکل تعاون خوزستان به مدیر کل صدا و سیمای استان نوشته ام تا گزارش گرانش را به شهرهای استان بفرستند و از روند اجرای طرح مسکن مهر گزارش های مصور بگیرند و در سیمای استان نشان دهند تا ضمن آگاهی مردم ، امثال شما طرفداران و حامیان بخش خصوصی و مخالفان بخش مردمی تعاونی در جریان امور انجام شده قرار بگیرید و به خود بیایید و این قدر خدمات انجام شده را نادیده نگیرید و حرف هایی وارونه از نتیجه بخش نبودن اجرای طرح مسکن مهر بر زبان نیاورید .
وقتی که شما با بیان یک مشت کلام نسنجیده و ناآگاهانه ، آیینه ی شفاف عملکرد دولت را در طرح مسکن مهر لکه دار می کنید ، از دشمنان این دولت و ملت باید چه انتظاری داشت ؟!
به راستی ، ارایه ی آمار و ارقام واقعی از اجرای طرح مسکن مهر توسط مسوولان ذیربط در رسانه های جمعی ، چه مانور تبلیغاتی است که دم از آن می زنید ؟!
به هر روی ، من آن چه شرط بلاغ بود با شما گفتم ، شما می خواهید از سخنم پند بگیرید و خواه ملال . هر چند که صلاح کار خویش را خسروان دانند !!
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳۸٧

دولت نهم در راه خدمت و رفاه مردم آماده اجرای کارهای بزرگ است دکتر محمد عباسی وزیر تعاون

وزیر تعاون در گرگان گفت: دولت نهم طرح تحول اقتصادی را با جدیت اجرا خواهد کرد چرا که در راه خدمت و رفاه مردم از هیچ کاری دریغ نخواهد کرد.

دکتر محمد عباسی در گفتگو با خبرنگاران استان با اشاره به اینکه نباید با نگاه بدبینانه ذهن مردم را مشوش کرد، افزود: شرکت بیش از 90 درصد مردم در طرح جمع‌آوری اطلاعات اقتصادی نشان دهنده اعتماد مردم به برنامه‌های دولت نهم است.
وی تصریح کرد: با اجرای طرح هدفمند کردن یارانه، حدود 60 درصد یارانه به صورت مستقیم و غیرمستقیم به مردم برمی‌گردد تا جبران جهش قیمت‌ها شود.
عباسی با بیان اینکه طرح تحول اقتصادی نیز به قانون جدید ندارد، گفت: اجرای این طرح در چند قانون برنامه توسعه تاکید شده، اما با تعاملی که بین دولت و مجلس وجود دارد دولت نهم آمادگی دارد در قالب لایحه این طرح به تصویب نمایندگان برساند.
وی با بیان اینکه شجاعت احمدی‌نژاد برای ورود به کارهای مهم قابل کتمان نیست، ادامه داد: دولت به دنبال بهره‌برداری انتخاباتی و ترسی از عدم نتیجه این طرح را ندارد، بلکه در راه خدمت و رفاه مردم آماده اجرای کارهای بزرگ را دارد.
وی اضافه کرد: در جریان اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین و آزادسازی سیمان همه شاهد بودند که شهامت دولت نهم بود که خیلی‌ها ترس اجرای آن را داشتند، با اجرای آن هم‌اکنون نتیجه مطلوب در برداشته است.
وزیر تعاون به نقل و انتقال 802 هزار ملک در سال گذشته در کشور اشاره کرد و گفت: 125 میلیارد تومان از محل این نقل و انتقالات مالیات دریافت شده که به نظر می‌رسد اصلاح شیوه‌های مالیاتی می‌تواند توانمندی سازی اقتصادی کشور را به همراه داشته باشد.
وی به رقم 30 درصدی نسبت مالیات ایران به کل بودجه اشاره کرد و افزود: این رقم در آمریکا 84 درصد، در کره جنوبی و کانادا صددرصد است که نشان دهنده جایگاه مالیات در بودجه این کشورها دارد.
عباسی افزود: در تمام برنامه‌های توسعه کشور هدفمندسازی یارانه آمده است، اما تاکنون انجام آن عملی نشده است.
وی گفت: عدم اجرای آن در جامعه موجب شده کسانی که در جامعه بهره‌‌مند هستند، بیشتر برخوردار شوند.
وی خاطرنشان کرد: فرصت توانمندسازی جامعه یکی از رویکردهای تحول اقتصادی است تا دهک پایین جامعه قدرت رقابت با دهک بالا را دارند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳۸٧
تکمیل و ارسال فرم اطلاعات متقاضیان اشتغال در بخش تعاونی ضروری استمهدی قطبی‌زاده

مدیر کل تعاون خوزستان گفت: متقاضیان جویای کار که نامه و درخواست خود را تقدیم رئیس جمهور کرده‌اند، می‌توانند با تکمیل فرم اطلاعات متقاضیان اشتغال در بخش تعاونی، نسبت به تشکیل شرکتهای تعاونی اشتغالزا اقدام کنند.

به گزارش (ایسنا) خوزستان و به نقل از روابط عمومی اداره کل تعاون خوزستان، مهدی قطبی‌زاده توضیح داد: به منظور ثبت مشخصات و اطلاعات صاحبان نامه‌ها در سیستم رایانه‌ای وزارت تعاون و برنامه‌ریزی برای ایجاد اشتغال در قالب تعاونی‌های تولیدی و خدماتی، فرم اطلاعات متقاضیان اشتغال در بخش تعاونی برای کلیه افرادی که در سفر اول ریاست محترم جمهوری به استان درخواستی به ایشان تقدیم کرده‌اند، فرستاده شده است.

وی اضافه کرد: افرادی که فرم‌ها را دریافت نموده ولی تا کنون آنها را تکمیل و ارسال نکرده‌اند، هر چه سریعتر نسبت به تکمیل فرم‌ها اقدام کنند تا بتوان قدم‌های بعدی را برای اشتغال متقاضیان کار در قالب تعاونی برداشت.

مدیر کل تعاون خوزستان بیان کرد: هزینه ارسال و دریافت فرم اطلاعات متقاضیان اشتغال با انعقاد قرارداد با اداره کل پست استان خوزستان پرداخت شده است و دریافت کنندگان فرم‌ها نیازی به خرید پاکت و تمبر برای ارسال فرم‌ها ندارند و تنها انداختن فرم‌ها در صندوق‌های پست محل سکونت کفایت می‌کند.

قطبی‌زاده تاکید کرد: عدم ارسال فرم اطلاعات متقاضیان اشتغال از سوی صاحبان نامه به اداره تعاون استان، به منزله انصراف آنها از پیگیری نامه‌های تقدیمی به ریاست جمهوری تلقی می‌شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳۸٧
  آماده سازی زمین های مسکن مهر در خوزستان تا آبان ماه‏
  استاندار خوزستان از آماده سازی زمین های مسکن مهر تا آبان ماه سال‌جاری خبر داد و خواستار برقراری ارتباط مستقیم بین بانک های عامل و فرمانداری ها برای تسریع در آماده سازی این زمین ها شد.           

سید ‌جعفر حجازی در جلسه بررسی مسکن مهر خوزستان افزود: بنیاد مسکن، شهرداری های استان، بانک های عامل، تعاونی ها و فرمانداران تلاش کنند تا  بار مالی اضافه بر متقاضیان این زمین ها وارد نشود.

وی تاکید کرد: هزینه تمام شده در ساخت اینگونه مسکن ها باید در همه شهرها متعادل ومعقول باشد.

در این جلسه پس از بحث و بررسی، مواردی همچون ابلاغ برآورد آماده سازی زمین ها به اتحادیه ها و فرمانداری ها، همکاری تعاونی ادارات با اتحادیه ها از قبیل هماهنگی جهت ماشین آلات و نیروهای فنی، پیگیری جهت تهیه و واگذاری مسکن مهر به شهرهای فاقد زمین همچون حمیدیه،لالی، بستان، هویزه، رامشیر، ویس، ملاثانی، شیبان، برگزاری جلسه مسکن مهر و شورای تامین مسکن مهر با حضور بانکها و فرمانداریها به صورت هر دو هفته یکبار در استانداری و هماهنگی با دفترخانه‌ها جهت ثبت زمین های واگذار شده، به تصویب رسید.

همچنین در این نشست سازمان جهاد کشاورزی مکلف شد زمین های کشاورزی درون محدوده را طبق قانون ساماندهی کند و به سازمان مسکن و شهرسازی جهت واگذاری مسکن مهر انتقال دهد.

همچنین در این جلسه مقرر شد دستگاه‌های خدمات زیربنایی نسبت به پیگیری و تامین اعتبار جهت توسعه شبکه‌های خدماتی آب و برق طبق قانون ساماندهی اقدام لازم را انجام و نتیجه را به دبیر شورای مسکن استان منعکس کنند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳۸٧
برخی بازارچه‌های ماهی سطح شهر اهواز تعطیل شده‌اند

مدیرعامل اتحادیه شرکتهای تعاونی آبزی‌پروران خوزستان گفت: در حال حاضر برخی بازارچه‌های عرضه ماهی در سطح شهر تعطیل شده است و امکان بازگشایی غرفه‌ها وجود ندارد.

سید مصطفی موسوی توضیح داد: از اواخر سال گذشته تا پانزدهم فروردین ماه سال جاری، سه بازارچه برای عرضه مستقیم آبزیان پرورشی ایجاد و 80 تن ماهی با قیمت و کیفیت مناسب در این بازارچه‌ها عرضه شد.

وی افزود: هدف از دایر کردن بازارچه های عرضه ماهی، کسب سود نیست زیرا در این مکان‌ها، ماهی با قیمت بسیار مناسب به فروش می‌رسد. احداث چنین بازارچه‌هایی بار مالی سنگینی برای اتحادیه ایجاد کرد و باید در این زمینه به اتحادیه کمک می‌شد.

موسوی تاکید کرد: متاسفانه هیچ کدام از نهادهای مرتبط به ما کمک نکردند و حداقل امکانات مورد نیاز ما را نیز تامین نکردند. ما به عنوان بخش خصوصی امکاناتمان محدود است و تاکنون هیچگونه کمکی نیز به ما نشده است.

مدیرعامل اتحادیه شرکتهای تعاونی آبزی‌پروران خوزستان بیان کرد: اتحادیه برای نخستین بار اقدام به عرضه ماهی در چنین نقاطی کرد و مسئولان باید اهمیت بیشتری به مسئله ماهی و آبزیان می‌کردند و در این زمینه فرهنگ سازی می‌شد.

موسوی یادآور شد: یکی از بازارچه‌ها را به دلیل بالا بودن میزان اجاره و نداشتن توانایی برای پرداخت اجاره مجبور به تحویل آن شدیم. در حال حاضر نیز تنها بازارچه سمت ساحل در شهر اهواز دایر است که در بلندمدت، ضررهای بسیاری به همراه خواهد داشت.

وی ادامه داد: همچنان در انتظار انجام برخی فعالیتها برای افزایش فرهنگ مصرف آبزیان در استان هستیم و از افرادی که خواهان اجرای چنین طرحهایی هستند استقبال می‌کنیم.

مدیرعامل اتحادیه شرکتهای تعاونی آبزی‌پروران خوزستان تاکید کرد: اتحادیه برای بالا بردن فرهنگ مصرف ماهی و افزایش مصرف سرانه طرح‌هایی دارد که امیدواریم این طرح‌ها عملی گردد.

موسوی تصریح کرد: مصرف کنندگان آبزیان باید توجه کافی داشته باشند که در خرید ماهی به کیفیت آن نیز توجه کنند زیرا گوشت ماهی بسیار حساس است.

مدیرعامل اتحادیه شرکتهای تعاونی آبزی‌پروران خوزستان یادآور شد: اتحادیه ماهی اقدام به ایجاد یک غرفه عرضه ماهی در بازار مرکزی تره‌بار تهران کرده است. در این غرفه، ماهی‌های تازه جنوب عرضه می‌شود. مصرف کنندگان آبزیان در تهران به دنبال ماهیان استان ما هستند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳۸٧

منابع برای به فعلیت رسیدن به فکر و اندیشه نیاز دارند دکترمحمد عباسی وزیر تعاون

وزیر تعاون گفت: منابع برای به فعلیت رسیدن نیازمند فکر و اندیشه روز هستند.

دکترمحمد عباسی در جلسه شورای اداری استان گلستان با اشاره به اینکه ایران مانند دیگر کشورهای جهان با کاهش منابع و افزایش نیازهای جامعه مواجه است، افزود: باید با نگاه دانش‌محور منابع موجود حفظ و به نیازهای جامعه پاسخ داده شود.
وی به رشد سطح علمی جامعه و افزایش تعداد دانشجویان ایران نسبت به دیگر کشورها اشاره کرد و اظهار داشت: به علت اینکه بدنه کارشناسی در سال‌های گذشته قوی نبوده نتوانسته با شناخت کافی بهره‌وری را در جامعه بالا ببرد.
عباسی گفت: هر چه تعداد اهل اندیشه و مجرب در جامعه بیشتر باشد راه‌حل‌های بیشتر و کارشناسی شده‌ای برای حل مسائل ارائه می‌شود.
وزیر تعاون با بیان اینکه منابع برای به فعلیت رسیدن نیازمند فکر و اندیشه روز هستند، اظهار داشت: صادرات 90 درصد مواد خام برخی کشورها نشان دهنده این است که فکر کافی برای استفاده بهینه آن در جهان وجود ندارد.
وی همچنین یادآور شد: خصیصه‌های که مقام معظم رهبری در خصوص دولت نهم بیان فرمودند سند افتخاری است که همه مدیران باید تلاش کنند تا این خصیصه در جامعه تقویت و فراگیر شود.
وزیر تعاون اتحاد و انسجام را شرط موفقیت و توسعه در کشور خواند و افزود: شرط اساسی و ماندگاری انقلاب تقویت و انسجام در کشور است.
وی تصریح کرد: همه باید از هر حرکتی که موجب اختلاف و دودستگی در جامعه شود، پرهیز کنیم.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳۸٧
الزامی بودن اخذ تأییدیه فنی برای واردکنندگان فناوری‌‏های نوین ساختمانی
رئیس مرکز تحقیقات مسکن و ساختمان وزارت مسکن و شهرسازی با اشاره به اجرای سیاست‌‏های دولت مبنی بر صنعتی‌‏سازی ساختمان در کشورگفت:‌ همه تولیدکنندگان و وارد کنندگان فناوری‌‏های نوین ساختمان ملزم به اخذ تأییدیه فنی از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن هستند.
محمد فاطمی عقدا افزود: فناوری‌‏های جدید ساختمانی تا مادامی که از مبادی آزمایش شده مرکز تحقیقات ساختمان تأیید نشده باشند، در ساخت وساز به کار نمی‌‏روند.
فاطمی تصریح کرد: این سیستم‌‏ها الزامات مقررات ساختمان ملی کشور را از نظر زلزله،‌ سیل و حریق باید تأمین کنند و در مجموع با شرایط ایران سازگار و پایداری لازم را داشته باشند.
وی در مورد چگونگی تأیید فناوری‌‏های نوین ساخت و ساز صنعتی بیان داشت: در مرحله اول فناوری‌‏های مورد تقاضای شرکت‌‏ها یا اشخاص حقیقی و حقوقی از بعد فنی،‌ اقتصادی و مسائل پایداری در مقابل عوامل مختلف مثل زمین لرزه، حریق و دیگر موارد بررسی می‌‏شود.
رئیس مرکز تحقیقات مسکن عنوان کرد: سپس ‌متقاضی باید مستندات مربوط به تضمین رعایت الزامات و درنظر گرفتن الزامات مقررات ملی ساختمان را ارائه کند تا بتواند تأییدیه بگیرد.
وی خاطر نشان کرد: اگر شرکت‌‏های واردکننده یا اشخاص حقیقی اینگونه الزامات را تأمین کنند، یعنی جوابگوی الزامات لرزه‌‏ای باشند و همچنین برای اقلیم‌‏های ایران از بعد انرژی،‌ حریق، مصالح و معماری متناسب باشند, آنگاه از سوی مرکز تحقیقات مسکن و ساختمان تأییدیه صادر می‌‏شود.
وی تأکید کرد: فناوری‌‏های نوین در ساختمان اعم از مصالح یا سیستم‌‏های ساختمانی و زیر سیستم‌‏ها در وهله اول با استانداردهای کشور می‌‏بایست مطابقت داشته باشند.
رییس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن اضافه کرد: در حال حاضر کلیه سیستم‌‏ها در این مرکز در زمینه طرح‌‏های تحقیقاتی و پژوهشی پس از معرفی به سازندگان مسکن مورد بررسی قرار گرفته و کلیه ملاحظات مربوط به نوع رفتار سازه و ویژگی‌‏های آن در نظر گرفته می‌‏شود.
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳۸٧
برای تقویت کارآفرینی از تجارب کشورهای موفق استفاده می‌کنیم

همایش ملی تعاون و کارآفرینی با هدف آسیب‌شناسی فرایند توسعه کارآفرینی در بخش تعاون و بهره گیری از تجارب کشورهای موفق در روزهای 24 و 25 مهرماه جاری برگزار می شود.

