روابط عمومی تعاونگران
خبرهای اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ٢۳ فروردین ۱۳۸٥

 

مديركل تعاون استان تهران‌:


تعاوني‌ها ديگر نگران دريافت تسهيلات نباشند

تبديل صندوق تعاون و ادغام آن در صندوق مهررضا (ع)، مغايرتي با اهداف بخش تعاون ندارد و نه تنها خلايي در بخش تعاوني ايجاد نمي‌كند بلكه موجب تقويت اين بخش و توسعه اشتغالزايي در كشور مي‌شود.

دكتر اكبر علي‌گلي ـ مديركل تعاون استان تهران ـ در گفت‌وگو با خبرنگار تعاون ايسنا، درباره اهداف تبديل صندوق تعاون در صندوق مهررضا(ع) اظهار كرد: صندوق تعاون به دليل آنكه در گذشته ارتباط چندان مستقيمي با تعاوني‌ها نداشت و نمي‌توانست چندان پاسخگوي نيازهاي بخش تعاون باشد و از طرفي براي فعال كردن بسياري از تعاوني‌ها نيازمند تسهيلات بسياري بوديم لذا تصميم گرفته شد تا اين صندوق به همراه چند صندوق ديگر نظير فرصت‌هاي شغلي در صندوق مهررضا(ع) ادغام شوند.

وي تصريح كرد: صندوق تعاون به دليل آنكه يك چارچوب تخصصي را رعايت مي‌كرد و ارتباطي با بازارهاي پولي و مالي به معناي واقعي و در حد صندوق‌هاي قرض‌الحسنه و حتي تعاوني‌هاي اعتبار نداشت، نتوانست اهدافي را براي آن پيش‌بيني شده بود محقق كند در نتيجه موضوع ادغام اين صندوق مطرح و پذيرفته شد.

علي گلي با تاكيد بر اينكه ادغام صندوق تعاون در مهررضا(ع) مغاير با اهداف بخش تعاون نيست، گفت: اين كار موجب تقويت بخش تعاون و حمايت بيشتر از تعاوني‌ها مي‌شود لذا مي‌توان اميدوار بود كه صندوق تعاون همانند گذشته در اختيار بخش تعاوني قرار بگيرد.

مديركل تعاون استان تهران با اشاره به تاكيدات دولت در امر اشتغالزايي و رفع بيكاري اظهار كرد: با توجه به تاكيدات دولت در امر اشتغالزايي، بحث حل معضل بيكاري و به طور كلي به بخش تعاون واگذار شده است و بر اين اساس يكي از وظايف مهم و خطير صندوق تعاون نيز رفع بيكاري و كارآفريني است هرچند كه در گذشته يكسري ضعف‌ها و نقايص سيستمي در بخش تعاون وجود داشت كه باعث كمرنگ شدن ارتباط تعاوني‌ها با اداره كل و وزارت تعاون به لحاظ گرفتن تسهيلات شد و تنها كساني مي‌توانستند از امكانات مالي استفاده كنند كه داراي روابط عمومي خوبي بودند.

وي ادامه داد: به همين دليل اطلاع‌رساني شفاف و درستي در زمينه تسهيلات‌دهي به تعاوني‌ها صورت نگرفته بود ولي خوشبختانه در سال 85 كه مصادف با اولين سال فعاليت جدي دولت است توجه اساسي به بخش تعاوني شده است به نحوي كه براي اولين بار اجازه فروش 200 ميليارد تومان اوراق مشاركت از طريق بخش تعاوني داده شده كه تاكنون در بخش تعاون بي سابقه بوده است.

علي گلي در پاسخ به اين پرسش كه در صورت ادغام صندوق تعاون در مهررضا(ع) نياز متقاضيان تسهيلات در بخش تعاون چگونه تامين مي‌شود، گفت: ديدگاهي كه اكنون در دولت وجود دارد اين است كه آن دسته تعاوني‌هايي كه فعال هستند و مي‌توانند تسهيلات بانكي را جذب كنند از دريافت تسهيلات و وام بانكي بهره‌مند شوند و اداره كل تعاون استان تهران نيز آمادگي كامل در اين زمينه را دارد.

مديركل تعاون استان تهران با بيان اينكه تعاوني‌ها ديگر نگران دريافت تسهيلات نباشد، افزود: تعاوني‌ها به ادارات كل استان‌هاي مربوطه مراجعه كنند و مطمئن باشند كه محدوديتي براي دريافت وام و تسهيلات ندارند و امكانات خوبي در اختيارشات گذاشته مي‌شود.

وي با اشاره به امضاي تفاهم‌نامه مشترك ميان بانك ملت و وزارت تعاون گفت: به دليل وجود برخي كاستي‌ها به واسطه نبودن ابزار مناسب در صندوق تعاون مشكلات بخش تعاون در حد انتظار رفع نمي‌شد لذا تفاهم‌نامه‌اي را سال گذشته با بانك ملت به امضا رسانديم تا بخشي از حمايت‌هاي مالي لازم را به دست آوريم و تلاش داريم تا در كنار اين مساله تاسيس بانك توسعه تعاون را نيز در دستور كار خود قرار بدهيم لذا با ادغام صندوق تعاون هيچ گونه خلائي در بخش تعاون به وجود نمي‌آيد.

علي گلي در پايان در خصوص نحوه همكاري و پشتيباني صندوق تعاون در وضعيت جديد اظهار كرد: براساس آنچه براي ساختار صندوق تعاون ترسيم شده اين صندوق از زيرمجموعه وزارت تعاون خارج مي‌شود و در اختيار معاون اول رياست جمهوري قرار مي‌گيرد. در استان‌ها نيز استانداران و در شهرستان‌ها، فرمانداران مسووليت آن را عهده‌دار هستند البته بخش تعاون به عنوان يكي از اعضاي هيات امناي صندوق مهررضا(ع) حضور دائمي دارد و تاثيرگذار است و لذا نگراني خاصي براي آنكه بتوانيم از منابع اين صندوق به نفع تعاوني‌ها استفاده كنيم وجود ندارد.

حبیب اله بهرامی
هم نویسنده ام و شاعر و هم روزنامه نگار (دبیر شورای نویسندگان روزنامه توسعه جنوب) و هم مشاور مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان در روابط عمومی. به کار روزنامه نگاری و ترویج فرهنگ تعاون عشق می ورزم . این وب به هیچ دستگاه دولتی ، تعاونی و خصوصی و نیز گروه و حزبی وابسته نیست. مطالب و توضیحاتی که در این وب نوشته می شود نظر شخصی این جانب است و لاغیر . و نظرهای شما عزیزان تعاونگر و غیره 09166152178
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :