روابط عمومی تعاونگران
خبرهای اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٩ اسفند ۱۳۸٤

وزير دارايي:

 سهم بخش تعاونی در توليد ناخالص داخلي بايد به ‪ ۲۵‬درصد برسد

وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: از آنجا كه سهم بخش تعاون در اقتصاد كشور در سالهاي اخير بسيار ناچيز بوده است، سياستهاي كلي نظام طوري تدوين شده است كه سهم اين بخش در توليد ناخالص داخلي كشور در ‪ ۱۰‬سال آينده به ‪ ۲۵‬درصد برسد.

"داود دانش جعفري" روز دوشنبه در حاشيه امضاي تفاهمنامه وزارت تعاون با بانك ملت، هدف از امضاي اين تفاهمنامه را كه در حضور وزير تعاون، مدير عامل بانك ملت و دبيركل اتاق تعاون امضا شد، ايجاد توازن در فعاليتهاي اقتصادي سه بخش دولتي، خصوصي و تعاوني، عنوان كرد.

وي گفت: تحقق اين امر منوط به ايجاد زمينه‌هاي لازم توسط شركتهاي تعاوني بخصوص مباحث مالي و اقتصادي است.

وزير دارايي در خصوص ويژگيهاي اين تفاهمنامه اظهار داشت :از آنجا كه مباحث مالي و اقتصادي بايد به طور عمده توسط بانكها انجام شود، ابتكاري به عمل آمد كه در نهايت اتاق تعاون كشور و بانك ملت براي همكاري به توافق رسيدند.

دانش جعفري با بيان آنكه اين چارچوب داراي ابعاد مختلف است، اضافه كرد:
براساس اين تفاهمنامه تعاونيها بايد وجوه خود را در بانك ملت متمركز كنند و از سوي ديگر بانك ملت متعهد است كه متناسب با اين افزايش منابع و در چارچوب سياستهاي كلي نظام، براي توسعه بخش تعاون حمايت مالي كند.

وزير اقتصاد در خصوص اينكه بانك ملت نيز به منابع تعاونيها وجوهي اضافه خواهد كرد يا خير، گفت: اين از جزييات فني كار است ، اما بدون ترديد هر قراردادي بايد منافعي براي طرفين داشته باشد، ضمن آنكه تلاش اين است كه وضعيت تعاونيها نسبت به گذشته به جهت برخورداري از تسهيلات بانكي بهبود يابد.

وي با بيان آنكه اين از ويژگيهاي كلي قرارداد است، تاكيد كرد: تلاش خواهد شد تا زمينه بهتري براي توسعه فعاليت بنگاهها و شركتهاي تعاوني فراهم شود، ضمن آنكه چون خود اين قرارداد در چارچوب همكاري با يك بانك صورت مي‌گيرد ، زمينه آشنايي بيشتر بين تعاونيها و بانك بوجود خواهد آمد كه انجام مراحل مالي و اقتصادي براي گرفتن تسهيلات را راحت تر خواهد كرد.

دانش جعفري در خصوص نرخ سود اين تسهيلات و اينكه اگر كمتر از حد مصوب باشد ، مابه‌التفاوت آن براي نظام بانكي از چه محلي تامين خواهد شد، گفت:
نرخ سود تسهيلات بانكي بر اساس مصوبات سالانه شوراي پول و اعتبار است و بر اساس آن عمل مي‌شود ، لذا اگر قرار باشد از بخشهايي مثل صنعت، صادرات و يا ديگر بخشهاي اقتصادي از جمله تعاون سود كمتر از مصوبات شوراي پول‌و اعتبار دريافت شود، اين مابه‌التفاوت بايد از محل يارانه‌هاي دولت كه در اختيار سازمان مديريت و برنامه‌ريزي قرار مي‌گيرد، تامين شود.

دانش جعفري، رقم تخصيصي دولت از محل يارانه‌ها براي پرداخت مابه‌التفاوت نرخ سود تهسيلات را در سال جاري ‪ ۱۵‬تريليون ريال عنوان وپيش بيني كرد: اين رقم در سال آينده به ‪ ۲۲‬تريليون و ‪ ۵۰۰‬ميليارد ريال برسد.

وزير دارايي، در خصوص خروج سرمايه از كشور و ورود آن به امارات متحده عربي، گفت: اين بحث بايد از جنبه‌هاي مختلف مورد بررسي قرار گيرد و يكي از اين جنبه‌ها، مربوط به فعاليت شركتهاي ايراني در ساير نقاط دنيا است.