دکتر داوود ثمری ـ مدیرکل دفتر ترویج و مشارکت‌های مردمی وزارت تعاون ـ در این زمینه اظهار کرد: این همایش حاصل یک سال کار مداوم وزارت تعاون و دانشگاه تهران، 25 وزارتخانه، سازمان و دانشگاه دیگر است که هدف آن ارائه آخرین یافته‌های علمی و نظری صاحب‌نظران در خصوص مبانی نظری تعاون و کارآفرینی و آسیب‌شناسی فرایند توسعه کارآفرینی در بخش تعاون است و موضوع آسیب‌شناسی کارآفرینی در بخش تعاون از ابعاد مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و قانون کار می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد.

وی بهره گیری از تجارب موفق کارآفرینی در بخش تعاون را از دیگر اهداف برگزاری این همایش برشمرد و گفت: در کشورهای دیگر از جمله ایران تجارب موفقی در این زمینه وجود دارد که در همایش مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت ترویج خواهد شد.

ثمری ارائه راهکارهای کاربردی دانش‌محور برای ترویج کارآفرینی در بخش تعاون را یکی دیگر از مباحث مرتبط با اهداف این همایش عنوان کرد و گفت: در زمینه مبانی نظری کارآفرینی و تعاون به شدت دچار ضعف هستیم و مطالبی در این باره نداریم‌ از این رو برپایی این همایش می‌تواند منبع خوبی برای تقویت مبحث کارآفرینی در بخش تعاون باشد.

وی با اشاره به ارسال 150 مقاله به دبیرخانه همایش گفت: از این تعداد 34 مقاله در بخش سخنرانی و در قالب دو پانل موازی به مدت دو روز ارائه خواهد شد و115 مقاله در بخش پوستری پذیرفته شده است.

مدیرکل دفتر ترویج و توسعه مشارکت‌های مردمی وزارت تعاون با اشاره به ابلاغ قانون سیاست‌های اصل 44‌ اظهار کرد: در قالب سیاست‌های کلی اصل 44 که بخش مهمی از آن به تعاون اختصاص یافته است،‌ برگزاری همایش‌های ملی و توسعه مبانی و مقوله‌های مربوط به کارآفرینی را در ارتباط با بخش تعاون دنبال خواهیم کرد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳۸٧

اساسی ترین مشکل تعاونیها مدیریت ضعیف و عدم نظارت دقیق است

 مدیر کل تعاون استان زنجان گفت: اساسی ترین مشکل تعاونیهای مشکل دار مدیریت ضعیف و عدم نظارت دقیق و موشکافانه اعضاء و بازرسان شرکتهای تعاونی بوده است.     

محمد مهدی اعلایی در جلسه بررسی مشکلات و فرصتهای تعاونیهای مسکن کارکنان اداره کل تربیت بدنی استان زنجان با اشاره به عملکرد نامناسب تعدادی از تعاونیهای مسکن در سالیان گذشته و ایجاد مشکل برای مردم افزود: اداره کل تعاون نظارت ویژه ای بر فعالیت تعاونیها خصوصا تعاونیهای مسکن می نماید و اجازه فعالیت به افرادی که بخواهند از اعتماد و سرمایه مردم سوء استفاده کنند نخواهد داد.

وی خاطر نشان کرد: با ابلاغ قانون اجرایی کردن سیاستهای کلی اصل 44 قضای بسیار خوبی برای فعالیت تعاونیها ایجاد شده است و در این قانون اولویتها و حمایتهای ویزه ای برای افرادی که بخواهند با تشکیل تعاونی نسبت به ایجاد اشتغال اقدام کنند در نظر گرفته شده است.

اعلایی همچنین تاکید کرد: اداره کل تعاون آماده ارائه راهنماییهای لازم در جهت تشکیل تعاونیهایی در حوزه فعالیتهای ورستی است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳۸٧

مالزی به گسترش روابط با ایران چشم دوخته است

معاون دبیر کل وزارت کارآفرینی و توسعه تعاون مالزی گفت: مالزی، علاقه زیادی برای اجرای برنامه‌ها، پروژه‌ها و سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف در این کشور دارد و ما به گسترش ارتباط با جمهوری اسلامی چشم دوخته‌ایم.

علوی بن حاج ابراهیم در سومین نشست گروه کاری مشترک تعاون جمهوری اسلامی ایران و مالزی افزود: مالزی بر توسعه روابط فی مابین و تقویت آن در زمینه تعاون با ایران بسیار مشتاق است و این ماحصل سفر وزیر کارآفرینی و توسعه تعاون مالزی در شهریورماه 85 به این کشور است.
وی با تاکید بر اینکه سفر وزیر کارآفرینی و توسعه تعاون مالزی به ایران منجر به امضای سه یادداشت تفاهم با این کشور شده است، تصریح کرد: ارتباط میان مرکز کالج تعاون مالزی و دفتر آموزش وزارت تعاون جمهوری اسلامی ایران، یادداشت تفاهم میان سازمان ملی تعاون مالزی و اتاق مرکزی تعاون ایران و یادداشت تفاهم میان کنسرسیوم امور ساخت و ساز و امور زیربنایی مالزی و جمهوری اسلامی ایران مفاد این سه یادداشت تفاهم است.
علوی با اشاره به اینکه توسعه تعاون و کارآفرینی به هر دو کشور کمک شایانی می‌کند، اظهار داشت: در نخستین نشست که در خرداد ماه 85 در تهران برگزار شد، برای تشکیل 3 کمیته در زمینه‌های، سرمایه‌گذاری، اعطای اعتبارات، تبادل تجربیات، برگزاری نمایشگاه‌های تجاری مشترک میان دو کشور توافق‌هایی صورت گرفت.
وی افزود: در اجلاس دوم کارگروه که در کوالالامپور تشکیل شد، توافق‌هایی در زمینه‌های تجارت و سرمایه‌گذاری میان دو کشور، ارتباط و پیوند‌های تجاری دو طرفه به منظور موفقیت هر دو کشور، برگزاری نمایشگاه‌های تجاری، مشارکت کارآفرینان و صادرات محصولات آنان به هر دو کشور، ساخت و ساز مسکن در کنسرسیون مسکن به امضا رسید.
معاون دبیر کل وزارت کارآفرینی و توسعه تعاون مالزی با تاکید بر اینکه مالزی به سرمایه‌گذاری و ساخت و ساز مسکن در ایران علاقمند است، تصریح کرد: مالزی همچنین در زمینه گردشگری و توریسم از طریق ارتباط میان دفاتر مسافرتی با جمهوری اسلامی ایران علاقمند به همکاری است.
علوی خاطرنشان کرد: در بخش تعاون نیز در جهت تامین منافع هر دو کشور، تداوم فعالیت‌های سازنده میان دو کشور و توسعه کارآفرینی نیز آمادگی کامل برای امضای توافق نامه با جمهوری اسلامی ایران را داریم.
مدیر عامل صندوق تعاون کشور با تاکید بر اینکه تعاون به عنوان یک نهضت اجتماعی اقتصادی یکی از بخش‌های سه گانه اقتصاد در قانون اساسی کشور ما به شمار می‌رود افزود: در ایران تعاون مجموعه وسیعی از امکانات مادی، معنوی را در توسعه زیرساخت‌های تولیدی، توزیعی، سیستم‌های حمل و نقل، مسکن، اشتغال و دیگر بخش‌ها از جمله آموزش به خود اختصاص داده است.
ماشاالله عظیمی اظهار داشت: نظام اسلامی ما مصمم به بهره‌گیری از تمام فرصت‌ها برای تربیت نیروی انسانی و مدیریتی در جهت اداره شرکت‌ها و اتحادیه‌های تعاونی است.
عظیمی با اشاره به اینکه برگزاری سومین اجلاس مشترک تعاون جمهوری اسلامی ایران و مالزی یکی از فرصت‌ها برای پیشرفت ایران اسلامی است، تصریح کرد: در اجلاس دوم کارگروه مشترک در کوآلالامپور توافقات عمده‌ای بر مبنای محورهای تجارت و سرمایه‌گذاری، امور مالی و بانکی، گردشگری و کارآفرینی، توسعه ساخت و ساز مسکن، آموزش‌های فنی حرفه‌ای میان دوطرفین به امضا رسیده است.
مدیرعامل صندوق تعاون کشور با تاکید بر اینکه در اجلاس دوم کارگروه در برخی موارد پیشرفت‌هایی حاصل شده است، اما در مواردی هم کارها آنطور که باید پیش نرفته است، اظهار داشت: از جمله این کارها عبارتند از معرفی نشدن اعضای کارگروه نمایشگاهی طرف مالزی در حالی که اتاق تعاون ایران نمایندگان مورد نظر خود برای تشکیل کارگروه نمایشگاه مشترک را معرفی کرده و همچنان در حال انتظار برای اطلاع از نمایندگان طرف مالزی است.
وی خاطرنشان کرد: در خصوص توافقات مسکن سپاه، اتحادیه مسکن سپاه، طرح خود را همراه با مشخصات فنی برای اجرای پروژه تجاری مشترک از سوی طرف مالزی به دومین اجلاس کارگروه در کوآلالامپور معرفی کرده که همچنان از سوی طرف مالزی بدون پاسخ مانده است.
عظیمی با اشاره به اینکه در اجلاس سوم به دنبال پیگیری توافق‌های اجلاس دوم کارگروه و مرور پیشرفت‌های به دست آمده هستیم، تصریح کرد: در نشست سوم سعی ما بر این است که به طرح پیشنهادهای جدید همکاری و ارائه راهکارهایی بپردازیم که فعالان اقتصادی و کارآفرینان دو کشور دوست و برادر ایران و مالزی را هرچه بیشتر در جهت توسعه همکاری‌های دو جانبه یاری دهد.
وی افزود: سه کارگروه در نشست سوم تعریف شده که گروه‌های کاری تجارت امور بانکی و گردشگری، گروه کاری آموزش و تحقیق و فناوری، گروه کاری سرمایه‌گذاری و مسکن از جمله این کارگروه‌ها هستند.
سومین نشست مشترک کارگروه تعاون جمهوری اسلامی ایران و مالزی براساس یادداشت تفاهم 11 اسفندماه 1384 منعقده فی مابین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت مالزی در اصفهان در حال برگزار شدن است.
در حال حاضر کارگروه‌ها برای بررسی توافق‌ها و پیشنهادهای دوطرف در حال رایزنی هستند.
این توافقنامه میان نماینده ایران و مالزی به امضا خواهد رسید.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳۸٧

ثبت‌نام 98 هزار گیلانی در مسکن مهر

مدیرکل تعاون گیلان گفت: بیش از 98 هزار نفر در گیلان برای مسکن مهر ثبت نام کردند که 52 هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند.

ولی‌الله نمایشی از آغاز عملیات احداث مسکن مهر در آینده نزدیک خبر داد.
وی افزود: در حال حاضر زمین برای ساخت مسکن مهر تحویل داده شد و بحث قطعی کردن پیمانکار است که در صورت مشخص شدن پیمانکار، قرارداد منعقد شده و در همین هفته عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.
به گفته نمایشی در رشت 176 هکتار و در کل گیلان 5/272 هکتار برای ساخت مسکن در نظر گرفته شده است.
وی اظهار داشت: مشکل تهیه زمین در برخی شهرهای استان مانند لنگرود با اختصاص 5/3 هکتار زمین برطرف شده است.
نمایشی ادامه داد: موضوع تهیه زمین در سیاهکل در دست اجراست، رضوانشهر نیم هکتار زمین در نظر گرفته شده و در املش نیز زمین برای ساخت مسکن مهر نداریم.
مدیرکل تعاون گیلان با اشاره به تعداد ثبت نام شدگان مسکن مهر در استان تصریح کرد: تاکنون بالغ بر 98 هزار نفر ثبت نام کردند و 62 هزار پرونده متقاضی را تحویل گرفتیم که از این تعداد 52 هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند.
نمایشی اضافه کرد: از تعداد 52 هزار نفر، برای 38 هزار و 141 نفر کار آماده سازی و تحویل زمین انجام می‌شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳۸٧
تیم‌های بانک صادرات و  مجتمع تجاری امام رضا (ع) اول شدند

در مراسم اختتامیه مسابقات فوتسال گرامیداشت هفته تعاون که در قاین برگزار شد از تیم‌های بانک صادرات، گردان المهدی و زندان قاین در مقطع ادارات و مجتمع تجاری امام رضا (ع)، شهرک 13 آبان و بازارچه شهرداری در رده سنی نوجوانان به ترتیب به عنوان تیم‌های اول تا سوم تقدیر شد.
نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳۸٧

برخورداری تعاونی های سهامی عام از معافیت 25 درصدی مالیات  حسین رحمانی‌نیا دبیر کل اتاق تعاون

دبیر کل جدید اتاق تعاون از اعمال مشوق‌های حمایتی جدید برای توسعه تعاونی‌ها خبر داد و گفت: با تشکیل شرکت‌های تعاونی سهامی عام، محدودیت‌های کنونی تعاونی‌ها برداشته می‌شود.

حسین رحمانی‌نیا از سرمایه‌گذاران، تجار و فعالان اقتصادی دعوت کرد با توجه به تسهیلات جدید قانونی تعریف شده جدید، نسبت به تشکیل شرکت‌های تعاونی سهامی عام اقدام کنند.
وی افزود: افرادی که شرکت تعاونی سهامی عام تشکیل دهند به میزان 25 درصد از مالیات عملکرد پایان سال یا سود ابزاری معاف شده و قانون تجارت بر فرآیند کاری آنها حاکم می‌شود.
رحمانی‌نیا تاکید کرد: شرکت‌های تعاونی سهامی عام دیگر محدودیت فعالیت نخواهند و هر فردی در شرکت‌های تعاونی سهامی عام، سهم داشته باشد تا 5 درصد، به همان میزان در هیات مدیره صاحب رای خواهد بود.
دبیر کل جدید اتاق تعاون همچنین با اشاره به مشوق‌های جدید حمایت از تعاونی‌ها گفت: تخفیف حق بیمه سهم کارفرما (23درصد) برای اعضاء شاغل، پرداخت یارانه سود تسهیلات بانکی، کمک به تشکیل شرکت‌های تعاونی سهامی عام، حمایت‌های مالی برای شکل‌گیری و توانمندسازی اتاق‌های تعاون، تاسیس بانک تعاون و تخفیف‌ 25درصدی مالیاتی برای تعاونی‌‌ها به ازای سود ابزاری، از مهمترین ابزارهای حمایتی در بخش تعاون است.
رحمانی‌نیا تصریح کرد: با توجه به بند«د» سیاست‌های کلی، وجوه حاصل از واگذاری‌ها باید برای اعطای تسهیلات (وجوه اداره شده) جهت تقویت تعاونی‌ها و همچنین تقویت منابع بانک توسعه تعاون در نظر گرفته شود.
رحمانی‌نیا با اشاره به برنامه‌های جدید اتاق تعاون برای حمایت و توسعه روز افزون تعاونی‌ها اشاره کرد و گفت: حمایت جدی از کارآفرینان در بخش کسب و کار جهت مناسب‌سازی فضای کسب و کار ،تشکیل پارلمان بخش تعان به منظور پیگیری مطالبات بخش تعاون و انطباق آن با اصل 44 قانون اساسی، تشکیل کار گروه تدوین مقررات و قوانین تعاون با رویکرد حذف مداخله دولت و مرتفع کردن موانع تولید و سرمایه‌گذاری در بخش تعاون از جمله برنامه‌های جدید کاری اتاق تعاون است.
دبیر کل اتاق تعاون همچنین تقویت اتحادیه‌های تعاونی، تعامل فعال، دلسوزانه و مثبت و در عین حال نقادانه در جهت تحقق برنامه‌های دولت یا یکی دیگر از وظایف جدید اتاق تعاون برشمرد.
رحمانی‌نیا با اشاره به وجود 130 هزار تعاونی در گرایشهای مختلف تولیدی و خدماتی در کشور افزود: تعاون به عنوان عالی‌ترین نهاد مردمی باید در بخش غیر دولتی، سه سکاندار اصلی پارلمان بخش تعاون باشد.
وی تصریح کرد: دولت موظف است تا پایان سال 1393، سهم بخش تعاون از اقتصاد ملی به 25دصد ارتقاء دهد و انتقال اقتصادی از دولت به بخش خصوصی و تعاونی اتفاق افتد، به عبارت دیگر، مدل اقتصادی در پایان برنامه پنجم باید از دولت- مردم به مدل مردم- دولت تبدیل شود.
وی تصریح کرد: تحقق سهم 25 درصدی تعاون از اقتصاد با کمک اتاق تعاون و بخش تعاونی مردمی امکان پذیر است.
دبیر کل اتاق تعاون یاد آور شد: در پایان سال 1393 سهم دولت از ازاقتصاد از 80 درصد کنونی به 20 درصد، سهم تعاون حداقل 25 درصد و بقیه نیز سهم بخش خصوصی از اقتصاد ملی افزایش یابد.
دبیر کل اتاق تعاون همچنین گفت: انتظار ما از رئیس جمهور، دولت و نمایندگان و مجلس این است که مطابق سیاست‌های ابلاغی اصل 44 قانون است و درخواست 20میلیون نفر از اعضای تعاونی‌ها، در تدوین برنامه پنجم توسعه اهتمام قابل توجهی به تعاون داشته و فصل جداگانه‌ای را در بخش تعاون در نظر گیرند.
وی با اشاره به تبدیل شورای عالی سیاستگذاری اصل 44 که تاکنون جلسه‌ای تشکیل نداده است، گفت: انتظار است با توجه به اینکه اتاق تعاون یکی از 19 عضو این شورا است هر چه سریعتر تشکیل جلسه داده و در جهت حمایت از بخش تعاون ، اقدامات لازم صورت گیرد.
رحمانی ‌نیا تصریح کرد: اتاق تعاون عالی‌ترین تشکل مردمی بخش تعاونی و وزارت تعاون عالی ترین نهاد تعاون در بخش دولتی است که کارهای تصدیگری باید به اتحادیه ها و اتاق تعاون محول شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳۸٧
هیچ کس دنبال بخش تعاونی نبود
"حسین رحمانی نیا" دبیر کل اتاق تعاون مرکزی جمهوری اسلامی ایران در یک گفت و گوی مطبوعاتی به تشریح برنامه های این اتاق پرداخت . گفت و گویی که با حضور بیش از 20 خبرنگار برگزار شد تا در نوع خود یکی از پرجمعیت ترین کنفرانس های مطبوعاتی در این بخش باشد.
قرار بود این گفت و گو راس ساعت 10 آغاز شود ، اما با یک تاخیر نیم ساعته شروع شد. این تاخیر نیم ساعته موجب شد تا حرف های درگوشی خبرنگاران هر لحظه بلندتر شود . در این شرایط مسوولان روابط عمومی اتاق تعاون به خبرنگاران گفتند که آقای رحمانی نیا در اتاق تهران برنامه داشته و به زو"حسین رحمانی نیا"دی خود را به این نشست مطبوعاتی خواهد رساند.

** خبرنگاران کمک کنند تا اتاق تعاون از خمودگی خارج شود
رحمانی نیا قبل از آغاز مصاحبه به خبرنگاران گفت : کمک های شما برای ما قابل توجه خواهد بود. امیدوارم این کمک ها موجب گردد تا اتاق تعاون از حالت خمودگی و کمرنگی خارج شود و به یک بخش زنده و پویا تبدیل شود.

** اتاق تعاون منتظر خانه تکانی است
پس از آنکه گفت و گوی مطبوعاتی خبرنگاران با دبیر کل اتاق تعاون مرکزی ایران به پایان رسید ، برخی خبرنگاران بار دیگر دور او حلقه زدند تا پرسش های جدیدی را مطرح کنند . یک خبرنگار به او گفت آقای رحمانی نیا یک خبری بدهید که بتوانیم آن را تیتر کنیم . وی گفت : "بنویسید اتاق تعاون منتظر خانه تکانی دولت برای کاهش تصدیگری است".

** اجرای اصل 44 زمینه ساز انقلاب اقتصادی می شود
رحمانی نیا اعتقاد دارد که بارها در رسانه ها از سیاست های اصل 44 به عنوان یک انقلاب اقتصادی یاد شده است ، اما من می خواهم این موضوع را اصلاح کنم و بگویم که این سیاست ها ، زمینه های انقلاب اقتصادی را فراهم کرده است و انقلاب اقتصادی زمانی اتفاق می افتد که کارها به مردم واگذار شود و برابر قانون تا سال 1393 تنها 20 درصد در اختیار دولت باقی بماند.
نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳۸٧

تاسیس تعاونی‌ها زمینه اشتغال 147 نفر را فراهم کرد

رئیس اداره تعاون قائمشهر گفت: تاسیس 38 تعاونی در نیمه نخست امسال، زمینه اشتغال 147 نفر را فراهم کرد.

محمود محمدی اظهار داشت: 711 شرکت تعاونی در قائمشهر وجود دارد که از این میان، 465 واحد تعاونی فعال هستند.
وی افزود: زمینه فعالیت این تعاونی‌ها در خصوص کشاورزی، صنعت، عمران، مسکن و خدمات حمل و نقل است.
محمدی تصریح کرد: تاسیس این تعداد تعاونی در شهرستان، اشتغال 3 هزار و 687 نفر را فراهم کرد.
وی در خصوص طرح مسکن مهر خاطرنشان کرد: اجرای طرح مسکن مهر در شهرستان قائمشهر با ثبت‌نام حدود 6 هزار نفر در سایت بخش مسکن وزارت تعاون آغاز شد.
رئیس اداره تعاون قائمشهر افزود: امیدواریم با پیگیری مسئولان استان و شهرستان واگذاری زمین به تعاونی‌های مسکن مهر در سطح شهرستان هرچه سریعتر انجام شود.
فرماندار قائمشهر نیز در مورد اقدامات انجام شده برای طرح مسکن مهر در شهرستان به خبرنگار فارس گفت: برای تهیه زمین برای اجرای طرح مسکن مهر از 16 مهر ماه تاکنون 12 جلسه تشکیل شد که این جلسات 62 مصوبه دربر داشته است.
حسن قلیزاده افزود: در اواخر سال گذشته ستاد هماهنگی تامین زمین مسکن مهر استان مقرر کرد زمین 3/5 هکتاری واقع در خیابان ساری ـ قائمشهر جنب جهاد کشاورزی به شهرداری قائمشهر تحویل شود.
وی گفت: شهرداری نیز در ازای این تصمیم متعهد شد در سه مرحله 10 هکتار زمین مناسب تهیه و برای امر ساخت مسکن به سازمان مسکن و شهرسازی تحویل دهد که در این راستا اقداماتی از سوی شهرداری صورت گرفته است.
فرماندار قائمشهر گفت: شهرداری زمینی به مساحت 16 هزار و 920 مترمربع در دشت قائمشهر خریداری و به مسکن و شهرسازی استان معرفی کرده است.
به گفته وی زمینی با مساحت 3 هزار و 500 مترمربع با کاربری مسکونی و دارابودن سند رسمی واقع در کمربندی شمالی جنب مجتمع مسکونی اداره برق نیز به مسکن و شهرسازی معرفی شد.
قلیزاده همچنین از معرفی 25 هزار مترمربع زمین در هردرود و معرفی زمین به مساحت 10 هزار مترمربع با کاربری مسکونی در خیابان امام به مسکن و شهرسازی استان نیز خبر داد.
وی افزود: شهرداری زمین‌های مناسب دیگری در جاده کیاکلا و اطراف روستای استرآباد محله نیز شناسایی کرده است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳۸٧
  برای ایجاد اشتغال باید به بنگاه ها در تمام سطوح توجه شود
  مدیرعامل صندوق تعاون کشور ایجاد اشتغال پایدار را مستلزم توجه به بنگاهها در سطوح کوچک، متوسط و بزرگ دانست.  

ماشاءالله عظیمی عملکرد دولت نهم را در طرح بنگاههای زود بازده مثبت ارزیابی کرد و گفت: با توجه به حرکت دولت نهم در این بخش ما شاهد تاثیر مثبت بنگاهها در جریان اشتغال هستیم.

مدیرعامل صندوق تعاون کشور اظهارداشت: در پیگیری بنگاههای زود بازده علاوه بر بنگاههای کوچک توجه به بنگاههای اقتصادی پر بازده و بنگاههای بزرگ نیز باید در اولویت قرار گیرد.

وی تصریح کرد: درجریان ایجاد اشتغال باید تمامی بنگاههای اقتصادی از خرد تا کلان با هم دیده شوند تا در این راه مشکلی پیش نیاید.

عظیمی برنامه ریزی برای ایجاد اشتغال پایدار را موجب تولید ثروت دانست و افزود: اگر ثروت تولید شود، برای اشتغال پایدار ایجاد ضمانت می شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳۸٧
  آغازعملیات ساخت 700 واحد مسکونی مهر در بندرعباس
  فرماندار بستک هرمزگان گفت: تاکنون عملیات اجرایی احداث بیش از 700 واحد مسکونی مشمول طرح مسکن مهر در شهرستان بستک آغاز شده است.  

مسعود قانعی فرد در حاشیه کارگروه بررسی وضعیت مسکن در این شهرستان اظهار داشت: شهرستان بستک با چهار تعاونی مسکن در اجرای طرح مسکن مهر پیشرفت های خوبی داشته است به طوریکه پیشرفت این پروژه ها در مجموع بیش از 20 درصد بوده است.

قانعی فرد ادامه داد: تعاونی آشیانه برای احداث 384 واحد مسکونی با زیربنای 32 هزار و 450 مترمربع بالغ بر 34 هزار مترمربع زمین دریافت کرده و هم اکنون در مرحله اجرای فونداسیون و ستون طبقات همکف قرار دارد که پیشرفتی 25 درصدی داشته است.

رئیس شورای مسکن بستک افزود: تعاونی نخل و آفتاب نیز برای ساخت 224 واحد مسکونی با زیربنای 18 هزار و 950 مترمربع در مجموع 24 هزار و 600 مترمربع زمین دریافت کرده و 15 درصد پیشرفت فیزیکی را تاکنون به ثبت رسانده است.

فرماندار بستک به دو تعاونی فرهنگیان و جهاد کشاورزی این شهر اشاره کرد و گفت: این دو تعاونی نیز در مجموع برای احداث 138 واحد مسکونی توافق کرده اند که بیش از 11 هزار مترمربع زمین به آنها واگذار شده است که پیشرفت کاری بیش از 30 درصد داشته و کار به سرعت در حال پیشرفت است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳۸٧
  اولین همایش ملی تعاون و کار آفرینی برگزار می شود
  اولین همایش ملی تعاون و کارآفرینی در 24 و 25 مهرماه جاری در تهران برگزار می شود.  

دبیرهمایش ملی تعاون و کار آفرینی گفت: توجه به کار آفرینی و توسعه گام مثبتی در جهت افزایش منابع ملی، کاهش نرخ بیکاری، تعادل ساختاری و توسعه همه جانبه در جامعه است.

ثمری خاطرنشان کرد: بخش تعاونی می تواند به عنوان یکی از موثرترین نهادها با توجه به سیاستهای اصل 44 روحیه کار آفرینی را ترویج نماید.

وی ادامه داد: به همین مناسبت اوین همایش ملی تعاون و کار آفرینی توسط وزارت تعاون و با همکاری دانشکده کار آفرینی دانشگاه تهران و سازمان پژوهشهای علمی - صنعتی ایران در تاریخ 24 و 25 مهر ماه در دانشگاه تهران برگزار می شود.

ثمری محورهای این همایش را تعاون و آموزش کار آفرینی، کار آفرینی تعاونی در دانشگاهها، تعاون و کار آفرینی اجتماعی، کارآفرینی وخوشه های تعاونی، کارآفرینان و موفقیت تعاونیها، کارآفرینی و تعاونیها در بخش کشاورزی و روستایی، مطالعات موردی در کارآفرینی تعاونیها، کارآفرینی تعاونیها وسایر مباحث اقتصادی عنوان کرد.

گفتنی است، این همایش دو روزه با حضور اساتید، دانشجویان، کار آفرینان و جمع کثیری از فرهیختگان برگزار می شود و بالغ بر 140 مقاله در بخشهای سخنرانی و پوستر ارائه خواهد شد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳۸٧
  هیات خبرنگاران الجزایری از ایران بازدید کردند
  یک هیات رسانه ای الجزایری با هدف آشنایی با دستاوردهای انقلاب اسلامی و فعالیت های بنیاد شهید و امور ایثارگران از ایران بازدید کردند.
این هیات الجزایری در آستانه سفر معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران به کشور الجزایر به تهران سفر کرده است.
مراد اوعباس خبرنگار روزنامه اشروق، سهیله حمادی خبرنگار روزنامه لیبرته، طاهر فتانی خبرنگار روزنامه اکسپرسیون، عمرانی محمد و بلال احد از تلویزیون الجزایر اعضای تشکیل دهنده هیات رسانه ای الجزایری بودند.
این هیات رسانه ای در سفر چهار روزه خود به ایران ضمن بازدید از گلزار شهدای بهشت زهرای تهران و حرم مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی(ره) با حسین دهقان معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران دیدار و گفتگو کردند.
دیدار، تبادل نظر و هم اندیشی با سیاوش ره پیک مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد شهید و امور ایثارگران از دیگر برنامه های سفر خبرنگاران الجزایری به ایران بود که طی آن با تحولات پزشکی درمانی، فرهنگی، پژوهشی و تعاون بنیاد شهید و امور ایثارگران آشنا شدند.
بازدید از معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران، آشنایی با موسسه نشر شاهد و بازدید از موزه عبرت از برنامه های دیگر هیات رسانه ای الجزایری به ایران بود.
به گزارش ایسکانیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ایثار، خبرنگاران الجزایری در سفر خود به ایران با دکتر حسین دهقان معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، منوچهر متکی وزیر امور خارجه و لاله افتخاری نماینده مردم تهران و عضو هیات رییسه فراکسیون ایثارگری مجلس دیدار و گفتگو کردند، ضمن اینکه با حضور در نخستین همایش سراسری تجلیل از نخبگان و سرآمدان شاهد و ایثارگر از نمایشگاه دستاوردهای نخبگان شاهد و ایثارگر بازدید کردند.
اعضای هیات رسانه ای الجزایری در پایان سفر به ایران از تحولات و دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران ابراز شگفتی کردند.
نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٧
ایجاد تعاونی‌های فراگیر ملی با هدف فقرزدایی

تشکیل تعاونی‌های فراگیر ملی در کنار تعاونی‌های سهامی عام از برنامه‌های در دستور کار وزارت تعاون در راستای فقرزدایی است.

دکتر محمد عباسی ـ وزیر تعاون ـ از طراحی و تاسیس تعاونی‌هایی با سبک و شیوه جدید خبر داد و گفت: علاوه بر تشکیل تعاونی‌های سهامی عام ایجاد تعاونی‌های فراگیر ملی را که نوعی جدید از ساختار دکتر محمد عباسی ـ وزیر تعاونو قالب تعاونی‌هاست به منظور فقرزدایی در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

وی ادامه داد: در همین راستا موضوع نمونه‌سازی تعاونی‌ها را به استان‌ها ابلاغ کرده‌ایم و با توجه به فرصت‌های موجود در دستگاه‌ها تفاهم‌نامه‌هایی را با سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها به امضا رسانده‌ایم تا چندین تعاونی نمونه خود را برجسته‌سازی کنند و سایر تعاونی‌ها الگوی کاری آنها را مدنظر قرار دهند.

عباسی با اشاره به ضرورت تاسیس بانک توسعه تعاون اظهار کرد: بر خلاف سایر بانک‌های تجاری بانک توسعه تعاون به دلیل رویکرد توسعه‌ای و تخصصی خود به منظور تامین مطالبات تعاونی‌ها تاسیس خواهد شد.

وزیر تعاون گفت: در دسترس نبودن منابع بانکی یکی از مشکلات عمده‌ی بخش تعاون است و راه‌اندازی بانک توسعه تعاون دسترسی به منابع مالی را برای تعاونی‌ها تسهیل می‌کند. بنابراین با تزریق مالی ضمن توسعه‌ بخش تعاون مسیر رسیدن به سهم 25 درصدی بخش تعاون تا حد زیادی هموار می‌شود.

وی با بیان اینکه خواستار این نیستیم که تمام امور در اقتصاد ایران به شکل تعاونی انجام شود تصریح کرد: اعتقاد ما این است که اگر جامعه می‌خواهد مسیر رشد و بالندگی را طی کند باید قابلیت‌های دولتی برای ایجاد زیرساخت‌ها و قابلیت‌های فردی برای تقویت انگیزه‌های اشخاص به وجود آید و بخش تعاون به منظور توزیع عادلانه ثروت و درآمد مورد تقویت و درآمد قرار گیرد.

عباسی هماهنگ سازی میان دستگاه‌های دولتی و بهره‌مندی از امکانات آنان را در گسترش فرهنگ تعاون موثر خواند و این امر را گامی مثبت برای توانمندسازی مردم در جهت اجرایی کردن قانون سیاست‌های اصل 44 و اهداف پیش‌بینی شده بخش تعاونی دانست.

وی متذکر شد: همه دستگاه‌های اجرایی برای ایجاد عدالت اجتماعی باید بخش اعظمی از فعالیت‌های خود را به شکل تعاونی ترویج کنند تا عدالت اجتماعی که سهیم شدن اکثریت مردم در جریان اقتصاد است اتفاق بیافتد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٧
خودداری بانک‌ها از پرداخت تسهیلات

معاون طرح و برنامه وزارت تعاون گفت: اجرای طرح مسکن مهر از مصادیق عدالت است.

عبدالمجید قریب رضا در جمع خبرنگاران افزود: طرح مسکن مهر مختص اقشار کم درآمد جامعه برای صاحب خانه شدن آنان است.

وی از پروژه‌های مسکن دولت نهم به عنوان شاخصه عدالت و عامل ایجاد امکانات رفاهی یاد کرد.

وی ادامه داد: یکی از معضلات پیشرفت پروژه‌های مسکن مهر خودداری بانکها از پرداخت تسهیلات است.

قریب رضا اظهار کرد: سازمان تعاون جهت تسریع در اعطای تسهیلات مذاکرات لازم را با بانک مرکزی انجام داده است.

وی اعلام کرد: خراسان شمالی یکی از استان‌های پیش رو در اجرای این طرح در کشور است.

به گزارش ایسنا، مدیر صندوق تعاون کشور نیز گفت: تاکنون 130 هزار تعاونی مسکن مهر با بیش از20 میلیون عضو در سطح کشور تشکیل شده است.

ماشاءالله عظیمی ادامه داد: تاکنون یک میلیون و700 نفر از اعضای این تعاونی‌ها موفق به دریافت زمین شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون40 هزار پرونده اعتباری در سطح کشور تشکیل شده عنوان کرد: هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت، 70 هزار شغل مبدل و 130 هزار حفظ شغل شده است.

وی بیان کرد: حدود 110 شعبه صندوق تعاون در مناطق کمتر توسعه یافته تشکیل شده است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٧
  ثبت نام 140 هزار فرهنگی آموزش و پرورش در طرح مسکن مهر
  رئیس اداره تعاون وزارت آموزش و پرورش گفت: 140 هزار فرهنگی آموزش و پرورش در سراسر کشور در طرح مسکن مهر ثبت نام کردند که بیش از 80 هزار نفر آنها به سازمان مسکن و شهرسازی معرفی شده اند.  

سعید خلج با بیان اینکه مراحل قانونی واگذاری مسکن به 80 هزار نفر از فرهنگیان در حال پیگیری  است، افزود: زمان واگذاری مسکن مهر به این دسته از فرهنگیان از طریق تعاونی هایی که وزارت مسکن معرفی کرده است، مشخص می شود.

وی زنان سرپرست خانوار، فرهنگیان بازنشسته و فرهنگیان با سابقه 25 سال را در اولویت واگذاری ها عنوان کرد و اظهار داشت: به زودی واگذاری این واحدهای مسکونی  براساس اولویت ها آغاز می شود. 

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٧
  کارگروه راه اندازی تعاونی های آموزشگاهی تشکیل می شود
  معاون تحقیقات،آموزش و ترویج وزارت تعاون از تشکیل کارگروهی از وزارت تعاون و آموزش و پرورش برای راه اندازی تعاونیهای آموزشگاهی خبر داد و گفت: در فاز اول 30 هزار تعاونی راه اندازی می شود.  

غلامحسین حسینی نیا از امضای تفاهم نامه همکاری بین وزارتخانه های تعاون و آموزش و پرورش برای راه اندازی تعاونی های آموزشگاهی خبر داد و گفت: در فاز اول قرار است در 30 هزار آموزشگاه در سطح کشور تعاونی های آموزشگاهی راه اندازی شوند.

معاون تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت تعاون اظهار داشت: در این رابطه کارگروهی برای تسریع دادن به کار تا یک ماه آینده تشکیل خواهیم داد که در آن بخشهای مختلف وزارت تعاون و آموزش و پرورش عضویت دارند ولی محوریت آن با معاونت تحقیقات وزارت تعاون و معاونت پژوهشی وزارت آموزش و پرورش خواهد بود.

حسینی نیا هدف از راه اندازی تعاونی های یاد شده را ارتقای فرهنگ تعاون در مدارس از پایه، ترویج تعاون در سطح جامعه، مدارس و خانواده های دانش آموزان به صورت گنجاندن مطالب مرتبط با تعاون در کتب درسی ذکر کرد.

وی همچنین یکی دیگر از اهداف راه اندازی تعاونی های آموزشگاهی را کمک به تحقق سند چشم انداز کشور اعلام کرد و بیان داشت: رهبر معظم انقلاب در باب سند چشم انداز 20 ساله خواستار ترقی کشور و توسعه اقتصادی با روح تعاون در افق 1404 شدند که می توان روح تعاون را از سالهای مدرسه در بین کارآفرینان و تولید کنندگان آینده گسترش داد.

معاون آموزش، تحقیقات و ترویج وزارت تعاون در ادامه به نظر مثبت وزارت آموزش و پرورش در اجرای طرح یاد شده اشاره کرد و افزود: تحقق این طرح و ارائه آموزش های عملی تعاون، تقویت کار گروهی و آشنایی با آن به صورت ریشه ای برای ما بسیار حائز اهمیت است.

حسینی نیا همچنین در بخش دیگری از سخنانش مزایای دیگر تشکیل تعاونی های آموزشگاهی از قبیل تهیه نوشت افزار، تامین سرویس مدارس، رفع نیازهای تحصیلی دانش آموزان و رفع نیازهای معیشتی خانواده ها را برشمرد و گفت: در این ارتباط می توان از طریق تعاونی ها نیازهای دیگر دانش آموزان را نیز در بخش های ورزشی و تغذیه در مدارس را برطرف نمود.

وی از تشگیل کارگروههای تشکیل تعاونی های آموزشگاهی در استانها نیز خبر داد و تاکید کرد: در استانها کارگروهها با همکاری وزارت آموزش و پرورش و ادارات کل تعاون استانها تشکیل می شوند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٧
20 میلیون نفر در بخش تعاونی کشور عضو هستند
مدیرعامل صندوق تعاون کشور گفت: بیش از 20 میلیون نفر در سراسر کشور در بخش تعاون عضو هستند.

مدیرعامل صندوق تعاون کشورگفت: با اجرای طرح ویژه مسکن مهر در کشور که از طریق IT , ICT و با ارتقای فرهنگسازی در بین مردم با ثبت نام اینترنتی صورت گرفته است تا کنون چهار میلیون نفر در کشور در طرح مسکن مهر ثبت نام کرده اند.

این مسئول افزود: از این تعداد دو میلیون نفر واجد شرایط شناخته شده و به یک میلیون و 700 نفر زمین واگذار شده است.

وی خاطرنشان کرد: تا کنون 40 هزار پرونده اعتباری به صندوق تعاون ارائه و 10 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.

این مسئول یادآور شد: از این طریق حدود 70 هزار شغل مبدل ایجاد شده و برای 130 هزار نفر تثبیت اشتغال شده است.

عظیمی تعداد شعبات صندوق تعاون در کشور را 110 شعبه عنوان کرد و افزود: قبل از دولت نهم در خراسان شمالی دو شعبه صندوق تعاون وجود داشت و اکنون این میزان به پنج شعبه افزایش یافته است.

وی در پایان میزان وام صندوق تعاون در کشور را 350 میلیارد ریال اعلام کرد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٧
با توسعه فعالیت تعاونی ها، شاهد رونق اقتصادی در کشور خواهیم بودمدیرکل تعاون استان تهران
مدیرکل تعاون استان تهران گفت: با اجرای اصل 44 قانون اساسی ( خصوصی سازی )، فعالیت تعاونی‌‏ها توسعه می یابد و این امر در نهایت به شکوفایی و توسعه اقتصاد کشور منجر خواهد شد.
"محمود حیدری" افزود: اجرای سیاست‌‏های اصل 44 سبب کاهش نقش تصدی گری دولت در عرصه اقتصادی خواهد شد و این امر به توسعه فعالیت های بخش غیر دولتی اعم از بخش های خصوصی و تعاونی منتهی می شود . از این رو کمک به تسریع در اجرای اصل 44 در کشور ضروری است. 
وی با اشاره به تشکیل بانک توسعه تعاون ادامه داد: بانک توسعه تعاون که براساس سیاست های اصل 44 تشکیل می شود ، در شکل گیری و ساماندهی بهتر فعالیت های تعاونی ها در کشور تاثیر فراوانی خواهد داشت. 
این مقام مسئول با تاکید بر لزوم برگزاری دوره‌‏های آموزشی و توجیهی برای ترویج فرهنگ تعاون در کشور گفت: فراهم کردن امکانات و ابزارهای لازم برای گسترش و توسعه فعالیت های بخش تعاون مستلزم ترویج و اشاعه فرهنگ در این بخش است. 
مدیر کل تعاون استان تهران افزود: استفاده از کلاس‌‏های آموزشی و همچنین برگزاری جشنواره ‌‏های اقتصادی در ترویج فرهنگ تعاون در کشور بسیار تاثیرگذار است. 
وی با اشاره به اینکه بانک توسعه تعاون به لحاظ نگاه ویژه مسئولان به بخش تعاون از موارد استثنایی سیاست‌‏های اصل 44 است ، گفت: بانک تعاون با سرمایه دولتی به مبلغ پنج تریلیون ریال در راستای پشتیبانی مالی از تعاونی‌‏ها تاسیس می‌‏شود و فقط به تعاونی‌‏ها و تعاون‌‏گران خدمات بانکی ارائه می کند. 
حیدری ادامه داد: این بانک بدون در نظر گرفتن سود بانکی ، در توسعه فعالیت های بخش تعاون و ... مشارکت خواهد داشت.
 
نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٧
کاهش بورس بازی در بخش مسکن
وزیر مسکن و شهرسازی از الزامی شدن ثبت الکترونیکی معاملات مسکن خبر داد.
 محمد سعیدی‌‏کیا در حاشیه همایش توسعه مسکن در جمع خبرنگاران با اشاره به این که دولت با طرح‌‏های ضربتی ضمن جلوگیری از آشفتگی بازار، عرضه را به تقاضا نزدیک می‌‏کند، گفت: از این پس هر معامله‌‏ای در بازار مسکن با یک کد رهگیری عمومیت یافته و کل معاملات مسکن ملزم به ثبت الکترونیکی هستند. 
وی افزود: دولت و وزارت بازرگانی در این زمینه برنامه‌‏ریزی‌‏هایی داشته‌‏اند. 
وی ادامه داد: به زودی تمامی دفاتر ثبت اسناد و املاک کشور مجهز به سیستم‌‏های ثبت الکترونیکی اسناد خواهند شد.
سعیدی‌‏کیا تاکید کرد: هم اکنون هماهنگی‌‏های لازم از سوی وزارت مسکن با سازمان ثبت اسناد وثبت احوال برای تسریع این کار صورت گرفته است، لذا کسانی که معاملات مسکن انجام می‌‏دهند، موظف هستند که با درج کد ملی معاملات خود را به ثبت برسانند.
وزیر مسکن و شهرسازی با اعلام این مطلب که دولت با طرح‌‏های ضربتی، بازار را به تعادل رسانده و از بورس بازی در بخش مسکن کاسته است، بیان داشت: تا پیش از این شاهد بازاری بودیم که در آن عرضه و تقاضا با هم همخوانی نداشتند.
وزیر مسکن، طرح مسکن مهر را نقطه عطفی درساماندهی بازار مسکن دانست و تصریح کرد: دولت با ایجاد بازار جدیدی در قالب طرح زمین‌‏های 99 ساله با عنوان «طرح مهر» در تلاش است که نیاز متقاضیان مسکن را تامین کند.
وی اضافه کرد: دولت با چنین سیاست‌‏گذاری‌‏هایی ضمن کاهش قیمت زمین، در تنظیم بازار مسکن نیز تاثیر گذار بوده است.
نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٧
روند اجرایی طرح مسکن مهر مطلوب است
وزیر مسکن و شهرسازی با اعلام این که روند ساخت وساز مسکن روستایی کشور بهتر از مسکن شهری است، بار دیگر از روند اجرایی مطلوب طرح مسکن مهر خبر داد.
محمد سعیدی کیا در سیزدهمین همایش سیاست‌‏های توسعه مسکن در ایران گفت: تهیه برنامه پنجم توسعه کشور در بخش مسکن با راهکارهایی که معاونت برنامه‌‏ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری ارائه کرده است از فروردین ماه سال جاری آغاز و از سه هفته گذشته جلسات هماهنگی و تببین دیدگاه‌‏ها در این زمینه بر گزار شد.
وی توان اجرایی کشور در بخش مسکن را بسیار بیشتر از فعالیت‌‏های کنونی دانست و افزود: باید با عزم ملی و بستر سازی‌‏های مورد نیاز از حداکثر توان موجود در بخش مسکن استفاده کنیم.
سعیدی کیا در این خصوص به ساخت وسازهای سالانه 200 هزار مسکن روستایی اشاره کرد و گفت: در سال 84 پس از زلزله زرند کرمان ساخت سالی 200 هزار واحد مسکونی روستایی مطرح و انجام شد.
وزیر مسکن و شهرسازی همچنین از فراهم شدن نسبی اسباب و امکانات مورد نیاز طرح مسکن مهر خبر داد و گفت: مقررات و ساز و کارهای مدیریتی لازم برای طرح مسکن مهر فراهم شده است.
سعیدی‌‏کیا در مورد همایش سیاست‌‏های توسعه مسکن تصریح کرد: اگر این جلسات هر سه ماه یکبار برای بررسی و ابعاد برنامه‌‏های توسعه مسکن کشور برگزار شود، بسیار مفید و در عین حال می‌‏تواند برخی ازکاستی‌‏ها رادر امر سیاست گذاری حل کند.
وی توسعه بخش مسکن و مرتفع کردن نیازهای موجود دراین بخش را مستلزم آمارهای دقیق و به روز دانست و گفت: با توجه به افزایش رشد جمعیت کشور و تغییرات سریع تحولات جامعه باید آمارها به روز باشند تا بر اساس آن برنامه‌‏ریزی و سیاست‌‏گذاری کرد.
وزیرمسکن و شهر سازی تاکید کرد: برای این امر باید فاصله آمار گیری‌‏ها و سرشماری‌‏های کشور از 10 سال به 5 سال کاهش یابد.
سعیدی‌‏کیا در ادامه بیان داشت: از سال 1375 تا 1385 جمعیت کشور حدود یک و نیم درصد رشد داشته در حالی که نرخ رشد تشکیل خانواده سه و نیم درصد بوده است.
وی گسترش اجاره‌‏نشینی در این مدت را 25 درصد اعلام کرد و گفت: در سال 75 این میزان در حدود 15 درصد بوده است.
به گفته وزیر مسکن این موضوع نیازمند تحلیل و برنامه‌‏ریزی دقیق است تا بتوان نیازهای مسکن جامعه را بر طرف کرد.
نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٧

اختصاص یک و نیم میلیارد تومان به تعاونی های صیادی مازندران

مدیرکل شیلات مازندران گفت: در سال جاری جهت کمک به تعاونیهای پره و صیادای استان، یک میلیارد و 740 میلیون تومان تسهیلات به تعاونیهای صیادی استان برای تجهیز و تهیه آلات و ادوات صیادی اختصاص یافته است. مدیرکل شیلات مازندران گفت: در سال جاری جهت کمک به تعاونیهای پره و صیادای استان، یک میلیارد و 740 میلیون تومان تسهیلات به تعاونیهای صیادی استان برای تجهیز و تهیه آلات و ادوات صیادی اختصاص یافته است

حسن حبیب نژاد در مراسم افتتاح مرکز صید ماهی استخوانی دریای خزر در پره شهید شیرودی میانکاله بهشهر افزود: درسال گذشته 8هشت هزار و 750 تن ماهی در استان صید شده است.

وی خاطر نشان کرد: این میزان صید نسبت به برنامه  هفت درصد رشد داشت که با پیش بینی 10 هزار تن صید امسال 12 درصد رشد صید خواهیم داشت.

حبیب نژاد با اشاره به اینکه سالانه 100 میلیون بچه ماهی سفید و کپور در استان تولید و به رودخانه ها روانه می شود، اظهار داشت: این میزان تولید در پایان امسال به 300 میلیون بچه ماهی خواهد رسید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: در حال حاضر 52 تعاونی پره با استفاده از چهار هزار صیاد در استان فعال بوده که در حدود 30 هزار نفر از آن امرار معاش می کنند.

این مسئول اظهار امیدواری کرد که در آینده ای نزدیک با صنعتی شدن صنعت ماهیگیری در استان، صیادان با زحمت کمتر فایده بیشتری را کسب نمایند.

مدیر کل شیلات مازندران با بیان اینکه بیمه تامین اجتماعی از ضروریات فعالیت صیادان است، تصریح کرد: امیدواریم با تعامل بین مدیران و همفکری ایجاد شده در این زمینه به زودی شاهد تحت پوشش قرار گرفتن تمام صیادان استان با بیمه تامین اجتماعی باشیم.

حسن حبیب نژاد در مراسم افتتاح مرکز صید ماهی استخوانی دریای خزر در پره شهید شیرودی میانکاله بهشهر افزود: درسال گذشته 8هشت هزار و 750 تن ماهی در استان صید شده است.

وی خاطر نشان کرد: این میزان صید نسبت به برنامه  هفت درصد رشد داشت که با پیش بینی 10 هزار تن صید امسال 12 درصد رشد صید خواهیم داشت.

حبیب نژاد با اشاره به اینکه سالانه 100 میلیون بچه ماهی سفید و کپور در استان تولید و به رودخانه ها روانه می شود، اظهار داشت: این میزان تولید در پایان امسال به 300 میلیون بچه ماهی خواهد رسید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: در حال حاضر 52 تعاونی پره با استفاده از چهار هزار صیاد در استان فعال بوده که در حدود 30 هزار نفر از آن امرار معاش می کنند.

این مسئول اظهار امیدواری کرد که در آینده ای نزدیک با صنعتی شدن صنعت ماهیگیری در استان، صیادان با زحمت کمتر فایده بیشتری را کسب نمایند.

مدیر کل شیلات مازندران با بیان اینکه بیمه تامین اجتماعی از ضروریات فعالیت صیادان است، تصریح کرد: امیدواریم با تعامل بین مدیران و همفکری ایجاد شده در این زمینه به زودی شاهد تحت پوشش قرار گرفتن تمام صیادان استان با بیمه تامین اجتماعی باشیم.

 
نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٧
تعاون روسی- ایرانی فی قطاع الکهرباء

بحث فالیری یازوف نائب رئیس مجلس الدوما الروسی رئیس جمعیة منتجی الغاز الروسیة مع المسؤولین الایرانیین آفاق التعاون فی قطاع الکهرباء، وذلک على هامش اجتماع لجنة سوق الطاقة المشترکة الفرعیة للجمعیة البرلمانیة الآسیویة.

واشار یازوف إلى أن أحد أهم خطوات التعاون فی هذا المجال هو ربط شبکةِ الکهرباء عبر ترکیا وأذربیجان، الامر الذی سیجعل توفیر الکهرباء بین البلدین موسمی حیث سیتم توفیر الکهرباء من روسیا إلى إیران صیفا وبالعکس فی فصلِ الشتاء، وسیؤدی ذلک الى تعویض التقلبات الیومیة فی امداداتِ الکهرباء.

وافادت وکالة نوفوستی انه تم بحث مشارکة شرکات صناعة معدات الطاقة الروسیة فی المشاریع الایرانیة، حیث لفت یازوف إلى أن مصانع التوربینات الکهربائیة الروسیة تعمل فی عدة مشاریع فی ایران.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٧
هدایت منابع تعاونی اعتبار به سمت تعاونی‌ها

سیاست‌های پولی و مالی کشور باید به سمت ایجاد اشتغال مولد در تعاونی‌ها و واحدهای تولیدی هدایت شود.

ابراهیم تهران ـ معاون دبیرکل اتاق تعاون مرکزی ـ گفت: در شرایط حاضر تعداد بسیاری از واحدهای اقتصادی و بنگاه‌های تولیدی با مشکل کمبود نقدینگی مواجه هستند در صورتی که با تزریق منابع مالی می‌توانند در شرایط بهبود وضعیت قرار بگیرند و بهره‌وری در تولید را افزایش دهند.

وی ادامه داد: متاسفانه به دلیل فقدان منابع مالی و نقدینگی عمده واحدهای اقتصادی به سمت رکود رفته‌اند در صورتی که با هدایت منابع بانکی و اعطای تسهیلات به آنها می‌توان، موجب احیا در زنده نگه داشتن واحدهای فعال و تولیدی شد.

تهرانی با بیان اینکه سیاست‌های پولی و مالی کشور به سمت و سوق ایجاد اشتغال مولد در تعاونی‌ها و واحدهای اقتصادی برود افزود: خوشبختانه در تفاهم نامه‌ای که میان بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و دارایی منعقد شده است سازوکارها و مکانیسم‌های لازم از طریق تامین منابع پیش‌بینی شده است. که اگر این تفاهم نامه به نحو شایسته اجرایی شود، گره از مشکلات تعاونی‌های تولیدی برداشته خواهد شد.

معاون دبیرکل اتاق تعاون ایران با اشاره به برگزاری نمایشگاه‌ بین‌المللی تعاون در هندوستان در مورد برنامه‌های اتاق تعاون برای حضور تعاونی ها در این نمایشگاه‌ اظهار کرد: با ارتباطی که با اتحادیه بین المللی تعاون (ICA) برقرار کرده‌ایم تعدادی از تعاونی‌های برتر ایران را که توان لازم برای حضور در عرصه‌های بین‌المللی اقتصاد دارند برای شرکت در نمایشگاه تعاون معرفی کرده‌ایم.

وی همچنین از تخصیص تسهیلات موسسات مالی و تعاونی‌های اعتبار به تعاونی‌ها خبر داد و گفت: درصدد هستیم تا حمایت تعاونی‌های اعتباری را از فعالیت تعاونی ها را پیگیری کنیم و امیدواریم با تثبیت وضعیت تعاونی‌های اعتبار، منابع و تسهیلات آن‌ها برای جبران کمبود نقدینگی به سمت بخش‌های تعاون سوق یابد.

تهرانی تاسیس بانک توسعه تعاون را در تامین به موقع نقدینگی بخش تعاون موثر خواند و گفت: با توجه به آنکه در شرایط کنونی، بانک رغبتی به ارائه تسهیلات به بخش تعاون ندارد و بخش تعاون از گرفتن تسهیلات بانکی محروم می‌ماند، انتظار می‌رود با راه‌اندازی سریع بانک توسعه تعاون نقدینگی مورد نیاز واحدهای تولیدی بخش تعاون تامین شود و به موقع به آن‌ها برسد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٧
ورود تعاونی‌های تولیدی و صادراتی به بورس

تعاونی‌های سهامی عام با ورود به بورس می‌توانند در جهت تحقق هرچه سریع تر سهم 25 درصدی تعاون در اقتصاد ملی موثر واقع شوند.

حسین رحمانی نیا ـ‌ دبیرکل اتاق تعاون ایران ـ گفت: تشکیل تعاونی‌های سهامی عام یک گام مثبت به سمت تحقق سهم 25 درصدی است و افراد با توجه به سهم آورده خود می‌توانند در این فعالیت اقتصادی حضور یابند.

وی ادامه داد: با رعایت ضوابط و مقررات بورس در نظر داریم تا تعاونی‌های سهامی در آینده وارد بورس شوند و شرکت‌های متعارف یا به عبارتی تعاونی‌های کنونی و تعاونی‌های سهامی عام را در این حوزه فعال کنیم.

رحمانی نیا افزود: در این راستا مذاکراتی را با سازمان بورس آغاز کرده‌ایم تا به شکل نمادین تعدادی از تعاونی‌ها را وارد بورس کنیم اما یکسری الزامات اولیه برای ورود به بورس باید رعایت شود؛‌ از این رو مصمم هستیم تا شرکت‌های سودآور و دارای بازده که عمدتا محصولات تولیدی دارند نظیر تعاونی های قدرتمند تولیدی و تعاونی‌هایی که در کار صادرات هستند را در اولویت ورود به بورس قرار دهیم.

دبیرکل اتاق تعاون ایران خاطر نشان کرد: موضوع تشکیل شرکت‌های تعاونی سهام عام بر مبنای قانون تجارت است و تلاش می کنیم تا سرمایه‌گذاران و کارآفرینان با انگیزه‌ بیشتری برای حضور در این حوزه وارد شوند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٧

از وزیر مسکن برای حل مشکل آماده سازی زمین های معلولان قول مساعد گرفته شد

در پایان مراسم واگذاری سه هزار و 400 واحد مسکونی به مددجویان بهزیستی، مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران از وزیر مسکن وشهرسازی برای حل مشکل آماده سازی زمین های تعاونی مسکن معلولان قول مساعد گرفت.
"علی همت محمود نژاد" مدیرعامل این انجمن ،هنگام گفت وگوی دوستانه وزیران رفاه و مسکن وشهرسازی خود را به آن دو رساند و با طرح مشکل معلولان برای پرداخت هزینه آماده سازی ساخت مسکن گفت : براساس تبصره سه ماده 9 قانون جامع حمایت از حقوق معلولان ، این قشر از پرداخت این هزینه باید معاف باشند. 
محمود نژاد خطاب به وزیر مسکن گفت : " پرداخت 10 میلیارد تومان برای آماده سازی زمینهای تعاونی مسکن معلولان توسط دولت تصویب شده است و منتظر اجرایی شدن آن هستیم که باتوجه به زمان بر بودن آن ، از شما می خواهیم به شرکتهای تابعه وزارت مسکن دستور دهید آماده سازی را آغازکنند تا این اعتبار به معلولان تخصیص یابد. 
با تایید وزیر رفاه و در نهایت با قول مساعد وزیر مسکن در حل این مشکل ، مقرر شد بدین منظور در جلسه ای مشترک میان سعیدی کیا و محمودنژاد راهکاری برای حل این مشکل اتخاذ شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٧

تاخیر در پروژه‌ مسکن مهر ابهر و خرمدره باید جبران شود

رئیس سازمان مسکن و شهرسازی استان زنجان گفت: مسئولان شرکت تعاونی‌های مسکن مهر ابهر و خرمدره برای تاخیر در اجرای پروژه‌ مسکن مهر را جبران کنند.

عباس صفری اظهار کرد: سازمان مسکن و شهرسازی به نفع شرکت تعاونی مسکن مهر ابهر کاربری تجاری زمین مربوطه را به مسکونی تبدیل کرده و امیدوار است به زودی شاهد ارائه کلید منازل مسکونی به متقاضیان باشد. 
رئیس سازمان مسکن و شهرسازی استان زنجان که برای بازدید از پروژه شرکت تعاونی مسکن مهر در شهرستان ابهر حضور یافته بود با بیان این که شهرستان ابهر در ابتدا در دسته شهرستان‌های نمونه در اجرای مسکن مهر بود، تصریح کرد: هم‌اکنون این شهرستان در مسکن مهر عقب افتاده است و شهرستان سلطانیه با این که کوچک‌تر از ابهر است پیشرفت بیشتری نسبت به این شهرستان دارد. 
وی ادامه داد: در حال حاضر اعتبار پروژه مسکن مهر شهرستان ابهر در بانک موجود است ولی از آن جایی که این پول شناور است اگر این شهرستان در جذب این اعتبار اقدام نکند شهرستان‌های دیگر آن را دریافت می‌کنند. 
صفری با امیدواری به جبران تاخیر در پروژه مسکن مهر ابهر اضافه کرد: مسئولان شرکت تعاونی مسکن مهر ابهر هر چه سریعتر کار را ادامه دهند تا با مشکل مواجه نشویم. 
رئیس سازمان مسکن و شهرسازی استان زنجان ادامه داد: برای تسریع در روند اجرای پروژه شرکت تعاونی مسکن مهر ابهر، زمین اضافی در اختیار این شرکت قرار می‌دهیم چون مصالح و منافع نظام همواره برای ما قابل توجه بوده است. 
در این دیدار، مدیر عامل شرکت تعاونی مسکن مهر ابهر با بیان این که این پروژه در تاریخ 27 اسفند‌ماه 86 کلنگ‌زنی و از همان تاریخ ساخت و ساز در آن شروع شده افزود: تاکنون سعی داشته‌ایم پیشرفت کاری خوبی داشته باشیم. 
علیرضا حیدری با اشاره به یک سری مشکلات در کارهای اداری و پیمانی تصریح کرد: تاکنون طی سه مرحله و در هر مرحله 2 میلیون تومان پول از اعضا گرفته‌ایم و اعضا هم ما را تنها نگذاشته‌اند و در هر مرحله کمک‌های بسیاری به ما کرده‌اند. 
وی ادامه داد: اگر مسئولان استان به خصوص سازمان مسکن و شهرسازی به ما کمک کنند می‌توانیم برای مجموعه پارک بازی و ساختمان‌های فرهنگی و هنری نیز درنظر بگیریم. 
این مسئول با تشکر از سازمان مسکن و شهرسازی استان به خاطر ارائه زمین اضافی به این شرکت تعاونی خاطر نشان ساخت: با این کار مشکل کسری پارکینگ شرکت تعاونی مسکن مهر ابهر حل می‌شود و پروژه سرعت می‌گیرد. 
رئیس سازمان مسکن و شهرسازی استان زنجان همچنین با حضور در محل پروژه شرکت تعاونی مسکن مهر خرمدره راهکارهای لازم برای پیشرفت و جبران تاخیر در پروژه را ارائه داد. 
صفری در این بازدید نیز اظهار داشت: در صورتی که مسئولان شرکت تعاونی مسکن مهر خرمدره اقدامات لازم و جدی را انجام دهند قطعا از جانب سازمان مسکن و شهرسازی استان حمایت خواهند شد.
 

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٧

ساماندهی کارگران فصلی نیاز به حمایت سایر دستگاه‌ها دارد

 

مدیر عامل تعاون بنیاد توسعه و کارآفرینی استان همدان گفت: ساماندهی کارگران فصلی حمایت مادی و معنوی سایر دستگاه‌ها را می‌طلبد.

سید علی حسینی در جلسه ساماندهی کارگران فصلی ضمن اشاره به لزوم تشکیل تعاونی کارگران اظهار داشت:‌ تا زمانی که همکاری دستگاه‌های ذیربط، حمایت مادی و معنوی آنها و استفاده از عوامل تشویقی مانند ارائه بیمه و ... به این افراد در دستور کار قرار نگیرد، نمی‌توان کاری از پیش برد. 
وی افزود: باید ابتدا ‌از طریق توزیع پرسشنامه و به دست آوردن اطلاعات و آمار در رابطه با رضایت‌مندی این افراد برای تشکیل تعاونی کارگران اطمینان حاصل شود. 
حسینی ادامه داد: پس از به دست آوردن اطلاعات لازم در این زمینه، می‌توان به جستجوی مکان مشخصی برای ایجاد این شرکت تعاونی و ارائه مهارت‌های فنی و حرفه‌ای به این افراد برای ارتقا و بهبود کار پرداخت. 
مدیر عامل تعاون بنیاد توسعه و کارآفرینی استان همدان خاطرنشان کرد: با شناسنامه‌دار شدن این کارگران و تشکیل پرونده و همچنین مشخص کردن درجه مهارتی این افراد می‌توان به رعایت حق و حقوق آنان، دسترسی آسان مردم به کارگران ساده و متخصص و رعایت برخی مسائل انتظامی ـ امنیتی در این خصوص امیدوار بود. 
رئیس اداره سیاسی و اجتماعی فرمانداری همدان نیز در این جلسه گفت: تجمع کارگران جویای کار در معابر و خیابان‌های اصلی باعث مشکلاتی از قبیل سد‌معبر برای شهروندان، برخی مسائل امنیتی و ترافیکی و ایجاد صورتی زشت برای ظاهر شهر شده است. 
محمد‌جواد سیفی خاطر‌نشان کرد: با ایجاد مکانی مشخص با حداقل امکانات رفاهی از قبیل نمازخانه، سرویس بهداشتی، سایه‌بان و ... می‌توان به انتقال آسان و سریع این افراد امیدوار بود.
 

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٧
ساخت مسکن برای گروه‌‏های کم درآمد
معاون وزیر مسکن و شهر سازی با تاکید بر گسترش بازارهای مالی و ایجاد بازار سرمایه مسکن، از راه‌‏اندازی صندوق‌‏های زمین و مسکن خبر داد.
به گزارش خبر نگار ایلنا، منوچهر خواجه دلوئی در همایش توسعه مسکن گفت: طراحی برنامه‌‏ای جامع در راستای مدیریت مالی در بازار مبادلات مسکن از نیازهای مهم این صنعت خواهد بود.
وی تصریح کرد: با توجه به این که بازار مسکن یکی از ابزارهای مالی اقتصادی کشور است و در توسعه و رونق اقتصاد کشور تاثیرگذار است، لذا در راستای سند چشم‌‏انداز بیست ساله، سوق دادن سرمایه‌‏های جاری در این بازار برای متعادل کردن میزان عرضه و تقاضای مسکن ضروری است.
معاون وزیر مسکن و شهرسازی اضافه کرد: راه‌‏اندازی بازار رهن ثانویه و انتشار اوراق مشارکت با پشتوانه تسهیلات رهنی و همچنین تاسیس صندوق‌‏های زمین و ساختمان در این راستا است.
خواجه دلوئی همچنین از ایجاد سه صندوق زمین و مسکن در آینده‌‏ای نزدیک خبر داد وگفت: ایجاد شرکت‌‏های زمین و سرمایه و استفاده از ابزارهای تامین منابع مالی در دستور کار کارگروه‌‏های مسکن قرار گرفته است.
وی سیاست‌‏گذاری و برنامه‌‏های اجرایی بخش مسکن را متناسب با رویکرد تدوین برنامه پنجم توسعه اعلام کرد و بیان داشت: سیاست‌‏های حمایتی در زمینه تامین مسکن گروه‌‏های کم درآمد، نوسازی و بهسازی بافت‌‏های فرسوده و گسترش فناوری‌‏های نوین ساختمان از اولویت‌‏های مهم وزارت مسکن وشهر سازی است
معاون وزیر مسکن از احداث مسکن اجتماعی برای دهک‌‏های 1 و 2 درآمدی خبر داد و اظهار داشت: احداث مسکن برای این اقشار از طریق شهرداری‌‏ها،کمیته امداد و سایر نهادهای عمومی صورت می‌‏گیرد.
وی در مورد چگونگی و نحوه حمایت از این اقشار خاطر نشان کرد: واگذاری زمین به صورت اجاره‌‏ای و پرداخت 20 درصد کمک سرمایه‌‏گذاری ساخت و ارائه تسهیلات ارزان قیمت از جمله این حمایت‌‏هاست.
وی تصریح کرد: برای دهک‌‏های 3 و 4 و 5 درآمدی نیز با طرح‌‏ها و برنامه‌‏هایی همچون طرح مسکن مهر اقدامات اساسی صورت گرفته است. 
خواجه دلویی کاهش و حذف هزینه زمین از قیمت تمام شده مسکن برای انطباق با توان مالی این گونه دهک‌‏ها را از اولویت‌‏های مهم وزارت مسکن دانست.
نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٧

بانک‌های عامل تسهیلات آماده‌سازی اراضی مسکن مهر را پرداخت کنند

 

مدیرکل تعاون استان ایلام گفت: بانک‌های عامل، تسهیلات آماده‌سازی اراضی مسکن مهر را پرداخت کنند.

منوچهر تیموری افزود: بانک‌های عامل استان ایلام باید در ابتدای کار ساخت مسکن مهر حدود یک میلیون تومان برای کار آماده‌سازی تسطیح به متقاضیان در قالب تعاونی‌ها پرداخت کنند. 
وی ادامه داد: علاوه بر این بانک‌ها موظف به پرداخت مبلغی به عنوان ساخت مسکن مهر شده که پرداخت آن در تسریع اجرای این طرح در استان ایلام شتاب می‌بخشد. 
این مسئول اضافه کرد: همچنین بر اساس مصوبه کمیته مسکن استان ایلام شهرداری‌ها موظف به صدور پروانه ساختمانی مسکن مهر در اسرع وقت شده‌اند. 
تیموری تصریح کرد: بر اساس این مصوبه نیز باید 50 درصد هزینه صدور پروانه از سوی شهرداری‌ها به طور اقساطی از متقاضیان مسکن مهر دریافت شود. 
مدیرکل تعاون استان ایلام گفت: بقیه هزینه صدور پروانه نیز باید از سوی تعاونی‌های مسکن مهر تضمینی پرداخت شود. 
این مسئول اضافه کرد: این دستگاه اجرایی با همکاری دیگر نهادهای مرتبط با موضوع مراحل اولیه کار ساخت مسکن مهر در شهر ایلام به اتمام رسانده و به زودی عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود. 
تیموری ادامه داد: تاکنون حدود چهارده هزار نفر واجد شرایط اولیه طرح مسکن مهر در قالب 120 تعاونی به سازمان مسکن و شهرسازی برای واگذاری زمین معرفی شده‌ است. 
وی ادامه داد: تاکنون برای بیش از 8 هزار نفر از این افراد در شهرهای دهلران، آبدانان، دره‌شهر و ایلام 
زمین تملک شده است. 
این مسئول اضافه کرد: یک هزار و 700 نفر از این تعداد مربوط به شهر ایلام و 500 نفر نیز مربوط به شهر مهران است.
 

نویسنده: حبیب اله بهرامی - پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٧
  در سال 87برخی از گروه های صادر کننده نمونه معرفی نشدند
ریس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت : به علت عدم مشارکت در فزاخوان و یا عدم احراز شرایط لازم در برخی از گروههای کالایی یا خدماتی از جمله گروههای زعفران ،سنگ ساختمانی ،بازرگانی عمومی ،پتروشیمی ،مشاورین و ITصادر کننده نمونه معرفی نشد.
  مهدی غضنفری ریس کل سازمان توسعه و تجارت ایران اظهار داشت : برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات صادر کنندگان نمونه در سال 87 در سایت توسعه تجارت ایران و از طریق تشکل های تخصصی صادراتی اعلام شده است .
وی اعضای کمیته انتخاب صادر کننده کشور را چنین عنوان داشت : سازمان توسعه تجارت ایران ،وزارت صنایع و معادن ،وزارت جهاد کشاورزی ،وزارت کارو امور اجتماعی ،معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری ،اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران ،اتاق مرکزی تعاون ،موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران ،گمرک ایران ،بانک مرکزی ،تشکل صادراتی می باشند .
وی معیارهای انتخاب صادر کنندگان نمونه هر بخش را به طور تفکیک شده اظهار داشت :تعداد کل متقاضیان ثبت نام شده در سال جاری 199 واحد می باشد .
غضنفری ادامه داد : نتیجه نهایی فرایند انتخاب در سال 87 ،معرفی 50 واحد نمونه صادراتی کشوری است کدر حالیکه در سال گذشته صادر کنندگان نمونه کشور 44 واحد بوده است.
وی تصریح کرد : از میان 50 صادرکننده نمونه در سال 87 ، تعداد 17 صادرکننده برای نخستین بار، 16 صادرکننده برای دومین بار، 10 صادرکننده بای سومین بار، پنج صادرکننده برای چهارمین بار، یک صادرکننده برای پنجمین بار و یک صادرکننده برای ششمین بار به این عنوان در سطح کشور دست یافتند.
رئیس کل سازمان توسعه و تجارت ادامه داد: کارت بازرگانی بیش از 50 درصد صادرکنندگان نمونه سال 87 صادره از استان تهران است.
وی اذعان داشت: بررسی پراکندگی استانی برگزیدگان سال جاری حاکی از آن است که محل اسقرار واحد تولیدی ، کارخانه و یا واحد فراوری بیش از 36 درصد از صادرکنندگان نمونه سال 87 استان تهران است.
نویسنده: حبیب اله بهرامی - پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٧

20 میلیون نفر عضو شرکت‌های تعاونی هستند

معاون ترویج، آموزش و تحقیقات وزیر تعاون گفت: 20 میلیون نفر در کشور عضو شرکت‌های تعاونی و یک میلیون نفر نیز جزو ارگان و موسسان این شرکت‌ها هستند.

غلامحسین حسینی‌نیا در دیدار با استاندار قزوین اظهار داشت: تعاونی یک امر گروهی و دسته جمعی است که باید با استفاده از ظرفیت‌های اصل 147 قانون اساسی در راستای توسعه و نهادینه کردن هر چه بیشتر فرهنگ تعاون در جامعه تلاش کرد.
وی ادامه داد: در چشم‌انداز 1404 ایران به عنوان کشوری فعال، دارای انضباط و برخوردار از روحیه تعاون معرفی و ترسیم شده و بنا بر تأکید مقام معظم رهبری در این سند، جامعه ایران باید جامعه‌ای منطقی و برخوردار از روحیه تعاون بوده و نقش و جایگاه عمده‌ای را در اقتصاد و تأمین معیشت مردم به بخش تعاون قائل شد.
معاون ترویج، آموزش و تحقیقات وزیر تعاون اضافه کرد: در حال حاضر مهم‌ترین عاملی که در بخش تعاون باید به آن توجه شود مقوله آموزش، مهارت و حرفه‌آموزی به اعضای تعاون و افرادی است که در مرحله اشتغال و جویای کار هستند.
در ادامه استاندار قزوین اظهار داشت: تعاون یک مأموریت تعریف شده در قانون اساسی است که در برنامه پنجم توسعه بر این مقوله توجه جدی شده و مقام معظم رهبری نیز از حامیان و پشتیبانان ویژه این موضوع در کشور هستند.
سیدعلی‌اکبر طاهایی افزود: رئیس جمهور در اجرای برنامه سهام عدالت به دنبال این بود که فرهنگ سهامداری، مشارکت و تعاون را در سطح کشور در بین اقشار مختلف مردم نهادینه کند.
وی عنوان داشت: خروجی کار مدیران و مسئولان باید الگو شدن فرهنگ کار دسته جمعی و ترویج روحیه همکاری و تعاون در جامعه باشد.
استاندار قزوین تأکید کرد: باید تعاون و مفاهیم مرتبط با این موضوع را که در فرهنگ و آیین مذهبی و اسلامی ما جایگاه ویژه‌ای دارد استخراج کرده و با زبانی ساده، جذاب و همراه با کارآیی و بهره‌وری به نسل جوان به ویژه دانش‌آموزان و دانشجویان آموزش داد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٧
پایان آماده سازی 80 هزار واحد طرح مسکن مهر
وزیر مسکن و شهرسازی با اشاره به اجرای روند مطلوب طرح مسکن مهر گفت: کار آماده‌‏سازی 80 هزار واحد مسکن مهر به پایان رسیده است و 300 هزار واحد دیگر در حال آماده‌‏سازی می‌‏باشد.
محمد سعیدی کیا در جمع خبرنگاران افزود: طرح مسکن مهر طرحی است با حجم بسیار زیاد که مراحل مختلفی را باید طی کند تا به سرانجام برسد که از جمله مهم‌‏ترین مراحل آن آماده‌‏سازی زمین است که اجرای این مرحله زمان‌‏بر است.
وی تصریح کرد: تاکنون 650 هزار واحد نقش مختصات آن آماده شده و برای تشکیل تشکل ها نیاز به فرآیند خاصی است.
وزیر مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه سیاست‌‏گذاری، برنامه‌‏ریزی و حمایت از جمله وظایف اصلی وزارت مسکن است، خاطرنشان کرد: خوشبختانه مردم در این طرح روند مثبتی در امر مشارکت دارند و دولت به ویژه وزارت مسکن باید نقش‌‏های اشاره شده را به خوبی ایفا کنند.
این مقام مسؤول بیان داشت: پرداخت نشدن تسهیلات اثر زیادی بر روی طرح مسکن مهر نداشته است.
وزیر مسکن و شهرسازی از آمادگی بانک‌‏های مسکن، رفاه و تجارت برای ارائه تسهیلات خبر داد و گفت: تاکنون 20 قرارداد با بانک‌‏های مسکن، صادرات و تجارت برای ارائه تسهیلات مسکن مهر امضا کرده‌‏ایم.
سعیدی‌‏کیا در خصوص پرداخت وام 30 میلیونی گفت: این وام فقط برای ساخت ارائه می‌‏شود و تورم ایجاد نمی‌‏کند.
وزیر مسکن و شهرسازی از تهیه مقررات مدون برای ایجاد ساختار و جایگاهی در برنامه پنجم در جهت به کار بردن معماری ایرانی-اسلامی در ساخت‌‏وسازها خبر داد و گفت: ما مقررات مدون در این زمینه نداریم اما تجربه کافی داریم و در صدد ایجاد ساختار و جایگاهی در این زمینه هستیم.
نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ۱٧ مهر ۱۳۸٧
مهلت آگهی فراخوان اولویت های پژوهشی وزارت تعاون تمدید شد
مهلت آگهی فراخوان اولویت های پژوهشی و تحقیقی وزارت تعاون تا پایان مهرماه تمدید شد. به گزارش روابط عمومی وزارت تعاون عناوین اولویتهای پژوهشی وزارت تعاون در سال 87 شامل آسیب‌شناسی تعاونی‌های حمل و نقل دریایی به منظور ارائه راهکارهای توانمندسازی آنها ،تهیه طرح جامع توانمندسازی افراد جویای کار در قالب تعاونی با تأکید بر جوانان،فراتحلیل پژوهشهای انجام شده در بخش تعاون ،تبیین راهکارهای پیشبرد مهندسی حرفه‌ای در بخش تعاونی، می شود.

همچنین عناوین دیگری نیز چون طراحی نظام مناسب‌ ترویج تعاون ،بررسی موانع و مشکلات شرکتهای تعاونی خدمات (مالی و پشتیبانی، مکانیزاسیون، کشاورزی، بهداشتی و درمانی، فنی و مهندسی) ،ارزشیابی عملکرد اتحادیه‌های تعاونی ،ارزیابی تعاونیهای کشاورزی دانش آموختگان و ارائه راهکارهایی برای توسعه و کارآمدی آنها ،طراحی مدیریت فرآیند بهینه رسیدگی به شکایات در وزارت تعاون ،امکان‌سنجی ایجاد تعاونیهای حمل و نقل ترکیبی وایجاد شهرکها و مجتمع های تعاونی  از اولویت پژوهشی سال 87 به شمار می رود.

 بر طبق این گزارش  پژوهشگران و محققان می توانند با مراجعه با سایت وزارت تعاون نسبت به دریافت فرم پیشنهادی و سایر اطلاعات اقدام کنند و طرح اولیه خود را تا پایان مهلت مورد نظر به آدرس خیابان شهیدبهشتی ضلع جنوبی میدان تختی پلاک 258 کدپستی 1576653517   ارسال نمایند.  

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ۱٧ مهر ۱۳۸٧
    تشکیل کارگروه های زمین و مسکن در استان ها
  وزیر تعاون از تشکیل کارگروه های زمین و مسکن در استانها برای فراهم شدن ساز و کارهای منطقه ایوزیر تعاون خبر داد.  

دکترمحمد عباسی طرح مسکن مهر را یکی از مطالبات حقوقی مردم و چالشهای اجتماعی نام برد و گفت: یادآوری مردم برای تامین مسکن و توجهات دولت به همراه تاکید مقام معظم رهبری منجر به برنامه ریزی وسیع دولت در تحقق این امر شد.

وزیر تعاون اظهار داشت: دولت برای سازماندهی و تسریع در طرح مسکن مهر کارگروهی را تشکیل داد که طی آن قرار شد وزارت تعاون کار ثبت نام، سازماندهی و تشکیل تعاونیها را برعهده داشته باشد.

وی تعداد ثبت نام شدگان طرح مسکن مهر را در آخرین آمار 4 میلیون نفر ذکر کرد و افزود: بررسی ها نشان می دهد 3.5 میلیون نفر از این تعداد واجد شرایط هستند.

عباسی همچنین از معرفی یک میلیون و 300 هزار نفری متقاضیان به وزارت مسکن و شهرسازی برای انعقاد قرارداد و تحویل گرفتن زمین برای ساخت واحد مسکونی خبر داد و تاکید کرد: سازماندهی متقاضیان مسکن مهر جز از طریق تعاونیها امکانپذیر نبود.

وی خاطر نشان کرد: از این پس افراد می توانند در گروههای کوچکتری نیز حضور یابند؛ ولی با کمک دستگاهها تا پایان سال تمام ثبت نام شدگان زمین دریافت می کنند.

