روابط عمومی تعاونگران
خبرهای اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: حبیب اله بهرامی - دوشنبه ۸ اسفند ۱۳۸٤

تعاونيهاي مصرف درالتهاب بودن يا نبودن

اهواز، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۱۲/۰۷‬
داخلي.اقتصادي.تعاون.

تهيه‌كننده : رفعت كرمي مهر
سالهاازتاسيس نخستين شركت تعاوني كه دريكي از شهرهاي كوچك كشورانگليس به نام "راچ ديل" در دكاني محقر با سرمايه اوليه ‪ ۲۸‬ليره و پس انداز ‪۳۰‬ پني در هفته شروع بكار كرد، مي‌گذرد.

اين شركت كه در سال ‪ ۱۸۴۴‬ميلادي تاسيس شد، شركت تعاوني "پيشقدمان منصف راچ ديل" نام داشت كه درابتدا فقط دو شب در هفته فعال بود و پنج نوع كالا عرضه مي‌كرد.

به فاصله يكسال، تعداد اعضاي شركت از ‪ ۲۷‬نفر به ‪ ۹۰۰‬نفر رسيد و سرمايه آن نيز به هفت هزار ليره افزايش يافت، ‪ ۱۰۰‬سال بعد ميليونها انگليسي عضو اين شركت تعاوني عظيم بودند.

امروزه شركتهاي تعاوني مصرف قدرتمندي در جاي جاي دنيا بوجود آمده كه توان تاثيرگذاري روي سطح قيمتها، ايجاد اشتغال و جلوگيري ازانحصار را دارند.

درايران ، بخش تعاون بخش جديدي محسوب مي‌شود، نخستين قانون شركتهاي تعاوني در سال ‪ ۱۳۵۰‬تصويب شد كه پس از انقلاب، درسال ‪ ۱۳۷۰‬بارديگر بازنگري و تصويب شد و در سال ‪ ۱۳۷۷‬نيز اصلاحاتي روي آن صورت گرفت.

آنچه حايز اهميت است آنكه چرا با وجود تجارب موفق بسيار در دنيا در زمينه تعاوني مصرف، متاسفانه اين تعاونيها در كشور ما هنوز چندان پا نگرفته‌اند به طوري كه به محض قطع شدن حمايت دولت در دادن كالاهاي ارزان قيمت ، تعداد بسياري از آنان به صورت غير فعال درآمده‌اند.

مديرعامل يكي از شركت تعاونيهاي مصرف اهواز دراين زمينه گفت: تا پيش از سال ‪ ،۱۳۷۲‬وضع خيلي خوب بود، دولت با دراختيار گذاردن كالاهاي ارزان قيمت و كالاهاي يارانه‌اي از فعاليت شركتهاي تعاوني مصرف حمايت مي‌كرد اما اينك شركتهاي تعاوني مصرف مانند سوپرماركتي شده‌اند كه خودشان بايد دخل و خرج خودشان را اداره كنند.

"نعمت‌الله قاسمي" افزود: قيمت تعاوني بايد از قيمت بازار كمتر باشد تا جاذبه داشته و افراد عضو شوند.

وي ادامه داد: اعضا توقع دارند كه قيمتهاي تعاوني كمتر از بازار باشد و در عين حال در پايان دوره مالي سودي نيز عايدشان شود، اما جلب نظر اعضا با توجه به وضع بازار و هزينه‌هاي سنگين اداره تعاوني دشوار بوده و بدون كمك دولت براي اغلب تعاونيهاي مصرف اين امر غير ممكن و به همين دليل است كه بسياري از آنها غير فعال و تعطيل شده اند.

قاسمي گفت: البته هنوز هم با مديريت صحيح و تامين كالا از مبادي اصلي عرضه، مي‌توان رضايت اعضا را جلب كرد چنانكه اين شركت توانسته است موفقيت نسبي حاصل كند.

يكي از اعضاي شركت تعاوني مذكور گفت: اگر قرار باشد قيمت كالاي تعاوني با بيرون يكسان باشد، دليلي براي عضو شدن و خريد از تعاوني وجود ندارد.

وي كه خود را عزيزي معرفي كرد در مورد رضايت خود از تعاوني افزود:
تعاونيها ديگر مانند سابق نمي‌توانند به اعضا خدمات ارايه كنند و كالاهاي ارزانتر از بازار و با اقساط كم بهره دراختيار اعضا قرار دهند.