وي تاكيد كرد،نكته‌اي كه در اين زمينه وجود دارد، اين است كه فعاليت اين شركتها در خارج از مرزها، به معناي خروج سرمايه از كشور نيست،بلكه فعاليت ايرانياني است كه در قالب سرمايه‌گذاري در خارج از كشور و درچارچوب مقررات قانوني كشور صورت مي‌گيرد.

دانش جعفري گفت: گروه ديگر مربوط به شركتهاي ايراني فعال در خارج از كشور است كه توانسته‌اند در سالهاي مختلف و كسب موفقيتهاي گوناگون حتي سهم قابل توجهي در اقتصاد آن كشورها كسب كنند، لذا منابع آنها، منابعي نيست كه از ايران رفته باشد، بلكه ارزش افزوده ناشي از فعاليت آنهادرآن كشورها است.

وي در ادامه تصريح كرد، بايد اين ارقام را از يكديگر تفكيك كرد، ضمن آنكه ما اطلاعاتي در مورد خروج سرمايه از كشور به اين معنا كه اتفاق جديدي در اقتصاد كشور رخ داده باشد، نداريم.

به گفته وي اطلاعات حساب سرمايه در كشور مشخص است و آنچه كه به عنوان مبادلات سرمايه در كشور صورت مي‌گيرد، ثبت مي‌شود.

وي اضافه كرد: اطلاعات موجود نشان مي‌دهد كه هيچ اتفاق جديدي رخ نداده است، ضمن آنكه در واقع هم اتباع ايران در امارات سرمايه‌گذاري مي‌كنند و هم اتباع امارات در ايران براي سرمايه‌گذاري فعال هستند و اين سرمايه‌گذاريها هم اكنون حالت عادي و معمولي خود را دارد.

وزير امور اقتصادي و دارايي، وضعيت سرمايه‌گذاري خارجي در ايران را در سال جاري بالاترين مقدار سرمايه‌گذاري خارجي ثبت شده در كشور عنوان كرد و گفت: آمار مربوط به سرمايه‌گذاري خارجي به دو شكل اعلام مي‌شود .اول آمار مربوط به اعلام آمادگي شركتها براي سرمايه‌گذاري در ايران كه در چارچوب قانون جلب، تشويق و حمايت از سرمايه‌گذاري خارجي است و بخش دوم مربوط به اين است كه چه ميزان از اين قول و قرارها اجرايي و عملياتي مي‌شود .

وي با بيان آنكه در سال ‪ ۸۴‬بالاترين ميزان ورودي سرمايه خارجي را به كشور داشته‌ايم، گفت: در ‪ ۱۰‬ماهه اول امسال ‪ ۸۵۰‬ميليون دلار سرمايه‌گذاري خارجي در ايران تحقق يافته است و پيش‌بيني مي‌شود اين رقم تا پايان امسال به يك ميليارد دلار برسد.

دانش جعفري، ارقام مربوط به آمادگي شركتهاي خارجي را براي سرمايه‌گذاري در كشور حدود سه تا چهار ميليارد دلار اعلام كرد.

وي در خصوص روند توزيع سهام عدالت نيز گفت: طرح دولت اين بود كه سهام عدالت در چهار استان سيستان و بلوچستان، ايلام، خراسان جنوبي و كهكيلويه و بوير احمد توزيع شود و با بهره‌گيري از تجارب و نتايج آن ، اين اقدام در ديگر استانها اجرايي شود.

دانش جعفري اظهار داشت: اكنون به استانهاي ديگر اعلام شده است كه با تشكيل تعاوني سهام عدالت، آمادگي لازم را جهت جذب اعضاي واجد شرايط فراهم كنند تا بتوانند در فروردين ماه ‪ ۸۵‬كار عضوگيري و پذيرش اعضا جديد را آغاز كنند.

وي در پايان اضافه كرد: در اين فاصله نيز تدابيري انجام خواهد شد تا شهريور ماه ‪ ۸۵‬اولويتهاي جديد اعلام شود تا اقشار آسيب پذيري بيشتري تحت پوشش سهام عدالت قرار گيرند

حبیب اله بهرامی
هم نویسنده ام و شاعر و هم روزنامه نگار (دبیر شورای نویسندگان روزنامه توسعه جنوب) و هم مشاور مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان در روابط عمومی. به کار روزنامه نگاری و ترویج فرهنگ تعاون عشق می ورزم . این وب به هیچ دستگاه دولتی ، تعاونی و خصوصی و نیز گروه و حزبی وابسته نیست. مطالب و توضیحاتی که در این وب نوشته می شود نظر شخصی این جانب است و لاغیر . و نظرهای شما عزیزان تعاونگر و غیره 09166152178
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :