روابط عمومی تعاونگران
خبرهای اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩٠

۴۵ درصد میزان تعهد اشتغال امسال تحقق یافت

رییس اداره تعاون شهرستان آبادان گفت: میزان تعهد اشتغال در سال جاری ایجاد فرصت شغلی برای 370 نفر است که در حال حاضر و 2 ماهه نخست امسال 45 درصد این تعهد در قالب تشکیل 6 تعاونی و ایجاد 182 فرصت شغلی محقق شده است.

سیدناصر مشعشعیان اظهار کرد: در سال گذشته میزان تعهد اشتغال در اداره تعاون شهرستان آبادان، ایجاد فرصت شغلی برای 330 نفر بود که در این سال 800 فرصت شغلی یعنی بیش از 2 برابر میزان تعهد، ‌شغل ایجاد شد.

 

وی افزود: این میزان اشتغال در قالب تشکیل 34 شرکت تعاونی و در بخش‌های صنعتی، کشاورزی، خدماتی همچون مسکن، حمل و نقل دریایی و مصرفی تحقق یافت.

 

مشعشعیان تصریح کرد: همچنین در شهرستان آبادان تاکنون 204 هزار نفر عضو تعاونی‌های سهام عدالت این اداره شده و سود سهام خود را دریافت کرده‌اند.

 

وی عنوان کرد: تعداد 5400 واحد مسکن مهر در قالب تعاونی مسکن مهر در شهرستان آبادان در حال ساخت است که این واحدها از پیشرفت فیزیکی 70 درصدی برخوردار هستند.

 

مشعشعیان گفت: در خردادماه امسال و در نخستین مرحله واگذاری‌ها، تعداد 400 واحد مسکن مهر در شهرستان آبادان به متقاضیان واگذار می‌شود.

 

وی اظهار کرد: تأسیسات و امکانات زیرساختی هم‌چون آب، برق، فاضلاب برای تمام واحدهای مسکن مهر شهرستان تأمین شده است اما در حال حاضر 50 درصد واحدهای مسکن مهر در حال اجرا شهرستان آبادان گازدار شده و مابقی نیز درآینده گازدار می‌شوند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩٠

رییس اداره تعاون شهرستان خرمشهر منصوب شد

رییس اداره تعاون شهرستان خرمشهر در آیینی منصوب و مشغول به کار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون خوزستان در آیینی با حضور معاون اداری مالی تعاون خوزستان، رییس اداره تعاون شهرستان خرمشهر منصوب و مشغول به کار شد.

در این آیین اقبال عالی پور در سخنانی بر ضرورت تلاش بیش تر برای اشتغال جوانان جویای کار از طریق ایجاد تشکل های تعاونی ها تاکید کرد و ضمن قدردانی از زحمات علی‌رضا پیوسته رییس سابق این اداره در طول دوران مسوولیت خود، مهندس سعید حمید را به عنوان رییس جدید اداره تعاون خرمشهر منصوب کرد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩٠

* اختصاص ۴٠ درصد واگذاری‎ها به تعاون

* ایجاد اولین بانک تعاونی غیردولتی کشور


وزیر تعاون با اعلام اینکه 40 درصد از کل واگذاری ها در قالب تعاون دنبال خواهد شد، از ایجاد اولین بانک تعاونی غیردولتی کشور در آینده نزدیک خبر داد.

دکتر محمد عباسی در گفت و گو با مهر در مورد وضعیت اختصاص درآمدهای حاصل از واگذاری و فروش شرکتهای دولتی به بخش تعاون از زمان اجرای اصل 44 قانون اساسی تاکنون گفت: در این قانون پیش بینی شده است که 80 درصد از سهام شرکت های دولتی به مردم واگذار شود.

وزیر تعاون با بیان اینکه از این میزان 40 درصد در قالب سهم بخش تعاون دنبال خواهد شد، اظهار داشت: همچنین تاکنون بیش از 40 میلیون نفر از مردم در قالب تعاونی های سهامی عدالت سازماندهی شدند.

دکتر عباسی خاطر نشان کرد: برای توسعه و تقویت سهم تعاون در اقتصاد ملی چند روش وجود دارد که یکی از آنها تقویت و ایجاد سرمایه گذاری های جدید است.

وی ادامه داد: لازم است تا انتقال مالکیت نیز به تعاونی ها صورت گیرد که در واقع این موضوع در قالب تعاونی های سهامی عدالت دنبال شده است و من گله مند هستم از برخی افراد که از عدم تبدیل این نوع شرکت ها به تعاونی سهامی عام دفاع می کنند و می خواهند کارها از دست مردم خارج شود و به اصطلاح تعاونی ها نتوانند رشد کنند.

وزیر تعاون بیان داشت: اتخاذ چنین مواضعی از سوی برخی افراد به این معنی است که سهم بخش تعاون را کاهش داده اند. سومین بخش در راستای گسترش فعالیت تعاونی ها نیز این کار است که گسترش آنها در اقتصاد تداوم داشته باشد.

به گفته دکتر عباسی، اینکه گفته شود چقدر از واگذاری ها به تعاونی ها باید صورت بگیرد خود موضوعی متفاوت است چرا که واگذاری ها به اشکال مختلف از جمله فروش در بورس برای کسانی که امکانات اینچنینی دارند نیز پیش بینی شده است.

وی همچنین به توجه قانون به 6 دهک پایین جامعه که امکان انجام فعالیت های بورسی را ندارند اشاره کرد و افزود: برای این گروه از افراد جامعه امکانی فراهم شده است که بتوانند سهام عدالت بگیرند و مبلغ سهام خود را به شکل اقساطی بپردازند و همچنین مردم در قالب تعاونی ها توان اقتصادی پیدا کنند.

وزیر تعاون با بیان اینکه البته این گروه از مردم نیز می توانند در قالب بورس نسبت به خرید سهام شرکت ها اقدام کنند، گفت: با توجه به فراهم شدن شرایط صدر اصل 44 ما شاهد ایجاد بیمه ها و بانک های تعاونی غیر دولتی هستیم به نحوی که به زودی اولین بیمه تعاونی کشور و همچنین اولین بانک تعاونی غیردولتی ایجاد و شروع به فعالیت می کنند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩٠

رشد چشمگیر تعاونی ها در دولت های نهم و دهم


وزیر تعاون گفت که بخش تعاون، حوزه پرقدرتی در اقتصاد کشور است و رشدی که تعاونی ها در این چند سال داشته اند به اندازه 70 سال گذشته بوده است.

' دکتر محمد عباسی' رشد تعاونی ها را به لحاظ تعداد در چند ساله اخیر مثبت ارزیابی کرد.
وی ضمن رد ادعای برخی افراد مبنی بر کاهش سهم بخش تعاون در اقتصاد ملی اظهار داشت :دلیل بوجود آمدن اصل تعاون در اقتصاد کشور جلوگیری از افزایش ثروت در دست عده ای خاص ، کاهش ضریب جینی جامعه و از بین بردن اختلاف طبقاتی و همچنین پیشگیری از کارفرمای مطلق دولت است.
عباسی تصریح کرد: با هدفی که وزارت تعاون در پیش دارد؛ روشن است نظام سرمایه داری که تنها به دنبال سودآوری خود است با تشکیلاتی همانند تعاونی ها موافق نیست و بنابراین هراز چند گاهی به دنبال تضعیف روحیه و ضعیف جلوه دادن عملکرد این بخش هستند.
وزیر تعاون در ادامه اظهار داشت :نقش تعاونی ها در رشد ونمو بخش های دیگر اقتصادی از جمله مسکن مهر؛بنگاه های کوچک زود بازده وغیره کاملا آشکار و غیر قابل انکار است .
وی افزود: برخی افراد سود جو با رواج برخی شیوه ها برآن هستند تا تعداد قلیلی همچنان اقتصاد کشور را در دست گیرند .

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩٠

برگزاری نشست اتاق تعاون و اتحادیه بین‌المللی در دهلی نو

معاون امور بین الملل اتاق تعاون ایران و مدیر دفتر منطقه‎ای آسیا و اقیانوسیه اتحادیه بین‎المللی تعاون در دهلی نو پایتخت هندوستان دیدار و بر گسترش همکاری‌های تعاون تاکید کردند.

در نشست مشترک معاون امور بین الملل اتاق تعاون ایران و مدیر دفتر منطقه ای آسیا و اقیانوسیه اتحادیه بین المللی تعاون، راه های توسعه و گسترش همکاری های موجود بین بخش تعاونی ایران و اتحادیه بین المللی تعاون (ICA) مورد بررسی قرار گرفت.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
برخی از وظایف و سازمان‌های زیر مجموعه وزارتخانه جدید
به بخش های  تعاونی و خصوصی واگذار می شود

فارس: معاون برنامه‌ریزی وزیر بازرگانی از نهایی شدن لایحه ادغام وزارت صنایع و بازرگانی در کارگروه ادغام خبرداد و گفت: در فرآیند ادغام برخی از وظایف و سازمان‌های زیر مجموعه وزارتخانه جدید به بخش خصوصی، تعاونی و یا سایر وزارتخانه‌های دولتی واگذار می‌شود.

محمود دودانگه در پاسخ به این سؤال که مصوبات کارگروه ادغام وزارتخانه های صنایع و بازرگانی چه مراحلی را طی می‌کند اظهار داشت: چارچوب وزارتخانه جدید صنایع و بازرگانی مشخص شده است و برای تدوین ساختار آن نیز جلسات مختلفی با حضور نمایندگان وزارت بازرگانی، وزارت صنایع و معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری برگزار می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
همه با هم برای سهم 25 درصدی تعاون

فارس: مجموعه بخش تعاونی در واقع یک‌پیکره واحد برای تحقق سهم 25 درصدی از اقتصاد ملی محسوب می‌شود و بالطبع اهتمام و همدلی در این بخش برای جلوگیری از هر گونه فرصت‌سوزی و هدررفت ظرفیت‌ها یک تکلیف شرعی است که باید به آن توجه کرد.

بررسی‌ نقش بخش تعاونی در تحقق اهداف اقتصادی کشور طی سال‌های اخیر حاکی از تلاش برای احیاء و متمرکزسازی ظرفیت‌ها با رویکرد جذب مشارکت بیشتر مردم در فعالیت‌های اقتصادی است که البته ناهمگونی نظری و عدم همراهی برخی مسئولان و دست‌اندرکاران در مقاطعی موجب کند شدن روند توسعه‌ای این بخش با بازه زمانی تعیین شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
پنجمین نشست مرکز تحقیقات صداوسیما با موضوع "جهاد اقتصادی"

فارس: باتوجه به نامگذاری امسال به عنوان «سال جهاد اقتصادی»، پنجمین نشست علمی مرکز تحقیقات سازمان صدا‌و‌سیما به بررسی جایگاه بخش تعاون در این زمینه و نقش رسانه ملی در تبیین آن اختصاص یافت.

در این نشست علمی که «حسین رحمانی‌نیا» دبیر کل اتاق تعاون کشور و جمعی از مدیران، مشاوران و برنامه‌سازان رسانه ملی حضور داشتند، وی به نقش بارز و برجسته رسانه ملی اشاره نمود و انتقال مفهوم دیدگاه مقام معظم رهبری را در این زمینه از مسئولیت‌های مهم و ضروری رسانه ملی دانست.
معاون سابق وزارت تعاون در ابتدا به پیشینه تأسیس تعاونی در کشور اشاره کرد و گفت: قدمت اتاق تعاون تقریباً با شکل‌گیری وزارت تعاون یکسان است و دارای پایه‌های قوی در کشور است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩٠

سال ٩١ زمان اعلام سهم تعاون از اقتصاد ملی است

مدیر کل دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزارت تعاون گفت:با ورود کار تعیین آمار بخش تعاون به مرحله محاسبه،پیش بینی می شود تا اوایل سال 91 سهم بخش تعاون از اقتصاد ملی به صورت تفکیکی مشخص شود.

'نعمت اله میرفلاح نصیری'روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تفکیک آمار بخش تعاون از اقتصاد ملی درکارگروهی به ریاست مرکز آمار ایران و با حضور معاونین این مرکز و وزارت تعاون در حال پیگیری است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
5 وزیر در 4 کمیسیون تخصصی پارلمان حاضر می‌شوند

فارس: وزرای تعاون، اقتصادی، نیرو، بهداشت و ارشاد هفته جاری برای پاسخگویی به سؤالات و ارائه گزارش در کمیسیون‌های اقتصادی، انرژی، بهداشت و فرهنگی حاضر می‌شوند.

دکتر محمد عباسی وزیر تعاون هفته جاری با حضور در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به سؤالات محمدعلی دلاور نماینده درگز، محمدرضا خباز نماینده کاشمر و جلال محمودزاده نماینده مهاباد پاسخ می‌دهد.

توضیح مدیر وب: هر چه به زمان انتخابات مجلس شورای اسلامی نزدیک می شویم، فعالیت نمایندگان برای نشان دادن خود و کسب محبوبیت بین مردم حوزه ی انتخابیه بیش تر می شود!

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
معرفی ٣٨ میلیون واجد شرایط دریافت سهام عدالت در ۵ مرحله


فارس: مدیر عامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های سهام عدالت گفت: تا کنون برای حدود 45 میلیون نفر دعوتنامه دریافت سهام عدالت صادر شده که از این تعداد بالغ بر 37 میلیون و 128 هزار نفر سهامدار نهایی تشخیص و معرفی شده‌اند.

داریوش پاکبین با اشاره به آخرین وضعیت شناسایی و توزیع سهام عدالت اظهار داشت: مرحله مقدماتی شناسایی و اجرای طرح توزیع سهام عدالت از سال 85 اجرا شد که در این مرحله مددجویان کمیته امداد و بهزیستی و رزمندگان فاقد شغل را مشمول می‌شد و پیرو سیاست‌های ابلاغی، صدور دعوتنامه برای ثبت‌نام از آنها توسط شرکت‌های تعاونی سهام عدالت آغاز شد.

** شناسائی و دعوت از 8.5 میلیون نفر واجد شرایط در فاز نخست


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
ایجاد تعاونی یکی از راهکارهای اصلی ایجاد اشتغال است

فارس: مسئول کمیسیون امور بانوان فرمانداری شهرستان بشرویه با اشاره به اهمیت حضور بانوان در امور اقتصادی، ایجاد تعاونی را یکی از راهکارهای اصلی ایجاد اشتغال دانست.

نرگس غنچه در جمع اعضای این کمیسیون در محل فرمانداری شهرستان اظهار داشت: در همین راستا کارگروه اشتغال شهرستان بشرویه با محوریت تشکیل تعاونی‌های بانوان با همکاری اداره تعاون شهرستان شکل می‌گیرد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
تجاری‌سازی ایده‌های نخبگان آسان‌تر از گذشته اجرا می‌شود

فارس: رئیس بنیاد ملی نخبگان استان اصفهان گفت: با تصویب قانون حمایت از شرکت‌ها و تعاونی‌های دانش‌بنیان در کشور، تجاری‌سازی طرح‌های نخبگان آسان‌تر از گذشته اجرایی می‌شود.

هادی اکبرزاده در کارگاه آموزشی آشنایی با تعاونی‌های دانش‌بنیان که با حضور قائم مقام بنیاد ملی نخبگان کشور و جمعی از نخبگان و مسئولان کشوری و استانی برگزار شد، اظهار داشت: تکمیل چرخه علم و فناوری و استفاده از آن برای تولید ثروت در کشور از سیاست‌های محوری است که در سال‌های اخیر مدنظر مسئولان به ویژه رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
اصفهان حرف اول را در تعاونی‌های دانش‌بنیان می زند

فارس: مدیرکل تعاون استان اصفهان گفت: استان اصفهان با ظرفیت‌های ویژه‌ای که دارد، می‌تواند حرف اول را در توسعه تعاونی‌های دانش‌بنیان در کشور بزند.

رسول حامدیان در کارگاه آموزشی آشنایی با تعاونی‌های دانش‌بنیان که با حضور قائم مقام بنیاد ملی نخبگان کشور و جمعی از نخبگان و مسئولان کشوری و استانی برگزار شد، اظهار داشت: تعاونی‌های دانش‌بنیان تلفیقی از دو رویکرد اساسی نظام اسلامی است که یکی از آنها خود تعاونی‌ها و دیگری دانش‌بنیان بودن آنهاست.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
افتتاح بنیاد تعاون و کارآفرینی در هفته زن

مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران اعلام کرد: در هفته زن بنیاد تعاون و توسعه کارآفرینی ویژه بانوان که با همکاری امور زنان خانواده وزارت کشور و وزارت تعاون انجام شد گشایش می‌یابد.
وی افزود: حدود 3 هزار نفر از زنانی که در اداره کار ثبت نام بودند در این مجموعه براساس میزان توانمندی و تحصیلات از مزایای این طرح بهره‌مند می‌شوند.

 

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
فعالیت ۴٨٠ تعاونی مرزنشین در مناطق مرزی کشور

فارس: رئیس اداره تعاون نهبندان از فعالیت 480 تعاونی مرزنشین در 17 استان مرزی کشور در حال حاضر خبر داد.

حمید بهادری اظهار داشت: این دو تعاونی مرزنشین به نام‌های تعاونی مرزنشینان فتح نهبندان و مرزنشینان میثاق شوسف است و این تعاونی‌ها با عضویت اهالی ساکن در مناطق مرزی و بر اساس قانون بخش تعاون تشکیل شدند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - پنجشنبه ٢٩ اردیبهشت ۱۳٩٠

اعلام آمادگی استادان و دانشجویان دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر

برای تشکیل تعاونی های دانش بنیان 


در نخستین همایش مشترک تعاون خوزستان و دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر، استادان و دانشجویان دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر در زمینه ی تشکیل تعاونی های دانش بنیان و تعاونی های متعارف اعلام آمادگی کردند.


به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون خوزستان، به منظور برنامه ریزی برای ایجاد اشتغال فارغ التحصیلان و دانشجویان از طریق تشکل های تعاونی، نخستین همایش مشترک اداره کل تعاون خوزستان و دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر در سالن آمفی تاتر این دانشگاه برگزار شد.


در این همایش که جمعی از استادان، فارغ التحصیلان، دانشجویان و تعاونگران حضور داشتند، رییس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر در سخنانی ضمن اعلام آمادگی برای هر نوع همکاری با بخش تعاونی استان خوزستان در زمینه ی تشکیل تعاونی های دانش بنیان اظهار داشت: در این دانشگاه 70 عضو هیات علمی به امر آموزش 1800 دانشجو در 12 رشته ی کارشناسی 12 رشته ی کارشناسی ارشد و 3 رشته ی دکترا مشغول هستند.


دکتر محمود صدری نسب با اشاره به این نکته که 95 درصد استادان این دانشگاه ساکن در استان هستند از گرفتن مجوزهایی برای ایجاد رشته های بیوتکنولوژی (زیست فن آوری) و دکترای شیلات در زمینه ی تکثیر و پرورش آبزیان خبر داد و افزود: همچنین موافقت ایجاد واحد بین الملل در این دانشگاه برای تحصیل دانشجویان خارجی در 4 تا 8 رشته و به تعداد 60 دانشجو گرفته شده که ان شاا... از مهر یا بهمن ماه امسال نسبت به ثبت نام دانشجویان خارجی در مقطع کارشناسی ارشد و بدون کنکور اقدام خواهیم کرد.


وی با بیان این که تربیت نیروهای متخصص تنها در این دانشگاه مد نظر نخواهد بود بر ضرورت فراهم آوردن زمینه های بازار کار برای دانشجویان و فارغ التحصیلان تاکید کرد و خواستار امضای تفاهم نامه ای با بخش تعاونی خوزستان شد.

در ادامه این همایش مهندس سعید حمید رییس اداره تعاون شهرستان خرمشهر در سخنانی آمادگی حوزه ی مسوولیت خود را در زمینه ی تشکیل تعاونی های دانش بنیان و تعاونی های متعارف برای فارغ التحصیلان و دانشجویان این شهرستان اعلام کرد.


همچنین در این همایش دکتر راشدی نیا و منصور سنایی فر کارشناسان امور تولید و ترویج اداره کل تعاون خوزستان به تشریح فعالیت های تعاون استان برای ایجاد اشتغال کارجویان به ویژه دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی پرداختند و در پایان نیز مهندس رمضانی مسوول ساماندهی کارجویان خوزستانی ثبت نام شده در سایت اشتغال وزارت تعاون به تشریح نحوه ی ثبت نام کارجویان و مراحل تشکیل تعاونی پرداخت.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٠

سهم تعاون از اشتغالزایی حدود ١٠ درصد است


وزیرتعاون گفت: ازمجموع اشتغال ایجاد شده در کشور ، سهم بخش تعاونی 10درصد برآورد شده که این میزان جدای از مشارکت این بخش در پروژه اشتغالزایی و حجم اشتغال است .

'دکتر محمدعباسی'روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:مطابق آخرین برآوردهای صورت گرفته سهم کنونی بخش تعاون از اقتصاد ملی و ایجاد اشتغال،حدود 10 درصد تخمین زده می شود.
وی در خصوص آخرین آمارکارجویان ثبت‌نامی در سایت وزارت تعاون اظهار داشت : از زمانی که وزارت تعاون به منظور ساماندهی فضای اشتغال کشور در پروژه اشتغالزایی وارد صحنه شد و سایت این وزارتخانه به عنوان مرجع ساماندهی کارجویان معرفی شد تاکنون 700هزار نفردر آن ثبت‌نام کرده‌اند.
وزیر تعاون افزود: از این میزان برای 150هزار نفر جلسات مشاوره و پالایش توسط بنیادهای توسعه کارآفرینی انجام شده است ، البته در توانمندسازی کارجویان تمامی بخش‌های مرتبط با آموزش بخش تعاون مشارکت داشته اند.
دکتر عباسی ، تبدیل صندوق توسعه تعاون به صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری را به عنوان تأمین‌کننده تضامین تسهیلاتی تعاونگران بدون وثیقه برای دریافت تسهیلات بانکی را یکی از ابزارهای حمایتی تعاون برای افزایش توان کارآفرینی تعاونگران عنوان کرد.
وی حمایت از سرمایه‌گذاری در بخش تعاون، جذب مشارکت‌های سرمایه‌گذاران در این بخش و توانمندسازی نظام تعاونی کشور را از جمله اهداف اصلی ایجاد و راه‌اندازی صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری ذکر کرد.
وزیر تعاون افزود: صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری در حمایت از تعاون گران نهایت دقت نظر و تلاش را صورت داده و سعی در تأمین الزامات توسعه‌ای بخش تعاونی و انتظارات تعاونگران در دستیابی به تسهیلات حمایتی دارد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٠
تعاونی "خاص " و "اعتبار " ایران خودرو
خریدار بلوک ایران خودرو هستند

فارس: مدیرعامل تعاونی خاص ایران خودرو گفت: بلوک 4.9 درصدی ایران خودرو توسط دو شرکت تعاونی خاص ایران خودرو و اعتبار ایران خودرو خریداری شده است.

اصغر دانشیان که در سفر مکه مکرمه حضور داشت بعد از چندین بار تماس تلفنی خبرنگار اقتصادی فارس در رابطه با ماهیت خریدار بلوک 4.9 درصدی ایران خودرو اظهار داشت: قبل از عزیمت به مکه موافقت کلی خود را برای خرید این بلوک به دیگر همکاران اعلام کرده بودم تا از طریق کارگزاری بانک صادرات در میدان رقابت حضور داشته باشیم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٠
بخش تعاونی 25 درصد اقتصاد کشور را در دست می‌گیرد

فارس: معاون توسعه مدیریت امور پشتیبانی وزارت امور اقتصاد و دارایی گفت: در پایان برنامه پنجم توسعه بخش تعاونی 20 تا 25 درصد اقتصاد کشور را در دست می‌گیرد و در این راستا از بخش تعاونی حمایت‌های ویژه‌ای انجام می‌شود.

احمد صادقی‌گل‌مکانی در مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان اقتصادی و دارایی آذربایجان غربی که در سالن آمفی‌تئاتر خانه جوان ارومیه برگزار شد، اظهار داشت: دو کار در سرفصل اقدامات وزارت اقتصاد و امور دارایی قرار دارد و توجه به این امور باید در همه ادارات در اولویت قرار گیرد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٠

اختصاص ٣٠ هزار میلیارد ریال اعتبار

به تعاونی های دانش بنیان کشور

مدیرکل دفتر آموزش و ترویج وزارت تعاون گفت: بیش از 30 هزار میلیارد ریال اعتبار در سالجاری به گسترش تعاونیهای دانش بنیان کشور اختصاص یافت.

'میر حسین سید زاده' روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان اعتبار برای افزایش انگیزه در میان دانشگاهیان و فارغ التحصیلان دانشگاهی برای تشکیل شرکت های تعاونی موفق اختصاص یافته است.
وی گفت:شرکت های تعاونی دانش بنیان به منظور اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می شود.
سیدزاده ، مهارت آموزی در کنار دانش و آموزش برای ایجاد اشتغال موفق توسعه مراکز علمی کاربردی را از اصول راه اندازی این شرکت ها عنوان کرد.
مدیرکل دفتر آموزش و ترویج وزارت تعاون تصریح کرد:یک میلیون شغل بر اساس تعهد این وزارت در سالجاری باید ایجاد شود که امیدواریم این تعاونی ها با استقبال فارغ التحصیلان دانشگاهی مواجه شوند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٠

تلاش برای ورود تعاونی ها به بورس ادامه دارد

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت تعاون گفت : موضوع ورود مجموعه های تعاونی به بورس فراموش نشده و وزارت تعاون در حال بررسی تمام راهکارهای تحقق این امر است.

'عبدالمجید غریب رضا ' روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ایجاد یک تابلوی اختصاصی برای تعاونی ها و ورود آنها به بازار سرمایه به عنوان یک گزینه اصلی مطرح است و گسترش فعالیت های بخش تعاون برای ورود به بورس بعنوان یکی از نیازهای اساسی این بخش پیگیری می شود.
وی بااشاره به اینکه بخش تعاون بعنوان یکی از سه رکن اساسی اقتصاد کشور باید بتواند با تجمیع منابع خرد مردمی وارد فعالیت در این عرصه شود ، تصریح کرد: جذب سرمایه های خرد مردمی کار بسیار مهمی است که متاسفانه سازمان بورس تاکنون کاری در این خصوص صورت نداده و نتوانسته جهت گیری مناسبی در این بخش داشته باشد و این امر یکی از ضعف های بورس کشور به حساب می آید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٠

صدور ضمانت نامه اعتباری

برای تعاونی ها و اتحادیه ها درحال انجام است

مدیر عامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون گفت: در حال حاضر صندوق وارد مرحله سوم کار خود یعنی صدور ضمانت نامه اعتباری برای تعاونی ها و اتحادیه ها شده است.

'علیرضا موتمنی' در مورد روند کارصندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون اظهار داشت: در مرحله اول آماده سازی سخت افزاری و تهیه ساختمان مناسب و تجهیزات اولیه، تربیت نیروی انسانی و همچنین تعیین ساختار مناسب مد نظر بود، که انجام شد.
وی افزود : مرحله دوم کار نیز مربوط به تنظیم آئین نامه ها، مقررات، رویه ها و دستورالعمل ها بود که به سرعت انجام و مورد تصویب مجمع قرار گرفت.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٠

سیستم گزارش‌دهی استان ها آنلاین شد

حمایت به شرط تقویت تعاون

معاون وزیر تعاون با اعلام اینکه سیستم اطلاعات‎دهی و بررسی عملکرد استانها در بخش تعاون آنلاین شده است، گفت: استانها به نسبت نمرات خود از حمایت و کمک برخوردار می‎شوند.

عبدالمجید غریب رضا در گفت و گو با مهر از سیستم جدید و آنلاین دریافت اطلاعات و گزارشات عملکردهای استانها در بخش تعاونی خبر داد و گفت: در گذشته این سیستم به روش دستی بوده است و به صورت 3 ماه یکبار عمل می شد که خود مسائلی را در اعداد و ارقام و نحوه محاسبه آنها به وجود می آورد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت تعاون اظهار داشت: از این طریق تقریبا می توان گفت که همه فرایندهای اداری و درخواستهای مردمی را به صورت الکترونیکی دنبال می کنیم.

مهندس غریب رضا با تاکید بر اینکه از این طریق عملکردها نیز به صورت روزانه از استانها دریافت می شود، افزود: ولی تحلیلها را به صورت ماهیانه استخراج می کنیم و در نهایت وضعیت استانها بررسی و امتیاز بندی می شوند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٠

صدور مجوز اولین صرافی تعاون

رئیس هیئت مدیره بانک توسعه تعاون با تشریح نحوه اجرای بسته سیاستی-نظارتی بانک مرکزی در این بانک، گفت: مجوز فعالیت اولین صرافی بخش تعاون نیز اخذ شده است.

ماشاء الله عظیمی در گفتگو با مهر با بیان اینکه ایجاد اولین شرکت تامین سرمایه بخش تعاون در مراحل نهایی قرار دارد بر آشنایی سرمایه گذاران با سرمایه پذیران از طریق این شرکت در بخش تعاون سخن گفت و افزود: بزودی با انتخاب 10 درصد از سهام باقیمانده این شرکت تاسیس خواهد شد.

رئیس هیئت مدیره بانک توسعه تعاون با تاکید بر اینکه چون این شرکت نمی تواند دولتی باشد بانک 49 درصد از سهام آن را در اختیار گرفته است، اظهار داشت: مابقی سهام اولین شرکت تامین سرمایه بخش تعاون از طریق شرکت های تعاونی و اتحادیه ها قابل خریداری است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٠
نوع فعالیت حراست به امر به معروف نزدیک است

فارس: مدیرکل تعاون آذربایجان شرقی گفت: نوع فعالیت حراست در سازمان‌ها قرابت و نزدیکی فراوانی با وظیفه امر به معروف و نهی از منکر دارد.

محمدمهدی اعلایی در آیین معارفه مسئول جدید حراست اداره کل تعاون استان اظهار داشت: نوع فعالیت حراست در سازمان‌ها قرابت و نزدیکی فراوانی با وظیفه امر به معروف و نهی از منکر دارد، در واقع می‌توان گفت حراست در سازمان ساختار اجرایی امر به معروف و نهی از منکر است.
وی با اشاره به آیه 104 سوره آل عمران اظهار داشت: پروردگار متعال نیز در قرآن تاکید کرده‌اند که برای نجات جوامع باید عده‌ای مسئولیت امر به معروف و نهی از منکر را بر عهده گیرند و این امر باید استمرار داشته باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٠
٨٠ درصد مردم بشرویه سهام عدالت گرفتند

فارس: مسئول نمایندگی تعاون شهرستان بشرویه گفت: تاکنون 80 درصد جمعیت این شهرستان سهام عدالت خود را دریافت کرده‌‌اند.

سید ضیا حسن‌زاده میدانی در جمع خبرنگاران در سرپرستی خبرگزاری فارس خراسان جنوبی اظهار داشت: در مرحله نخست 9 هزار و 969 نفر و در مرحله بعد 6 هزار و 88 نفر در دو شهرستان فردوس و بشرویه سود سهام عدالت خود را دریافت کرده‌اند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٠
انتقاد از پیشنهاد انتقال وظایف حاکمیتی
سازمان تعاون روستایی به وزارت تعاون

فارس: رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس از پیشنهاد انتقال وظایف حاکمیتی سازمان تعاون روستایی به وزارت تعاون در اصلاحیه قانون وزارت تعاون انتقاد کرد.

عباس رجایی در خصوص بحث انتقال وظایف حاکمیتی سازمان تعاون روستایی به وزارت تعاون گفت: اساسا ورود به این بحث صلاح نیست و من با این طرح 100در صد مخالفم زیرا سازمان تعاون روستایی یک سازمان حاکمیتی است و اتحادیه‌های تعاونی روستایی و کشاورزی و تشکل‌های بخش کشاورزی زیر مجموعه این سازمان بازوهای اصلی برای تحقق اهداف بخش کشاورزی هستند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٠
۶٢٢ تعاونی در بیرجند فعالند

فارس: سرپرست اداره تعاون شهرستان بیرجند گفت: 622 تعاونی با سرمایه اولیه بالغ بر 5 میلیارد و 108 میلیون و 780 هزار و 348 ریال در شهرستان بیرجند مشغول به فعالیت هستند.

پرویز دلاکه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تعاونی‌ها در شهرستان بیرجند دارای گرایش‌های مختلفی هستند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩٠

مسوول روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان:

جایگاه روابط عمومی هابه خوبی تعریف نشده است!

با گذشت چندین سال از تثبیت جایگاه روابط عمومی ها در ادارات و سازمانها هنوز جایگاه این واحد به خوبی تعریف نشده است.

 مدیر روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان با ذکر مطالب فوق گفت: روابط عمومی ها به عنوان یکی از تأثیر گذارترین واحدهای سازمانی باید از پشتوانه توامان مدیریت و مخاطبان سازمان برخوردار باشند وی به جایگاه روابط عمومی در سطح ادارات خوزستان اشاره کرد و گفت: در بخش دولتی گامهای خوبی در این زمینه برداشته شده و ارتباط با رسانه های گروهی افزایش یافته است.

سعید کیوانی افزود: ارتباط رسانه ای روابط عمومی ها که از اوایل سال 76 روند خوبی را شروع کرده بود در سالهای اخیر وضعیت بهتری پیدا کرده است. کیوانی ادامه داده روابط عمومی ها به عنوان بازوی مؤثر مدیریتی باید بیش از پیش مورد توجه آنان قرار گیرد تا از این طریق شاهد بهبود ارتباطات مدیران با مخاطبان(مردم) باشیم.

این کارشناس روابط عمومی با ذکر این نکته که روابط عمومی دستگاههای عمومی غیر دولتی، آزادی عمل بیشتری نسبت به همتایان دولتی خود دارند، خواستار برگزاری کلاسهای آموزشی (روابط عمومی ) برای هر دو نوع دستگاههای عمومی شد. عضو انجمن روابط عمومی های ایران در بخش دیگری از این گفت و گو، تشکیل بانک اطلاعات مدیران روابط عمومی استان را گامی ارزنده در جهت شناسایی مدیران توانمند، با استعداد و خلاق این واحد سازمانی بر شمرد و گفت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یکی از متولیان می تواند مجری ایجاد این بانک اطلاعاتی باشد.

سعید کیوانی، لحاظ نمودن 27 اردیبهشت (روز ارتباطات و روابط عمومی) درتقویم سالیانه را اقدام شایسته از شورای عالی انقلاب فرهنگی دانست و گفت: در این روز می توان همایش های استانی را با حضور استادان با تجربه و اعضای هیأت علمی دانشگاه برگزار کرد و حلقه های ارتباطی میان استان ها و مرکز را به حداقل رساند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩٠

نخستین همایش مشترک اداره کل تعاون خوزستان

و دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر


در سال جهاد اقتصادی نخستین همایش مشترک اداره کل تعاون خوزستان و دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون خوزستان، به منظور برنامه ریزی برای ایجاد اشتغال فارغ التحصیلان و دانشجویان از طریق تشکل های تعاونی، نخستین همایش مشترک اداره کل تعاون خوزستان و دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر فردا چهارشنبه در سالن آمفی تاتر دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر برگزار می شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩٠

تدوین و معرفی مدل توسعه اسلامی- ایرانی


مهر: وزیر تعاون با اعلام ضرورت تدوین و معرفی مدل توسعه اسلامی - ایرانی، گفت: در این مدل تعاون قابلیتهای جدی در اجرای آن خواهد داشت.

دکتر محمد عباسی با بیان اینکه قابلیت تعاون موتور محرک مدل توسعه اسلامی ایرانی کشورمان است، به ضرورت تدوین و معرفی دقیق مدل توسعه اسلامی - ایرانی اشاره کرد و گفت: در این راستا ماهیت تعاون قابلیتی جدی در اجرای این مدل موفق توسعه خواهد داشت.

وزیر تعاون اظهار داشت: موضوع اسلامی بودن نظام و محوریت ولی فقیه در حفظ، رشد و ایجاد رشد بالنده مسئله اساسی این مدل است. عباسی موضوع رویکرد عدالت محور اقتصاد کشور را با ظرفیت تعاون مهم دانست و گفت: همه سیاست گذاران کشور می توانند از این ظرفیت برجسته مردمی در تعالی همه جانبه کشور و به صحنه ‌آوردن مردم در دهه رشد توام با عدالت استفاده کنند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩٠

اجرای سامانه توزیع مجازی کالا در تعاونی ها تا چند ماه آینده

مدیرکل دفتر تعاونی‌های توزیعی وزارت تعاون گفت:نرم افزارسامانه توزیع مجازی کالا در تعاونی ها تا سه ماه آینده نهایی و برای اجرا در اختیار تعاونی ها قرار می گیرد.

'احمد بیگدلی شاملو ' روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره تجهیز تعاونی‌ های توزیعی به سامانه توزیع کالا به شکل مجازی اظهار داشت: براساس قرارداد منعقد شده در این زمینه ، مقرر شد نرم‌افزاری به همین منظور تهیه و در اختیار تعاونی‌ها قرار گیرد.
وی افزود : هیچ اجباری در استفاده از این سیستم وجود ندارد و تعاونی هایی که مایل باشند، می توانند به صورت داوطلبانه از آن استفاده کنند.
وی بااشاره به اینکه این طرح سال گذشته برای اولین بار در تعاونی مصرف وزارت تعاون اجرا شد،ابراز امیدواری کرد با آماده سازی نرم افزار آن ، به سایر تعاونی ها نیز بسط پیدا کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩٠

متوسط آورده مسکن مهر دزفول۵۵ میلیون ریال است


رییس اداره تعاون دزفول متوسط سهم آورده مسکن مهر را در این شهرستان بیش از 55 میلیون ریال به ازای هر واحد عنوان کرد.

'خسرو کیارسی' افزود: در زمان حاضر در دزفول یکهزار و 876 واحد مسکونی در قالب 43 تعاونی مسکن مهر در حال احداث می باشند که حداقل و حداکثر آورده متقاضیان ساخت در این واحد ها بین 50 تا 130 میلیون ریال می باشد. وی تصریح کرد: این مقدار در مجموع بیش از 110 میلیارد ریال را شامل می شود که رقمی مطلوب به حساب آمده و دزفول را در ردیف نخستین شهرستان های خوزستان از این حیث قرار داده است.

کیارسی گفت: از مجموع یکهزار و 876 واحد مسکن مهر دزفول تعداد 506 واحد وارد نازک کاری شده و کار ساخت 54 واحد نیز اتمام یافته که بزودی به بهره برداری می رسند.

دزفول با 500 هزار نفر جمعیت در شمال استان خوزستان واقع شده و دومین شهرستان پرجمعیت خوزستان پس از اهواز محسوب می شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩٠
فعالیت شرکت تعاونی "سرمایه‌گستر مرز پرگهر " غیرقانونی است

فارس: رئیس اداره کل تعاون استان تهران با اشاره به اینکه تخلف شرکت تعاونی سرمایه‌گستر مرز پرگهر محرز است، گفت: به این شرکت اخطار داده شده که دیگر حق ادامه فعالیت در قالب تعاونی را ندارد، البته موضوع تخلفات این شرکت در دست پیگیری است و به زودی حکم قطعی ممنوعیت فعالیت آن صادر می‌شود.

محمدحسین کلاتهایی در پاسخ به این سؤال که چرا به تخلفات شرکت تعاونی مرز پرگهر رسیدگی نمی‌شود، اظهار داشت: این شرکت از جمله شرکت‌های متخلفی است که با استفاده از نام تعاونی نسبت به جذب سرمایه‌های مردم اقدام کرده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩٠
روند کار در تعاونی‌های مسکن مهر مطلوب نیست!

معاون استاندار چهارمحال و بختیاری: باید حرف مدیران تعاونی‌های مسکن مهر را هم شنید و در جریان مشکلات آنها قرار گرفت
مدیر وب تعاونگران: برای رییس سازمان مسکن و معاون استانداری که بعد از 40 ماه هنوز نمی دانند مشکلات تعاونی های مسکن مهر چه هستند، باید تاسف خورد. عجب دست اندرکاران مردمی(!) داریم...

فارس: رییس سازمان مسکن و شهرسازی چهارمحال و بختیاری گفت: روند کار و پیشرفت فیزیکی پروژه‌های مربوط به تعاونی‌های مسکن مهر در این استان مطلوب نیست و به کندی پیش می‌رود.

علی ابراهیمی در نشست شورای تأمین مسکن این استان اظهار داشت: روند انجام عملیات فیزیکی و ساخت و ساز در پروژه‌های مربوط به تعاونی‌های مسکن مهر در این استان خیلی کند پیش می‌رود و این در حالیست که برخی از این تعاونی‌ها بیش از چهار سال از زمان عقد قرارداد دریافت زمین آنها می‌گذرد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩٠
تبلیغ کالای ایرانی در عراق و افغانستان
با زبان و شیوه‌های غیر متعارف

فارس: دبیر اتاق تعاون استان قم گفت: تبلیغات کالاهای ایرانی متناسب با محیط تجاری و اقلیم کشورهای عراق، پاکستان و افغانستان تنظیم نشده و بروشورهای کالاهای ایرانی به زبان انگلیسی منتشر و توزیع می‌شود در حالی که زبان بومی و رسمی مردم این کشورها کردی،‌ عربی، فارسی و اردو است.

محمد حاج‌ابراهیمی با تشریح مزیت‌ها و فضای تجاری ایران و عراق اظهار داشت: به لحاظ بهره‌وری حداکثری از مزیت‌های تجاری ایران با کم‌وکاستی‌ها و نقائص مواجه هستیم که در روند توسعه‌ای تجارت ایران نقش تعیین‌کننده‌ای را ایفاء می‌کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩٠

قانون بخش تعاونی در انتظار اظهار نظر مجلس است


وزیرتعاون گفت: پیش نویس قانون تعاون آماده و پس از تصویب در دولت به مجلس ارائه شد و هم اکنون نیز منتظر اظهار نظر مجلس است.

'دکتر محمد عباسی' روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: یکی از تکالیفی که بر اساس سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی بر عهده دولت گذاشته شد، تدوین قانون جامع بخش تعاون است که خوشبختانه تمام اقدامات مربوط برای تدوین این قانون هم اکنون انجام شده است.
وی افزود: تمام وظایفی که دولت باید در این خصوص صورت می داد، انجام شده و هیچ مشکلی هم در روند اصلاح این قانون وجود ندارد و برای نهایی شدن و تصویب آن منتظر بررسی مجلس هستیم.

دکتر عباسی خاطرنشان کرد: در مسیر اصلاح این قانون ضمن نظرخواهی از تمام کارشناسان، فعالان و تعاونگران شاغل در بخش تعاون، قانون مزبور اصلاح و به دولت ارائه شد.
وزیر تعاون هدف از اصلاح این قانون را یکسان‌سازی و شفاف کردن قانون تعاون دانست ومتذکرشد: با اصلاحاتی که در قانون تعاون صورت گرفته است، بسیاری از زوایای نامشخص بخش تعاون روشن و تعاونگران و شاغلان در این بخش به وضوح به وظایف خود واقف خواهند شد.
دکتر عباسی، هدفمندی یارانه ها را در راستای بهینه شدن تولیدات تعاونی ها موثرعنوان کرد و افزود: اجرای این قانون در سال‌های آتی، فرصت‌های اقتصادی بیشتری را در بخش تعاون فراهم می کند.
وی با اعلام اینکه در حال حاضر تعاونی ها آماده هستند تا در یک شبکه بسیار منظم تمام نیازهای مردمی را تامین کنند، گفت: درعین حال تعاونی ها خود را آماده می کنند تا در سال های آینده با کاهش قیمت محصولات و تولیدات تعاونی ها خدمات بهتری را به عموم ارائه دهند.
وزیر تعاون اظهار داشت: یکی از مباحثی که در جریان هدفمندی یارانه ها دارای اهمیت است، وجود نظام توزیع کارآمد است که ساختار تعاون به دلیل گستردگی و مردمی بودن فرصت بسیار مناسبی دارد تا بتواند در نظام توزیع نقش آفرینی کند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩٠

* حفظ اشتغال با اولویت ایجاد اشتغال مولد و پایدار
* تزریق یک سوم منابع صندوق توسعه ملی برای کارآفرینی


وزارت تعاون با ساماندهی بیش از 700 هزار متقاضی اشتغال و ارائه آموزش‌ها و مشاوره‌های کارآفرینی اثبات کرده است که از توانایی لازم برای بسترسازی فرصت‌های شغلی جدید برخوردار است و می‌تواند بخش اعظمی از نیازهای اشتغال جامعه را برآورده کند.

دکتر محمد عباسی ـ وزیر تعاون ـ در گفت‌وگو با خبرنگار تعاون ایسنا اظهار کرد: در جریان اشتغال وجود انگیزه برای ورود به فضای کسب و کار لازم است و در کنار آن باید تخصیص امکانات و تزریق منابع به ویژه همکاری سیستم بانکی در اعطای تسهیلات صورت بگیرد.

وی با اشاره به برنامه دولت برای ایجاد 5/2 میلیون شغل در سال جاریژ درباره تعهد وزارتخانه متبوعش برای پذیرش و ایجاد یک میلیون فرصت شغلی در بخش تعاون گفت: برای ایجاد فرصت‌های شغلی جدید توانمندی آحاد جامعه در بخش‌های مختلف مدنظر است و وزارت تعاون با ساماندهی بیش از 700 هزار متقاضی اشتغال اثبات کرده است که از توان لازم برای بسترسازی جریان اشتغال برخوردار است و قادر است بخش اعظمی از نیازهای اشتغال جامعه را برآورده کند.

دکتر عباسی تحقق برنامه اشتغال دولت و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید را متضمن تزریق بخش قابل توجهی از منابع صندوق توسعه ملی دانست و افزود: انتظار ما این است که حداقل یک سوم از منابع صندوق توسعه ملی برای ایجاد فرصت‌های شغلی جدید و کارآفرینی توسط بخش‌های خصوصی و تعاونی اختصاص یابد.

وزیر تعاون درعین حال بر ضرورت حفظ اشتغال تاکید و خاطرنشان کرد: ممکن است در بسیاری از بخش‌ها شغل ایجاد شود ولی صرف ایجاد اشتغال کافی نیست باید حفظ اشتغال با اولویت ایجاد اشتغال مولد و پایدار مورد توجه قرار گیرد.

وی در پایان گفت: بیش از 700 هزار کارجو در سایت وزارت تعاون ثبت نام کرده و ساماندهی و پالایش تعداد کثیری از آنها انجام شده است و دوره‌های آموزشی و مشاوره‌های لازم برای ورود عده بسیاری از متقاضیان به بازار کسب و کار نیز صورت گرفته است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩٠

١١٠٠ تعاونی مسکن در آذربایجان شرقی فعالیت دارند

مدیر کل تعاون آذربایجان شرقی از فعالیت یک هزار و 100 تعاونی مسکن در آذربایجان شرقی خبر داد.

محمد مهدی اعلایی افزود: از این تعداد برخی با مشکلات کوچک و بزرگ دست به گریبان هستند ولی بسیاری از تعاونی های مسکن نیز موفق عمل کرده اند.

وی مشکلات شرکت های تعاونی مسکن این استان را به جهت دامنه فراگیری وسیع از حیث تعداد اعضا، قابل تامل خواند و افزود: تعاون آذربایجان شرقی مصمم است با همکاری دستگاه های امنیتی و قضایی حجم این مشکلات را به حداقل ممکن برساند.

وی پررنگ شدن نظارت را اولویت اداره کل تعاون آذربایجان شرقی معرفی کرد و افزود: اعتقاد مدیریت تعاون استان بر این است که اگر نظارت در سال های گذشته به خوبی اعمال می شد، هم اکنون شرکت های تعاونی به ویژه شرکت های تعاونی مسکن آذربایجان شرقی با مشکلات کمتری مواجه بودند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩٠

تحقق سهم ٢۵ درصدی تعاون در اقتصاد قطعی است

وزیر تعاون با اعلام اینکه سهم تعاونی‌ها در اقتصاد ملی در پایان برنامه پنجم توسعه قطعا 25 درصد خواهد بود، گفت: این برنامه‎ریزی توسط نظام انجام شده و نه وزارت تعاون، بنابراین اجرای کامل اصل 44 به رشد تعاونی‎ها در اقتصاد کشور خواهد انجامید.

دکتر محمد عباسی در گفت و گو با مهر در جدیدترین بررسی و روند رشد تعاونی ها با بیان تحقق سهم بخش تعاون از اقتصاد در آینده نزدیک، گفت: دستیابی بخش تعاون به سهم 25 درصدی از اقتصاد ملی تا پایان برنامه پنجم توسعه طبق اصل 44 قانون اساسی محقق خواهد شد.

وزیر تعاون با اشاره به این موضوع که قرار است بخشی از سهام شرکت های دولتی به تعاونی ها واگذار شود و همچنین 30 درصد از کل عواید حاصل از فروش این شرکت ها نیز برای توانمند سازی به بخش تعاون تزریق شود، اظهار داشت: وقتی می گوییم قرار است در انتهای برنامه پنجم توسعه سهم تعاونی ها به 25 درصد برسد یعنی اینکه نظام برنامه می نویسد و نه وزارت تعاون.

دکتر عباسی با تاکید بر اهمیت این موضوع، تصریح کرد: پس وقتی برنامه پنجم توسعه در مجلس به تصویب می رسد یعنی تصویب کنندگان این برنامه باید لوازم رشد و توسعه بخش تعاون تا 25 درصد از کل اقتصاد کشور را نیز پیش بینی کنند.

وی خاطر نشان کرد: به همین دلیل گفته شده است در انتهای برنامه پنجم باید این میزان محقق شده باشد. البته در این مسیر باید ببینیم برنامه چه روالی را طی خواهد کرد و چگونه می توان سهم موجود تعاونی ها را ارتقاء بخشید.

وزیر تعاون بیان داشت: کسانی که پیگیر موضوعات تعاونی ها هستند می دانند هم اکنون سرمایه تعاونی ها به چه میزان است. به بیان دیگر اگر تا پایان سال 93 همه الزامات قانونی که لازم است، اتفاق بیفتد تعاونی ها به هدف اصل 44 خواهند رسید.

به گفته دکتر عباسی، باید پیش بینی شود که به چه میزان از این منابع طی سال های اجرای برنامه پنجم توسعه باید به تعاونی ها داده شود؟ ما باید پیش بینی کنیم که برای توانمندسازی تعاونی ها و تعاونگران چقدر اعتبار باید پرداخت شود؟

وزیر تعاون ادامه داد: البته طی 2 سال اخیر برای توانمندسازی تعاونی ها رقمی پرداخت نشده است اما به عنوان کسی که به ابعاد رشد تعاونی ها آشنایی دارم دوباره اعلام می کنم که اگر همه ابعاد سیاستهای اصل 44 عملیاتی شود، قطعا سهم 25 درصدی تعاونی ها محقق خواهد شد و من تقاضا دارم که همه کمک کنند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
تعاون؛ مهم ترین وزارت خانه اقتصادی و اجتماعی کشور

فارس: عدم ورود وزارت تعاون به فهرست 8 وزارتخانه ادغامی را می‌توان از منظر اهمیت و جایگاه این بخش در اقتصاد بررسی کرد.

تعاون در جایگاه دوم رکن اقتصاد ملی که در مسیر توسعه تحت حمایت و توجهات دولت و مجلس قرار دارد، بر اساس قانون مکلف به تأمین 25 درصد از افق رشد هشت درصدی اقتصاد ایران تا پایان برنامه پنجم شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩٠

٢٠٠٠ نفر در مرند صاحب مسکن مهر می شوند

مهر: رئیس اداره تعاون شهرستان مرند از ساخت واحدهای مسکن مهر در این شهرستان برای دو هزار 174 نفر خبر داد.

یداله عباسعلی زاده در نشست خبری با خبرنگاران افزود: در حال حاضر این تعداد عضو در قالب 26 تعاونی مسکن مهر ساماندهی شده اند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
رایزنی با صندوق توسعه ملی برای مشارکت در ایجاد یک میلیون شغل

فارس: مدیر عامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون با اشاره به احتمال فعالیت برون‌مرزی این صندوق برای جذب مشارکت خارجی در طرح‌های تعاون گفت: این صندوق به تناسب ارزش توجیهی طرح‌های پیشنهادی قادر به ارائه تضامین لازم تا سقف 1.5 میلیارد تومان برای هر طرح است.

علیرضا مؤتمنی در خصوص نقش صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون در چرخه اقتصادی کشور، اظهار داشت: نقش صندوق‌های ضمانت سرمایه‌گذاری را باید در حد فاصل حلقه تأمین اعتبار تا تولید جستجو کرد.
وی افزود: حل هر بخش از معضلات اقتصادی به مفهوم گذر از سد معضلات و چالش‌های اجتماعی خواهد بود چرا که اهم ناهنجاری‌های اجتماعی ناشی از بیکاری و برخاسته از مشکلات اقتصادی خانوارها است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
برنامه زمان‌بندی دریافت سپرده‌ در تعاونی بهمن ایثار

فارس: شورای هماهنگی بانک‌های استان قم با صدور اطلاعیه‌ای از صاحبان حساب دعوت کرد تا طبق برنامه زمان‌بندی نسبت به دریافت سپرده‌های خود در تعاونی بهمن ایثار اقدام کنند.

در اطلاعیه شماره 3 دبیرخانه شورای هماهنگی بانک‌های استان قم در خصوص بازپرداخت و تعیین تکلیف سپرده مشتریان شعب تعاونی بهمن ایثار آمده است: پیرو اقدامات قبلی به اطلاع مشتریان تعاونی اعتبار بهمن ایثار که مانده سپرده‌هایشان از 50 میلیون ریال تا 500 میلیون ریال است، می‌رساند برای دریافت بخشی از وجوه و تعیین تکلیف مابقی سپرده‌ها به شرح جدول زیر در زمان‌های تعیین شده به شعب ذی‌ربط مراجعه کنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
اختصاص نیافتن اعتبار برای تعاونی‌های فراگیر همدان

فارس: مدیرکل تعاون همدان گفت:‌ با وجود تشکیل شش تعاونی فراگیر ملی در همدان، اعتبار لازم برای ادامه کار این تعاونی‌ها به استان تخصیص نیافته است.

علی یزدانی اظهار داشت:‌ از اواخر سال گذشته تاکنون حدود شش تعاونی فراگیر ملی در همدان تشکیل شده است که با وجود پیگیری‌های صورت گرفته اعتبار 50 میلیارد تومانی تصویب شده به استان تخصیص نیافته است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
تشکیل تعاونی فراگیر ویژه مددجویان آذربایجان غربی

فارس: مدیرکل اداره تعاون آذربایجان غربی گفت: تعاونی فراگیر ویژه مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) و اداره کل بهزیستی آذربایجان غربی امسال در استان تشکیل می‌شود.

علی نصیری اظهار داشت: در اجرای این طرح بیش از 70 درصد از سرمایه اولیه طرح‌ها به صورت تسهیلات کم‌بهره از سوی اداره تعاون استان آذربایجان غربی پرداخت می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩٠

عارضه یابی عامل ارتقای بهره وری در تعاونی ها است

ایرنا: معاون برنامه ریزی و اموراقتصادی وزارت تعاون گفت:به منظور رفع مشکلات شرکت های تعاونی و ارتقای بهره وری در آنها، عارضه یابی در این بخش در حال انجام است.

'مهندس عبدالمجیدغریب رضا' اظهار داشت: مشکلات عمده تعاونی ها با توجه به تجارب چند سال گذشته و اقداماتی که به صورت پایلوت انجام شده ،شناسایی و برای رفع آنها در زمینه اخذ استانداردهای جهانی به شرکت های تعاونی آموزش های لازم داده شده است.
وی افزود:برای حمایت بیشتر از تعاونی ها در اخذ گواهینامه های ایزو ،وزارت تعاون برخی هزینه های انجام این امر را به تعاونی ها پرداخت کرد که این روند همچنان در وزارت تعاون درحال پیگیری است .


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩٠
ایجاد ١٠٠ هزار شغل در سال ٩٠ با اولویت
دختران فارغ‌‌التحصیل دانشگاهی

فارس: مشاور امور بانوان وزارت تعاون گفت: بنیاد توسعه تعاون متعهد شده است تا در سال 90 برای 100 هزار نفر با اولویت زنان سرپرست خانوار و دختران فارغ‌التحصیل دانشگاهی ایجاد اشتغال کند.

اعظم درویش خضری اظهار داشت: 30 هزار تعاونی‌ زنان در سراسر کشور وجود دارد که بیشترین حضور زنان در تعاونی‌های بخش خدمات و کشاورزی و کمترین حضور آنها نیز در تعاونی‌های بخش صنعت و معدن است.
وی استفاده از ظرفیت تعاونی‌های فارغ‌التحصیلان را در ارتقای این بخش ضروری خواند و گفت: امروز بخش اعظمی از ورود پیداکنندگان به حوزه تعاونی، فارغ‌التحصیلان زن دانشگاهی هستند که با یک توانمندی خوب می‌توانند با ایجاد اشتغال پایدار رقابتی را نیز در حوزه تولید داشته باشند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩٠

٢٠ میلیارد ریال ضمانت نامه در بخش تعاونی صادر شد

ایرنا: مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری بخش تعاونی از صدور20 میلیارد ریال ضمانت‌نامه در کمتر از سه ماه از زمان آغاز به کار این صندوق تا زمان کنونی خبر داد.

'علیرضا مؤتمنی با اشاره به تامین سرمایه‌ اولیه یکهزارو 200 میلیارد ریالی صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون توسط دولت بیان کرد: تخصیص این میزان سرمایه و تعیین وظایف و ماموریت‌های گسترده، در راستای هدف‌گذاری مندرج در سیاست‌های کلی اصل 44 و تاکید بر دستیابی به سهم 25 درصدی بخش تعاون از اقتصاد ملی، این صندوق را در نوع خود منحصر به فرد می کند.
وی گستردگی دامنه خدمات صندوق سرمایه گذاری تعاون در صدور انواع ضمانت‌نامه‌های اعتباری، گمرکی، شرکت در مناقصه، مزایده، حسن انجام کار، انجام تعهدات و کسور وجه‌الضمان به تمامی بخش‌های اقتصادی شامل کشاورزی، صنعت ومعدن، مسکن، بازرگانی و خدمات را از موارد تمایز آن با سایر صندوق ها برشمرد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩٠
برنامه‌ریزی برای انتقال نمایشگاه‌های پرمخاطب به پرند

خبرگزاری فارس: معاون دبیر کل اتاق تعاون ایران با اشاره به اینکه نمایشگاه بین‌المللی در دست احداث پرند به دلیل نزدیکی به فرودگاه و مترو، زمینه مساعدی را برای جذب مخاطبان نمایشگاه‌های فراهم کرده گفت: نمایشگاه بین‌المللی تهران همچنان به فعالیت‌های خود در سطوح ملی ادامه خواهد داد.

ابراهیم تهرانی در خصوص تعیین تکلیف نمایشگاه بین‌المللی تهران و رویکرد دولت از ایجاد یک نمایشگاه بین‌المللی جدید در شهر پرند، اظهار داشت: از آنجا که ظرفیت‌ فعالیت‌های نمایشگاهی در ایران و تهران بسیار بالاست، با اشاره به اینکه برگزاری نمایشگاه‌های بزرگ و ملی در داخل شهر مشکلات ترافیکی را تشدید می‌کند،‌ خاطرنشان کرد:‌ با ایجاد نمایشگاه بین‌المللی جدید پرند که به دلیل نزدیکی به فرودگاه و مترو می‌تواند زمینه‌ساز دسترسی‌های سریع و تسهیل در برپایی نمایشگاه‌های پرمخاطب باشد، امیدواریم دیگر شاهد گره‌های کور ترافیکی و طنش‌های ایاب و ذهاب به نمایشگاه نباشیم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩٠
توجه به کیفیت اقلام وارداتی
در کنار تشدید نظارت بر کالاهای صادراتی

فارس: دبیر اتاق تعاون استان سمنان گفت: متأسفانه در بحث واردات کالا و خدمات، سیاست‌های کنترلی و نظارتی به شدت کنترل اقلام صادراتی نیست که این روند در بلند مدت، موجب تضعیف چرخه تولید و صادرات می‌شود.

حمید عباسی در خصوص تأثیر اجرایی شدن دستورالعمل‌های ‌ تشدید نظارت‌های کیفی بر کالاهای صادراتی از سوی شرکای تجاری ایران، اظهار داشت: اتخاذ چنین سیاست‌ها و رویکردهایی از سوی مسئولان بازرگانی کشورها در کل اقدام شایسته‌ای است که می‌تواند زمینه‌ساز رشد کیفی محصولات تولیدی و صادراتی شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩٠
٩٨ درصد جمعیت درمیان سهام عدالت دریافت کرده‌اند

فارس: سرپرست نمایندگی تعاون درمیان گفت: تاکنون حدود 98 درصد از جمعیت شهرستان درمیان سهام عدالت خود را دریافت کرده‌اند.

محمد نخعی در نشست خبری اظهار داشت: 25 هزار و 592 نفر نیز سود سهام خود را طی سه مرحله دریافت کرده‌اند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩٠

امضای تفاهم نامه بین اداره های کل تعاون و پست استان خوزستان


تفاهم نامه ی مشترک بین اداره های کل تعاون و پست استان خوزستان امضا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون خوزستان، در این تفاهم نامه بر ضرورت توسعه و تسریع در انجام امور خدماتی رایانه ای و الکترونیکی شرکت های تعاونی در دفاتر شهری و روستایی تاکید شده و آمده است: بر اساس این تفاهم نامه، هزینه پستی اجرای قرار داد بابت هر خدمت بر اساس تعرفه های پستی ویژه از شرکت های تعاونی اخذ و حق السهم دفاتر پستی توسط پرداخت خواهد شد.


همچنین اداره کل پست استان موظف شده است: در جهت هماهنگی، تحویل و تحول نماینده ای را به تعاون معرفی کند و به منظور حسن انجام کار نظارت لازم را نیز به عمل آورد.

از سوی دیگر اداره کل تعاون خوزستان موظف شده است: نماینده ای را به پست معرفی و آموزش های لازم را به متصدیان دفاتر پستی ارایه کند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩٠

پژوهش رمز تحقق سهم ٢۵ درصدی بخش تعاونی است


ایسنا: معاون وزیر تعاون گفت: ویژگی مردمی، مشارکت جویانه‌ و عدالت‌طلبانه بخش تعاون موجب شد تا مقام معظم رهبری بر توسعه این بخش از اقتصاد تاکید فرموده و رسیدن سهم بخش تعاون در تولید ناخالص داخلی به 25 درصد را تا پایان برنامه پنجم توسعه خواستار شوند.

دکتر غلامحسین حسینی‌نیا - معاون آموزش، پژوهش و کارآفرینی وزارت تعاون افزود: برای تحقق هدف تعیین شده بخش تعاون و افزایش کمی و کیفی تعاونی‌ها باید دو رویکرد افزایش تعداد تعاونی‌ها و افزایش کیفی فعالیت‌های تعاونی‌های فعلی را از راه ارتقای بهره‌وری و افزایش سطح دانش اعضا، مدیران و کارکنان تعاونی در پیش گیریم.

وی ادامه داد: با توجه به رسالت عظیمی که بر دوش بخش تعاون گذاشته شده و هم‌چنین محدودیت منابع، ضروری است که اجرای خط‌ مشی‌ها بر اساس مطالعات علمی انجام پذیرد تا در منابع و وقت صرفه‌جویی و در کوتاه‌ترین زمان با استفاده از یافته‌های علمی به تدوین راهبرد‌های کوتاه، متوسط و بلند‌مدت پرداخته شود.

حسینی‌نیا با بیان اینکه تدوین و اجرای سیاست‌ها و برنامه‌ها بدون پژوهش، ‌خطر عدم تحقق آنها را بالا می‌برد،‌ اظهار کرد: برای افزایش کمی تعاونی‌ها باید به مطالعات زمینه‌یابی و آمایش سرزمین پرداخت و زمینه‌های مناسب برای تشکیل تعاونی‌های نوین را شناسایی کرد.

معاون وزیر تعاون همچنین به ضرورت پژوهش در تشکل‌های تعاونی‌ موجود اشاره واظهار کرد: پژوهش به شناخت نقاط قوت و ضعف تعاونی‌ها کمک می کند و ارائه‌ی شیوه‌های علمی زمینه گسترش کیفی فعالیت آنها را فراهم می آورد.

وی در پایان وجود یک پشتوانه‌ی علمی و پژوهشی جامع مبتنی بر نظام دانایی محور را برای دستیابی به اهداف توسعه‌ی بخش تعاون مورد تاکید قرار داد.

 

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩٠
چشم‌انداز ٢٠ میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی
به عراق تا دو سال دیگر

فارس: معاون دبیر کل اتاق تعاون مرکزی ایران با اشاره به تکلیف شورای عالی صادرات مبنی بر افزایش صادرات غیرنفتی کشور تا سقف 45 میلیارد دلار تا پایان سال 90 گفت:‌ در سال 89 تراز تجاری ایران با عراق پنج میلیارد دلار بود که جا دارد این سهم تا دو سال آتی به 20 میلیارد دلار افزایش یابد.

ابراهیم تهرانی در خصوص تأثیر دستورالعمل تجاری صادرات کالا به عراق بر بازار صادراتی ایران، اظهار داشت:‌ یکی از ویژگی‌هایی که به واسطه مطالبات بازاریاب،‌ امکان‌سنجی و رفت و آمد هیات‌های تجاری در بازار صادراتی کشورها ایجاد می‌شود بحث مدیریت کیفیت کالاست.

وی ضمن تأکید بر اینکه استمرار فعالیت‌ فعالان اقتصادی در بازارهای رقابتی ارتباط مستقیم با کیفیت کالا‌ و اقلام صادراتی دارد، ادامه داد: در کشورهایی که به لحاظ ارتباط‌های اقتصادی محور فعالیت‌های تجاری منوط به کیفیت کالا‌های مورد مبادله می‌شود،‌ موضوع تأثیرپذیری حیات تجاری کشورهای صادرکننده کالا و محصولات با کیفیت اقلام صادراتی نمود عینی‌تری دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩٠
ساخت ٣٠ هزار واحد مسکونی تعاونی در شهر جدید سهند

فارس: مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید سهند گفت: 30 هزار واحد مسکونی به صورت تعاونی و 5 هزار واحد نیز به صورت خود مالکی در حال احداث هستند و 5 هزار واحد در آینده نزدیک در این شهر به بهره‌برداری می‌رسد.

احد وثوقیان در جلسه شورای مسکن آذربایجان شرقی روند احداث مسکن در شهر جدید سهند را در طول تاریخ استان بی‌نظیر عنوان کرد و خواستار هماهنگی بیشتر میان شرکت‌های خدمات‌رسان در این راستا شد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩٠
تشکیل ۴٣ تعاونی بهداشت و درمان در فارس

فارس: مدیرکل تعاون استان فارس گفت: در سال گذشته 43 تعاونی بهداشت و درمان را در استان فارس تشکیل دادیم.

محمدحسین گلریز خاتمی در مراسم کلنگ‌زنی مرکز «ام آی آر» بیمارستان ولی عصر کازرون که با حضور امام جمعه، فرماندار، نماینده کازرون در مجلس شورای اسلامی، خیران، سرمایه‌گذاران و مسئولان محلی برگزار شد، با تاکید بر کمک به بخش خصوصی و تعاونی‌ها و فراهم شدن زمینه تشویق برای دیگران اظهار داشت: بحث بهداشت و درمان کار بسیار پیچیده و سختی است، از این رو باید زمینه‌ای فراهم شود تا تعاونی‌های دیگر و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بخش اقدام کنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - پنجشنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳٩٠

امضای تفاهم نامه بین اداره های کل تعاون

و ثبت اسناد و املاک خوزستان


مدیرکل تعاون خوزستان از انعقاد تفاهم نامه مشترک بین اداره های کل تعاون و ثبت اسناد و املاک استان خوزستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون خوزستان، مسعود امینی در سخنانی بر ضرورت توسعه ، تقویت و تسریع در ثبت شرکت های تعاونی در حوزه شهرستانی و استانی و نیز خدمات رسانی ادارات ثبت و تعاون به تعاونی ها تاکید کرد و گفت: با توجه به اهمیت ویژه اداره های ثبت و املاک و تایید و قانونی شدن گروه های اجتماعی در قالب شرکت های تعاونی و نیز در راستای اصل 44 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و برنامه پنجم توسعه اقتصادی و توجه به این مهم که تشکیل تعاونی رابطه مستقیم با ایجاد اشتغال در استان خواهد داشت، تفاهم نامه ای بین اداره های کل تعان و ثبت اسناد و املاک استان خوزستان منعقد شد.


وی تشکیل کمیته ای با معرفی نمایندگان تام الاختیار برای پیگیری ایجاد اشتغال و جذب تسهیلات ابلاغی، ارسال هر ده روز یک بار آگهی های تاسیس صادره توسط سازمان ثبت به اداره کل تعاون،  تسریع در تعیین نام تعاونی های در شرف تاسیس و تهیه ی مقدمات و تمهیدات ثبت الکترونیکی تعاونی ها در نشستی دو جانیه از طریق کارشناسان ذیربط را از مفاد این تفاهم نامه بر شمرد و بر ضروت انعقاد تفاهم نامه توسط اداره های تعاون و ثبت اسناد و املاک در حوزه شهرستان ها تاکید کرد و پیشنهاد داد: برای تسریع در انجام امور تعاونی ها، تفاهم نامه بین وزارت تعاون و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز منعقد شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - پنجشنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
اتحادیه بین‌المللی تعاون نظر مثبتی بر تعاون ایران دارد


فارس: معاون پژوهش، آموزش و کارآفرینی وزیر تعاون گفت: ایران یکی از کشورهای پیشرفته در نهضت تعاون شناخته شده است و اتحادیه بین‌المللی تعاون نظر مثبتی بر روی بخش تعاونی ایران دارد.

غلامحسین حسینی‌نیا در بازدید از شرکت تعاونی فرش نقش جهان در روستای یوسف‌آباد نیشابور اظهار داشت: ظرفیت‌های بخش تعاون ایران بالا است و در بازدید اعضای اتحادیه بین‌المللی از ایران رشد تعادن را در کشور مشاهده کرده‌اند.
معاون پژوهش، آموزش و کارآفرینی وزیر تعاون که به همراه مسئول اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون؛ مدیرکل تعاون خراسان رضوی و جمعی از کارشناسان بافت فرش 2 هزار و 500متری که توسط یک تعاونی در نیشابور تهیه می‌شود، بازدید می‌کرد، گفت: اغلب اهالی روستای یوسف آباد نیشابور در تعاونی اشتغال دارند که می‌طلبد از نظر گردشگری این روستا در کشور مورد توجه قرار گیرد.
حسینی‌نیا گفت: بازاریابی نقش بسزایی در رونق صنعت فرش بافی و تولید فرش‌هایی با ابعاد چند هزار متری دارد.
وی با اعلام حمایت وزارت تعاون‌ اظهار داشت: از اتحادیه بین‌المللی تعاون دعوت می‌شود از این تعاونی که توانسته حدود 200 نفر را مشغول به کار نماید، بازدید کند.
در این بازدید علی اصغر زرندی؛ مدیرعامل تعاونی فرش نقش جهان گفت: تاکنون این تعاونی توانسته است بنا به سفارشی که از کشور امارات و عمان داشته است فرش‌هایی به ابعاد 600 و 500متر مربع و چند‌ فرش به ابعاد یک هزار و 500 و 2هزار متری را به بازار عرضه کند.
وی افزود: فرش‌های صادر شده توانسته است مورد توجه مردم و مسئولان این کشورها قرار گیرد.
مدیرکل تعاون خراسان رضوی نیز در این بازدید اظهار داشت: شهرستان نیشابور استعدادهای زیادی را در زمینه تعاونی‌های تولیدی و صنعتی دارد.
حسن قاسمی علی آبادی گفت: در شهرستان نیشابور 708 شرکت تعاونی به فعالیت مشغولند که بیش از 150 شرکت در زمینه تولیدی از جمله قالی‌بافی به فعالیت مشغول هستند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - پنجشنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳٩٠

دو هزار نفر در مرند صاحب مسکن مهر می شوند

مهر: رئیس اداره تعاون شهرستان مرند از احداث واحدهای مسکن مهر در این شهرستان برای دو هزار 174 نفر عضو شرکت های تعاونی مسکن مهر خبر داد.

یداله عباسعلیزاده در شورای اداری شهرستان مرند با بیان این خبر افزود: در حال حاضر این تعداد عضو در قالب 26 تعاونی مسکن مهر ساماندهی شده اند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - پنجشنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳٩٠

معافیت تعاونی‌های مسکن مهر

از پرداخت ۵٠ درصد هزینه‌ عوارض صدور پروانه

ایسنا: مدیرعامل تعاونی مسکن مهر منطقه پنج تهران معافیت تعاونی‌های مسکن مهر از پرداخت 50 درصد هزینه‌های عوارض صدور پروانه و تراکم ساختمانی را خواستار شد.

سعید اجتنابی اظهار کرد: طبق آیین‌نامه اجرایی قانون سازماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، تعاونی‌های مسکن مهر از پرداخت 50 درصد هزینه‌های عوارض صدور پروانه و تراکم ساختمانی معاف هستند؛ اما با وجود پیگیری‌های متعدد تاکنون موفق به عودت 50 درصد مبلغ پرداختی به شهرداری محل نشده‌ایم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - پنجشنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
تمدید زمان ثبت‌نام از کارگران فصلی مشمول سهام عدالت تا پایان اردیبهشت

فارس: مدیر عامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های سهام عدالت گفت:‌ طبق آخرین اطلاعات واصله ثبت نام از کارگران فصلی و ساختمانی مشمول سهام عدالت از طریق سایت وزارت کار تا سی‌ویکم اردیبهشت ماه تمدید شد.

علی‌حسینی با اشاره به اینکه پیرو مهلت دو ماهه ادامه فعالیت شرکت تعاونی سهام عدالت شهر تهران در ساختمان فعلی، هنوز فعالیت‌های این شرکت به روال معمول ادامه دارد، اظهار داشت: با شروع فعالیت مجدد این شرکت تعاونی ثبت‌نام از دارندگان برگه‌های سهام عدالت در دستورکار قرار گرفت که هنوز هم ادامه دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - پنجشنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
فعالیت ٨١ واحد تعاونی در شهرستان جم

فارس: مدیرکل تعاون استان بوشهر از فعالیت 81 واحد تعاونی در شهرستان جم خبر داد.

اصغر جعفری در نشست با مسئولان شهرستان کنگان و مدیران واحدهای تعاونی این شهرستان اظهار داشت: رشد و توسعه تعاونی‌ها در استان بوشهر در دو سال اخیر با کیفیت مطلوبی انجام گرفته و این امر با شتاب خوبی در حال انجام است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٠

تعاون خوزستان رتبه ی نخست کشوری را کسب کرد

دفتر برنامه ریزی و بودجه وزارت تعاون در گزارشی اعلام کرد: در بررسی عملکرد شاخص های اختصاصی وزارت تعاون در سال 89 ، اداره کل تعاون استان خوزستان در اردی بهشت ماه سال جاری رتبه ی نخست کشوری را در بین اداره های کل تعاون استان ها به دست آورد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون خوزستان، این در حالی است که در فروردین ماه سال گذشته تعاون خوزستان در رتبه ی 28 کشوری قرار داشت که با همت و تلاش مضاعف مدیریت، کارکنان و تعاونگران استان در شهریور ماه جایگاه خود را به رتبه 17 ارتقا داد و در بهمن ماه سال گذشته نیز توانست به رتبه سوم و در ارزیابی اردی بهشت ماه امسال به رتبه ی نخست کشور دست یابد.

از جمله ی شاخص های اختصاصی وزارت تعاون که به تصویب معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری نیز رسیده است می توان به انجام طرح های تحقیقاتی کاربردی ملی- جذب عضو (بجز سهام عدالت)- برگزاری گردهم آیی، همایش و جشنواره- آموزش مدیران، کارکنان و اعضای شرکت های تعاونی- تشکیل تعاونی های متعارف، فراگیر ملی و سهامی عام- جذب عضو در تعاونی های سهام عدالت و ایجاد فرصت های شغلی اشاره کرد.

همچنین ساماندهی متغاضیان اشتغال-  واحد های مسکونی تحویل شده توسط شرکت ها و اتحادیه های تعاونی- صادرات تعاونی ها- اخذ گواهی های استاندارد- برگزاری نمایشگاه های ترویجی و توانمندی تعاونی ها- سرمایه گذاری طرح های تعانی ثبت شده در سال جاری- نظارت بر مجامع تعاونی- نظارت مالی و حسابرسی از تعاونی ها و نظارت بر عملکرد تعاونی ها از دیگر شاخص های اختصاصی وزارت تعاون برای کسب رتبه های برتر است.

این گزارش حاکی است: در بررسی عملکرد شاخص های اختصاصی وزارت تعاون، اداره های کل تعاون آذربایجان غربی و لرستان بعد از خوزستان رتبه های دوم و سوم را کسب کردند.

شایان گفتن است: در زمینه ارتقای جایگاه تعاون خوزستان در بین استان ها، معاون پشتیبانی، حقوقی و امور مجلس وزارت تعاون با اهدای لوح سپاسی از تلاش مدیریت و کارکنان تعاون خوزستان قدردانی کرد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
وزیران  تعاون و کار عضو شورای پول و اعتبار شدند


فارس: وزیران کار و امور اجتماعی و تعاون به عنوان اعضای جدید شورای پول و اعتبار انتخاب شدند.

هیات وزیران که طبق قانون برنامه پنجم موظف به معرفی دو وزیر به شورای پول و اعتبار بود، اخیراً وزیران کار و امور اجتماعی و تعاون را به عنوان وزیران عضو شورای پول و اعتبار معرفی کرد.
در ماده 89 قانون برنامه پنجم توسعه ترکیب جدید اعضای شورای پول و اعتبار شامل وزیر امور اقتصادی و دارائی یا معاون وی، رئیس کل بانک مرکزی، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور یا معاون وی، دو تن از وزراء به انتخاب هیأت وزیران، وزیر بازرگانی، دو نفر کارشناس و متخصص پولی و بانکی به پیشنهاد رئیس کل بانک مرکزی و تأیید ریاست جمهوری، دادستان کل کشور یا معاون وی، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن، رئیس اتاق تعاون، نمایندگان کمیسیونهای اقتصادی و برنامه و بودجه و محاسبات مجلس (هر کدام یک نفر) به عنوان ناظر با انتخاب مجلس تعیین شدند.
بنابراین گزارش، ریاست شورای پول و اعتبار بر عهده رئیس کل بانک ‌مرکزی خواهد بود و هر یک از اعضاء خبره شورای پول و اعتبار هر دو سال یک بار تغییر می‌یابند. همچنین انتخاب مجدد آنها بلامانع است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٠

ثبت نام از متقاضیان جویای کار به صورت مستمر انجام می‌شود


وزیر تعاون گفت: اشتغال به عنوان دغدغه اصلی مردم مورد توجه خاص دولت است و وزارت تعاون مصمم است به صورت مداوم به این موضوع بپردازد به گونه‌ای که ثبت نام از متقاضیان کار در سامانه اشتغال وزارت تعاون به صورت مداوم و مستمر انجام می شود.

'دکتر محمد عباسی'در مورد وضعیت سامانه اشتغال و برنامه وزارت تعاون،اظهار داشت: وزارت تعاون به عنوان پیشانی ورودی داوطلبان کارجو، سامانه اشتغال را راه اندازی کرد تا با این اقدام از سرگردانی جوانان و مراجعه آنها به مراکز مختلف و متعدد جلو گیری شود.
دکتر عباسی با ابراز رضایت از اجرای این طرح گفت: البته اقدامات انجام شده در حوزه اشتغال کافی نیست زیرا مسئله اشتغال یک فرایند گسترده است و این فرایند باید در بخش های متعدد اتفاق بیافتد.
وی افزود: بخش اولیه طرح سامانه اشتغال با عنوان ساماندهی و پالایش انجام گرفته و بخش مشاوره هم شروع شده است.
وزیر تعاون در ادامه از ثبت نام 700 هزار نفر کارجو در این سامانه خبر داد و گفت: از این تعداد، حدود 400 هزار نفر، اقدامات لازم برای رسیدگی به در خواست های آنها انجام شده است.
دکتر عباسی تصریح کرد: بخشی از این افراد به استانداری ها که مسئول کار گروه اشتغال در استان ها هستند، معرفی شدند و یک سری به بانک معرفی شده تا بتوانند از منابع بانکی استفاده کنند و یا از ظرفیت های منطقه ای، اقتصادی آن استان بهره مند شوند.
وزیر تعاون همچنین ثبت نام از متقاضیان جویای کار را دائمی عنوان کرد و افزود: در جریان مسکن مهر هم برخی افراد این تصور را داشتند که این اقدام یک حرکت مقطعی یکساله است در حالی که این موضوع ادامه داشت و وزارت تعاون نیز کار ثبت نام را انجام داد و در حال حاضر نیز وزارت مسکن و شهر سازی پیگیری ها را انجام می دهد.
دکتر عباسی یادآور شد: مسئله اشتغال نیز به همین صورت است و به عنوان دغدغه اصلی مردم، مورد توجه و هدف دولت است و به هیچ وجه جزء ‌امور مقطعی نیست.
وی در پایان تاکید کرد: وزارت تعاون مصمم است این موضوع را به صورت مستمر پیگیری کند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٠

آیین نامه انتخابات اتاق تعاون باید تغییر کند

ایرنا: مدیر عامل اتحادیه سراسری تعاونی های فرش دستباف کشور گفت:آئین نامه انتخابات اتاق تعاون باید به نفع اتحادیه ها و تعاونی ها تغییر کند.

'عبداله بهرامی' اظهار داشت:در حال حاضر حتی یک نفر از مدیران اتحادیه های سراسری تعاونی کشور نیز عضو هیات مدیره اتاق تعاون نمی باشد در حالی که هیات مدیره اتاق تعاون باید از اعضای این اتحادیه ها و اتاق های تعاون تشکیل شود که این امر باید به نفع تعاونگران تغییر کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٠

حمایت تفکیکی از بنگاه‌های اقتصادی مطرح نیست


وزیرتعاون گفت: در جریان هدفمندی یارانه‌ها تمام بخش‌های اقتصادی به طور همسان از امکانات حمایتی بهره‌مند می‌شوند و تفاوتی بین بنگاه‌های تعاونی و خصوصی وجود ندارد.

'دکتر محمد عباسی' با اشاره به نقش تعاونی‌ها در اجرای هدفمندی یارانه ها اظهارداشت: در جریان هدفمند کردن یارانه ها، حمایت از بنگاه های اقتصادی به شکل تفکیکی (خصوصی، تعاونی) هدف گذاری نشده و بسته‌های حمایتی پیش بینی شده برای حمایت از بنگاه‌های اقتصادی به طور مساوی در اختیار آنها قرار می‌گیرد.
وی در خصوص بسته‌ حمایتی بخش تعاونی از تعاونی‌های تولیدی و صنعتی بیان کرد: طی جلساتی که در رابطه با هدفمندی یارانه‌ها برگزار می‌شود، موضوع مربوط به بنگاه‌های اقتصادی نیز مورد طرح قرار می‌گیرد و سیاست گذاری های لازم در این باره انجام می‌شود.
عباسی ادامه داد: بنابراین همه بخش‌های صنعتی در قالب یک بسته حمایتی منسجم و واحد مورد حمایت‌های یارانه‌ای قرار می‌گیرند و هیچ استثنائی برای تعاونی‌ها و غیرتعاونی‌ها در این مورد در نظر گرفته نشده است.
وزیر تعاون تاکید کرد: دولت بدنبال توسعه تمام ارکان اقتصادی کشور است و توزیع امکانات حمایتی نیز در راستای اصل 44 قانون اساسی و گسترش اقتصاد غیردولتی انجام می گیرد،بنابراین بخش های غیردولتی نباید نگران عدم بهره گیری از بسته های حمایتی دولت باشند.
وی تصریح کرد: نقش تعاونی ها در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها مانند سایر بنگاه‌های اقتصادی است البته تعاونی‌های مصرف در یاری رساندن به مردم در توزیع وسیع و به موقع کالاها با قیمت مناسب نقش گسترده‌ای ایفا می‌کنند.
وزیر تعاون یادآور شد تعاونی‎ها در جریان های مهم کشور همواره حضوری فعال و مثبتی داشتند و به طور قطع نیز نقش خود را در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها به خوبی ایفا می‌کنند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
وزیر تعاون عضو شورای پول و اعتبار شد


فارس: معاون وزیر تعاون در امور برنامه‌ریزی و اقتصاد ضمن تأکید بر اینکه مجموعه وزارت تعاون در پیگیری مطالبات قانونی این بخش هیچگاه کوتاهی نکرده گفت: وزیر تعاون به عضویت شورای پول و اعتبار درآمده است.

مهندس عبدالمجید غریب‌رضا در واکنش به سخنان ثروتی "عضو کمیسیون تلفیق مجلس " مبنی بر عدم توفیق وزارت تعاون در جذب ردیف‌های بودجه‌ای مصوب مجلس ‌اظهار داشت: ایشان پیش از این نیز در یکی از جلسات علنی مجلس با حضور وزیر تعاون، موضوع ناکامی این وزارت در جذب ردیف‌های بودجه‌ای را طرح کرده بود که البته در همان جلسه وزیر تعاون با ارائه مستندات لازم نظر موافق مجلس را جلب و به شبهات مطروحه پاسخ داد.
وی با اشاره به اینکه بودجه مصوب مجلس در حمایت از تعاونی‌ها، هزار و 500 میلیارد تومان نبوده و ثروتی در این باره اشتباه کرده است، ادامه داد: از سوی دیگر دولت بر اساس درآمدهای خود از محل واگذاری شرکت‌ها، این اعتبارات را به ذی‌نفعان تخصیص می‌دهد که البته مقدار و میزان درآمدهای دولت برای ما مشخص نیست.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ضمن تأکید بر اینکه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت و راهبردی رئیس جمهور بنا بر اختیارات سازمانی در تعیین اولویت تخصیص بودجه به نهادهای اجرایی تصمیم‌گیر است، افزود: وزارت تعاون مطابق قانون بودجه مصوب در جذب کل بودجه تخصیص یافته برای حمایت از تعاونی‌ها موفق عمل کرده است.
وی خاطرنشان کرد:‌ طی جلسات مختلف با پیگیری‌های مستمر کارشناسان معاونت برنامه‌ریزی و اقتصاد وزارت تعاون و شخص وزیر تعاون، بحث جذب اعتبارات تخصیصی به بخش تعاون مطرح شده است که خوشبختانه با مساعدت معاونت برنامه‌ریزی و نظارت و راهبردی رئیس جمهور این پیگیری‌ها نتیجه داده است.
وی تأکید کرد: اینکه بودجه تخصیص یافته به بخش تعاون متناسب با ظرفیت‌های این بخش نیست واقعیتی غیرقابل انکار است اما اینکه وزارت تعاون در جذب بودجه‌های تخصیصی کوتاهی کرده، امری غیرواقع و قضاوت در این باره با رویکرد منفی اصولی نیست.
وی تصریح کرد:‌ کم و کاستی‌های اعتباری و اجرایی بخش تعاون بارها از طریق وزارت تعاون به مسئولان تصمیم‌ساز منعکس شده است که البته تلاش‌ها در برخی مقاطع جواب داده و در بسیاری زمینه‌ها هم توأم با فراهم‌سازی پیش‌نیازهای توسعه‌ای بوده است، اما آنچه که حائز توجه است آینده روشنی است که پیش‌روی بخش تعاون قرار دارد که باید مد نظر فعالان در این حوزه باشد.

* عباسی "وزیر تعاون " به عضویت کارگروه شورای پول و اعتبار درآمد


غریب‌رضا در پاسخ به این سؤال که آیا خروج وزارت تعاون از زمره وزارتخانه‌های ادغامی آیا تأثیری روند برنامه‌ریزی و توسعه‌ای این بخش خواهد داشت یا خیر،‌ اظهار داشت: مطابق سیاست‌های کلی اصل 44، نقش محوری بخش تعاون در ارتقاء سطح کیفی و کمی فعالیت‌های اقتصادی سبب شد دولت وزارت تعاون را از زمره وزارتخانه‌های ادغامی حذف کند.

وی با اشاره به اینکه رویکرد دولت از تداوم فعالیت وزارت تعاون به عنوان یک وزارتخانه مستقل، جذب مشارکت مردم در فعالیت‌های اقتصادی زیر چتر تعاون به متولی‌گری وزارت تعاون است، ادامه داد: وزارت تعاون و مجموعه بخش تعاون از این پس در پرداختن به موضوع توسعه اقتصاد غیردولتی تعاون و حضور گسترده مردم در فعالیت‌های اقتصادی نقش تعیین‌کننده‌ای را برعهده خواهد داشت.
وی تصریح کرد:‌ در راستای مشارکت مؤثر بخش تعاون در سیاستگذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌ها مطابق تصمیم دولت "وزیر تعاون " به عضویت شورای پول و اعتبار درآمد. این تصمیم در راستای فراهم کردن زمینه‌های امکان توسعه ظرفیت‌های سرمایه‌ای مجموعه تعاون و نیز احقاق حقوق تعاونگران در جلسات شورای پول و اعتبار اتخاذ شده است.

* حمایت از بخش تعاونی یک تکلیف قانونی است


وی در پاسخ به این سؤال که آیا با اجرایی شدن سیاست وزارتخانه‌ها در هم بحث کارگروه حمایت از بخش تعاون تشکیل شده در دولت پابرجا خواهد بود یا خیر،‌ تصریح کرد:‌ بحث حمایت از بخش تعاون یک تکلیف قانونی است که با تغییرات ساختاری دولت متوقف نمی‌شود.

وی تأکید کرد:‌ ایجاد و توسعه فرصت‌های اقتصادی با رویکرد بسط و گسترش عدالت اجتماعی از کانال تعاون رویکرد جدی دولت و نظام در تحقق اهداف توسعه‌ای است که تغییرات نمی‌تواند بازدارنده این اقدامات متعالی در حوزه دولت و تعاون باشد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٠

رقابت بنگاه‎های دانش بنیان برای استفاده از منابع تعاونی‌ها

مدیرکل دفتر تعاونی‎های نوع جدید وزارت تعاون با بیان اینکه برای استفاده از منابع تعاونی‌ها بین بنگاه‎های دانش بنیان رقابت ایجاد شده است، گفت: نقش تعاونی‌های اعتباری با تزریق منابع به فعالیت‌های دانش محورانه تقویت می‌شود.

قربان فیاض در گفت و گو با مهر با بیان اینکه ایجاد بنگاه های دانش بنیان در کشور از روند فزاینده ای برخوردار شده است، گفت: آفرینش دانش از طریق پژوهش، بکارگیری آن و نوآوری به صورت آفرینش محصولات و خدمات جدید از مفاهیم کلیدی در مقوله دانش بنیان است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٠

مجلس خواهان ادغام وزارت تعاون در وزارتخانه رفاه و کار است

عضو هیات رییسه کمیسیون اجتماعی گفت: مجلس به ادغام وزارت تعاون در وزارتخانه رفاه و کار و امور اجتماعی اصرار دارد و در صورت ارائه لایحه از سوی دولت حتما آن را تصویب می کند.

هادی مقدسی در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: با توجه به اینکه فعالیت وزارتخانه های تعاون و کار در راستای ایجاد اشتغال و روابط کاری و تنظیم روابط است به همین دلیل نمایندگان مجلس مصر هستند به جای دو وزارتخانه ، وزارتخانه های کار، تعاون و رفاه با یکدیگر ادغام شوند.

وی با اشاره به اینکه اقدامات وزارت رفاه و تامین اجتماعی برای ایجاد رفاه همگانی است، افزود: به نوعی ایجاد اشتغال و رفع بیکاری به بالا بردن سطح رفاه همگانی کمک می کند به همین دلیل ادغام این وزارتخانه ها می تواند تا حدودی از موازیکاری جلوگیری کاسته و باعث پیشرفت برنامه ها شود.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اینکه لایحه ادغام وزارتخانه رفاه و کار به زودی از سوی دولت به مجلس ارسال می شود تاکید کرد: چنانچه این لایحه به مجلس بیاد برای ادغام وزارت تعاون در رفاه و کار پافشاری خواهیم کرد و این اتفاق رخ می دهد.

مدیر وب: اگر هدف مان از کار فقط زدن حرف های بی پایه و اساس باشد و نیز سر دادن شعار، نگارنده هم خواهان ادغام مجلس شورای اسلامی در مجلس خبرگان است!

 

نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٠

رسیدن به "اقتصاد مطهر" از اهداف والای بخش تعاونی است

مهر: دبیر اتاق تعاون خراسان رضوی گفت: اقتصاد مطهر برگرفته از اندیشه های پاک شهید مطهری و رسیدن به آن از اهداف والای بخش تعاون در خراسان رضوی است.

سید جواد رضویان در سالن جلسات اداره کل تعاون خراسان رضوی در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: اتاق تعاون نهادی همانند بسیاری از نهاد های مردمی است که قانون آن با هدف خاصی به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسیده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
مجوز مرحله دوم خدمات ارزی و بین‌المللی
بانک توسعه تعاون صادر شد

فارس: مدیر عامل بانک توسعه تعاون گفت: مجوز مرحله دوم خدمات ارزی و عملیات بانکداری بین‌المللی از بانک مرکزی اخذ شد.

ماشاء الله عظیمی اظهار داشت: بانک توسعه تعاون در راستای توسعه فعالیت‌های بانکی و تکمیل چرخه خدمات بانکی در رایزنی با بانک مرکزی موفق به اخذ مرحله دوم خدمات ارزی و عملیات بانکداری بین‌المللی شد.
وی ادامه داد: گشایش انواع اعتبارات اسنادی، بروات اسنادی و تسهیلات کوتاه مدت "ریفایناس " و صدور ضمانت‌نامه‌های ارزی از مهم‌ترین ویژگی‌های مرحله دوم از خدمات‌رسانی ارزی بانک توسعه تعاون خواهد بود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
دود مشکلات بانک مرکزی ‌نباید به چشم مردم برود

فارس: نماینده مردم کردکوی در مجلس گفت: تعطیلی بسیاری از صندوق‌های اعتباری، مردم را دچار بلاتکلیفی کرده و دود مشکلات بانک مرکزی به چشم مردم می‌رود.

محمدجواد نظری‌مهر نماینده مردم کردکوی در مجلس شورای اسلامی امروز (سه‌شنبه) در تذکری شفاهی در صحن علنی مجلس با بیان اینکه بانک‌ها روز به روز زیباتر و بلندتر و فشار بر مردم بسیار بیشتر می‌شود، اظهار داشت: مسلم است که صندوق‌‌های اعتباری بسیاری در سطح کشور تشکیل شده‌اند که برخی از آنها بیش 14 سال سابقه دارند و مردم به این صندوق‌ها اعتماد کرده‌اند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
ناصری از نحوه انحلال تعاونی‌های اعتباری انتقاد کرد

فارس: نماینده مردم گرگان در مجلس طی تذکری از نحوه انحلال تعاونی‌های اعتباری انتقاد کرد.

عبدالحسین ناصری نماینده مردم گرگان در مجلس شورای اسلامی طی اخطاری به اصول 23 و 43 قانون اساسی استناد کرد و اظهار داشت: بر اساس این اصل حیثیت،‌ جان، مال و شغل افراد از تعرض مصون است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
٣٣۴١ شرکت تعاونی در چهارمحال و بختیاری ثبت شده است

فارس: مدیرکل تعاون چهارمحال و بختیاری گفت: در حال حاضر 3 هزار و 341 شرکت تعاونی در این استان به ثبت رسیده است.

داوود شیوندی در نشست علمی با مدیران تعاونی‌های دانشگاهی این استان تعاون را مناسب‌ترین بستر اشتغال دانش‌آموختگان برشمرد و اظهار داشت: رفاه اقتصادی، مشارکت و همکاری افراد از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های مهم بخش تعاون است که موجب شده به تعاونی‌ها به‌ مثابه یک راهکار اثربخش در توسعه مناطق توجه کنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
تشکیل بنیاد تعاونی اشتغال بانوان نیازمند مطالعه دقیق است

فارس: مدیرکل تعاون آذربایجان شرقی گفت: تشکیل بنیاد توسعه کارآفرینی تعاونی اشتغال بانوان در استان نیازمند اقدامات مطالعاتی و فعالیت‌های پژوهشی دقیق است.

محمدمهدی اعلایی خواستار توجه به توسعه تعاونی‌ها در اشتغال خانگی و ضرورت توجه به جایگاه خانواده با رویکردی کارشناسی شد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
بیش از ۴ هزار تعاونی در سطح لرستان وجود دارد

فارس: مدیرکل تعاون استان لرستان گفت: 4 هزار و 330 تعاونی در 16 گرایش در سطح استان وجود دارد.

بهرام عزیزی در مراسم افتتاحیه 32 واحد مسکن تعاونی مهر فرهنگیان دورود اظهار داشت: این تعداد تعاونی دارای یک میلیون و 380 هزار نفر عضو هستند، یعنی 70 درصد جمعیت لرستان عضو تعاونی‌ها قرار دارند.
وی افزود: از تعداد تعاونی‌های موجود در لرستان 3 هزار تعاونی هم اکنون فعال هستند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩٠
۴٠٠ هزار جویای کار این هفته به استانداری‌ها معرفی می‌شوند


فارس: وزیر تعاون گفت: از 700 هزار نفر جویای کار ثبت‌نام شده در سایت وزارت تعاون، مشخصات 400 هزار نفر طی هفته جاری به استانداری‌های سراسر کشور ارسال و مقدمات اشتغال آنها فراهم خواهد شد.

دکتر محمد عباسی اظهار داشت: بیش از 700 هزار نفر در سامانه اشتغال وزارت تعاون ثبت نام کرده اند که از این تعداد 400 هزار نفر طی مراحل مختلف پالایش مشخصات و لیست اسامی آنها طی هفته جاری به استانداری‌های سراسر کشور ارسال می‌شود.
وی ادامه داد: استانداران لیست ارسالی را به کارگروه اشتغال هر استان ابلاغ می‌کنند تا مقدمات و بستر کسب و کار این افراد را با توجه به مزیت‌های اقلیمی و منطقه‌ای هر استان فراهم کنند.
وزیر تعاون در خصوص ضمانت اجرایی این کار و ترتیب اثر استانداران در مورد اسامی ارسالی، گفت: ضمانتش تصمیمات شورای عالی اشتغال است، در این شورا استانداران مکلف شده‌اند بر اساس سهمیه هر استان و ظرفیت‌های بالقوه در اختیار، اسامی را که دریافت می‌کنند سریعاً در کارگروه اشتغال استان مطرح و اقدامات لازم را صورت دهند.
وی تصریح کرد: با تمام دستگاه‌ها مذاکراتی صورت گرفته است تا برای جلوگیری از سردرگمی و پراکندگی متقاضیان اشتغال و افراد جویای کار، امر ثبت نام توسط یک نهاد اتفاق بیفتد که وزارت تعاون متولی این امر معرفی شد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩٠
افزایش سهم بخش تعاونی از اقتصاد ملی
گرفتار بروکراسی‌های اداری است

"عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از خود و نمایندگان مجلس  که در جهت پیگیری جذب سالانه 1500 میلیارد تومان اعتبارات حمایتی از محل فروش شرکت‌های دولتی به وزارت تعاون تا کنون تلاش لازم را نکرده اند، انتقاد کرد!"

موسی‌الرضا ثروتی ضمن تأکید بر اینکه افزایش سهم بخش تعاونی از اقتصاد ملی گرفتار بروکراسی‌های اداری است، اظهار داشت: با به پایان رسیدن بررسی جزییات لایحه بودجه 90، اعتبارات جاری وزارت تعاون در سطح قابل توجهی مصوب و به زودی ابلاغ خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه بین تصویب تا تخصیص اعتبارات جاری و حمایتی به دستگاه فاصله بسیار است، خاطرنشان کرد: در سه سال گذشته، هر ساله کمک هزار و 500 میلیارد تومانی به اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها در بودجه سالانه مصوب شده اما متأسفانه این بودجه در روند اجرایی به مجموعه وزارت تعاون تخصیص داده نمی‌شود!
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ضمن تأکید بر اینکه وزارت تعاون مسئول جذب اعتبارات حمایتی مصوب مجلس در جهت تقویت تشکل‌های تعاونی است، گفت: این هزار و 500 میلیارد تومان بودجه حمایتی تعاونی‌ها باید از محل درآمدهای فروش شرکت‌های دولتی تأمین و در اختیار بخش تعاونی قرار گیرد.
وی تأکید کرد: در بودجه‌بندی امسال بحث تخصیص 10 میلیارد تومان اعتبار حمایتی برای تقویت و افزایش سطح بهره‌وری اتاق‌های تعاون کشور مورد بحث بود که مصوب شد اما در جهت جذب این بودجه اتاق تعاون مرکزی به عنوان متولی این بخش باید رایزنی‌های لازم را صورت دهد.
ثروتی خاطرنشان کرد:‌ متأسفانه بررسی‌ها حاکی از عدم تخصیص اعتبارات حمایتی به بخش تعاونی در سه سال گذشته است، البته معتقدم مجموعه وزارت تعاون هم برای  جذب این اعتبارات پیگیری بیش تری کند و از
اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بخواهد.
وی تصریح کرد: مطابق منویات مقام معظم رهبری، قانون اصل 44 و قانون برنامه پنجم توسعه، سهم بخش تعاونی در ا قتصاد ملی باید به 25 درصد تا پایان برنامه برسد.
وی عدم همکاری معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری با مجموعه بخش تعاونی را از مهم‌ترین دغدغه‌های بخش تعاونی برشمرد و ادامه داد: در پیگیری و تخصیص بودجه‌های حمایتی مصوب مجلس و دولت، این وزارت تعاون و معاونت برنامه‌ریزی و راهبردی ریاست جمهوری هستند که نقش اجرایی را برعهده دارند و لذا اگر مشکلی از این بابت گریبانگیر بخش تعاونی است در واقع ناشی از عدم همکاری
معاونت برنامه‌ریزی و راهبردی ریاست جمهوری با وزارت تعاون و عدم پیگیری نمایندگان مجلس است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩٠
١۶٠ هزار تعاونی در کشور فعال هستند

فارس: معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر تعاون گفت: بیش از 160 هزار تعاونی در کشور فعال هستند که در غالب 952 اتحادیه ساماندهی شده‌اند.

مهندس عبدالمجید غریب‌رضا در گردهمایی تعاونی‌های نهاوند افزود: در کشور حدود 46 میلیون نفر عضو تعاونی‌ها هستند که 60 درصد جمعیت کشور را شامل می‌شود.
وی از عمده وظایف تعاونی‌ها را تشکیل، هدایت و نظارت بر فعالیت‌های گروهی در زمینه‌های مختلف اقتصادی در بخش‌های کشاورزی، صنعت، خدمات و حمایت از آنها برشمرد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩٠

سهم تعاون از تولید ناخالص داخلی کشور مشخص می شود

ایرنا: مدیرکل دفتر آمار و فناوری وزارت تعاون گفت: در تفکیک آمار بخش تعاون از سایر بخش های اقتصادی ، سهم این بخش ازتولید ناخالص داخلی کشور مشخص می شود.

'نعمت‌الله میرفلاح نصیری' اظهار داشت:هم اکنون مرکز آمار برای محاسبه سهم تمام بخش ها در تولید ناخالص داخلی کشور مطالعاتی را در دست انجام دارد و از آنجا که تعاونی ها در تمام زیربخش های اقتصادی فعالیت دارند ،محاسبه سهم بخش تعاون در تولید ناخالص داخلی برای تعیین دقیق تاثیرگذاری تعاونی ها در اقتصاد امری ضروری به شمار می آید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩٠
کنترل قیمت‌ها تنها با اجرای سیاست‌های حمایتی ممکن است

فارس: مدیر عامل اتحادیه تعاونی‌های مصرف محلی استان تهران، گفت: متأسفانه در تخصیص اعتبارات حمایتی به بخش تعاون متناسب با مصوبات عمل نمی‌شود که این معظل سبب تشدید مشکل تعاونی‌های مشارکت‌کننده در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها شده است.

ابراهیم طلایی اظهار داشت: مشارکت اتحادیه‌ها و تعاونی‌های مصرف محلی در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها نیازمند شفاف‌سازی فرآیند خدمات‌دهی به این تشکل‌ها از سوی دولت است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩٠
یک سوم تعاونی‌های خراسان رضوی غیرفعال هستند

فارس: دبیر اتاق تعاون استان خراسان رضوی گفت: حدود یک سوم تعاونی‌های موجود در این استان غیرفعال هستند.

سیدجواد رضویان‌راد  در جمع خبرنگاران در محل اداره‌کل تعاون خراسان رضوی اظهار داشت: مهم‌ترین دلیل کاهش فعالیت‌های تعاونی‌ها، نبود حضور کامل مردم در این قضیه است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩٠
افتتاح سالن نمایش مد لباس در گیلان

فارس: مسئول امور بانوان تعاون گیلان از افتتاح نخستین سالن نمایش مد لباس در این استان همزمان با سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) خبر داد.

فاطمه قنبری در جمع روسای شرکت‌های تعاونی پوشاک بانوان گیلان اظهار داشت: همزمان با سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) برای نخستین بار سالن مد لباس با رویکرد ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در استان راه‌اندازی می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩٠

تعاونی های دانش بنیان

برای اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی ایجاد می شود

مهر: مدیرکل تعاون آذربایجان غربی از ایجاد تعاونیهای دانش بنیان برای اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی استان طی سالجاری خبر داد.

علی نصیری در جریان بازدید از احداث واحدهای مسکونی مهر تعاونی کارکنان سپاه چالدران افزود: در این راستا دانش آموختگان دانشگاهی می توانند با تشکیل تعاونی، طرح خود را متناسب با رشته های تخصصی خود به ادارات تعاون استان ارائه دهند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩٠

۴٠٠ میلیارد ریال به شرکتهای تعاونی بوشهر پرداخت می شود

مهر: مدیر کل تعاون استان بوشهر گفت: بر اساس مصوبه سومین استانی هئیت دولت به استان بوشهر 400 میلیارد ریال کمک و تسهیلات به شرکت های تعاونی در سال های 90 و 91 پرداخت می شود.

اصغر جعفری افزود: اختصاص 40 میلیارد ریال تسهیلات برای افزایش سرمایه در گردش و 40 میلیارد ریال تسهیلات بلندمدت یارانه دار برای تشکیل تعاونیهای دانش بنیان با اولویت فارغ التحصیلان دانشگاهی و بانوان از محل منابع بانک توسعه تعاون طی امسال و سال آینده از دیگر مصوبات سفر استانی هیئت دولت است که اجرای آنها در تحقق اهداف بخش تعاون مؤثر خواهد بود.


ادامه مطلب ...
 
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩٠

٣٢ هزار واحد مسکن مهر در اصفهان توسط تعاونیها ساخته می‌شود

مهر: مدیرکل تعاون استان اصفهان گفت: تعاونیهای مسکن استان اصفهان ساخت بیش از 32 هزار واحد مسکن مهر را بر عهده دارند.

رسول حامدیان با اشاره به تعداد واحدهای مسکونی در حال ساخت از سوی تعاونی‌های مسکن استان اصفهان، افزود: تعداد واحدهای مسکن مهر در دست ساخت تعاونی‌های مسکن این استان 32 هزار و 500 واحد است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩٠

رسیدن به "اقتصاد مطهر" از اهداف والای بخش تعاونی است

مهر: دبیر اتاق تعاون خراسان رضوی گفت: اقتصاد مطهر برگرفته از اندیشه های پاک شهید مطهری و رسیدن به آن از اهداف والای بخش تعاون در خراسان رضوی است.

سید جواد رضویان در سالن جلسات اداره کل تعاون خراسان رضوی در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: اتاق تعاون نهادی همانند بسیاری از نهاد های مردمی است که قانون آن با هدف خاصی به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسیده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩٠

ایجاد اشتغال مهمترین اولویت بخش تعاونی زنجان

در سال جهاد اقتصادی است

مهر: مدیرکل تعاون استان زنجان گفت: ایجاد اشتغال برای جوانان از جمله فارغ التحصیلان دانشگاهی از اولویت‌های سال جهاد اقتصادی در بخش تعاون در استان زنجان است.

سید موسی متوسلیان در جمع تعاونگران استان زنجان با اشاره به تدوین سند استراتژیک بخش تعاون افزود: بر این اساس تلاش می‌شود سهم فعالیت‌های اقتصادی بخش تعاون را به 25 در صد برسانیم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩٠

نخستین تصور افراد از شغل "کار اداری" است

اطلاعات کارجویان به استان‌ها اعلام می شود


وزیر تعاون با بیان اینکه هنوز هم اولین تصور بسیاری از کارجویان از شغل، کار اداری است، گفت: مشخصات ثبت نام شدگان در سامانه وزارت تعاون به استانها اعلام می شود.

دکتر محمد عباسی در گفت و گو با مهر با اعلام ثبت نام 700هزار نفر از کارجویان در پرتال وزارت تعاون، گفت: این اقدام در حالی صورت گرفته است که طی سال های گذشته افراد از روش های مختلف و پراکنده نسبت به طرح تقاضای شغلی خود اقدام می کردند.

وزیر تعاون با اشاره به تصمیم شورای عالی اشتغال در زمینه انجام گرفتن اقداماتی در بخش تعاون برای توسعه فرصت های جدید شغلی در کشور، اظهار داشت: این موضوع مانند طرح مسکن مهر دنبال می شود.

دکتر عباسی تصریح کرد: نکته اول این است که همه افراد و بنگاه ها و کسانی که به دنبال اشتغال هستند می توانند از طریق سامانه وزارت تعاون به یکدیگر دسترسی داشته باشند چون مختصات کامل افراد در آن قرار دارد.

وی خاطر نشان کرد: علاوه بر انجام گرفتن کارهای مربوط به ثبت نام از متقاضیان شغل در سامانه وزارت تعاون، یکی از مسائل مطرح انجام مشاوره شغلی افراد است و این موضوع از نگرانی های این بخش محسوب می شود.

به گفته وزیر تعاون، هنوز هم بسیاری از جویندگان کار تصورشان بر این است که فقط باید یک کار اداری داشته باشند اما وقتی از طریق بنیادهای توسعه تعاون و کارآفرینی افراد کارجو در استان ها مورد مشاوره قرار می گیرند افراد متوجه می شوند که علاوه بر کارهای اداری در اقتصاد روش های دیگری نیز وجود دارد.

دکتر عباسی ادامه داد: مشاوره در اشتغال موضوع بسیار مهمی است که تاکنون به آن پرداخته نشده بود به نحوی که شناسایی و آشنا شدن با ظرفیت های موجود در استان ها نکته اساسی است که افراد به سمت آن حرکت کرده است.

وی بیان داشت: در هر حال پس از انجام ثبت نام و مشاوره اشتغال، کارجویان به استان ها که در واقع در شورای عالی اشتغال عضویت دارند به عنوان نیروهای آماده به کار معرفی می شوند.

وزیر تعاون تصریح کرد: البته ممکن است افرادی در سامانه وزارت تعاون ثبت نام شده باشند اما با آنها تماسی گرفته نشده باشد ولی اطلاعات و وضعیت تقاضاهای آنها به استانداران اعلام می شود.

دکتر عباسی افزود: در هر حال اقداماتی که باید توسط وزارت تعاون در زمینه اشتغال کارجویان صورت گیرد به صورت جدی دنبال می شود و از سویی نیز در استان ها کارگروه های اشتغال شکل گرفته است.


نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩٠

تسهیلات اعطایی به تعاونی ها سه برابر شده است


وزیرتعاون گفت:درسال‎های اخیر برای حمایت از جریان اشتغال ،تسهیلات اعطایی به تعاونگران سه برابر گذشته شده است .