كارشناس حقوقي اداره كل تعاون خوزستان دراين‌باره گفت: حدود سه هزار و ‪ ۵۰۰‬شركت تعاوني فعال در سطح اين استان فعاليت مي‌كنند كه ‪ ۱۲۰‬واحد را شركتهاي تعاوني مصرف كارگري و كارمندي تشكيل مي‌دهند.

"علي دهداري" افزود: تمامي شركتهاي تعاوني مصرف عام اين استان كه در زمان جنگ تحميلي اغلب به منظور توزيع كالاهاي سهميه‌اي و كالاهايي كه دولت قصد داشت با قيمت ارزانتر در اختيار عموم قرار دهد تشكيل شده بودند، هم اكنون غير فعال شده اند.

اين كارشناس دراين زمينه كه چرابخش تعاون درايران بخش اقتصادي قدرتمندي نيست و به رشد كافي نرسيده گفت: يكي از دلايل اين امر برداشت نادرست عموم از تعاوني و اطلاع رساني ناچيز در زمينه اهداف و مزاياي بخش تعاون است.

دهداري اضافه كرد: زماني مردم تعاوني را به عنوان جايي مي‌شناختند كه كالاهاي ارزان توزيع مي‌كرد و بعدها باحمايت مالي دولت از طريق دادن تسهيلات بانكي به تعاونيها، اين تعريف نزد مردم تغيير كرد و تعاوني را به عنوان واحد اقتصادي شناختند كه دولت به راحتي به آنها تسهيلات بانكي مي‌دهد.

وي ادامه داد: براساس اين برداشتها، متقاضيان تاسيس شركت تعاوني نيز اغلب بدون شناخت كامل اهداف، بازار، رقبا، قيمتها، بازار كالاهاي مكمل يا جانشين، امكان صدور كالا و ...، تنها به اميد گرفتن تسهيلات بانكي با بهره پايين و يا استفاده از مزاياي توزيع كالاهاي يارانه‌اي وارد ميدان شدند.

دهداري گفت: بسياري از اين شركتها به دليل ناتواني در بازپرداخت تسهيلات بانكي دچار مشكلات شده و از گردونه اقتصادي خارج شدند برخي نيز با قطع شدن كمكهاي دولت كه از طريق در اختيارگذاردن كالاهاي ارزان قيمت يا يارانه اي از آنان حمايت مي‌كرد، به زانو درآمدند.

كارشناس حقوقي اداره‌كل تعاون استان اظهار داشت: هر چند اين شركتها مي‌توانستند از طريق كاهش واسطه ها، باز هم كالاهاي خود را با قيمتي پايين تر از قيمت بازار به اعضا عرضه كنند و سود نيز داشته باشند اما اغلب به خاطر نداشتن مديريتهاي قوي تعطيل شدند.

وي تاكيد كرد: اين واحدها به علت ضعفهاي بنيادي ناشي از نشناختن بازار و مشتري قادر به ادامه فعاليت نبودند.

دهداري افزود: يكي ديگراز دلايل ضعف بخش تعاون، تغييرسياست دولت‌ها بوده است كه برخي بيشتر و برخي كمتر به اين بخش اهميت داده‌اند و در عمل بيشتر حامي بخش دولتي بوده اند.

وي اضافه كرد: ضعف قانون بخش تعاون و اجرا نشدن كامل آن از ديگر دلايل پا نگرفتن اين بخش مي‌باشد.

شركت تعاوني يك بنگاه اقتصادي است كه با سرمايه شركا اداره مي‌شود و مديريت آن نيز از طريق اعضا مشخص مي‌گردد.

اين شركتها زير نظر وزارت تعاون كار مي‌كنند و براساس ماده يك قانون بخش تعاون، هدف از ايجاد آنها فراهم كردن امكانات كار براي همه، پيشگيري از تمركز قدرت اقتصادي در دست دولت، تحقق عدالت اجتماعي، قرار دادن وسايل كار دراختيار كساني كه قدرت كار دارند امااز امكانات لازم برخوردار نيستند ، پيشگيري ازانحصار، احتكار و تورم وتوسعه فرهنگ تعاون در بين مردم است.

حبیب اله بهرامی
هم نویسنده ام و شاعر و هم روزنامه نگار (دبیر شورای نویسندگان روزنامه توسعه جنوب) و هم مشاور مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان در روابط عمومی. به کار روزنامه نگاری و ترویج فرهنگ تعاون عشق می ورزم . این وب به هیچ دستگاه دولتی ، تعاونی و خصوصی و نیز گروه و حزبی وابسته نیست. مطالب و توضیحاتی که در این وب نوشته می شود نظر شخصی این جانب است و لاغیر . و نظرهای شما عزیزان تعاونگر و غیره 09166152178
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :