روابط عمومی تعاونگران
خبرهای اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: حبیب اله بهرامی - چهارشنبه ۳٠ فروردین ۱۳۸٥

 

مديركل تعاون استان تهران:
 كاهش يك باره نرخ سود بانكی

 مشكل‌آفرين است

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بازرگاني

ناهماهنگ بودن ميزان نرخ تورم با تسهيلات بانكي ممكن است در كوتاه‌مدت مشكلات و عواقبي را به دنبال داشته باشد اما در درازمدت موجب رقابت بين بانك‌ها مي‌شود و مردم از اين منظر سود و منفعت بيشتري نصيبشان مي‌شود.

دكتر اكبر علي گلي ـ مديركل تعاون استان تهران ـ در گفت‌وگو با خبرنگار تعاون ايسنا، درباره كاهش نرخ سود بانك‌هاي خصوصي ابراز عقيده كرد و گفت: برخلاف نظر كساني كه كاهش سود تسهيلات بانك‌هاي خصوصي را موجب اختلال و نابودي بخش خصوصي مي‌دانند معتقدم كه چنين چيزي نيست و اگر اين اتفاق مي‌افتاد، بانك‌هاي خصوصي نبايد در دوبي با سود سه درصد تسهيلات در اختيار متقاضيان قرار بدهند.

وي تصريح كرد: سياست كاهش سود تسهيلات بانك‌هاي دولتي و خصوصي نه تنها باعث بروز مشكل نمي‌شود بلكه كمك مي‌كند تا در آينده نزديك اقتصاد كشور از حالت تورمي خارج شود زيرا وقتي مردم احساس مي‌كنند كه با سپرده‌گذاري در بانك‌ها سود خوبي مي‌گيرند طبعا پولشان را در بانك‌ها مي‌ گذارند و ديگر زحمت فعاليت اقتصادي به خود نمي‌دهند و همين مساله آثار سوئي را به دنبال دارد.

مديركل تعاون استان تهران ادامه داد: در حالي كه كاهش سود در بخش سپرده‌ها و تسهيلات موجب مي‌شود كه مردم خود وارد عرصه‌هاي اقتصادي شوند و با پرداختن به امور مولد به اشتغالزايي و كارآفريني كمك كنند.

علي گلي با بيان اينكه يك جانبه عمل كردن در اقتصاد نتيجه‌اي نمي‌دهد، گفت: نگراني بسياري از بانك‌ها يك بعدي است و آنها بيشتر به منافع و ساختار خود فكر مي‌كنند در حالي كه نمي‌شود به اين قضيه يك بعدي نگاه كرد و بخش خصوصي هم اگر مي‌خواهد به معناي واقعي فعاليت كند بايد سودش را هماهنگ با بانك‌هاي دولتي كاهش دهد تا رقابت پذيري ايجاد كند.

مديركل تعاون استان تهران كاهش نرخ بهره‌هاي بانكي را موجب رونق اقتصاد و فعال شدن توليد كشور دانست و افزود: اين سياست هيچ مشكلي را در درازمدت ايجاد نمي‌كند هرچند كه ممكن است در كوتاه‌مدت به واسطه مقاومت‌هايي كه مي‌شود مشكلاتي را به وجود آورد.

وي در ادامه با طرح اين پرسش كه بخش خصوصي چه مزيتي نسبت به بخش دولتي دارد و چه امكانات و خدماتي را به جامعه مي‌دهد كه بخش دولتي نمي‌دهد، اضافه كرد: آنچه مسلم است تفاوتي در ارائه خدمات بانك‌هاي خصوصي با بانك‌هاي دولتي وجود ندارد و لذا اگر بانك‌هاي خصوصي در خصوص پايين آوردن نرخ بهره‌هاي خود اقدام نكنند چه بسا اين تفكر در جامعه ايجاد شود كه آنها از اين فرصت به عنوان يك رانت استفاده مي‌كنند و مانع از رشد و ترقي اقتصاد كشور مي‌شوند.

علي گلي همچنين درباره منطقي كردن سود تسهيلات بانكي اظهار كرد: سال گذشته سود بانك‌ها درصدي كاهش يافت ولي تاثير خاصي را برخلاف پيش‌بيني‌ها شاهد نبوديم امسال هم بر روي همان عدد 14 درصد تعيين شده نرخ سود را داريم ولي تا همين لحظه اتفاق خاصي در اقتصاد كشور رخ نداده است لذا رفتن يك باره به سمت تك نرخي شدن سود تسهيلات بانكي با مدت زمان كوتاه مشكلاتي را ايجاد مي‌كند و بايد نرخ بهره را به شكل پلكاني كاهش داد.

مديركل تعاون استان تهران در بخش ديگري از گفت‌وگو با ايسنا به برنامه‌هاي پيش‌بيني شده از سوي اداره كل تعاون تهران در سال جاري اشاره و اذعان كرد: با اعتبارات مناسب و خوبي كه امسال براي بخش تعاون در نظر گرفته شده در صدد هستيم تا ميزان اشتغالزايي را افزايش بدهيم و با اعطاي تسهيلات و تشكيل تعاوني‌هاي جديد و تقويت تعاوني‌هاي راكد و غيرفعال به سمت اشتغالزايي در بخش تعاون حركت كنيم.

وي از انتقال 38 درصد پس‌انداز بخش خصوصي به بخش تعاوني خبر داد و گفت: براساس برنامه‌هاي پيش‌بيني شده بايد تا پايان برنامه پنج ساله چهارم 28 ميليون نفر را عضو بخش تعاون كنيم و در راستاي افزايش و ارتقاي سهم بخش تعاون تا 15 درصد در اقتصاد ملي، 38 درصد پس‌انداز بخش خصوصي را در بخش تعاوني متمركز كنيم.

علي گلي تصريح كرد: همچنين تلاش داريم كه سهم تسهيلات واگذاري بخش تعاون را تا 30 درصد افزايش بدهيم يعني 30 درصد منابع بانكي را از طريق صندوق تعاون در اختيار بخش تعاون قرار بدهيم.

مديركل تعاون استان تهران مهمترين اولويت اين اداره كل در سال جاري را فرهنگ‌سازي در بخش تعاون نام برد و به خبرنگار تعاون ايسنا گفت: متاسفانه در حال حاضر اغلب مردم با فرهنگ تعاون هيچ آشنايي ندارند و فرهنگ مشاركت، تعاون و همياري آن طور كه بايد رواج پيدا نكرده است لذا براي حل مشكلات و موانع بايد به سمت فرهنگ‌سازي برويم و مردم با مفهوم و معناي تعاون در اقتصاد آشنا شوند.

وي ابراز اميدواري كرد: با رويكرد جديدي كه در اقتصاد كشور به وجود آمده و از خصوصي‌سازي يا دولتي بودن صرف خارج شده‌ايم به سمت ترسيم چشم‌انداز بخش تعاون در اقتصاد ملي حركتي كرده و با رونق بخش تعاون مشكلات اقتصاد و نظام حل شود.

حبیب اله بهرامی
هم نویسنده ام و شاعر و هم روزنامه نگار (دبیر شورای نویسندگان روزنامه توسعه جنوب) و هم مشاور مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان در روابط عمومی. به کار روزنامه نگاری و ترویج فرهنگ تعاون عشق می ورزم . این وب به هیچ دستگاه دولتی ، تعاونی و خصوصی و نیز گروه و حزبی وابسته نیست. مطالب و توضیحاتی که در این وب نوشته می شود نظر شخصی این جانب است و لاغیر . و نظرهای شما عزیزان تعاونگر و غیره 09166152178
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :