روابط عمومی تعاونگران

خبرهای اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان

نویسنده: حبیب اله بهرامی - سه‌شنبه ٥ اردیبهشت ۱۳۸٥

 

مديرعامل تعاوني مصرف شركت واحد اتوبوسراني تهران و حومه: 


 فروش اقساطي درد بزرگ تعاوني‌هاي مصرف است

 

در نحوه توزيع اوراق مشاركت تعاوني‌هاي توليدي و توزيعي را در اولويت قرار بدهند و دقت شود تا سهام شركت‌هايي واگذار شود كه با حوزه فعاليت تعاوني‌ها تناسب داشته باشد.

مسعود گرگاني ـ مديرعامل تعاوني مصرف شركت واحد اتوبوسراني تهران و حومه ـ ‌در گفت‌وگو با خبرنگار تعاون ايسنا، درباره توزيع اوراق مشاركت از سوي بخش تعاون كشور ابراز عقيده كرد: توزيع اوراق مشاركت از سوي بخش تعاون امتياز بزرگ و مثبتي است و اگر از طريق وزارت تعاون توزيع شود بهتر است چون شركت‌هاي دولتي كه حوزه فعاليتشان در ارتباط با تعاوني‌هاست مي‌توانند از اين طريق با تعاوني‌ها مشاركت كنند.

وي با تاكيد بر اينكه در انتشار اوراق مشاركت تعاوني‌هاي توليدي و توزيعي در اولويت هستند، اظهار كرد: طبعا تعاوني‌هاي توليدي و توزيعي به لحاظ گسترش حوزه خدمات‌رساني خود مي‌توانند نقش موثري داشته باشند به عنوان مثال تعاوني‌هاي مصرف مي‌توانند سهامدار كارخانجات محصولات غذايي باشند يا تعاوني‌هاي مسكن سهام كارخانه‌هاي توليد سيمان، مصالح و آجرپزي را خريداري و توزيع كنند.

گرگاني تصريح كرد: در خصوص نحوه انتشار اوراق مشاركت بايد دقت كرد كه سهام شركت‌هايي واگذار شود كه با قالب و حوزه فعاليت تعاوني‌ها تناسب داشته باشد تا هم موجب افزايش بنيه و انگيزه مشاركت در تعاوني‌ها شود و هم براي شركت‌ها و كارخانجاتي كه سهام عرضه مي‌كنند مطلوب‌تر باشد.

رييس هيات مديره تعاوني مصرف شركت واحد اتوبوسراني تهران و حومه در ادامه در خصوص ادغام صندوق تعاون در صندوق مهررضا(ع) گفت: اگر با ادغام صندوق تعاون، تمكن مالي صندوق مهررضا(ع) به حدي باشد كه بتواند جوابگوي نيازهاي مالي تعاوني‌ها باشد با ادغام آن موافقيم آما آنچه مسلم است مي‌توان بنيه مالي صندوق تعاون را افزايش داد تا بهتر بتواند در خدمت تعاوني‌ها باشد.

وي ادامه داد: صندوق مهررضا(ع) نبايد رويه‌اي همانند صندوق تعاون داشته باشد كه از يك طرف دولت آن را حمايت و تغذيه كند ولي از طرف ديگر بدون تخصيص اعتبار مناسب و بلاتكليف بماند اگر چنين رويكردي در صندوق مهررضا(ع) نيز دنبال شود نتيجه‌اي ندارد و حتي اگر بيش از پنج صندوق را در هم ادغام كنيم ولي ساختار آن و نحوه تزريق اعتبار بر آن نامشخص باشد هيچ فايده‌اي ندارد.

مديرعامل تعاوني مصرف شركت واحد اتوبوسراني تهران و حومه با بيان اينكه هدف رييس جمهور از ادغام صندوق‌ها در همديگر و ايجاد يك صندوق واحد بهبود خدمت‌رساني و برآوردن نيازهاي افراد است، اضافه كرد: شكي نيست كه تصميم ادغام صندوق تعاون صرفا در راستاي تقويت بنيه مالي و تسهيلات‌دهي آن است ولي بايد صبر كرد و ديد كه اين طرح به كجا مي‌رسد و آيا وجود صندوق به قوت خود باقي مي‌ماند يا در مهررضا(ع) ادغام مي‌شود.

گرگاني در بخش ديگري از گفت‌وگو با ايسنا، خواستار بازپرداخت طولاني مدت وام‌ها و كاهش نرخ بهره‌ها شد و گفت: خواسته‌اي كه از مسوولان داريم اين است كه دريافت بهره‌هاي بانكي را از بخش تعاون حذف كنند يا حداقل درصد آن را پايين بياورند و كارمزدها در حد يك تا دو درصد باشد تا تعاوني‌ها بتوانند روي پاي خود بايستند.

وي ادامه داد: مثلا تعاوني‌هاي مصرف كه عمدتا فروش اقساطي دارند و داراي شعبات بسيار و اعضاي بيشتري هستند نيازمند تمكن مالي هستند به همين دليل اگر بنيه مالي ما افزايش يابد هم بهتر مي‌توانيم در خدمت سهامداران و اعضاي خود باشيم و هم با نازل‌ترين قيمت يا اقساط بلندمدت اجناس خود را عرضه كنيم.

رييس هيات مديره تعاوني مصرف شركت واحد اتوبوسراني تهران و حومه، فروش اقساطي را درد بزرگ تعاوني‌هاي مصرف دانست و افزود: اگرچه مزيت خوبي براي سهامداران دارد ولي انتظار بيشتر تعاوني‌ها اين است كه نسبت به حمايت و تقويت توان مالي آنها اقدام شود و در دريافت تسهيلات، بهره‌هاي پايين و بازپرداخت طولاني‌مدت را مدنظر قرار بدهند.