روابط عمومی تعاونگران
خبرهای اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸۸
بیش از 32 هزار خوزستانی در قالب تعاونی های مسکن مهر پروانه ساخت گرفتند
مدیرکل تعاون خوزستانخبرگزاری فارس: مدیرکل تعاون خوزستان گفت: بیش از 32 هزار نفر در قالب تعاونی‌های مسکن مهر در خوزستان پروانه ساخت گرفته‌اند.

مهدی قطبی‌زاده امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در ماهشهر اظهار داشت: از شهریورماه سال جاری دولت تغییراتی را در دستورالعمل اجرایی مسکن مهر صورت داده مبنی بر این که تنها تعاونی‌هایی که به مرحله پروانه ساخت رسیده‌اند در قالب تعاونی مسکن مهر اجازه فعالیت دارند.
وی افزود: در همین ارتباط مقرر شده تعاونی‌هایی که پروانه ساخت اخذ نکرده‌اند و به این مرحله نرسیده‌اند و همچنین متقاضیانی که از ابتدای کار واجد شرایط بوده اما در قالب تعاونی اقدامی نکرده و سازماندهی نشده‌اند، به سازمان مسکن و شهرسازی معرفی شوند.
مدیرکل تعاون خوزستان تصریح کرد: در این ارتباط بیش از 132 هزار نفر از افراد واجد شرایط که تاکنون عضو تعاونی نشده بودند به سازمان مسکن و شهرسازی استان معرفی شده و اجازه فعالیت در قالب تعاونی را نداشته و باید توسط سازمان مسکن و شهرسازی در قالب گروه سازماندهی شوند.
قطبی‌زاده ادامه داد: بسیاری از تعاونی‌های موجود در شهرستان‌ها که به مرحله پروانه ساخت نرسیده بودند نیز به سازمان مسکن و شهرسازی معرفی شده‌اند و مابقی نیز ظرف هفته آینده معرفی خواهند شد.
وی‌ خاطرنشان کرد: آن چه بر عهده اداره کل تعاون می‌ماند تعاونی‌های مسکن مهری است که موفق به دریافت زمین شده، مرحله آماده‌سازی را انجام داده و پروانه ساخت نیز دریافت کرده‌اند و در حال ادامه کار هستند و گاهی نیز وارد مرحله ساخت و ساز شده‌اند.
مدیرکل تعاون خوزستان افزود: بیش از 32 هزار نفر از اعضای تعاونی‌های مسکن مهر در استان خوزستان به مرحله پروانه ساخت رسیده که در نوع خود آمار بسیار جالبی است.
وی اظهار داشت: تعاونی‌های مسکن مهر در شهرستان‌های ماهشهر، امیدیه، بهبهان، شوشتر، آبادان و شهر بندر امام(ره) تاکنون پیشرفت فیزیکی بسیار خوب و مطلوبی داشته‌اند.
مدیرکل تعاون خوزستان در پایان تأکید کرد:اعضای تعاونی هایی که تا کنون زمین نگرفته یا اقدامی نکرده‌اند و به مرحله پروانه ساخت نرسیده‌اند باید الزاماً در قالب گروه و زیر نظر سازمان مسکن و شهرسازی فعالیت خود را ادامه دهند.
وی ابراز امیدواری کرد با نگاه ویژه دولت به بحث خانه‌دار شدن تمام اقشار مردم، طرح مسکن مهر که از ابتکارات دولت نهم است، هرچه سریع‌تر به سرانجام برسد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸۸

ایجاد 148 تعاونی با بیش از 2 هزار فرصت شغلی در نیمه نخست امسال

مهدی قطبی زاده

 

مدیر کل تعاون خوزستان گفت: تعداد 148 تعاونی با اشتغال‌زایی برای2 هزار و 813 نفر و با سرمایه‌ای معادل 5 میلیارد و 608 میلیون و 849 هزار ریال در نیمه نخست سال جاری در استان ایجاد شده است.

مهدی قطبی‌زاده در گفت‌وگو با (ایسنا) عنوان کرد: این تعداد تعاونی 2 هزار و 114 عضو دارد که از این تعداد یک‌هزار و 725 نفر مرد و 389 نفر زن هستند.

وی افزود: از این تعداد 18 تعاونی با 442 عضو در اهواز و 25 تعاونی با 168 عضو در اندیمشک تشکیل شده است. همچنین 15 تعاونی با 210 عضو و با سرمایه 570 میلیون ریالی در شهرستان آبادان با اشتغال‌زایی 294 نفر ایجاد شده است.

قطبی‌زاده تعداد تعاونی‌های ایجاد شده در شهرستان‌های خرمشهر و دزفول را 15 مورد بیان کرد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸۸

تاسیس مرکز تجاری ایران در عراق

دکتر رحمانی نیا

رییس اتاق تعاون ایران گفت: از آنجایی که بخش تعاونی به صورت فراملی فعالیت می‌کند برای توسعه عملکرد آن نیازمند حمایت تمام دستگاه‌های دولتی هستیم. بنابراین بسته مالی حمایتی از سوی دولت در تمام دستگاه‌ها تضمین ارتقاء بخش تعاون در جایگاه ملی خواهد بود.

دکتر حسین رحمانی نیا با حضور در غرفه‌ (ایسنا)، با توجه به روز صادرات در بیان جایگاه تعاون در توسعه صادرات غیر نفتی گفت: یکی از هدف گذاری‌های اتاق تعاون به عنوان بارزترین بخش تعاون تسهیل زمینه‌های صادرات برای شرکت‌های تعاونی است.

او ادامه داد: در برنامه‌ها و استراتژی‌های اتاق تعاون در رفتارهای صادراتی تعامل با کشورهای هدف ایران است که در این حوزه اقداماتی از جمله پیگیری تاسیس مراکز تجاری مورد نظر است.

وی افزود: در آینده‌ نزدیک در عراق مرکز تجاری ایران تاسیس می‌کنیم که تمامی فعالان اقتصادی بخش خصوصی و تعاونی می‌توانند در آنجا سرمایه‌گذاری کنند هدف از ایجاد این مرکز ارتباط و تعامل سرمایه‌گذاران ایرانی در عراق و نیز آشنایی عراق با توانمندی‌های ایران در صادرات است. در ادامه بعد از عراق در کشورهای آسیای میانه به ویژه کشورهای مسلمان آن منطقه همچون آذربایجان مرکز تجاری مشابه بغداد این مراکز را ایجاد خواهیم کرد.

وی در بخش دیگری از گفت‌وگو با اشاره به اصل 44 قانون اساسی درباره توانمندسازی تعاون گفت: طبق این اصل دولت موظف شده در این باره اقدام کرده تا تعاون بتواند تا پایان سال 93 سهمی بین 20 تا 25 درصد داشته باشد. این اقدام باید توسط دولت انجام شود و در صورتی که دولت این نقش را به خوبی ایفا نکند تعاونی‌ها توانمند نخواهند شد و رسیدن به این چشم‌انداز محقق نمی‌شود و حضور تعاونی‌ها در اقتصاد ملی در هاله‌ای از ابهام باقی می‌ماند.

وی از جمله اقداماتی که دولت باید در راستای توانمندسازی بخش تعاونی انجام دهد را قرار دادن تسهیلات مالی، سرمایه درگردش، کمک به رفع موانع تولید در کشور، دراختیار قرار دادن لوازم و ملزومات عوامل تولید و نهایتا حمایت‌های مادی و معنوی در تمام دستگاه‌ها است.

وی درباره‌ واگذاری نمایشگاه بین‌المللی گفت: از آنجایی که دو اتاق تعاون و بازرگانی دارای توانمندهای بالقوه درباره‌ امر نمایشگاه داری هستند در گذشته درخواست مدیریت و مالکیت نمایشگاه بین‌المللی را داشتند.

وی افزود: اما دولت برای رد دیون تصمیم به واگذاری آن به نیروهای مسلح گرفت که اعتراض دو اتاق تعاون و بازرگانی را در پی داشت. این مطلب هنوز از سوی دو اتاق در حال پیگیری است و ما از دولت درخواست داریم بابت رد دیون سایر سازمان‌های تامین اجتماعی از کارخانه‌ها و دستگاه‌هایی که سرمایه‌های کلان دارند آنها را واگذار کند.

رحمانی نیا‌ درباره موضوع مسکن مهر با رد اینکه قرار بوده است این طرح از وزارت تعاون گرفته شود گفت: برای تسریع در ساخت و ساز گروه‌هایی که در تعاونی مسکن مهر ثبت نام کردند در گروه‌های سه تا پنج نفره سازمان دهی می‌شوند و در زمین‌هایی که وزارت مسکن به آنها واگذار می‌کنند ساخت و ساز انجام می‌دهند. در حال حاضر تعاونی‌هایی که پروانه ساخت دارند مشغول انجام این کار هستند از این به بعد نیز متقاضیان در گروه‌های سه تا پنج نفره برای انجام کار مجوز می‌گیرند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸۸

اصلاحیه قانون تعاون 2 ماه دیگر به مجلس می رود

دکتر رحمانی نیا

رییس اتاق تعاون ایران از ارسال پیش نویس اصلاح قانون تعاون به مجلس تا 2 ماه آینده خبر داد و گفت: سهم فعلی بخش تعاون در اقتصاد کشور 5 تا 7 درصد پیش بینی می شود.

دکتر حسین رحمانی نیا در بازدید از غرفه خبرگزاری مهر در شانزدهمین جشنواره و نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها در گفتگو با مهر، از برنامه ریزی برای ارسال پیش نویس اصلاح قانون تعاون به مجلس تا دو ماه آینده خبر داد و گفت: اصلاح قانون تعاون یکی از پیش بینی های سیاستهای اصل 44 قانون اساسی است.

رئیس اتاق تعاون ایران اظهار داشت: بخش تعاون موظف است پیش نویس اصلاح قانون تعاون برای حذف مداخله دولت در امور مربوط به تعاونی ها را تدوین و پس از نهایی شدن جهت ارزیابی و تصویب قانون به مجلس ارائه کند.

رحمانی نیا در ادامه سهم فعلی بخش تعاون در اقتصاد کشور را 5 تا 7 درصد پیش بینی و تصریح کرد: بر اساس قانون اصل 44 این سهم تا پایان برنامه پنجم توسعه باید به 25 درصد بالغ شود.

وی حمایت دولت از توانمندسازی تعاونی ها را در قالب یک برنامه مدون خواستار شد و افزود: بر اساس اصل 44 قانون اساسی دولت موظف است شرایط توسعه و رشد تعاونی ها را در اقتصاد ملی فراهم کند.

رئیس اتاق تعاون ایران مجموعه حمایتهای دولت را شامل پرداخت تسهیلات، به کارگیری توان دستگاهها در تقویت تعاونی ها و همچنین حمایتهای قانونی دانست و بیان داشت: دولت باید شرایط مدیریت جمعی بر اقتصاد را در قالب تعاونی فراهم کند.

به گفته وی دولت موظف است تا پایان سال 93 سهم خود در اقتصاد را به 20 درصد کاهش دهد. به صورت کلی عدم هماهنگی و فراهم نشدن شرایط توسعه در بخش تعاون، رشد 25 درصدی این بخش تا پایان برنامه پنجم سخت و در هاله ای از ابهام است.

رحمانی نیا همچنین در پایان از عضویت اتاق تعاون به عنوان نماینده بخش تعاون در تمام شوراهای مهم تصمیم گیری کشور مانند شورای پول و اعتبار، شورای رقابت، صادرات و موارد دیگر خبر داد و افزود: اتاق تعاون به نمایندگی از تمام تعاونی ها در این شوراها حضور می یابد و موضوعات را بررسی می کند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸۸

٧٠۵ هزار فرصت شغلی  پیش بینی شد

گزارش وزارت تعاون نشان می دهد از طریق هزار و 370 تعاونی تفاهم نامه ای دولت نهم ایجاد 705 هزار فرصت شغلی پیش بینی شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، بخش تعاون در چند سال گذشته برای دستیابی به سهم 25 درصدی در اقتصاد ملی اقدامات زیادی را انجام داده است. آمار این بخش حاکی از تدوین پیش نویس 25 تفاهم نامه و نهایی شدن 24 مورد از آن است. برای این تفاهم نامه ها 500 نفر ساعت وقت صرف شده است.

برپایه این گزارش، 1200 نفر ساعت نیز جلسات کارشناسی برگزار شد و نتیجه تفاهم نامه ها نیز به استانها جهت اجرا ابلاغ شده است. علاوه بر رشد 12 برابری انعقاد تفاهم نامه ها نسبت به دوره های گذشته، در قالب تفاهم نامه ها نیز 409 پروژه با ظرفیت 50 هزار و 565 تعاونی در سطح کشور تعریف و به استانها ابلاغ شد.

همچنین تا آخر 86 نیز با این تفاهم نامه ها هزار و 370 تعاونی در کشور راه اندازی شد که 14 هزار فرصت شغلی را نیز به همراه داشته است. پیش بینی می شود از طریق این تفاهم نامه ها علاوه بر 14 هزار فرصت شغلی مستقیم، 705 هزار و 247 فرصت شغلی نیز ایجاد شود.

در طول دولت نهم تعداد 45 هزار و 242 تعاونی جدید در کشور تشکیل شد که نسبت به 15 هزار و 638 تعاونی تشکیل شده در دوره های گذشته، 190 درصد رشد را نشان می دهد. فرصت شغلی پیش بینی شده در تعاونی های ثبت شده دولت نهم 450 هزار شغل است که 400 درصد رشد دارد. در سالهای قبل از دولت نهم نیز این آمار 112 هزار و 485 فرصت شغلی بوده است.

در سالهای اخیر 3 میلیون و 948 هزار و 732 نفر جذب تعاونی ها شدند که این نسبت در دوره های قبل از سال 84 که 579 هزار و 64 نفر بوده است 500 درصد رشد یافته است. عملکرد تعاونی های سهام عدالت نیز نشان می دهد که علاوه بر تشکیل 337 تعاونی شهرستانی در این زمینه، 6 دهک جامعه برابر با 42 میلیون نفر از مردم عضو آن خواهند شد.

این گزارش می افزاید: پس از تشکیل تعاونی های سهام عدالت و پس از تدوین اساسنامه ها، آئین نامه های پرداخت حقوق و مزایای هیات مدیره های این نوع از تعاونی ها نیز تدوین شد.

در زمینه تشکیل تعاونی های جدید از سال 84 تاکنون 29 موضوع جدید تهیه و تدوین شده است که طرح شرکتهای تعاونی خدمات مشاوره مدیریتی، تعاونی های کارآفرینی دانشگاهی و تعاونی های اعتبار صنعتگران از نمونه های آن است. برنامه ریزی برای ایجاد تعاونی های الگو نیز از دیگر اقدامات این بخش محسوب می شود که در سال 87 مطرح شد. 

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸۸

200 کیلومتر از سواحل مازندران قابلیت صیادی ندارد

ساری - خبرگزاری مهر : رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی ماهیگیران پره مازندران با اشاره به اینکه 330 کیلومتر از دریای خزر در مازندران قرار دارد، گفت: 200 کیلومتر از این سواحل قابلیت صیادی ندارد.

سلمان تخم افشان در مراسم آغاز صید ماهیان استخوانی در رودخانه لاریم جویبار طول ساحل جنوبی دریای خزر را حدود 990 کیلومتر و سهم مازندران را 330 کیلومتر عنوان کرد و گفت: از این مقدار حدود 100 کیلومتر در محدوده شرکت تعاونی های پره استان قرار دارد.

وی با اشاره به نقش تعاونی های صیادی در تامین پروتئین مورد نیاز جامعه افزود: تعاونی های صیادی سالانه حدود 10 هزار تن ماهی استخوانی را از دریا استحصال و به بازار عرضه می کنند.

وی یادآور شد: سالانه حدود چهار هزار نفر به صورت مستقیم و دو هزار نفر به صورت غیرمستقیم در این بخش اشتغال و فعالیت دارند.

وی با بیان اینکه حدود 200 کیلومتر از سواحل استان قابل استفاده برای صید نیست، ساخت و سازهای بی رویه و پیشروی آب دریا را یکی از چالشهای پیش روی صیادان عنوان کرد.

تخم افشان افزود: برخی از تعاونی ها به ویژه در غرب استان در مسافتی کمتر از 200 متر به صیادی می پردازند که در زمان دولت نهم برابر قانون مقرر شد که سواحل دریا تا حریم 60 متری آزاد شود که کماکان این موضوع باقی مانده و به طور کامل انجام نشده است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی ماهیگیران پره مازندران با بیان اینکه حرفه صیادی حرفه ای پر مخاطره و سخت است، فرسودگی زودرس و ابتلا به بیماری هایی همچون روماتیسم و آرتروز به دلیل مشقت شغل صیادی را یکی دیگر از چالشهای پیش روی صیادان عنوان کرد.

وی افزود: به رغم اینکه حرفه صیادی در ظاهر حرفه ای در آمد زاست ولی بخش اعظمی از درآمد صیادان صرف هزینه های این حرفه از جمله تامین آلات و ادوات صید، بیمه صیادان می شود و تنها 30 تا 40 درصد درآمد حاصل از صیادی نصیب صیادان می شود.

تخم افشان افزود: به علت ورود پسابهای صنعتی و کشاورزی به رودخانه ها و برداشت بی رویه شن و ماسه به ذخایر ماهیان دریای خزر آسیبهای جدی وجبران ناپذیری وارد شده است.

وی ادامه داد: اتحادیه در سال جاری با اجاره دو استخر و آببندان در منطقه گلدشت جویبار و بهشهر و پرورش 14 میلیون قطعه بچه ماهی سفید و رها سازی آنها در رودخانه های استان با ضریب برگشت 80 درصد حرکت بدیعی را برای نخستین بار در کشور و با همت و تلاش تعدادی از تعاونی ها انجام دهد که در واقع گام بلندی به سمت تحقق فرهنگ ماهیگیری مسئولان بوده است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸۸

اصل 44 قانون اساسی، باعث شتاب گرفتن فعالیت های مردمی در اقتصاد شده است

مدیرکل دفتر تعاونی های نوع جدید وزارت تعاون، تصویب سیاستهای اجرایی اصل 44 قانون اساسی را باعث به وجود آمدن شرایط ایجاد تعاونی های جدید در کشور دانست و گفت: اصل 44 قانون اساسی شرایط شتاب گرفتن فعالیتهای مردمی را در عرصه اقتصاد فراهم کرده و اجازه داده تا تعاونیهایی با شرایط جدید شکل گیرند.

به گزارش روابط عمومی وزارت تعاون، حمید قاسمی گفت: هدف دفتر تعاونی های نوع جدید، توسعه و نظارت بر تعاونی‌هایی است که در قانون توسعه اصل ‪ ۴۴‬قانون اساسی با عنوان سهامی عام، فراگیر ملی و سهام عدالت شکل گرفته است.
وی با اشاره به اینکه تعاونیهای سهامی عام در قالب تعاونی های نوع جدید براساس سیاستهای اصل 44 پا به عرصه وجود می گذارند تا از این طریق امکان استفاده از فرصتها و شرایط جدید اقتصادی فراهم آید.
این مقام مسئول در مورد تعاونیهای سهامی عام بیان داشت: در گذشته کارها به نحوی بود که هر یک از افراد عضو تعاونیها به صورت یکسان در تصمیم گیریها نقش داشتند و این مساله باعث شده بود تا افراد عضو تعاونیها انگیزه لازم برای سرمایه گذاری را نداشته باشند.
مدیر کل دفتر تعاونی های نوع جدید وزارت تعاون در خصوص اثرات مثبت تاسیس تعاونی‌های سهامی عام خاطرنشان ساخت: کلیات قضیه این است که برای جذب سرمایه‌ها در بخش تعاون، صاحبان سرمایه که انگیزه مشارکت و حضور در بستر تعاونی را داشته باشند می‌توانند در کنار تعاونی‌های متعارف، در تعاونی‌های سهامی عام هم اجازه حضور یابند و افراد در این تعاونی‌ها مطابق سرمایه خود حق رای دارند.
وی اضافه کرد: افراد ضمن اینکه تعاونی سهامی عام را تشکیل می‌دهند اما در خصوص میزان سهمی که باید داشته باشند محدودیت دارند زیرا هدف این است که نسبت به سهامداران بزرگتر،‌ از تکاثر ثروت در بخش خاص جلوگیری شود.
مدیر کل دفتر تعاونی های نوع جدید اضافه کرد: این دفتر بر فعالیت تعاونی‌های دیگری که ممکن است به واسطه قوانین دیگر تعریف و تشکیل شوند نیز نظارت خواهد داشت و امور این نوع تعاونی‌ها را پیگیری می‌کند.
وی با اشاره به تشکیل شرکت‌های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی تشکیل اظهار داشت: به منظور تسریع در رشد و توسعه شهرستان‌ها، هدایت منابع مردمی به بخش‌های تولیدی، ‌بسترسازی برای ورود بخش‌های تعاونی و خصوصی به فعالیت‌های اقتصادی این تعاونی ها شکل می گیرند.
قاسمی تاکید کرد: تشکیل این شرکت‌ها تابع قانون بخش تعاونی و قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی،‌اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی خواهد بود.
وی همچنین در خصوص تشکیل تعاونیهای سهامی عام شهروند در مناطق و محلات شهرها گفت:با سازماندهی شهروندان محلات و یا مناطق مختلف شهرها در قالب تعاونیهای سهامی عام بستر واگذاری تصدیها و فعالیتهای شهرداریها را به شهروندان همان مناطق فراهم کند.
وی ضمن استقبال از رویکرد شهرداریها از واگذاری کارهای مردم به دست مردم، افزود: در چنین شرایطی، ساکنین و شهروندان مناطق ضمن مشارکت در سرمایه گذاری به صورت تعاونی به تعامل با شهرداریها و ادارات منطقه خود خواهند پرداخت.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸۸
اختصاص تسهیلات بانکی برای تکمیل طرح‌های تعاونی اولویت دارد

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان کار و امور اجتماعی آذربایجان غربی گفت: اختصاص تسهیلات بانکی برای تکمیل طرح‌های تعاونی از اولویت‌های اول کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان است.

علی سلیمانی در بازدید یک روزه از تعاونی‌های مرغ اجداد، اورین، مرغ مادر، الندشیمی و سپیدارسبز خوی اظهار داشت: تاکنون 150 هزار میلیارد ریال در قالب تسهیلات زودبازده به بخش تعاونی‌های شهرستان خوی پرداخت شده است که در نتیجه بیش از 9 هزار طرح به بهره‌برداری رسیده و برای 16 هزار جوینده کار در این بنگاه‌ها فرصت شغلی ایجاد شده است.
وی قول مساعد داد با انتقال مشکلات صاحبان بنگاه‌های زودبازده شهرستان خوی در بخش تعاونی‌ها و مذاکره با سایر اعضای کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان بتواند راهکارهای جدیدی برای رفع دغدغه‌ها و خواسته‌های تعاونی‌های این شهرستان بیابد.
سلیمانی افزود: با بهره‌برداری از این واحد تعاونی به طور مستقیم برا‌ی 80 نفر و به صورت غیرمستقیم برای 400 نفر شغل فراهم می‌شود.
مدیرکل تعاون آذربایجان غربی نیز گفت: واحدهای تعاونی نیازمند بین 10 تا 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارند که برا‌ی بهره‌برداری از آنها به 4 میلیارد و 500 میلیون ریال تسهیلات بانکی نیاز است.
علی نصیری همچنین از اختصاص 5 میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای تکمیل و بهره‌برداری از بزرگ‌ترین مزرعه تولید مرغ اجداد شمال غرب کشور خبر داد و گفت: این واحد هم اکنون بیش از 93 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که با اختصاص این تسهیلات تا پایان امسال آماده بهره‌برداری می‌شود.
وی اعتبارات هزینه شده برای این واحد تعاونی را افزون بر 25 میلیارد اعلام کرد و افزود: با بهره‌برداری از این واحد سالانه 40 هزار قطعه مرغ اجداد تولید می‌شود.
نصیری تصریح کرد: مشکل عمده تعاونی‌های خوی و سایر شهرستان‌ها کمبود نقدینگی است که امیدوارم با عنایت و حمایت بیشتر مسئولان محلی و کشوری و افزایش تسهیلات بخش تعاونی از محل تسهیلات بنگاه‌های زودبازده بتوانیم گام‌های مؤثری را در راستای تولید و اشتغال بیشتر جوانان جویای کار برداریم.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸۸
واحد امور بانوان اداره کل تعاون خراسان شمالی واحد برتر کشور شد

خبرگزاری فارس: مدیرکل تعاون خراسان شمالی اعلام کرد‌: واحد امور بانوان این اداره در بین واحدهای امور بانوان ادارات کل تعاون کشور به عنوان واحد برتر انتخاب شد.‌

علیرضا بصیری افزود: این رتبه پس از ارزیابی واحدهای امور بانوان ادارات کل تعاون استان‌ها به دست آمد.
وی با اشاره به اینکه تاکنون 359 شرکت تعاونی بانوان در زمینه‌های کشاورزی، صنعت، معدن و خدمات در استان تشکیل شده، اظهار داشت: تعداد اعضای این تعاونی‌ها 7 هزار و 850 نفر با سرمایه گذاری بیش از 3 میلیارد و 500 میلیون ریال است.
مدیرکل تعاون خراسان شمالی میزان اشتغالزایی این تعداد تعاونی را بیش از دو هزار و 400 فرصت شغلی برشمرد.
وی تصریح کرد: در استان خراسان شمالی تعاونی‌های بانوان همانند دو هزار تعاونی دیگر در امر ایجاد اشتغال، تولید و خدمات فعالیت می‌کنند و تعاونی‌های موفق استان نیز از بین این تعاونی‌ها انتخاب شده‌اند.
بصیری همچنین از پرداخت 32 میلیارد ریال تسهیلات به تعاونی‌ها و اعضای آن در نیمه نخست امسال خبر داد و گفت: از این تسهیلات 21 میلیارد ریال به تعاونی‌های کشاورزی، صنعت و معدن، خدمات و مسکن و مابقی به اعضای تعاونی‌ها پرداخت شده است.
وی با بیان اینکه در این مدت 297 پرونده برای گرفتن تسهیلات به شعبه‌های بانک توسعه تعاون ارایه شده، اظهار داشت: بانک توسعه تعاون شهرستان‌های بجنورد و شیروان بیشترین و شهرستان‌های اسفراین و مانه‌سملقان کمترین تسهیلات را پرداخت کرده‌اند.
گفتنی است، خراسان شمالی دارای بیش از دو هزار و 400 تعاونی است که در این تعاونیها بیش از 567 هزار نفر عضویت دارند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸۸
کارکنان کار و امور اجتماعی استان سمنان صاحب خانه می‌شوند

خبرگزاری فارس: شرکت تعاونی مسکن کارکنان سازمان کار و امور اجتماعی استان سمنان برای اعضای خود خانه می‌سازد.

مدیرعامل شرکت تعاونی مسکن کارکنان سازمان کار و امور اجتماعی استان سمنان در نشستی که به همین منظور برگزار شد، گفت: این تعاونی به منظور تامین مسکن همکاران یک قطعه زمین مسکونی در شهر سمنان از طریق سازمان مسکن و شهرسازی خریداری و اقدام به احداث 32 واحد کرده است.
اصغر جمشیدی افزود: تاکنون حدود 7 میلیارد ریال برای این طرح هزینه شده و دارای پیشرفت فیزیکی حدود 60 درصد است.
وی گفت: این تعاونی همچنین اقدام به تهیه یک قطعه زمین از طریق سازمان مسکن و شهرسازی به منظور احداث مجتمع مسکونی 21 واحدی شاهرود برای اعضای خود کرده است.
مدیرعامل شرکت تعاونی مسکن کارکنان سازمان کار و امور اجتماعی استان سمنان افزود: این طرح هم‌اکنون در مرحله دریافت پروانه ساختمانی از شهرداری و در مراحل قانونی برای آغاز عملیات ساختمانی است.
همچنین سازمان کار و امور اجتماعی استان سمنان با همکاری موسسه کار و تامین اجتماعی همایشی را با هدف ارزیابی عوامل موثر در ایجاد گروه‌های اثر بخش برگزار کرد.
همایش ارزیابی عوامل موثر در ایجاد گروه‌های اثربخش با حضور بیش از 150 نفر از مسئولان، کارشناسان، کارآفرینان، تشکل‌های کارگری و کارفرمایی با هدف ارتقای سطح آگاهی آنها در آمفی‌تئاتر اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان سمنان برگزار شد.
رئیس سازمان کار و امور اجتماعی استان سمنان در ابتدای همایش ضمن تشریح نقش گروه‌های اثربخش در دستیابی به اهداف و بهبود سازمان، تشکیل مستمر جلسات کاربردی را مهم توصیف کرد.
محمد اصابتی افزود: نتایج علمی حاصل از این همایش باید مبنای تصمیم‌سازی بعدی قرار گیرد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸۸

تمایل پیمانکاران مسکن مهر به دریافت هزینه بعد از ساخت

دکتر محمد عباسی

وزیر تعاون از تمایل پیمانکاران به ساخت واحدهای مسکونی مهر و دریافت هزینه بعد از اتمام پروژه ها به دلیل حجم بالای کار خبر داد و اعلام کرد از این پس متقاضیان می توانند در قالب فردی و یا چند نفره کار را ادامه دهند و از تسهیلات نیز بهره مند شوند.

دکتر محمد عباسی در گفتگو با مهر مهمترین وظیفه دولت در طرح مسکن مهر را فراهم کردن زمین برای ساخت واحدهای مسکونی و همچنین تامین اعتبارات اعلام کرد و گفت: از این به بعد خود مردم می توانند در قالب فردی و یا چند نفره کار را ادامه دهند و از تسهیلات نیز بهره مند شوند.

وزیر تعاون به دستورالعملی که اخیرا از سوی دولت به وزارتخانه متبوعش و وزارت مسکن و شهرسازی ابلاغ شده است، اشاره کرد و اظهار داشت: دولت با هدف تفکیک وظایف، نظارت عالیه بر امور ساخت و ساز را به عهده وزارت مسکن قرار داد. در این مورد اگر افراد تمایل داشتند کار را به صورت تعاونی دنبال کنند وزارت تعاون باید نظارت بر اقدامات آنها را تا مرحله پایان ساخت و ساز بر عهده گیرد.

عباسی با بیان اینکه بسیاری از مشکلات تعاونیهای مسکن در گذشته که مربوط به زمین بوده است، دیگر وجود ندارد، افزود: در مورد تسهیلات نیز دولت طی سالجاری 3 هزار میلیارد تومان تسهیلات جدید را در دستور کار پرداخت توسط بانک مسکن قرار داده است.

وی همچنین در مورد وضعیت پیمانکاران ساخت بیان داشت: در این زمینه برخوردهای متفاوتی وجود دارد به نحوی که برخی از پیمانکاران تمایل دارند وجوه مربوط به پروژه ها را در مرحله ساخت دریافت کنند و برخی نیز اعلام می کنند بعدا می توانند بگیرند. 

به گفته وزیر تعاون به دلیل بزرگی پروژه مسکن مهر در کشور پیمانکاران بسیار زیادی در حال حاضر اعلام آمادگی کرده اند که می توانند پروژه های مسکونی را احداث کنند و اعتبارات را بعد از اتمام پروژه دریافت کنند.

عباسی از آماده سازی 500 هزار واحد مسکونی مهر خبر داد و گفت: متقاضیان می توانند با انبوه سازان صاحب صلاحیت، مراکز عمومی غیر دولتی مانند شهرداریها و یا از طریق تعاونیهایی که می توانند کار ساخت و ساز انجام دهند کار را دنبال کنند.

وی در این خصوص که برخی شرکتهای تعاونی پول را در اختیار پیمانکار قرار داده اند ولی کارها درست پیش نمی رود، تاکید کرد: به دلیل وجود تفاوت در شهرستانها افراد می توانند به مسئولان تعاونی در شهرستان مراجعه کنند. در این مورد شوراهای مسکن در استانها حمایتهای لازم را انجام خواهند داد.

وزیر تعاون با تاکید مجدد بر این مطلب که خود مردم در موفقیت ساخت و ساز در قالب مسکن مهر نقش اصلی دارند، بیان داشت: به نظر می رسد سالانه بتوان به استعداد 500 هزار واحد مسکونی آماده سازی انجام داد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸۸

از توان انبوه سازان در ساخت مسکن مهر استفاده می‌شود

مدیرکل تعاون کرمانشاه

مدیرکل تعاون استان کرمانشاه تصمیمات جدید درخصوص اجرا طرح مسکن مهر را اعلام کرد.

جلیل کرم در گفت‌وگو با (ایسنا) اظهار داشت: پروژه‌هایی که پروانه ساخت گرفته و کار را از طریق تعاونی‌ها و یا اتحادیه‌های تعاونی آغاز کرده‌اند به همان روال سابق کارشان ادامه می‌یابد، ولی بر اساس دستورالعمل‌های جدید، قرار است پروژه‌هایی که هنوز پروانه ساخت نگرفته‌اند به صورت گروهی از طریق خود مردم و با کمک انبوه سازان احداث شوند.

کرم ادامه داد: بر این اساس قرار است انبوه سازان کار را تا پایان مرحله سفت کاری انجام داده و پس از اخذ پایان کار، اعضا تعاونی‌ها خودشان نسبت به تکمیل واحد مسکونی مربوطه اقدام کنند.

وی گفت: این کار دو حسن دارد، هم با استفاده از توان انبوه سازان در اجرا پروژه‌ها تسریع ایجاد می‌شود و هم با منابع مالی انبوه سازان این امکان فراهم می شود که کار تا مرحله رسیدن پروژه به اخذ تسهیلات بانکی پیشرفت کند و از فشار بر اعضا تعاونی‌ها کاسته شود.

کرم افزود: در این شیوه تسهیلات به طور مستقیم به انبوه سازان پرداخت می‌شود.

مدیرکل تعاون استان کرمانشاه در ادامه اظهار داشت: هم‌چنین بر اساس دستورالعمل‌های جدید، این امکان فراهم شده تا افرادی که در شهرها زمین در اختیار دارند خودشان نسبت به ساخت و ساز در قالب طرح مسکن مهر اقدام کنند و به این افراد بابت هر واحد مسکونی 15 میلیون تومان تسهیلات بدون سپرده گذاری پرداخت می‌شود، مشروط بر اینکه این واحدها به افرادی که شرایط تعیین شده در طرح مسکن مهر را دارند، واگذار شود.

وی هم‌چنین از تجمیع تعاونی‌های مسکن مهر شهر کرمانشاه در قالب یک اتحادیه خبر داد و گفت: در شهر کرمانشاه حدود 90 تعاونی مسکن مهر داشتیم که هر کدام هزینه‌هایی از بابت اجاره محل، بها آب و برق، حقوق مدیرعامل و کارکنان و ... پرداخت می‌کردند و این هزینه باید توسط اعضا تعاونی‌ها تامین می‌شد، لذا در جهت منافع اعضا تعاونی‌ها و کاستن از هزینه‌ها، تصمیم به تجمیع این تعاونی‌ها در قالب اتحادیه گرفته و در محل اداره کل تعاون استان کرمانشاه مکانی به اتحادیه این تعاونی‌ها اختصاص دادیم.

وی با بیان اینکه مبالغ پرداختی از سوی اعضای تعاونی‌ها(یک میلیون تومان پرداختی اعضا) را نیز در حساب بانک توسعه تعاون متمرکز کرده‌ایم، افزود: این کار باعث می شود نظارت بیشتری بر امور مالی داشته باشیم.

کرم گفت: اسامی تمام افرادی که مبلغ یک میلیون تومان را به حساب تعاونی‌های مسکن مهر واریز کرده‌اند جهت واگذاری زمین به مسکن شهرسازی ارسال شده است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸۸

وزارت تعاون ازسرمایه گذاری جدید در توسعه تعاونی ها حمایت می کند

مهندس اسدی

مدیر کل دفتر جلب و هماهنگی حمایت ها و منابع مشوق های مالی و اقتصادی وزارت تعاون از حمایت های این وزارتخانه برای سرمایه گذاری های جدید در توسعه تعاونی های کشور خبر داد.

مهندس " احمد اسدی " گفت: سهم قانونی بخش تعاون از محل 30 درصد کل واگذاریهای شرکتهای دولتی، در سرمایه گذاریهای جدید، تامین نقدینگی تعاونیها، سرمایه در گردش، ایجاد تعاونیهای جدید، کمک به تعاونیهای راکد و به صورت کلی در توسعه تعاونیها هزینه خواهد شد.
وی تامین منابع و توزیع آن را در حیطه وظایف وزارت تعاون دانست و افزود : برای اولین بار در قانون بودجه دو ردیف برای بخش تعاون با توجه به سیاست های ابلاغی اصل 44 قانون اساسی اختصاص داده شده است.
وی گفت: یک ردیف این بودجه ابلاغ 14تریلیون و 400 میلیارد ریال( یک هزار و 440 میلیارد تومان) منابع در نظر گرفته شده برای بخش تعاون از محل فروش شرکت های دولتی است که موجب رونق گرفتن و اجرایی شدن بخش قابل توجهی از سیاست های اصل 44 در این بخش می شود.
اسدی اظهار داشت، بر اساس سیاست های اصل 44 قانون اساسی 30 درصد از محل فروش شرکتهای دولتی باید به توسعه بخش تعاون اختصاص یابد.
وی گفت: دلیل عمده پایین بودن سهم بخش تعاون در اقتصاد کشور، مشکلات موجود این بخش در زمینه جذب سرمایه گذاری و نبود امتیاز در توسعه سرمایه گذاری در این بخش بوده که خوشبختانه با ابلاغ سیاست های اصل 44 قانون اساسی و تصویب قانون بخش تعاون این موانع رفع شده است.
وی افزود: با ابلاغ این سیاست ها اگر دولت بخواهد امتیازی به بخش های اقتصادی دهد، سهم بخش تعاون 20 درصد بیشتر از سایر بخش ها خواهد بود و بخش تعاون در اولویت قرار خواهد گرفت. این امتیازات سبب شده است تا بستر های لازم برای توسعه سرمایه گذاری در این بخش فراهم شود.
اسدی با اشاره به وظایف بنیاد توسعه کار آفرینی و تعاون تصریح کرد، جذب سرمایه و شرکای سرمایه گذار، استفاده از سرمایه های سرگردان استان، حمایت و نظارت بر طرح های ایجاد توسعه بازسازی و نوسازی برای گسترش اشتغال در بخش تعاونی، هماهنگی و نظارت بر روند شناسایی و جلب حمایت مدیران حرفه ای سرمایه گذاران و پیوند آن ها با کارجویان در جهت ایجاد بنگاههای اقتصادی توانمند از وظایف بنیاد ها در استان است.
وی با بیان این که در ماده 9 قانون اصل 44 موارد مصرف این منابع مشخص شده است، افزود: پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه برای تأمین تمام یا بخشی از آورده شرکتهای تعاونی، تخفیف حق‌بیمه سهم کارفرما برای اعضاء شاغل در هر تعاونی به‌ میزان 20 درصد، ارائه مشاوره، کمک به ارتقاء بهره‌وری، آموزش کارآفرینی، مهارت، کارآموزی، به‌ صورت رایگان، پرداخت یارانه سود تسهیلات بانکی و سایر هزینه‌های سرمایه‌گذاری اولیه برای راه‌اندازی شرکت تعاونی از جمله موارد مشخص شده در قانون اصل 44 است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢۸ مهر ۱۳۸۸

بانک توسعه تعاون استان بیش از 32 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده است

مدیرکل تعاون خراسان شمالی گفت: در شش ماهه نخست سال‌جاری تعاونی‌ها و اعضای آنها بیش از 32 میلیارد ریال از شعبات بانک توسعه تعاون تسهیلات دریافت کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، علیرضا بصیری افزود: از این مبلغ بالغ بر 21 میلیارد ریال به تعاونی‌های سطح استان در بخش‌های کشاورزی، صنعت و معدن، خدمات، مسکن و مابقی به اعضای تعاونی‌ها پرداخت شده است.

وی بیان کرد: در این مدت تعداد 297 پرونده جهت اخذ تسهیلات توسط شعبات این بانک بررسی شده است که از این میان شعبات بانک توسعه تعاون شهرستان‌های بجنورد و شیروان بیشترین تسهیلات را پرداخت کرده و شهرستان‌های اسفراین و مانه و سملقان در رده‌های بعدی قرار دارند.

مدیرکل تعاون خراسان شمالی افزود: اداره کل تعاون و سرپرستی بانک توسعه تعاون استان آمادگی دارند تا به عنوان حامیان شرکت‌های تعاونی استان تسهیلات مورد نیاز شرکت‌ها و اتحادیه‌های تعاونی را مطابق ضوابط قانونی در اختیار متقاضیان قرار دهند.

در خراسان شمالی بیش از 2400 تعاونی تشکیل شده که در این تعاونی‌ها بالغ بر 567 هزار نفر عضویت دارند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢۸ مهر ۱۳۸۸

۴٣١ تعاونی ایران کد دریافت کرده اند

مدیرکل دفتر تعاونی های تولیدی و خدماتی وزارت تعاون گفت: تاکنون 431 تعاونی کشور به منظور ورود به عرصه تجارت الکترونیکی برای کالاهای تولیدی خود "ایران کد" دریافت کرده اند.

"عباس جوهری " روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: تعاونی های دریافت کننده "ایران کد" برای عرضه کالاهای تولیدی خود به استفاده از این روش روی آورده اند تا بتوانند حضور موفقی در بازارهای داخلی و خارجی داشته باشند.
وی تاکید کرد، استفاده از ایران کد توسط تعاونی ها در جهت بهبود سطح کمی و کیفی کالاها موثر بوده و موجب شفاف سازی فعالیت های اقتصادی آنان خواهد شد.
جوهری با اشاره به این که دریافت کنندگان ایران کد می توانند از این طریق ضعف های توزیع کالای خود را شناسایی کنند، گفت: تعاونی های دریافت کننده ایران کد از این پس می توانند مسیرهای توزیع و نحوه ارایه کالاهای خود را در بازارهای کشور پیگیری و مشکلات موجود در چگونگی توزیع این کالاها را رفع کنند.
وی افزود: بر اساس آمارهای موجود، نیمی از تعاونی های موجود در کشور تولیدی هستند که در چند گرایش اصلی کشاورزی، ‌صنعتی و معدن، عمرانی،‌ صنایع دستی و فرش دستباف مشغول فعالیت هستند.
در حال حاضر بیش از 150 هزار تعاونی در 13 گرایش اصلی و 53 گرایش فرعی در کشور فعالیت می کنند که بیش از 25 میلیون عضو دارند.
جوهری مشخصه اصلی تعاونی های تولیدی را اشتغالزایی آنان عنوان کرد و گفت: تعاونی ها نشان دادند که در صورت حمایت ، می توانند بیشترین اشتغال را نسبت به بخش های دیگر در کشور ایجاد کنند.
وی افزود: در صورتی که برنامه ریزی ها در جهت توانمندسازی و توسعه تعاونی های تولیدی صورت پذیرد، تعاونی ها می توانند زمینه تجمیع سرمایه های کوچک را فراهم کرده و آنها را به سرمایه های کلان در اقتصاد کشور تبدیل کنند.
مدیر کل دفتر تعاونی های تولیدی و خدماتی وزارت تعاونی افزود: بخش تعاونی طبق سیاست های ابلاغی اصل 44 قانون اساسی برای رسیدن به سهم 25 درصدی خود در اقتصاد کشور نیاز به کمک و حمایت بیشتر دستگاههای مربوطه دارد.
وی تاکید کرد: تعاونی های تولیدی می توانند نقش اصلی در رسیدن بخش تعاون به سهم 25 درصدی در اقتصاد ملی داشته باشند و زمینه کاهش بیکاری در کشور را فراهم کنند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢۸ مهر ۱۳۸۸

آغاز عملیات ساخت 500 واحد مسکونی مسکن مهر فرهنگیان لرستان

خرم آباد - خبرگزاری مهر: عملیات اجرایی ساخت 500 واحد مسکونی تعاونی مسکن مهر فرهنگیان خرم آباد صبح سه شنبه با حضور معاون امور عمرانی استانداری، مدیرکل تعاون استان و مدیر تعاون شهرستان خرم آباد آغاز شد.

مدیر عامل تعاونی مسکن مهر فرهنگیان سازمان آموزش و پرورش استان لرستان در حاشیه این مراسم در گفتگو با خبرنگار مهر در خرم آباد با بیان اینکه هر یک از این واحدها در مساحت 75 و 80 متری ساخته می شود، اظهار داشت: انتظار می رود این واحدها ظرف 18 تا 24 ماه آینده تحویل متقاضیان داده شود.

محمد شیخه پور افزود: کارآماده سازی این واحدها آغاز شده و هر یک از اعضای تعاونی که تاکنون مبلغ 10 میلیون ریال هزینه آماده سازی را واریز نکرده اند جهت تسریع در ساخت واحدها باید هر چه زودترمبلغ مذکور را پرداخت کنند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢۸ مهر ۱۳۸۸
روند ساخت واحدهای مسکونی در آذربایجان غربی با مشکل مواجه است

خبرگزاری فارس: مدیر‌کل تعاون آذربایجان غربی گفت: به خاطر وجود معارض در زمین‌های واگذار شده به مسکن مهر، روند احداث واحدهای مسکونی در آذربایجان غربی با مشکل مواجه است.

علی نصیری اظهار داشت: بخشی از زمین‌های واگذار شده به تعاونی‌های مسکن مهر توسط سازمان مسکن و شهرسازی در شهرهای مختلف استان دارای معارض بوده و این مسئله سبب شده اعضای این تعاونی‌ها نتوانند ساخت واحدهای مسکونی خود را آغاز کنند.
وی اضافه کرد: در ابتدای ثبت‌نام مسکن مهر 141 هزار نفر در قالب 357 تعاونی متقاضی دریافت مسکن مهر بودند که بعد از پالایش 66 هزار نفر واجد شرایط تشخیص داده شده‌اند.
این مقام مسئول گفت: تاکنون برای واگذاری زمین برای 45 هزار نفر از واجدان شرایط با مسکن و شهرسازی تفاهمنامه امضا شده است.
وی ادامه داد: متاسفانه به خاطر کمبود زمین در شهرهای میاندوآب، سلماس، خوی، تکاب و مهاباد برخی از تعاونی‌ها نتوانسته‌اند زمین دریافت کنند.
نصیری افزود: مشکل معارض زمین سبب شده روند احداث مسکن مهر در استان کاهش یابد.
بنا به گفته نصیری در برخی از مناطق که مشکل معارض زمین وجود ندارد، روند احداث مسکن مهر با سرعت پیش می‌رود و اعضای این تعاونی‌ها از روند احداث مسکن خود راضی هستند.
وی ادامه داد: تاکنون تنها 685 نفر توانسته‌اند نقشه و پروانه ساخت دریافت کنند و احداث واحدهای مسکونی خود را آغاز کنند.
نصیری گفت: براساس مصوبه شورای عالی مسکن متقاضیانی که نتوانند پروانه ساخت دریافت کنند باید از حالت تعاونی خارج و به صورت گروهی و چند خانواری اقدام به دریافت زمین کنند.
وی تصریح کرد: مسکن و شهرسازی موظف است زمین مورد نیاز برای متقاضیان چندخانواری را تامین کنند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٧ مهر ۱۳۸۸

افراد خارجی شاغل در ایران بیش تر از افراد بی کار هستند

وزیر تعاون

وزیر تعاون گفت: در زمان حاضر شمار افراد خارجی شاغل در ایران بیشتر از افراد بیکار و به همین خاطر بیکاری در کشور به یک عارضه تبدیل شده است.

دکتر "محمد عباسی" روز دوشنبه در چهارمین همایش دو سالانه "اشتغال و نظام آموزش عالی کشور با موضوع اشتغال دانایی محور در چشم انداز 20 ساله ایران" افزود: افراد جویای کار در کشور بیشتر به دنبال پیدا کردن کارهای ساده، راحت و اداری هستند تا بتوانند بدون دغدغه و استفاده از توان فکری و جسمی در جایی مشغول به کار شوند.
وی بدون اشاره به شمار افراد بیکار در کشور، گفت: تعداد کارمندان دولت نسبت به پیش از انقلاب چهار برابر شده و این موضوع نشان می دهد مراکز آموزشی کشور از دوران دبستان تا دانشگاه هیچ اقدامی برای کسب مهارت های حرفه ای به دانش آموختگان خود انجام نداده اند.
وزیر تعاون تاکید کرد: مسئولان و دست اندرکاران مربوطه باید در مسائل و نوع آموزش ها تجدیدنظر کنند، چرا که تاکنون در زمینه آموزش حرفه و مهارت های شغلی به افراد جامعه به صورت هدفمند حرکت نشده است.
وی گفت: در برنامه ریزی های آموزشی باید طوری عمل شود که افراد جامعه همزمان با آموزش علمی نسبت به استفاده از توان فکری و جسمی خود برای فراگیری حرفه ای مشخص آموزش های لازم را ببینند.
وی با اشاره به اینکه اکثر افراد جامعه توان لازم را برای انجام کارهای تخصصی و حرفه ای ندارند، افزود: براساس آمار موجود حدود 70 درصد از جمعیت کشور بدلیل نداشتن حرفه و تخصص تنها در حد معشیت خود می توانند زندگی کنند.
عباسی گفت: این بخش از جمعیت کشور بعلت ضعف در استفاده از فکر و توانایی های خود نمی توانند اقدام به پس انداز و یا سرمایه گذاری در بخش های اقتصاد کشور کنند و به همین خاطر از گردونه اقتصادی و کمک به جامعه و کشور خارج می شوند، چون خودشان نیاز به یاری دارند.
وی افزود: در صورتی که هر یک از افراد جامعه دارای حرفه و تخصص مشخصی باشند، ساختار افتصادی کشور نیز تغییر کرده و معضل بیکاری در کشور حل خواهد شد.
وزیر تعاون با اشاره به اینکه سیاست های اصل 44 قانون اساسی، اقتصاد مردمی در کشور را ترویج می کند، گفت: اصل 44 راه را برای هم گرایی نظام آموزشی و اجرایی کشور برای حل موضوع آموزش های تخصصی و حرفه ای و معضل بیکاری در کشور انجام داده است.
وی افزود: در چنین شرایطی استعدادهای افراد به حرکت درمی آید و هر فردی در جایگاه واقعی خود قرار می گیرد و مطابق با توانمندی هایش مشغول به کار می شود و تمام افراد جامعه نیز از آن بهره مند خواهند شد.
چهارمین همایش دو سالانه "اشتغال و نظام آموزش عالی کشور با موضوع اشتغال دانایی
محور در چشم انداز 20 ساله جمهوری اسلامی ایران" از روز دوشنبه بمدت دو روز با حضور کارشناسان و صاحب نظران امر در دانشگاه تربیت مدرس برپا است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٧ مهر ۱۳۸۸

تعاونی ها از طرح مسکن مهر کنار گذاشته نشده اند

وزیر تعاون

وزیر تعاون گفت: این وزارت خانه و تعاونی های مسکن از طرح مسکن مهر کنار گذاشته نشده اند، بلکه برای سرعت بخشیدن به اجرای این طرح، افراد متقاضی به گروه های کوچک تر تقسیم خواهند شد.

دکتر "محمد عباسی" روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: عده ی زیادی از متقاضیان طرح مسکن مهر توسط وزارت تعاون ثبت نام شده اند و تاکنون کار آماده سازی زمین و دریافت پروانه ساخت برای 400 هزار نفر از آن ها انجام شده است.
وی با اشاره به این که تاکنون هیچ تصمیمی برای کنار گذاشتن وزارت تعاون از طرح مسکن مهر گرفته نشده است، گفت: مسوولان اجرایی طرح مسکن مهر برای افزایش ساخت و سازها در این طرح تصمیم گرفته اند از قابلیت های مردمی در گروه های دو و سه نفره نیز استفاده کنند.
وزیر تعاون تاکید کرد: تعاونی هایی که برای اعضای خود در طرح مسکن مهر زمین دریافت و کارهای اجرایی و ساخت و ساز را شروع کرده اند به کار خود ادامه خواهند داد و هیچ منعی برای ادامه فعالیت آنها وجود ندارد.
وی گفت: طرح مسکن مهر باید با اراده مردمی به سرانجام برسد تا افراد فاقد مسکن در کشور بسرعت صاحب خانه شوند.
دکترعباسی با اشاره به این که گروه های چند نفره با سرعت بیشتری می توانند ساخت و سازهای مسکن مهر را به اتمام برسانند، افزود: گروه های چند نفره بدلیل مسوولیت پذیری بیشتر می توانند قبل از شروع به ساخت از وجود سرمایه مورد نیاز خود مطمئن شده و سپس اقدام به ساخت و ساز کنند.
وی در خصوص افرادی که از طرح مسکن مهر انصراف داده اند، گفت: تاکنون سه تا چهار درصد از افراد متقاضی مسکن مهر از ادامه حضور در این طرح انصراف داده اند و مابقی نیز همچنان متقاضی مشارکت در این طرح هستند.
یادآور می شود:‌ نمایندگان ویژه رییس جمهور در کارگروه مسکن در آخرین مصوبه خود، وزارت مسکن و شهرسازی را از این پس مسوول مستقیم پیگیری طرح مسکن مهر اعلام کردند. بدیهی است وزارت تعاون از زمان ابلاغیه شورای عالی مسکن در زمینه تشکیل تعاونی های مسکن جدید و همچنین پیگیری برنامه های این بخش مسوولیتی نخواهد داشت. وزارت تعاون از تشکیل تعاونی های جدید مسکن مهر جلوگیری به عمل می آورد.
شورای عالی مسکن مقرر کرد از این پس متقاضیان ساخت مسکن در زمین های اجاره 99 ساله در قالب کارگروه های 3 تا 5 نفره در دستور کار قرار گیرد. پس از ثبت نام و پالایش افراد، لیست متقاضیان باید از طریق ادارات کل تعاون به سازمان مسکن و شهرسازی معرفی شوند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٧ مهر ۱۳۸۸

سالانه باید ۵/١ میلیون شغل در کشور ایجاد شود

دکتر محمد عباسی

وزیر تعاون گفت: برای رفع بیکاری در کشور باید تا پایان برنامه پنجساله پنجم توسعه سالانه یک میلیون و 500 هزار شغل ایجاد شود.

"محمد عباسی " روز دوشنبه در حاشیه چهارمین همایش دو سالانه " اشتغال و نظام آموزش عالی کشور با موضوع اشتغال دانایی محور در چشم انداز 20 ساله ایران" در گفت و گو با خبرنگاران افزود: بخش تعاون به عنوان یک جریان اقتصادی - اجتماعی می تواند به حل مشکل بیکاری و ایجاد اشتغال در کشور کمک کند.
وی گفت: طبق پیش بینی های انجام شده در برنامه پنجساله پنجم توسعه حدود 50درصد از سرمایه گذاری ها باید در بخش تعاون انجام شود تا به ایجاد اشتغال بیشتر در کشور کمک کند.
عباسی با اشاره به این که بخش تعاون در پایان برنامه پنجم توسعه باید به سهم 25 درصدی در اقتصاد ملی دست یابد، افزود: تعدادی از دستگاههای کشور مطابق سیاست های اصل 44قانون اساسی باید به سمت تعاونی شدن تغییر مسیر داده و آنهایی که جدید تاسیس می شوند باید با رویکرد تعاون باشند.
وی گفت: مسوولان کشور برای رسیدن به این مهم باید توازن مناسبی بین آموزش و کسب و کار در کشور ایجاد کنند تا دانش آموختگان مراکز آموزشی ضمن کسب مهارت های لازم در حرفه ای مشخص به راحتی بتوانند جذب بازار کار شده و یا با کمک وزارت تعاون نسبت به ایجاد تعاونی اقدام کنند.
وزیر تعاون تاکید کرد، مراکز آموزشی کشور از دبستان تا دانشگاه باید تلاش کنند ضمن بالا بردن توان علمی افراد مهارتهای حرفه ای آنان را نیز افزایش دهند.
وی گفت: تعاونی های دانش بنیاد نیز به همین منظور ایجاد شده اند تا بتوانند به جریان اقتصادی و رفع مشکل بیکاری در کشور کمک کنند و جامعه را به سمت عدالت اجتماعی هدایت کرده و موجبات رشد اقتصادی در کشور را فراهم کنند.
چهارمین همایش دو سالانه "اشتغال و نظام آموزش عالی کشور با موضوع اشتغال دانایی محور در چشم انداز 20 ساله جمهوری اسلامی ایران" از امروز(دوشنبه) به مدت دو روز با حضور کارشناسان و صاحب نظران امر در دانشگاه تربیت مدرس برپا می باشد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٧ مهر ۱۳۸۸

حمایت دولت از تعاونی های مرزنشینان ضروری است

دکتر رحمانی نیا

دبیر کل اتاق تعاون ایران گفت: مرزنشینان از اقشار زحمتکش جامعه هستند و حمایت دولت از تشکلهای تعاونی آنان در راستای پایداری استقرار آن ها در مناطق مرزی ضروری است.

دکتر " حسین رحمانی نیا "در ششمین نشست منطقه ای اتاقهای تعاون در زاهدان، خواستار صدور مجوز خروج کالاهای وارداتی مازاد بر نیاز خانواده مرزنشینان به خارج از استان مبدأ به شرط توزیع در شبکه تعاونیهای مصرف شد.
وی که در جمع دبیران اتاقهای تعاون استانهای شرق و جنوب شرق و مدیران شرکتها و اتحادیه های تعاونی استان سیستان و بلوچستان سخن می گفت، نقش شبکه ضابطه مند و قانونمدار تعاونیهای مصرف را در کمک به اصلاح شبکه توزیع که یکی از محورهای طرح تحول اقتصادی است حائز اهمیت عنوان کرد.
رحمانی نیا افزود: نسبت تعداد واحدهای عمده فروش و خرده فروش در شبکه های مصرف منطبق با استانداردهای جهانی است و این امر موجب کاهش قیمت تمام شده به نفع مصرف کنندگان شده است.
وی با اشاره به مسوولیت اتاق تعاون در پایش اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی، گفت: اتاقهای تعاون باید از شرایط بنگاههای اقتصادی دولتی در حال واگذاری و معرفی آنها به شرکت ها و اتحادیه های تعاونی استانی اطلاع کافی داشته باشند.
وی طرح تحول اقتصادی و هدفمند کردن یارانه ها را موجب شفاف سازی فعالیت های اقتصادی و جذب سرمایه گذاری و توزیع عادلانه درآمد بین اقشار مختلف جامعه دانست و ابراز امیدواری کرد که با تصویب لایحه و اجرای تدریجی قانون از آثار تورمی و شوک قیمتی جلوگیری شود.
عضو شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی با اشاره به روز ملی صادرات، گفت: صادرات محور توسعه پایدار است.
وی با اشاره به حمایتهای همه جانبه سازمان توسعه تجارت از دست اندرکاران صادرات کشور، افزود: هدفمند کردن یارانه ها و مشوق های صادراتی به ویژه تامین بخش عمده ای از هزینه های بازاریابی شامل نمایشگاهها، تبلیغات، اعزام هیات های تجاری و تاسیس مرکز تجاری در بازارهای هدف توسط این سازمان ضروری است.
رحمانی نیا تاسیس بانک توسعه تعاون، تهیه پیش نویس اصلاح قانون بخش تعاونی، تهیه پیش نویس لایحه فضای کسب و کار با همکاری اتاق بازرگانی و تشکیل تعاونیهای نوع جدید را از اقدامات اجرایی سیاست های اصل 44 قانون اساسی عنوان و ابراز امیدواری کرد: دولت در برنامه پنجساله پنجم توسعه و بودجه سنواتی حمایتهای مالی لازم را از توسعه بخش تعاونی و توانمند سازی اتاق تعاون بعمل آورد.
بر اساس این گزارش ، نشست منطقه ای اتاقهای تعاون شرق و جنوب شرقی کشور با حضور دبیران اتاقهای تعاون استانهای سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خراسان رضوی، ‏خراسان شمالی و اصفهان در زاهدان برگزار شد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٧ مهر ۱۳۸۸
تشکیل 116 تعاونی در استان زنجان

خبرگزاری فارس: معاون مدیرکل تعاون استان زنجان از تشکیل 116 تعاونی در شش ماهه اول سال جاری در استان زنجان خبر داد.

محمدرضا باقری در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار فارس در زنجان اظهار داشت: شهرستان خدابنده رتبه اول در تشکیل تعاونی در شش ماهه اول امسال را به خود داده است.
وی با بیان اینکه در شهرستان خدابنده در شش ماه اول امسال 40 تعاونی تشکیل شده است، تصریح کرد: در این مدت در شهرستان زنجان 36 تعاونی تشکیل شده است.
معاون مدیرکل تعاون استان زنجان خاطرنشان کرد: شهرستان‌های ابهر با تشکیل 19 تعاونی و خرمدره 13 تعاونی در رده‌های بعدی بیشترین تعداد تعاونی‌های تشکیل شده در شهرستان‌ها بوده است.
وی بیان اینکه با تشکیل این تعاونی‌ها برای 3 هزار و 531 نفر شغل ایجاد شده است، گفت: تعداد اعضای تعاونی‌های تشکیل شده در شش ماهه اول سال 88 بیش از 289 هزار و 102 نفر بوده است.
باقری با اشاره به اینکه اداره تعاونی در شهرستان‌های طارم و ایجرود شهریورماه امسال تشکیل شده است، ادامه داد: با تشکیل اداره تعاون در این شهرستان‌ها قطعا کار تعاونی در شهرستان‌های طارم و ایجرود رونق خواهد گرفت.
وی با بیان اینکه عمده فعالیت‌های تعاونی‌های تشکیل شده در حوزه‌های تولیدی، اشتغالزایی، خدماتی، صنعتی و کشاورزی بوده است، افزود: تعاونی‌های مسکن به علت وجود تعاونی مسکن مهر و تعاونی‌های مصرف کمتر تشکیل شده است.
معاون مدیرکل تعاون استان زنجان تصریح کرد: بخش خدمات با تشکیل 45 تعاونی، کشاورزی با 27 تعاونی و صنعت با 18 تعاونی بیشترین تعداد تعاونی‌های تشکیل شده را دارا هستند.
وی با اشاره به اینکه در شش ماهه سال 87 تعداد 154 تعاونی در استان تشکیل شده بود، اظهار داشت: تشکیل این تعداد تعاونی در شش ماهه اول سال گذشته طرح توسعه تعاونی‌های روستایی بوده است.
باقری گفت: اگر بتوانیم اعتبارات این طرح را از وزارت تعاون اخذ کنیم در شش ماهه دوم سال جاری طرح توسعه تعاونی‌های روستایی پیگیری خواهد شد.
وی با بیان اینکه همه روستاهایی که قابلیت‌های تشکیل تعاونی را دارند و به تعداد کافی خانوار دارند، می‌توانند تعاونی روستایی تشکیل دهند، ادامه داد: این طرح مورد حمایت وزارت کشور هم قرار دارد.
معاون مدیرکل تعاون استان زنجان از تشکیل 100 تعاونی روستایی با همکاری جهاد کشاورزی خبر داد و گفت: طبق تفاهم‌نامه‌ای که قرار است با جهاد کشاروزی امضا شود این تعاونی‌ها مورد حمایت مالی و آموزشی قرار می‌گیرند و محصولات تولید شده از طریق این تعاونی‌ها خریداری خواهد شد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٧ مهر ۱۳۸۸

ساماندهی ۵۴٠ هزار نفر در تعاونی های فعال مرزنشینان خراسان رضوی

مشهد - خبرگزاری مهر: مدیرعامل اتحادیه تعاونی های مرزنشینان خراسان رضوی گفت: در استان خراسان رضوی 540 هزار نفر در قالب 16 تعاونی فعال مرزنشینان ساماندهی شده اند.

پرویز حیدری ظهر دوشنبه در دومین گردهمایی مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره تعاونی های مرزنشینان استان افزود: در استان 540 هزار نفر در قالب 16 تعاونی فعال مرزنشینان ساماندهی شده اند که این تعداد عضو اگر مورد حمایت قرار بگیرند از تخلفات، قاچاق و ناامنی در مناطق مرزی جلوگیری می شود.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های مرزنشینان خراسان رضوی گفت: تعاونی های مرزنشینان می تواند با کارهای تجاری و تولید درآمد به این قشر کمک کند.

حیدری افزود: متاسفانه قبل از دولت نهم کمترین توجه به مناطق مرزی از نظر توسعه زیرساختهای اقتصادی و امور اشتغالزا صورت گرفته که این امر باعث مشکلات برای مرزنشینان شده است.

وی گفت: حمایت مرزنشینان مهمترین عامل در برقراری امنیت پایدار در منطقه است و اگر بخشی از بودجه هایی که برای مرزها هزینه می شود برای اشتغال پایدار مرزنشینان هزینه می شد امروز شاهد فقر مرزنشینان نبودیم.

مهدی هنرور فرماندار تایباد نیز ضمن محکوم کردن حادثه تروریستی در استان سیستان و بلوچستان که منجر به شهادت جمعی از مسئولان سپاه پاسداران کشور شد، گفت: خدمت صادقانه به بهترین بندگان خدا و اجرای عدالت را می توانیم در نظارت و مدیریت لازم بر تعاونی های مرزنشینان که اکثریت مرزنشینان استان در آن عضویت دارد، انجام دهیم.

فرماندار تایباد گفت: تعاونی مرزنشینان شهرستان تایباد بیش از 82 هزار نفر عضو دارد که دولت هم برای سهولت در مقررات صادرات و واردات تعاونی های مرزنشینان تمهیداتی را دیده است که باید از این نگاه دولت به نفع مرزنشینان و با دقت لازم بهره برداری کرد.

وی ادامه داد: باید تلاش شود تا تعاونی مرزنشینان منبع درآمد پایدار برای اعضای خود در شهرستانهای مرزی ایجاد کند تا مرزنشینان برای امرار معاش به مشاغل کاذب روی نیاورند.

وی تعاونی ها را بهترین ابزار تعامل با حاکمیت دانست و گفت: امروزه کشوری به بالندگی می رسد که با مردم در قالب تشکلهای تعریف شده ارتباط دوسویه داشته باشد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٧ مهر ۱۳۸۸
فعالیت 19تعاونی سهام عدالت در خراسان رضوی
محمود صلاحیخبرگزاری فارس: استاندار خراسان رضوی گفت: 19 تعاونی سهام عدالت با 2 میلیون و 700 هزار عضو در استان خراسان رضوی فعالیت می‌کند.

محمود صلاحی در دیدار مسئولان بخش تعاون استان اظهارداشت: جایگاه تعاون با وضعیت مطلوب فاصله دارد و باید در برنامه‌ای زمان‌بندی شده رتبه تعاون خراسان رضوی در کشور ارتقا یافته و جزو برترین‌ها باشد.
وی تعاون را موضوعی مهم دانست و گفت: آموزه‌های اسلام در حوزه اقتصاد نیز تاکید به تعاون دارد.
وی مسائل بخش تعاون را فراتر از کمبود اعتبار خواند و اظهار داشت: مسئولان بخش تعاون استان در اتاق تعاون، صندوق تعاون، اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها و اداره کل تعاون باید با کار کارشناسی گروه کور این بخش را شناسایی و برای باز کردن آن راه حل ارائه دهند.
صلاحی پیشنهاد داد: اتاق تعاون خراسان رضوی هر هفته یا به صورت ماهانه مدیران کل و یا روسای و سازمان‌های مختلف و اتحادیه‌های مربوطه را دعوت کرده و مسایل موجود در بخش‌های مختلف تعاون را مورد بررسی قرار دهند و پس از توافق آن را پیگیری کنند.
در ابتدای دیدار مدیرکل تعاون خراسان رضوی با ارائه گزارشی از وضعیت بخش تعاون در استان از وجود 8 هزار تعاونی ثبت شده در خراسان رضوی خبر داد و گفت: بانک توسعه تعاون در استان در حال شکل‌گیری است.
حسن قاسمی عدم تناسب ماموریت‌های اداره کل تعاون با ساختار این بخش در استان، عدم توسعه فرهنگ تعاون و عدم توسعه نیروی انسانی با ماموریت‌ها را از جمله مهم‌ترین مسایل پیش روی بخش تعاون در استان عنوان کرد.
مدیرکل تعاون خراسان رضوی همچنین به فعالیت 19 تعاونی سهام عدالت با 2 میلیون و 700 هزار عضو در استان اشاره کرد و افزود: فعالیت‌های مربوط به مسکن مهر نیز با قوت در حال پیگیری است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٧ مهر ۱۳۸۸
زمینه ساخت خانه برای 36 نابینای استان مرکزی فراهم شد
اراک - خبرگزاری مهر: مدیرعامل شرکت تعاونی مسکن مهر نابینایان استان مرکزی گفت: زمینه ساخت 36 واحد مسکونی برای نابینایان استان مرکزی در قالب طرح مسکن مهر فراهم شد.

محمدرضا رضایی در گفتگو با خبرنگار مهر در اراک اظهار داشت: تعاونی مسکن مهر نابینایان با عضویت 54 نفر تشکیل و هم اکنون در شرف گرفتن پروانه ساخت 36 واحد مسکونی برای 36 نفر از اعضا است.

وی با بیان اینکه، این منازل در واحدهای 75 متری احداث می‌شود، خاطرنشان کرد: باوجود اختصاص ردیف اعتباری خاص در سازمان بهزیستی برای حمایت از مسکن نابینایان، این سازمان تاکنون حمایتی از این شرکت تعاونی نداشته است.

وی خاطرنشان کرد: میزان تسهیلات بلاعوض در این ردیف اعتباری به ازای هر نفر 70 میلیون ریال است اما این شرکت تاکنون بودجه ای از این تسهیلات دریافت نکرده و این در حالی است که تمام 36 نفر تایید شده از سوی سازمان بهزیستی هستند.

رضایی در ادامه مشکل مسکن را یکی از مشکلات نابینایان عنوان و خاطرنشان کرد: با اجرای طرح مسکن مهر پیش‌بینی می‌شود بخشی از مشکلات نابینایان در زمینه تامین مسکن برطرف شود که این امر یکی از اقدامات موثر دولت نهم در راستای رفع مشکل مسکن محرومان است.

شماره حساب 1706.5 بانک توسعه تعاون شعبه دروازه تهران آماده دریافت کمکهای مردمی برای ساخت مسکن مهر نابینایان است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٧ مهر ۱۳۸۸
همایش مدیران تعاونی‌های مرزنشینان خراسان رضوی برگزار شد

خبرگزاری فارس: دومین گردهمایی مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره تعاونی‌های مرزنشینان استان در شهرستان تایباد و با حضور مسئولان استانی و شهرستانی برگزار شد.

فرماندار تایباد در این گردهمایی با تقدیر از حضور مسئولین تعاونی‌های مرزنشینان گفت: خدمت صادقانه به بهترین بندگان خدا و اجرای عدالت را می‌توانیم در نظارت و مدیریت لازم بر تعاونی‌های مرزنشینان که اکثریت مرزنشینان استان در آن عضویت دارد، انجام دهیم.
مهدی هنرور گفت: تعاونی مرزنشینان شهرستان تایباد بیش از 82 هزار نفر عضو دارد که دولت هم برای سهولت در مقررات صادرات و واردات تعاونی‌های مرزنشینان تمهیداتی را دیده است که باید از این نگاه دولت به نفع مرزنشینان و با دقت لازم بهره‌برداری نمود.
وی ادامه داد: باید تلاش شود تا تعاونی مرزنشینان منبع درآمد پایدار برای اعضای خود در شهرستان‌های مرزی ایجاد کند تا مرزنشینان برای امرار و معاش به مشاغل کاذب روی نیاورند.
وی تعاونی‌ها را بهترین ابزار تعامل با حاکمیت دانست و گفت: امروزه کشوری به بالندگی می‌رسد که با مردم در قالب تشکل‌های تعریف شده ارتباط دو سویه داشته باشد.
در این نشست همچنین مدیرکل اتحادیه تعاونی‌های مرزنشینان استان خراسان رضوی گفت: در استان 540 هزار نفر در قالب 16 تعاونی فعال مرزنشینان ساماندهی شده‌اند که این تعداد عضو اگر مورد حمایت قرار بگیرند از تخلفات، قاچاق و ناامنی در مناطق مرزی جلوگیری می‌شود.
پرویز حیدری افزود: تعاونی‌های مرزنشینان می‌تواند با کارهای تجاری و تولید درآمد به این قشر کمک کند.
وی اظهار داشت: قبل از دولت نهم توجه کمتری به مناطق مرزی از نظر توسعه زیر ساخت‌های اقتصادی و امور اشتغال‌زا صورت گرفته که این امر موجب مشکلات برای مرزنشینان شده است.
وی گفت: حمایت مرزنشینان مهم‌ترین عامل در برقراری امنیت پایدار در منطقه است و اگر بخشی از بودجه‌هایی که برای مرزها هزینه می‌شود برای اشتغال پایدار مرزنشینان هزینه می‌شد امروز شاهد فقر مرزنشینان نبودیم.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٧ مهر ۱۳۸۸

٨ هزار تعاونی در خراسان رضوی ثبت شده است

مشهد - خبرگزاری مهر: مدیرکل تعاون خراسان رضوی از وجود 8 هزار تعاونی ثبت شده در استان خبر داد و گفت: بانک توسعه تعاون در استان در حال شکل گیری است.

حسن قاسمی در دیدار با استاندار خراسان رضوی ضمن ارائه گزارشی از وضعیت بخش تعاون در استان از وجود 8 هزار تعاونی ثبت شده در خراسان رضوی خبر داد و افزود: بانک توسعه تعاون در استان در حال شکل گیری می باشد.

مدیر کل تعاون خراسان رضوی، عدم تناسب ماموریت های اداره کل تعاون با ساختار این بخش در استان، عدم توسعه فرهنگ تعاون و عدم توسعه نیروی انسانی با ماموریت ها را از جمله مهم ترین مسایل پیش روی بخش تعاون در استان عنوان کرد.

وی همچنین به فعالیت 19 تعاونی سهام عدالت با 2 میلیون و 700 هزار عضو در استان اشاره کرد و افزود: فعالیت های مربوط به مسکن مهر نیز با قوت در حال پیگیری است.

محمود صلاحی نیز در این دیدار افزود: جایگاه تعاون با وضعیت مطلوب فاصله دارد و باید در برنامه ای زمان بندی شده رتبه تعاون خراسان رضوی در کشور ارتقا یافته و جز برترین ها باشد.

استاندار خراسان رضوی گفت: دستگاه های ذیربط به ویژه آموزش و پرورش، دانشگاه ها و صداوسیما باید با برنامه ریزی دقیق فرهنگ و باور تعاون را در میان جامعه و جوانان تقویت کنند.

وی تعاون را موضوعی مهم دانست و گفت: آموزه های اسلام در حوزه اقتصاد نیز تاکید به تعاون دارد.

وی مسایل بخش تعاون را فراتر از کمبود اعتبار خواند و افزود: مسوولان بخش تعاون استان در اتاق تعاون، صندوق تعاون، اتحادیه ها و تعاونی ها و اداره کل تعاون باید با کار کارشناسی گروه کور این بخش را شناسایی و برای باز کردن آن راه حل ارائه دهند.

صلاحی پیشنهاد داد اتاق تعاون خراسان رضوی هر هفته یا به صورت ماهانه مدیران کل و یا روسای و سازمان های مختلف و اتحادیه های مربوطه را دعوت کرده و مسایل موجود در بخش های مختلف تعاون را مورد بررسی قرار دهند و پس از توافق آن را پیگیری کنند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٧ مهر ۱۳۸۸

اتمام مرحله مقدماتی تدوین سند کسب و کار

دکتر رحمانی نیا

رییس کل اتاق تعاون ایران از اتمام فاز اول و مقدماتی تدوین سند کسب و کار و تشکیل کمیته دوم برای بازنگری پایانی کار خبر داد.

دکتر حسین رحمانی نیا در گفتگو با مهر در خصوص آخرین اقدامات به عمل آمده در زمینه تدوین سند کسب و کار که قرار بود طبق قانون اصل 44 با همکاری اتاق بازرگانی تدوین و به دولت و مجلس ارائه شود، گفت: با تعامل خوب دو اتاق در حال حاضر مرحله اول پیش نویس مقدماتی قانون فضای کسب و کار نهایی شده است.

کمیته دوم با حضور روسای دو اتاق

رئیس اتاق تعاون ایران با اعلام ورود کار تدوین سند کسب و کار به مرحله دوم نهایی شدن، اظهار داشت: کمیته جدیدی علاوه بر کمیته اولیه متشکل از نمایندگان دو اتاق تشکیل خواهد شد و این بار با حضور روسای دو اتاق، پیش نویس تهیه شده قانون مورد بازنگری قرار می گیرد.

رحمانی نیا تصریح کرد: به طور قطع در ماههای آینده لایحه سند کسب و کار، تدوین و برای دولت و مجلس ارسال می شود.البته در این مورد هیچ تاریخی در قانون اصل 44 مشخص نشده است که طی چه مدت زمانی سند کسب و کار تدوین شود.

وی بیان داشت: در هر حال با توجه به اینکه طی چندین سال گذشته فضای کسب و کار در کشور بدون تغییر مانده بود، این نیاز احساس شد که باید سطح قوانین با نیازهای روز مطابقت داشته باشد و تغییر کند. در این رابطه نیاز بود مطالعات سنگین تر و بیشتری انجام و از تجربیات کشورهای دیگر در این زمینه استفاده شود.

رئیس اتاق تعاون ایران افزود: در مطالعات اولیه و آغاز به کار تدوین سند کسب و کار از نظرات کارشناسان دو بخش تعاون و بازرگانی و همچنین از نخبگان و صاحبنظران در حوزه ها نیز استفاده کردیم. به صورت کلی در حال حاضر تمام جمع بندی ها صورت گرفته و کار وارد مرحله دوم تدوین سند کسب و کار شده است.

وی در ادامه از امکان ارائه سند کسب و کار در سالجاری به دولت و مجلس خبر داد و گفت: براساس قانون دو اتاق تعاون و بازرگانی به نمایندگی از بخش خصوصی و تعاون، پیش نویس قانون فضای کسب و کار را تهیه و به دولت و مجلس ارائه می کنند که در حال حاضر مرحله مطالعاتی و مقدماتی کار انجام شده است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٧ مهر ۱۳۸۸
تاسیس تعاونی‌ها و کلینیک‌های مامایی در خوزستان
دکتر مریم حیدریان

خبرگزاری فارس: مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خوزستان گفت: تاسیس تعاونی و کلینیک‌های مامایی تحولی در ارتقای سلامت جامعه و حل مشکل بیکاری ماماها ایجاد می‌کند.

دکتر مریم حیدریان در بازدید از بخش زنان بیمارستان سینای اهواز به عنوان مجری نخستین دوره‌های آموزشی زایمان طبیعی کم درد، بر ورود کارشناسان مامایی به حوزه سلامت مادران که پایه سلامت جامعه هستند تاکید کرد و اظهار داشت: با حضور ماماها در زمان زایمان فیزیولوژیک می‌توان در کنترل زایمان سزارین و مراقبت‌های مادران در جامعه تحول ایجاد کرد.
وی با اشاره به اینکه آموزش‌های بیمارستان سینا به عنوان بیمارستان دوستدار مادر به منظور ترویج زایمان طبیعی کم درد برای اهواز و استان کفایت نمی‌کند، افزود: با توجه به اشتغال حدود 500 نیروی ماما در بخش درمان و بیکاری چند برابر این آمار، تشکیل شرکت‌های تعاونی و تاسیس کلینیک‌های مامایی علاوه بر آموزش مادران و ارتقای سطح سلامت آنها مشکل اشتغال ماماها را نیز حل می‌کند.
دکتر حیدریان بر پیشنهاد اجرای روش‌های نوین زایمان طبیعی در سایر بیمارستان‌های استان توسط دانشگاه علوم پزشکی در کارگروه سلامت تاکید کرد و گفت: مسئولان استان از ترویج این روش‌ها در استان و در راستای ارتقای سلامت جامعه استقبال می‌کنند و برای همکاری آماده‌اند.
به گفته وی، در دو سال اخیر استان برای اجرای طرح‌های سلامت در استان مشکل کمبود اعتبار ندارد و تنها عزم مسئولان دانشگاه علوم پزشکی و بهداشت و درمان را می‌طلبد چون هزینه در این زمینه در مقابل پیامدهای آن بسیار ناچیز است.
وی با اشاره به اینکه مادران به دلیل نگرانی از زایمان طبیعی فاصله گرفته‌اند، افزود: اگر مسئولان استان رسالت خود را فراموش کنند در سال‌های آینده با مادرانی مواجه می‌شویم که از زایمان طبیعی فاصله دارند و دچار عوارضی هستند که سال‌ها بعد با آن مواجه می‌شوند و نوزادانی که به صورت غیرطبیعی به دنیا آمده‌اند.
وی گفت: در بعضی استان‌ها ‌NGO‌های مامایی تشکیل و بخش خصوصی فعال شده که برای ترویج نیاز به اطلاع‌رسانی دارد.
رئیس بیمارستان سینای اهواز نیز یکی از دلایل ترویج همراه با تاخیر روش زایمان طبیعی کم درد را نحوه محاسبه حق‌الزحمه آن عنوان کرد و گفت: در ابتدای اجرای این طرح قرار بود بیمه برای عاملان زایمان به اندازه سزارین محاسبه کند اما تا کنون محقق نشده و طبیعی است تا زمانی که ارزش سزارین بیشتر باشد ترغیب به این نوع زایمان کمتر است.
یوسف خلیف‌پور با اشاره به فواید این نوع زایمان افزود: با توجه به جدی گرفته نشدن زایمان طبیعی از مدت‌ها پیش و تمایل به سزارین، برای ترغیب و پیشبرد این طرح عوامل جانبی نیز باید در نظر گرفته شود.
وی ترویج زایمان طبیعی کم درد را نیازمند کار فرهنگی مستمر برای تغییر نگرش جامعه نسبت به این موضوع دانست و افزود: در حال آموزش بیمارستان‌های دیگر برای اجرای این روش هستیم اما پیش‌بینی می‌شود پروسه طولانی باشد.
خلیف‌پور نسبت به آمار بالای زایمان سزارین هشدار داد و گفت: استاندارد زایمان سزارین در کشور کمتر از 25 درصد و در دنیا 15 درصد است این در حالی‌است که در متوسط زایمان سزارین در کشور در حال حاضر حدود 46 درصد است و در بیمارستان‌های خصوصی به 90 درصد هم می‌رسد.
وی روش‌ دیگر زایمان کم درد اجرا شده در این بیمارستان را زایمان در آب عنوان کرد و گفت: اجرای زایمان بدون درد نیز در آینده در برنامه قرار دارد که در این روش از گاز آنتوکس به همراه یک سری آموزش‌ها برای مهار گیرنده‌های درد استفاده می‌شود که بدون عوارض و در دنیا متداول است.
رئیس بیمارستان سینا اهواز تصریح کرد: تا کنون سه دوره کلاس‌های آموزش کارشناسان مامایی برای ترویج زایمان بدون درد در این بیمارستان و پس از طی کلاس‌های تئوری در معاونت درمان برگزار شده که پیش‌بینی می‌شود با اجرای سه دوره دیگر تمام ماماهای بیمارستان‌های اهواز آموزش‌های لازم را تا پایان سال ببینند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٧ مهر ۱۳۸۸

مدیرکل تعاون: زمین طرح تحویل نشده است

مدیرکل تعاون استان کهگیلویه و بویر احمد

رییس سازمان مسکن:استانداری باید درباره زمین تصمیم نهایی را بگیرد

یکی از طرح‌های ارزنده دولت نهم برای کمک به رفع مشکلات مسکن و ساماندهی به وضعیت نابسامان آشفته بازار زمین و مسکن طرح مسکن مهر بود که تسریع در اجرای این طرح می‌تواند در راستای تامین مسکن برای اقشارکم درآمد موثر واقع شود.

به گزارش (ایسنا)، این طرح که در قالب واگذاری زمین 99ساله پیش بینی شده در صورت پیش بینی منابع بانکی و روان سازی پشتیبانی اجرایی و اداری آن می‌تواند بیش از پیش ضمن تحقق اهداف دولت، کام محرومان را نیز شیرین کند اما این طرح در استان کهگیلویه و بویراحمد با مشکلات متعددی مواجه است و فقط 292 واحد آن در شهر گچساران با 20 تا50 درصد پیرفت فیزیکی در حال ساخت است و هنوز کاری انجام نشده و حتی در شهر یاسوج زمین آن مشخص نشده است.

شهریار حسینی، رئیس سازمان مسکن و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد در این باره به ایسنا می‌گوید: در سال جاری بانک مسکن به عنوان متولی پرداخت تسهیلات ساخت و آماده‌سازی مشخص شده است.

حسینی در این خصوص، می‌افزاید: کلیه تعاونی‌های مسکن مهر در سطح استان جهت دریافت تسهیلات به بانک مسکن معرفی شدند اما به گفته مدیر بانک مسکن تاکنون به دلیل ناقص بودن پرونده‌های مربوط به اعضای هیأت مدیره تعاونی‌ها تسهیلات پرداخت نشده است.

وی اظهار می‌کند: 3300 واحد در دوشهر گچساران و دهدشت آماده ساخت و 200 واحد در شهر گچساران در حال ساخت است.

رئیس سازمان مسکن و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد می‌گوید: اعضای هیأت مدیره تعاونی‌های مسکن مهر در شهرهای گچساران و دهدشت از استان خارج شده‌اند و پیگیر کارها و امور مربوطه نیستند و در این زمینه وقت نمی‌گذارند.

وی اضافه کرد: کار آماده سازی مسکن مهر در شهرهای دهدشت و گچساران به دلیل عدم پرداخت تسهیلات بانکی به کندی پیش می‌رود.

حسینی تصریح می‌کند: زمین مسکن مهر شهر یاسوج هنوز با مشکل مواجه است و در صورتی که تکلیف زمین مشخص شود عملیات ساخت 1500 واحد آن شروع خواهد شد.

وی با ادعای این که مالکین زمین مسکن مهر شهر یاسوج با حضور در دفتر بنده مرا تهدید به مرگ کردند و گفتند در صورتی که زمین ما را نخرید کشته می‌شوید، می‌افزاید: به دلیل قدرتمند بودن مالکین زمین و ارتباط آنها با رأس قدرت استان تصمیم گیری در زمینه مسکن مهر شهر یاسوج از اختیار سازمان مسکن و شهرسازی خارج شده و استانداری باید تصمیم نهایی را بگیرد.

وی اظهار می‌کند: در زمینه مسکن مهر در شهر یاسوج با توجه به قدرت مالکین و فشاری که استانداری می‌آورد این سازمان فقط مجری دستور است و استانداری باید تصمیم نهایی را درخصوص رفع مشکل زمین فعلی و یا تأیید زمین جایگزین برای ساخت به این سازمان اعلام کند.

رئیس سازمان مسکن و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان می‌کند: حدود سه هفته از معرفی مالکین به ثبت و اسناد رسمی می‌گذرد اما چون شهرداری از آنها عوارض نقل و انتقال خواست جهت تغییر انتقال به ثبت اسناد مراجعه نکردند.

حسینی تصریح می‌کند: سازمان مسکن و شهرسازی جهت رفع مشکل مسکن مهر در یاسوج برخلاف تمام قوانین مصوب و موجود حاضر به خرید هشت هکتار معابر طرح جامع که براساس قوانین وظیفه شهرداری است همچنین پرداخت10 درصد از اراضی به شهرداری و پرداخت حق تغییر کاربری از آموزشی به مسکونی شد اما خواست مالکین آنقدر زیاد شده که حتی حاضر به پرداخت حق نقل و انتقال به شهرداری نیستند.

وی ادامه داد: مالکین زمین این طرح در یاسوج متعهد شدند که زمین را بدون معارض اجتماعی تحویل مسکن و شهرسازی کنند اما تاکنون بیش از ده‌ها نفر به این سازمان مراجعه کردند که دارای اسناد رسمی از اراضی هستند و ادعای دارند که تحت هیچ شرایطی زمین خود را به مسکن مهر نمی‌فروشند.

رئیس سازمان مسکن و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به این که چهار میلیارد تومان از بهای زمین مسکن مهر یاسوج به حساب این سازمان واریز شده است، اظهار می‌کند: در صورتی که زمین زیر تل مشکل مالکین آن برطرف نشود مسکن مهر در زمین جایگزین در روستای تلخسرو و سرآبتاوه آغاز می‌شود.

حسینی بیان می‌کند:33 هکتار زمین با کاربری آموزش عالی در منطقه زیرتل یاسوج به شورای عالی شهرسازی کشور پیشنهاد داده شد که در صورت واگذاری اراضی جهت مسکن مهر باید درمدت سه ماه به مسکونی تغییر کاربری داده می‌شد اما این کار انجام نشد و حدود 10 ماه از مهلت آن می‌گذرد و هنوز تکلیف آن مشخص نشده است.

رئیس سازمان مسکن و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد می‌گوید: زمین مسکن مهر شهر گچساران اردیبهشت ماه سال 87 خریداری و تحویل اتحادیه داده شد که اتحادیه باید اقدام می‌کرد اما هیچ اقدامی انجام نداده است.

شهریار حسینی با اشاره به این که بعد از تحویل زمین وظیفه سازمان مسکن و شهرسازی نظارت بر عملکرد کیفی است، می‌افزاید: اجرا، آمادسازی و ساخت به عهده اتحادیه است که تشکیل اتحادیه به اداره تعاون استان مربوط می‌شود.

وی، تخلفات برخی از اعضاء هیأت مدیره تعاونی‌ها که از طریق مراجع قضایی نیز پیگیری شد، تبانی اتحادیه با فردی تحت عنوان مشاور را از جمله مشکلات و کندی مسکن مهر در شهر گچساران عنوان کرد.

حسینی می‌گوید: زمین مسکن مهر در شهر دهدشت در هفته دولت سال گذشته خریداری و تحویل اتحادیه‌ها شد اما نتوانستند اقدامی انجام دهند و مقدمات شامل نقشه ، تسهیلات ، زیرساخت‌ها و مراحل آماده سازی طرح مسکن مهر فراهم شده است و هیچ منعی برای اجرای آن وجود ندارد و به محض تعیین شدن و ساماندهی اعضای هیأت مدیره تعاونی‌ها عملیات اجرای آن آغاز می‌شود.

پرویز رضایی، فرماندار شهرستان بویراحمد نیز به ایسنا می‌گوید: زمین مسکن مهر خریداری شده و مالکین جهت انتقال زمین به محضر و ثبت معرفی شده‌اند که به محض انتقال سند زمین عملیات اجرایی آن در شهر یاسوج شروع خواهد شد.

رضایی می‌افزاید: همکاری دستگاه‌های اجرایی بویژه استاندار استان و شهردار یاسوج در این زمینه خوب بوده است.

وی اظهار می‌کند: مشکل اصلی کند اجرا کردن این طرح در شهر یاسوج تهیه زمین بود که زمین دولتی در شهر یاسوج و حومه وجود نداشت و باید با اجبار زمین خریداری شخصی شود که باتوجه به معارضات اجتماعی تعیین مالکیت زمین زمان زیادی صرف کرده و مراحل پایانی خرید زمین در حال انجام است.

به گزارش ایسنا، منطقه کهگیلویه و بویراحمد، نصرت اله انصاری، فرماندار شهرستان کهگیلویه نیز می‌گوید: در صورت هماهنگی و تعامل بین دستگاه‌ها و نهادها و سازمان‌های مربوط به طرح مسکن مهر در شهر دهدشت این طرح سرعت مطلوبی به خود می‌گیرد.

انصاری چندی پیش در بازدید از این طرح به همراه خبرنگاران ، از تعطیلی احداث 800 واحد مسکونی در قالب طرح مسکن مهر در شهر دهدشت انتقاد شدید کرد.

وی ، عدم تحویل به موقع نقشه‌های اجرایی توسط مشاور، عدم پرداخت صورت وضعیت پیمانکاران ، عدم پرداخت مطالبات مشاور پروژه ، وضعیت مبهم آب ، گاز ، برق و تلفن را از جمله مشکلات و موانع کندی روند این طرح عنوان و اظهار کرد: پیمانکار پروژه باید نسبت به شروع کار و فعالیت این طرح به سرعت اقدام کند.

منوچهر حبیبی، فرماندار شهرستان گچساران نیز در این خصوص بیان می‌کند: کار آماده سازی شامل جدول گذاری ، تعیین کف و بر خیابان‌ها ، تسطیح و زیرسازی طرح مسکن مهر در این شهر انجام و پروانه ساخت دو هزار و 500 واحد صادر شده است.

منوچهر حبیبی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا می‌افزاید: اعضای شرکت تعاونی‌ها از طریق اداره کل تعاون استان به بانک مسکن جهت اخذ تسهیلات 140 و 10 میلیون ریالی معرفی شدند.

وی اظهار می‌کند: آخرین مرحله این طرح که در حال انجام است انتخاب پیمانکار جهت شروع عملیات اجرایی است که رایزنی‌ها با شرکت‌های ساخت و ساز صنعتی به منظور تسریع در کار انجام شد.

فرماندار شهرستان گچساران با اشاره به این که 292واحد از دو هزار و 500 واحد بین 20 تا 50 درصد پیشرفت دارد و در حال ساخت است، می‌گوید: وضعیت مسکن مهر در شهر گچساران مطلوب است.

حبیبی اضافه می‌کند: به محض مشخص شدن پیمانکار تا پایان پاییز عملیات اجرایی مسکن مهر در این شهر شروع می‌شود.

لطف الله جشن ساز، مدیرکل تعاون کهگیلویه و بویراحمد نیز می‌گوید: طرح مسکن مهر در شهر یاسوج با مشکل مواجه است.

جشن ساز در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به این که هنوز زمین این طرح در شهر یاسوج مشخص نشده است، می‌افزاید: هیچ کاری در زمینه مسکن مهر در شهر یاسوج انجام نشد و زمین آن تحویل داده نشده است.

وی در خصوص ناقص بودن پرونده‌های برخی از اعضای هیأت مدیره تعاونی‌های شهر گچساران، اظهار می‌کند: برخی از اعضای هیأت مدیره تعاونی‌ها در عسلویه کار می‌کنند و یا چک برگشتی داشتند که آنها را عزل و یا تعویض کردیم و نمی‌توانستند کاری انجام دهند که تا سه هفته آینده نواقصات پرونده‌های آنها به پایان خواهد رسید.

مدیرکل تعاون کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان می‌کند: بانک مسکن به پرونده‌هایی که تکمیل هستند تسهیلات پرداخت کنند تا مشکل بقیه تعاونی‌ها حل شود.

جشن ساز با اشاره به این که زمین مسکن مهر شهر دهدشت و گچساران هنوز معارض اجتماعی دارند اما در روند ساخت تأثیری ندارد، اضافه می‌کند: در شهر گچساران آماده سازی در حال انجام است.

همچنین راهی، مدیرعامل اتحادیه مسکن مهر گچساران می‌گوید: از 15 تعاونی مسکن مهر در این شهر 11 تعاونی آن آماده دریافت تسهیلات بانکی هستند و بقیه در حال تکمیل پرونده هستند.

وی ادامه می‌دهد: طی دو هفته دیگر کار آماده سازی زمین این طرح در شهر گچساران انجام می‌شود.

همچنین علی موحد نژاد، مدیرعامل مسکن مهر در شهر دهدشت نیز می‌گوید: آماده سازی زمین در این شهر حدود یک ماه دیگر به اتمام می‌رسد و پرونده‌های اعضای تعاونی‌ها در حال تحویل به بانک هستند.

وی ،علت تأخیر در اجرای این طرح را مشکل زمین می‌داند و می‌افزاید: در حال حاضر رفع شده و 84 هکتار زمین خریداری شد که کار آماده سازی در 11 هکتار آن در حال انجام است.

همچنین مدیرعامل بانک مسکن کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه می‌گوید: در صورتی که مشکل پرونده‌های اعضای هیأت مدیره تعاونی‌های شهرهای گچساران و دهدشت برطرف و زمین شهر یاسوج مشخص شود این بانک جهت پرداخت تسهیلات مسکن مهر استان آمادگی کامل دارد.

سید مرتضی رمضانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با بیان این که مسکن مهر در سطح استان مشکل مالی ندارد، می‌افزاید: اعتبارات مسکن مهر به طور کامل در این بانک موجود است و در صورت رفع مشکلات بانک مسکن توانایی پرداخت اعتبارات را در یک روز دارد.

وی تأکید می‌کند: در صورتی که اداره کل تعاون استان نواقصات پرونده‌ها را در اسرع وقت برطرف کنند، بانک مسکن مشکل خاصی برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان مسکن مهر ندارد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٧ مهر ۱۳۸۸

وزارت تعاون برای توانمندسازی کارجویان کمک های بلاعوض پرداخت می کند

مهندس منوچهر یزدانی

معاون اشتغال و کار آفرینی وزارت تعاون گفت: وزارت تعاون به منظور توانمندسازی کارجویان و ایجاد بنگاه های اقتصادی اشتغالزا علاوه بر اعطای تسهیلات اعتباری تعاون، کمک های بلاعوض به آنها پرداخت می کند.

به گزارش خبرنگار ایرنا،"منوچهر یزدانی " در گردهمایی رابطان بنیادهای توسعه کار آفرینی استان ها افزود: این کمک در قالب امضای تفاهم نامه همکاری مشترک میان ادارات کل تعاون استان ها و بنیاد توسعه کار آفرینی و تعاون در هر استان اعطا خواهد شد.
وی گفت: کمک های بلاعوض موضوع این قرارداد، صرفاً در ارتباط با توانمندسازی کارجویان، با تاکید بر کارجویان سفرهای استانی هیات دولت پرداخت می شود.
یزدانی توانمندسازی کارجویان را از وظایف بنیادهای کار آفرینی دانست و افزود:‌ توانمندسازی کارجویان شامل مراحلی چون شناسایی تفصیلی کارجویان، تشکیل بانک اطلاعات کارجویان، شناسایی فرصت های سرمایه گذاری و شغلی استان، تشکیل بانک اطلاعاتی، شناسایی عوامل اجرای طرح ها، پیوند بین آن ها، سازماندهی و پیگیری تا اطمینان یافتن از انجام سرمایه گذاری یا ایجاد اشتغال می شود.
وی گفت:‌ در فرایند توانمندسازی کارجویان اگر اتاق تعاون و یا هر شرکت تعاونی فنی و مشاوره ای تمایل به همکاری داشته باشد ، وزارت تعاون آماده امضای تفاهم نامه همکاری با آنان است.
معاون وزارت تعاون با اشاره به اهداف تشکیل بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون استان، افزود: این بنیادها در چارچوب اهداف توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور از طریق طراحی و مهندسی توسعه سرمایه‌گذاری و اشتغال در استان شکل گرفته اند.
وی گفت: کمک به شکل گیری، تکمیل و توسعه بنگاه های اقتصادی رقابت پذیر و تسهیل دسترسی آن ها به بازارها به ویژه در قالب مجتمع های بزرگ کارگاهی و خدماتی خوشه ای و به هم پیوسته و با تکیه بر تعاونیها، از دیگر اهداف تشکیل این بنیادها است.
یزدانی طراحی مهندسی توسعه سرمایه‌گذاری و اشتغال در استان، کمک به شکل گیری بنگاه های اقتصادی جدید و یا توسعه بنگاه های اقتصادی موجود در استان با جلب مشارکت یا همکاری برندهای معتبر داخلی و خارجی به منظور تسهیل دسترسی آن ها به بازار را از فعالیت های این بنیادها عنوان کرد.
وی گفت: جلب مشارکت و یا سرمایه‌گذاری اولیه سرمایه گذاران حقیقی یا شرکت های هلدینگی به منظور تسهیل دسترسی کارجویان و کارآفرینان کم سرمایه یا فاقد سرمایه به منابع مالی و تسریع در ایجاد بنگاه های اقتصادی برای آن ها از دیگر فعالیت های این بنیاد ها است.
وی به نقش ستاد راهبردی و حمایت از بنیاد توسعه کار آفرینی و تعاون استان اشاره کرد و افزود: این ستاد به منظور حمایت از بنیاد و هدایت و سیاست گذاری توسعه استان، ایجاد شتاب در سرمایه گذاری تولید و اشتغال تشکیل شده است که هر دو هفته جلسات خود را به ریاست استاندار و یا معاون استانداری برگزار می کند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٧ مهر ۱۳۸۸

تعاونی های زنان بدنبال جایگاه واقعی خود در اقتصاد کشور هستند

موضوع اشتغال زنان و مشارکت گسترده آنها در فعالیت های اقتصادی بعنوان نیمی از جمعیت کشور که می توانند در توسعه اقتصاد ملی تاثیرگذار باشند در جامعه امروزی ایران از اهمیت زیادی برخوردار است.

در زمان حاضر حضور فعال زنان در جریان زندگی خانوادگی و فعالیت های اجتماعی از اهمیت زیادی برخوردار بوده و این حضور پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز بصورت چشمگیری افزایش یافته است.
بانوان ایرانی طی دهه گذشته با حضور فعال در عرصه های مختلف جامعه بخصوص در بخش
اقتصادی کشور نسبت به مشارکت در این بخش اقدام جدی و اساسی از خود نشان داده اند.
از جمله بهترین طریق مشارکت که در برگیرنده اهداف انسانی، اجتماعی و اقتصادی بانوان بوده، مشارکت آنان در قالب تشکل های تعاونی و تشکیل تعاونی های زنان است.
این گونه تعاونی ها زمینه خودیاری را برای زنان فراهم کرده و به مدد ساختار مردمی خود به زنان در مقام هیات مدیره، عضو و شاغلان در تعاونی ها فرصت مشارکت و اثر بخش بودن در فعالیت های اقتصادی را می دهند و با شرایط سهل و آسان برای زنان ایجاد اشتغال می کنند.
حضور در این تعاونی ها به گونه ای است که حتی زنان محروم با سرمایه های اندک خود می توانند به این تعاونی ها پیوسته و وارد عرصه های مختلف جامعه شوند و از استعداد و توانمندی خویش برای رشد و توسعه زندگی خود، خانواده و جامعه بهره برداری کنند.
در این شرکت های تعاونی، زنان می توانند در کلیه مراحل تصمیم گیری، مدیریت، نظارت و اجرای برنامه ها و فعالیت ها مشارکت کنند.
شرکت های تعاونی زنان شرایط را به نحوی برای آنان مهیا کرده که از طریق اشتغال در فعالیت های اقتصادی و اجتماعی وارد زندگی جدیدی شوند که سراسر تلاش و کوشش است.
شرکت های تعاونی زنان تا قبل از سال 86 به شرکت هایی اطلاق می شد که 50 درصد از اعضای آنها را زنان تشکیل می دادند، اما براساس استانداردسازی تعاریف و مفاهیم بخش تعاونی، امروزه شرکت های تعاونی زنان به شرکت هایی اطلاق می شود که براساس قانون تشکیل و ثبت می شود و حداقل 70 درصد اعضای آن را بانوان تشکیل می دهند.
در زمان حاضر تعاونی زنان در بخش های صنعتی، کشاورزی و خدمات فعالیت می کنند که بیشترین تعداد تعاونی ها زنان مربوط به بخش خدمات و کمترین آن مربوط به بخش معدن است.
تعاونی زنان در بخش صنعتی بیشتر در تولید صنایع دستی، ریسندگی، اسباب بازی، فرش دستباف، صنایع دارویی، الکترونیک و پوشاک فعالیت می کنند و در بخش کشاورزی نیز تولید فرآورده های لبنی، گل و گیاه، پرورش قارچ، پرورش زنبور عسل، دامداری و دامپروری، پرورش ماهی طیور و صنایع بسته بندی محصولات کشاورزی را برعهده گرفته اند.
همچنین در بخش خدمات زنان بیشتر در خدمات بهداشتی و درمانی، تشکیل مدارس و مراکز آموزش غیرانتفاعی، مهدهای کودک مجتمع های فرهنگی و ورزشی، آموزشگاههای آزاد رانندگی، آموزشگاههای معلولین، آسایشگاهها، خدمات فنی و مهندسی و ارایه خدمات رایانه ای به فعالیت مشغول هستند.
براساس اطلاعات موجود، اولین تعاونی بانوان بعد از انقلاب اسلامی تعاونی کشاورزی اتحاد در استان اصفهان بود که شش زن و یک مرد عضو آن بودند و در مجموع هفت نفر شاغل ثابت و 15 نفر نیز بصورت فصلی در آن مشغول به فعالیت بودند.
این افراد 75 هکتار زمین را زیرکشت داشتند که گیاهان دارویی برای بازارهای داخلی تولید می کردند.
در رژیم گذشته نیز حدود 2 هزار تعاونی بانوان در کشور به ثبت رسیده بود که تعدادی از آنان غیرفعال بودند.
این در حالی است که تا سال 84 شمار تعاونی های بانوان به حدود 12 هزار تعاونی رسید و در زمان حاضر نیز این رقم به حدود 25 هزار تعاونی افزایش یافته است.
وزارت تعاون بعنوان یکی از ارگان های فرابخشی در کشور و با توجه به وظایف خود در توسعه
تعاونی زنان در توانمندسازی بانوان نقش مهمی داشته و در راستای وظایف قانونی خود اقدامات خوبی در جهت اعتلای جامعه زنان انجام داده و با برنامه ریزی مناسب موجبات تسهیل تشکیل تعاونی های زنان را فراهم کرده است.
ایجاد زمینه های مناسب برای استقلال در تمام عرصه های اجتماعی - اقتصادی از طریق تشکیل و توسعه تعاونی های زنان، تشویق و حمایت از تشکیل شرکت های تعاونی زنان از حمایت های وزارت تعاون از تعاونی های بانوان است.
همچنین حمایت از دسترسی تعاونی های زنان به منابع و تسهیلات مالی و رفع موانع حقوقی در دسترسی برابر به منابع مالی مورد نیاز آنها و فراهم کردن فرصت های عرضه تولیدات و خدمات تعاونی های زنان در نمایشگاه و بازارهای داخلی و خارجی از دیگر حمایت های وزارت تعاون است.
وزارت تعاون با توجه به وظایف و ماموریت های خود و نقش مهمی که در ارتقا وضعیت اقتصادی اجتماعی زنان و توانمندسازی آنان در قالب تعاونی های بانوان دارد از جمله موثرترین دستگاهها برای تحقق اهداف دولت در حوزه زنان و خانواده محسوب می شود.
اشتغال 140 هزار و 428 نفر از زنان و دختران طی سالهای 85 تا 87 از محل اعتبار بنگاه های اقتصادی زودبازده و اعتبار کمک های فنی و اعتباری به تعاونی بانوان از جمله حمایت های وزارت تعاون از این نوع تعاونی ها محسوب می شود.
تصویب نهایی 31 طرح اشتغالزایی تعاونی های زنان با سرمایه گذاری هفت هزار و 156 میلیارد ریال با تسهیلات چهار هزار و 330 میلیارد ریال جهت استغالزایی 146 نفر در سال 86
نیز از مهمترین این اقدام ها می باشد.
همچنین وزارت تعاون در راستای حمایت های خود طی سالهای 84 تا 87 چهار بازارچه برای عرضه و فروش تولیدات تعاونی های زنان بمنظور بازاریابی محصولات تعاونی های زنان در سراسر کشور در استان های تهران، ایلام، بوشهر و کرمان ایجاد کرده است.
تشکیل 36 تعاونی زنان و دختران فارغ التحصیل در سطح کشور در مقاطع تحصیلی مختلف که ایجاد 303 فرصت شغلی را به همراه داشته است.
همچنین در سال 87 حمایت از تعداد 79 شرکت تعاونی زنان با اولویت زنان سرپرست خانوار و فارغ التحصیل زن انجام شده است.
وزارت تعاون با تقویت و حمایت از تعاونی های و بخصوص تعاونی های بانوان می تواند به سهم 25 درصدی خود از اقتصاد ملی که در سیاست های اصل 44 قانون اساسی و برنامه پنجم توسعه کشور پیش بینی شده برسد.
طبق قانون اساسی بخش تعاون در نظام اقتصادی کشور جایگاه مشخص و تاثیرگذاری داشته و بزرگان نظام در زمان تدوین قانون اساسی به این موضوع مهم توجه ویژه ای داشته اند.
نقش بخش تعاون در فرآیند عدالت اجتماعی توام با اقتصاد و پیشرفت در نظام اقتصادی کشور کاملا قابل لمس است و حمایت و توانمندسازی بخش تعاون می تواند اقتصاد کشور را شکوفا و به جایگاه واقعی خود در اقتصاد دنیا برساند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٧ مهر ۱۳۸۸

پرداخت بخشى از سود شرکت‌های نیمه‌دولتی به سهامداران غیردولتى

هیات دولت در راستاى سیاست‌های اصل 44 و تقویت بخش خصوصی، شرکت هاى نیمه دولتى را از واریز بخشى از سود ابرازی به حساب درآمد عمومى معاف و پیش بینی کرد این سود به سهامداران بخش غیر دولتی پرداخت شود.

با تصویب هیات وزیران بنا به پیشنهاد وزارت اقتصاد، شرکت‌های دولتی که قسمتى از سهام آنها متعلق به بخش غیردولتى است، به تناسب میزان سهام بخش مذکور، مشمول پرداخت40 درصد سود ابرازى (سود ویژه) موضوع بند12 ماده واحده قانون بودجه سال 1387 کل کشور (تنفیذی در بند 45 قانون بودجه سال 1388) به حساب درآمد عمومى نبوده و سهم بخشى غیردولتى از40 درصد سود ابرازى (سود ویژه)، پس از تصویب مجامع عمومی، توسط شرکت‌هاى مذکور به سهامداران بخش غیردولتى پرداخت می‌شود.

بر اساس بند 12 ماده واحده قانون بودجه سال 1387 کل کشور (تنفیذی در بند 45 قانون بودجه سال 1388) کلیه شر کت‌های دولتی و بانک‌ها و شرکت‌های بیمه دولتی به استثناء سازمان بیمه خدمات درمانی و سازمان تأمین اجتماعی، نیروهای مسلح، مکلفند علاوه بر پرداخت مالیات بر درآمد عملکرد سال گذشته، حداقل 40 درصد سود ابرازی (سود ویژه) خود را به حساب درآمد عمومی واریز کنند.

این مصوبه در تاریخ 16 مهر 1388 توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شده است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٧ مهر ۱۳۸۸
بیش از 54 هزار برگه سهام عدالت در درمیان توزیع شد

خبرگزاری فارس: مدیرکل تعاون خراسان جنوبی از توزیع بیش از 54 هزار برگه سهام عدالت در این شهرستان مرزی خراسان جنوبی خبر داد.

حسین خوشایند در آیین تودیع و معارفه سرپرست نمایندگی اداره تعاون درمیان اظهار داشت: در سه سالی که از عمر اداره تعاون در شهرستان درمیان می‌گذرد تعداد تعاونی‌های موجود در شهرستان از 13 تعاونی در سال 85 به 50 تعاونی در سال 88 افزایش یافته است.
وی از تعاونی مرزداران و تعاونی‌های مسکن مهر به عنوان فعال‌ترین تعاونی‌های شهرستان درمیان یاد کرد و افزود: شرط پیشرفت پروژه‌های مسکونی در شهرستان درمیان مشارکت فعال مردم در این پروژه‌ها است.
مدیرکل تعاون خراسان جنوبی با اشاره به اینکه تشکیل تعاونی بسیار کار پسندیده‌ای است، گفت: تعاونی مصرف و مسکن کارگران کارخانه قند قهستان از قدیمی‌ترین تعاونی‌ها بوده‌ که بسیار کارهای ارزنده‌ای انجام داده‌اند.
خوشایند افزود: قبل از دولت نهم تعداد اعضای تعاونی‌ها 120 نفر بوده که اکنون به 805 نفر رسیده که رشد چشمگیری داشته است.
وی از افزایش سرمایه تعاونی‌ها از یک میلیون و 800 هزار ریال به 2 میلیارد و 574 میلیون ریال خبر داد و گفت: صادرات تعاونی‌ها به میزان 326 هزار دلار است که بسیار خوب شده است.
مدیرکل تعاون خراسان جنوبی تشکیل شرکت تعاونی سهام عدالت را بسیار تاثیرگذار دانست.
خوشایند تشکیل دو شرکت تعاونی مسکن مهر، پالایش 390 نفر از متقاضیان این طرح، ادغام دو تعاونی با یکدیگر، اخذ پروانه ساختمانی به تعداد 304 واحد، رسیدگی به نامه‌های مردمی سفر ریاست جمهوری و پیگیری جذب 100 میلیون ریال از اعتبارات شهرستان برای تجهیز نمایندگی را از اقدامات نمایندگی اداره تعاون شهرستان درمیان برشمرد.
وی اضافه کرد: ثبت‌نام 300 نفر از متقاضیان مسکن مهر در سامانه مسکن مهر، ثبت نام 207 نفر از متقاضیان اشتغال در سایت وزارت تعاون، برگزاری 83 مجمع عمومی تعاونی‌ها و پیگیری دریافت زمین اداری برای ساختمان تعاونی سهام عدالت به میزان 200 متر مربع از دیگر اقدامات انجام شده در نمایندگی تعاون درمیان است.
در این مراسم که مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان و فرماندار درمیان در آن حضور داشتند از زحمات مرتضی معراجیان سرپرست سابق اداره تعاون درمیان تقدیر به عمل آمد و محمد نخعی به عنوان سرپرست جدید اداره تعاون شهرستان درمیان معرفی شد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٧ مهر ۱۳۸۸
توافقنامه همکاری تعاونی‌های تولیدی تعاون و معاونت صنایع دستی گلستان

خبرگزاری فارس: معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی میراث فرهنگی و گردشگری گلستان گفت: دستورالعمل اجرایی توافقنامه همکاری فی‌مابین تعاونی‌های تولیدی اداره کل تعاون و معاونت صنایع دستی و گردشگری استان تدوین می‌شود.

انوشیروان گرایلی افزود: در راستای این توافقنامه و طی برنامه‌ای کوتاه‌مدت تمام شرکت تعاونی‌هایی که در زمینه صنایع دستی و هنرهای سنتی به ثبت رسیده‌اند، توسط اداره کل تعاون شهرستان‌ها معرفی می‌شوند تا با بررسی مشکلات عدم توانایی تولید یا فروش محصولات صنایع دستی مشخص شده و راهی مناسب جهت ساماندهی آنها یافت شود.
وی تصریح کرد: برای برنامه‌ریزی در خصوص این تعاونی‌ها باید نیازسنجی در استان در زمینه ایجاد تعاونی در رشته‌های بومی صنایع دستی و هنرهای سنتی، بررسی ظرفیت و توانمندی برای تشکیل شرکت‌های مادر تخصصی صنایع دستی و ایجاد اتحادیه تعاونی‌های صنایع دستی صورت گیرد و با توجه به دستورالعمل اجرایی، تمام مدیران تعاونی‌ها و اتحادیه‌های فعال می‌توانند از دوره‌های آموزشی معاونت صنایع دستی و اداره تعاون بهره‌مند شوند.
معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی میراث فرهنگی و گردشگری گلستان افزود: برای ارائه مشاوره مالی، فنی و کارشناسی برای بهبود عملکرد، این تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها در اولویت هستند.
گرایلی گفت: با شناسایی صنایع دستی مرزنشینان استان می‌توان آنها را در ایجاد تعاونی‌هایی که قابلیت تولید بالایی داشته باشند سوق داد و با قرار دادن تعاونی‌های کوچک روستایی در دل یک تعاونی مادر تخصصی صنایع دستی راه‌حلی مناسب برای بازاریابی و فروش پیدا کرد.
وی با اینکه بازارچه دائمی صنایع دستی توسکستان و جلب گردشگران گفت: طی تابستان امسال، 50 هزار نفر از بازارچه صنایع دستی توسکستان بازدید کردند.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان گفت: طی تابستان 1388 نمایشگاه و فروشگاهی به صورت بازارچه دائمی صنایع دستی در جنگل توسکستان، شهرستان گرگان در رشته‌های سفال سرامیک، شیشه، گلیم، لباس محلی، سوزن‌دوزی و جاجیم برپاشد.
گرایلی افزود: با توجه به استقبال خوب مسافران و گردشگران تعداد 50 هزار نفراز این نمایشگاه دیدن کرده و میزان فروش نیز 60 میلیون ریال اعلام شد.
وی برپایی چنین نمایشگاه‌هایی را علاوه برجذب گردشگر، راهکار مناسبی برای اشاعه و تبلیغ این هنر صنعت و درآمدزایی و کسب بازار فروش عنوان کرد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٧ مهر ۱۳۸۸
هیچ مشکلی برای واگذاری زمین در استان تهران وجود ندارد

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان مسکن و شهرسازی استان تهران گفت: استان تهران هیچ مشکلی از بابت واگذاری زمین به شرکت‌های تعاونی مسکن مهر ندارد.

ابوالفضل مشکینی در پاسخ به اظهارات مدیر عامل اتحادیه مسکن مهر استان تهران که گفته باید سازمان مسکن و شهرسازی استان تهران به دلیل تعلل در واگذاری زمین به تعاونی ها از طرح مسکن مهر حذف شود، اظهار داشت: استان تهران هیچ مشکلی بابت واگذاری زمین ندارد چرا که در حال حاضر در شهرهای پرند، هشتگرد، رباط کریم، شهریار، پاکدشت و دماوند زمین‌های مسکن مهر واگذار شده‌ و عمدتا نیز وارد مرحله ساخت شده‌اند.
وی ادامه داد: هر شرکت تعاونی مسکن مهر که تقاضای زمین داشته‌ باشد، سازمان مسکن و شهرسازی آمادگی کامل برای واگذاری را دارد.
مشکینی گفت: مشکلی از بابت واگذاری زمین نیست و حال اینکه منظور اتحادیه مسکن مهر استان تهران کدام شرکت تعاونی بوده که زمین دریافت نکرده است را نمی‌دانم.
رئیس سازمان مسکن و شهرسازی استان تهران افزود: بنده تا کنون در خصوص حذف اتحادیه‌ مسکن مهر استان تهران هیچ مصاحبه‌ای انجام نداده‌ام.
حاجی علیانی مدیر عامل اتحادیه مسکن مهر استان تهران به تازگی گفته که سازمان مسکن و شهرسازی عامل اصلی تاخیر در تحویل زمین به شرکت‌های تعاونی است، بنابراین اگر قرار به تغییر مدیریت طرح مسکن مهر باشد سازمان مسکن شهرسازی باید حذف شود.

مدیر وب : تو رو خدا کمی مشکل ایجاد کنید !! بعد از گذشت دو سال از طرح مسکن مهر ، تازه رییس سازمان مسکن و شهرسازی یادش افتاده که خبر از نبود مشکل برای واگذاری زمین در تهران بدهد ! ساعت خواب ؟!

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٧ مهر ۱۳۸۸
سازمان مسکن و شهرسازی باید از طرح مسکن مهر حذف شود

خبرگزاری فارس: مدیر عامل اتحادیه مسکن مهر استان تهران گفت: سازمان مسکن و شهرسازی عامل اصلی تاخیر در تحویل زمین به شرکت‌های تعاونی است، بنابراین اگر قرار به تغییر مدیریت طرح مسکن مهر باشد سازمان مسکن شهرسازی باید حذف شود.

سجاد حاجی علیانی در گفت و گو با خبرگزاری فارس افزود: سازمان مسکن و شهرسازی عامل اصلی تاخیر در تحویل زمین به شرکت‌های تعاونی است و جالب این است که مسوولان وزارت مسکن و شهرسازی عامل تاخیر را سوء مدیریت شرکت‌های تعاونی ذکر کرده‌اند که این مدعا عاری از حقیقت است.
وی اظهار داشت: اگر قرار به تغییر مدیریت طرح مسکن مهر باشد، شرکت‌های تعاونی نباید حذف شوند بلکه باید سازمان مسکن شهرسازی حذف شود.
وی افزود: سازمان مسکن شهرسازی مشخص کند به چند تا از شرکت تعاونی‌های مسکن مهر زمین تحویل داده است که آنان به واسطه سوء مدیریت نتوانسته باشند شروع به ساخت کنند.
حاجی علیانی ادامه داد: سازمان مسکن و شهرسازی پس از گذشت 2 سال از طرح مسکن مهر شروع به واگذاری زمین به اتحادیه‌ها و شرکت‌های خدمات پشتیبانی جهت آماده سازی نموده است که بعنوان مثال زمین‌های پاکدشت به تازگی تحویل شده است و بلافاصله توسط اتحادیه عملیات آماده سازی شروع شده و سرعت آن بسیار مناسب بوده است.
وی تاکید کرد: در شهر جدید هشتگرد زمین کمتر از یکسال است که به شرکت خدمات - پشتیبانی تحویل شده و در چند ماه آینده زمین به شرکت‌های تعاونی جهت ساخت و ساز تحویل می‌شود.
مدیر عامل اتحادیه مسکن مهر استان تهران به تجربه ناموفق پروژه‌های اجاره به شرط تملیک که مجری آن سازمان مسکن شهرسازی بود و هنوز هم بسیاری از آنها با گذشت 10 سال به اتمام نرسیده اشاره کرد و گفت: برای مثال باید از پروژه اجاره به شرط تملیک پیشوای ورامین نام برد که به تازگی به صورت نیمه کاره تحویل اتحادیه مسکن مهر ورامین جهت تکمیل و واگذاری به متقاضیان مسکن مهر شده است.

*سرنوشت بانک توسعه تعاون با انصراف متقاضیان مسکن مهر چه می‌شود

مدیر عامل اتحادیه مسکن مهر استان تهران گفت:‌ طرح واگذاری زمین در قالب گروه‌های 5 تا 3 نفره به متقاضیان مسکن مهر موجب انصراف شمار زیاد متقاضیان خواهد شد چرا که آنان میل، تجربه و توانایی کافی را جهت ساخت ندارند.
سجاد حاجی علیانی افزود: چنانچه طرح اجرا شود شاهد انصراف پرشمار متقاضیان و هجوم برای باز پس‌گیری مبلغ 10 میلیون ریال آورده خویش خواهند شد.
وی تصریح کرد:صندوق تعاون کشور که مبالغ 10 میلیون ریال آورده متقاضیان مسکن مهر در تبدیل آن به بانک توسعه تعاون نقش بسزایی داشت باید این مبالغ را در صورت انصراف عودت دهد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٧ مهر ۱۳۸۸
32 هزار نفر عضو تعاونی های مرند هستند‌

خبرگزاری فارس: سرپرست اداره تعاون شهرستان مرند گفت: در حال حاضر 32 هزار و 259 نفر در قالب 361 تعاونی در شهرستان مرند عضویت دارند.

یدالله عباسعلی‌زاده در حاشیه همایش یک روزه تعاون و کارآفرین در گفتگو با خبرنگار فارس در تبریز اظهار داشت: از این تعداد تعاونی 163 تعاونی فعال، 34 تعاونی غیرفعال و 164 تعاونی نیز در مراحل ثبت و آغاز فعالیت هستند.
وی با بیان اینکه 22 تعاونی مسکن مهر در شهرستان مرند فعالیت دارند، بیان داشت: از این تعداد شرکت تعاونی مسکن مهر، 10 تعاونی پروژه‌های در دست اجرا دارند.
سرپرست اداره تعاون شهرستان مرند افزود: یک‌ هزار و 37 نفر از اعضای 12 تعاونی مسکن مهر تسهیلات آماده‌سازی و دو تعاونی نیز تسهیلات مرحله نخست ساخت را دریافت کرده‌اند.
عباسعلی‌زاده با تاکید بر ظرفیت‌های فراوان بخش تعاون شهرستان مرند تاکید کرد: با توجه به ظرفیت‌های فراوان این منطقه در رشته‌های مختلف و عزم دولت در حمایت از تشکل‌های تعاونی، آینده‌ای درخشان و وضعیتی امیدوارکننده برای این بخش پیش‌بینی می‌شود.
سرپرست اداره تعاون شهرستان مرند در پایان با بیان اینکه توسعه بخش تعاون نیازمند همکاری تمام سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی شهرستان است، تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم شاهد گسترش و موفقیت بخش تعاون در منطقه باشیم باید مدیران دستگاه‌های مختلف به حمایت از تعاونی‌های دستگاه متبوعه خود بپردازند.
همایش یک روزه تعاون و کارآفرینی با حضور مدیرکل تعاون آذربایجان شرقی، فرماندار، دادستان و فعالان بخش تعاون شهرستان مرند در سالن همایش‌های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان برگزار شد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٦ مهر ۱۳۸۸

1200 تعاونی آذربایجان غربی نیمه تمام رها شده است

ارومیه - خبرگزاری مهر: مدیرکل تعاون آذربایجان غربی گفت: هم اکنون هزار و 200 واحد تعاونی نیمه تمام برای تکمیل در آذربایجان غربی به تسهیلات دولتی نیازمند هستند.

علی نصیری در بازدید از روند ساخت بزرگترین مزرعه مرغ اجداد در خوی گفت: این واحدهای تعاونی بین 10 تا 90 درصد پیشرفت  فیزیکی دارند که برای بهره برداری از آنها به چهار هزار و 500 میلیارد ریال  تسهیلات  نیاز است.

وی همچنین از اختصاص پنج میلیارد ریال تسهیلات برای تکمیل و بهره برداری از بزرگترین مزرعه تولید مرغ اجداد خبر داد و بیان داشت: این واحد هم اکنون بیش از 93 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که با اختصاص این تسهیلات تا پایان امسال آماده بهره برداری خواهد شد.

نصیری اعتبارات هزینه شده برای این واحد بزرگ تعاونی را بالغ بر 25 میلیارد ریال اعلام و خاطرنشان کرد: با بهره برداری از این واحد سالانه چهل هزار قطعه مرغ اجداد در آن تولید خواهد شد.

علی سلیمانی رئیس سازمان کار وامور اجتماعی و دبیر کار گروه اشتغال و سرمایه گذاری استان نیز در این بازدید با اشاره به ضرورت کمک  به طرحهای تعاونی نیمه تمام گفت: تخصیص تسهیلات برای تکمیل طرحهای تعاونی از اولویتهای اول کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری آذربایجان غربی استان است. 

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٦ مهر ۱۳۸۸
تجمیع سرمایه های خرد مردمی در قالب برنامه پنجم
وزیر تعاون
وزیر تعاون از ایجاد تعاونیهای سهامی عام سرمایه گذاری برای تجمیع سرمایه های خرد مردمی در قالب برنامه پنجم توسعه خبر داد.

دکتر محمد عباسی در گفتگو با مهر از برنامه ریزی برای تجمیع سرمایه های کوچک خبر داد و گفت: در قالب برنامه پنجم توسعه پیش بینی شده است تا از طریق سرمایه گذاریهای کوچک، تعاونیهای اعتبار سهامی عام سرمایه گذاری تشکیل شوند. این نوع خاص از تعاونیهای جدید در زمان مقرر توسط مراجع ذی ربط ابلاغ می شود.

وزیر تعاون توضیح داد: مردم می توانند در قالب هلدینگهای بزرگ تعاونی در طرحهای سرمایه گذاری مشارکت داشته باشند. سرمایه گذاریها می تواند در زمینه های انبوه سازی و هم در قالب بنیادهای توسعه تعاون و کارآفرینی با تجمیع امکانات که به نحوی تجمیع استعدادهای مردمی است، انجام شود.

عباسی در ادامه یکی از پیش شرط های توسعه بخش تعاون در پایان برنامه پنجم و دستیابی به سهم 25 درصدی اقتصاد کشور را ایجاد زیر ساختها و حمایت های لازم دانست و افزود: تعاونیها باید بتوانند در بخش های صنعت، کشاورزی، خدمات و بازرگانی و سایر بخش ها فعالیت های خود را گسترش دهند.

به گفته وی مشارکت کلان تمام ارکان کشور با توجه به سیاست های اصل 44 قانون اساسی که مورد تصویب قرار گرفته است، می تواند راهگشای توسعه فعالیت تعاونی در کشور باشد.

وزیر تعاون خاطر نشان کرد: وزارت تعاون در مورد میزان سرمایه گذاریها و امکانات مورد نیاز بخش تعاونی برای ایجاد جهش در این بخش محاسباتی کرده است، ضمن اینکه تحقق حدود 50 درصد از کل سرمایه گذاریهای جدید طی سالهای آینده می تواند نوید بخش توسعه فعالیت تعاونیها در کشور باشد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٦ مهر ۱۳۸۸
آغاز واگذاری سهام شرکت های دولتی از طریق فرابورس
مدیرعامل سازمان خصوصی سازی از آغاز برنامه واگذاری سهام شرکتهای مشمول اصل 44 از طریق فرابورس خبرداد.

غلامرضا حیدری کردزنگنه در گفتگو با مهر از برنامه واگذاری برخی از شرکتهایی که در راستای اصل 44 واگذار خواهند شد از طریق فرا بورس خبرداد و افزود: بر این اساس، شرکتهایی که شرایط پذیرش سهام در بورس را ندارند از طریق فرابورس عرضه خواهند شد که به زودی چند شرکت از طریق فرابورس نیز واگذار می شوند.

مدیرعامل سازمان خصوصی سازی همچنین از برنامه واگذاری سهام 4 شرکت از جمله مقره سازی ایران و سیمان لوشان از طریق مذاکره خبرداد و افزود: مذاکرات مربوط به واگذاری سهام شرکت کشت و صنعت شهید بهشتی از طریق مذاکره به انجام رسیده است.

وی ادامه داد: قیمتهای سه شرکت دیگر نیز مشخص شده و کمیسیون مربوطه نیز با واگذاری سهام آنها موافقت کرده است، ضمن اینکه هفته جاری نیز واگذاری آنها در هیئت واگذاری تصویب و نهایی خواهد شد.

کردزنگنه از آماده شدن سهام دو شرکت بیه آسیا و دانا خبرداد و افزود: سهام این دو شرکت حداکثر تا یک ماه آینده در بورس عرضه می شوند، پس از آنها سهام 84 شرکت دیگر نیز تا پایان سال واگذار خواهند شد.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به تسهیلات در نظر گرفته شده برای سرمایه گذاران خارجی اشاره و تصریح کرد: معافیتهای مالیاتی، تضمین اصل و سود سرمایه توسط دولت از جمله تسهیلاتی است که برای خارجیان در نظر گرفته شده است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٦ مهر ۱۳۸۸
فعالیت 30 تعاونی تخصصی صنایع دستی در کردستان

خبرگزاری فارس: معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی میراث فرهنگی کردستان اظهار داشت: بیش از 30 تعاونی تخصصی در استان آماده ارائه خدمات به هنرمندان است.
فرهاد حامدی افزود: این تعاونی‌ها بسترسازی، توسعه مشارکت بخش خصوصی و حمایت از تعاونی‌ها و تشکل‌های غیردولتی و تقویت بنیه مالی صنعت‌گران از طریق افزایش تسهیلات مالی و اعتباری را به دنبال دارد.
وی افزود: تجهیزات آموزشی مورد نیاز مربیان ماهر و با تجربه در زمینه آموزش، تجربه بیش از 30 سال خدمت در استان، پایگاه‌های اطلاع‌رسانی، فروش، جزوات آموزشی، لوح فشرده و نوارهای آموزشی که در سطح کشور بی‌نظیر است از دیگر فعالیت‌های این معاونت در سال جاری است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٦ مهر ۱۳۸۸
توزیع سهام عدالت فرصت‌سازی برای اقشار مختلف مردم است
خبرگزاری فارس: مدیرکل تعاون آذربایجان شرقی گفت: توزیع سهام عدالت فرصت‌سازی برای اقشار مختلف مردم برای حضور در عرصه‌های اقتصادی است.

محمدمهدی اعلایی در همایش یک‌روزه مدیران عامل و اعضای هئیت مدیره شرکت‌های تعاونی سهام عدالت شهرستان‌های نوزده‌گانه استان آذربایجان شرقی، موضوع سهام عدالت را یکی از سیاست‌های اصلی و اساسی دولت نهم دانست و اظهار داشت: سهام عدالت یکی از سیاست‌های اصلی و اساسی دولت نهم است که با پشتیبانی و نظر خاص مقام معظم رهبری اجرایی شده است.
وی به نقش سهام عدالت در سرعت بخشیدن به اجرایی شدن اصل 44 قانون اساسی اشاره کرد و بیان داشت: سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مطابق بند یک اصل 110، ‌به منظور شتاب بخشیدن به رشد اقتصاد ملی،‌ افزایش رقابت‌پذیری در اقتصاد ملی و افزایش سهم بخش‌های خصوصی و تعاون در اقتصاد ملی از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است و نقش سهام عدالت نیز در تحقق این اصل بسیار مهم و اساسی است که این نحوه واگذاری نیز با درخواست دولت و نظر مساعد مقام معظم رهبری همراه بوده است.
اعلایی هدف اولیه از سهام عدالت را توزیع ثروت و دارایی‌های در اختیار دولت در بین آحاد مختلف مردم دانست و تصریح کرد: موضوع مهم و اساسی فرصت‌سازی توسط دولت برای آحاد مشمولان سهام عدالت است که در حال حاضر قریب به 30 میلیون نفر است و به مرز 42 میلیون نیز به لطف الهی و توجهات حضرت حجت و عنایات خاص مقام معظم رهبری می‌رسد و دولتمردان نیز برای تحقق اصل سهام عدالت به مفهوم واقعی و حقیقی شبانه‌روز تلاش و کوشش می‌کنند.
مدیرکل تعاون آذربایجان شرقی سهام عدالت را موجب ایجاد ذائقه سهامداری در بین مشمولان این طرح عظیم ملی دانست افزود: با واگذاری سهام شرکت‌های بزرگ دولتی به مشمولان سهام عدالت، مدیران این شرکت‌ها توسط سهامداران سهام عدالت تعیین می‌شوند و با این کار در کنار توزیع عادلانه ثروت، فرصت تجربه کردن برخی فرصت‌ها برای مردم فراهم می‌شود.
اعلایی با تاکید بر این که جامعه باید از فرصت پیش آمده نهایت استفاده را بکند، تصریح کرد: سهامداران سهام عدالت با استفاده بهینه از فرصت پیش آمده می‌توانند در مسائل کلان اقتصادی کشور تصمیم‌گیری کنند.
مدیرکل تعاون استان آذربایجان شرقی با اشاره به نقش سهامداران عمده در معاملات بورس به یکسان بودن این شرایط برای سهامداران سهام عدالت اشاره کرد و ادامه داد: در بورس بیشتر سهامداران عمده تاثیرگذار هستند ولی در سهام عدالت شرایط یکسان است و در کنار توزیع ثروت، فرصت برای انجام فعالیت‌های اقتصادی و حضور در بازار بورس نیز فراهم می‌شود.
اعلایی به برگزاری انتخابات هئیت مدیره شرکت‌های تعاونی سهام عدالت در ماه‌های آتی اشاره و تصریح کرد: زمینه برگزاری انتخابات اعضای هئیت مدیره و بازرسان هئیت مدیره شرکت‌های تعاونی سهام عدالت شهرستان‌ها با محوریت معاونت برنامه‌ریزی استانداری آذربایجان شرقی در حال آماده شدن است و ستاد برگزاری انتخابات سهام عدالت فعالیت خود را آغاز کرده است.
مدیرکل تعاون آذربایجان شرقی با اشاره به تشکیل دبیرخانه ستاد انتخابات سهام عدالت در استان اظهار امیدواری کرد، با پی‌گیری و تلاش‌های صورت گرفته، زمینه برای مشارکت هر چه بیشتر مردم در زمینه اداره فعالیت‌های شرکت‌های تعاونی سهام عدالت فراهم شود.
اعلایی به نقش دولت در این زمینه در حد انجام تکالیف قانونی خود اشاره کرد و افزود: وظایف دولت در حد تکالیف قانونی صورت می‌گیرد تا فعالیت شرکت‌های تعاونی سهام عدالت هر چه بیشتر رونق بگیرد.
مدیرکل تعاون آذربایجان شرقی با تاکید بر ارتقای فرهنگ سهامداری و تعاونی در بین آحاد مختلف در سطح استان، بر حضور هر چه بیشتر مردم در زمینه مدیریت فعالیت‌های کلان اقتصادی چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیرمستقیم تاکید کرد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٦ مهر ۱۳۸۸
تعاون رکن رکین اقتصاد در قانون اساسی کشور است‌

خبرگزاری فارس: دادستان شهرستان مرند گفت: تعاون رکن رکین اقتصاد در قانون اساسی کشورمان است در حالی که در طول 30 سال گذشته این بخش مظلوم واقع شده است.

علی احمدی در همایش یک روزه تعاون و کارآفرینی در مرند با اشاره به وجه مشترک فعالیت دستگاه قضایی و اداره کل تعاون اظهار داشت: اجرای عدالت به عنوان فصل مشترک فعالیت این دو دستگاه مطرح است.
وی اضافه کرد: اصلی‌ترین هدف تعاون در کشور اجرای عدالت و فراهم کردن بسترهای لازم برای اجرایی کردن عدالت در کشور است و آنچه دستگاه قضایی در کشور پیگیر تحقق آن است، مقوله عدالت است.
دادستان شهرستان مرند با تاکید بر پیشگیری از وقوع جرم تصریح کرد: بر اساس پژوهش‌های انجام شده بخش بسیار ناچیزی از مجرمان را مجرمان سابقه‌دار تشکیل می‌دهد و قشر کثیری از این افراد کسانی هستند که به دلیل ناآگاهی دچار جرم شده‌اند.
وی بیان داشت: فقر مالی و فرهنگی، عدم دسترسی سالم به منابع مالی و ناآگاهی از جمله دلایل اصلی وقوع جرم در کشور است که در صورت اطلاع‌رسانی مناسب از سوی دستگاه‌های اجرایی کشور می‌تواند زمینه بسیاری از این جرم‌ها در کشور را پیشگیری کند.
احمدی تاکید کرد: پژوهش‌های علمی اثبات کرده‌اند پیشگیری از وقوع جرم تا حد فزآینده‌ای آمار ارتکاب به جرم را در جامعه کاهش می‌دهد.
وی در ادامه با اشاره به اجرای طرح مسکن مهر در کشور عنوان داشت: یکی از دلایل اصلی ارتکاب جرائم در کشورها بحث تامین سرپناه مناسب است که امیدواریم با اجرایی شدن طرح مسکن مهر در کشور بیش از یک سوم جمعیت کشورمان صاحب خانه شوند تا یکی از انگیزه‌های ارتکاب جرایم نیز برطرف شود.
دادستان شهرستان مرند اطلاع‌رسانی در زمینه اجرای طرح مسکن مهر را ضروری خواند و افزود: باید با اطلاع‌رسانی مناسب اجرای طرح مسکن مهر در کشور و زمینه تقویت امید بین اقشار مختلف جامعه را فراهم کنیم.
وی شرکت‌های تعاونی این شهرستان را از سالم‌ترین شرکت‌ها خواند و تاکید کرد: آمار پرونده‌های مربوط به شرکت‌های تعاونی در این شهرستان بسیار پایین است و می‌توان گفت بخش تعاون شهرستان مرند با کم‌ترین مشکلات مواجه هستند.
احمدی خاطرنشان کرد: تنها مشکلات موجود در این بخش به فعالیت برخی تعاونی‌های مسکن مربوط می‌شود که آن هم در صورت افزایش نظارت‌ها از سوی اداره کل تعاون استان قابلیت کاهش دارد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٦ مهر ۱۳۸۸
    گردهمایی رابطین بنیادهای توسعه کارآفرینی و تعاون استان ها برگزار می شود
گردهمایی رابطین بنیادهای توسعه کارآفرینی و تعاون ادارات کل تعاون استانها فردا در سالن همایش شهید بهشتی وزارت تعاون برگزار می شود.
به گزارش "ایسکانیوز"، این گرد همایی با هدف تبیین وظایف و عملکرد بنیاد های توسعه کار آفرینی و نحوه فعالیت این بنیاد ها در استان ها، همچنین نقش بخش تعاون در ساماندهی نیروهای کار برگزار می شود.
شرح وظایف دفتر توسعه کارآفرینی و سازماندهی کارجویان،‌اساسنامه بنیاد، تفاهم‌نامه ، تشریح فرم نظارتی موضوع ماده (3) اساسنامه بنیاد و سایر فرمهای عملکردی ارسالی به ادارات کل تعاون استانها ، ارائه مدل‌های جمع آوری اطلاعات کارجویان ، بانک‌های اطلاعاتی کارآفرینی و پیک کارآفرینی از مسائل مورد بحث در این گردهمایی خواهد بود.
همچنین مهندس یزدانی معاون کار آفرینی و توانمند سازی بخش تعاونی، اسدی مدیر کل دفتر جلب و هماهنگی، حمایت ها منابع و مشوق های مالی و اقتصادی و قاسمی مدیر کل دفتر تعاونی های نوع جدید در مورد مباحث گردهایی به سخنرانی خواهند پرداخت.
نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٦ مهر ۱۳۸۸
تعاون نقطه ثقل توسعه اقتصادی کشور است
مدیرکل تعاون آذربایجان شرقیخبرگزاری فارس: مدیرکل تعاون آذربایجان شرقی گفت: تعاون نقطه ثقل توسعه اقتصادی کشور است.

محمدمهدی اعلایی در همایش تعاون و کارآفرینی در تالار همایش‌های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مرند اظهار داشت: تجربه سبک‌های مختلف اقتصادی در دنیا اثبات کرد که راه نجات اقتصاد بهره‌مندی از شیوه‌ای است که معطوف به فطرت انسان باشد.
وی افزود: بعد از انقلاب شیوه‌های مختلفی از اقتصاد در کشور تجربه شد، از سیاست اقتصاد دولتی گرفته تا اقتصاد باز ولی آنچه مردم و حتی برنامه‌ریزان بر آن تاکید دارند، به کارگیری روش‌هایی است که در آن توسعه معطوف بر عدالت باشد.
مدیرکل تعاون آذربایجان شرقی تاکید کرد: در دو انتخابات اخیر ریاست جمهوری نیز قریب به اتفاق مردم خواستار اجرای دقیق عدالت در کشور شدند.
وی با تاکید بر اینکه الگوی نجات بخش اقتصاد کشور، توجه به بخش تعاونی است، ابراز داشت: تعاونی نقطه ثقل توسعه اقتصادی مبتنی بر الگوی ایرانی و اسلامی است.
مدیرکل تعاون آذربایجان شرقی تاکید کرد: این روش هم بر اساس عقل و هم بر اساس شرع قابل قبول و مورد تاکید است.
اعلایی ادامه داد: ایران اسلامی در طول 30 سال گذشته بارها در صحنه‌های اجتماعی تاثیرات تعاون و همیاری اجتماعی را دیده است از انقلاب اسلامی سال 57 گرفته تا هشت سال دفاع مقدس که هر کدام گواهی بر تعاون و همیاری مردم کشورمان است.
وی با بیان اینکه توجه نظام به مقوله تعاون نیز چشمگیر است، افزود: در بند «ب» سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، مقوله تعاون پیش از مقوله واگذاری‌ها مورد تاکید قرار گرفته است ولی این بند کم‌تر مورد توجه قرار گرفته است.
وی تاکید کرد: پیش از واگذاری امور از بخش دولتی نیاز به ایجاد زیرساخت‌هایی مطمئن برای پذیرش واگذاری‌ها ضروری است که در سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی بر آن تاکید شده است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٦ مهر ۱۳۸۸
امور شهرداری‌های هرمزگان به تعاونی‌ها واگذار می‌شود

خبرگزاری فارس: مدیر‌کل تعاون هرمزگان گفت: اداره‌کل تعاون آمادگی ساماندهی شهروندان متقاضی در راستای تحویل‌گیری تصدی‌ها و فعالیت‌های شهرداری‌ها را در قالب تعاونی‌ها سهام عام شهروند دارد.

مهدی عسکری‌زاده اظهار داشت: امروزه نقش تعاونی‌ها در اجرای امور متعدد در جامعه به دست آنها در کشور‌های توسعه یافته دارای جایگاه خاص و ویژه‌ای است.
وی با بیان اینکه در طول چند سال اخیر تعاونی‌ها و نقش آنها در پیکره اقتصادی کشور دارای تحولات اساسی و رو به پیشرفتی گذاشته است، افزود: بسیاری از دستگاه‌ها و وزارت‌خانه علاقه‌مند به اداره امور خود به دست تعاونی‌ها و مشارکت‌های مردمی هستند.
مدیر‌کل تعاون هرمزگان در ادامه ضمن استقبال از رویکر شهرداری استان مبنی بر واگذاری امور مردم به خود آنها ادامه داد: اداره تعاون نیز پس از رصد این رویکرد طرحی و شاکله تعاونی‌های مورد نیاز را مورد بررسی قرار داده است.
عسکری‌زاده گفت: در فرآیند یاد شده ساکنان و شهروندان هر منطقه با عضو شدن در تعاونی‌ها ضمن مشارکت در سرمایه‌گذاری و همکاری مقابل با شهرداری‌ها و ادارات وابسته، سهامدار شرکتی هستند که مجری برنامه‌های آن به طور مستقیم خودشان هستند.
وی اضافه کرد: تامل در نکته مذکور علاوه بر کیفیت بخشی به خدمات و امور رضایتی جامعه و سود رسانی‌های اقتصادی و مالی را برای اعضا در پی‌ دارد.
عسکری‌زاده گفت: در این گونه سیستم‌ها اعضا سعی می‌کنند که در حفظ و ایجاد محیط زیست مطبوع خود و فضای سبز و رعایت مقررات شهر تلاش بیشتری کنند.
وی افزود: راه‌اندازی این تشکیلات سبب کاهش هزینه‌های اجرایی، ‌بازدهی شرکت‌ها و تبع آن سهیم شدن رضایت بخش سهامداران می‌شود.
مدیر‌کل تعاون هرمزگان در پایان با بیان اینکه دفتر امور تعاونی اداره‌کل آمادگی امضا تفاهمنامه همکاری مشترک با شهرداری‌ها را دارد، تصریح کرد: در همین راستا و با هدف اثربخشی و تسریع بیشتر روند امور باید کارگروه مشترکی برای تنظیم و برنامه‌ریزی صحیح امور و تدوین فرآیندهای اجرایی، ارائه مشاوره و راهنمایی‌ها راه‌اندزی و مصوب ‌شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٦ مهر ۱۳۸۸
ستاد معیشت فرهنگیان در سراسر کشور تشکیل می‌شود

خبرگزاری فارس: مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مصرف فرهنگیان از تشکیل ستاد معیشت فرهنگیان در ادارت آموزش و پرورش سراسر کشور خبر داد.

ایلخان جلیلیان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: کمیته‌های معیشتی و نظارتی با حضور آموزش و پرورش و اتحادیه‌ها با نام «ستاد معیشت فرهنگیان» در وزارت آموزش و پرورش و استان‌ها تشکیل شده است که این کمیته‌ها هر 2 هفته یک بار تشکیل جلسه داده و پیگیر نیازهای فرهنگیان خواهد بود.
وی افزود: در سال 88 واردات برنج، روغن و عدس در دستور کار ما بوده و به تازگی نیز گوشت وارداتی از برزیل و استرالیا به فرهنگیان تحویل داده شده است همچنین با هماهنگی وزارت بازرگانی، مجوز لازم برای توزیع برنج ایرانی تا میزان 7 هزار تن گرفته شده است که تاکنون 2 هزار تن توزیع و با قیمت مصرف‌کننده یک هزار و 700 تومان به فرهنگیان تحویل داده‌ شده است.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مصرف فرهنگیان با اشاره به طرح "مهر تا مهر " در سال جاری بیان داشت: فرهنگیان در قالب این طرح می‌توانند با مراجعه به تعاونی استان‌ها نسبت به انتخاب و تعیین کالاهای مورد نیاز خود به صورت اقساط از 20 مهر سال جاری اقدام کنند.
وی افزود: با اجرای طرح "مهر تا مهر " فرهنگیان ضمن مراجعه به تعاونی‌ها به مدت یک ماه تا 20 آبان فرصت دارند اقلام مورد نیاز خود را که فهرست‌وار به تعاونی‌ها اعلام شده، انتخاب کرده و نسب به خرید آنها به صورت اقساط اقدام کنند.
جلیلیان ادامه داد: کالاهای اقساطی به صورت 12 ماهه، بدون پیش پرداخت و با سقف 2 میلیون و 500 هزار تومان به فرهنگیان ارائه می‌شود و از حقوق فرهنگیان به صورت ماهیانه کسر خواهد شد.
وی با بیان اینکه 24 شرکت معتبر با 90 قلم کالا در این طرح مشارکت دارند، گفت: این کالاها زیر قیمت مصرف‌کننده به فرهنگیان ارائه می‌شود.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مصرف فرهنگیان بیان داشت: اتحادیه تعاونی‌های مصرف فرهنگیان در سال 87 در وزارت تعاون با داشتن 2 هزار تعاونی در کل کشور به عنوان اتحادیه برتر شناخته شد همچنین در مرداد امسال در جشنواره تعاونی‌های برتر به این جایگاه رسید.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٦ مهر ۱۳۸۸
وضعیت سفاران بندر دیر به رسیدگی فوری دولت نیاز دارد‌

خبرگزاری فارس: مدیر‌عامل تعاونی لنجداران سفاری بندر دیر از دولت به منظور رسیدگی فوری به وضعیت سفاران این بندر طلب کمک کرد.

عبدالحسین ابراهیمی در حاشیه بازدید از وضعیت سفاران بندر دیر در جمع ملوانان و صاحبان شناورهای تجاری این بندر اظهار داشت: مردم مرزنشین بندر دیر سال‌ها است که از طریق بندر و دریانوردی امرار معاش می‌کنند و تنها درآمد ناچیز خود از این راه به‌دست می‌آورند.
وی افزود: در حال حاضر وضعیت صید و صیادی در این بندر و سایر بنادر منطقه غیر اقتصادی شده و مقرون به صرفه نیست و اکثر دریانوردان این بندر به شغل سفاری و تجاری روی آورده‌اند و نمی‌شود که دریا این پدیده خدادادی را نیز از آنها گرفت.
مدیر‌عامل تعاونی لنجداران سفاری بندر دیر خاطرنشان کرد: اخیرا مرزبانی این بندر برای ترخیص اقلام ملوانانی که ۹۵درصد آنها مواد غذایی مانند شکر، روغن، برنج و چای و غیره است، محدودیت زیادی در نظر گرفته است و ۵۰ درصد اقلام همراه ملوانان شناورها را ثبت و ضبط کرده که این عمل تاکنون سابقه نداشته است.
ابراهیمی ادامه داد: ما از تمام مسئولان شهرستان، استان و حتی مسئولان کشوری و در راس آنها ریاست محترم جمهوری که شعار عدالت محوری و رسیدگی به مناطق محروم را در سرلوحه کارهای اجرایی خود دارد، عاجزانه و ملتمسانه درخواست داریم جلو اقدام مرزبانی این بندر را گرفته و اقلام همراه ملوانان را همانند گذشته آزاد کنند.
وی ادامه داد: با آزاد کردن این اقلام و حمایت از این قشر زحمت‌کش، ملوانان تجاری بندر دیر با روحیه ایمانی که دارند به شغل مقدس خود ادامه می‌دهند و برای خانواده خود درآمد کسب می‌کنند و از روی آوردن آنها به تجارت کاذب نیز جلوگیری می‌شود.
بر اساس این گزارش، در چند روز اخیر شماری از ملوانان و صاحبان شناورهای تجاری در مقابل فرمانداری و شورای شهر بندر دیر نسبت به اقدام اخیر مرزبانی دیر در محدود کردن اقلام همراه ملوانان دست به تجمع زدند.
در بندر دیر نزدیک به ۲۰۰ کشتی و شناور باری در قالب 5 هزار نفر به طور مستقیم و 10 هزار نفر به طور غیر‌مستقیم امرار معاش دارند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٤ مهر ۱۳۸۸
حل مشکل مرکز تجاری ایران در عراق تا دو ماه آینده
دکتر رحمانی نیاخبرگزاری فارس: دبیر کل اتاق تعاون ایران گفت: در راستای تأسیس مرکز تجاری ایران در عراق با مشکل ضابطه‌ای مواجه هستیم که تا دو ماه آتی این مشکل مرتفع و تعاونگران می توانند در تمام بخش‌های تعاونی و خصوصی سرمایه‌‌گذاری‌ کنند.

دکتر حسین رحمانی‌نیا ضمن تأکید به این موضوع که وظیفه اتاق تعاون تعریف و تقویت راهکارهای تعامل حد فاصل بین دو گروه است، ادامه داد: در این راستا سعی ما بر این است که با کشورهای طرف مذاکره با ایران ضمن اتخاذ سیاست دوسویه تجاری مشکلات و موانع دو طرف را مرتفع و در مسیر تسهیل تعاملات تجاری بین کشورهای هدف و ایران گام برداریم.
وی افزود:‌ من معتقدم رمز موفقیت اقتصاد ایران در ارتباط دوسویه با دیگر کشورها و استفاده از راهکارها و تجارب کشورهای متفاوت در به نتیجه رساندن پروژه‌های در دست انجام است چرا که تبادل اطلاعات ما را قادر می‌سازد با کمترین انحراف در مسیر تعالی اقتصاد کشور گام برداشته و پروژه‌های بنیادی‌تری را تعریف و در دستور کار قرار دهیم ضمن آنکه به دلیل استفاده از تجارب دیگران در این مسیر کمترین هزینه را نیز صرف خواهیم کرد.
دبیر کل اتاق تعاون ایران تصریح کرد: از آنجا که تبیین و تعریف تجارت‌خارجی یا بین‌المللی و نیز توسعه تجارت داخلی به خصوص در بخش تعاون از اهمیت ویژه‌ای برخورداست، راهکارها و زیرساخت‌های لازم در این جهت تبیین و در دستور کار قرار گرفته است، بر این اساس همزمان با تعریف راهکارهای ارتقاء سطح کیفی و کمی تولیدات داخلی، تبیین راهکارهای تجارت خارجی نیز در دستور کار است که با تعاملات صورت گرفته و در دست انجام سعی بر توسعه روابط بین‌المللی می‌باشد.
وی خاطرنشان کرد: من معتقدم اقتصاد ایران بهره‌مند از قابلیت‌ها و سرمایه‌های تجمیع‌ شده زیادی در قالب تعاونی‌هاست که می‌تواند بدین سبب در تمام عرصه‌های اقتصادی اعم از بورس، مزایده و مذاکرات حضور داشته و بخش اعظمی از واگذاری‌های در دست اقدام را از آن خود کند.
رحمانی‌نیا تأکید کرد: سازمان واگذاری منابع شرایط واگذاری را باید به گونه‌ای برابر برای متقاضیان اعم از بخش خصوصی، شبه‌دولتی و تعاونی تعریف کند چرا که بر اساس قانون، دولت مکلف به حمایت از بخش تعاون و توانمندسازی این بخش است، بخش تعاون تنها در شرایط برابر قادر به عرصه رقابت جهت جذب واگذاری‌های در دستورکار خواهد بود در غیر این صورت بخش تعاون نمی‌تواند در مسیر از پیش‌ تداعی شده گام برداشته و سهم 25 درصدی خود از اقتصاد ملی را محقق سازد.
وی متذکر شد: بر اساس تدابیر اندیشیده شده در قانون، دولت ملزم به توانمندسازی بخش تعاون است که البته می‌توان حمایت‌های دولت را در اعطای تسهیلات، حل مشکلات تولید و کمک به سرمایه‌ درگردش تعاونی‌ها و دیگر مسائل مشابه خلاصه کرد اما آنچه حائز اهمیت است توجه به بخش تعاون بر اساس چشم‌انداز تعریف شده برای بخش تعاون در قانون است.
دبیر اتاق تعاون ایران اظهار داشت: سفر به کشورهای تایلند و ویتنام از جمله اقدامات تأثیرگذار در تعاملات بین‌المللی بود که طی چند مدت گذشته توسط اتاق تعاون محقق شد، این سفر با هدف تبادل اطلاعات، تجربیات، اعزام دوسویه هیأت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری کشورهای هدف بود که به تأیید دو طرف رسید.
وی ادامه داد:‌ مسافرتی که بدین سبب در دستور کار بخش تعاون کشور قرار گرفت به منظور تعریف زمینه‌های همکاری با دیگر کشور‌ها ضمن ارزیابی صحیح از تجارب و کیفیت محصولات تولیدی بخش تعاون این کشورها در قیاس با تولیدات تعاونگران میهنی بود.
وی افزود: تعاون در ایران با ساختاری متفاوت از تعاونی‌های دیگر کشورها تعریف شده است زیرا در دیگر کشورها اعضاء در قالب تعاونی‌ها تجمیع و در رأس تعاونی‌ها، اتحادیه‌های ملی قرار دارند و این در حالی است که در ایران ضمن تکثر اعضاء در تعاونی‌ها، هر اتحادیه از چندین تعاونی هم صنف و در رأس چندین اتحادیه‌ اتاق‌های تعاون و در رأس آنها اتاق تعاون ایران قرار گرفته است.
رحمانی‌نیا خاطرنشان کرد: طی سفرهای اخیر به کشورهای جنوبی آسیای شرقی و ارزیابی صورت گرفته، فعالیت‌های تعاونی هیچ کشوری قابل مقایسه با تعاونی‌های ایران نیست.
وی تصریح کرد: در حال حاضر یک سوم جمعیت ایران قریب به 25 میلیون نفر در تعاونی‌های مختلف عضویت دارند و این در حالی است که تعاونی در کشورهای دیگر از محدودیت و اعضای کمتری در قیاس با ایران برخوردار هستند، بر اساس آمار منتشره حتی در کشورهای پیش‌رو متکی بر اقتصاد تعاونی یک بیستم جمعیت این کشورها در تعاونی‌ها عضویت دارند.
وی دلیل این امر را تأکید آموزه‌های دینی ایرانیان بر این نوع اقتصاد برشمرده و متذکر شد: از آنجا که تعاون جزء آموزه‌های دینی ایرانیان است، ایران در قیاس با دیگر کشورها اهتمام بیشتری به تشکیل و تقویت تعاونی‌ها داشته است.
رحمانی‌نیا گفت:‌ نکته حائز اهمیت این است که اتاق تعاون به عنوان نماینده بخش تعاون در تمام نشست‌های منجر به اخذ تصمیمات اقتصادی حضور فعال دارد و بدین سبب بخش تعاون ایران در قیاس با دیگر کشورها از توانمندی بیشتری در تعاملات اقتصادی برخوردار است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٤ مهر ۱۳۸۸
شرایط جدید دریافت زمین در طرح مسکن مهر
سید علی علویخبرگزاری فارس: قائم مقام وزیر تعاون در امور استان‌ها به بیان تغییر شرایط مسکن مهر برای متقاضیان و ویژگیهای جدید این طرح پرداخت.

سیدعلی علوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت: بر اساس تدابیر اندیشیده شده به منظور حمایت از خانواده‌های فاقد مسکن از ابتدا قرار شده بخش تعاون کشور طی مراحل مختلف وظیفه ثبت‌نام و پالایش متقاضیان مسکن مهر را عهده‌دار شود که البته در ادامه مسیر به دلیل مشکلات پیش‌رو سازماندهی و آماده‌سازی زمین متقاضیان مسکن مهر را نیز بخش تعاون متقبل شد.
وی ادامه داد: اما بر اساس آنچه که در بخش‌نامه اخیر بدان پرداخته شده است بخش تعاون کشور فقط وظیفه ثبت نام و سازماندهی متقاضیان را بر عهده خواهد داشت.
وی افزود: به موجب بخش‌نامه صادره کسانی که تا کنون موفق به اخذ پروانه ساخت شده‌اند در قالب تشکل‌های تعاونی‌ مسکن باقی خواهند ماند از این‌رو کسانی‌ که تا کنون موفق به اخذ پروانه‌ نشده‌اند به سازمان مسکن و شهرسازی معرفی و با مشخص شدن زمین‌های تخصیصی به صورت گروهی اقدام به ساخت مسکن‌های خود خواهند کرد.
قائم مقام وزیر تعاون تأکید کرد: متقاضیانی که فاقد پروانه ساخت هستند ولی تمایل به ادامه فعالیت در قالب تعاونی‌های مسکن دارند، می‌توانند درخواست خود را به شورای مسکن استان ارائه و در صورت تصویب در قالب تشکل تعاونی اقدام به ساخت مسکن خود کنند.
وی تصریح کرد: بر این اساس از این پس ثبت نام و پالایش متقاضیان مسکن مهر در دستور کار وزارت تعاون خواهد بود، بدین صورت که افراد متقاضی بعد از ثبت نام و پالایش به سازمان مسکن و شهرسازی معرفی و بعد از دریافت زمین مورد نیاز به صورت گروهی اقدام به ساخت مسکن‌های خود خواهند کرد.
وی ضمن تأکید بر شناسایی مبانی توسعه‌ای در بخش تعاون، خاطرنشان کرد: بخش تعاون نیاز به شناسایی زیرساخت‌ها و زمینه‌های توسعه‌ای دارد تا با اتکاء به آنها ضمن فراهم‌سازی راهکارهای تثبیت جایگاه اعتلای بخش تعاون در اقتصاد ملی، بتواند سازماندهی تعاونی‌ها را نیز مد نظر داشته باشد.
علوی گفت: جهت استفاده از گروه‌های تخصصی، فارغ‌التحصیلان و حتی بیسوادان جویای کار باید از تعاونی‌های سازمان یافته یا تعانی‌های فراگیر بهره برد چرا که با سازماندهی تعاونی‌ها، ضمن تعریف زمینه‌های فعالیتی آنها، ظرفیت هر بخش تعاون نیز به وضوح طرح و مد نظر قرار خواهد گرفت.
وی اضهار داشت:‌ استفاده از گروه‌های مختلف علمی، عملی تنها در قالب تعاونی‌ها ممکن است بدین سبب برنامه‌هایی در بخش تعاون کشور تبیین و طراحی شده است که تمامی اقشار جامعه را دربر می‌گیرد که تشکیل تعاونی‌های فراگیر یکی از راهکارهای برون‌رفت از مشکلات اقتصادی پیش‌روست.
قائم مقام وزیر ادامه داد: استفاده از عواید فروش دستگاه‌ها و منابع تحت تصدی دولت به منظور کوچک‌سازی دولت و امکانات سرمایه‌ای از جمله تسهیلات بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت، شناسایی مشوق‌ها و امکاناتی که در اصل 44 بدان‌ها پرداخته شده است در جهت فراهم سازی بسترهای لازم برای حمایت از اقشار کم درآمد از دیگر شیوه‌های در دست انجام است که باید به آنها توجه بیشتری شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٤ مهر ۱۳۸۸

ساختار سازمانی اتاق تعاون تغییر می کند

دکتر رحمانی نیا

دبیرکل اتاق تعاون ایران از تغییر ساختار این اتاق برای تطبیق بیشتر وظایف خود با سیاستهای اصل 44 قانون اساسی خبر داد.

"حسین رحمانی نیا" روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، گفت: برنامه ریزی برای تغییر ساختار اتاق تعاون برای انجام ماموریتهای جدید و انطباق بیشتر با سیاستهای اصل 44 قانون اساسی در حال انجام است که بزودی این تغییرات اعلام خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه اتاق تعاون ایران مشاور اقتصادی روسای سه قوه محسوب می شود
، افزود: اتاق تعاون بدلیل این مسئولیت مهم و حضور در تمام شوراهای اقتصادی کشور بدنبال تغییرات جدید در ساختار خود است.
رحمانی نیا، گفت: اتاق تعاون طبق قانون در تمام مجامع و شوراها شامل هیات عالی واگذاری، شورای عالی اجرای سیاستهای اصل 44، شورای عالی بورس، حساب ذخیره ارزی، شورای پول و اعتبار و دیگر شوراها حضوری چشمگیر و تاثیرگذار دارد.
وی تاکید کرد: تشکیلات و ساختار جدید اتاق تعاون ایران با توجه به مسئولیت های این اتاق
در بخش های مختلف اقتصادی، ایجاد تعامل میان بخش تعاون و بخش خصوصی و حضور پر رنگ تر بخش تعاون در عرصه های اقتصاد ملی برنامه ریزی خواهد شد.
رحمانی نیا با اشاره به اینکه اتاق تعاون ایران بعنوان پارلمان بخش تعاون نماینده حدود 150 هزار تعاونی کشور محسوب می شود، گفت: تغییراتی که در آینده در اتاق تعاون ایران بوجود خواهد آمد، نتایج خوبی برای اقتصاد کشور به همراه خواهد داشت.
وی در خصوص تبیین وظایف اتاق تعاون ایران، افزود: این اتاق بعنوان نماینده بخش مردمی تعاون وظیفه برقراری ارتباط بین مردم و دولت را نیز برعهده دارد و مطالبات تعاونی ها را بطور مستمر از دولت پیگیری می کند تا از این طریق شرایط تسهیل فعالیت تعاونی ها در کشور
فراهم شود.
دبیرکل اتاق تعاون ایران یکی از وظایف تعاونی های تولیدی را ایجاد اشتغال بخصوص برای جوانان کشور ذکر کرد و گفت: اتاق تعاون تلاش می کند تا وظایف اشتغالزایی تعاونی های تولیدی به درستی انجام شود.
وی افزود: اتاق تعاون وظیفه دارد موانع کاری و آسیب های این تعاونی ها را شناسایی و به دولت منتقل کند.
وی گفت: اتاق های تعاون از سرمایه گذاری های انجام شده توسط بنگاهها در بخش تعاون
نیز حمایت می کنند تا سرمایه در گردش و نقدینگی مورد نیاز تعاونی ها تامین شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٤ مهر ۱۳۸۸
در قالب شرکت های تعاونی می توان توانمندتر شد
 
محمد مهدی اعلاییخبرگزاری فارس: مدیر‌کل تعاون آذربایجان شرقی گفت: تعاون یک فرآیند توانمندتر شدن است و هر کسی در هر سطحی از توانایی می‌تواند در قالب تعاونی توانمندتر شود.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل تعاون آذربایجان شرقی، محمدمهدی اعلایی امروز در بازدید از تعاونی چاپخانه‌داران آذربایجان شرقی اظهار داشت: تجمیع توان‌های مختلف در قالب تشکل‌های مردمی مانند تعاونی‌ها می‌تواند زمینه‌ساز کاهش تصدی‌گری دولت و اتکای مردم به توان خود باشد.
وی با بیان اینکه تشکیل خوشه‌های صادراتی زمینه‌ساز توسعه اقتصادی در منطقه را فراهم می آورد، افزود: تلاشگران عرصه صادرات می‌توانند با تاسیس شرکت‌های تعاونی ضمن بهره‌مندی از معافیت‌های مالیاتی از تسهیلات ویژه این بخش بهره‌مند شوند.
مدیر‌کل تعاون آذربایجان شرقی در ادامه تحقق سهم 25 درصدی بخش تعاون از اقتصاد کشور را دست یافتنی خواند و اضافه کرد: با تحقق این امر که باید به واسطه طرح‌های میانبری محقق شود، زمینه توزیع منافع و ثروت کشور بین آحاد مردم فراهم می‌شود.
اعلایی در ادامه به توان بالای فعالان عرصه چاپ استان اشاره کرد و افزود: صنعت چاپ آذربایجان شرقی سابقه‌ای طولانی دارد و وجود تشکل‌هایی مانند تعاونی چاپخانه‌داران با این وسعت و فعالیت فرصتی مناسب برای انباشتن تجربه‌ها و بهره‌مندی از این مزیت‌هاست.
وی با تاکید بر تاسیس شرکت‌های تجمیعی در زمینه‌های مختلف گفت: شرکت تعاونی چاپخانه‌داران می‌تواند در راستای تاسیس شهرک چاپ نقش ممتازی ایفا کند تا تبریز به قطب چاپ منطقه تبدیل شود و از توان موجود در امر صادرات نیز بهره لازم را ببریم.
مدیر‌کل تعاون آذربایجان‌شرقی اضافه کرد: شرکت تعاونی سهامی عام در بخش چاپخانه‌داران نیز قابلیت تاسیس دارد.
این گزارش حاکی است، در ابتدای این جلسه غلی زینال‌زاده، عضو هیئت مدیره تعاونی چاپخانه‌داران آذربایجان شرقی گفت: در حال حاضر 130 چاپخانه فعال استان عضو تعاونی چاپخانه‌داران استان هستند و با تعامل مناسب صاحبان صنایع چاپ استان عمر دستگاه‌های چاپ در حد قابل قبولی کاهش یافته است.
وی ادامه داد: تعاونی چاپخانه‌داران استان در حال حاضر یکی از تعاونی‌های چاپخانه‌داران ممتاز کشور است.
عضو هیئت مدیره تعاونی چاپخانه‌داران آذربایجان شرقی تصریح کرد: به دنبال افزایش کارآیی دستگاه‌های چاپ استان، در حال حاضر نیازهای چاپی صنایع بزرگ کشور در آذربایجان ‌شرقی پاسخ داده می‌شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٤ مهر ۱۳۸۸

قطار خصوصی سازی به کدام سو می رود؟

تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: ابلاغ سیاست های کلی اصل 44 و تاکید مقام معظم رهبری بر لزوم تسریع در اجرای آن، نقطه آغازی برای رساندن قافله خصوصی سازی کشورمان به کشورهای پیشتاز بود تا بتوان ضمن فعال کردن اقتصاد، بخش خصوصی را بارورتر کرد.

خصوصی سازی و اجرای اصل 44 قانون اساسی با سه رویکرد مردم، دولت و اقتصاد ملی آغاز شد تا ضمن ایجاد پایگاه های درآمدی برای عموم مردم و البته افزایش درآمدهای مالیاتی دولت، به رشد اقتصاد ملی شتاب بخشیده و به دیگر کلام ،اقتصاد ملی پویاتر شود.
اما آنچه که بسیاری از کارشناسان و در واقع فعالان بخش خصوصی سازی آن را مورد نقد قرار می دهند روند اجرای این سیاست هاست که به قول وزیر اقتصاد اگر سخت گیرانه به آن بنگریم تنها یک سوم راه را پیموده ایم.

**روند کند اجرای سیاست های اصل 44 و یک اهرم نظارتی

رحمانی نیا دبیر کل اتاق تعاون معتقد است که روند اجرای سیاست های اصل 44 بسیار کند بوده و نیاز به شتاب بیشتری دارد.
وی همچنین معتقد است که باید در قانون اصل 44 بازنگری شده و اهرم نظارتی برای محدود کردن فعالیت های دولت اتخاد کرد.
رحمانی نیا در این باره به واگذاری سهام مخابرات و همچنین بخش نمایشگاهی اشاره کرد و گفت: تا زمانی که متن قانون صراحتا بخش های وابسته به دولت را از فعالیت منع نکرده تنها می توان به صورتی ارشادی و یا یک توصیه و تذکر از حضور بخش شبه دولتی انتقاد کرد.

**انتقاد کنید استقبال می کنیم

در همین رابطه و به منظور تشریح اقدامات صورت گرفته برای اجرای اصل 44، وزیر امور اقتصاد و دارایی در همایشی با عنوان "اجرای سیاست های اصل 44" حضور یافت تا ضمن اعلام آغاز فاز دوم این سیاست ها زوایای مختلف و به نوعی ابهامات این قانون را تشریح کند.

**اصل 44 بدون لایحه هدفمند کردن یارانه ها هرگز...

سید شمس الدین حسینی در حالی بر انتقاد های صورت گرفته در اجرای اصل 44 انتقاد می کرد که خود معتقد است که از این انتقادها با آغوش باز استقبال می کند و حتی اگر نمایندگان مجلس می خواهند اصلاحاتی در آن انجام دهند وزارت اقتصاد می پذیرد.
وزیر امور اقتصاد و دارایی البته به لایحه هدفمند کردن یارانه ها نیز اشاره کرد و به نوعی آن را مقدمه ای برای اجرای بهتر سیاست های اصل 44 دانست.
به گفته وی نمی توان اصل 44 و ورود بخش خصوصی بر اقتصاد کشور را پذیرفت اما پیش شرط آن را که در واقع اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه ها است نادیده گرفت چرا که این لایحه در واقع به حرکت قیمت های دستوری به سمت قیمت های قانونی اقتصاد کمک می کند.

**قدری گله از انتقاد...

گزارش وزیر کامل بود و جامع، البته باز هم انتقاد از نوع نگرش برخی به واگذاری سهام مخابرات در لابه های صحبت های وی دیده می شد:
"چطور زمانی که این تعاونی در بازار بورس فعالیت می کرد هیچ انتقادی نمی شد ولی اکنون که در واقع به منظور شفاف سازی فعالیت ها وارد معامله شده به آن خرده می گیرند.
ما دوست داریم که برای واگذاری و فعالیت های بررسی متقاضیان متعددی باشد اما نیست. نمی توان روند معاملات را به خاطر نبود آن متوقف کرد."
البته وزیر اقتصاد به این نکته اشاره نکرد که به چه دلیل حاضر به عرضه بلوک های کوچکتر این شرکت نشده و به نوعی عرضه شده که مردم توان شرکت در معاملات آن را نداشتند.
غلامرضا حیدری کرد زنگنه نیز پس از همایش در جمع خبرنگاران حضور یافت تا به ضد انحصاری بودن قوانین اصل 44 تاکید و آن را باز شدن دست بخش خصوصی برای فعالیت عنوان کند.
به گزارش ایسکانیوز، مقرر شده که روند اجرای این سیاست ها هر شش ماه یکبار اطلاع رسانی شده تا همه از میزان واگذاری ها و ورود هر چه بیشتر بخش خصوصی در اقتصاد مطلع شوند.
البته نباید از نظر دور نگاه داشت که ورود بانک ها و بیمه ها که اخیرا شتاب بیشتری گرفته است خود دلیلی بر این مدعا است که قطار خصوصی سازی هر چند آرام اما به سمت آینده ای روشن در حرکت است تا با اجرای هر چه بیشتر سیاست های اصل 44، بتوان در تحقق اهداف سند چشم انداز 1404 حرکت کرد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٤ مهر ۱۳۸۸

    سیاست های اصل 44 قانون اساسی یک تحول و انقلاب اقتصادی است

مدیر کل تعاون استان فارس گفت: در واقع ابلاغ سیاستهای اصل 44 قانون اساسی یک تحول و انقلاب اقتصادی است.

به گزارش ایسکانیوز ، گلریز خاتمی در جمع مدیر عاملان و رؤسای هیأت مدیره و جمع کثیری از شرکت تعاونی های صنعتی ، توزیعی ، خدماتی ، مسکن و کشاورزی گفت: در سیاستهای اصل 44 قانون اساسی تعاون در کشور سهم 25 درصدی خواهد داشت و تا پایان برنامه پنجم توسعه این امر باید محقق شود.
وی اظهار داشت: بخش تعاون توانسته تاکنون در5 درصد از اقتصاد کشور سهیم باشد و اگر بخواهیم تا پایان برنامه به 25 درصد برسیم باید 20 درصد را در پنج سال باقیمانده به پایان برسانیم یعنی در هر سال باید چهار درصد پیشرفت داشته باشیم.
مدیر کل تعاون استان فارس گفت: با وضعی که در حال حاضر بخش تعاون دارد تحقق برنامه پنجم کار بسیار سختی است و برای اجرای این برنامه نیازمند همکاری و مشارکت همه دستگاههای اجرایی کشور هستیم چون معتقدیم انجام این کار به سایر ارگانهای تصمیم گیر دولت نیز مرتبط است و به یک عزم ملی نیازدارد.
خاتمی در خصوص طرح مسکن مهر گفت: یکی از طرحهای جدیدی که در چهار سال دولت نهم به منظور بهبود وضعیت مسکن اقشار ضعیف و متوسط جامعه کلید خورد اجرای طرح مسکن مهر بود که در سطح کلان، کار بسیار بزرگ و مهمی بود که تاکنون انجام شده است.
مدیر کل تعاون استان فارس در ادامه گفت: این طرح در حال حاضر وارد مرحله عملیاتی شده و تعدادی از واحدهای مسکن مهر تا دهه فجر سال جاری به اتمام رسیده و تحویل متقاضیان می گردد.
وی افزود: طرح سهام عدالت و بنگاههای زود بازده را از دیگر طرحهای موفق انجام شده در دولت نهم برشمرد و گفت: در طرح سهام عدالت اداره کل تعاون و سازمان امور اقتصاد و دارایی به طور مشترک اقدام به تشکیل تعاونیها کرده و کار نظارت بر آنها را انجام دادند.
مدیر کل تعاون استان فارس اظهار داشت: تاکنون در استان فارس بیش از دو میلیون و 280هزار نفر در تعاونیهای سهام عدالت ثبت نام کرده که از این تعداد بیش از دو میلیون و 200 هزار نفر برگ سهام عدالت خود را دریافت کرده اند.
خاتمی بیان داشت: با طرحهای دولت نهم تعاون بسیار بیشتر از قبل مطرح شده و شعار رفع محرومیت و عدالت محوری با بخش تعاون عجین شده و تعاونی ها بیشتر حمایت شده اند.
وی تشکیل بانک توسعه تعاون را از جمله حمایت دولت از آحاد جامعه برای تشکیل تعاونی نام برد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٤ مهر ۱۳۸۸

تعداد تعاونی های پره صیادی گیلان کاهش می یابد

رشت - خبر گزاری مهر: روح الله قهرمانی گفت: به زودی تعداد تعاونیهای پره صیادی استان گیلان از 75 تعاونی به 40 پره کاهش می یابد.

استاندار گیلان در جمع مدیران استان بر ضرورت تعدیل پرههای صیادی برای اقتصادی کردن صید و افزایش در آمد صیادان تاکید کرد.

وی با اعلام اینکه توسعه شیلات در حل مشکلات بیکاری جوانان بسیار موثر است، عنوان کرد: تلاش نظام مقدس جمهوری اسلامی در سرمایه گذاری کلان در جهت فراهم کردن زمینه های توسعه صید و صیادی، افزایش توان اقتصادی صیادان کم درآمد و ایجاد اشتغال پایدار در منطقه است.

قهرمانی برلزوم احیای ظرفیتهای بسیار بالا در زمینه تولید و استحصال آبزیان در گیلان تاکید کرد و افزود: مسئولان بخش شیلات با دعوت از کارشناسان برای تشکیل کارگاههای آموزشی و برگزاری همایشهای علمی توان علمی صیادان را افزایش و نسبت به توسعه این صنعت اقدام کنند.

استانداردر ادامه با اشاره به توانمندیهای استان گیلان برای پرورش انواع ماهی به پرورش ماهیان خاویاری، سرد آبی و گرم آبی، یاد آورشد:  پرورش ماهی در شالیزارها هم زمان با کشت برنج و پس از زمان درو از مهمترین برنامه های شیلات در گیلان است که برای تحقق آن کشاورزان باید بیشتر تلاش کنند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٤ مهر ۱۳۸۸

هدف ها و توانمندی های بانک توسعه تعاون 

رییس هیات مدیره بانک توسعه تعاون اهداف کلان و توانمندیهای بانک توسعه تعاون را تشریح کرد و گفت: با تشکیل این بانک امکان سوق سرمایه های کشور به بخش تعاون فراهم شده است.

ماشاء الله عظیمی در گفتگو با مهر یکی از اهداف راه اندازی بانک توسعه تعاون را تجمیع و تجهیز منابع مالی حاصل از تسهیلات پرداختی دولت در طرحهای اشتغالزایی جوانان مستعد و جویای کار اعلام کرد و گفت: ارائه خدمات به تشکلهای تعاونی آغاز شده است.

مدیرعامل بانک توسعه تعاون دستیابی بخش تعاون به سهم 25 درصدی تا پایان برنامه پنجم توسعه را مستلزم ایجاد ابزارهای لازم دانست و اظهار داشت: با تشکیل بانک توسعه تعاون امکان سوق سرمایه های کشور به بخش تعاون جهت توسعه فراهم شده است.

عظیمی تصریح کرد: تاسیس بانک توسعه تعاون می تواند خبری خجسته برای توسعه اشتغال، گسترش عدالت اجتماعی و همچنین حذف و ریشه کنی معضلات اجتماعی باشد.

فعالیت بانک توسعه تعاون با نظارت بانک مرکزی

وی بانک توسعه تعاون را یک شرکت دولتی دارای شخصیت حقوقی و استقلال اداری و مالی دانست و افزود: بانک توسعه تعاون بر اساس مقررات پولی و بانکی کشور و تحت نظارت بانک مرکزی اداره خواهد شد.

رئیس هیئت مدیره بانک توسعه تعاون خاطر نشان کرد: از زمان آغاز به کار بانک توسعه تعاون، تمام امکانات، توانمندی ها، تفاهم نامه ها، قراردادها و همچنین وثایق و وسپرده ها از صندوق تعاون سابق به بانک منتقل شده است.

حمایت از تعاونی بر اساس مقررات پولی و مالی

به گفته عظیمی از این پس بانک توسعه تعاون با توجه به مقررات پولی و مالی کشور مبادرت به حمایت و تقویت تعاونی ها خواهد کرد، در این زمینه کمک به توسعه اجتماعی و اقتصادی کشور با گرایش توسعه تعاونی ها نیز در دستور کار است.

اهداف بانک

مدیرعامل بانک توسعه تعاون تاکید کرد: فراهم کردن بستر مناسب برای توسعه مشارکت بخش غیردولتی در فعالیتهای اقتصادی با اولویت بخش تعاونی و تخصیص منابع برای کمک به بنگاههای اقتصادی موجود در کنار توسعه اشتغال و حفظ فرصتهای شغلی از دیگر اهداف مهم ایجاد بانک محسوب می شود.

این مقام مسئول بانک توسعه تعاون گفت: تسهیل ارتباطات و پیوندهای فنی، مالی و اقتصادی، ارتقای ظرفیتها و توانمندیهای رقابتی بخش تعاون و همچنین تحقق توسعه یکپارچه بخش تعاونی در اقتصاد ملی نیز از دیگر اهداف تاسیس بانک محسوب می شود.

توانمندی ها

عظیمی افتتاح حسابهای مختلف، اعتبارات اسنادی، انتقال نقدینگی، افتتاح اعتبار و ابلاغ آن، صدور و تایید تعهد نامه، پذیرش عاملیت انتشار اوراق مشارکت بخشهای دولتی و غیردولتی و پذیره نویسی سهام به همراه خرید و فروش آن را به عنوان برخی از برنامه های بانک توسعه تعاون اعلام کرد.

وی ارائه خدمات کارگزاری سهام، خدمات مشاوره مالی، برقراری ارتباط با موسسات اعتباری داخلی و خارجی، ترخیص کالا از گمرکات و حمل و نقل آن، پرداخت تسهیلات اعتباری، تجهیز منابع مالی و اعتبارات ریالی و ارزی و همچنین مشارکت در تاسیس شرکتهای تعاونی متعارف، سهامی عام، مادر تخصصی، فراگیر ملی، شهرکها و مجتمع های تعاونی، شرکتهای بیمه و اتحادیه های تعاونی را نیز به عنوان بخش دیگری از اقدامات بانک توسعه تعاون برشمرد. 

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٤ مهر ۱۳۸۸

همه افراد فاقد مسکن در کشور را صاحب خانه می کنیم

قزوین - خبرگزاری مهر: وزیر مسکن و شهرسازی گفت: همه کسانی که تا کنون از دولت زمین خانه نگرفته اند با کمک تسهیلات بانکی در چند سال آینده صاحبخانه خواهند شد.

علی نیکزاد در هنگام بازدید از طرح های مسکن مهر شهرستان تاکستان گفت: عزم دولت و مجلس خانه دار کردن همه کسانی است که بدون مسکن هستند زیرا وزارت مسکن مسئول افراد بدون خانه است و تصمیم دارد آنها را با کمترین آورده صاحبخانه کند.

نیکزاد تصریح کرد: متاسفانه فرهنگ غلط چند خانه داشتن در کشور ما رایج شده و امروز حتی کسانی که قبلاً از دولت تسهیلات گرفته اند و صاحبخانه شده اند نیز از دولت و وزارت مسکن و شهرسازی انتظار دارند آنها را دوباره صاحبخانه کند که این مسئله کار را پیچیده کرده است.

وزیرمسکن و شهرسازی یادآورشد: ما مسئول افراد کم در آمد و بدون مسکن هستیم و عزم ما در صاحبخانه کردن کسانی که شرایط تعیین شده را داشته باشند، جدی است.

نیکزاد چهار شرط تاهل، نداشتن خانه، سکونت پنج ساله در محل تقاضا و عدم دریافت زمین و مسکن از دولت را از شرایط برخورداری از طرح مسکن مهر اعلام کرد و اظهار داشت: در حال حاضر هزینه ساخت هر مترمربع ساختمان تا مرحله سفت کاری حداکثر180 هزار تومان و تکمیل کامل آن 270 تا 300 هزار تومان برآورد می شود که با پرداخت 15 میلیون تومان تسهیلات بانکی دولت و تامین بیش از 50 درصد هزینه ها افراد فاقد مسکن می توانند با پردخت حداقل چهار میلیون و حداکثر 12 میلیون تومان در سه  مرحله صاحب خانه شوند.

وزیر مسکن و شهرسازی گفت: با بسیج همه امکانات و همکاری دستگاه های اجرایی شرایط خانه دار شدن را برای همه افراد واجد شرایط بدون خانه فراهم کرده ایم و انتظار داریم مردم هم با امید به خانه دار شدن و تامین حداقل آورده باور کنند که می توانند در دولت فعلی صاحب خانه شوند.

وی افزود: به منظور تسریع در اجرای طرح مسکن مهر در استان قزوین 73 میلیارد تومان خط اعتباری اختصاص یافته است که با نظارت استاندار توزیع خواهد شد.

وزیر مسکن و شهرسازی همچنین در گفتگوی حضوری در جمع برخی از اعضای و  مدیران تعاونی مسکن کارگری و کارمندی و فرهنگیان شهرستان تاکستان مقرر کرد برای تسریع در اجرای طرحهای ساخت مسکن در صورت تحقق شرایط تعیین شده وام 15 میلیون  تومانی نیز در اختیار این افراد قرار گیرد.

سهمیه مسکن مهر شهرستان تاکستان دو هزار واحد مسکونی است که تا کنون برای یک هزار و 200 واحد برنامه ریزی و با صدور مجوز برای 830 واحد کار فونداسیون این واحدها نیز آغاز شده است.

وزیر مسکن و شهرسازی همچنین از بیمارستان 64 تختخوابی در حال ساخت شهرستان تاکستان نیز بازدید  کرد.

مهمترین دغدغه دولت حل مشکل مسکن و اشتغال کشور است

وزیر مسکن و شهرسازی گفت: مهمترین برنامه محوری رئیس جمهور حل مشکل مشکن و اشتغال مردم به ویژه جوانان کشور است.

وی در ادامه سفر یک روزه خود به استان قزوین در جمع مردم بوئین زهرا در مسجد جامع این شهر گفت: دولت درتامین مسکن نیازمندان جدی است و با تعیین خط اعتباری به مبلغ سه هزار و 500 میلیارد تومان تلاش می کند با اجرای طرح مسکن مهر و نیز بازسازی و بهسازی 200 هزار واحد روستایی گام مهمی در ایجاد سرپناه مردم بردارد.

به گفته نیکزاد با حل مشکل مسکن روستایی ضمن جلوگیری از مهاجرت می توان به اشتغال و درآمد روستاییان هم کمک کرد.

وزیر مسکن و شهرسازی یادآورشد: در حال حاضر ساخت یک میلیون و 500 هزار واحد در کشور به صورت انباشته از گذشته وجود دارد و باید سالانه یک میلیون واحد نیز برای تامین نیاز مردم احداث شود و با تصمیماتی که در این زمینه گرفته شده بانک مسکن هیچ مشکلی در پرداخت تسهیلات ساخت ندارد.

نیکزاد گفت: مشکل مسکن جوانان بوئین زهرا با توجه به تقاضای کم به راحتی قابل تامین است و با توجه به وضعیت شهری این منطقه با واگذاری زمینهای کوچک 150 متر برای هر سه نفر و پرداخت 15 میلیون تومان وام یارانه ای به هر واحد برای 500 نفرظرفیت و توان احداث داریم  و امسال مشکل مسکن این منطقه را حل می کنیم که امیدواریم رضایت مردم جلب شود.

وی از کاهش سطح طبقات در این شهرستان از پنج طبقه به سه طبقه موافقت کرد و افزود: با درنظر گرفتن شرایط اقلیمی و بافت فرهنگی مردم منطقه واگذاری زمینهای کوچک و طبقات کمتر کاربردی تر خواهد بود.

در این مراسم روح الله عباسپور نماینده مردم بوئین زهرا در مجلس شورای اسلامی هم اظهار امیدواری کرد نگاه مسئولان به مناطق محروم بیشتر و جدی تر باشد و با سفر وزیران به این گونه مناطق ضمن گفتگوی رودر رو با مردم با مشکلات آنها بیشتر آشنا شده ودر حل آن بکوشند.

سهمیه مسکن مهر در شهر بوئین زهرا 280 واحد مسکونی  و کمتر از تعداد متقاضیان است که با شروع عملیات آماده سازی در بیست روز آینده فنداسیون واحدها نیزآغاز خواهد شد.

300 هزار واحد مسکونی روستایی بهسازی و مقاوم سازی می شود

وزیرمسکن و شهرسازی همچنین در پایان این سفر در جمع خبرنگاران گفت: به منظور احیا بافت روستایی بیش از 300 هزار واحد روستایی با اختصاص 750 میلیارد تومان بازسازی و مقاوم سازی می شود که 200 هزار واحد از محل تسهیلات بانکهای غیر مسکن تامین خواهد شد.

وزیر مسکن و شهرسازی با اشاره به اهمیت ارائه خدمات زیربنایی در طرحهای ساخت وساز بویژه مسکن مهر افزود: دولت با اختصاص 123 میلیارد تومان سهم خود را برای ارائه خدماتی مانند انشعاب آب، برق، گاز و تلفن و سایر خدمات داده است و وزارتخانه و دستگاههای مربوط و استانداریها باید با پرداخت سهم خود زمینه تسریع در ساخت و سازمسکن مهر را با دادن خدمات زیربنایی فراهم کنند.

وی از ساخت بیش از 480 هزار واحد مسکونی در سراسر کشور توسط انبوه سازان هم خبر داد و یادآورشد: انبوه سازان اعلام کرده اند که این واحدها روی دستشان مانده و خریدار ندارد که به همن دلیل وزارت مسکن و شهرسازی به منظور کمک به انبوه سازان و نیز تامین بخشی از نیاز مسکن نیازمندان آمادگی دارد با تعیین قیمت کارشناسی ، زمین اعیانی  این واحدها را از انبوه سازان خریداری کند و با تبدیل آن به طرح مسکن مهر ، این واحدها راباقیمت مناسب در اختیار متقاضیان واجد شرایط فاقد مسکن قرار دهد.

به گفته نیکزاد تاکنون 60 هزار واحد انبوه سازان با شیوه تهاتری خریداری و در اختیار طرح مسکن مهر قرار گرفته است.

نیکزاد تصریح کرد: در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت با تامین زمینهای 150 متری، هر قطعه زمین را دراختیار سه نفر قرار می دهیم و با دادن تسهیلات 15 میلیون تومانی آنها را برای ساخت  واحدهای سه طبقه حمایت می کنیم.

وزیر مسکن و شهرسازی افزود: با تعیین خط اعتباری ویژه مسکن مهر سه هزارو 500 میلیارد تومان تسهلات درطرح مسکن مهر پیش بینی شده است که در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

وی احیا بافت فرسوده شهری را از دیگر سیاستهای وزارت مسکن و شهرسازی دانست واظهار داشت: در حال حاضر 60 هزار هکتار در کشور بافت فرسوده شناسایی شده است که با احیا ان می توان ضمن کمک به مقاوم سازی ساختمانها و حفظ هویت شهری زمینه تامین مسکن نیازمندان را با هزینه کمتری فراهم کرد.

نیکزاد اضافه کرد: در بافتهای شهری به دلیل آماده بودن خدمات شهری هزینه خدمات بسیار کاهش می یابد و دستگاههای خدمات رسان هم مشکل خاصی برای تمدید خدمات خود ندارند لذا در هر شهر که این طرح اجرا شود حاضریم سهم انجا را افزایش داده و تسهیلات بیشتری برای متقاضیان جدید ارائه کنیم.

وی گفت: در این بافتها شهرداران باید با حذف هزینه صدور مجوز ویا حداقل تقسیط آن موجب گرایش مردم ساکن در این بافتها برای نوسازی واحدهای خود شوند. 

وزیر مسکن وشهرسازی در خصوص تاثیر طرح مسکن مهر بر روی اجاره بها نیز گفت: خوشبختانه در چند ماه اخیر قیمت مسکن و اجاره بها کنترل شده است و تصمیم ما این است که با صاحب خانه کردن مردم بدون مسکن ضمن کنترل وضع موجود بتوانیم با کاهش اجاره نشینها افراد را با کمترین آورده و حدود 14 میلیون تومان صاحب خانه کنیم.

نیکزاد تصریح کرد: محور فعالیت دولت تامین اشتغال و مسکن افراد نیازمند و شش دهک پائین جامعه است و بر این اساس از انبوه سازی و سازندگان مسکن که خارج از ضوابط وزارت مسکن و طرح مسکن مهر خانه می سازند هم استقبال می کنیم اما انتظار داریم این گروه تسهیلات بانکی خودرا نیز خارج از ضوابط دولتی و از طریق سایر بانکها بویژه بانکهای خصوصی تامین کنند.

وزیر مسکن وشهرسازی گفت: فرهنگ غلط چند خانه داشتن مشکلات زیادی را برای دست ا اندرکاران امر مسکن در کشور ایجاد کرده که امیدواریم این نگاه اصلاح شود اما وزارت مسکن خودرا مسئول افراد فاقد مسکن و کم درآمد می داند و تلاش می کند با همه امکانات برای خانه دار شدن آنها اقدام کند.

نیکزاد همچنین گفت: حدود 73 میلیارد تومان خط اعتباری برای اجرای طرح مسکن مهر در استان قزوین اختصاص یافته و آمادگی داریم تعداد 5 هزار واحد مکونی انبوه سازان استان را هم با شرایط اعلام شده خریداری و به مسکن مهر اختصاص دهیم.

وزیر مسکن وشهرسازی افزود: دراستان قزوین هم در شهرهای کمتر از 25 هزار نفر جمعیت ظرف مدت بیست روز مسکن و شهرسازی  استان موظف شده است زمین مورد نیاز متقاضیان را تامین وبصورت رایگان در اختیارآنها قرار دهد تا طرح مسکن مهر اجرا شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٤ مهر ۱۳۸۸
بانک توسعه تعاون بیش از 600 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد
 
بانک توسعه تعاون در 2 ماه گذشته با بررسی و کارشناسی تعداد 5232 فقره پرونده اقتصادی بیش از 600 میلیارد ریال تسهیلات اعتباری به تعاونگران فعال در بخش ها و زیر بخش های مختلف اقتصادی پرداخت کرد.
از مجموع تسهیلات اعطایی سهم بخش کشاورزی بالغ بر 160 میلیارد ریال معادل 26/5 درصد، سهم بخش صنعت و معدن افزون بر 75 میلیارد ریال معادل 12/6 درصد، بخش مسکن و عمران بیش از 154 میلیارد ریال معادل 25/7 درصد، بازرگانی حدود 98 میلیارد ریال معادل 16/4 درصد، خدمات و چند منظوره افزون بر 112 میلیارد ریال معادل 18/7 درصد بوده است.
همچنین از کل تسهیلات پرداختی بر حسب دوره بازپرداخت نزدیک به 229 میلیارد ریال معادل 38/2 درصد در قالب قراردادهای کوتاه مدت، بالغ بر 165 میلیارد ریال معادل 27/4 درصد به صورت قراردادهای میان مدت و افزون بر 206 میلیارد ریال معادل 34 درصد در قالب قرارداد های بلندمدت و مشارکت مدنی به متقاضیان بخش تعاون اعطا شده است.
علاوه بر این از مجموع تسهیلات اعتباری پرداختی سهم اتحادیه های شرکت های تعاونی و شرکت های تعاونی بیش از 405 میلیارد ریال معادل 67/7 درصد و سهم اعضای شرکت های تعاونی نزدیک به 194 میلیارد ریال معادل 32/3 درصد است.
ضمن آنکه از این مقدار تسهیلات افزون بر 267 میلیارد ریال از آن معادل 44/6 درصد مصوب ستاد مرکزی و بیش از 332 میلیارد ریال از آن معادل 55/4 درصد مصوب شعب و سرپرستی های بانک توسعه تعاون در استانها بوده است.
گفتنی است از این میزان تسهیلات برحسب نوع عقد نزدیک به 465 میلیارد ریال در قالب فروش اقساطی و افزون بر 134 میلیارد ریال در قالب مضاربه، مشارکت مدنی، جعاله و قرض الحسنه به تعاونگران فعال در بخش های مختلف اقتصادی پرداخت شده است.
 
نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٤ مهر ۱۳۸۸
نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٤ مهر ۱۳۸۸
بانک توسعه تعاون بیش از 600 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد
 
بانک توسعه تعاون در 2 ماه گذشته با بررسی و کارشناسی تعداد 5232 فقره پرونده اقتصادی بیش از 600 میلیارد ریال تسهیلات اعتباری به تعاونگران فعال در بخش ها و زیر بخش های مختلف اقتصادی پرداخت کرد.
از مجموع تسهیلات اعطایی سهم بخش کشاورزی بالغ بر 160 میلیارد ریال معادل 26/5 درصد، سهم بخش صنعت و معدن افزون بر 75 میلیارد ریال معادل 12/6 درصد، بخش مسکن و عمران بیش از 154 میلیارد ریال معادل 25/7 درصد، بازرگانی حدود 98 میلیارد ریال معادل 16/4 درصد، خدمات و چند منظوره افزون بر 112 میلیارد ریال معادل 18/7 درصد بوده است.
همچنین از کل تسهیلات پرداختی بر حسب دوره بازپرداخت نزدیک به 229 میلیارد ریال معادل 38/2 درصد در قالب قراردادهای کوتاه مدت، بالغ بر 165 میلیارد ریال معادل 27/4 درصد به صورت قراردادهای میان مدت و افزون بر 206 میلیارد ریال معادل 34 درصد در قالب قرارداد های بلندمدت و مشارکت مدنی به متقاضیان بخش تعاون اعطا شده است.
علاوه بر این از مجموع تسهیلات اعتباری پرداختی سهم اتحادیه های شرکت های تعاونی و شرکت های تعاونی بیش از 405 میلیارد ریال معادل 67/7 درصد و سهم اعضای شرکت های تعاونی نزدیک به 194 میلیارد ریال معادل 32/3 درصد است.
ضمن آنکه از این مقدار تسهیلات افزون بر 267 میلیارد ریال از آن معادل 44/6 درصد مصوب ستاد مرکزی و بیش از 332 میلیارد ریال از آن معادل 55/4 درصد مصوب شعب و سرپرستی های بانک توسعه تعاون در استانها بوده است.
گفتنی است از این میزان تسهیلات برحسب نوع عقد نزدیک به 465 میلیارد ریال در قالب فروش اقساطی و افزون بر 134 میلیارد ریال در قالب مضاربه، مشارکت مدنی، جعاله و قرض الحسنه به تعاونگران فعال در بخش های مختلف اقتصادی پرداخت شده است.
نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٤ مهر ۱۳۸۸

توجه به تعاونی های اعتبار سبب توسعه آنها در کشور شده است

رییس هیات مدیره اتحادیه سراسری تعاونی های اعتبار ایران، گفت: یکی از دلایل توسعه تعاونی های اعتبار در ایران توجه بانک مرکزی و وزارت تعاون به این موسسات بعنوان بنگاههای اقتصادی و تدوین قوانین مخصوص آنها با توجه به شرایط شکل گیری شان است.

"عباس صمیمی" روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: این مهم علاوه بر تقویت بنیه اقتصادی کشور، اجرایی شدن اصل 44 و تامین خواسته مقام معظم رهبری را بدنبال خواهد داشت.
وی گفت: براساس ماده 5 ابلاغیه اصل 44 قانون اساسی، بانک ها و موسسات مالی باید در قالب شرکت های سهامی عام یا تعاونی های سهامی عام تشکیل شوند.
صمیمی در خصوص امتیاز تشکیل تعاونی های سهامی عام در مسیر اجرایی شدن اصل 44، افزود: با توجه به اجرایی شدن قانون ایجاد شرکت های تعاونی سهامی عام در آینده ای نزدیک و پس از تهیه آیین نامه های اجرایی مربوطه توسط بانک مرکزی، شاهد فعالیت نهاد های مالی تحت پوشش شرکت های تعاونی سهام عام خواهیم بود.
وی گفت: از جمله مزایای این تعاونی ها نسبت به شرکت های عادی سهامی عام می توان به معافیت 25 درصدی مالیات ابزاری، تخفیف 20 درصدی حق بیمه سهم کارفرما برای اعضای شاغل در این شرکت ها و امکان استفاده از تسهیلات بانک توسعه تعاون اشاره کرد.
صمیمی افزود: در شرایط فعلی که جهان با بحران اقتصادی مواجه است، تعاونی های اعتباری توانسته اند مقاوم تر و با درصد تغییر اقتصادی بسیار خفیف تسهیلات خود را به مردم ارایه دهند.
وی تاکید کرد: از آنجا که مخاطبین این موسسات بطور عمده آحاد مردم و صاحبان صنایع هستند، کسب و کار تعاونی های اعتبار نیز بر مبنای ارزش های اخلاقی - اجتماعی شکل گرفته است.
صمیمی با اشاره به اینکه 23 مهر ماه روز جهانی تعاونی های اعتبار است، گفت: با توجه به تلاش های اتحادیه سراسری تعاونی های اعتبار در ایران، این اتحادیه توانسته اعتبار زیادی را در سطح بین المللی از جمله عضویت در اتحادیه تعاونی های اعتبار آسیا (ASSU) را بدست آورد.
به گفته وی، در زمان حاضر موسسه مالی و اعتباری مولی الموحدین تنها موسسه اعتباری تعاونی ایران است که به عضویت اتحادیه بین المللی تعاون (ICA) در آمده است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٤ مهر ۱۳۸۸
ساخت 1500 واحد مسکن مهر برای بسیجیان آذربایجان غربی‌

خبرگزاری فارس: مدیرعامل تعاونی مسکن مهر بسیجیان آذربایجان غربی گفت: یک هزار و 500 واحد مسکن مهر برای بسیجیان این استان در دست ساخت است.

علی‌اصغر احمدی اظهار داشت: این تعداد واحد مسکونی در شش شهر استان شامل شهرهای ارومیه، نقده، پیرانشهر، شاهین‌دژ، میاندوآب و چالدارن در حال احداث هستند.
وی ادامه داد: این طرح‌ها از متوسط بین 15 تا 80 درصد پیشرفت برخوردار هستند و برای احداث آنها 129 هزار و 900 مترمربع زمین اختصاص یافته است.
مدیرعامل تعاونی مسکن مهر بسیجیان آذربایجان غربی گفت: از ابتدای شروع ساخت این تعداد واحد مسکونی مبلغ 51 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است. احمدی افزود: واحدهای مسکونی بسیجیان ارومیه شامل 830 واحد است که در هشت بلوک احداث می‌شود.
احمدی خاطرنشان کرد: زمین اختصاص یافته برای احداث این واحدها نیز 76 هزار و 800 مترمربع است.
بنا به گفته وی تاکنون 13 میلیارد ریال برای مطالعات طرح آماده‌سازی و خاک‌برداری این طرح هزینه شده است.
وی تصریح کرد: مسکن مهر از جمله اقدامات مهم برای خانه‌دار شدن مردم است و سیاست دولت نیز بر این است که با کم‌ترین هزینه پروژه‏های مسکن مهر به اتمام برسد تا فشاری به اقشار آسیب‌پذیر وارد نشود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٤ مهر ۱۳۸۸
بودجه 70 میلیون تومانی جوابگوی نیازهای اتاق تعاون اصفهان نیست‌

خبرگزاری فارس: دبیر اتاق تعاون استان اصفهان گفت: 70 میلیون تومان بودجه سال جاری جوابگوی نیازهای این بخش نیست و باید بیشتر به این بخش توجه شود.‌

حبیب‌الله بهرامی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این جلسه برای بیان دیدگاه‌های رئیس هیئت مدیره اتاق تعاون و بیان تغییرات جدیدی است که در اتاق تعاون و دیدگاه‌های مدیران جدید اتفاق افتاده است.
وی ادامه داد: بعد از ابلاغ سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی توسط مقام معظم رهبری و تصویب قانون اصل 44 توسط مجلس شورای اسلامی توجه ویژه‌ای به این بخش شد و عنوان شد که بخش تعاون باید به 25 درصد از اقتصاد در جامعه دست پیدا کند.
دبیر اتاق تعاون استان اصفهان گفت: بخش تعاون باید اصلاح شود و تا سال 1393 به مقصد خود یعنی همان 25 درصد دست پیدا کند.
بهرامی افزود: برای پشتیبانی از طرح‌های تعاونی باید بانک توسعه تعاون را راه‌اندازی می‌کردیم که در مرداد سال جاری موفق به تاسیس این بانک شدیم و تاکنون استقبال چشمگیری از این بانک در سطح استان شده و بسیاری از شهرستان‌ها خواهان تاسیس این بانک در شهر خود شده‌اند و این مسئله نشان‌دهنده موفقیت‌آمیز بودن این طرح در استان بوده است.
وی در مورد هدف اصلی از ایجاد این بانک گفت: رسیدگی به امور تعاونی‌‌ها در سطح استان هدف اصلی ایجاد بانک توسعه تعاون بوده که تا حدودی این امر میسر شده است و با کمک مسئولان و مردم شاهد پیشرفت این بخش هستیم.
دبیر اتاق تعاون استان اصفهان خاطرنشان کرد: سعی داریم تا در هر شهرستان یک اتاق تعاون راه‌اندازی کنیم تا این اتاق‌ها به امور تعاونی‌ها در سطح شهرستان‌ها رسیدگی کرده و گزارش آن را برای بانک توسعه تعاون در استان ارسال کنند.
بهرامی در مورد تاسیس دفتر حل اختلاف در استان اصفهان گفت: برای دفاع از حقوق تعاونی‌ها در هیئت‌های حل اختلاف مالیاتی از طریق حضور نمایندگان دائمی اتاق تعاون در آن هیئت‌ها رسیدگی‌های لازم صورت می‌گیرد.
وی ادامه داد: به دنبال ایجاد مرکز مشاوره اشتغال برای تشکیل تعاونی‌ها هستیم زیرا به دلیل کم‌کاری مسئولان این مرکز هنوز راه‌اندازی نشده است.
دبیر اتاق تعاون استان اصفهان با اشاره به اینکه در سال 80 دولت در یک اشتباه قانونی، دولتی‌ها را به سوی اتاق بازرگانی برای گرفتن کارت بازرگانی هدایت کرد و این امر جامعه را به سوی رکود اقتصادی پیش برد، گفت: هر فردی باید 3 هزارم از سود در کار خود را به حساب اتاق بازرگانی واریز کند که این مسئله سبب انباشته شدن ثروت در این بخش شده و مسئولان باید تدابیر لازم را برای این امر بیندیشند.
وی گفت: در صورتی که این مراکز و اتحادیه‌ها تنها درصد کمی از این مقدار را به حساب اتاق تعاون در استان واریز کنند این بخش می‌تواند جامعه را به سمت و سویی متناسب با جامعه ببرد.
دبیر اتاق تعاون استان اصفهان ادامه داد: از بودجه سال جاری تنها 70 میلیون تومان به این قسمت اختصاص داده شده اما این مقدار بسیار ناچیز بوده و جوابگوی نیازهای این اداره نیست.
بهرامی خاطرنشان کرد: پیگیری مسائل و مشکلات بخش تعاون از طریق برگزاری جلسات مشترک با فرماندهان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی شهرها و مدیران کل ادارات و سازمان‌ها از جمله مسائلی است که اتاق تعاون در راستای رسیدن به این امر تلاش‌های فراوانی را کرده است.
وی گفت: در هیئت مدیره این اتاق دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی حضور دارند و این امر می‌تواند به پیشبرد این بخش کمک کند.
دبیر اتاق تعاون استان اصفهان تصریح کرد: ایجاد و برقراری ارتباط بین تعاونی‌های تولیدی و توزیعی به منظور تامین نیازمندی‌های متقابل که در اصل همان بحث تعاون در تعاون است از خدماتی است که اتاق تعاون در سال جاری موفق به اجرای آن شده است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٤ مهر ۱۳۸۸
راه‌اندازی تعاونی تولیدی برای زنان سرپرست خانوار در کرمان

خبرگزاری فارس: مدیر مرکز نگهداری معلولان زنگی‌آباد کرمان گفت: به‌زودی شرکت تعاونی تولیدی برای زنان سرپرست خانوار در کرمان راه‌اندازی می‌شود.

حسین فاطمی‌نیا با اشاره به روز سالمندان اظهار داشت: دختران و پسرانی که زیر پوشش سازمان بهزیستی هستند، بعد از رسیدن به سن 18 سالگی وارد جامعه می‌شوند و سازمان بهزیستی دیگر از این افراد حمایت نمی‌کند.
وی افزود: وقتی این افراد وارد بازار کار می‌شوند، چون درک درستی از تولید، تقاضا و توزیع ندارند، با مشکلات عدیده مالی و اقتصادی روبه‌رو می‌شوند و این معضل نه تنها در بین دختران و پسرانی که وارد جامعه می‌شوند، وجود دارد، بلکه گریبان‌گیر دانشجویان و زنان سرپرست خانوار که تحت حمایت بهزیستی هستند نیز می‌شود.
فاطمی‌نیا تصریح کرد: برای از بین بردن این مشکل بزرگ، طرحی را ارائه و به عنوان متولی طرح در استان کرمان شروع به کار کردیم، هدف از اجرای این طرح مبارزه با فقر و تکدی‌گری، وابستگی تولیدی و اقتصادی کارخانجات و صنعت‌گران، تامین نیازهای ارگان‌ها و شکل دادن محیطی با امینت و اطمینان خاطر بیشتر برای فعالیت‌های خانم‌ها است.
وی خاطرنشان کرد: براساس این طرح مبلغ وام مصوب که سازمان بهزیستی می‌تواند به زنان سرپرست خانوار که در حال آموزش فنی و حرفه‌ای هستند، واگذار کند، در این راستا طرح ثبت یک تعاونی را در دست اجرا داریم که این تعاونی همه مجموعه هدف سازمان بهزیستی استان کرمان را زیرمجموعه قرار داده و سهام را به‌صورت رایگان به افراد زیر پوشش واگذار می‌کند و این در قالب زیر مجموعه شرکت تعاونی‌ها تحت عنوان گروه‌های همیار مجددا به ثبت می‌رسند و وام‌های تجهیزات، محل تولید و بازاریابی به افراد تحت حمایت داده می‌شود.
مدیر مرکز نگهداری معلولان زنگی‌آباد کرمان اظهار داشت: اگر کارخانه‌داران و صنعت‌گران قصد دارند، کالاهای کوچک‌تر تولیدکنند با هماهنگی در صورت توان افراد تحت حمایت بهزیستی، کالا تولید و به آنها تحویل می‌شود و درآمد این طرح به افراد تحت حمایت سازمان واگذار می‌شود.
وی افزود: مسئولان مربوطه درباره جذب حامی برای کودکان مراکز سازمان بهزیستی بسیار ضعیف عمل می‌کنند در حالیکه تاریخچه سازمان بهزیستی به سال‌ها قبل از کمیته امداد بازگشت دارد.
فاطمی‌نیا گفت: یکی از بزرگ‌ترین مشکلات موسسه ما عدم توانایی همکاران در برآورده کردن نیازهای عاطفی و معنوی کودکان تحت حمایت است، بهترین هدیه‌ای که خانم‌های جوامع قرآنی، صنفی، بسیج، ادارات و ... برای این بچه‌ها می‌توانند داشته باشند، دست محبت به سر کشیدن و در آغوش گرفتن آنها است.
وی از مراکز قرانی سراسر استان خواست در این رابطه همکاری کرده و برنامه‌ای تدوین کنند تا هفته‌ای یک بار یک نفر را به اینگونه مراکز اعزام کرده و از نزدیک با کودکان این مراکز دیدار کنند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٤ مهر ۱۳۸۸
اختصاص درصدی از مالیات تعاونی‌ها به اتاق تعاون‌

خبرگزاری فارس: رییس هیئت مدیره اتاق تعاون استان اصفهان گفت: درصدی از مالیات تعاونی‌ها به اتاق تعاون اختصاص داده شود تا این اداره توانمندی‌های خود را نمایان کند.

عباس حاج‌رسولی ها در جمع خبرنگاران گفت: تعاونی‌ها در سطح کشور به آن اندازه‌ای که باید و شاید پیشرفت نداشته‌اند و نیاز به تقویت دارند، همچنین مدیران باید در راستای پیشبرد اهداف این بخش قدم بردارند.
وی ادامه داد: فاصله بخش تعاونی با بخش خصوصی بسیار زیاد است و این تفاوت حتی در چیزهای بسیار کوچک مانند ساختمان اداره هم دیده می‌شود.
رئیس هیئت مدیره اتاق تعاون استان اصفهان اظهار داشت: باید از بخش تعاون حمایت‌های ویژه‌ای کرد تا بتوان به همان 25 درصد از اقتصاد که بر روی دوش بخش تعاون است، برسیم.
حاج‌رسولیها خاطرنشان کرد: همه بخش‌ها در مورد رسیدگی به امور تعاونی‌ها و حمایت از آنان کوتاهی کرده‌اند و باید تدابیر لازم برای رسیدگی به این بخش بیشتر فراهم شود.
رئیس هیئت مدیره اتاق تعاون استان اصفهان خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی و مدیران محلی باید توجه ویژه به این بخش داشته باشند و کمک کنند تا در راستای پیشبرد جامعه باشیم و در صورت کم‌توجهی ادارت و نهادها به این بخش رکود و تورم اقتصادی همچنان در جامعه وجود خواهد داشت.
وی بیان داشت: در بخش تعاون به طور معمول افراد حرف اول را می‌زنند اما در بخش خصوصی سرمایه حرف اول را می‌زند به همین دلیل مردم بیشتر جذب بخش تعاون می‌شوند.
حاج‌رسولیها تصریح کرد: با پیگیری‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسئولان استانی در چندماه گذشته شاهد سرمایه‌گذاری‌هایی در بخش تعاون بوده‌ایم که این نویددهنده روزهای خوب برای این بخش است.
رئیس هیئت مدیره اتاق تعاون استان اصفهان اظهار داشت: یکی از ابزارهایی که در آن می‌توان بحث مسکن را حل کرد، بحث تعاون است که بهترین مدل مردمی بودن نهاد‌ها خواهد بود.
وی با اشاره به سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران اضافه کرد: در صورتی که بخواهیم به 25 درصد از اقتصاد بخش تعاون برسیم باید به کمک دولت این بخش را بالا ببریم تا به اتحادیه‌های کشوری برسیم و از ذخیره ارزی برای این بخش وامی در نظر گرفته شود تا مشکل پولی این بخش حل شود.
رئیس هیئت مدیره اتاق تعاون استان اصفهان در مورد لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها افزود: در اجرای این طرح نیز تعاونی‌ها بسیار موفق‌تر از دیگر قسمت‌‌ها هستند و می‌توان گفت که در این بحث باید به بخش تعاون هم توجهی ویژه شود تا شاهد گسترش این طرح به بهترین نحو باشیم.
حاج‌رسولیها ادامه داد: درصدد ایجاد یک اتاق فکر در اتاق تعاون استان بودیم که به دلایل عمده این امر تاکنون محقق نشده است.
وی اظهار داشت: در صورتی که ارتباطی بین تعاونی‌های تولیدی و توزیعی برقرار شود، اقتصاد بیمار جامعه نیز به شکوفایی خواهد رسید.
رئیس هیئت مدیره اتاق تعاون استان اصفهان بیان داشت: بودجه در این بخش بسیار پایین است اما مردم از این بخش توقعی به مراتب بیشتر دارند.
حاج‌رسولیها در مورد مشکلات دیگر این بخش اظهار داشت: اتاق تعاون استان هم‌اکنون دارای ساختمانی مستقل برای این بخش نیست و باید پیگیری‌های لازم برای این امر محقق شود و ساختمانی مجزا به این اداره اختصاص داده شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٤ مهر ۱۳۸۸
نخستین مجمع منطقه‌ای وزارت تعاون در شهمیرزاد پایان یافت

خبرگزاری فارس: نخستین مجمع منطقه‌ای وزارت تعاون با هدف بررسی برنامه‌های راهبردی این وزارتخانه در شهمیرزاد برگزار شد.

در این مجمع دو روزه ، مدیران کل وزارت تعاون به همراه مدیران کل تعاون استان‌های تهران، خراسان شمالی، سمنان، قم، گلستان و مازندران روند اجرای طرح‌های ملی و برنامه‌های راهبردی وزارت تعاون و چگونگی ارتقای کمی و کیفی اهداف تعاون را بررسی کردند.
در این مجمع همچنین طرح‌های مسکن مهر، طرح جامع نظارت بر تعاونی، نظارت و توسعه تعاونی‌ها و پژوهش و برنامه‌ریزی بررسی شد.
سیدعلی علوی، قائم مقام وزیر تعاون در امور استان‌ها در این نشست نظارت بر فعالیت تعاونی‌ها و بررسی علل غیرفعال بودن برخی آنها را اولویت اصلی وزارت تعاون دانست و گفت: 30 هزارتعاونی غیرفعال در کشور وجود دارد.
مدیر‌کل تعاون استان سمنان نیز در این مراسم با تاکید بر لزوم فرهنگ‌سازی برای توسعه تعاون افزود: در استان سمنان، 2 هزار و 500 تعاونی وجود دارد و 128 هزار نفر در آنها عضویت دارند.
رضاعلی جوادزاه تصریح کرد: در این تعاونی‌ها، 32 هزار شغل ایجاد شده و 182 تعاونی مسکن نیز با 36 هزار نفر عضو در این استان فعال هستند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٤ مهر ۱۳۸۸
 بیش از 4 هزار تعاونی در لرستان فعالیت دارند

خبرگزاری فارس: مدیرکل تعاون استان لرستان گفت: بیش از 4 هزار تعاونی در لرستان مشغول به فعالیت هستند.

عبدالمجید بامری اظهار داشت: تا‌کنون 4 هزار و 132 تعاونی با عضویت 969 هزار و 709 نفر و سرمایه‌گذاری 32 میلیارد و 48 میلیون تومان در لرستان مشغول به فعالیت هستند.
وی افزود: از این تعداد تا‌کنون 686 تعاونی بانوان در لرستان مشغول فعالیت هستند.
مدیرکل تعاون استان لرستان گفت: 38 هزار و 108 نفر با سرمایه‌گذاری دو میلیارد و 275 میلیون تومان عضو تعاونی‌های بانوان در لرستان مشغول فعالیت هستند.
وی با بیان اینکه بیش از 60 درصد از تعاونی‌های لرستان در دولت نهم تشکیل شدند، گفت: اگر بخواهیم روزی شاهد ایجاد عدالت اجتماعی در جامعه باشیم باید به بخش تعاون توجه ویژه‌ای کرد.
بامری تعاونی‌ها را منشا خیر و برکت خواند و افزود: بخش تعاون به دلیل اینکه هم برکت مادی دارد هم معنوی باید مورد توجه بیشتر مردم قرار گیرد.
وی گفت: با توسعه بخش تعاون می‌توان بخش زیادی از افراد جویای کار را در امور مختلف جذب کرد.
بامری تعاون را یک اصل مهم در اسلام دانست و گفت: یکی از مهم‌ترین راه اشتغالزایی استفاده از تعاونی‌ها است.
مدیرکل تعاون استان لرستان ادامه داد: تنها راه مهار بیکاری ایجاد گسترش تعاونی‌ها است، زیرا گسترش تعاونی‌ها در توسعه و پیشرفت اقتصاد کشور موثر هستند.
بامری در ادامه به مسکن مهر در لرستان اشاره کرد و گفت: 130هزار نفر در طرح مسکن مهر لرستان ثبت نام کردند که از این تعداد حدود 40هزار نفر واجد شرایط هستند.
وی توپوگرافی استان و عدم ارائه مناسب تسهیلات بانکی را از دلایل کندی روند طرح مسکن مهر در استان برشمرد و تصریح کرد: تعاونی‌های استان باید بیش از این فعال شوند تا ارائه تسهیلات بیشتر و راحت‌تر محقق شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٤ مهر ۱۳۸۸
1000 واحد مسکونی در خوسف در حال ساخت است

خبرگزاری فارس: مدیرکل تعاون خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر حدود یک هزار واحد توسط چهار تعاونی در خوسف بیرجند در دست احداث است.

حسین خوشایند در بازدید از تعاونی‌های مسکن شهر خوسف هدف از این بازدید را بررسی میزان پیشرفت کار تعاونی‌های مسکن این شهر اعلام کرد.
وی ادامه داد: در شهر خوسف تعاونی مسکن معدن قلعه‌زری پیشرفت مطلوبی دارد و سایر تعاونی‌ها باید تلاش کنند تا قبل از فرا رسیدن فصل سرما عملیات فونداسیون را اجرا کنند.
مدیر‌کل تعاون خراسان جنوبی گفت: تعاونی مسکن معدن قلعه‌زری توانسته اسکلت تمام واحدها را اجرا کند و با توجه به پیشرفت فیزیکی 35 درصدی تسهیلات ساخت از بانک تجارت اخذ کند و بر اساس برنامه زمانبندی تا پایان شهریور 89 واحدها تحویل اعضا می‌شود.
خوشایند افزود: همچنین در تعاونی دو مسکن مهر شهر خوسف عملیات فونداسیون در حال اجرا است و این تعاونی هم وام آماده‌سازی از محل اعتبارات بانک صادرات اخذ کرده است.
وی تصریح کرد: تقریبا معادل جمعیت فعلی شهر خوسف توسط تعاونی‌ها ساخت و ساز انجام می‌شود که این امر علاوه بر اشتغالزایی زمینه تامین مسکن جمعیت زیادی را در شهر خوسف فراهم ساخته است و تا دو سال آیند شهر خوسف متحول می‌شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٤ مهر ۱۳۸۸
ماهانه 10 تا 15 تعاونی در آمل تشکیل می‌شود

خبرگزاری فارس: رییس اداره تعاون آمل گفت: هم اکنون به طور میانگین ماهانه 10 تا 15 شرکت تعاونی تولیدی و خدماتی در شهرستان آمل تشکیل می‌شود.