'دکتر محمدعباسی' در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد:سهم بخش تعاون از اقتصاد ملی نسبت به گذشته 2 برابر شده و در چندسال اخیر تسهیلات اعطایی به کارآفرینان بخش تعاون برای حمایت از جریان اشتغال جوانان سه برابر شده است.
وی افزود: با تشکیل بانک توسعه تعاون، 150 درصد نسبت به بانک های دیگر تسهیلات جدید به تعاونی ها پرداخت شده و می توان گفت با تشکیل صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون افق تازه ای درحمایت از بخش تعاون ایجاد شده است.
دکتر عباسی تصریح کرد هدف اصلی بخش تعاون بر توانمندسازی جوانان و رفع معضل اشتغال است که انسجام لازم این گروه نیز تنها با ساختار مشارکتی و حمایت از سرمایه های مردمی برای حضور در اقتصاد تسریع خواهد شد.
وی ادامه داد:بر همین اساس باید روند تسهیلات دهی در این بخش بیش از پیش تسریع و تقویت شود و تمام امکانات بانک توسعه تعاون نیزدر اختیار تعاونی ها واشتغالزایی قرار گیرد.
وزیر تعاون افزود: باید به اقشار متوسط جامعه در راه اندازی بنگاه های زودبازده کمک شود و به همین منظور ضروری است به سمت نهادینه سازی بخش های حمایتی تعاون حرکت کرد.
دکتر عباسی تاکید کرد: تعاون شیوه ای از اقتصاد است که با اتصال به حمایت های اجتماعی مردم از نزدیکترین شیوه ها به ارزش های اقتصاد اسلامی محسوب می شود با این وجود این روش ارزنده سال ها به فراموشی سپرده شده بود.
وی اظهار داشت: این شرایط تا آنجا پیش رفت که در سال 83 این بخش مهم اقتصادی در اعتبارات تضعیف و به جز بخش پرسنلی در عمل بودجه های آن حذف گردید.
وزیر تعاون یادآور شد نگاه نزدیک به نظام سرمایه داری در آن دوره، افق کسب و کار ملت را پوشانده بود اما خوشبختانه بخش تعاون در سال های اخیر اوج گرفته و سهم خود را در اقتصاد به طور چشمگیری افزایش داده است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩٠

صلاح قانون تعاون تا پایان امسال نهایی می‌شود


ایرنا: معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت تعاون از ارجاع لایحه اصلاح قانون تعاون به کمیسیون‌های تخصصی مجلس خبر داد و گفت: اصلاح این قانون قبل از پایان سال جاری نهایی خواهد شد.

'مهندس عبدالمجید غریب رضا' در خصوص آخرین اقدامات به عمل آمده در زمینه اصلاح قانون تعاون اظهار داشت: این لایحه به کمیسیون های مختلف مجلس محول شده و در دست بررسی است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩٠

عضویت بانک توسعه تعاون در کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی

مدیر اموربین الملل بانک توسعه تعاون گفت: بانک توسعه تعاون به عضویت کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی (ICC) درآمد.

'محمدرضا حاج علی' افزود: با حضور مستمر بانک توسعه تعاون در این کمیته و بهره گیری از امکانات کمیسیون بانکداری کمیته مذکور روند رو به رشد بانک توسعه تعاون سرعت بیشتری خواهد یافت.
وی تاکید کرد: اتاق بازرگانی بین المللی گسترده ترین تشکل خصوصی جهانی است که هدف آن تسریع و تسهیل تجارت بین الملل می باشد.
شایان ذکر است مقر این کمیته در پاریس است و در تدوین ضوابط و مقررات و راهنمای مرجع برای تجارت بین المللی پیشگام است.
گفتنی است بانک توسعه تعاون سال گذشته نیز به طور رسمی به عضویت اتحادیه بین‌المللی تعاون(ICA) درآمد.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩٠
آمادگی اتاق تعاون مرکزی برای حضور در کارگروه ویژه دولت

فارس: معاون دبیر کل اتاق تعاون ایران، گفت: اتاق تعاون مرکزی به منظور احیاء ظرفیت‌های اقتصادی این بخش و تحقق اهداف توسعه‌ای آمادگی دارد حضوری فعال در کارگروه حمایت از بخش تعاونی در دولت داشته باشد.

ابراهیم تهرانی اظهار داشت: اتاق تعاون مرکزی به منظور مشارکت در تجمیع ظرفیت‌های اجرایی و اقتصادی کشور برای توسعه فعالیت‌های تعاونی، تشکیل این کارگروه اقدامی عاجل در مسیر تثبیت و ارتقاء جایگاه تعاون برشمرد.
وی ادامه داد: اتاق تعاون مرکزی به نمایندگی از بخش غیردولتی تعاونی آمادگی مشارکت فعال در کارگروه حمایت از بخش تعاونی را دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩٠
تشکیل کارگروه حمایت از بخش تعاونی در دولت

فارس: وزیر کار گفت: در راستای فراهم‌سازی پیش‌نیازهای توسعه‌ای بخش تعاونی و با جلب حمایت‌های دستگاه‌های دولتی، در جلسه گذشته هیئت دولت کارگروه حمایت از بخش تعاون تشکیل شد.

عبدالرضا شیخ‌الاسلامی اظهار داشت‌: در خصوص فرآیند و حدود رویکردهای حمایتی این کارگروه از بخش تعاونی هنوز بحثی مطرح نشده است اما آنچه که مهم است مطابق قانون اصل 44 و قانون برنامه پنجم توسعه کشور، دستگاه‌های متولی مکلف به حمایت از بخش تعاونی تا تحقق اهداف توسعه‌ای هستند.
وزیر کار با اشاره به اینکه به احتمال قوی عضو این کارگروه خواهد بود، خاطرنشان کرد:‌ اجرایی کردن سیاست‌های توسعه‌ای کشور با مشارکت جمعی دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی دولت امکان‌پذیرتر خواهد بود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩٠
راه‌اندازی نخستین شرکت صرافی تعاون در چند روز آینده

فارس: مدیر عامل بانک توسعه تعاون با اشاره به مجوز افتتاح نخستین شرکت صرافی تعاون در ضلع شرقی میدان فردوسی گفت: طی چند روز آینده این صرافی به بهره‌برداری می‌رسد.

ماشاءالله عظیمی اظهار داشت: تقویت و توسعه ظرفیت‌های سرمایه‌ای بخش تعاون، ایجاد شرکت تأمین سرمایه و شرکت‌های صرافی تعاونی از جمله ابزارهای تقویت و توسعه این بخش هستند که خوشبختانه زمینه ایجاد شرکت‌های تأمین سرمایه فراهم شده است.

وی با اشاره به اینکه مشارکت تعاونگران در ایجاد شرکت صرافی تعاونی را باید به فال نیک گرفت، خاطرنشان کرد: بخش تعاون یکی به عنوان رکن دوم اقتصاد ایرانی یکی از ارکان رو به توسعه اقتصادی کشور به خصوص طی دولت‌های نهم و دهم محسوب می‌شود که فرآیند توسعه‌ای آن در قیاس با دولت‌های قبل چشم‌گیر است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩٠
ادغام یا حذف تعاونی‌های اعتبار چاره مشکل نظام بانکی نیست

فارس: مدیر عامل شرکت تعاونی اعتباری "اسماء " گفت: تعاونی‌های اعتباری آن هم در زمانی که بخش تعاون برای تحقق اهداف توسعه‌ای خود نیازمند ظرفیت‌سازی و حتی ایجاد ظرفیت‌های جدید سرمایه‌ای است، قربانی توافق بانک مرکزی و وزارت تعاون شده‌اند.

از آنجا که شرکت‌های تعاونی‌ اعتبار به منظور مشارکت قانونمند در فعالیت‌های پولی و مالی بنا به تکلیف بانک مرکزی، مکلف به فراهم‌سازی و ارائه مشخصات و اطلاعات فعالیتی به این بانک شدند و این تحول اداری و اجرایی، فرصت مناسبی را برای برخی از تعاونی‌های اعتباری توسعه‌ یافته‌تر جهت خروج از قالب تعاونی فراهم و موجب حذف برند تعاونی از سردر بسیاری از این تشکل‌ها شد، بر آن شدیم به منظور بررسی چرایی بروز چنین رویکردی با برخی مدیران این تشکل‌ها از جمله سیده زهره اصغری، مدیر عامل شرکت تعاونی اعتبار "اسماء " گفت‌وگویی صورت دهیم که آن را می‌خوانید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩٠
برگزاری نشست سه‌جانبه با هدف بررسی و رفع چالش‌های بخش تعاونی

فارس: عضو فراکسیون تعاون مجلس از برگزاری نشست سه‌جانبه با هدف بررسی و رفع چالش‌های این بخش با حضور عباسی، فراکسیون تعاون و دبیر کل اتاق تعاون مرکزی خبر داد.

شهباز حسن‌پوربیگلری با اشاره به روند توسعه‌ای بخش تعاون طی سال‌های اخیر اظهار داشت: مطابق قانون برنامه پنجم توسعه، بخش تعاون مکلف است سهم خود از اقتصاد ملی را تا سقف 25 درصد افزایش دهد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩٠

تـجـمـع جـمـعـی از مـالـبـاخـتـگـان تـعـاونـی اداره بـرق

در مـقـابـل مـجـلـس

ایسنا: جمعی از مالباختگان خریدزمین هشتگرد کرج که از تعاونی کارگران اداره برق تهران خریداری کرده‌اند،  مقابل درب مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

به گفته این تجمع‌کنندگان، مبالغ چند ده میلیونی برای خرید زمین 220 متری در فاز 5 هشتگرد کرج سالهای گذشته پرداخت کرده‌اند اما تاکنون نه زمین به آنها واگذار شده و نه پول پرداختی آنها به ایشان برگردانده شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳٩٠

رایزنی با برخی تعاونی‌ها برای ورود به بورس


وزیر تعاون از مذاکره با تعدادی از شرکت‌های تعاونی‌ سهامی عام برای حضور در بازار سرمایه خبر داد.

دکتر محمد عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار تعاون ایسنا اظهار کرد: خوشبختانه با امکاناتی که فراهم شده تعاونی‌ها می‌توانند در فرابورس وارد شوند و با تعدادی از تعاونی‌های سهامی عام برای ورود به بورس نیز مذاکراتی انجام شده است.

وی ادامه داد: مطابق قانون سیاست‌های اصل 44 بسترهای ورود تعاونی‌ها در بورس از سوی سازمان بورس باید فراهم شود بنابراین قانون مجوز حضور تعاونی‌ها به بورس را صادر کرده است منتها در نرم‌افزار بورس زمینه ورود تعاونی‌ها پیش‌بینی نشده است که این کار نیازمند همکاری و مساعدت سازمان بورس و کار کارشناسی متخصصان بورس است.

دکتر عباسی همچنین درباره روند تشکیل بیمه تعاون اظهار کرد: مقدمات تاسیس اولین بیمه‌ تعاونی با تدوین و تصویب اساسنامه آن فراهم شده و در حال حاضر به بیمه مرکزی ارسال شده است تا مجوز نهایی آن گرفته شود.

وی ادامه داد: پس از ابلاغ سیاست‌های اصل 44 برای اولین‌بار زمینه حضور تعاونی‌ها در نظام بانکی و بیمه‌ای میسر شد که خوشبختانه در این راستا بانک توسعه را راه‌اندازی کردیم و تعدادی بانک‌ تعاونی نیز تحت نظارت بانک مرکزی در حال راه‌اندازی است.

وزیر تعاون درباره تعاونی‌های اعتباری که قابلیت فعالیت جداگانه ندارند، اظهارکرد: این تعاونی‌ها با تعاونی‌های بزرگتر ادغام می‌شوند و از این طریق فعالیت خود را ادامه می دهند به عبارتی در قالب تجمیع تعاونی‌های اعتبار در قالب موسسات مالی زمینه فعالیت هدفمند آنها فراهم می‌شود.

وی در عین حال نظارت بر عملکرد تعاونی‌های اعتبار را از جمله وظایف بانک مرکزی و وزارت تعاون برشمرد و تصریح کرد: زمانی که یک تعاونی‌ اعتباری ایجاد می‌شود کار بررسی صلاحیت فعالیت و تایید کار جمعی آن توسط وزارت تعاون انجام می‌شود و برای داشتن گواهی‌های لازم برای انجام فعالیت‌های تخصصی باید مجوز فعالیت دریافت کند.

دکتر عباسی در پایان همه تعاونی‌های اعتباری را که اسامی آنها به صورت رسمی از مجاری قانونی اعلام می شوند معتبر و مورد اعتماد دانست.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳٩٠

بلاتکلیفی ١۶هزار برگ سود سهام مشمولان مرحله اول

مدیرعامل شرکت تعاونی سهام عدالت مشهد گفت: از ابتدای واگذاری سهام عدالت به مشمولان طرح در دولت نهم تاکنون، یک میلیون و 400 هزار واجدالشرایط در شهرستان مشهد شناسایی شده‌اند.

"سیدمحمد حسینی دشت بیاض"، افزود: تاکنون 175 هزار نفر مشمول شناسایی شده مراحل اول صدور سهام عدالت در این شهرستان، بنا به دلایلی موفق به ثبت سهام خود نشده‌اند و تا زمانی که ثبت‌نام آنان در سیستم آن‌لاین شرکت خصوصی‌سازی ثبت نشود به عنوان عضو خانواده تعاونی سهام عدالت شناخته نشده، از سود سهام نیز برخوردار نخواهند شد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳٩٠

آغاز دور جدید فعالیت های ارزی در بانک توسعه تعاون

مهر: رئیس هیات مدیره بانک توسعه تعاون با اعلام اینکه به زودی دور دوم و سوم فعالیتهای ارزی این بانک آغاز می‎شود، گفت: این اقدام با مجوز بانک مرکزی انجام می‌شود.

ماشاء الله عظیمی از اتصال بانک توسعه تعاون به شبکه های مختلف بانکی کشور خبر داد و گفت: همچنین نصب 500 دستگاه ATM نیز از برنامه های 6 ماه اول امسال خواهد بود.

رئیس هیات مدیره بانک توسعه تعاون به برنامه ریزی برای نصب 15هزار دستگاه کارت خوان (POS) نیز اشاره کرد و اظهار داشت: در نیمه دوم سال جاری نیز از طریق نیاز سنجی مجموعه اقدامات توسعه ای بانک تخصصی بخش تعاون دنبال می شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳٩٠

اختصاص اعتبار ٢٠٠ میلیارد ریال

برای تامین مواد اولیه و آموزش تعاونی های تولیدی

مهر: رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: مجلس 120 میلیارد ریال برای بیمه قالیبافان و 200 میلیارد ریال برای تامین مواد اولیه و آموزش تعاونی های تولیدی، در قالب بودجه 90 اختصاص داد.

فیصل مرداسی با اشاره به مصوبات اخیر مجلس شورای اسلامی در حوزه صنعت فرش کشور، اعلام کرد: نمایندگان مجلس همچون گذشته با دیدگاهی مثبت به منظور تحقق اهداف برنامه پنجم توسعه در حوزه فرش، اعتبارات خوبی برای بودجه سال 90 اختصاص دادند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳٩٠
امکان ادغام وزارت تعاون در وزارتخانه‌های رفاه و کار وجود دارد

فارس: عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اکثر نمایندگان با مصوبه جدید دولت در خصوص ادغام وزارت رفاه و کار موافق هستند، ‌گفت:‌ در کنار این دو وزارتخانه وزارت تعاون نیز می‌توانست با آنها ادغام شود.

هادی مقدسی‌ با اشاره به اینکه اکثر نمایندگان مجلس با مصوبه جدید دولت مبنی بر ادغام وزارتخانه‌های کار و رفاه موافق هستند، اظهار داشت: انتظار داشتیم در راستای تکلیفی که مجلس بر دولت تعیین کرده بود، وزارت تعاون نیز در کنار وزارت رفاه و کار قرار گیرد.

وی با بیان اینکه دولت پس از ارسال این مصوبه سه ماه فرصت دارد وزیر جدید این وزارتخانه را معرفی کند، افزود: مجلس و دولت می‌توانند با تصویب مصوبات مطلوب، فضای خدمت در کشور را گسترش دهند.


به گزارش «توانا»، براساس قانون برنامه پنجم توسعه، وزارتخانه‌ها باید از 22 وزارتخانه به 17 وزارتخانه کاهش ‌یابد که بر این اساس، هیئت وزیران با ادغام وزارتخانه‌ها موافقت کرده اند.

توضیح مدیر وب: به گمانم این جناب نماینده یا قبل از تصدی نمایندگی مجلس توی کار آشپزی بوده و فکر می کند که وزارت خانه ها نخود لوبیا هستند که این چنین می خواهد همه را با هم قاطی کند! یا این که خواسته اش از دست اندرکاران بخش تعاونی برآورده نشده که این چنین از هول حلیم می خواهد خود و وزارت تعاون را در دیگ بیندازد!

نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳٩٠
برنامه‌های افزایش اشتغال در بوشهر آغاز شد

فارس: مدیر‌کل تعاون استان بوشهر گفت: در پی تعیین میزان ایجاد اشتغال برای استان بوشهر، اداره کل تعاون بوشهر برنامه‌های پیش‌بینی شده خود را برای افزایش اشتغال استان آغاز کرد.

اصغر جعفری اظهار داشت: با توجه به سخنرانی معاون اول رئیس جمهور در نخستین کنفرانس بین‌المللی ظرفیت‌های بخش تعاون در توسعه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در جزیره کیش مبنی بر ایجاد یک میلیون شغل توسط وزارت تعاون و همچنین رساندن نرخ بیکاری به زیر 5 درصد، اداره کل تعاون استان بوشهر نیز عزم خود را برای کاهش نرخ بیکاری جزم کرده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳٩٠
مهلت ضمانتنامه بانکی‌ واردکنندگان عضو تعاونی ٢ ماه تمدید می‌شود

فارس: مدیرکل گمرک استان اصفهان گفت: در صورتی که واردکنندگان استان اصفهان جزو شرکت‌های تعاونی و یا نمایندگی‌های تولیدی باشند به مهلت ضمانتنامه‌های بانکی آنها برای ترخیص کالا دو ماه افزوده خواهد شد.

فرود عسگری بیان داشت: به منظور تسهیل امور گمرکی واردکنندگان کالا به استان و هموار کردن راه تولید در استان اقلام وارداتی با اخذ ضمانتنامه بانکی هفت ماهه ترخیص خواهند شد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳٩٠
راه‌اندازی اتحادیه تعاونی کیوی‌کاری غرب گیلان در تالش

فارس: رئیس اداره تعاون تالش گفت: اتحادیه شرکت‌های تعاونی کیوی‌کاری غرب گیلان با عضویت 120 شرکت تعاونی در تالش راه‌اندازی شد.

قربانعلی خودکار توجه به بخش تعاونی را موجب ایجاد اشتغال مولد دانست و اظهار داشت: فعالیت در بخش تعاون توسط مردم با سرمایه‌گذاری حداقل هفت نفر در شرکت تعاونی آغاز می‌شود که می‌تواند به میزان نامحدودی با توجه به نوع فعالیت عضو داشته باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - شنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳٩٠
آثار عکاسان بوشهری به جشنواره تعاون ارسال شد

فارس: رئیس حوزه هنری بوشهر گفت: آثار هنرمندان عکاس حوزه هنری بوشهر به جشنواره ملی تعاون ارسال شد.

سیدحسین سیدزاده در حاشیه دیدار با هنرمندان عکاس بوشهری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: واحد عکس حوزه هنری بوشهر آثار هنرمندان عکاس کارگاه عکس را برای معرفی به نخستین جشنواره ملی عکس تعاون انتخاب کرده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - پنجشنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳٩٠

١۴۴٠ هکتار زمین آبی زیر کشت تعاونی های اهواز است

 کارشناس کشاورزی اداره تعاون اهواز اعلام کرد: مقدار 1440 هکتار زمین آبی در شهرستان اهواز زیر کشت چرخه تعاونی های فعال کشاورزی در رشته زراعت است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون خوزستان، الهه چکاوی افزود: تعداد 20 شرکت تعاونی زراعت در حوزه کشاورزی این اداره در حال فعالیت است که تعداد 140 فرصت شغلی به وجود آورده است.

وی گفت: با سیاست های جدید اداره تعاون اهواز مبنی بر ساماندهی اتحادیه های تخصصی جلسه هیات موسس این تعاونی ها برای تشکیل اتحادیه کشاورزی برنامه ریزی شده است که امیدواریم با راه اندازی این اتحادیه در زمینه ی ساماندهی و نظارت مستمر بر تعاونی ها گام های موثرتری برداشته شود.

وی، توجه به انسجام فعالیت های زراعی در قالب تعاونی ها را در سند راهبردی کشاورزی اهواز مورد تاکید قرار داد و افزود: با ایجاد تعاونی های کشاورزی بسیاری از مشکلات شرکا که قبلاً به صورت انفردی فعالیت می کردند بر طرف خواهد شد و همه تابع قانون و دستورهای خاصی خواهند شد و میزان درگیری ها برای اخذ سهام نیز به حداقل می رسد.

کارشناس کشاورزی اداره تعاون اهواز همچنین از برنامه ریزی برای ساماندهی تعاونی های مکانیزاسیون کشاورزی در نیمه اول سال 90 خبر داد و افزود: با ساماندهی این تعاونی ها- که تعداد آنها نیز کم نیست- سعی می شود با تشکیل اتحادیه تخصصی آن ها، مسیر نظارت بر تعاونی ها پر رنگ تر و رسیدن به هدف نهایی کوتاه تر شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - پنجشنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳٩٠

بورسی شدن تعاون "دیر و زود دارد سوخت و سوز ندارد"


معاون وزیر تعاون با بیان اینکه لازم است تا در مجموعه قوانین تعاونی‎ها برای فعالیت های بورسی تغییراتی ایجاد شود، گفت: دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد.

مهندس عبدالمجید غریب رضا در گفت و گو با مهر آخرین وضعیت ایجاد تعاونی های بورسی و فعالیت این بخش از اقتصاد در بورس و اینکه وزارت تعاون در آخرین اظهارات اعلام کرد که اگر از طریق سازمان بورس به نتیجه نرسند ممکن است برای تعاونی ها یک تابلوی اختصاصی و جداگانه راه اندازی شود، گفت: حضور تعاونی ها در فعالیت های بورسی موضوعی است که توسط وزارت تعاون پیگیری می شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - پنجشنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳٩٠

ملاقات کاردار هند با معاون امور بین الملل اتاق تعاون ایران


کاردار هندوستان در ایران با معاون امور بین الملل اتاق تعاون در زمینه گسترش مناسبات بخش تعاونی دو کشور دیدار و گفت و گو کرد.

به منظور گسترش همکاری های تعاون، دو کشور ایران و هندوستان در سال جهاد اقتصادی و سال بین المللی تعاون "سیبی جورج" کاردار هند در تهران بنا به دعوت اتاق تعاون ایران با سیدداود صالحی، معاون امور بین الملل این اتاق دیدار و گفتگو کرد.

بر پایه این گزارش، معاون امور بین الملل اتاق تعاون ایران در این ملاقات ضمن تشریح نقش تعاونی ها در اقتصاد جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: طبق برنامه 5 ساله توسعه ای، این رقم تا پایان دوره باید به 25درصد از تولید ناخالص ملی برسد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - پنجشنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳٩٠
یک میلیون و ۴٠٠ هزار نفر واجدالشرایط دریافت سهام عدالت هستند

فارس: مدیرعامل شرکت تعاونی سهام عدالت مشهد گفت: یک میلیون و 400 هزار نفر واجدالشرایط دریافت سهام عدالت در مشهد هستند.

سیدمحمد حسینی دشت‌بیاض در نشست خبری تشریح وضعیت سهام عدالت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یک میلیون و 400 هزار نفر واجد الشرایط دریافت سهام عدالت در مشهد شناخته شده‌اند که 42 درصد استان خراسان رضوی را شامل می‌شوند و از این تعداد به سه دهک نخست جامعه سود سال 86 پرداخت شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - پنجشنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳٩٠
 مصوبه 100 میلیارد تومانی دولت برای صیادان
پس از 2 سال هنوز اجرا نشده است

فارس: مدیر عامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های صیادی کشور با اشاره به اینکه 100 میلیارد تومان مصوبه هیئت دولت در حمایت از جامعه صیادی کشور طی سفر سال 87 به گیلان هنوز تأمین نشده گفت: قرار بود 12 میلیارد تومان از این اعتبارات در زمستان 89 به صیادان پرداخت شود که متأسفانه این اتفاق نیفتاده است.

یعقوب دوجی در خصوص چرایی بروز مشکل به تعویق افتادن پرداخت حق بیمه صیادان، اظهار داشت: طی سفر سال 87 هیئت دولت به استان گیلان مصوب شد 100 تومان به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت شود تا هزینه بیمه تعاونی‌های صیادی تأمین شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - پنجشنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳٩٠
۵٠ درصد گندم ١٧۵ تومانی به مرغداران تحویل نشد

فارس: رئیس اتحادیه سراسری شرکت‌های تعاونی مرغداری‌های کشور گفت: در حالی که طبق مصوبه دولت قرار بود یک میلیون تن گندم ارزان قیمت 175 تومانی تا آخر سال 89 به مرغداران تحویل شود اما تاکنون تنها به 50 درصد تعهدات عمل کرده‌اند.

حمید فاضلی گفت: در حالی که دولت مصوب کرده بود برای حمایت از تولید، یک میلیون تن گندم ارزان قیمت 175 تومانی به مرغداران داده شود اما تا امروز بیش از 500 هزار تن تحویل داده نشده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - پنجشنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳٩٠
عرضه چای تاریخ گذشته
با برند خارجی به بازار و انهدام 30 درصد اراضی

فارس: مدیر عامل اتحادیه تعاونی چایکاران ایران با اشاره به معدوم شدن 10 هزار هکتار از مجموع 30 هزار هکتار اراضی زیر کشت چای گفت: متأسفانه در سال گذشته چای انباری و تاریخ گذشته به کشورهای همسایه منتقل و بعد از افزودن اسانس و بسته‌بندی خارجی مجدد در بازار داخل عرضه شد.

احمد میربلوکی در خصوص عرضه چای تاریخ‌ گذشته ایرانی با بسته‌بندی و برند خارجی در بازار داخل، اظهار داشت: متأسفانه این موضوع واقعیتی است که پرداختن به آن دردآور است چرا که سالانه درصد بالایی از چای تولیدی کشور به دلیل واردات بالای چای خارجی در انبارها به چای سالخورده و بلااستفاده تبدیل می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - پنجشنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳٩٠
کارگران بومی باید اولویت اشتغال مازندران باشند

فارس: رئیس شرکت تعاونی ساماندهی استادکاران و کارگران ساختمانی شهرستان آمل بر اولویت اشتغال نیروهای بومی در استان مازندران تاکید کرد.

مجید دیوسالار در مراسم تجلیل از کارگران ساختمانی این شهرستان با اشاره به اینکه طرح ساماندهی کارگران و استادکاران برای نخستین بار در کشور در آمل ارائه شده است، افزود: دو سال پیش این تعاونی برای نخستین بار در شهرستان آمل تشکیل و سپس به عنوان یک طرح به وزارت تعاون ارائه شد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - پنجشنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳٩٠
١۴٠ هزار لرستانی در سایت مسکن مهر ثبت‌نام کرده‌اند

فارس: مدیرکل تعاون لرستان گفت: از آغاز ثبت‌نام مسکن مهر تاکنون140 هزار لرستانی در سایت مسکن مهر ثبت‌نام کرده‌اند.

بهرام عزیزی در جمع خبرنگاران در خرم‌آباد اظهار داشت: از این تعداد 40 هزار نفر پالایش شده است و این تعداد در قالب 140 تعاونی ساماندهی شده‌اند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩٠
متوسط رشد آموزشی در ایران ١١ برابر متوسط جهانی است


فارس: وزیر تعاون گفت: متوسط رشد آموزشی در ایران 11 برابر متوسط جهانی است

دکتر محمد عباسی در مراسم گرامیداشت روز معلم مازندران در اردوگاه شهدای دانش‌آموزی بادله ساری گفت: آیت‌الله مرتضی مطهری شهید علم و قلم در راه آرمان و هدف انقلابی خود به شهادت رسید که معلمان و فرهنگیان ما باید با الگو گرفتن از رفتار و منش علامه مطهری نقش آموزگاری و فرهنگی خود را به درستی ایفا کنند.
وی تصریح کرد: همه ما دولتمردان با احساس مسئولیت و افتخار در نظام به خدمتگزاری مشغول هستیم و فرمانبردار و مطیع رهبر انقلاب و تابع امر ولی امر مسلمین هستیم.
دکتر عباسی گفت: تعاون، همکاری و وحدت یکی از درس‌های مهم انقلاب است که باید در کلاس‌های درس به آن توجه شود.
وی با اشاره به اینکه متوسط رشد آموزشی در ایران 11 برابر جهانی است، افزود: پایه و اساس جمهوری اسلامی در مسیر رشد و تعالی است و نباید بگذاریم تبلیغات سوء دشمنان ما را از مسیر پیشرفت انقلاب اسلامی خارج کند.
وزیر تعاون با بیان اینکه تحول بنیادین در آموزش و پرورش باید با نیاز فرهنگی جامعه منطبق باشد، گفت: پرورش دانش‌آموزان و تربیت دینی اسلامی نسبت به آموزش درسی از اولویت مهم‌تری برخوردار است.
دکتر عباسی آموزش و پرورش را مهد تحول در جامعه معرفی کرد و اظهار داشت: معلمان و فرهنگیان جامعه ما نمونه‌های انقلابی هستند که با نقش‌آفرینی درست و به موقع و با بصیرت فرهنگی خود به آرمان‌های انقلاب دست می‌یابند.
وی گفت: باید از حرکات شعاری و حاشیه‌پردازی در کشور خودداری کنیم و امسال که مقام معظم رهبری سال جهاد اقتصادی نامیدند، نگذاریم حاشیه‌ها ما را مشغول سازد و باید اقتصاد واقعی را با همت و تلاش همه مدیران و تمام مسئولان دستگاه‌های اجرایی در تمام عرصه‌ها به ظهور برسانیم.
وی همچنین با بیان اینکه آنچه ما را در منطقه و جهان مطرح کرده است، هویت ملی و اسلامی است، بیان داشت: نظام آموزشی ما باید به‌گونه‌ای باشد تا آیِنده‌سازانی فکور و انقلابی تحویل جامعه دهند تا موجب عزت و سرافراری نظام جمهوری اسلامی ایران شوند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩٠

اصلاح قانون تعاون به مجلس می‌رود


فارس: وزیر تعاون گفت: اصلاح قانون تعاون به مجلس می‌رود.

دکتر محمد عباسی در حاشیه مراسم تجلیل از معلمان نمونه استان مازندران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اصلاح قانون تعاون در حال انجام است که پس از بررسی و پیشنهاد دولت به صحن علنی مجلس برده می‌شود.
وی در مورد ورود تعاونی‌ها به بورس تصریح کرد: بر اساس برنامه اصل 44 قانون اساسی سازمان بورس باید زمینه حضور تعاونی‌ها را در بورس فراهم کند و قانون نیز دولت را مکلف به اجرای این کار کرده است.
وزیر تعاون خاطرنشان کرد: قانونی که در بورس قبلا تدوین شده بود نظام بدون تعاون را برنامه‌ریزی کرده است که نیاز به بررسی بیشتر دارد و مراحل اولیه ورود تعاونی‌ها به بورس در حال پیگیری است.
دکتر محمد عباسی خاطرنشان کرد: تعاونی‌ها در حال حاضر می‌توانند در فرابورس شرکت کنند ضمن اینکه با برخی از تعاونی‌ها مذاکراتی انجام شده که زمینه حضور در بورس برای آنها فراهم شود.
وی با بیان اینکه نظارت بر تعاونی‌ها مثل گذشته ادامه دارد، بیان داشت: برخی از تعاونی‌ها که در دو سال گذشته مجوز گرفته‌اند باید مطابق دستور بانک مرکزی به اصلاح ساختار خود بپردازند و اداره تعاون هم برای همکاری بیشتر با بانک مرکزی زمینه اصلاح ساختار این تعاونی‌ها را فراهم کرده است.
وزیر تعاون با بیان اینکه هیچ تعاونی مشکل‌دار مالی در کشور وجود ندارد، افزود: برخی از تعاونی‌ها به‎خلاف قانون و ضوابط بانک مرکزی اقدام به فعالیت پولی و بانکی کرده‌اند که بانک مرکزی چند تعاونی را در قالب مؤسسه مالی تجمیع کرده است.
دکتر محمد عباسی به کسانی که در برخی تعاونی‌ها سپرده دارند اطمینان خاطر داد که نگران اموال خود نباشند و بیان داشت: تنها مشکل این تعاونی‌ها در پرداخت پول مردم، تجمیع حسابداری اموال این تعاونی‌ها است.
وی در پایان تعداد تعاونی‌هایی را که در کشور قبلاً مجوز گرفته‌اند، یک ‌هزار و 100 تعاونی عنوان کرد و افزود: 20 تعاونی طی چند ماه قبل در پنج مؤسسه مالی ساماندهی شده‌اند.

وزیر تعاون:
بیمه معوقه صیادان پرداخت می‌شود

فارس: وزیر تعاون از پرداخت بیمه معوقه صیادان کشور در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

دکتر محمد عباسی در جلسه بررسی مشکلات جامعه صیادی تعاونی استان مازندران در متل بانک بابلسر اظهار داشت: برای توانمندکردن اقشار ضعیف جامعه در سال جهاد اقتصادی باید روحیه دگرخواهی بر روحیه خودخواهی غالب شود.
وی گفت: برای اشتغالزایی در مازندران در صیدگاه‌های این استان امکانات گردشگری فراهم میشود.
وزیر تعاون با اشاره به اینکه نظام اقتصادی اسلام با نظام سرمایه‌داری بسیار متفاوت است، افزود: در نظام سرمایه‌داری خودخواهی و خودپرستی حاکم بوده در حالی که در نظام اسلامی روحیه تعاون حکمفرما بوده و کارها در سایه اتحاد و یکپارچگی افراد صورت می‌گیرد.
وزیر تعاون از پرداخت بیمه معوقه صیادان کشور خبر داد و افزود: با هماهنگی وزارت تعاون و جهاد کشاورزی پرداخت بیمه معوقه صیادان از27 درصد به 17 درصد به تصویب رسید که به‌زودی به صیادان پرداخت می‌شود.
وی با بیان اینکه کشور برای رشد، توسعه و متحول شدن باید از شیوه‌های سنتی خارج شود، افزود: برای اینکه از شکل سنتی اقتصاد خارج شده و مشکلات را برطرف کنیم نیاز به برنامه‌ریزی جامع و کامل از سوی مسئولان استانی و شهرستانی داشته و باید کمک کنیم تا نیازهای خانواده‌ها برطرف شود.
دکتر محمد عباسی تصریح کرد: برای رفع بیکاری و ایجاد اشتغال حرفه‌آموزی باید در جامعه تقویت شود و افراد باید یاد بگیرند در کنار شغل کشاورزی، صیادی کارهای دیگر نیز انجام دهند.
وی از حمایت صیادان شمال و جنوب کشور خبر داد و افزود: برای اینکه میزان بهره‌وری صید و صیادی در کشور افزایش یافته و حرفه صیادی در کشور تقویت شود از صیادان کشور حمایت می‌کنیم.
دکتر محمد عباسی با اشاره به اینکه فعالیت‌های اقتصادی در جامعه باید رونق گیرد، افزود: در جلسه‌ای که با حضور مسئولان استان مازندران صورت گرفت مقرر شد مسئولان استان شرایطی فراهم کنند که در کنار صیدگاه‌های مازندران امکانات گردشگری ایجاد شود.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩٠
طرح جامع شیلاتی کشور به مجلس می‌رود

فارس: مدیرکل امور تعاونی‌های وزارت تعاون گفت: طرح جامع شیلاتی کشور به مجلس می‌رود.

عباس جوهری در جلسه رسیدگی به مشکلات جامعه صیادی تعاونی مازندران در متل بانک بابلسر اظهار داشت: وزارت تعاون در راستای توانمندسازی صیادان کشور طی جلسات مختلفی که با دستگاه‌های مختلف کشور تشکیل داده است نسبت به رفع مشکلات صیادان کشور اقدام کرده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩٠
پیگیری افزایش سقف ردیف بودجه‌ای بخش تعاونی در بودجه90

فارس: رئیس کمیسیون ویژه اصل 44 مجلس با اشاره به تخصیص ردیف بودجه‌ای 100 میلیارد ریالی در حمایت از اتاق‌ها و اتحادیه‌های تعاونی، گفت: با توجه به گستردگی و نیازهای توسعه‌ای بخش تعاون درصدد هستیم طی بررسی جزئیات بودجه نسبت به افزایش ردیف بودجه‌ای تخصیص یافته به این منظور اقدام کنیم.
  در خصوص آخرین وضعیت بررسی لایحه اصلاح قانون تعاون، اظهار داشت: مراحل بررسی و پالایش این لایحه در کمیته‌های زیر مجموعه کمیسیون اصل 44 و کمیسیون‌های فرعی در حال طی شدن است.
وی ادامه داد: بعد از بررسی و نهایی شدن ردیف‌های لایحه بودجه 90 و تصویب جزئیات آن طی هفته آتی، فرصت لازم برای بررسی جدی‌تر لایحه اصلاح قانون تعاون را در اختیار خواهیم داشت. امیدوارم به واسطه مقدمات فراهم شده بتوانیم در فرصت زمانی کمتری این لایحه را به سرانجام برسانیم.

ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩٠

حداکثر مبلغ ضمانت نامه بانکی بخش تعاونی

١.۵ میلیارد تومان اعلام شد

ایرنا: مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون حداکثر مبلغ ضمانت‌نامه بانکی در این بخش را 1.5 میلیارد تومان اعلام کرد.

'علیرضا موتمنی' افزود: این صندوق هم اکنون توان صدور 600 تا یک هزار میلیارد تومان ضمانت‌نامه اعتباری برای اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها را دارد و حداکثر مبلغی که می تواند برای آن ضمانت‌نامه بانکی صادر کند 1.5 میلیارد تومان است.
وی گفت: برای صدور ضمانت نامه های اعتباری تعاونی ها برای ارائه به بانک ها هیچ گونه سقفی در نظر گرفته نشده و در مدت زمان فعالیت این صندوق، ضمانت نامه های 60 میلیون تا یک میلیارد تومانی نیز صادر شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩٠
بی‌توجهی به برخی مصوبات قانونی بخش تعاونی در سال گذشته

فارس: معاون دبیر کل اتاق تعاون مرکزی ایران با اشاره به عدم توجه به مزیت‌های حمایتی بخش تعاون توسط نهادهای مرتبط، گفت: تحقق و تأمین آنچه که در قالب مزیت‌های حمایتی بخش تعاون مطرح و مصوب شده است در واقع راهکار اصلی حرکت اقتصاد تعاونی به سوی تحول و توسعه‌یافتگی است.

ابراهیم تهرانی در تشریح چرایی عدم اجرای برخی مصوبات حمایتی بخش تعاون، اظهار داشت: بر اساس مصوبات قانونی، مشوق‌ها و بندهای حمایتی حائز توجهی در حمایت از تشکل‌های تعاونی اندیشیده شده که اجرایی شدن این تدابیر باید منجر به بهینه‌سازی و تقویت فرآیند فعالیتی و نیز اصلاح ساختار اجرایی تعاونی‌ها شود.
وی ادامه داد: مطابق بند "د " ماده 9 قانون اصل 44 باید 30 درصد درآمدهای حاصله از محل واگذاری شرکت‌های دولتی برای کمک به تشکیل تعاونی‌های سهامی عام و تعاونی‌های فراگیر ملی تخصیص می‌یافت که متأسفانه تا به این امروز هیچ اطلاعی از میزان اعتبارات تخصیص یافته در دست نیست.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩٠
بهبود فضای اشتغال در گرو جذب مشارکت‌های مردمی

فارس: عضو فراکسیون تعاون مجلس گفت: بهبود فضای اشتغال کشور تنها در شرایطی امکان خواهد داشت که بتوانیم زمینه‌های جذب مشارکت مردمی در فعالیت‌های اقتصادی را فراهم کنیم.

شهباز حسن‌پوربیگلری ضمن تأکید بر اینکه ارزش‌گذاری به کارآفرینان و پرورش ایده‌های کارآفرینی باید به یک رویکرد ملی بدل شود، اظهار داشت: کارآفرینان، سربازان خط مقدم تولید هستند و توجه به انتظارات و الزامات مشارکـت‌ آنها در فعالیت‌های اقتصادی یک نیاز توسعه‌ای است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩٠
اجرای مصوبات قانونی بخش تعاون زمینه‌ساز رونق بنگاه‌های اقتصادی

فارس: رئیس فراکسیون تعاون مجلس با انتقاد از عدم اجرای مشوق‌های معافیت 25 درصدی مالیات تعاونی‌ها و تخفیف 20 درصدی سهم بیمه کارفرما و دیگر ابزارهای حمایتی در این بخش، گفت: تعاونگران باید به دنبال احقاق حقوق به حق و قانونی خود باشند که البته فراکسیون مجلس حامی آنها در این مسیر خواهد بود.

سیدکاظم دلخوش در پاسخ به چرایی عدم توجه به پرداخت تخفیف‌های مالیاتی و بیمه تعاونگران و دیگر مشوق‌های تجاری و حمایتی، اظهار داشت: تشکل‌های تعاونی با رصد آخرین تحولات اقتصادی کشور باید پیگیر مطالبات قانونی و به حق خود از مراجع بالادستی باشند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩٠
۵٠٧ کارجوی چهارمحال و بختیاری تسهیلات خوداشتغالی دریافت کردند

فارس: مدیرکل تعاون چهارمحال و بختیاری گفت: در سال گذشته 507 نفر از کارجویان این استان برای دریافت تسهیلات خوداشتغالی به صندوق مهر امام رضای (ع) معرفی شدند.

داود شیوندی اظهار داشت: از این تعداد 307 نفر در شهرستان شهرکرد، 57 نفر در شهرستان بروجن، 21 نفر در شهرستان لردگان، 78 نفر در شهرستان اردل و 44 نفر در شهرستان فارسان به صندوق مهر امام رضای (ع) این استان برای دریافت تسهیلات معرفی شده‌اند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩٠
اجازه برگزاری انتخابات ناسالم در تعاونی مرزنشینان آبپخش را نمی‌دهیم

فارس: بخشدار آبپخش گفت: اجازه برگزاری انتخابات ناسالم در تعاونی مرزنشینان آبپخش را نمی‌دهیم.

کورش رستمی در نشست مجمع عمومی شوراهای بخش آبپخش اظهار داشت: شوراها مظهر تبلور اندیشه‌های پاک در راستای منافع مردم و نماد مردم‌سالاری در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هستند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩٠

١٠٠٠تعاونی در آذربایجان شرقی غیرفعال است

مهر: مدیرکل تعاون آذربایجان شرقی گفت: هزار و 117 شرکت تعاونی به ثبت رسیده در این استان راکد و یا در دست اجراست.

محمدمهدی اعلایی افزود: تا کنون حدود شش هزار شرکت تعاونی در آذربایجان شرقی به ثبت رسیده که چهارهزار و 883 شرکت از این تعداد فعال است و مابقی راکد بوده و یا با وجود به ثبت رسیدن، فاز اجرایی فعالیتشان را آغاز نکرده اند.

وی شمار شرکت های تعاونی مسکن آذربایجان شرقی را هزار و 100 شرکت اعلام و خاطرنشان کرد: از این تعداد 50 شرکت تعاونی با مشکلات کوچک و بزرگ مواجهند که این مشکلات با همکاری شایسته دستگاه قضایی به تدریج حل و فصل می شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩٠

پیمانکار مسکن مهر شهرستان نایین تغییر کرد

مهر: سرپرست نمایندگی تعاون شهرستان نایین گفت: پس از گذشت هفت ماه وقفه با خلع ید پیمانکار، عملیات اجرایی بیش از نیمی از پروژه مسکن مهر نائین جان تازه گرفت.

سید حسن موسی کاظمی افزود: بر اساس ماده 46 پیمان، تعداد 13 تعاونی از تعاونی‌های مسکن مهر نایین طرف قرارداد با یکی از پیمانکاران، پیمانکار قبلی را خلع ید کردند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩٠

١٠ میلیون دلار کالای تعاونی از گلستان صادر شد

مهر: مدیرکل تعاون گلستان، توسعه صادرات را از برنامه های دیگر این بخش در سال جاری بیان کرد و گفت: سال گذشته 10 میلیون دلار کالای تعاونی از استان صادر شده است.

حسین ابراهیمی افزود: در تلاشیم که در سال جاری از نظر کمی و کیفی در این بخش ظرفیتهای مناسبی ایجاد شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩٠

بانک مرکزی تکلیف مطالبات مردم

از موسسات مالی واعتباری را مشخص می کند


وزیرتعاون گفت: سازمان دهی لازم برای حل مشکلات برخی سپرده گذاران موسسات مالی واعتباری به بانک مرکزی سپرده شده است و این بانک مسئول تعیین تکلیف سپرده گذاران شده است.

دکتر محمد عباسی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: درگذشته وزارت تعاون مجوزراه اندازی موسسات اعتباری را ارائه می کرد اما اکنون با هماهنگی های انجام شده ، بانک مرکزی در حال سازماندهی وساماندهی سپرده های مردمی در این موسسات است.
وی افزود: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده بانک مرکزی اکنون بررسی های لازم در مورد مشکلات سپرده گذاران را انجام می دهد و امور این بخش را مورد رسیدگی قرار داده است .
وزیرتعاون با اشاره به اینکه پیش از این مجوز راه اندازی موسسه ها ی اعتباری از سوی این وزارتخانه صادر می شد ، ادامه داد: اکنون وزارت تعاون در هماهنگی و همکاری با بانک مرکزی در مورد اعطای مجوزهای جدید برای فعالیت این گونه صندوق ها اقدام می کند .
دکتر عباسی اضافه کرد: بانک مرکزی نیز برنامه چگونگی دریافت های مربوطه و ساماندهی سپرده ها و دیگر موضوعات مطروحه دراین بخش را اعلام کرده است.
وی همچنین در حاشیه برگزاری آیین تجلیل از معلمان نمونه مازندران در محل اردوگاه بادله ساری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا،گفت: اصلاح قانون تعاون در کمیسیون های مربوطه در حال انجام است تا پس از تصویب در صحن علنی مجلس مطرح شود.
وزیر تعاون در ارتباط با ورود تعاونی ها به بورس نیز گفت: سازمان بورس موظف است زمینه حضور تعاونی ها در بورس را فراهم کنند و قانون نیز دولت را مکلف به این امر مهم کرده است.
'دکتر عباسی ادامه داد: با اقدامات صورت گرفته اکنون تعاونی ها می توانند در فرابورس حضور داشته باشند.
وی بر لزوم تقویت و ساماندهی تعاونی های اعتباری آزاد تاکید کرد و ادامه داد: باید با برخی از این تعاونی ها که قانون گریز هستند به شدت برخورد شود.
وی گفت: ساماندهی آندسته از تعاونی های اعتباری آزاد که در گذشته با مشارکت بانک مرکزی مجوز فعالیت گرفته بودند، آغاز شده است.
وی شمار تعاونی های اعتباری در کشور که در گذشته مجوز فعالیت گرفته بودند را یکهزارو 100 تعاونی ذکرکرد و افزود: از این تعداد 20 تعاونی که بر خلاف قانون عمل کرده بودند در قالب پنج موسسه اعتباری تجمیع شدند

دکتر عباسی خبر داد:

تاسیس دانشکده تعاون به زودی

ادغام وزارت تعاون و کار مطرح نیست

فارس: وزیر تعاون درباره ادغام وزارت تعاون و کار، گفت: چنین چیزی را نشنیده‌ام و مبحثی در این زمینه مطرح نشده است.

دکتر محمد عباسی وزیر تعاون که در حاشیه جلسه هایت دولت به پرسش خبرنگاران پاسخ می‌گفت درباه نقش تعاون در مردمی‌سازی اقتصاد و تلاش مسئولان در راستای تقویت آن، بیان داشت: با کم شدن هزینه‌ها موافقم، ولی در مورد این مبحثی چیزی نشنیده‌ام.

وی از تاسیس دانشکده تعاون با همکاری دانشگاه شهید بهشتی در مقطع تحصیلات تکمیلی و در راستای تقویت بخش تعاون خبر داد و افزود: مقدمات این کار در حال فراهم شدن است.


وزیر تعاون در پاسخ به سئوالی درباره ادغام وزارت تعاون و کار، هم گفت: چنین چیزی را نشنیده‌ام و مبحثی در این زمینه مطرح نشده است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩٠

معلمی شیرین ترین شغل جامعه است


مهر: وزیر تعاون از شغل مقدس معلمی به عنوان شیرین و لذت بخش ترین شغل در جامعه اسلامی ایران یاد کرد.

دکتر محمد عباسی بعد از ظهر دوشنبه در مراسم تجلیل از معلمان نمونه شهرستان بابل افزود: تمام توجه نظام و مسئولان کشور در امر توسعه و گسترش فرهنگ در جامعه معطوف شده است.

وی، با بیان اینکه تمام توجه نظام و مسئولان کشور در امر توسعه و گسترش فرهنگ در جامعه معطوف شده است، افزود: نظام آموزشی ایران با دیگر نظام‌های آموزشی در کشورهای غربی بسیار متفاوت است و نظام آموزشی ایران برگرفته از تربیت و فرهنگ اسلامی است در حالی‌که در کشورهای غربی و سکولاریسم آموزش بین حیوانات و مردم آنها فرق ندارد.

دکتر عباسی گفت: معلمان باید استعدادهای نهفته دانش‌آموزان را شکوفا و برای تربیت آنان تلاش کنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩٠

اطاعت از رهبری افتخار مدیران دولت است


مهر: وزیر تعاون با اشاره به اینکه دولت همواره مطیع فرمان رهبری بوده و خواهد بود، اظهار داشت: اطاعت از رهبری افتخار مدیران دولت احمدی نژاد است.

دکتر محمد عباسی عصر دوشنبه در مراسم تجلیل از معلمان نمونه استان مازندران در اردوگاه شهدای دانش آموزی بادله ساری افزود: افتخار مدیران دولت دهم این است که خود را مطیع ولی امر مسلمین می دانند.

وی خاطر نشان کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران با تبعیت از ولایت مطلقه فقیه پله های رشد و تعالی را یکی پس از دیگری طی خواهد کرد.

وزیر تعاون در ادامه با اشاره به سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری تصریح کرد: مدیریت فقهی شهید مطهری الگوی اساسی جامعه اسلامی شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩٠

١٠ درصد، سهم تعاون از اقتصاد ملی

ایرنا: مدیرکل دفتر آمار و توسعه فن آوری اطلاعات وزارت تعاون گفت: طبق گمانه زنی‌های انجام شده سهم تعاون از اقتصاد ملی حدود 10 درصد تخمین زده می شود.

میرفلاح نصیری اظهار داشت: سهم کل بخش تعاونی پس از تکمیل پروژه جداسازی و تفکیک آمار به صورت دقیق روشن می شود و تمام بحث‌هایی که تاکنون بر سر این موضوع وجود داشته به صورت تخمینی و حدس و گمان بوده به نحوی که این میزان تا 10 درصد نیز گمانه زنی شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
سهم یک میلیون نفری بخش تعاونی از ایجاد اشتغال کشور


فارس: وزیر تعاون گفت: دولت در سال جاری برای بخش تعاونی سهم یک میلیون نفری از ایجاد اشتغال را در نظر گرفته است.

دکتر محمد عباسی در حاشیه افتتاح واحد رنگ‌کاری مجتمع صنعتی اتحادیه صنایع آلومینیوم ایران در جمع خبرنگاران با بیان اینکه دولت در سال 90 رویکرد شتاب بخشیدن به اشتغال و رونق کسب و کار دارد، افزود: در راستای برنامه‌های اعلام شده، دولت به موضوع اشتغال در بخش تعاون توجه ویژه‌ای دارد.
وی با اشاره به اینکه تعاونی‌ها می‌توانند منابع کسب و کار در کشور باشند، یادآور شد: مقرر شده از منابع صندوق توسعه تعاون کشور که زمینه مناسبی برای توسعه فضای کسب و کار در کشور است تسهیلاتی به تعاونی‌ها پرداخت شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
بهره‌برداری از واحد رنگ‌کاری
مجتمع صنعتی اتحادیه صنایع آلومینیوم ایران

فارس: با حضور وزیر تعاون واحد رنگ‌کاری مجتمع صنعتی آلومینیوم اتحادیه تعاونی‌های صنایع آلومینیوم ایران به بهره‌برداری رسید.

وزیر تعاون در آیین افتتاح این مجتمع با اشاره به اینکه این مجتمع از افتخارات کشور به شمار می‌رود، بیان داشت: خاصیت تعاونی‌ها در کشور به دلیل حضور گروه‌های گشترده از مردم است.
محمد عباسی با تاکید بر اینکه بخش اقتصاد کشور بیشتر مایل به ایجاد کارخانجاتی به حضور عموم مردم است، تصریح کرد: هم‌افزایی بین گروه کثیری از مردم با قابلیت تجمیع سرمایه‌ها از جمله مهم‌ترین اهداف طرح‌های تعاونی است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩٠

٣ سناریوی بازگشت وجوه مردم توسط بهمن ایثار

بانک مرکزی در بخشنامه جدیدی به موسسه مالی و اعتباری مولی الموحدین 3 راهکار برای بازگرداندن مبالغ سپرده های مردم در تعاونی اعتبار بهمن ایثار پیشنهاد کرد.

بانک مرکزی در بخشنامه جدیدی به موسسه مالی و اعتباری مولی الموحدین و تعاونی بهمن ایثار نحوه بازپرداخت سپرده های مردم نزد تعاونی اعتبار بهمن ایثار را اعلام کرده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
٧۶٠٠ نفر جویای کار در اداره کل تعاون بوشهر ثبت‌نام کردند

فارس: مدیر‌کل تعاون استان بوشهر گفت: بر اساس آخرین آمار، تاکنون 7 هزار و 600 کارجو در سامانه اشتغال این اداره کل ثبت‌نام کردند.

اصغر جعفری اظهار داشت: برنامه‌های راهبردی این اداره کل در قالب 16 راهبرد اساسی و 75 برنامه عملیاتی تدوین شده در حال اجراست.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩٠

آخرین آمار تعاونی های اعتباری مجاز به فعالیت در کشور اعلام شد


وزیرتعاون گفت: ازحدود یکسال پیش تاکنون حدود 800 تعاونی اعتباری در کشور ساماندهی شده است.

'دکتر محمد عباسی'روز یک شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ازحدود یکسال پیش تاکنون حدود 800 تعاونی اعتباری در کشور مورد ساماندهی قرار گرفته اند و تعدادی نیز که در زمان تعیین شده نتوانستند خود را با قوانین شورای پول و اعتبار تطبیق دهند ،توسط بانک مرکزی اعلام عمومی و تعطیل شدند.
وی
عنوان داشت ساماندهی تعاونی های اعتباری در بازار غیر متشکل پولی کشور اقدامی است که از سال گذشته توسط وزارت تعاون و بانک مرکزی آغاز شده و از این طریق قرار است همه تعاونی های اعتباری کشور که تعداد آنها بیش از 1100 تعاونی برآورد می شود تحت قوانین و مقررات بانک مرکزی ساماندهی و به فعالیت ادامه دهند.
وی خاطر نشان کرد در ساماندهی تعاونی‎های اعتباری به علت ارتباط مستقیم با سرمایه مردم ایجاد برخی مسائل و حواشی احتمالی پیش‎بینی می شد ولی جای هیچ گونه نگرانی برای سپرده گذاران وجود ندارد و دوران گذار انجام این طرح نیز با تحمل سپرده گذاران سپری می شود.
وزیر تعاون افزود: اجرای این طرح تا مرحله پایانی و بررسی همه تقاضاهای مطرح شده توسط تعاونی های اعتباری ادامه می یابد اما این اقدام به دلیل ارتباط مستقیم مردم و سپرده گذاری های انجام شده در تعاونی ها نگرانی هایی از بابت از دست رفتن سپرده ها و سرمایه های مردم و همچنین عدم پاسخگویی برخی تعاونی های اعتباری تعطیل شده به وجود آورد.
وی تاکید کرد مردم مطمئن باشند در ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی برای سپرده‎های سپرده گذاران مشکلی پیش نمی‎آید.
دکتر عباسی در خصوص راهکارهای در نظر گرفته شده برای رفع نگرانی و حواشی به وجود آمده برای برخی هموطنان یادآور شد تشکیل تعاونی های اعتباری قرض الحسنه و تعاونی های اعتباری در قانون تعاون و سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی مورد تاکید قرار گرفته تا برای تجمیع سرمایه های مردم بتوان چنین تعاونی هایی را بوجود آورد.
وی خاطر نشان کرد بنابراین این موضوع قانونی است و باید مورد حمایت تمام ارکان دولت قرار گیرد،دستگاه متولی نظارتی این موضوع نیز بانک مرکزی است که باید برعملکرد صحیح آنها نظارت کند.
وی تصریح کرد ممکن است تعاونی هایی در گذشته ایجاد شده باشند که اساسنامه و قوانین خود را با قوانین و شرایط شورای پول واعتبار تطبیق نداده باشند که آنها نیز باید چرخه فعالیتی خود را تکمیل کنند .
وزیر تعاون یادآور شد در مدت زمانی که از ساماندهی تعاونی های اعتباری سپری می شود بانک مرکزی اقدامات شایسته ای انجام داد اما این کار زمانی صورت گرفت که تعاونی های اعتباری تا حدودی بزرگ شده بودند و سرمایه های مردم را در اختیار داشتند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩٠

اصلاحیه قانون تعاونی به کمیسیون های تخصصی مجلس ارسال شد

معاون وزیر تعاون از ارجاع لایحه اصلاح قانون تعاونی به کمیسیون‌های تخصصی مجلس خبر داد و گفت: اصلاحات قانون تعاون قبل از پایان سال نهایی خواهد شد.

مهندس عبدالمجید غریب رضا در گفت و گو با مهر از آخرین اقدامات به عمل آمده در زمینه اصلاح قانون تعاون خبر داد و گفت: این لایحه به کمیسیون های مختلف مجلس محول شده و در دست بررسی است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی تعاونی های وزارت تعاون، اظهار داشت: در این رابطه کمیسیون های تخصصی مجلس، موضوعاتی که احیانا دارای اختلاف باشد را با برخی از وزارتخانه ها مطرح می کنند و در این کمیسیون ها موضوع بررسی می شود.

غریب رضا تاکید کرد: ما نیز در وزارت تعاون تلاش خود را برای دفاع از لایحه دولت انجام می دهیم و من فکر می کنم امسال حتما این اصلاحیه به نتیجه خواهد رسید.

وی در زمینه روند احتمالی تغییرات در قانون جدید تعاون، افزود: با این روندی که در بررسی کار در حال انجام است کار  بررسی اصلاحات تا آخر سال پایان می یابد اما بعید می دانم چنین اتفاقی بیفتد که همه مواد قانون قبلی تغییر کند.

این مقام مسوول در وزارت تعاون این مطلب را هم افزود که ممکن است برخی مواد به قوت خود باقی باشند چون تعداد بسیار زیادی ماده قانونی دارد و شاید مجلس بخواهد برخی از بخش های آن را دست کاری کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩٠

سهم ١۵  درصدی بخش تعاونی در صادرات غیرنفتی سال جاری کشور

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت تعاون گفت: از میزان صادرات غیرنفتی مشخص شده برای سال جاری ازسوی شورای عالی توسعه صادرات ، بخش تعاونی 15درصد از این رقم را تامین می کند.

'مهندس عبدالمجید غریب‌رضا 'روز یکشنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شورای عالی توسعه صادرات 45 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی و خدمات در سال جاری را پیش بینی کرده است و بخش تعاون 15درصد از این رقم را در سال جاری تامین می کند.
وی با اشاره به اینکه پیگیری این موضوع در برنامه امسال وزارت تعاون قرار دارد، بیان داشت: در قالب یک برنامه اجرایی و از سال گذشته، سند توسعه صادرات بخش تعاونی تهیه و با سند توسعه صادرات کشور نیز هماهنگ شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩٠

احتمال افزایش ٢۵ درصدی سرمایه بانک توسعه تعاون

رییس هیات مدیره بانک توسعه تعاون از احتمال افزایش 25 درصدی سرمایه این بانک در سال 90 خبر داد.

ماشاء الله عظیمی در گفتگو با مهر با اعلام اینکه در بودجه سال جاری پیش بینی شده است که سرمایه اولیه بانک توسعه تعاون افزایش یابد، گفت: این بانک به عنوان بانک تخصصی بخش تعاون و پس از ابلاغ اصل 44 قانون اساسی با سرمایه 500 میلیارد تومانی دولت ایجاد شده است.

رییس هیات مدیره بانک توسعه تعاون اظهار داشت: البته در قانون بودجه برای افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون و همچنین افزایش توان تسهیلات دهی آن پیش بینی های خوبی انجام شده است که پس از تصویب قانون بودجه این موضوع مشخص خواهد شد.

عظیمی با تاکید بر اینکه ما به افزایش حداقل 25 درصد فکر می کنیم، بیان داشت: ما تمایل به استفاده از وجوه اداره شده به دلیل ایجاد اشتغال ارزان داریم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
وزارت تعاون در امور جاری و مدیریتی تعاونی‌ها مداخله نکند


فارس: دبیرکل اتاق تعاون ایران در نامه‌ای به وزیر تعاون ضمن تأکید بر ممنوعیت مداخله دولت در امور اجرایی، مدیریتی، مجامع و انتخابات اتاق‌های تعاون، موارد متعدد تخلفات قانونی و مقرراتی این وزارتخانه در نحوه برگزاری و ثبت مجمع انتخابات اتاق تعاون استان تهران را اعلام کرد.

در این نامه آمده است: همانـگونه که مستحـضرید در قـانون اجـرای سیـاست‌های کلی اصل 44 در فـصل توسعـه بخـش تعـاونی ضـمن پیـش‌بینـی حمـایت‌ها و مشـوق‌های لازم بـرای تـوسعه مشـارکت‌های مردمـی در تعـاونی‌ها، بر حـذف مداخـله دولـت در امـور اجرائی و مدیریتی این تشکل‌های مردمی و توانمـندسازی اتاق‌های تعاون تأکـید شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
تخفیف ٣٠ درصدی کارمزد برای خوش‌حساب‌های دریافت‌کننده تضامین

فارس: مدیر عامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون گفت: به هر یک از متقاضیان خوش‌حساب ضمانت‌نامه‌های اعتباری حداکثر 30 درصد مبلغ کارمزد دریافتی تحت مشارکت در منافع صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون تخفیف اعطاء می‌شود.

علیرضا مؤتمنی در تشریح وظایف و نقش صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون، اظهار داشت: صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون، مطابق مصوبه دهم اسفندماه 88 هیئت وزیران و ماده 2 اساسنامه، با تغییر اساسنامه و شرح وظایف جایگزین صندوق تعاون کشور شد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
مهلت ثبت‌نام از دارندگان برگه‌های سهام عدالت
4 روز دیگر تمام می‌شود

فارس: رییس هیأت مدیره اتحادیه سهام عدالت استان تهران با اشاره به اینکه مطابق مهلت قانونی تعیین شده دارندگان برگه‌های سهام عدالت تنها چهار روز دیگر برای ثبت‌ سهام خود مهلت دارند، گفت: شرکت‌های تعاونی سهام عدالت استان تهران تا پانزدهم ماه جاری از دارندگان برگه‌های سهام عدالت ثبت‌نام می‌کنند.

محمدرضا جودکی اظهار داشت: پیرو نامه تجلی‌پور "رئیس سازمان اقتصاد دارایی استان تهران "، کسانی که برگه‌های سهام عدالت را در اختیار دارند باید تا روز پانزدهم ماه جاری برای ثبت سهام خود به شرکت‌های تعاونی سهام عدالت مراجعه کنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩٠

تشکیل کمیسیون تدوین آیین‌نامه بند (ج) ماده ١٢۴ قانون برنامه پنجم


ایسنا: معاون دبیرکل اتاق تعاون ایران از تشکیل کمیسیون مشترک تدوین آیین‌نامه بند (ج) ماده 124 قانون برنامه پنجم توسعه با همکاری وزارت تعاون خبر داد.

ابراهیم تهرانی اظهار کرد: هم اکنون کمیسیون مشترک اتاق تعاون مرکزی و وزارت تعاون برای جمع‌بندی و تدوین نهایی این آیین‌نامه تشکیل شده‌ است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
ساماندهی ٣٠ هزار متقاضی اشتغال در سایت تعاون لرستان

فارس: مدیرکل تعاون لرستان گفت: 30 هزار ثبت نام شده اشتغال در سایت تعاون لرستان ساماندهی‌ می‌شوند.

بهرام عزیزی با بیان اینکه ساماندهی این افراد مبنی بر استخدام آنها نیست، اظهار داشت: ساماندهی این افراد در تمام زمینه‌ها از جمله میزان تحصیلات، نوع مهارت و ... در قالب تعاونی‌ها ساماندهی و برای پرداخت تسهیلات به کارگروه اشتعال لرستان معرفی می‌شوند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
١۶٠ مصوبه برای شرکت‌های تعاونی مسکن مهر بجنورد بررسی شد

فارس: رئیس شورای اسلامی بجنورد گفت: این شورا برای تسهیل در خانه‌دار شدن شهروندان در قالب شرکت‌های تعاونی مسکن مهر و شرکت‌های تعاونی مسکن عادی 160 مصوبه داشته است.

سیدمحمد لنگری اظهار داشت: بخشی از این مصوبات که طی دو سال اخیر انجام شده، مربوط به بازگشایی معابر عمومی، توسعه شهری و ... در قالب املاک توافق شده به مساحت 54 هکتار است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
۶۴٠ هزار نفر از جمعیت استان بوشهر عضو تعاونی‌ها هستند

فارس: مدیر‌کل تعاون استان بوشهر گفت: از جمعیت حدود 900 هزار نفری استان بوشهر، 640 هزار نفر عضو تعاونی‌ها هستند.

اصغر جعفری اظهار داشت: در بخش تعاونی‌ها 3 هزار و 297 اشتغال در استان بوشهر ایجاد شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
شرکت تعاونی سهام عدالت تهران کار خود را از سر گرفت

فارس: مدیرعامل شرکت تعاونی سهام عدالت شهر تهران گفت: پیرو دستور استاندار تهران، پلمپ ساختمان شرکت تعاونی سهام عدالت تهران به مدت دو ماه به تعویق افتاد و این شرکت از روز پنج‌شنبه کار خود را از سر گرفته است.

علی‌حسینی در خصوص آخرین تصمیمات فعال‌سازی شرکت تعاونی سهام عدالت تهران، اظهار داشت: با پلمپ شدن این ساختمان که یک هفته به طول انجامید، وقفه‌ای در فعالیت‌های شرکت پیش آمد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
اشتغال ١٢۶۴ نفر در ١٨٠ تعاونی خراسان جنوبی

فارس: مدیرکل تعاون خراسان جنوبی از ایجاد 180 تعاونی با گرایشات مختلف در سطح استان خبر داد و گفت: در این تعاونی‌ها یک‌هزار و 264 نفر مشغول به کار شده‌اند.

حسین خوشایند در گردهمایی رؤسای ادارات تعاون و رؤسای شعب بانک توسعه تعاون حراسان جنوبی با اشاره به شاخص‌های مقام معظم رهبری برای سال جهاد اقتصادی اظهار داشت: رشد اقتصادی در این سال باید حدود هشت درصد افزایش یابد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حبیب اله بهرامی - یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
نخستین نمایشگاه توانمندی تعاونی‌های لرستان گشایش یافت

فارس: با حضور نماینده ولی‌فقیه در لرستان، مدیرکل تعاون لرستان و جمعی از مسئولان لرستانی نخستین نمایشگاه توانمندی تعاونی‌های لرستان گشایش یافت.

مدیرکل تعاون لرستان در حاشیه نخستین نمایشگاه توانمندی تعاونی‌های لرستان در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی لرستان در خرم‌اباد در جمع خبرنگاران گفت: این نخستین نمایشگاهی است که با این عنوان در لرستان برپا می‌شود.


ادامه مطلب ...