وزیر تعاون جلسات کارگروه مسکن را هفتگی با حضور رئیس جمهوری، وزیر تعاون، مسکن و شهرسازی، صنایع و معادن، بازرگانی، نیرو، استانداریها و دستگاههای ذی ربط اعلام کرد و افزود: کارگروههای زمین و مسکن در استانها برای فراهم شدن ساز و کارهای منطقه ای نیز تشکیل می شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ۱٧ مهر ۱۳۸٧
  تقدیر از 50 صادرکننده نمونه در حضور رئیس جمهوری  
۵٠ صادرکننده نمونه در روز ملی صادرات (29 مهرماه) در حضور رئیس جمهوری و مقامات مسئول معرفی می شوند.  

در 29 مهرماه سال جاری و روز ملی صادرات از 50 صادرکننده نمونه کشور در حضور رئیس جمهوری تقدیر به عمل می آید. از این تعداد 17 صادرکننده برای بار اول، 16 صادرکننده برای بار دوم، 10 صادرکننده برای بار سوم، 5 صادرکننده برای بار چهارم و 1 صادرکننده برای بار پنجم و 1 صادرکننده برای بار ششم نمونه شناخته شده اند.

براساس آمار و اطلاعات، کارت بازرگانی بیش از 50 درصد از صادرکنندگان نمونه مربوط به استان تهران است، اما از تعداد صادرکنندگان نمونه 86 درصد غیردولتی، 4 درصد دولتی، 4 درصد تعاونی و 4 درصد از نهادهای عمومی هستند.

از میان صادرکنندگان نمونه 34 واحد از بخش صنعت، 11 واحد از بخش کشاورزی و 5 واحد از بخش خدماتی هستند.  این درحالی است که زعفران، سنگ ساختمانی، بازرگانی عمومی، پتروشیمی، مشاوران و IT هیچ صادرکننده نمونه ای نداشته اند.

هریک از صادرکنندگان نمونه در سال جاری یک کارت صادرکننده نمونه دریافت می کنند که سازمان توسعه تجارت ایران امیدوار است هماهنگی در دستگاههای دولتی به وجود آید تا از این کارت بتوان به نحو مطلوب استفاده شود و صادرکنندگان نمونه برای دریافت خدمات دولتی در اولویت باشند.

همچنین هریک از صادرکنندگان نمونه ده میلیون تومان پاداش نیز دریافت می کنند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ۱٧ مهر ۱۳۸٧
مدیر کل دفتر امور مجلس وزارت تعاون منصوب شد
درحکمی از سوی وزیر تعاون ؛ دکتر محمد جمشیدی اردشیری به سمت مدیر کل دفتر امور مجلس وزارت تعاون منصوب شد.
دکتر محمد عباسی در این حکم آورده است : نظر به تجربه ،تعهد و تخصص جنابعالی و بنا بر پیشنهاد معاون پشتیبانی، حقوقی و امور مجلس به موجب این حکم به سمت مدیر کل دفتر امور مجلس منصوب می گردید.  
وزیر تعاون  خاطر نشان کرده است : امید است با اتکال به خداوند منان و با حضور مستمر در مجلس و حس برخورد با نمایندگان  مجلس شورای اسلامی در انجام وظابف محوله موفق و موید باشید.
نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ۱٧ مهر ۱۳۸٧
کمبود نقدینگی، اصلی ترین مشکل واحدهای تولیدی است

با توجه به بالا بودن هزینه‌های دیالیز و محدودیت‌هایی که در خصوص ساخت دستگاه دیالیز در کشور از جهت تامین قطعات مورد نیاز خارجی وجود دارد، در صورتی که تامین مالی شویم، آمادگی کامل ساخت دستگاه دیالیز برای بیمارستان‌ها و مراکز درمانی داریم.

دکتر رضا وهاب ـ مدیرعامل تعاونی تولید تجهیزات پزشکی ایثارگران ـ‌ در یک نشست خبری اظهار کرد: در سطح دنیا تنها پنج کشور سازنده دستگاه دیالیز هستند و ما با همکاری مرکز پژوهش‌های علمی ـ صنعتی و حمایت وزارت تعاون توانستیم این دستگاه را بسازیم که با توجه به بالا بودن هزینه ساخت،‌ به شرط تامین منابع مالی آمادگی کامل داریم تا استارت نسل چهارم این دستگاه را برای بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بزنیم.

وی با بیان اینکه نزدیک به 314 مرکز درمانی دیالیز در کشور وجود دارد، گفت: بر اساس آمارها تا پنج سال دیگر در تهران، تعداد بیماران دیالیزی دو برابر خواهد شد و استرس‌های محیطی و کاری، تغذیه نامناسب و آلودگی هوا در گسترش این بیماری بی‌تاثیر نیست. از سویی به دلیل بالا بودن هزینه‌های دیالیز و وجود محدودیت‌ها در رابطه با تهیه و تامین قطعات مورد نیاز خارجی،‌ دولت نگاه ویژه ای نسبت به بیماران دیالیزی دارد.

وهاب با اشاره به میزان اشتغالزایی این تعاونی اظهار کرد: در هنگام تاسیس تعاونی با هفت نفر کار را شروع کردیم ولی اکنون 60 نفر در خط تولید مشغول هستند که 25 نفر از آنها فارغ التحصیلان دانشگاهی و باقی افرادی هستند که تجربه کار در بازار و کار در مراکز درمانی را دارند.

وی افزود: این تعاونی متشکل از متخصصان و تحصیلکردان دانشگاهی است که سوابق ایثارگری و حضور در جبهه‌های دفاع مقدس داشتند و به دلیل حمایت مجموعه دولت در سال 68 و با توجه به تجربه ایثارگری، درصدد برآمدیم تا در جبهه‌های اقتصادی نیز فعالیت کنیم. از آنجا که با فرهنگ گروهی آشنا بودیم تشکیلات گروهی را ایجاد کردیم و بعدها با شکل‌گیری وزارت تعاون و تعریف جایگاه‌ تعاونی، توانستیم فعالیت خود را در قالب تشکل تعاونی گسترش بدهیم.

مدیرعامل تعاونی تولید تجهیزات پزشکی ایثارگران متذکر شد: با حمایت وزارت تعاون توانستیم با شرکت‌های سازنده خارجی تعامل و ارتباط برقرار کرده و از امکانات علمی و فنی آنها استفاده کنیم و چون وزارت تعاون به عنوان پشتوانه دولتی ما را حمایت کرد فضا برای ورود تعاونی نیز هموارتر شد.

وی کمبود نقدینگی را اصلی ترین مشکل تعاونی‌های تولیدی برشمرد و ادامه داد: اگرچه صندوق تعاون تنها موسسه مالی بخش تعاون به شمار می‌رود ولی همان شرایط و ضوابط بانک‌ها را در اعطای تسهیلات دنبال می‌کند. در بانک‌ها حداقل با داشتن اعتبار می‌توان تسهیلات را سریع‌تر گرفت ولی در موسسه اختصاصی ـ مالی بخش تعاون به سختی می‌توان از این تسهیلات بهره‌مند شد.

وهاب با بیان آنکه هم اکنون از طریق معاونت علمی ـ فناوری ریاست جمهوری مورد حمایت قرار داریم، ابراز امیدواری کرد: با تاسیس بانک توسعه تعاون مشکل نقدینگی واحدهای تولیدی و تعاونی برطرف شود.

مدیرعامل تعاونی تولید تجهیزات پزشکی ایثارگران در ادامه به ساخت دستگاه اکسیژن ساز برای بیماران ریوی و دستگاه دیالیز برای بیماران کلیوی به عنوان پروژه‌های در دست اجرای این تعاونی اشاره و اظهار کرد: همگام با سازمان پژوهش‌های علمی ـ صنعتی، موفق به طراحی و ساخت دستگاه دیالیز شدیم که کلید اولیه آن در سال 68 استارت زده و در سال 77 نیز نمونه کار ساخته شد.

وهاب با اشاره به صادرات دستگاه دیالیز به کشور عراق گفت: هم اکنون برای ساخت دستگاه دیالیز از سوی کشور عراق درخواست داریم و پس از ساخت و تایید دستگاه، آن را به کشورهای همسایه و آسیایی صادر خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: خوشبختانه با استانداردی که تعریف شده در صورت تایید دستگاه، یک شرکت آلمانی آماده راه‌اندازی خط تولید آن با نام خود خواهد بود که با حفظ دانش فنی ایرانی به کشورهای خاورمیانه عرضه خواهد کرد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ۱٦ مهر ۱۳۸٧
سرمایه گذاری مردمی بالغ بر شش تریلیون ریال اعلام شد
وزیر مسکن و شهرسازی اعلام کرد: سهم سرمایه گذاری مردمی در بخش مسکن مهر تاکنون به شش تریلیون ریال رسیده که این رقم برای آماده سازی اراضی است.
محمد سعیدی کیا در حاشیه ششمین همایش روز بتن در تهران در گفت و گو با خبرنگاران، اظهار داشت: تاکنون 600 هزار نفر از متقاضیان مسکن مهر سهم 10 میلیون ریالی خود را ارایه داده اند و دولت نیز برای آماده سازمحمد سعیدی کیای این اراضی سهم خود را به ازای هر نفر 10 میلیون ریال اختصاص خواهد داد.
براساس آخرین آمارهای منتشره میزان اراضی واگذار شده 18هزار هکتار است که امکان ساخت یک میلیون و 260هزار واحد مسکونی فراهم شده است.
سعیدی کیا گفت: در زمان حاضر 300 هزار واحد مسکونی طرح مسکن مهر در مرحله آماده سازی قرار دارند و بالغ بر 70 تا 80 هزار واحد مسکونی نیز در مرحله ساخت وساز قرار دارند.
وزیر مسکن و شهرسازی افزود: اعطای وام 300میلیون ریالی از سوی بانک مسکن که اخیرا دستور اجرای آن به بانک مربوطه ابلاغ شد، آثار تورمی نخواهد داشت بلکه موجب رشد ساخت و ساز می شود.
وی در ارتباط با وضعیت کیفی ساخت وساز کشور، گفت: مقرراتی از قبیل آیین نامه 2800ساختمان در برابر زلزله، مقررات ملی ساختمان، آئین نامه استاندارد، نظارت براستاندارد اجباری و برخی قوانین دیگر وجود دارد، اما این کافی نیست و باید بیش از این میزان پیش رفت.
وزیر مسکن وشهرسازی سهم استفاده از بتن آماده و پیش ساخته در کشور را کمتر از 30 درصد اعلام کرد و گفت: این میزان در کشورهای ژاپن، اروپایی و پیشرفته دامنه 80 تا60 درصد دارد.
وی ابراز امیدواری کرد: سرمایه گذاری در زمینه بهره گیری ازفناوریهای نوین در بخش ساختمان و مسکن فعالیت جدی صورت گیرد.
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ۱٦ مهر ۱۳۸٧
20 درصد از آورده هزینه ساخت مسکن برعهده تعاونی هاست
معاون وزیر تعاون گفت:با هماهنگی بانک ها20 درصد از آورده هزینه ساخت مسکن بر"عبدالمجید غریب رضا"عهده تعاونی هاست .
"عبدالمجید غریب رضا"اظهارداشت: شورای عالی مسکن در پی یافتن سازوکاری مناسب در نحوه پرداخت وام مسکن مهر از طریق بانکهاست تا افزون بر تامین نیاز متقاضیان واحدهای مسکونی، از هرگونه افزایش قیمت و ایجاد نوسان در بازار مسکن جلوگیری کند.
وی با بیان این که ورای عالی مسکن هر هفته با حضور اعضاء برای یافتن سازوکاری مناسب در نحوه پرداخت وام مسکن تشکیل مـــــی شود، افزود: شش بانک وظیفه پرداخت وام مسکن مهر را پذیرفته اند ، اما شورای عالی مسکن در پی طراحی و اجرای روش های مناسبی در نحوه ارائه این تسهیلات است که خاصیت تورم زا در جامعه نداشته باشد.
غریب رضا تصریح کرد: طبق برنامه مصوب طرح مسکن مهر، یک میلیون تومان از این تسهیلات پس از آماده سازی زمین برای ساخت به هریک از اعضای تعاونی ها اعطا و بقیه تسهیلات هنگام ساخت و با نظارت بانک ها به تعاونی ها پرداخت می شود .
وی اضافه کرد: تکمیل طرح های مسکن مهر در قالب وام 15میلیون تومانی در مدت سه سال انجام می شود.
معاون وزیر تعاون گفت: پس از اجماع کلی میان مسئولان بانک ها و شورای عالی مسکن تـــعاونـــی هایی که مراحل تشکیل و تکمیل پرونده خود را پشت سر گذاشته اند، مــی توانند به بانک ها مراجعه کنند و از تسهیلات وام 15 میلیون تومانی برخوردار شوند.
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ۱٦ مهر ۱۳۸٧
پرداخت وام‌های قرض الحسنه بدون بهره به ایجاد اشتغال کمک می‌کند

مدیرعامل صندوق تعاون کشور گفت: در شرکت تعاونی محوریت انسان است.

ماشاءالله عظیمی افزود: افرادی که عضو شرکت تعاونی هستند هم در منابع و هم در سود شریک هستند که این امر به عدالت اقتصادی نزدیک است.

وی ادامه داد: تعاونی یک کار تیمی است که از فعالیت اقتصادی مبتنی بر تعامل دوستانه برخوردار است.

وی تاکید کرد: اصل 44 قانون اساسی برای بخش تعاون نوشته شده که کاربرد آن بیشتر در بخش مناطق محروم است.

عظیمی افزود: دولت باید وام‌های بدون بهره یا قرض الحسنه بدهد و با پرداخت این وام‌ها است که به ایجاد اشتغال کمک خواهد شد.

وی با ذکر اینکه بانک‌ها میل به پرداخت تسهیلات کوتاه مدت دارند بیان کرد: تسهیلات کوتاه مدت گاها نمی تواند باعث ایجاد شغل شود.

وی تاکید کرد: اصل 44 قانون اساسی سه جزء دارد که بند سوم آن مربوط به بانک‌های توسعه است که مبنای آن برون سپاری است.

وی افزود: به گفته مقام معظم رهبری برای تقویت شرکت‌های تعاون باید بانک توسعه تعاون با سرمایه ملت تشکیل شود.

عظیمی بیان کرد: صندوق تعاون از اول تشکیل، حدود چهار هزار و900 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده این درحالی است که این رقم در دولت نهم 10 هزار میلیارد ریال بوده است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ۱٦ مهر ۱۳۸٧

ساخت 10 هزار واحد مسکونی توسط شرکت ترکیه‌ای در اردبیل

مدیرکل تعاون استان اردبیل گفت: با توافق به عمل آمده و تنظیم پیش‌نویس قرارداد، یک شرکت ترکیه‌ای به زودی احداث 10 هزار واحد مسکونی را در استان اردبیل آغاز خواهد کرد.

اژدر محمدی‌دوست در جلسه بررسی پروژه مسکن مهر خلخال افزود: با احداث این واحدها روند اجرای طرح مسکن مهر سرعت قابل قبولی به خود خواهد گرفت و قیمت مسکن در بازار کاهش خواهد یافت.
وی با تاکید بر اینکه اجرای این طرح با جدیت بیشتری دنبال می‌شود، گفت: در شش ماهه دوم امسال تمام کارهای آماده‌سازی زمین برای ساخت واحدهای مسکونی در تمام شهرها انجام خواهد شد.
محمدی‌دوست افزود: طبق قانون جدید مسکن مهر قرار است واحدهای مسکونی به گروه‌های سه تا پنج نفره تحویل داده شود تا خود آنها مراحل اجرایی طرح را برعهده گیرند.
مدیرکل تعاون استان اظهار داشت: برای جلوگیری از هرگونه سودجویی در فروش زمین و مسکن فقط بخش اعیانی زمین در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.
معاون مسکن و املاک مسکن و شهرسازی استان اردبیل نیز در این جلسه گفت: به زودی عملیات اجرایی 192 واحد مسکن مهر در خخال آغاز خواهد شد.
شهرام باباخانی افزود: در تمام شهرستان‌ها کار تحویل زمین و اقدامات زیربنایی انجام شده و پیش‌بینی می‌کنیم از اوائل سال آینده ساخت واحدها آغاز شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ۱٦ مهر ۱۳۸٧
    نمایندگان تهرانی وام مسکن نمی گیرند !
مجلس تعاونی مسکن ندارد فقط یک  تعاونی خصوصی داشتیم !
    عضو هیئت رئیسه مجلس اعلام کرد : وام رهن مسکن مجلس که باعث جنجال در خانه ملت شده بود، به نمایندگان تهرانی تعلق نخواهد گرفت.        

احمد ناطق نوری در حاشیه برگزاری جلسه علنی سه شنبه در جمع خبرنگاران پارلمانی در تشریح اعطای وام صد میلیون تومانی به نمایندگان اظهارداشت : از این مبلغ ماهانه یک میلیون تومان برای رهن مسکن در اختیار نمایندگان قرار می گیرد.

وی درواکنش به شگفتی خبرنگاران از بالا بودن این مبلغ برای تهیه مسکن اجاره ای و خودرو تصریح کرد: اگر شما خانه ارزان تری سراغ دارید به ما هم بگویید.

نماینده نور در پاسخ به این سئوال که چرا این وام بلاعوض به نمایندگان پرداخت شده خاطرنشان کرد : ما هیچ وام بلاعوضی به نمایندگان نداده ایم،بخشی ازاین وام حق مسکن است که ماهانه پرداخت می شود بخشی ازاین وام هم برای خرید ماشین به نمایندگان داده شده است.

وی گفت : این وام به اجاره مسکن و خودرو تعلق می گیرد و همه می دانند خودرو پس از 4 سال مستهلک می شود.این بخش از وام هم از طریق بانک ها پرداخت می شود و نه از طریق مجلس اما این مبالغ از حقوق ماهیانه نمایندگان کسر می شود.

عضوهیئت رئیسه مجلس با تاکید براینکه این روال در مجلس هفتم نیز وجود داشته تصریح کرد: آن زمان قیمت ماشین 16 میلیون تومان بود اما هم اکنون خودرو 23 میلیون تومان شده است با این حال ما بیشتر از 20 میلیون تومان نمی توانستیم به نمایندگان وام بدهیم.

وی در پاسخ به این سئوال که حقوق نمایندگان در مجلس هشتم به نسبت گذشته چقدر افزوده شده است گفت: هیچ چیزی به حقوق نمایندگان اضافه نشده و حقوق ما حدود 800 هزار تومان است که با مخلفاتی که به آن اضافه می شود معادل یک میلیون تومان می شود.

ناطق نوری در توضیح چگونگی وام پرداخت شده به نمایندگان اظهارداشت: 50 میلیون تومان برای کمک هزینه مسکن به نمایندگان داده می شود که به آنها وام می دهیم ، این مبلغ طی 4 سال فعالیت نمایندگان، ماهیانه  از حقوق نمایندگان کسر می شود.

وی در پاسخ به اینکه آیا مجلس تعاونی مسکن دارد یا نه گفت: مجلس تعاونی مسکن ندارد فقط یک  تعاونی خصوصی داشتیم.

عضوهیئت رئیسه مجلس در پاسخ به این سئوال که 30 میلیون تومان وجه دیگری که به نمایندگان اعطا شده برای چه بوده، گفت: این 30 میلیون تومان را به عنوان ودیعه به نمایندگان می دهیم سپس محاسبه می کنیم که کرایه چهار ساله مسکن نمایندگان چقدر است تا آن را ماهیانه از حقوق نمایندگان کسر کنیم.

ناطق نوری در پاسخ به این که مگر حقوق نمایندگان چقدر است که شما ماهیانه این مبالغ را از آن کسر می کنید ؟ گفت: ماهانه یک میلیون تومان بابت حق مسکن به نمایندگان می دهیم که به جای پرداخت ماهیانه این دوره به صورت یک جا به حساب نمایندگان واریز شده است اما به  تدریح آن را از حقوق ماهیانه نمایندگان کم می کنیم.

نماینده نور در واکنش به انتشار اخباری مبنی بر اینکه به نمایندگان در سعادت آباد خانه داده شده است با تکذیب این خبر گفت: آن خانه ها مسکن شخصی نمایندگان است و هیچ ارتباطی با مجلس ندارد.

وی در پاسخ به این سئوال با تاکید بر اینکه مجلس خانه سازمانی ندارد، گفت: مجلس فقط 42 واحد خانه سازمانی داشت که آن را برای مزایده به فروش گذاشته ایم.

ناطق نوری که به دلیل تناقض گویی در پاسخ به سئوالات خبرنگاران با سئوالات بی شمار دیگری رو به رو شد، مجددا در پاسخ به این سئوال خبرنگاری که درنهایت چه مبلغی برای خرید مسکن به نمایندگان وام داده شده است تصریح کرد: به نمایندگان تهرانی هیچ وامی برای خرید مسکن داده نشده است.

عضو هیئت رئیسه مجلس در پاسخ به اینکه چرا به نمایندگانی که در دوره های قبل این امکانات اعطا شده است، بار دیگر این امکانات را ارائه می دهید؟ تصریح کرد: اگر نماینده ای مسکن داشته باشد دیگر به او وام مسکن تعلق نمی گیرد در مورد وام خودرو هم که خودتان می دانید خودرو پس از چهار سال مستهلک می شود این را هر کسی می داند.

ناطق نوری در پاسخ به این سئوال که چرا در شرایطی که مردم با تورم دست و پنجه نرم می کنند چنین وام هایی به نمایندگان داده می شود گفت: پس طرح تحول اقتصادی دولت برای چیست؟ ما در جلسات مشترکی که بین دولت و مجلس برگزار می کنیم در خصوص مشکلات اقتصادی مردم بحث و بررسی می کنیم.

توضیح نویسنده ی وبلاگ : جدن که خوشم می آید از نمایندگان مجلس . همه چیزشان با بقیه فرق می کند . نخست این که ، وام صد میلیونی می خواهند بگیرند که می گیرند اما به جای این که مستقیم توی جیب یا حساب بانکی شان برود ، ابتدا دور سرشان می چرخانند سپس به عنوان های مختلف تقدیم شان می کنند !

دوم ، همه ی مردم و مسوولان بی مسکن تعاونی مسکن دارند اما این ها تعاونی خصوصی !!

حالا ، تعاونی خصوصی چه صیغه ای است ، فقط خودشان می دانند و بس .

جالب تر این که این نمایندگان مجلس ، آن قدر که به فکر مردم هستند به فکر خود نیستند !!

اگر باور ندارید ؛ بخش آخر سخنان جناب ناطق را بخوانید تا از جلسات مشترکی که در خصوص مشکلات مردم می گیرند ، عشق کنید . به گمانم با تشکیل این جلسات هم مشکلات خودشان حل شود و هم مشکلات مردم !!

راستی ! چرا مردم کشورهای خارجی و مشکل دار نمی آیند تا مشکلات شان را مجلسی های محترم حل و فصل کنند (!)

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ۱٦ مهر ۱۳۸٧
 
کمیته تخصصی مرزنشینان در اتاق تعاون شکل می گیرد
کمیته تخصصی تعاونی های مرزنشینان با هدف یافتن راه حل مشکلات تعاونی های مرزنشینان و پیگیری مطالبات آنها در اتاق تعاون مرکزی کشور تشکیل می شود.
"حسین رحمانی نیا" دبیرکل اتاق تعاون کشورگفت : عدم معافیت های مالیانی، محدودیت های صادراتی و وارداتی تعاونی های مرزنشینان، محدودیت های توزیع کالا و خدمات وارداتی و عدم تناسب سبد کالای تعیین شده برای واردات با نیازهای روز ساکنان مناطق مرزی را بخشی از مشکلات مبتلا به تعاونی های مرزنشینان است.
دبیرکل اتاق تعاون کشور گفت: تعاونی های مرزنشینان مهمترین عامل در جلوگیری از قاچاق کالا و ارز در مبادی ورودی و مرزی کشور و عاملی برای ایجاد اشتغال و مهاجرت مرزنشینان به مناطق دیگر هستند.
رحمانی نیا ، اظهار امیدواری کرد: با حمایت فراکسیون تعاون و کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، مشکلات موجود بر سر راه تعاونی ها به ویژه تعاونی مرزنشینان مرتفع شود تا شاهد رشد و گسترش تعاونی های مرزنشینان باشیم.
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ۱٥ مهر ۱۳۸٧
فرهنگیان کشور در تعاونی‌ها ساماندهی می‌شوند

وزیر تعاون: تعاونی ایاب‌وذهاب فرهنگیان تشکیل می‌شود

وزیر آموزش و پرورش، از ساماندهی 500 هزار بازنشسته فرهنگی آموزش و پرورش تحت پوشش تعاونی‌های مختلف خبر داد.

علی‌رضا علی‌احمدی ـ وزیر آموزش و پرورش ـ  در جلسه امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک با محمد عباسی ـ وزیر تعاون ـ ، بخش تعاون را حلال مسایل و مشکلات آموزش و پرورش دانست و تصریح کرد: برخورداری از ظرفیت بیش از 14 میلیون دانش‌آموز و نیز یک میلیون و 250 هزار فرهنگی، زمینه‌ساز توسعه مشارکت مردم از طریق تعاون در آموزش و پرورش خواهد بود.

وی با بیان این که مجموع فرهنگیان کشور باید به صورت مستقیم و غیرمستقیم در قالب تعاونی‌های آموزشی، فرهنگی و رفاهی ساماندهی شوند، اعلام کرد: 500 هزار بازنشسته آموزش و پرورش با خانواده‌هایشان در قالب تعاونی‌ها ساماندهی خواهند شد. وزیران تعاون و آموزش و پرورش

در ادامه این نشست که در ساختمان مرکزی وزارت آموزش و پرورش انجام شد، عباسی ـ وزیر تعاون ـ نیز با اشاره به قانون مصوب مجلس در زمینه توسعه مدارس غیردولتی و سرلوحه قرار داشتن سیاست بخش تعاونی در کشور، ایجاد و توسعه تعاونی‌های آموزشگاهی، ایجاد تعاونی‌های فرهنگیان، واگذاری بخشی از مدارس دارای استانداردهای قابل قبول به بخش تعاونی، استفاده از فضاهای نوبت دوم مدارس که فاقد کلاس درس رسمی در آن ساعت هستند، در بخش تعاونی و توسعه بخش تعاونی در زمینه‌هایی همچون سرویس ایاب و ذهاب معلمان و کارکنان آموزش و پرورش را از جمله محورهای تفاهم‌نامه امضا شده برشمرد.

وی ظرفیت بالای آموزش و پرورش در مسایل فکری را زمینه‌ساز رشد کشور ذکر کرد و با بیان این که این ظرفیت نه تنها در تعلیم و تربیت، بلکه در ابعاد مختلف به رشد نظام کمک خواهد کرد، بر واگذاری امور به دست مردم از طریق بخش تعاونی و توسعه این امر در آموزش و پرورش به عنوان سیاست دولت تاکید کرد.

عباسی همچنین ظرفیت بالای نیروی انسانی دانش‌آموزی و آموزش‌دهنده در آموزش و پرورش را فرصت مناسبی برای توسعه بخش تعاون خواند و با تاکید بر این که دولت نهم به دنبال توسعه تعاونی‌هاست، خاطرنشان کرد: توسعه بخش تعاون در زمینه تعاونی‌های مسکن و مصرف فرهنگیان و نیز سایر زمینه‌ها، لحاظ خواهد شد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ۱٥ مهر ۱۳۸٧
وزارت تعاون پروژه‌های دستگاه‌های مختلف را در قالب تعاونی دنبال می‌کند

امضای توافق‌نامه‌های مشترک با سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی، ضمن حذف مقاومت دستگاه‌های استانی، موجب آشنایی مدیران اجرایی با بخش تعاون و گسترش و تقویت تعاونی‌ها در کشور می‌شود.

حمید قاسمی ـ مدیرکل دفتر تشکیل و توسعه تعاونی‌های وزارت تعاون ـ به امضای 20 تفاهم‌نامه مشترک با وزارتخانه‌ها و سازمان‌های متعدد، اشاره و اظهار کرد: یکی از معضلاتی که در گذشته وجود داشت این بود که وزارت تعاون‌ برای تاسیس و تشکیل تعاونی‌ها سیاستگذاری می‌کرد اما در استان‌ها با مقاومت‌ دستگاه‌های دیگر مواجه می‌شد، ولی اکنون از طریق امضای تفاهم‌نامه میان وزرا و ابلاغ به واحدهای اجرایی دو دستگاه، در استان ها هم مدیران اجرایی از تکالیف و وظایف خود بر اساس مجوز مندرج در توافق‌نامه آگاه می‌شوند.

وی افزود: یکی از اقدامات خوبی که در راستای امضای توافق‌نامه‌ها به انجام رسیده این است که همزمان با تفاهم‌نامه‌ای که میان طرفین به امضا می‌رسد، وزارت تعاون از دستگاه تخصصی می‌خواهد که نوع پروژه‌هایی را که آن دستگاه مایل به ایجاد آن است اعلام کند تا وزارت تعاون در قالب تعاونی آن پروژه را دنبال کند.

قاسمی تصریح کرد: طبیعی است تعاونی‌هایی که بر اساس خواست دستگاه تخصصی و با حمایت وزارت تعاون تاسیس می‌شوند، دارای بازار کار خوبی خواهند بود، به همین دلیل قبل از تنظیم تفاهم‌نامه‌ها از دستگاه‌ها استعلام می‌کنیم که نوع و گرایش تعاونی‌های مورد نیاز خود را برای تاسیس اعلام کنند.

مدیرکل دفتر تشکیل و توسعه تعاونی‌های وزارت تعاون با اشاره به امضای توافق‌نامه با سازمان اوقاف و امور خیریه که چندی پیش به امضاء رسید، گفت: به موجب این تفاهم‌نامه با تاسیس تعاونی‌ها در اطراف اماکن متبرکه، بقاع و مردمی که در اطراف آن‌ها ساکن هستند، از نعمات معنوی بقعه‌ها بهره‌مند می‌شوند و در کنار آن اشتغال‌زایی مطلوبی برای بخش تعاون به وجود می‌آید.

قاسمی در پایان افزود: امضای توافق‌نامه‌ها با سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی و تخصصی، موجبات تنظیم توافق‌نامه‌های جزئی‌تر در استان‌ها را میان مدیران کل طرفین فراهم می‌کند و در راستای این همکاری و تعامل در سطح اجرایی، نسبت به توسعه و تاسیس تعاونی‌های بیشتر گام‌های موثری برداشته خواهد شد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ۱٥ مهر ۱۳۸٧
پنج درصد واحدهای آموزشی تعاونی می‌شوند

تعاونی اعتبار قرض‌الحسنه فرهنگیان تشکیل می‌شود

تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین وزرای آموزش و پرورش و تعاون صبح امروز در ساختمان مرکزی وزارت آموزش و پرورش امضا شد.

در متن این تفاهم‌نامه آمده است: به منظور تحقق سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و اهداف بخش تعاونی در اقتصاد جمهوری اسلامی ایران و همچنین فراهم شدن زمینه کاهش حجم تصدی‌گری دولت از طریق ایجاد و گسترش شبکه‌های تعاونی (مصرف، مسکن، اعتباری، خدمات و آموزشگاهی) برای ارائه خدمات مطلوب به فرهنگیان عضو تعاونی‌ها و ارائه خدمات آموزشی توسط فرهنگیان، این تفاهمنامه بین وزارتخانه‌های تعاون و آموزش و پرورش تنظیم می‌شود که پس از امضا لازم الاجراست.

بندهای این تفاهم‌نامه نیز بدین شرح است: توسعه و گسترش فرهنگ و روحیه تعاون در سطح مدارس با تشکیل تعاونی‌های آموزشگاهی، طی یک برنامه زمان بندی سه ساله، با حمایت و همکاری رسانه ملی (صدا و سیما) و با فضاسازی آموزش و پرورش در واحدهای آموزشی و مساعدت مالی دو وزارتخانه.

بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و مزایای بخش تعاون جهت رفع مشکلات و نیازهای جامعه فرهنگیان از طریق تجدید ساماندهی و بهبود وضعیت فعالیت تعاونی‌های مصرف، مسکن و اعتبار فرهنگیان.

همکاری در تهیه طرح و صدور مجوز تعاونی‌های فرهنگیان به منظور واگذاری مراکز آموزشی رفاهی، بهداشتی، درمانی و بخشی از مدارس به تعاونی‌ها طی یک برنامه مدون چهار ساله که از سوی کمیته مجری طرح حداکثر ظرف سه ماه دستورالعمل‌ اجرایی آن تهیه و بلافاصله پس از تصویب جهت اجرا ابلاغ خواهد شد.

ارتقای سطح دانش و مهارت اعضا هیات مدیره تعاونی‌های فرهنگیان با انجام دوره‌های آموزشی و تدوین یا اصلاح مقررات معطوف به صلاحیت‌های تخصصی و تجربی.

فعال کردن تعاونی‌های مسکن فرهنگیان به شکلی که در کنار طرح تعاون