خلیل ایزدپناه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 5/3 برابر افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه تاکنون یک هزار و 80 تعاونی در شهرستان آمل تشکیل و راه‌اندازی شده است، تصریح کرد: از این تعداد حدود 60 درصد این تعاونی‌ها فعال است.
ایزدپناه اضافه کرد: این واحدها به طور مستقیم برای بیش از 12 هزار نفر شغل ایجاد کردند.
رئیس اداره تعاون آمل علت رکود و عدم فعالیت بیش از 40 درصد تعاونی‌های تشکیل شده این شهرستان اظهار داشت: بیشتر این تعاونی‌ها به علت نداشتن انگیزه تعاون در میان اعضا، مشکل فروش محصول در بازار و عدم دریافت وام برای آغاز فعالیت و همچنین نگاه سودجویانه به ایجاد تعاونی‌ها با رکود مواجه هستند.
ایزدپناه با بیان اینکه فعال‌سازی تعاونی‌های غیرفعال و حمایت از آنان یکی از برنامه‌های مهم مدیریت جدید در اداره تعاون شهرستان آمل است، خاطرنشان کرد: با هماهنگی‌های انجام شده با بانک‌ها، وام‌های مصوب شده برای آنان در اختیار تعاونی‌ها قرار خواهد گرفت.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٤ مهر ۱۳۸۸
تولیدکنندگان روش‌های نوین تولید را در قالب تعاونی پیاده کنند
خبرگزاری فارس: استاندار آذربایجان شرقی گفت: روش‌های سنتی در قواعد بازار جهان راه به جایی ندارند و تولیدکنندگان باید به فکر روش‌های نوین تولید در قالب تعاونی و هلدینگ باشند.

احمد علیرضابیگی در نشست مشترک با فعالان صنعت چرم و کفش کشور اظهار داشت: سابقه طولانی این صنعت در تبریز و تبدیل شدن آن به یک قطب صنعتی در کشور و منطقه برای همه یک فرصت است، اما به نظر می‌رسد برای ایجاد بازاری پر رونق زمان را از دست داده‌ایم.
وی عدم توجه به شیوه‌های نوین تجارت از سوی فعالان چرم و کفش استان را عامل عقب ماندن از قافله تجارت جهانی دانست و افزود: برای رسیدن به رونق در این بخش از صنعت استان باید مشکل تکنولوژی را حل کرد.
بیگی اضافه کرد: پیش از این ماشین‌آلات بر اساس عمر مفیدشان در واحدهای صنعتی به کار گرفته می‌شدند، اما اکنون با پیشرفت تکنولوژی این شاخص تغییر بنیادین کرده است.
استاندار آذربایجان شرقی در ادامه اظهار داشت: با توجه به تداوم صادرات محصولات چرم و کفش استان در شرایط بحرانی بازار، این امر حاکی از توان رقابتی محصولات تولیدی در بازارهای جهانی است.
بیگی در ادامه ایجاد زمینه برای سرمایه‌گذاری خارجی و مشترک با کشورهای دیگر را راهی برای برون رفت از وضع رو به رکود این صنعت دانست.
وی از مسوولان حاضر در جلسه خواست تا امکان توانمندسازی شهرک چرم سازان را فراهم کنند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٤ مهر ۱۳۸۸
تعاون از حاشیه وارد متن اقتصاد شده است‌

خبرگزاری فارس: مدیر کل تعاون هرمزگان گفت: امروز موضوع تعاون به عنوان یکی از موضوع‌های مهم جامعه در عرصه اقتصادی مطرح شده و از حاشیه وارد متن اقتصاد شده است.

مهدی عسکری‌زاده در همایش توانمندسازی تعاونی‌ها از طریق اتحادیه‌ها با بیان مطلب فوق گفت: در چند سال اخیر محور همه تصمیمات استراتژیک بر محور تعاون بوده است.
وی با اشاره به اینکه رویکرد اعتبارات باید از نظام پولی به سمت نظام سرمایه‌گذاری حرکت کند، افزود: نظام پولی و بانکی کشور باید از صنایع بزرگ به سمت صنایع کوچک جهت‌گیری کند.
مدیر کل تعاون هرمزگان ادامه داد: منظور از اقتصاد تعاونی تاکید بر درون‌زایی مردم در عرصه کسب و کار است نه برون زایی، به این معنی که تعاونی‌ها باید در راستای مشارکت هر چه بیشتر مردم در اقتصاد تلاش کنند و مشارکت‌های مردمی را به صورت منظم و سلسله‌وار در اقتصاد هدایت کنند
عسکری‌زاده با بیان اینکه تاکنون حساب‌های بخش تعاون از حساب‌های ملی جدا نشده است، خاطر نشان ساخت: تا زمانی که حسابی‌های ملی تفکیک نشده باشد ما نمی‌توانیم سهم واقعی بخش تعاون را در اقتصاد مشخص کنیم که بدانیم تعاونی‌ها به چه میزان تسهیلات گرفته‌اند و سهم آنها در سرمایه‌گذاری‌ها و ارزش افزوده چقدر است.
وی با اشاره به اینکه مسائل تقنینی مجلس در راستای حمایت از بخش تعاون تدوین شده است، افزود: در جریان بحران مالی جهانی یکی از نسخه‌های اصلی توسعه، تعاونی‌ها اعلام شده است.
مدیر کل تعاون هرمزگان با بیان اینکه خانواده تعاون هنوز از تمام ظرفیت‌های خود بهره نبرده است، اظهار امیدواری کرد که در سال‌های آینده شاهد جهش تعاون در اقتصاد باشیم.
عسکری‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تا پایان سال 93 و برنامه پنجم توسعه باید سرمایه‌گذاری در بخش تعاون به 295 تا 300 میلیارد دلار برسد، بیان کرد: بخش تعاون باید در پرتو اصل 44 در تامین عدالت اجتماعی حضور خود را نشان دهد.
مدیر کل تعاون هرمزگان همچنین در پایان به بند یک اساسنامه بانک توسعه تعاون در زمینه به کارگیری امکانات بانکی برای ارتقا توانمندی‌های بخش تعاون اشاره کرد و یادآور: دستگاه‌های مرتبط در راستای رسیدن به اهداف عالی وفاق و روح تعاون در فعالیت‌های اقتصادی و بهره‌گیری از مشارکت‌های اجتماعی باید به توسعه روابط درون‌بخشی و فرابخشی خود بپردازند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٤ مهر ۱۳۸۸
36 واحد مسکونی ویژه نابینایان در استان مرکزی ساخته می‌شود

خبرگزاری فارس: مدیرعامل شرکت تعاونی مسکن مهر نابینایان استان مرکزی از احداث 36 واحد مسکونی ویژه نابینایان استان مرکزی در قالب طرح مسکن مهر در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

محمدرضا رضایی اظهار داشت: تعاونی مسکن مهر نابینایان با عضویت 54 نفر تشکیل و هم اکنون در شرف گرفتن پروانه ساخت 36 واحد مسکونی برای 36 نفر از اعضا است.
وی تصریح کرد: این منازل در واحدهای 75 متری احداث می‌شوند.
مدیرعامل شرکت تعاونی مسکن مهر نابینایان استان مرکزی با بیان اینکه با وجود اختصاص ردیف اعتباری خاص در سازمان بهزیستی برای حمایت از مسکن نابینایان، این سازمان تاکنون حمایتی از این شرکت تعاونی نداشته است، خاطرنشان کرد: میزان تسهیلات بلاعوض در این ردیف اعتباری به ازای هر نفر 70 میلیون ریال است، اما متاسفانه این شرکت تاکنون ریالی از این تسهیلات دریافت نکرده و این در حالی است که تمام 36 نفر تایید شده از سوی سازمان بهزیستی هستند.
رضایی در ادامه مشکل مسکن را یکی از مشکلات نابینایان عنوان و خاطرنشان کرد: با اجرای طرح مسکن مهر پیش‌بینی می‌شود بخشی از مشکلات نابینایان در زمینه تامین مسکن برطرف شود که این امر یکی از اقدامات موثر دولت نهم در راستای رفع مشکل مسکن محرومان است.
شماره حساب 5/1706 بانک توسعه تعاون شعبه دروازه تهران آماده دریافت کمک‌های مردمی برای ساخت مسکن مهر نابینایان است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٤ مهر ۱۳۸۸

تحقق سهم 25 درصدی بخش تعاونی از اقتصاد کشور، دست‌یافتنی است

مدیرکل تعاون آذربایجان شرقی گفت: تعاون یک فرآیند توانمندتر شدن است و هر کسی در هر سطحی از توانایی می‌تواند در قالب تعاونی توانمندتر شود.

به گزارش (ایسنا)، محمد مهدی اعلایی در بازدید از تعاونی چاپخانه داران آذربایجان شرقی افزود: تجمیع توان‌های مختلف در قالب تشکل‌های مردمی مانند تعاونی‌ها می‌تواند زمینه ساز کاهش تصدی گری دولت و اتکای مردم به توان خود باشد.

وی با بیان اینکه تشکیل خوشه‌های صادراتی زمینه توسعه اقتصادی در منطقه را فراهم می‌آورد، افزود: تلاشگران عرصه صادرات می‌توانند با تاسیس شرکت‌های تعاونی ضمن بهره‌مندی از معافیت‌های مالیاتی از تسهیلات ویژه این بخش بهره مند شوند.

وی در ادامه تحقق سهم 25 درصدی بخش تعاون از اقتصاد کشور را دست یافتنی خواند و اضافه کرد: با تحقق این امر که باید به واسطه طرح‌های میانبری محقق شود، زمینه توزیع منافع و ثروت کشور بین آحاد مردم فراهم می‌شود.

اعلایی در ادامه به توان بالای فعالان عرصه چاپ استان اشاره کرد و افزود: صنعت چاپ آذربایجان شرقی سابقه‌ای طولانی دارد و وجود تشکل‌هایی مانند تعاونی چاپخانه داران با این وسعت و فعالیت فرصتی مناسب برای انباشتن تجربه‌ها و بهره مندی از این مزیت‌هاست.

وی با تاکید بر تاسیس شرکت‌های تجمیعی در زمینه‌های مختلف تصریح کرد: شرکت تعاونی چاپخانه داران می‌تواند در راستای تاسیس شهرک چاپ نقش ممتازی ایفا کند تا تبریز به قطب چاپ منطقه تبدیل شود و از توان موجود در امر صادرات نیز بهره لازم را ببریم.

مدیرکل تعاون آذربایجان شرقی اضافه کرد: شرکت تعاونی سهامی عام در بخش چاپخانه داران نیز قابلیت تاسیس دارد.

به گزارش ایسنا، در ابتدای این جلسه زینال زاده، عضو هیات مدیره تعاونی چاپخانه داران آذربایجان شرقی گفت: در حال حاضر 130چاپخانه فعال استان عضو تعاونی چاپخانه داران استان هستند و با تعامل مناسب صاحبان صنایع چاپ استان عمر دستگاه های چاپ در حد قابل قبولی کاهش یافته است.

وی ادامه داد: تعاونی چاپخانه داران استان در حال حاضر یکی از تعاونی‌های چاپخانه داران ممتاز کشور است.

عضو هیات مدیره تعاونی چاپخانه داران اضافه کرد: به دنبال افزایش کارآیی دستگاه های چاپ استان، در حال حاضر نیازهای چاپی صنایع بزرگ کشور در آذربایجان شرقی پاسخ داده می‌شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - جمعه ٢٤ مهر ۱۳۸۸
مشکل تعاون‌گران در استفاده از تسهیلات بخش تعاونی

تعاونگر نمونه ورامینی گفت: علی‌رغم درخواستهای مکرر از وزارت تعاون و بانک توسعه تعاون تا کنون حمایتی را از سوی آنها شاهد نبوده‌ایم بر این اساس بسیار کنجکاویم بدانم بانک توسعه تعاون تسهیلات اعطایی را در کجا و چگونه هزینه می‌کند، چرا که ما به عنوان تعاونی برتر ورامین تا به حال تسهیلاتی دریافت نکرده‌ایم.

محمود شاهسون در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: تمام وعده وعید‌های داده شده از سوی بخش تعاون کشور در جهت حمایت از تعاونگران فقط در حد حرف خلاصه شده و به هیچ کدام از آنها عمل نشده است.
وی در خصوص آمار و ارقام اعلامی بانک توسعه تعاون مبنی بر اعطای بیش از 600 میلیارد ریال تسهیلات اعتباری به تعاونگران فعال در بخش‌ها و زیر بخش‌های مختلف اقتصادی، گفت:‌ علی‌رغم آنکه تعاونی‌‌های شیر پاستوریزه هبه، دامداری ورامین و وعده نو هر سه از تعاونی‌های بزرگ و فعال در سطح تهران و حتی کشور هستند، تا کنون حتی به اندازه ریالی مورد حمایت بانک توسعه تعاون قرار نگرفته‌اند.
وی تصریح کرد: امروز تعاونی‌ها با مشکلات زیادی اعم از عقد قراردادهای بازرگانی، اخذ تسهیلات لازم جهت ادامه فعالیت‌ها و تأمین خوراک مورد نیاز برای توسعه و وسعت بخشیدن و یا حتی اداره معمول تعاونی‌ها مواجه هستند.
وی خاطرنشان کرد: طی جلسات و دیدار‌های مختلف، قول‌ها و تفاهمات زیادی از سوی کارشناسان و مسئولان بخش تعاون به تعاونی‌ها و دست‌اندرکاران بخش تولیدی و توزیعی تعاون محور داده شده؛ اما تا کنون به هیچ یک از تدابیر و تأکیدات صورت گرفته بهاء داده نشده است.
مدیر عامل سه تعاونی شیر پاستوریزه هبه، دامداری ورامین و وعده نو، تأکید کرد: مسئولان بخش تعاون در رسانه‌ها و جراید با تأکید گسترده بر توانمندسازی تعاونگران به منظور ورود به بازارهای کشوری و منطقه‌ای توانستند مجوز بانک توسعه تعاون را دریافت و صندوق‌های پیشین را در قالب صندوق ضمانت برای حمایت از تعانگران سازمان دهند.
وی ادامه داد:‌ از سویی در جراید و رسانه‌ها همواره شاهد ارائه آمار و ارقام تسهیلات کلان اعطایی این بانک به تعاونگران هستیم،این در حالی است که تا کنون فعالان عرصه تعاون که ما با آنها در ارتباطیم حتی ریالی از این تسهیلات را دریافت نکرده و با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کنند.
وی تصریح کرد: بهتر است عوامل تصمیم‌گیری که ادعای اعطای تسهیلات به تعاونگران را دارند در حضور خبرنگاران و تعاونگران تعدادی از تعاونی‌هایی را که وام بیشتر از پنج تا 10 میلیون تومان دریافت کرده‌اند را نام برده و به شرایط اعطای تسهیلات نیز اشاره داشته باشند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢۱ مهر ۱۳۸۸

سهم بخش تعاونی از واگذاری‌ها در بودجه 89 به اجرا درمی‌آید

وزیر تعاون

بخش تعاونی برای اولین بار در بودجه 88 صاحب ردیف شده است و بدین ترتیب سهم بخش تعاون از کل واگذاری‌های اصل 44 قانون اساسی در قالب بودجه 89 به صورت برنامه‌ریزی شده به اجرا گذاشته می‌شود.

دکتر محمد عباسی در گفت‌وگو با (ایسنا) اظهار کرد: سهم بخش تعاونی از کل واگذاری‌های سال جاری 40 درصد است که این میزان برای اولین بار در بودجه‌ سال 88 در نظر گرفته شده است.

وزیر تعاون افزود: سهم بخش تعاونی در بودجه 87 تحت عنوان بودجه جمعی ـ خرجی پیش‌بینی شده بود که کل این بودجه فقط در تعاونی‌های سهامی عدالت مصرف شد.

به گفته او سهم این بخش برای اولین بار در قالب بودجه 88 پیش‌بینی شده است که وزارت تعاون منتظر تعیین سهم این بخش از بودجه از سوی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری و امضای موافقت‌نامه با این معاونت است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢۱ مهر ۱۳۸۸
پس گرفتن مسکن مهر از وزارت تعاون ساخت و ساز را سرعت می‌دهد!

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان مسکن و شهرسازی استان تهران گفت: متوقف شدن انجام طرح مسکن مهر از طریق وزارت تعاون ساخت و ساز در مسکن مهر را سرعت خواهد داد.

ابوالفضل مشکینی اظهار داشت: متوقف شدن انجام طرح مسکن مهر از طریق وزارت تعاون و محول شدن ساخت و ساز مسکن مهر به وزارت مسکن و شهرسازی در راستای سرعت بخشیدن به این طرح در کشور بوده است.
وی با بیان اینکه تشکیل گروه‌های 3 و 5 نفره در مسکن مهر نیازمند یک متولی است ادامه داد: ساماندهی بیش از یک میلیون نفر متقاضی مسکن مهر کار چندان ساده‌ای نبود که وزارت تعاون در این زمینه موفق عمل کرد و حال که زمین‌های واگذار شده در مرحله ساخت رسیده‌اند بهتر است یک مجموعه دیگر متولی کار نظارت و هماهنگی را انجام دهد.
نمایندگان ویژه رئیس جمهور در کارگروه مسکن در آخرین مصوبه خود، وزارت مسکن و شهرسازی را از این پس مسئول مستقیم پیگیری طرح مسکن مهر اعلام کردند و وزارت تعاون از زمان ابلاغیه شورای عالی مسکن در زمینه تشکیل تعاونی های مسکن جدید و همچنین پیگیری برنامه های این بخش مسئولیتی نخواهد داشت.
*صدور 26 هزار پروانه ساخت در تهران
مشکینی گفت: میزان واگذاری زمین در استان تهران 254 هزار زمین بوده است که تاکنون 26 هزار پروانه ساخت برای این استان صادر شده است .
وی با بیان اینکه استان تهران مشکلی از بابت زمین ندارد ادامه داد:در شهرهای پرند، هشتگرد، رباط کریم، شهریار، پاکدشت، دماوند زمین‌های مسکن مهر واگذار شده‌اند که عمدتا نیز وارد مرحله ساخت شده‌اند.

توضیح مدیر وب : امیدواریم به گفته ی شما رییس سازمان مسکن و شهرسازی تهران ، سرعت ساخت و ساز در مسکن مهر بالا رود ، اما من یکی نه چشمم آب می خورد و نه دلم گواهی می دهد که مسوولان و کارکنان مسکن و شهرسازی بتوانند از عهده ی این کار مهم برآیند . ایجاد گروه های 3 تا 5 نفره یک تصمیم نادرست بود و مطمین هستم که اگر این گروه ها پا هم بگیرند به مرحله ی ساخت و ساز نمی رسند . چرا که در توان و مدیریت این گروه ها نیست که بتوانند کار ساخت و ساز را پیش ببرند . در نهایت یا خود دولت شروع می کند به ساخت و ساز یا چند گروه را ادغام می کنند و می دهند به پیمانکاران یا دوباره می روند سراغ تعاونی ها !

وقتی که یک کار از ابتدا نسنجیده و برنامه ریزی نشده باشد تا به سرانجام برسد هزار تصمیم برایش می گیرند که یکی از دیگری بدتر است . خدا به خیر بگذراند .

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٠ مهر ۱۳۸۸
رییس روابط عمومی ها بانک توسعه تعاون برکنار شد
نایب رئیس هیات مدیره بانک توسعه تعاون گفت: روابط عمومی ها به دلیل امکان بالا بردن جلوه های سازمانی و مدیریت ارتباطات با مشتریان، قلب تپنده بانک ها محسوب می شوند.
"رضا ابراهیمی " روز دوشنبه در مراسم تودیع و معارفه مدیر روابط عمومی بانک توسعه تعاون افزود:‌ اطلاع رسانی صحیح روابط عمومی ها در بانک ها ضامن رشد و تعالی سازمانی آن ها خواهد شد.
وی بااشاره به اینکه بروز هرگونه ضعف در حوزه روابط عمومی موجب در جا زدن بانک در عرصه رقابتی خواهد شد، افزود: در بسیاری از نگرش های علمی در حوزه سرمایه گذاری اعتقاد بر این است که پیش از حصول به هرگونه توفیق در امر سرمایه گذاری بهتر است با اختصاص بودجه مناسب به اطلاع رسانی، تبلیغات و شناخت سلایق و خواسته های مشتریان پرداخت.
وی گفت: روابط عمومی ها ضمن شناسایی بازارهای هدف، دستیابی به نتایج مطلوب را تضمین می کنند تا از این طریق قدرت اعتباری و خدمات رسانی بانک را افزایش داده و مشتریان را به استفاده از خدمات تخصصی بانک تشویق و ترغیب کنند.
وی همچنین بر تداوم برنامه ها و توسعه و تقویت حوزه های تخصصی روابط عمومی بانک توسعه تعاون با رویکرد مشتری مداری تاکید کرد.
در این مراسم نائب رئیس هیات مدیره بانک توسعه تعاون ضمن تقدیر از زحمات "سعید معادی" مدیر سابق روابط عمومی صندوق تعاون کشور و بانک توسعه تعاون، رویکرد علمی و تخصصی را از افتخارات ستودنی وی عنوان کرد.
در این مراسم "هادی کمرئی "به عنوان سرپرست روابط عمومی بانک توسعه تعاون معرفی شد.
توضیح کوتاه مدیر وب : روابط عمومی ، نقش بسیار موثری در مردمی شدن و ارتقای عملکرد هر دستگاه دولتی و خصوصی بازی می کند . بنابر این ، مدیر یا مسوول یک روابط عمومی باید متخصص ، توانا ، متعهد و  مردمی و هم چون درخت پر ثمر ، افتاده باشد که متاسفانه مدیر سابق روابط عمومی صندوق تعاون سابق کشور و بانک توسعه تعاون امروز ، از این مزیت ها بی بهره بود و فقط دنبال اسم و رسم بود و پرستیژ ! 
از نائب رئیس هیات مدیره بانک توسعه تعاون سوال می کنم : جناب معادی ، چه علم و تخصصی در امور روابط عمومی داشت ؟! مدیر روابط عمومی که نتواند یک خبر تنظیم کند . مدیری که نتواند یک یادداشت و مقاله ی بدون غلط و بدون نیاز به ویراستاری بنویسد ، از کدام تخصص بهره مند است ؟!! شاید تخصص و علمش در سراب پرستیز و غرورش جاری بود که حتا (حتی) به سایه اش نیز حسودیش می شد ! به هر روی ، امیدوارم سرپرست جدید روابط عمومی بانک توسعه تعاون ، مثل مدیر سابق ، از اتوبان روبط عمومی ، فقط برای تاخت و تاز خود استفاده نکند . همین .
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٠ مهر ۱۳۸۸
300 هزار تعاونی مسکن مهر در کشور پروانه ساخت دریافت کردند
 
سید علی علوی
سمنان - خبرگزاری مهر: قائم مقام وزیر تعاون در امور استانها گفت: بیش از 300 هزار تعاونی مسکن مهر در کشور پروانه ساخت گرفتند و از این پس بقیه تعاونی‌ها باید از طریق مسکن و شهرسازی در این زمینه اقدام کنند.

سیدعلی علوی در جمع خبرنگاران در شهمیرزاد گفت: 500 هزار واحد مسکونی تاکنون کار آماده سازی آنها انجام شده و به مرحله قرارداد ساخت رسیده اند.

وی با بیان اینکه نزدیک چهار میلیون نفر متقاضی مسکن مهر در کشور ثبت نام کرده اند، گفت: از این تعداد پس از بررسی های لازم یک میلیون و 400 هزار متقاضی واجد شرایط شناخته شده اند.

به گفته وی، زمین برای یک میلیون و 350 هزار نفر متقاضی در کشور توسط مسکن و شهرسازی تامین شده است که کسانی که متقاضی ساخت هستند می توانند با تشکیل گروه های دو تا پنج نفره اقدام به ساخت مسکن کنند.

قائم مقام وزیر تعاون در امور استانها با تاکید بر اینکه ثبت نام از متقاضیان مسکن مهر ادامه دارد، گفت: این طرح به صورت قانون در‌آمده و افرادی که دارای شرایط لازم برای ثبت نام می شوند می توانند از طریق سایت مربوطه در این طرح ثبت نام کنند.

وی درباره بخشنامه جدید دولت در گروهی کردن افرادی که قصد دارند زمین مسکن مهر را تحویل بگیرند، گفت: در این بخشنامه ابلاغ شده که دیگر تعاونی مسکن مهر تشکیل ندهند مگر اینکه ستاد مسکن استانها تصویب کند.

به گفته وی، از این پس تعاونی‌هایی که پروانه ساخت گرفته‌اند، در حد تعاونی می‌توانند باقی بمانند و بقیه افراد که می‌خواهند به‌صورت تعاونی کار کنند حتما باید به شورای تامین مسکن استان درخواست ارائه دهند.

علوی تصریح کرد: آنهایی که موفق به دریافت پروانه ساخت مسکن مهر نشدند باید از طریق مسکن و شهرسازی اقدام کنند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٠ مهر ۱۳۸۸
اصلاح الگوی مصرف تکلیف ملی است
مدیر کل دفتر ترویج و آموزش وزارت تعاون گفت: اصلاح الگوی مصرف به عنوان یک وظیفه و تکلیف ملی و شرعی، دارای ابعاد مختلف بوده و شامل صرفه جویی و مصرف بهینه و به موقع منابع است.
"داود ثمری " در گفت و گو با ایرنا، افزود: برای رسیدن به اهداف اصلاح الگوی مصرف در کشور، جامعه نیازمند فعالیت و همکاری جمعی و مشارکت همگانی در کلیه عرصه ها است.
وی گفت: نامگذاری سال 1388 به عنوان سال اصلاح الگوی مصرف از سوی رهبر معظم انقلاب تاکیدی بر عزم ملی مردم ایران برای تحقق اهداف متعالی خود است.
ثمری باتاکید براینکه نقش و وظیفه بخش تعاون، تعاونی ها و مشارکت همه گروهها در زمینه اصلاح الگوی مصرف در بخش های مختلف کشور به خوبی واضح و آشکار است، گفت: با توجه به ابلاغ سیاست های اصل 44 قانون اساسی، اهمیت فعالیت های مشارکتی در نیل به توسعه همه جانبه کشور و توجه بیشتر به اجرای اصلاح الگوی مصرف در سطوح مختلف کشور بیش از پیش نمایان می شود.
وی افزود: اهمیت تعاونیها در جامعه به این دلیل است که آن ها سازمان ها و نهادهای مردمی هستند که در عین برخورداری از خصوصیات و مشخصات یک واحد اقتصادی و تجاری، دارای ارزش های مکتبی و اجتماعی هم می باشند.
وی گفت: از تلاش های دسته جمعی و گروهی اعضای تشکیل دهنده تعاونی ها می توان برای رسیدن به اهداف مشترک، پیشرفت و توسعه کشور استفاده کرد.
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٠ مهر ۱۳۸۸
سالانه 10 هزار تعاونی در کشور ایجاد می شود
سمنان - خبرگزاری مهر: قائم مقام وزیر تعاون در امور استانها از ایجاد و راه اندازی سالانه بیش از 10 هزار تعاونی در کشور خبر داد.

سیدعلی علوی در اولین مجمع منطقه ای وزارت تعاون در شهمیرزاد گفت: 48 درصد تعاونی های کشور را تعاونی های تولید تشکیل می دهند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 30 هزار تعاونی در کشور در حال ایجاد است، گفت: از این تعداد بیش از 10 هزار تعاونی آن اجرا و به بهره برداری می رسند.

علوی با بیان اینکه در تعاونی های کشور 25 میلیون نفر عضویت دارند، تصریح کرد: 100 هزار تعاونی در کشور از کل تعاونی ها فعال هستند.

قائم مقام وزیر تعاون در امور استانها تصریح کرد: 14.5 درصد از تعاونی های کشور ویژه بانوان است و در این تعاونی ها بیش از 50 درصد اعضای آنها را بانوان تشکیل می دهند.

وی به اجرای طرح جامع نظارت بر تعاونی‌ها اشاره کرد و گفت: 160 هزار تعاونی در کشور ثبت شده هستند که 100 هزار تعاونی فعالیت دارند و بر نحوه فعالیت آنها باید نظارت انجام شود.

قائم مقام وزیر تعاون در امور استانها‌ درباره طرح جامع نظارت خاطرنشان کرد: تمام تعاونی‌ها در این طرح ثبت شدند و به‌صورت آنلاین می‌توانند گزارش عملکرد دهند.

علوی افزود: اگر گزارش جامع در طرح ثبت نشود، سیستم خبر می‌دهد و پیگیری انجام شده و سپس برای تعاونی‌ها ارسال می‌شود.

مدیرکل تعاون استان سمنان نیز در این نشست گفت: در استان سمنان دو هزار و 500 تعاونی وجود دارد که 128 هزار نفر در آنها عضویت دارند.

رضا علی جوادزاده با اشاره به ایجاد 32 هزار شغل توسط بخش تعاون در استان سمنان تصریح کرد: 182 تعاونی مسکن با 36 هزار نفر عضو در این استان فعال است.

در این مجمع دو روزه مدیران کل وزارت تعاون به همراه مدیران کل استانهای تهران، خراسان شمالی، سمنان، قم، گلستان و مازندران به بررسی وضعیت پروژه های ملی و برنامه های راهبردی وزارت تعاون در ارتقای کمی و کیفی اهداف بخش تعاون می پردازند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٠ مهر ۱۳۸۸
زمینه همکاری مدیران با توسعه تعاونی ها فراهم شد
محمود حیدری
مدیرکل تعاون استان تهران فراهم شدن شرایط جلب همکاری مدیران بخشهای مختلف اقتصادی را زمینه ساز توسعه بخش تعاونی اعلام کرد.

محمود حیدری در گفتگو با مهر گفت: برای اجرایی شدن سیاستهای اصل 44 و افزایش سهم بخش تعاونی در اقتصاد ملی، لازم است تا ضمن بسترسازی مسئولان را در بخشهای مختلف با اهداف بخش تعاونی مطلع کنیم.

مدیرکل تعاون استان تهران اظهار داشت: هر چقدر بتوانیم مدیران را در بخش های مختلف با ظرفیتها و اهداف توسعه ای بخش تعاون آشنا کنیم و از سویی نیز کارکردها و عملکرد بخش تعاون نیز بیان شود، زمینه های همکاری سایر بخش ها با تعاونی ها فراهم می شود.

حیدری تصریح کرد: اخیرا 57 طرح تعاونی با عضویت 3 هزار و 700 نفر در گرایشهای مختلف تعاونی از جمله کشاورزی، خدمات و مسکن در استان تهران به بهره برداری رسیده است.

وی ظرفیت اشتغالزایی طرحهای یاد شده را 2 هزار نفر اعلام و بیان داشت: برای 57 طرح یاد شده 640 میلیارد ریال هزینه و سرمایه گذاری شده است.

این مقام مسئول در بخش تعاونی افزود: بخشی از سرمایه گذاری انجام شده معادل 80 میلیارد ریال از کل 640 میلیارد ریال، از محل تسهیلات طرحهای زودبازده اختصاص یافته است که البته بخشی دیگر نیز از منابع داخلی صندوق تعاون سابق و همچنین کمکهای فنی و اعتباری پرداخت شده است.

حیدری همچنین به راه اندازی ادارات جدید شهرستانهای نظرآباد و فیروزکوه اشاره کرد و گفت: با صرف اعتباری بالغ بر 13 میلیارد ریال از سفر دور اول هیئت دولت به استان تهران، این دو اداره جدید تعاون راه اندازی و آغاز به کار کرده است. 

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٠ مهر ۱۳۸۸
اختصاص ٣٠ درصد از واگذاری ها به بانک توسعه تعاون  

خبرگزاری فارس: مدیر عامل بانک توسعه تعاون گفت‌: 30 درصد از واگذاریها در حمایت از تعاونگران فعال در بخش ها و زیر بخش های مختلف اقتصادی به بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون اختصاص یافت .

ماشاء‌ا... عظیمی رئیس در مراسم گشایش امور بین‌الملل و فعالیت‌های ارزی بانک توسعه تعاون، اظهار داشت: با تخصیص اعتبار 30 درصدی از واگذاری‌ها به بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری بخش تعاون به طور حتم گشایش نوینی در توسعه و تقویت تشکل‌های تعاونی فراهم خواهد شد.
وی ادامه داد: بانک توسعه تعاون با برخورداری از کفایت سرمایه 50 درصدی، پشتوانه بی بدیلی در حمایت از متقاضیان بخش تعاون و تزریق به هنگام منابع اعتباری و ارزی به فعالیت اقتصادی تعاونگران در سراسر کشور تلقی می‌شود .
وی افزود : با برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده و انجام مکان سنجی‌های لازم، سیاست توسعه شعب در دستور کار بانک توسعه تعاون قرار گرفت که با تقویت روز افزون نیروی انسانی متخصص به حتم بر قابلیت‌ها و توانایی‌هایی بانک افزوده خواهد شد.
عظیمی در ادامه با اشاره به اهمیت فوق‌العاده حوزه بین‌الملل و فعالیت‌های ارزی در این خصوص، گفت : اتحادیه‌ها و تعاونی‌های بزرگی که در کشور تا پیش از این مشتری بانک‌های خارجی بوده‌اند، هم اینک به دلیل بروز بحران‌های مالی در آن کشورها نگاه خود را به بانک‌های داخلی معطوف کرده‌اند.
مدیر عامل بانک توسعه تعاون تأکید کرد: از آنجا که بسیاری از مشتریان دارای خط اعتباری و ارزی می باشند در این ارتباط بانک توسعه تعاون با اتکاء به قابلیت‌ها و توان مالی خود قادر است فعالیت‌های آنها را تحت حمایت قرار داده و پاسخگوی نیازهای آنها در حوزه‌های مختلف اعتباری و ارزی باشد .
بر اساس این گزارش، جلسه افتتاحیه فوق با حضور اعضای هیات مدیره و سرپرستان امور حقوقی، اعتباری، بازرسی، منابع انسانی، سرمایه گذاری، بین‌الملل و ارز‌، مالی‌، شعب‌، طرح و برنامه‌، بازاریابی و تجهیز منابع و روابط عمومی بانک توسعه تعاون برگزار شد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٠ مهر ۱۳۸۸
کمبود مهارتهای فارغ التحصیلان موجب شکاف میان تولیدکنندگان و متخصصان شده است
مدیر عامل اتحادیه شرکتهای تعاونی خدمات فنی و مهندسی علوم دامی استان تهران گفت: کمبود مهارتهای لازم و توانمندیهای حرفه ای فارغ التحصیلان دانشگاهی پیامدهایی همچون عدم تخصص گرایی و ایجاد شکاف ارتباطی میان تولیدکنندگان و متخصصان را به دنبال داشته است.
"علیرضا یدبخشی" در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: با وجود هزینه های بسیار زیاد تحصیل و سرمایه گذاریهای صورت گرفته در راستای ارتقای سطح دانش فنی فارغ التحصیلان، این افراد به دلیل عدم کسب مهارت های لازم جذب بازار کار نمی شوند.
وی تاکید کرد، متاسفانه بدلیل کمبود مهارتهای لازم و توانمندیهای حرفه ای و نیز عدم آشنایی فارغ التحصیلان با بازار کار، روز به روز بر شمار دانش آموختگان فاقد شغل و حرفه مناسب افزوده می شود.
یدبخشی گفت: پدید آمدن چالشهایی همچون بیکاری، دلزدگی از تخصص گرایی و نیز گرایش به مشاغل دیگری خارج از حیطه مهارتی و تخصصی هر فرد بخشی از پیامدهای گریبان گیر فارغ التحصیلان است.
وی اجرای طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی را فرصتی جهت کسب مهارتهای لازم، آشنایی هر چه بیشتر با بازارکار، ارتقای سطح علمی واحدهای تولیدی و نیز فرهنگسازی مناسب در بکارگیری از نیروهای متخصص عنوان کرد.
یدبخشی گفت: این اتحادیه سال 1388 از سوی وزارت تعاون به عنوان یک نهاد صنفی - تخصصی و مجری طرح کارورزی انتخاب شد و تاکنون توانسته با آموزش های لازم بیش از 150 نفر از فارغ التحصیلان رشته کشاورزی و دامپروری در گرایشهای مختلف را از طریق شرکتهای تعاونی خدمات فنی و مهندسی جذب کند.
وی با اشاره به پیامدهای مثبت حاصل از اجرای طرح کارورزی در راستای ایجاد تعادل در بازار کار افزود: با توجه به گذشت بیش از سه ماه از اجرای طرح و نیز جایگاه والای بخش تعاونی در توسعه صنعت دامپروری و کشاورزی، انتظار می رود مقدمات گسترش تخصص گرایی در واحدهای تولیدی به منظور ارتقای سطح کیفی محصولات و همچنین ایجاد زمینه های اشتغالزایی پایدار برای فارغ التحصیلان فراهم شود.
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٠ مهر ۱۳۸۸
تعاونی‌های صید ماهی دریای خزر دو منظوره می‌شوند‌

خبرگزاری فارس: رئیس شیلات ایران گفت: برای درآمدزایی بیشتر صیادان، شرکت‌های تعاونی پره در دریای خزر دو منظوره می‌شوند.

علی‌نقی سرپناه در مراسم آغاز صید ماهیان استخوانی پره‌های صیادی در دریای خزر در شرکت تعاونی صیادی گل‌سفید چابکسر اظهار داشت: با هماهنگی‌های به عمل آمده با سازمان گردشگری، پره‌های صیادی در زمینه گردشگری نیز فعالیت می‌کنند.
وی همچنین از تحویل رایگان بچه ماهی به صیادانی که امکان پرورش آن را دارند خبر داد و اظهار داشت: مشکل بیمه ماهیگیران حل شدنی است و شیلات با همکاری استانداری پیگیر این موضوع است.
سرپناه با اشاره به نظارت فعالیت‌های پره‌های صیادی تصریح کرد: 100 نفر از کارشناسان شیلاتی به عنوان ناظران شرکت‌های صیادی پره در گیلان این امر را بر عهده دارند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی از احداث پروژه مرکز تحقیقات بخش خصوصی در چابکسر خبر داد و گفت: در راستای اصل 44 قانون اساسی 345 نفر از فارغ‌التحصیلان شیلات گیلان در این طرح تحقیقاتی فعالیت می‌کنند که با این عمل نخبگان وارد عرصه تحقیقات شیلاتی می‌شوند.
استاندار گیلان نیز در این مراسم اظهار داشت: استان دارای استعدادهای ویژه‌ای است که با تلاش مسئولان می‌توان گیلان را به قطب ماهیگیری و گردشگری در کشور تبدیل کرد.
روح‌الله قهرمانی چابک با بیان اینکه به روحیه و مشکلات مردم منطقه آشنایی کامل داریم، افزود: مسئولان باید تمام تلاش خود را برای شکوفایی استعدادهای گیلان انجام دهند.
وی گیلان را بهترین محل برای پرورش انواع ماهی و آبزیان دریایی دانست و تصریح کرد: پرورش ماهیان خاویاری دارای ارزش ویژه‌ای است.
قهرمانی چابک از طرح ساماندهای توسعه ماهیان خاویاری خبر داد و خاطرنشان کرد: این طرح در کمیسیون توسعه مجلس به تصویب رسید ضمن اینکه هیئت دولت در سفر به گیلان آن را مورد تاکید قرار دادند.
استاندار گیلان تاکید کرد: برای پرورش ماهی باید مزارع و استخرهای مناسب در استان مهیا شود که علاوه بر کمک به توسعه ماهیان خاویاری، سود قابل توجه‌ای نیز برای کشاورزان به همراه دارد.
وی همچنین تولید ماهیان گرمابی و سردابی در گیلان را امکانپذیر دانست و افزود: مردم به راحتی می‌توانند در کنار تولید برنج به پرورش ماهی بپردازند و از تمام ظرفیت‌های مزارع خود بهره ببرند.
قهرمانی چابک پرورش ماهی در قفس در دریا را از دیگر موارد اعلام کرد و اظهار داشت: دریا یک منبع تمام نشدنی است که می‌تواند در خدمت مردم گیلان قرار گیرد.
استاندار گیلان با اشاره با احداث بزرگ‌ترین بازار ماهی استان در رشت گفت: برای استفاده از ضایعات ماهی تکنولوژی جدید وارد این عرصه می‌شود.
وی چابکسر را از مناطق نمونه گردشگری گیلان خواند و تصریح کرد: در صدد هستیم با کمک سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، منطقه چابکسر را به عنوان قطب گردشگری خزر قرار دهیم و با احداث هتل دریایی گردشگران داخلی و خارجی را به این منطقه جذب کنیم.
به گفته قهرمانی چابک این طرح‌ها جزو مصوبات سفرهای استانی هیئت دولت بوده که همگی لازم‌الاجرا هستند.
استاندار گیلان با اشاره به وجود 75 پره ماهیگیری در استان اظهار داشت: تعداد ماهیگیران در گیلان قابل توجه است که برای صید ماهی دچار مشکل هستند.
وی از طرح ساماندهی شرکت‌های تعاونی پره در گیلان خبر داد و گفت: شرکت‌های تعاونی صیادی استان به 40 پره کاهش می‌یابند تا صید ماهی مناسب شده و صیادان در وضعیت مناسبی قرار گیرند ضمن اینکه برای دیگر صیادان اشتغال سودآور مانند دو منظوره کردن پره‌ها را در نظر گرفته‌ایم.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٠ مهر ۱۳۸۸
کاهش آبزیان موجب نگرانی صیادان دیری شده است

خبرگزاری فارس: مدیرعامل تعاونی صیادان بندر دیر گفت: کاهش آبزیان دریایی موجب نگرانی صیادان دیری شده است.

عیسی فولادی در جمع صیادان بندر دیر اظهار داشت: اکنون ذخائر آبزیان در آب‌های خلیج فارس به ‌شدت در حال کاهش است و نگرانی جامعه صیادی در این زمینه به حق است و باید فکری اساسی برای این قشر کرد.
وی افزود: اگر چه شیلات کشور با خریداری تعدادی از کشتی‌های صید ترال و محدود کردن آنها، تا حدودی جلوی صید بی‌رویه را گرفت، اما در سال‌های اخیر به دلایل مختلف از جمله تغییرات مکرر مسئولان در سطوح عالی شیلات ایران و به موازات آن تعویض مدیران زیر بخش به ویژه در پست‌های تخصصی، سیاست اصولی برای حفظ صید اتخاذ نشده است.
مدیرعامل تعاونی صیادان بندر دیر خاطرنشان کرد: از طرف دیگر عدم توجه به نظرات خبرگان نمایندگان جامعه صیادی و تعاونی‌ها در جلسات حضوری با مقامات مسئول و عدم اجرای دستورات مقام محترم ریاست جمهوری در دفعات مکرر و عدم اجرای مصوبات استانی هیئت محترم دولت موجب شد تا حرکت شیلات نسبت به اهداف خود که حفظ ذخایر بود متوقف شود و جامعه صیادی با فقر و کاهش صید رو به رو شود تا جایی که امروز شغل صیادی کاملا غیر‌اقتصادی شده و سالانه میلیاردها تومان به بدهی صیادان افزوده شده است.
فولادی تصریح کرد: صیادان سنتی این بندر برای رسیدگی به خواسته‌های قانونی خود، نامه‌ای به دکتر خلیلیان، وزیر جهادکشاورزی نوشته اند و از ایشان درخواست کرده‌اند تا وقتی را معین کنند تا نمایندگان تعاونی‌های صیادی به منظور ارائه مشکلات و طرح پیشنهادات در راستای بهبود وضعیت ذخایر و برون‌رفت جامعه صیادی از بحران با وی دیدار کنند که منتظر اعلام زمان این دیدار هستیم.
بر اساس این گزارش در حال حاضر در بندر دیر بیش از 10 هزار صیاد از طریق صید و صیادی امرار معاش دارند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٠ مهر ۱۳۸۸
14 میلیون بچه ماهی سفید در ‌مازندران رها‌سازی شد‌

خبرگزاری فارس: رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی ماهیگیران پره استان مازندران گفت: 14میلیون قطعه بچه ماهی سفید پرورش و در رودخانه‌های استان رها‌سازی شدند.‌

سلمان تخم‌افشان در مراسم آغاز صید ماهیان استخوانی در لاریم، طول ساحل جنوبی دریای خزر را حدود 990 کیلومتر و سهم استان مازندران را 330 کیلومتر عنوان کرد.
وی تصریح کرد: از این مقدار حدود 100 کیلومتر در محدوده شرکت تعاونی‌های پره استان قرار دارد.
تخم‌افشان با اشاره به نقش تعاونی‌های صیادی در تامین پروتئین سفید مورد نیاز جامعه افزود: تعاونی‌های صیادی سالانه ‌حدود 10 هزار تن ماهی استخوانی را از دریا استحصال و به بازار عرضه می‌کنند.
وی یادآور شد: در هر سال حدود 4 هزار نفر به طور مستقیم ‌و حدود 2 هزار نفر هم به‌ صورت غیر مستقیم در این بخش اشتغال و فعالیت دارند‌.
تخم‌افشان ‌با اشاره به نقش صیادان در عرصه‌های‌ سیاسی و اجتماعی اظهار داشت: هرساله صدها نفر از طرف پایگاه اتحادیه به منظور تجدید میثاق با آرمان‌های امام راحل به مرقد مطهر اعزام می‌شوند.
وی با بیان اینکه حدود 200 کیلومتر از سواحل استان قابل استفاده برای صید نیست، ساخت و سازهای بی‌رویه و پیشروی آب دریا را یکی از چالش‌های پیشروی صیادان عنوان کرد و ‌افزود: برخی از تعاونی‌ها به‌ویژه در غرب استان در مسافتی کمتر از 200متر به صیادی می‌پردازند که در زمان دولت نهم برابر قانون مقرر شد که سواحل دریا تا حریم 60متری آزاد شود که این موضوع باقی مانده و به طور کامل انجام نشده است.
رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی ماهیگیران پره استان مازندران با بیان اینکه حرفه صیادی حرفه‌ای پر مخاطره و سخت است ‌فرسودگی زودرس و ابتلا به بیماری‌هایی همچون روماتیسم، آرتروز و...به دلیل مشقت شغل صیادی را یکی دیگر از چالش‌های پیش روی صیادان عنوان کرد.
وی افزود: با وجود اینکه حرفه صیادی در ظاهر حرفه‌ای در‌آمد‌زاست ولی بخش اعظمی از درآمد صیادان (حدود 60درصد)صرف هزینه های این حرفه از جمله تامین آلات و ادوات صید، بیمه صیادان و... می‌شود و تنها 30 تا 40 درصد درآمد حاصل از صیادی نصیب صیادان می‌شود.
تخم‌افشان بزرگ‌ترین و مهم‌ترین چالش پیش روی را جدایی و گسست روابط بین تعاونی‌ها با اتحادیه دانست و افزود: به علت ورود پساب‌های صنعتی و کشاورزی به رودخانه‌ها و برداشت بی‌رویه شن و ماسه به ذخایر ماهیان دریای خزر آسیب‌های جدی وجبران‌ناپذیری وارد شده است به طوری که در موقع رها سازی بچه ماهی هم با مشکل روبه‌رو هستیم و این موضوع در رودخانه بابلرود مشهودتر است‌.
وی ادامه داد: اتحادیه در سال جاری با اجاره دو استخر و آبندان در منطقه گلدشت جویبار و بهشهر و پرورش 14 میلیون قطعه بچه ماهی سفید و رها سازی آنها در رودخانه‌های استان با ضریب برگشت 80 درصد، حرکت بدیعی را برای نخستین بار در کشور و با تلاش تعدادی از تعاونی‌ها انجام دهد که در واقع گام بلندی به سمت تحقق فرهنگ ماهیگیری مسئولانه بوده است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٠ مهر ۱۳۸۸
تاکنون به تعاونی مسکن تاکسیرانان اصفهان وام نداده‌اند

خبرگزاری فارس: مدیرعامل تعاونی مسکن مهر رانندگان تاکسی شهر اصفهان گفت: حتی یک ریال وام بانکی به تعاونی مسکن تاکسیرانان اصفهان تعلق نگرفته است.

شاهسوندی اظهار داشت: برخلاف پیگیری‌های بسیار زیاد، تاکنون حتی یک ریال تسهیلات بانکی برای ساخت مسکن تاکسیرانان به این تعاونی تعلق نگرفته است.
وی با بیان اینکه این تعاونی زمینی را در فولادشهر خریداری کرده و به تاکسیرانان اختصاص داده، گفت: قرارداد ساخت 116 واحد این مجموعه با پیمانکار بسته شده و فونداسیون در حال آماده‌سازی است.
مدیرعامل تعاونی مسکن مهر رانندگان تاکسی شهر اصفهان افزود: تمام مراحل اخذ پروانه، تقسیط، پیش پرداخت پیمانکار، هزینه‌های جانبی و خیابان‌کشی با 400 میلیون تومان آورده تاکسیرانان انجام شده است.
وی با ابراز گلایه از عدم تخصیص وام بانکی به تاکسیداران به منظور تسهیل در ساخت این مجموعه، تصریح کرد: پیگیری‌های بسیار زیادی در این زمینه از طریق استانداری و شورای اسلامی شهر صورت گرفته اما هنوز موفق به اخذ تسهیلات بانکی نشده‌ایم.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٠ مهر ۱۳۸۸

بازارچه باشماق تمام عراق را اشباع می‌کند

اگر اتاق تعاون مرکزی برای برگزاری نمایشگاه‌های اتاق‌های تعاون در کشورهای همسایه به ویژه عراق همکاری و حمایت مطلوبی داشته باشد و مجوز برگزاری برای اتاق‌های تعاون بگیرد، ضمن رونق و ارز آوری بسیار برای کشور، موجب گسترش سرمایه گذاری نیز می‌شود.

توفیق رحیمی ـ دبیر اتاق تعاون کردستان اظهار کرد: نمایشگاه‌های ‌خارجی بیشتر اتاق‌های تعاون هنوز فعال نشده و این امر بستگی به عملکرد اتاق تعاون مرکزی و اخذ مجوزهای لازم برای این کار دارد.

وی درباره راه اندازی مرکز تجاری ایران در بغداد گفت: قرار بود چنین مرکزی دایر شود ولی تا کنون اطلاع رسانی لازم برای اتاق‌های تعاون صورت نگرفته است و با توجه به آنکه از منطقه بازدید نکرده‌ایم، نمی دانیم که در چه مرحله ای قرار دارد ولی ما تمایل داریم تا بیشتر در مناطق کردنشین‌عراق که امنیت بیشتاری دارد، سرمایه گذاری کنیم.

دبیر اتاق تعاون کردستان در ادامه به بازارچه‌های مرزی فعال در غرب کشور اشاره کرد و گفت: فعال‌ترین بازارچه مرزی در کشور در حال حاضر بازارچه "باشماق" است که مرز رسمی است و می توان تمام عراق را از آنجا تغذیه کرد.

وی حجم مبادلات مرزی ایران به عراق را حدود دو میلیارد دلار و حجم صادرات ترکیه به این کشور را هفت میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: با در نظر گرفتن این مساله باید همبستگی‌ها را بیشتر و جوایز صادراتی را به موقع اختصاص داد تا تشکلها فعالتر شوند و ر‌غبت‌عراق برای در اختیار گرفتن محصولات ایرانی نیز بیشتر شود.

رحیمی در پایان تعداد تعاونی‌های مرزنشین فعال در کردستان را 14 تعاونی ذکر و اظهار کرد: در کل ایران 9میلیون نفرعضو تعاونی‌های مرزنشین هستند ولی در استان کردستان حدود 300 هزار نفرعضو در تعاونی‌های مرزنشین داریم.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۱٩ مهر ۱۳۸۸

شورای حل اختلاف بخش تعاونی در استان آغاز به کار کرد

شورای حل اختلاف بخش تعاونی در استان در آیینی در محل اداره کل تعاون خوزستان ، آغاز به کار کرد.

در این آیین ، معاون قضایی دادگستری و رییس شورای حل اختلاف خوزستان گفت: تشکیل شوراهای حل اختلاف گامی مثبت در راستای اجرای تعالیم دین مبین اسلام در ارتباط با مسایل حقوقی ونیز ایجاد وفاق در جامعه اسلامی است.

"ناصر زائری" افزود: تشکیل این نهادهای مردمی به منظور ارتقای فرهنگ صلح و رفع اختلاف به روش مسالمت آمیز ، نهادینه کردن آن و ایجاد ضمانت اجرایی برای این هدف صورت گرفته است.

وی با اشاره به تصویب قانون تعیین اختیارات و حوزه عملکرد شوراهای حل اختلاف در مجلس شورای اسلامی در سال گذشته ، آن را گام قانونی مهم دیگری در رفع اختلافات حقوقی و خسارت های زیر 30میلیون ریال در دعاوی مربوط به تخلفات مربوط به آب ، برق ، گاز ، تلفن ، منابع ملی ، جنگل ها و غیره عنوان کرد.

وی افزود : 40 درصد پرونده هایی که به شوراهای حل اختلاف  در استان رفته اند به صلح و سازش منجر شده است . این پرونده ها ضمن آن که عوارض جانبی خود را نخواهند داشت ، آثار مصالحه و گذشت و ضمانت اجرایی آن را نیز با توافق دو طرف ، حفظ کرده اند .

زائری گفت: در بخش تعاونی نیز بیشتر مواردی که به شوراها ارجاع می شود حقوقی است که امیدواریم با فعالیت شورای حل اختلاف ویژه این بخش ، به موارد مطرح در بخش تعاونی ، کمک موثری شود.

مدیر کل تعاون استان خوزستان نیز در این آیین در سخنانی گفت:گسترش و توسعه بخش تعاونی از اهداف مهم انقلاب ونظام اسلامی است که همه ما موظفیم برای تحقق این هدف نهایت تلاش خود را به کار گیریم.

"مهدی قطبی" با اشاره به روند رو به رشد تشکیل شرکت تعاونی در طول 4 سال گذشته  گفت : در طول 30 سال انقلاب اسلامی 9330 تعاونی تشکیل شد که قریب 4650 تعاونی  آن در طول 4 سال گذشته تشکیل و شروع به کار کرده اند . علاوه بر این که این تعاونی ها از نظر تعداد اعضا و کیفیت فعالیت نسبت به دوران گذشته برتری بارزی داشته اند .

وی با اشاره فعالیت 20 شرکت تعاونی سهام عدالت با جمعیتی معادل دو میلیون و 200 هزار نفر، تشکیل 30 شرکت تعاونی مرزنشین با یک میلیون و 200 هزار نفر عضو واعضای دیگر تعاونی های تشکیل شده در زمینه های تولیدی و خدماتی اظهار داشت : بیش از چهار میلیون نفر- که 76 درصد  جمعیت استان را شامل می شود - عضو شرکت های تعاونی هستند .  در واقع بخش تعاونی بعد از انقلاب اسلامی به ویژه در طول 4 سال گذشته گستره ی وسیعی از جامعه را در بر گرفته است .  

قطبی زاده تاکید کرد : رسیدگی به شکایات مطرح در بخش تعاونی نباید موجب به تعویق افتادن اهداف ما در توسعه تعاون شود، از این رو شورای حل اختلاف در بخش تعاونی راه اندازی شده تا به مسایل و اختلاف های حقوقی تعاونی ها رسیدگی کند . وی گفت: بر اساس قانون تعاونی ها رسیدگی به مشکلات و مسایل حقوقی تعاونی ها در ابتدا برعهده بازرسان تعاونی است ولی این بازرسان توان حضور در مسایل حقوقی ودعواهای حقوقی را ندارند ؛ لذا با بررسی شکایات هایی که در استان گزارش می شد ، تصمیم به راه اندازی این شورا با همکاری دادگستری استان کردیم.

مدیر کل تعاون استان خوزستان ابراز امیدواری کرد: با راه اندازی این نهاد مردمی اقدام موثری برای حل مسایل و اختلافات حقوقی مربوط به تعاونی ها وتسهیل ادامه فعالیت آن ها صورت گیرد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۱٩ مهر ۱۳۸۸

اتحادیه و تعاونی های مسکن مهر شهر " رامین " اجازه ی فعالیت ندارند  

مهدی قطبی زاده

مدیرکل تعاون خوزستان اعلام کرد : از این پس فقط تعاونی هایی می توانند در قالب طرح مسکن مهر ادامه فعالیت دهند که قبل از ابلاغ تصویب نامه نمایندگان ویژه رییس جمهور در کارگروه مسکن، پروانه ساخت گرفته باشند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون خوزستان ، مهدی قطبی زاده از عدم تشکیل تعاونی های جدید مسکن مهر و نیز ارجاع تعاونی هایی که نتوانسته اند تا زمان ابلاغ مصوبه نمایندگان ویژه رییس جمهور در کارگروه مسکن ، به مرحله اخذ پروانه ساخت برسند به سازمان مسکن و شهرسازی استان خبر داد و خطاب به تعاونی های مسکن مهر در سراسر استان به ویژه شهر جدید رامین - که تا کنون پروانه ساخت دریافت نکرده اند - تصریح کرد :  اعضای تعاونی هایی که تاکنون پروانه ساخت دریافت نکرده اند و افرادی که تاکنون برای عضویت در تعاونی ها اقدام نکرده اند و متقاضیان ساخت مسکن در زمین های اجاره 99 ساله از این به بعد در قالب گروه های 3 تا 5 نفر ساماندهی و برای انجام مراحل بعدی به سازمان مسکن و شهرسازی معرفی می شوند .

وی تاکید کرد : از تاریخ ابلاغ مصوبه نمایندگان ویژه رییس جمهور در کارگروه مسکن، از تشکیل تعاونی های جدید مسکن مهر برای متقاضیان جلوگیری به عمل می آید و تعاونی های تشکیل شده نیز که به مرحله دریافت پروانه ی ساخت نرسیده اند ، از این پس اجازه ی فعالیت در قالب طرح مسکن مهر را ندارند .  

مدیرکل تعاون خوزستان خاطر نشان کرد : سازمان مسکن و شهرسازی موظف شده است متقاضیان طرح مسکن مهر که واجد شرایط چهارگانه بوده و اسامی آنها به تایید رسیده است را در قالب گروه های 3 تا 5 نفر سازماندهی کند و زمین های با کاربری مسکونی و بلامعارض را در حین مراحل آماده سازی به طور مشخص به این گروه ها تحویل دهد.

قطبی زاده ، وظیفه اداره کل تعاون خوزستان را ادامه نظارت بر کار تعاونی هایی ذکر کرد که طبق مصوبه شورای عالی مسکن به مرحله اخذ پروانه ساخت رسیده اند.

وی خطاب به اتحادیه ها و تعاونی های مسکن مهر شهرستان اهواز که تاکنون در شهرهای جدید شیرین شهر و رامین پروانه ی ساخت یا زمین دریافت نکرده اند و در کلان شهر اهواز قصد خرید زمین را دارند هشدار داد و تاکید کرد : خرید و فروش زمین توسط اتحادیه ها و تعاونی های مسکن مهر ، طبق مفاد اساسنامه خود ، در کلان شهر اهواز ممنوع است و با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد . وی خاطر نشان کرد : لیست اعضای تعاونی های مسکن مهر شهر جدید رامین در قالب گروه های 3 تا 5 نفر تهیه و به سازمان مسکن و شهرسازی ارسال شده  است .

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۱٩ مهر ۱۳۸۸
رشد 500 درصدی جذب اعضای جدید در تعاونی ها
 
گزارش وزارت تعاون نشان می دهد تعاونی ها در سال های 84 تا 87 معادل 7/3 میلیون نفر عضو جدید جذب کردند که نسبت به دوره 82 تا 84 معادل 500 درصد افزایش یافته است.

وزارت تعاون با تهیه گزارشی اعلام کرد: مقایسه شاخص های عمده عملکردی و اقدامات وزارت تعاون در سال های گذشته نسبت به دوره 82 تا 84 نشان می دهد که فرصت های شغلی پیش بینی شده در طرح های مصوب بانک ها 200 درصد رشد یافته است به نحوی که دوره جدید عملکردی 291 هزار و 532 فرصت شغلی در برابر 97 هزار فرصت شغلی دوره 82 تا 84 وجود دارد.

102هزار طرح و 7/3 میلیون عضو جدید

بر پایه این گزارش تعداد طرحهای مصوب بانکها نیز دارای 144 درصد رشد شده است به نحوی که 4 هزار و 215 طرح دوره گذشته به 102 هزار و 645 طرح در دوره جدید فعالیت تعاونی ها افزایش یافته است. سرمایه گذاری طرحهای مصوب بانکها نیز دارای 400 درصد رشد شده است به نحوی که سرمایه گذاری 11 هزار و 495 میلیارد ریالی دوره قبل به 57 هزار و 944 میلیارد ریال در دوره جدید افزایش یافته است.

بررسی میزان تسهیلات مصوب شده نهایی نیز نشان از 495 درصد رشد دارد به نحوی که 5 هزار و 780 میلیارد ریال تسهیلات مصوب شده نهایی دوره قبل به 34 هزار و 383 میلیارد ریال دوره جدید افزایش یافته است. در این زمینه جذب اعضای جدید تعاونی ها نیز 500 درصد رشد یافت و از 579 هزار نفر دوره 82 تا 84 به 3 میلیون و 760 هزار و 610 نفر بالغ شده است.

300 درصد رشد فرصت شغلی

تشکیل تعاونی های جدید (ثبت شده) با 55 هزار تعاونی در دوره جدید نسبت به 15 هزار و 638 تعاونی در دوره گذشته، رشد 190 درصدی یافته است. از سویی فرصت شغلی در تعاونی های ثبت شده با رشد 300 درصدی از 113 هزار و 391 تعاونی در دوره 82 تا 84، به 710 هزار و 733 فرصت شغلی رسیده است.

تشکیل اتحادیه های جدید نیز در سالهای گذشته 205 درصد رشد یافته و از 72 اتحادیه دوره گذشته به 330 اتحادیه رسیده است. لازم به ذکر است در سالهای گذشته تعاونی های سهام عدالت نیز برای اولین بار به تعداد 337 تعاونی در سراسر کشور تشکیل شده است و از این طریق نیز 6 دهک از افراد جامعه برابر با 42 میلیون نفر عضو آن خواهند شد.

تعاونی های فرا استانی نیز 100 درصد رشد یافته اند و از تعداد 24 تعاونی دوره 82 تا 84 به 48 تعاونی در سالهای گذشته رسیده است، در همین ارتباط انعقاد تفاهم نامه های همکاری با سایر دستگاهها و سازمانها نیز هزار و 100 درصد رشد یافته و از 2 تفاهم نامه در سالهای دورتر به 24 تفاهم نامه رسیده است.

این گزارش می افزاید: تهیه طرحهای الگو از 2 طرح سالهای 82 تا 84 به 29 طرح الگو در دوره جدید رسیده است که رشد هزار و 350 درصدی را نشان می دهد. 

 
نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۱٩ مهر ۱۳۸۸
تعیین کمیته ویژه بررسی وضعیت تعاونی های مسکن بلاتکلیف در سنندج
سنندج - خبرگزاری مهر: نماینده مردم شهرستانهای سنندج، کامیاران و دیواندره از تشکیل کمیته ویژه بررسی و رسیدگی به وضعیت تعاونی های بلاتکلیف مسکن در سنندج خبر داد.

عبدالجبار کرمی اظهار داشت: در راستای ساماندهی و بررسی وضعیت تعاونی های مسکن بلاتکلیف در شهر سنندج کمیته ای ویژه با حضور نماینده وزارت مسکن و شهرسازی و نمایندگان دستگاه های دولتی مرتبط با موضوع در استان تشکیل می شود.

وی ادامه داد: در طول سال های گذشته و به دلایل مختلف تعاونی های مختلف مسکن در شهر سنندج شکل گرفته اند که به دلیل نبود مدیریت علمی و مناسب و همچنین نبود نظارت از سوی دستگاه های متولی با مشکلات مختلفی مواجه شده اند، که با توجه به سفر وزیر مسکن و شهرسازی به کردستان در پنج شنبه هفته گذشته مقرر شد که کمیته ای ویژه تشکیل و وضعیت این تعاونی ها مورد بررسی قرار گیرد.

نماینده مردم شهرستان های سنندج، کامیاران و دیواندره بیان داشت: در حال حاضر با توجه به آغاز طرح مسکن مهر، وضعیت تعاونی های سابق ساماندهی نشده و بیش از 20 تعاونی با جمعیتی بالغ بر 40 هزار نفر که بیش از یک چهارم کل جمعیت شهر سنندج را شامل می شود، در بلاتکلیفی به سر می برند.

کرمی افزود: متاسفانه در حال حاضر وضعیت این تعداد تعاونی نامشخص است و اعضا نیز در چند سال اخیر با مشکلات مختلفی مواجه بوده و از لحاظ مالی به آنها ضرر و زیان وارد شده است.

وی در پایان عنوان کرد: امیدواریم که با توجه به قول مساعد وزیر مسکن و شهرسازی هر جه سریعتر شاهد حل مشکلات تعاونی های بلاتکلیف مسکن در سنندج باشیم.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۱٩ مهر ۱۳۸۸
اجرای سیاست‌های اصل 44 در کشور به کندی پیش می‌رود
 
دکتر رحمانی نیاخبرگزاری فارس: دبیر کل اتاق تعاون ایران گفت: در صورتی که در خصوص اجرای قوانینی نظیر اصل 44، به سلک و سیاق فعلی عمل کنیم در پایان برنامه پنجم توسعه اقتصادی بر خلاف انتظارات موفقیت چندانی را شاهد نخواهیم بود.

حسین رحمانی نیا " دبیر کل اتاق تعاون "‌ در نشستی با اصحاب رسانه‌ اظهار داشت: اجرای دقیق سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی بر دوش دولت است و نقش باقی بخش‌های اقتصادی کشور تنها نظارت بر اجرای صحیح تمهیدات اندیشیده شده در قالب این اصل می‌باشد.
وی ادامه داد: بخش‌های اقتصادی کشور از جمله اتاق‌های تعاون و بازرگانی با ارائه برنامه‌های مختلف به دولت و دیگر نهادهای مربوطه به دنبال سرعت بخشیدن به اجرای اصل 44 هستند و در این راستا رسانه‌ها می توانند نقش موثری داشته باشند.
وی تاکید کرد: تشکیلات و ساختار اتاق تعاون ایران با توجه به مسئولیت هایی که بر عهده دارد و می بایست تعامل میان بخش تعاون و بخش خصوصی را فراهم کند به زودی تغییر خواهد کرد.
رحمانی‌نیا تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که در اصل 44 قانون اساسی موجبات افزایش بهره‌وری در بخش تعاون را سبب می‌شود توجه به آموزش‌های تخصصی مدیران و اعضای تعاونی‌ها است، از آنجا که دولت در این مسیر توجهات لازم را صورت نداده است در این زمینه با کاستی‌ها و کمبود‌های زیادی مواجه شده‌‌ایم که لازمه خروج از این مشکل توجه دولت به بحث آموزش در بخش تعاون است.
رحمانی‌نیا در خصوص واگذاری صورت گرفته توسط دولت خاطرنشان کرد: تا کنون با گذشت مدتی از آزادسازی منابع در راستای کوچک کردن حجم فعالیتی دولت، واگذاری‌های صورت گرفته بیشتر در بخش مالکیتی محقق شده است بدین سبب من معتقدم دولت در خصوص واگذاری مدیریتی نتوانسته به درستی در عرصه حضور پیدا کند و مسائل را آنگونه که شایسته است مورد ارزیابی قرار دهد.
وی متذکر شد: لازمه امروز واگذار‌ی‌ها توجه دولت به امور مالکیتی و مدیریتی توأمان است چرا که تنها در این صورت اقتصاد کشور به سمت و سوی مردم محوری پیش خواهد رفت.
وی ضمن اشاره به این که اجرای دقیق سیاست های اصل 44 تنها راه نجات کشور از مشکلات فعلی است، گفت: اجرای این سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی نیز یکی از راهکارهایی است که موجبات اشتغال زایی، کاهش بیکاری، درآمد زایی اقشار پایین جامعه و توسعه، رشد و رونق اقتصادی کشور سبب می‌شود.
وی افزود: بر اساس سیاست‌ها و تدابیر اندیشیده شده در قالب اصل 44 قانون اساسی، تصدی‌گری دولت در اقتصاد کشور تا پایان برنامه پنجم توسعه باید از 80 درصد فعلی به 20 درصد کاهش یابد که این امر جز با اجرای دقیق این سیاست‌ها محقق نخواهد شد.
دبیر اتاق تعاون اظهار داشت: کشور در حال حاضر از آمادگی لازم برای جهش در تمامی بخش‌های اقتصادی به سمت و سوی یک اقتصاد ایده‌ال ملی را دارد، نکته حائز اهمیت توجه به سیاست‌های مترقی اصل 44 در راستای فراهم سازی و تبیین زیرساخت‌های رشد، توسعه و تغییر وضعیت اقتصادی کشور است که باید مد نظر دولت و تصمیم‌سازان کشور قرار گیرد.
وی در خصوص واگذاری های انجام شده به شرکت های شبه دولتی ضمن اشاره به این موضوع که روح حاکم بر اصل 44 قانون اساسی، واگذاری بخش اقتصادی کشور به عموم مردم است، تصریح کرد: طی واگذاری‌های صورت گرفته همچون واگذاری سهام مخابرات شکل قانونی به طور کامل رعایت شده است، اما به دلیل وجود خلاء قانونی این واگذاری‌ها به صورت فعلی انجام می‌شود، برای برون رفت از معضلات حادث شده باید اصلاح قانون را در دستور کار قرار دهیم.
رحمانی نیا تاکید کرد، در واگذاری ها موضوع اجاره به شرط تملیک و پیمان مدیریت از سازمان خصوصی سازی به درستی انجام نشده است تا این موضوع به توانمندسازی بخش تعاون در اقتصاد کشور کمک کند.
وی با اشاره به این که طبق سیاست های اصل 44 توانمند سازی بخش تعاون به دست دولت باید انجام شود، افزود: طبق این اصل بخش تعاون در پایان برنامه پنجساله پنجم توسعه باید به سهم 25 درصدی از اقتصاد ملی دست یابد که با اجرای کند اصل 44 رسیدن به این هدف دور از ذهن و دسترس خواهد بود.
دبیر کل اتاق تعاون ایران گفت: دولت پنج سال فرصت دارد تا نسبت به افزایش سهم 25 درصدی بخش تعاون در اقتصاد کشور اقدام کند که این موضوع با فرصت کم موجود نیاز به یک اراده انقلابی در متن دولت دارد.
وی با اشاره به افزایش سهم بخش تعاون طی سالهای گذشته به حدود هفت درصد در اقتصاد کشور، افزود: حرکت رو به رشد بخش تعاون در اقتصاد کشور شروع شده اما این روند کند است و باید شکل اجرای اصل 44 در موضوع تعاون تغییر پیدا کند.
وی در خصوص نهایی شدن تدوین قانون فضای کسب و کار افزود: مرحله اول پیش نویس قانون فضای کسب و کار توسط نمایندگان کمیته اتاق های تعاون و بازرگانی به اتمام رسید و قرار است کمیته دیگری این پیش نویس را بازبینی و نهایی کند.
دبیر اتاق تعاون گفت: این قانون با توجه به فضای کسب و کار در کشور در گذشته، حال و آینده و با استفاده از تجربه دیگر کشورهای جهان تدوین شده است و به همین خاطر نمایندگان اتاق تعاون و بازرگانی با دقت و وسواس زیادی به دنبال نهایی کردن آن هستند.
دبیر کل اتاق تعاون ایران افزود: این پیش نویس پس از نهایی شدن به هیات دولت ارایه خواهد شد تا پس از تایید نهایی به مجلس شورای اسلامی تقدیم شود.
رحمانی‌نیا با اشاره به این که اتاق تعاون ایران مشاور اقتصادی روسای سه قوه محسوب می شود، افزود: اتاق تعاون به دلیل این مسوولیت مهم و حضور در تمامی شوراهای اقتصادی کشور و جهت حضور پررنگ تر در بخش های مختلف اقتصاد کشور و پیگیری های موضوع اصل 44 ، به دنبال تغییر ساختار در این اتاق است.
وی در خصوص واگذاری نمایشگاه بین‌المللی تهران، گفت: بخش تعاون کشور مخالف واگذاری نمایشگاه تهران به سلک و سیاق فعلی است، بخش تعاون و خصوصی به دلیل حضور گسترده در بخش اقتصاد و برگزاری نمایشگاه‌های متعدد اقتصادی مستحق مدیریت بر این نمایشگاه بودند، به دلیل بهره‌مندی از استعداد لازم در این امر و تجارب از پیش کسب شده لازم است به این بخش در قیاس با بخش‌های دیگر " شبه دولتی‌‌ها " بها داده شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۱٩ مهر ۱۳۸۸
دولت باید جوابگوی عدم کاهش حجم خود باشد
دکتر رحمانی نیاخبرگزاری فارس: دبیر کل اتاق تعاون ایران گفت: از آنجا که بر خلاف تمهیدات اندیشیده شده، هنوز در حد انتظارات از حجم 80 درصدی دولت کاسته نشده است باید دلایل عدم کاهش حجم دولت بررسی و مسئولان زیربط در این خصوص جوابگو باشند.

حسین رحمانی‌نیا در نشستی با اصحاب رسانه اظهار داشت: واگذاری‌ها درجهت کوچک‌سازی بدنه دولت باید به دو شیوه پیمان مدیریت و اجاره به شرط تملیک توسط سازمان واگذاری در دستور کار قرار گیرد.
وی ادامه داد:‌ بهره‌وری تعاونی‌ها یکی دیگر از موضوعاتی است که مورد تأکید مسئولان اجرایی بخش تعاون است چرا که افزایش بهره‌وری در این بخش همراه خواهد بود با افزایش بهره‌وری در اقتصاد ملی، بدین سبب لازم است دولت زیرساخت‌های لازم جهت فراهم کردن زمینه‌های آموزش فنی، مدیریتی در هر یک از تعاونی‌ها را صورت دهد زیرا تا کنون علی‌رغم تأکیدات فراوان در این مسیر هنوز اقدام مؤثری در این زمینه از سوی دولت را شاهد نبوده‌ایم.
وی ضمن اشاره به این موضوع که سهم بخش تعاون از اقتصاد ملی بین پنج تا هفت درصد است، تصریح کرد: برای آنکه بخش تعاون بتواند به تناسب تعاریف صورت گرفته در سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی، در مسیر رشد و توسعه خود گام بردارد لازم است در این مسیر مورد حمایت دولت قرار گرفته و جایگاه آن در اقتصاد ملی به رسمیت شناخته شود.
دبیر اتاق تعاون خاطرنشان کرد: روح حاکم بر اصل 44، واگذاری منابع اقتصادی به مردم است، اما از آنجا که با ورود بخش شبه دولتی به نظر می‌رسد قوانین تعریف شده در این زمینه با کاستی و کمبودهای زیادی مواجه است، نیاز است اصلاحات لازم در این زمینه در دستور کار قرار گرفته و در قانون واگذاری‌ها مبذول شود.
وی ضمن تأکید به این موضوع که اتاق تعاون به عنوان مشاور سه قوه در تمام مناسبات اقتصادی کشور در عرصه حضور داشته باشد، افزود: توسعه صادرات غیر نفتی و توجه به این مبحث به عنوان یکی از موارد تأثیرگذار در اقتصاد کشور، لازم است که در دستور کار قرار گیرد.
وی در خصوص دلایل عدم کاهش حجم دولت علی‌رغم تأکیدات و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته طی سال‌های اخیر گفت: من معتقدم در این خصوص دولت باید جوابگو باشد چرا که بر اساس برنامه‌های تعریف شده باید منابع اقتصادی تحت تصدی دولت تا به امروز به مقدار زیادی تعدیل و در اختیار مردم قرار می‌گرفت که البته این امر محقق نشده است.
رحمانی‌نیا با اشاره به این مطلب که اجرای تمام تمهیدات اندیشیده شده تنها در صورت اجرای صحیح اصل 44 محقق خواهد شد، اظهار داشت: علی‌رغم تمام تلاش‌های اتاق تعاون طی یک سال گذشته روند اجرای اصل 44 قانون اساسی بسیار کند و بر خلاف انتظارات و برنامه‌های تبیین شده در قانون است بر این اساس لازم به تذکر است که در صورت تداوم این رویه آینده‌ روشنی برای بخش تعاون پیش‌بینی نمی‌شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۱٩ مهر ۱۳۸۸

30 درصد از واگذاری ها به بانک توسعه تعاون اختصاص یافت

ماشاا... عظیمی

رئیس هیات مدیره و مدیر عامل بانک توسعه تعاون گفت: با موافقت هیات دولت و در راستای اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی 30 درصد از واگذاریها در حمایت از تعاونگران فعال در بخش ها و زیر بخش های مختلف اقتصادی به بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون اختصاص یافت.

"ماشاء الله عظیمی" روز یکشنبه در مراسم گشایش امور بین الملل و فعالیت های ارزی بانک توسعه تعاون افزود: با تخصیص اعتبار فوق به بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون، به طور حتم گشایش نوینی در توسعه و تقویت تشکل های تعاونی فراهم خواهد شد.
وی گفت: به همین منظور بانک توسعه تعاون با برخورداری از کفایت سرمایه 50 درصدی پشتوانه بی بدیلی در حمایت از متقاضیان بخش تعاون و تزریق به هنگام منابع اعتباری و ارزی به فعالیت اقتصادی تعاونگران در سراسر کشور تلقی می شود.
عظیمی در خصوص افزایش شعب بانک توسعه تعاون افزود: با برنامه ریزی های به عمل آمده و انجام مکان سنجی های لازم سیاست توسعه شعب در دستور کار بانک توسعه تعاون قرار دارد و در نظر است با تقویت روز افزون نیروی انسانی متخصص بانک بر قابلیت ها و توانی هایی آن افزود شود.
وی با اشاره به اهمیت فوق العاده حوزه بین الملل و فعالیت های ارزی در بانک ها گفت: اتحادیه ها و تعاونی های بزرگ در کشور که تا پیش از این مشتری بانک های خارجی بودند، هم اینک به دلیل بروز بحران های مالی در آن کشورها نگاه خود را به بانک های داخلی معطوف کرده اند.
مدیر عامل بانک توسعه تعاون افزود: از آنجا که بسیاری از این افراد دارای خط اعتباری و ارزی هستند، در این ارتباط بانک توسعه تعاون با اتکا به قابلیت ها و توان مالی خود قادر است چتر حمایتی را بر فعالیت آنها بگستراند و پاسخگوی نیازهای آنها در حوزه های مختلف اعتباری و ارزی باشد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۱٩ مهر ۱۳۸۸
حاشیه های مراسم امضای تفاهم‌نامه مشترک وزارت تعاون و کمیته امداد
خبرگزاری فارس: امضای تفاهم‌نامه مشترک وزارت تعاون و کمیته امداد بی حاشیه نبود.

سید علی علوی " قائم مقام وزیر تعاون و هاشمی " قائم مقام کمیته امداد امام خمینی " ره " در نشستی به اتفاق سرپرست کمیته امداد در راستای محرومیت زدایی و توسعه عدالت اجتماعی در کشور تفاهم‌نامه همکاری امضاء کردند.
این جلسه که قرار بود بر اساس برنامه از پیش اعلام شده، رأس ساعت 12 امروز " یکشنبه " نوزدهم مهر 88 تشکیل شود با تأخیر 40 دقیقه‌ای هیأت امدادی شروع شد، در تمام این مدت بر خلاف رسوم ایرانیان مهمانواز هیأت اعزامی از سوی وزارت تعاون در انتظار شرف‌یابی مسئولان تصمیم‌گیر در کمیته امداد امام خمینی " ره " به سر می‌بردند.
بر اساس این گزارش، طی این نشست انواری " سرپرست کمیته امداد امام خمینی " ره "، دلیل و هدف از انعقاد تفاهم‌نامه مذکور بین بخش تعاون کشور و کمیته امداد با تأکید بر اشتغالزایی را، استفاده از نیروهای مستعد دانشی خانواده‌های تحت پوشش این نهاد و حمایت از خانواده‌‌های محروم در اهتمام بین نهادها دانست.
بر این اساس، قائم مقام وزیر تعاون " علی‌ علوی " که در این نشست حاضر بود بر اصرار وزارت تعاون در تشکیل شرکت‌های تعاونی فراگیر با عضویت افراد مجرد و مددجویان کمیته امداد و با رویکرد حمایت از مددجویان همکاری تأکید کرد.
وی همچنین، ارائه آموزش‌ها ، اعطای تسهیلات مالی و اعتباری از بانک توسعه تعاون و تخصیص امکانات در قانون سیاست‌های کلی اصل 44 را از دیگر تسهیلات وزارت تعاون به تعاونی‌های مددجویان کمیته امداد امام خمینی برشمرد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، طی این نشست که بیشتر به میدان عرضه اندام می‌ماند انواری " سرپرست کمیته امداد امام خمینی " ره "‌ در نشستی که به منظور انعقاد تفاهم‌نامه بین وزارت تعاون و کمیته امداد تشکیل شده بود علی‌رغم حضور در جلسه، در مقام مقایسه برآمده و همچون همتای خود عباسی از امضای حضوری تفاهم‌نامه امتناع کرد و این امر را به قائم مقام خود " هاشمی " سپرد، طی این نشست که بیشتر به تقابل بین دو سازمان شبیه بود تفاهم‌نامه مذکور با امضای علوی و هاشمی به تأیید هیأت حاضر رسید.
این گزارش حاکیست، آنچه که در حاشیه این جلسه نمود بیشتری داشت ارائه دو برگ کپی از مندرجات در تفاهم‌نامه به خبرنگاران بود که با برخورد ناشایست روابط عمومی این کمیته مواجه و کپی‌های تحویلی بازپس گرفته شد، البته کپی‌های مذکور در بدو امر به رسم امانت از خبرنگاران اخذ و از تحویل مجدد آنها به خبرنگاران امتناع به عمل آمد.
بر پایه این گزارش، گفته می‌شود کمیته امداد امام خمینی " ره " قرار است در راستای محقق ساختن این تفاهم‌نامه با اولویت قرار دادن اعضای شرکت تعاونی‌ها در برگزاری دوره‌های فنی و حرفه‌ای ، اولویت تامین مواد اولیه و ابزار کار برای تعاونی‌های مشمول این تفاهم‌نامه و کمک در تهیه زمین ، تجهیزات و راه‌اندازی کارگاه‌های تولیدی، خدماتی و مجتمع‌های کشاورزی و کمک در بازاریابی و فروش محصولات تولیدی مددجویان عضو تعاونی تلاش کند و زمینه اشتغال پایدار مددجویان را فراهم آورد اما آنچه در این میان بیشتر از موارد دیگر نمود دارد هزینه‌هایی است که بخش تعاون طی تفاهم‌نامه‌های اخیر متحمل می‌شود اما به دلیل نوع گزینش نهادهای طرف قرارداد نمی‌توان چندان اطمینانی بر بازدهی لازم به لحاظ زمانی این تفاهم‌نامه داشت.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۱٩ مهر ۱۳۸۸
مشکل اصلی تعاونی‌های گچساران کمبود نقدینگی است‌

خبرگزاری فارس: رئیس اداره تعاون گچساران گفت: کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش مهم‌ترین مشکل کنونی تعاونی‌های این شهرستان است.

منوچهر قلی‌زاده گفت: کمبود امکانات، همکاری محدود بانک‌ها و نبود مواد اولیه از سایر مشکلات تعاونی‌های این شهرستان است.
رئیس اداره تعاون گچساران بیان داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون 10 واحد تعاونی با سرمایه‌گذاری 106میلیون ریال با 87 نفر عضو در این شهرستان تاسیس شده است.
قلی‌زاده ابراز داشت: از سال 86 تاکنون 30 تعاونی در شهرستان گچساران اقدام به دریافت 21 میلیارد و 739 میلیون ریال تهسیلات بانکی در قالب بنگاه‌های اقتصادی زودبازده کردند.
وی تعداد اعضای و میزان اشتغالزایی 30 واحد تعاونی این شهرستان را 169 نفر اعلام کرد.
قلی‌زاده تصریح کرد: 24 واحد تعاونی تولید مرکبات با عضویت 23 نفر در سطح شهرستان گچساران است که مواد اولیه آنها از طریق یک هزار و 523 هکتار از اراضی زیرکشت مرکبات شهرستان گچساران تأمین می‌شود.
وی اظهار داشت: هم‌اکنون 871 شرکت تعاونی فعال و یا در دست اجرا در بخش‌های مختلف در شهرستان گچساران وجود دارد.
قلی‌زاده افزود: این تعاونی‌ها در بخش مسکن مهر، کشاورزی، تولیدی، دامداری، صنعت و معدن، حمل ونقل و خدماتی فعالیت می‌کنند.
وی تعداد اشتغالزایی شرکت‌های تعاونی در بخش کشاورزی، صنعت و معدن و حمل و نقل را به ترتیب یک هزار و 507، یک هزار و 762 و 2 هزار و 170 نفر عنوان کرد.
رئیس اداره تعاون گچساران افزود: اداره تعاونی شهرستان گچساران برای راهنمایی متقاضیان بررسی طرح‌های مختلف آنان در بخش‌های کشاورزی، صنعتی، خدماتی، حمل و نقل عمومی و راه ساختمان آمادگی کامل دارد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۱٩ مهر ۱۳۸۸
تعاونی دانش‌آموزی مدیریت بوفه‌های مدارس را بر عهده می‌گیرد

خبرگزاری فارس: معاون پرورشی و تربیت‌بدنی وزیر آموزش و پرورش از تشکیل تعاونی دانش‌آموزی برای اداره بوفه‌های مدارس خبر داد.

علی‌اصغر یزدانی با بیان اینکه فلسفه وجودی بوفه در مدارس، مشارکت دانش‌آموزان است، اظهار داشت: مواد غذایی داخل بوفه مدارس باید با مشارکت دانش‌آموزان و تحت نظارت کارشناسان بهداشت مدارس به فروش برسد.
وی افزود: والدین دانش‌آموزان باید در این خصوص همکاری کرده و در صورت مشاهده فروش مواد غذایی غیر بهداشتی، موارد را به ادارات آموزش و پرورش مناطق اطلاع دهند تا اقدامات لازم انجام شود.
معاون پرورشی و تربیت‌بدنی وزارت آموزش و پرورش گفت: در بوفه مدارس باید مواد غذایی سالم و بهداشتی به دانش‌آموزان عرضه شود تا میان وعده غذایی آنها از این طریق تأمین شود.
وی اظهار داشت: به منظور افزایش مشارکت دانش‌آموزان در فعالیت‌های مدارس، بوفه مدارس باید به شکل تعاونی دانش‌آموزی اداره شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۱٩ مهر ۱۳۸۸
بیشترین زمین‌خواری توسط تعاونی های مسکن ادارات صورت می‌گیرد

خبرگزاری فارس: مدیرکل نظارت و بازرسی استان آذربایجان شرقی گفت: اکثر تخلفات زمین‌خواری در استان توسط تعاونی‌های مسکن ادارات و سازمان‌ها صورت می‌گیرد.

احمد اسماعیلی‌اقدم در گفتگو با خبرنگاران گفت: بیشترین مشکلات در بحث زمین‌خواری مربوط به تعاونی‌های مسکن استان است که این امر موجب شده است که در این راستا تعامل مناسبی بین اداره کل تعاون استان و سایر ارگان‌های نظارتی در حال انجام است تا فعالیت این تعاونی‌ها در استان نظام‌مند شوند.
وی ادامه داد: مبارزه با زمین‌خواری به تنهایی از عهده سازمان بازرسی برنمی‌آید و سایر دستگاه‌های اجرایی از جمله اداره کل تعاون استان و دادگستری نیز باید همکاری لازم را داشته باشند.
مدیرکل نظارت و بازرسی آذربایجان شرقی با بیان اینکه بالاترین انحرافات در مقوله زمین‌خواری در کلان‌شهر تبریز انجام می‌گیرد، اظهار داشت: تعاونی مسکن یکی از مجموعه‌های دولتی با عوامل پیدا و پنهان خود بیشترین زمین‌خواری در این شهر را انجام داده است.
اسماعیلی اقدم در ادامه با انتقاد شدید از روند موجود در شرکت‌های تعاونی ادارات و سازمان‌های مختلف تصریح کرد: به دلیل مکانیسم‌های معیوب و عدم نظارت کافی، بیش از 80 درصد تخلفات و جرایم زمین‌خواری توسط شرکت‌های تعاونی مسکن ادارات صورت می‌گیرد.
وی یادآور شد: برخی از مسئولان و دستگاه‌های عمومی و اجرایی ضمن بازگذاشتن مسیر، راه را برای تخلفات شرکت‌های تعاونی مسکن ادارات هموار ساخته‌اند.
مدیرکل بازرسی آذربایجان شرقی با انتقاد شدید از عدم ارتباط و هماهنگی برخی از ادارات با دستگاه قضایی در خصوص تعاونی‌های مسکن اظهار داشت: از این پس با اقدامات گسترده سازمان بازرسی، شرکت‌های تعاونی در چنبره قانون احاطه شده و نظارت بر عملکرد آنها شدیدتر خواهد شد.
اسماعیلی اضافه کرد: شهرداری‌ها مجموعه‌هایی کاملاً دولتی هستند چراکه بیش از خود دولت از اعتبارات و بیت‌المال استفاده می‌کنند.
وی تاکید کرد: چرا باید پولی که از یتیم و حتی زنان بیوه در قالب عوارض اخذ می‌شود به جای هزینه‌کرد در محل‌های مناسب در سایر مقولات هزینه ‌شود.
مدیرکل نظارت و بازرسی آذربایجان شرقی در ادامه در پاسخ به سئوال خبرنگاری که در خصوص دستگیری یکی از اعضای شورای اسلامی شهر تبریز پرسید، اظهار داشت: این عضو شورای اسلامی شهر تبریز در اداره کل نظارت و بازرسی استان نیز پرونده داشت.
وی ادامه داد: تعامل با سایر دستگاه‌های اجرایی در مقوله مبارزه با زمین‌خواری زمینه سوءاستفاده برخی‌ها را از بین می‌برد و امسال برخورد با عوامل پیدا و پنهان زمین‌خواری در استان در اولویت برنامه‌های این اداره کل قرار دارد.
اسماعیلی‌اقدم در پاسخ به سئوالی در خصوص عملکرد مدیریت ارشد استان اظهار داشت: اکیپ اجرایی استانداری ثابت مانده است و تنها استاندار تغییر یافته است.
مدیرکل بازرسی آذربایجان شرقی در عین حال تاکید کرد: هیچ‌کس نمی‌تواند مدعی باشد که در مجموعه تحت‌نظر وی هیچ‌گونه ایرادی وجود ندارد اما انتظار ما از مسئولان تلاش برای رفع مشکلات و بهینه‌سازی سیستم مدیریت است.
اسماعیلی اقدم با تاکید بر اینکه سازمان بازرسی آذربایجان شرقی در خصوص انجام وظایف خود و احقاق حقوق مردم با هیچ‌کس مصالحه نمی‌کند، تصریح کرد: سازمان بازرسی طبق قانون حق ورود به مسائل مطروحه در بالاترین دستگاه‌های دولتی در استان را داشته و از این رو هیچ‌‌یک از دانه درشت‌ها از دست ما در امان نمی‌مانند.
وی در ادامه در پاسخ به سئوالی مبنی رسیدگی به شکایت‌های مردمی از دستگاه‌ها گفت: به طور طبیعی دستگاه‌هایی که بیشتر با مردم سر و کار دارند، شکایت‌های مردمی از آنان بیشتر است و دستگاهی که شکایت آن زیاد است به دلیل مراجعات مردمی است و برخی نیز مربوط به عملکرد ضعیف آن دستگاه است که منجر به شکایت‌های مردمی می‌شود.
اسماعیلی اقدم تأکید کرد: بنای سازمان بازرسی کل کشور تعامل با همه دستگاه‌ها مخصوصا تعامل با دستگاه‌های نظارتی است.
وی بار دیگر با تأکید بر اینکه ما به دنبال مچ‌گیری از روسا و مدیران نیستیم، اظهار داشت: سازمان بازرسی تنها گلوگاه‌های تخلفات را به مدیران اعلام می‌کند.
احمدی اقدم اضافه کرد: به هیچ عنوان کار و وظیفه سازمان بازرسی زیرپرسش بردن مسئولان نیست بلکه به آنان کمک می‌کنیم تا منافذ تخلفاتی را مسدود کنند.
مدیرکل بازرسی استان آذربایجان شرقی تصریح کرد: نظارت و بازرسی امری ضروری و بدیهی است و نقش کلیدی و اساسی در جامعه ایفا می‌کند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۱٩ مهر ۱۳۸۸
معلمان برای دریافت کالاهای قسطی تا 20 آبان به تعاونی های فرهنگیان مراجعه کنند

خبرگزاری فارس: مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مصرف فرهنگیان ایران گفت: فرهنگیان تا 20 آبان می‌‌توانند برای دریافت اقلام مورد نیاز خود به صورت اقساط به تعاونی‌های سراسر کشور مراجعه کنند.

ایلخان جلیلیان در نشست خبری که در ساختمان اتحادیه تعاونی‌های مصرف فرهنگیان برگزار شد با بیان اینکه این اتحادیه در سال 67 تأسیس شد، اظهار داشت: در اتحادیه تعاونی‌های مصرف فرهنگیان با احتساب اعضای فعلی، یک میلیون و 500 هزار فرهنگی شاغل و بازنشسته عضویت دارند همچنین این اتحادیه دارای 620 تعاونی فعال در کشور، 17 اتحادیه مستقل و 18 شعبه اجرایی است که گردانندگان آن نیروهای اتحادیه هستند.
وی با بیان اینکه اتحادیه تعاونی‌های مصرف فرهنگیان با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش از سال 85 فعالیت گسترده‌ای را در ایران آغاز کرده است، گفت: در سال 87 بالغ بر 100 میلیون تومان کالا به صورت نقد و اقساط به فرهنگیان داده شد که حاصل آن 2 میلیارد تومان سود قابل تقسیم بوده است که تقسیم این سود بر اساس گزارش حسابرسان رسمی کشور صورت می‌گیرد.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مصرف فرهنگیان ایران در خصوص برنامه‌های این اتحادیه برای سال 88 اظهار داشت: با توجه به نامگذاری امسال به نام اصلاح الگوی مصرف، سعی کرده‌ایم تا هزینه‌ها به حداقل ممکن برسد؛ تا امروز این روند بهتر از سال‌های گذشته به انجام رسیده و در اسرع وقت کالاها در اختیار فرهنگیان قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: در سال 88 کمیته‌های معیشتی و نظارتی با حضور آموزش و پرورش و اتحادیه‌ها با نام ستاد معیشت فرهنگیان در وزارت آموزش و پرورش و استان‌ها تشکیل شده است؛ این کمیته‌ها هر 2 هفته یک بار تشکیل جلسه داده و پیگیر نیازهای فرهنگیان خواهد بود.
جلیلیان افزود: در سال 88 واردات برنج، روغن و عدس در دستور کارمان بوده است به تازگی نیز گوشت وارداتی از برزیل و استرالیا به فرهنگیان تحویل داده شده است همچنین با هماهنگی وزارت بازرگانی، مجوز لازم برای توزیع برنج ایرانی طارم فریدون‌کنار تا میزان 7 هزار تن گرفته شده و تاکنون 2 هزار تن توزیع و با قیمت مصرف‌کننده یک هزار و 700 تومان به فرهنگیان تحویل داده‌ شده است.
وی با اشاره به طرح "مهر تا مهر " در سال 88 گفت: فرهنگیان در قالب این طرح می‌توانند با مراجعه به تعاونی استان‌ها نسبت به انتخاب و تعیین کالاهای مورد نیاز خود به صورت اقساط از 20 مهر سال جاری اقدام کنند.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مصرف فرهنگیان ایران افزود: با اجرای طرح "مهر تا مهر "، فرهنگیان ضمن مراجعه به تعاونی‌ها به مدت یک ماه تا20 آبان فرصت دارند اقلام مورد نیاز خود را که فهرست‌وار به تعاونی‌ها اعلام شده، انتخاب کرده و نسب به خرید آنها به صورت اقساط اقدام کنند.
وی اضافه کرد: کالاهای اقساطی به صورت 12 ماهه و بدون پیش پرداخت به فرهنگیان و با سقف 2 میلیون و 500 هزار تومان ارائه می‌شود و از حقوق فرهنگیان به صورت ماهیانه کسر خواهد شد.
جلیلیان با بیان اینکه 24 شرکت معتبر با 90 قلم کالا در این طرح مشارکت دارند، گفت: این کالاها زیر قیمت مصرف‌کننده به فرهنگیان ارائه می‌شود.
وی بیان داشت: اتحادیه تعاونی‌های مصرف فرهنگیان در سال 87 در وزارت تعاون با 2 هزار تعاونی در کل کشور به عنوان اتحادیه برتر شناخته شد همچنین در مرداد امسال در جشنواره تعاونی‌های برتر به این جایگاه رسید.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۱٩ مهر ۱۳۸۸
شعبه‌های خارجی بانک توسعه تعاون راه‌اندازی می‌شود

خبرگزاری فارس: مدیر کل تعاون هرمزگان اظهار داشت: به منظور ارائه خدمات ارزی به مشتریان، شعبه‌های خارجی بانک توسعه تعاون راه‌اندازی می‌شود.

محمد عسکری‌زاده با بیان اینکه تا پایان سال 93 و برنامه پنجم توسعه باید سرمایه‌گذاری در بخش تعاون به 295 تا 300 میلیارد دلار برسد، بیان کرد: بخش تعاون باید در پرتو اصل 44 در تامین عدالت اجتماعی حضور خود را نشان دهد.
وی در ادامه از برنامه‌ریزی برای ایجاد شعب خارجی بانک توسعه تعاون در آینده نزدیک خبر داد و افزود: در نظر است به منظور ارائه خدمات ارزی به متقاضیان و ارتقای سطح ظرفیت‌ها و توانمندی‌های رقابتی بخش تعاون در سطح بین‌المللی و تسهیل ارتباطات و پیوند فنی، مالی و اقتصادی بین آنها ضمن راه‌اندازی امور بین‌الملل و ارزی پس از امکان‌سنجی‌های مناسب برای تسهیل و تسریع امور فعال در بخش بین‌الملل شعباتی در خارج از کشور تاسیس شود.
مدیر کل تعاون هرمزگان همچنین به بند یک اساسنامه بانک توسعه تعاون در زمینه به کارگیری امکانات بانکی برای ارتقای توانمندی‌های بخش تعاون اشاره کرد و یادآور شد: دستگاه‌های مرتبط در راستای رسیدن به اهداف عالی وفاق و روح تعاون در فعالیت‌های اقتصادی و بهره‌گیری از مشارکت‌های اجتماعی باید به توسعه روابط درون‌بخشی و فرابخشی خود بپردازند.
عسکری‌زاده با بیان اینکه تشکیل بانک توسعه تعاون در همین راستا شکل گرفته است، اضافه کرد: بند یک اساسنامه بانک توسعه تعاون در زمینه به کارگیری امکانات برای ارتقای توانمندی‌های بخش تعاون است و در راستای تحقق سهم 25 درصدی تعاون در اقتصاد، این مهم مورد تاکید واقع شده است.
مدیر کل تعاون هرمزگان در پایان گفت: در سال‌های گذشته افزایش تفاهمنامه‌ها بین بخش تعاون با دستگاه‌های مختلف به میزان 500 درصد افزایش داشته و این امر نشان دهنده روابط درون‌بخشی با فرابخشی است که می‌تواند مشارکت سایر دستگاه‌ها را در تامین اهداف مقرر شده جلب کند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۱٩ مهر ۱۳۸۸
ثبت 504 تعاونی و تجاری در کردستان

خبرگزاری فارس: مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کردستان از ثبت 504 شرکت تعاونی و تجاری در سال جاری در استان خبر داد.

علی امینی اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون 431 شرکت تجاری و 73 شرکت تعاونی در کردستان ثبت شده است که 33 مورد آن مربوط به سنندج و بقیه در سایر شهرستان‌های دیگر استان به ثبت رسیده است.
وی افزود: در سال گذشته در همین مدت 504 شرکت تجاری و 130 شرکت تعاونی به ثبت رسیده بود که در سال جاری با کاهش 17 درصدی ثبت شرکت‌های تجاری و 78 درصدی در شرکت‌های تعاونی در استان بوده‌ایم.
مدیرکل ثبت اسناد کردستان از کاهش 92 درصدی انحلال شرکت‌های تجاری در استان نسبت به سال گذشته خبر داد و افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون 12 شرکت تجاری و چهار شرکت تعاونی منحل شده است که در همین مدت در سال گذشته 23 شرکت تجاری منحل شده بود و هیچ شرکت تعاونی هم به انحلال نرسیده بود.
امینی از ثبت یک مورد اختراع در استان خبر داد و افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون 189مورد ثبت‌نام تجاری و یک‌ هزار و 223 مورد هم تغییرات در شرکت‌ها صورت گرفته است در حالیکه در دوره مشابه در سال گذشته 160 مورد ثبت‌نام تجاری و یک ‌هزار و 477 مورد تغییرات شرکت‌ها به ثبت رسیده است که افزایش 15 درصدی در ثبت‌نام تجاری و کاهش 19 درصدی در تغییرات شرکت‌ها رخ داده است.
وی موسسات غیرتجاری ثبت شده را 10 مورد در سال جاری و موسسات غیرتجاری منحل شده را نیز سه مورد از ابتدای سال جاری تا‌کنون ذکر کرد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۱٩ مهر ۱۳۸۸
ساخت 960 واحد مسکن مهر در رودسر

خبرگزاری فارس: مدیرکل تعاون گیلان از ساخت 960 واحد مسکن مهر در رودسر خبر داد.

ولی‌الله نمایشی در مراسم کلنگ‌زنی احداث فاز نخست مسکن مهر در این شهرستان افزود: با طرح مسکن مهر از طرف دولت مبنی بر ساخت مسکن به صورت اجاره 99 ساله برای اقشار کم درآمد و اجرایی شدن این طرح، تعداد 960 واحد سهمیه شهرستان رودسر است.
وی ادامه داد: وزارت تعاون مسئولیت رسیدگی به امور ثبت نام و تشکیل تعاونی‌های مسکن مهر در بخش‌های کارمندی، کارگری و آزاد به تناسب مشاغل اعضا و مدیریت سامانه تعاونی‌های مسکن و وزارت مسکن نیز مسئول تعرفه زمین و نظارت بر امور اجرا و ساخت منازل شد.
نمایشی فعالیت اتحادیه تعاونی مسکن در رودسر را از سال 87 اعلام کرد و اظهار داشت: با توجه به مشکلات بسیار فراوان در پیدا کردن زمین مناسب و گرفتن مجوزهای لازم از اداره‌ها، فاز نخست مسکن مهر این شهرستان امروز آغاز شد.
وی با اشاره به تهیه زمین برای ساخت مسکن مهر در اکثر شهرستان‌های استان خاطرنشان کرد: هنوز در سه شهر آستانه اشرفیه، خمام و رودبار نتوانسته‌ایم زمین مورد نیاز را تهیه کنیم و به همین دلیل طرح مسکن مهر در این بخش‌ها ناقص مانده که با رایزنی‌های انجام شده، به زودی مشکل برطرف می‌شود.
مدیرکل تعاون گیلان با اشاره به کمک دولت در بحث ساخت مسکن مهر خاطرنشان کرد: دولت سه کار عمده تهیه زمین، تامین خط اعتباری برای پرداخت وام تا سقف 150 میلیون ریال به ازای هر نفر و همچنین ارائه زیرساخت‌ها نظیر آب، برق، گاز و ... را دارد که در استان کارگروه مسکن به ریاست استاندار در این زمینه تلاش خود را به کار گرفته‌اند.
رئیس اداره تعاون رودسر نیز در این مراسم گفت: به‌زودی اجرای کارهای عمرانی مسکن مهر انجام می‌شود و پروژه 80 واحدی شهرک بعثت را نیز در آینده نزدیک آغاز می‌کنیم.
عظیم بابایی به موانع تاخیر در پروسه ساخت مسکن مهر اشاره کرد و گفت: تلاش برای گرفتن زمین و کارهای ثبتی آن، جابه‌جایی غیر برنامه‌ریزی شده، مبالغ واریزی اعضای تعاونی از بانکی به بانک دیگر و ... از جمله موانع تاخیر در اجرای روند ساخت مسکن مهر در رودسر بود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۱۸ مهر ۱۳۸۸

اصلاح الگوی مصرف نیازمند عزم ملی و مشارکت همگانی است

دکتر عباسی

وزیر تعاون گفت: اصلاح الگوی مصرف در کشور نیازمند عزم ملی با مشارکت دولت، مجلس و آحاد مردم است.

دکتر "محمد عباسی" در گفت و گو با ایرنا، افزود: اصلاح قوانین، ساختارها، رفتارها و نگرش ها در خصوص اصلاح الگوی مصرف در زیر مجموعه این مشارکت همگانی قرار می گیرند.
وی تصریح کرد،اصلاح الگوی مصرف موجب ارتقای شاخص های زندگی و کاهش هزینه ها می شود و مفهوم عمدن آن استفاده صحیح، بهینه، مناسب و به اندازه از منابع کشور می باشد که این موضوع در آموزه های دینی ما مورد تاکید قرار گرفته است.
عباسی با اشاره به این که اصلاح الگوی مصرف از مسیر بهره وری می گذرد و به شدت نیازمند فرهنگ سازی است، افزود: با توجه به نقش تعاونی ها در ارتقای بهره وری و تجمیع منابع و سرمایه های اندک می توان با توسعه و ترویج فرهنگ تعاون در جهت نهادینه سازی اصلاح الگوی مصرف در جامعه نیز گام موثری برداشت.
وی گفت: از سوی مقام معظم رهبری سال 1388 با عنوان "اصلاح الگوی مصرف" نامگذاری شده است و دستیابی به این مهم بدون شک جز در سایه همدلی و مشارکت جمعی ممکن و میسر نخواهد شد.
وزیر تعاون افزود: بدون تردید، شیوه تعاون و تعاونی ها با نقش و جایگاهی که قانون اساسی کشور برای آن ها تعریف و تبیین کرده است، می تواند جریان اصلی در اصلاح الگوی مصرف و منشا بروز تحولات عظیم اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی باشد.
وی گفت: در شرایطی که مشکلات جدی همچون بیکاری و عدم توانمندی بخش کثیری از افراد کشور جهت حضور در اقتصاد و تولید ثروت مشهود است، لازم است با فعالیت های خلاقانه و شناسایی استعدادها و نیازها از ظرفیت های بالفعل و بالقوه بخش تعاونی در اجرای اصلاح الگوی مصرف استفاده مطلوب به عمل آید.
وی اظهار امیدواری کرد، همه دلسوزان جامعه به ویژه متولیان بخش تعاونی کشور فرصت های حاضر را غنیمت شمرده و بتوانند به فضل الهی و در سایه برکات نظام جمهوری اسلامی ایران در جهت رسیدن به شکوفایی جامعه اسلامی کشورمان به نتایج و اهداف مورد نظر نائل آیند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۱۸ مهر ۱۳۸۸

30 درصد از واگذاری‌های دولت باید در بخش تعاونی هزینه شود

سید علی علوی

همه دستگاه‌ها باید در تصدی‌گری‌ و واگذاری تعاونی را سهیم کنند

معاون وزیر تعاون گفت: تاکنون 42 میلیون نفر تحت پوشش سهام عدالت قرار دارند.

سیدعلی علوی ـ معاون وزیر تعاون ـ در گفت‌وگو با  (ایسنا)، گفت: در راستای تحقق اصل 44 و با توجه به چشم‌انداز برنامه بیست ساله، 25 درصد از سهام اقتصاد کشور باید به تعاون اختصاص یابد این در حالی است که در حال حاضر 80 درصد فعالیت اقتصاد کشور در اختیار دولت است و برای رسیدن به این اهداف 60 درصد فعالیت دولت هرچه سریع‌تر باید به بخش خصوصی واگذار شود.

وی با بیان این مطلب که تعاون یک بخش خصوصی منسجم است افزود: با توجه به امکان سرمایه‌گذاری در تعاونی‌ها ایجاد بانک تعاون برای ارتقاء توانمندی‌های آموزش و فراگیری تعاونی‌ها مانند سهام دولت که 42 میلیون نفر تحت پوشش قرار می‌دهد 30 درصد از واگذاری‌های دولت باید در بخش تعاونی هزینه شود.

معاون وزیر تعاون با اشاره به این که در حال حاضر سهم تعاون در اقتصاد کشور 6 درصد است، تصریح کرد: برای رسیدن به سهم 25 درصدی تعاون در اقتصاد کشور همه دستگاه‌ها باید در تصدی‌گری و واگذاری کارها تعاونی را سهیم کنند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۱۸ مهر ۱۳۸۸
اعتبار 1440 میلیارد تومانی برای ایجاد تعاونی های فراگیر ملی
دکتر عباسی
وزیر تعاون گفت: یکهزار و 440 میلیارد تومان سهم سالجاری تعاونی ها از محل فروش شرکت های دولتی به راه اندازی تعاونی های فراگیر ملی با هدف فقرزدایی اختصاص داده می شود.

دکتر محمد عباسی در گفتگو با مهر واگذاری یکهزار و 440 میلیارد تومان از محل فروش شرکتهای دولتی برای توسعه بخش تعاون را در تبعیت از ماده 29 قانون اصل 44 دانست و گفت: آئین نامه اجرایی نحوه مصرف این مبلغ بنا به اصل 138 قانون اساسی به تصویب دولت رسیده است و برای ایجاد تعاونیهای فراگیر ملی که جهت فقر زدایی برنامه ریزی شده اند، هزینه می شود.

وزیر تعاون اظهار داشت: برای تحقق سهم 25 درصدی بخش تعاون تا پایان سال 93 باید حداقل 50 درصد از سرمایه گذاریها و اشتغال ایجادی در قالب تشکلهای تعاونی انجام شود. برای ایجاد اشتغال، جهت گیری های سرمایه گذاری باید به سمت تشویق تعاونی ها و تعاونی سازی تغییر کند.

عباسی در ادامه از بالا بودن نرخ سود بانکی انتقاد کرد و افزود: سیاست انقباضی بانکها در پرداخت تسهیلات به اقشار محروم تر که سهم آورده آنها پایین است نیز از چالشها محسوب می شود. در این زمینه توانمند نبودن اقشار متوسط و کم درآمد برای تهیه طرح، استفاده از منابع را با مشکل مواجه کرده است.

به گفته وی یکی از اهداف وزارت تعاون و دولت رفع موانع یاد شده است به نحوی که این امر از طریق ایجاد بانک توسعه تعاون، صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون، ایجاد شبکه اتحادیه های اعتباری تعاون، بانکها و موسسات مالی اعتباری تعاون و همچنین ایجاد بنیادهای توسعه کارآفرینی و تعاون و اصرار بر تسهیل صدور مجوزها دنبال می شود.

وزیر تعاون خواستار وزارتخانه ای قوی و با اختیارات کافی برای تحقق اهداف عدالت اجتماعی و دستیابی به سهم 25 درصدی شد و تاکید کرد: ارتقای سهم بخش تعاون به چند برابر فعلی نیازمند نگرش، برخورد، حمایت و تشکیلات ویژه است.

عباسی بهبود فضای کسب و کار با نگرش تعاونی را یکی از راهکارهای دیگر دستیابی به سهم 25 درصدی بخش تعاون اعلام کرد و بیان داشت: ایجاد اتحاد و انسجام بین تعاونیها و تشکلهای مرتبط با این حوزه در راستای سیاستهای اصل 44 و گسترش اتحادیه های تخصصی تعاونی، حمایت از گسترش عضویت و انسجام در اتاقهای تعاون از سیاستهای وزارت تعاون است.

وی تصریح کرد: باید فضایی در جامعه ایجاد شود تا در سایه آن اشتغال انفرادی و خانوادگی جای خود را به اشتغال گروهی و تعاونی بدهد و در این راستا لازم است تا تمرکز در سیاستگذاری و برنامه ریزی توسعه بخش تعاونی در جهت انسجام این بخش ایجاد شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۱۸ مهر ۱۳۸۸

فعالیت بورسی تعاونی سهامی عام جدی تر شد

مهندس عبدالمجید غریب رضا

معاون نظارت و توسعه تعاونیهای وزارت تعاون از انجام مذاکره با سازمان بورس برای ایجاد شرایط حضور تعاونیهای سهامی عام در بورس خبر داد.

عبدالمجید غریب رضا در گفتگو با مهر در ارتباط با فعالیت شرکتهای تعاونی در بورس با اعلام این خبر که برای طی شدن مراحل قانونی با سازمان بورس مذاکراتی صورت گرفته است، گفت: تعاونیهای واجد شرایط، در قالب شرکت تعاونی سهامی عام فعالیت بورسی انجام می دهند.

معاون نظارت و توسعه تعاونیهای وزارت تعاون اظهار داشت: تعاونیهایی که بتوانند شرایط فعالیت بورسی داشته باشند می توانند پس از تشکیل تعاونی سهامی عام و انجام پذیره نویسی در بورس، فعالیت خود را در این بخش آغاز کنند.

نحوه حضور تعاونیها در بورس طراحی می شود

غریب رضا در ادامه افزود: سازمان بورس نیز در مذاکرات اعلام کرده است که بر اساس ضوابط خود طراحی نحوه حضور تعاونی های سهامی عام در بورس را انجام خواهد داد.

به گفته وی هم اکنون در بخش تعاون چند گرایش برای این کار تقاضا دارند که البته حائز شرایط نیز هستند، ولی در این مورد کار کارشناسی انجام می شود.

معاون وزیر تعاون در پاسخ به این سئوال که از چه زمانی تعاونیهای سهامی عام به صورت عملی وارد فعالیت بورسی می شوند؟ گفت: در این زمینه لازم است تا مقررات حضور تعاونیها در بورس فراهم شود.

به گزارش مهر، برنامه ریزی و اقدام به حضور تعاونیها در فعالیتهای بورسی یکی از مهم ترین اولویتهای وزارت تعاون محسوب می شود که توسط محمد عباسی وزیر تعاون به عنوان اقدامات 4 سال آینده بخش تعاون اعلام شده است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۱۸ مهر ۱۳۸۸
مانعی برای ورود برنج وارداتی تعاونی های مرز نشین وجود ندارد
مهدی قطبی زاده

مدیر کل تعاون خوزستان گفت: برنج وارداتی تعاونی‌های مرز نشین از نظر ما هیچ‌گونه مشکلی ندارند و مانعی برای واردات آن نیست.

مهدی قطبی‌زاده در گفت و گو با ایسنا عنوان کرد: در حال حاضر هیچ اطلاعی مبنی بر بروز مشکل احتمالی در برنج وارداتی تعاونی‌های مرزنشین به اداره تعاون خوزستان گزارش نشده است و واردات این محصول همچنان ادامه دارد.

وی خاطرنشان کرد: البته اظهار نظر نهایی در زمینه سلامت برنج‌های وارداتی با اداره کل استاندار است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۱۸ مهر ۱۳۸۸
نقش اتاق تعاون در اجرای اصل 44
دکتر رحمانی نیاخبرگزاری فارس: دبیرکل اتاق تعاون ایران گفت: نقش اتاق تعاون کشور در تحقق اهداف اصل 44 قانون اساسی و تبیین جایگاه این بخش بسیار حساس و خطیر است.

دکتر حسین رحمانی‌نیا ضمن اشاره به رویکرد دولت مبنی بر اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی و جایگاه ویژه بخش تعاون در قانون اساسی کشور اظهار داشت: در حال حاضر این بخش هفت درصد تولید ناخالص کشور را بر عهده دارد.
وی یکی از رسالت‌های اصلی بخش تعاونی را ایجاد فرصت‌های اشتغال و کارآفرینی برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی عنوان و تصریح کرد: این سهم باید در پنج سال آینده به 25 درصد افزایش یابد.
وی خاطر‌نشان کرد: با جذب افراد کاردان و با‌انگیزه در هیأت مدیره اتاق تعاون کشور در تلاش هستیم تا وظیفه خود را در این خصوص به نحوه ارزشمندی به انجام برسانیم.
وی تصریح کرد: در حال حاضر بخش تعاونی قسمت عمده‌ای از فعالیت‌های اقتصادی و خدماتی را در سطح کشور بر عهده دارد که در این مسیر سعی خواهد شد ضمن تأکید بر کیفیت زیرساخت‌های اعتلای بخش تعاونی را به گونه‌ای شایسته را فراهم سازیم.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۱۸ مهر ۱۳۸۸
مجوز واردات ماهی از سوی مسوولان عراقی صادر نمی‌شود

مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی آبزی‌پروران خوزستان گفت: بهبود وضعیت پرورش ماهی مستلزم انتقال و آموزش تکنولوژی‌های جدید به کشور است.

سید مصطفی موسوی در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: برای افزایش تولید، کاهش تلفات و هزینه‌ها و استفاده از حداکثر منابع آب و خاک باید به سمت تکنولوژی‌های جدید رفت.

وی افزود: به عنوان نمونه میزان تولید در سال گذشته به علت عدم آمادگی آبزی‌پروران در مواجه شدن با پدیده خشکسالی به شدت کاهش یافت که با آماده‌سازی آبزی پروران در سال جاری و کسب تجربه از سال گذشته با این پدیده بهتر از سال گذشته برخورد شد.

موسوی یادآور شد: طبق مصوبه هیئت دولت قرار است طرحی در قالب خوشه‌های آبزیان خوزستان برای توسعه این بخش در استان اجرا شود که مطالعات این طرح هم‌اکنون در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: این طرح با همکاری اداره کل شیلات، تعاون و سازمان بازرگانی در جهت توانمندسازی بخش خصوصی و رفع مشکلات صادرات و تولید و کیفیت آبزیان از جمله ماهی و میگو صورت می‌گیرد.

موسوی گفت: طی مطالعات انجام شده، جنبه‌های مختلف آبزی پروری ماهی و میگو در استان بررسی و جهت حل مشکلات این بخش و ساماندهی و ارائه راهکارهای اجرایی اقدام خواهد شد.

وی با اشاره به صادر نشدن ماهی از مرزهای خوزستان به کشور عراق عنوان کرد: صادرات این محصول به عراق در حال حاضر به صفر رسیده است.

موسوی گفت: در گذشته عمده ماهی به کشور عراق صادر می‌شد که در حال حاضر به علت صادر نشدن مجوز صادرات از سوی مسئولان کشور عراق، صادرات ماهی متوقف شده است.

وی تصریح کرد: تاکنون پیگیری‌های فراوانی برای صدور مجوز صادرات صورت گرفته و مذاکراتی نیز با مسئولان کشور عراق انجام شده است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۱۸ مهر ۱۳۸۸

اجرای طرح مسکن مهر از طریق تعاونی ها متوقف شد

غیر از تعاونی هایی که تاکنون پروانه ساخت اخذ کرده اند، انجام طرح مسکن مهر از طریق وزارت تعاون متوقف و ساخت و ساز با هماهنگی وزارت مسکن و شهرسازی انجام خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، نمایندگان ویژه رئیس جمهور در کارگروه مسکن در آخرین مصوبه خود، وزارت مسکن و شهرسازی را از این پس مسئول مستقیم پیگیری طرح مسکن مهر اعلام کردند. بدیهی است وزارت تعاون از زمان ابلاغیه شورای عالی مسکن در زمینه تشکیل تعاونی های مسکن جدید و همچنین پیگیری برنامه های این بخش مسئولیتی نخواهد داشت. وزارت تعاون از تشکیل تعاونی های جدید مسکن مهر جلوگیری بعمل می آورد.

بر اساس این گزارش، شورای عالی مسکن مقرر کرد از این پس متقاضیان احداث مسکن در زمین های اجاره 99 ساله در قالب کارگروههای 3 الی 5 نفر در دستور کار قرار گیرد. پس از ثبت نام و پالایش افراد، لیست متقاضیان باید از طریق ادارات کل تعاون به سازمان مسکن و شهرسازی معرفی شوند.

*جلوگیری از تشکیل تعاونی های مسکن مهر جدید

نکته مهم در این بخش این است که از این پس فقط تعاونی هایی می توانند در قالب مسکن مهر ادامه فعالیت دهند که تا ابلاغ این تصویب نامه پروانه ساخت اخذ کرده باشند. بنابراین لازم است اعضای تعاونی هایی که تاکنون پروانه ساخت دریافت نکرده اند و افرادی که سازماندهی نشده اند در قالب لیست جهت سازماندهی و انجام مراحل بعدی به سازمان مسکن و شهرسازی معرفی شوند و از تاریخ ابلاغ مصوبه از تشکیل تعاونی برای متقاضیان جلوگیری به عمل آید.

*برنامه جدید دستگاه ها

مقرر شد گزارش اجرای مفاد مصوبه شورای عالی مسکن به صورت ماهیانه از طریق ادارات کل تعاون به دفتر مدیریت پروژه مسکن مهر ارائه شود. شورای عالی مسکن همچنین وزارتخانه های مسکن و شهرسازی، تعاون، کشور، نفت، نیرو، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و بانک مرکزی را مکلف به اقدامات جدید در زمینه تسریع ساخت و ساز مسکن مهر کرده است.

*تمایل دولت در تشکیل گروههای کوچک

لازم به ذکر است که چرخش دولت در اجرای طرح مسکن مهر از طریق تعاونی ها از سال گذشته با ابلاغ واگذاری زمین های مشخص شده در قالب طرح مسکن مهر به صورت گروهی کلید خورد. در آن مقطع نیز وزارت مسکن و شهرسازی موظف شده بود متقاضیان طرح مسکن مهر را که واجد شرایط چهارگانه بوده و اسامی آنها به تایید رسیده است را در قالب گروههای 2 تا 5 نفره سازماندهی کند و زمین های با کاربری مسکونی و بلامعارض را در حین مراحل آماده سازی به طور مشخص به این گروهها تحویل دهد.

*عدم رعایت مقررات و حذف متقاضیان

این گزارش می افزاید: یکی از مهم ترین تصمیمات اخیر دولت در زمینه افزایش سرعت ساخت واحدهای مسکونی مهر مربوط به تصمیم به حذف متقاضیانی است که در موعد مقرر اقدام به آغاز ساخت و یا اتمام آن نکنند.

*جلوگیری از پراکنده کاری در پرداخت تسهیلات

وزارتخانه های نفت و نیرو موظف به ارائه انشعابات گاز و آب و برق به صورت اقساطی به متقاضیان مسکن مهر شده اند ضمن اینکه وزارت کشور نیز موظف به رایزنی و هماهنگی با شهرداریها برای صدور مجوزهای لازم شده است. بانک مرکزی نیز در قالب تامین اعتبارات لازم وظایف جدیدی را بر عهده گرفت. لازم به ذکر است که برای جلوگیری از پراکنده کاری در پرداخت تسهیلات، مقرر شد بانک مسکن به صورت متمرکز پرداخت وام مسکن مهر را بر عهده داشته باشد.

*اجرای مسکن مهر به وزارت مسکن سپرده شد

علاوه بر اینکه وزیر جدید مسکن و شهرسازی اخیرا در حاشیه نشست هفتگی دولت تغییر روش اجرای مسکن مهر به نحوی که وزارت تعاون دیگر در این خصوص وظیفه ای نداشته باشد را اعلام کرده است، یک مقام مسئول مرتبط با این طرح در وزارت تعاون نیز از عدم تشکیل تعاونی های جدید مسکن مهر و همچنین ارجاع تعاونی هایی که نتوانسته اند تا زمان ابلاغ مصوبه شورای عالی مسکن به مرحله اخذ پروانه ساخت برسند به وزارت مسکن و شهرسازی خبر داده است.

*ساخت و ساز تعاونی فقط در صورت ارائه مجوز ساخت

ابلاغیه جدید شورای عالی مسکن طی روزهای گذشته با امضای قائم مقام وزیر تعاون به اطلاع ادارات کل تعاون استانها رسیده است. بدیهی است از این پس اجرای طرح مسکن مهر فقط از طریق مصوبه دولت و همچنین با هماهنگی وزارت مسکن و شهرسازی انجام خواهد شد. وزیر تعاون نیز چندی پیش اعلام کرده بود که وظیفه وزارت تعاون ادامه نظارت بر کار تعاونی هایی خواهد بود که طبق مصوبه شورای عالی مسکن به مرحله اخذ مجوز ساخت رسیده باشند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۱۸ مهر ۱۳۸۸
تسریع در اجرای طرح مسکن مهر کردستان
سنندج - خبرگزاری مهر: وزیر مسکن و شهرسازی بر تسریع در اجرای پروژه های مسکن مهر در استان کردستان تاکید کرد.

علی نیکزاد در جریان بازدید از پروژه های مسکن مهر در شهر سنندج، اظهار داشت: روند اجرای پروژه های مسکن مهر در استان کردستان به ویژه آماده سازی زمین ها باید با سرعت بیشتری دنبال شود.

وی ادامه داد: با توجه به وضعیت توپوگرافی استان کردستان به ویژه شهر سنندج بحث آماده سازی زمین یکی از مهمترین بخش های ساخت مسکن مهر به شمار می رود که باید در این زمینه و با همت مسئولین استان تلاش بیشتری صورت گیرد.

وزیر مسکن و شهرسازی زمان سه سال برای آماده سازی زمین مسکن مهر 7 هزار و 600 واحدی سنندج را طولانی دانست و بیان داشت: این زمان بسیار طولانی است و پیمانکار پروژه باید هرچه سریعتر و با بسیج تمامی امکانات خود زمین مسکن مهر در سنندج را در مدت زمان کمتری آماده و تحویل نماید.

نیکزاد همچنین بر افزایش همکاری بانکهای عامل با مردم و اعضای تعاونی های مسکن مهر در استان کردستان تاکید کرد و افزود: باتوجه به اقدامات صورت گرفته و اختصاص خط اعتباری جدید، هیچ گونه مشکلی در زمینه پرداخت تسهیلات نه تنها در استان کردستان بلکه در تمامی کشور وجود ندارد و اعضای تعاونی ها می توانند با مراجعه به بانکهای عامل تسهیلات ساخت مسکن مهر را دریافت نمایند.

وزیر مسکن و شهرسازی در ادامه بازدید خود از پروژه های مسکن مهر در شهر سنندج، همچنین از پروژه 164 واحدی مسکن مهر ایثار سنندج بازدید کرد و از نزدیک در جریان روند پیشرفت کار قرار گرفت.

وی همچنین از طرح مسکن 800 واحدی انبوه سازان سنندج نیز بازدید کرد و بر رفع مشکلات و نارسایی ها اجرای این پروژه نیز تاکید کرد.

قرار است در ادامه برنامه های یک روزه سفر وزیر مسکن و شهرسازی به استان کردستان، جلسه شورای مسکن استان تشکیل و مشکلات اجرای مسکن مهر مورد بررسی قرار گیرد.

سه نفر از نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی به همراه جمعی از مسئولین استان وزیر مسکن و شهرسازی را همراهی می کنند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۱۸ مهر ۱۳۸۸

افتتاح نخستین تعاونی خدمات بهداشتی دامپزشکی در لرستان 

  خرم آباد - خبرگزاری مهر: مدیرکل دامپزشکی استان لرستان از افتتاح اولین شرکت تعاونی ممیزی خدمات بهداشتی دامپزشکی در این استان خبر داد.  

به گزارش خبرنگار مهر در شهرستان سلسله، جواد گودرزی صبح جمعه در حاشیه افتتاح این شرکت به خبرنگاران گفت: در شرکت تعاونی ممیزی خدمات بهداشتی دامپزشکی خدماتی به واحدهای قصابی، مرغ فروشی ها، عرضه شیر و عسل و ... همچنین واحدهای نگهداری فرآورده های خام دامی در شهرستان الشتر و نورآباد ارائه خواهد شد.

وی تصریح کرد: این شرکت در زمینی به مساحت 200 متر مربع و با امکانات چهار دستگاه خودرو و سه نیروی تمام وقت و چهار نیروی نیمه وقت افتتاح و شروع به کار کرده است.

مدیرکل دامپزشکی استان لرستان خاطرنشان کرد: با اجرای آئین نامه و تشکیل شرکتهای ممیزی بهداشتی کلیه واحدهای موضوع آئین نامه موظف به اخذ تائیدیه بهداشتی این شرکت خواهند بود.

گودرزی یادآور شد: در این طرح مصرف کننده باید قدرت انتخاب محل تهیه فرآورده های خام دامی را داشته باشد و حقوق مصرف کننده حفظ شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۱۸ مهر ۱۳۸۸
هیچ یک از واحدهای مسکن مهر لرستان به بهره برداری نرسید
خرم آباد - خبرگزاری مهر: استاندار لرستان با انتقاد از روند فعلی طرح مسکن مهر در این استان، عنوان کرد: با گذشت حدود دو سال و نیم از کلید خوردن طرح مسکن مهر هنوز حتی یک واحد مسکونی در قالب این طرح در استان به بهره برداری نرسیده است.

سید حسین صابری در جلسه شورای مسکن مهر استان لرستان در محل استانداری با اشاره به اینکه بسیاری از موانع این طرح تاکنون حل شده است، خطاب به متولیان این طرح اظهار داشت: ابزار حرکت و پیشرفت این طرح به دست من و شماست لذا دستگاههای خدماتی مانند گاز، آب، برق و تلفن باید حداقل هایی که برای ساخت و ساز لازم است را تامین کنند.

وی همچنین از روند اعطای تسهیلات بانکی به طرح مسکن مهر انتقاد کرد و بیان داشت: بانک مسکن استان و شعب این بانک در شهرستانها باید توانشان را 10 برابر کنند و حداکثر تا آخر آبان ماه پرونده های تکمیل شده در بانک مسکن را بازنگری و به آنها رسیدگی کنند.

استاندار لرستان با بیان اینکه در موضوع مسکن مهر همه ما کوتاهی کرده ایم، بیان داشت: مسئولیت آماده سازی این طرح در شهرهای بالای 25 هزار نفر بر عهده سازمان مسکن و شهرسازی استان است ولی در شهرهای زیر 25 هزار نفر متولی آماده سازی طرح مسکن مهر، شهرداریها هستند و تامین زمین در این شهرها بر عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان است.

صابری با تاکید بر اینکه توان دستگاههای متولی اجرای طرح مسکن مهر باید چند برابر شود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر در استان لرستان 14 شهر زیر 25 هزار نفر جمعیت دارند و 9 شهر بالای 25 هزار نفر جمعیت دارند که باید تلاش بیشتری در راستای اجرای طرح مسکن مهر در استان صورت گیرد.

وی با تاکید بر اینکه در شهرستانهای زیر 25 هزار نفر باید نمایندگی مسکن مهر وجود داشته باشد که کار مردم در محل خودشان انجام شود، افزود: همه دستگاههای اجرایی مرتبط با طرح مسکن مهر موظفند در این راستا کمک کنند.

وی خواستار عمل کردن بانک ها به تعهداتشان شد و گفت: بانک مسکن موظف به دایر کردن شعب در تمامی شهرستانهای استان حتی در شهرستانهای پائین تر از 25 هزار نفر است تا دیگر نیازی به مراجعه افراد عضو تعاونی های مسکن به مرکز استان نباشد.

استاندار لرستان خاطرنشان کرد: امروز تمام موانع بر سر راه طرح مسکن مهر برطرف شده و تمام ابزار قانونی لازم در اختیار مسئولین ذیربط قرار دارد بنابراین هیچ بهانه ای برای کم کاری باقی نمی ماند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۱۸ مهر ۱۳۸۸
رسیدگی به امور تعاونی های استان تهران به تعویق افتاده است
رئیس اتاق تعاون استان تهران گفت: به دلیل عدم همکاریهای لازم، رسیدگی به امور تعاونیهای استان تهران به تعویق افتاده و با مشکل مواجه شده است

ناصر گروسی در گفتگو با خبرنگار مهر در کرج با اشاره به عدم تمکین اعضای سابق هیئت رئیسه اتاق تعاون استان تهران از انتخابات اخیر این اتاق افزود: بیش از چند ماه است که این انتخابات برگزار و اعضای آن با آرای بدون خدشه انتخاب شده اند اما متاسفانه اعضای سابق هیئت رئیسه حاضر به ترک صندلیها و پذیرش آرای مجمع عمومی نیستند و مانع از فعالیتهای هیئت رئیسه جدید شده اند.

وی ادامه داد: این درحالیست که ایرادات وارده به هیئت رئیسه جدید بر اساس نظر دیوان عدالت اداری رفع شده است.

این مسئول عنوان کرد: این امر باعث شده رسیدگی به امورات و نیازهای تعاونیها در گستره وسیعی همچون استان تهران به تعویق بیفتد و مشکلات فراوانی در این زمینه ایجاد شود.

گروسی بیان کرد: لازم است این مسئله در اسرع وقت اصلاح شود تا رسیدگی به امور تعاونیها بیش از این به تاخیر و تعویق نیفتد.

رئیس شورای اسلامی شهرستان کرج در این زمی