در نشست مسوولان جهاد دانشگاهی و اداره‌کل تعاون، کار و رفاه خوزستان توافق شد؛

تدریس رشته‌های مورد نیاز تعاون

در مرکز علمی‌کابردی جهاد دانشگاهی


در نشست مشترک مسوولان سازمان جهاد دانشگاهی و اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان، بر ضرورت گرفتن مجوز رشته‌های مورد نیاز تعاون برای ارایه در مرکز علمی‌کابردی جهاد دانشگاهی تاکید شد.

نشست مشترک مسوولان سازمان جهاد دانشگاهی و اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان به منظور بررسی زمینه‌های همکاری هرچه بیشتر دو مجموعه در دفتر رییس جهاد دانشگاهی خوزستان برگزار شد.

رییس جهاد دانشگاهی خوزستان در این نشست با اشاره به روند شکل‌گیری جهاد دانشگاهی در سال ۵۹ به فرمان امام(ره) و با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، اظهار کرد: تقریبا از همان زمان اولین واحد جهاد دانشگاهی در کشور، در خوزستان و در دانشگاه جندی‌شاپور سابق شکل گرفت و اکنون از قدیمی‌ترین و یکی از سه واحد بزرگ جهاد دانشگاهی از حیث تنوع فعالیت‌ها و تعداد کارکنان در سطح کشور شناخته می‌شود.

سیدعلیرضا علوی افزود: در حال حاضر چهار حوزه مأموریت برای جهاد دانشگاهی خوزستان تعریف شده است که در حوزه آموزش سه فعالیت عمده انجام می‌شود. مؤسسه آموزش عالی جهاددانشگاهی خوزستان اکنون در سه مقطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد با دارابودن ۳۲ کدرشته فعال از طریق سازمان سنجش دانشجو می‌پذیرد و با وجود چهار هزار دانشجوی در حال تحصیل، می‌تواند بستر مناسبی برای توسعه فرهنگ تعاون باشد.

وی مرکز علمی‌کاربردی جهاددانشگاهی را به‌عنوان دومین فعالیت عمده حوزه آموزش نام برد و گفت: این مرکز، به‌عنوان اولین مرکز آموزش عالی علمی‌کاربردی خوزستان از سال ۷۷ فعالیت خود را آغاز کرد و در حال حاضر ۲ هزار دانشجو دارد. مجموعه مؤسسه و مرکز علمی‌ کاربردی جهاد دانشگاهی تاکنون حدود ۱۳ هزار نفر فارغ‌التحصیل داشته‌اند که این مجموعه نیز بستر مناسبی برای ترویج و توسعه فرهنگ تعاون است.

علوی ادامه داد: سومین فعالیت عمده حوزه آموزش جهاد دانشگاهی، ارایه آموزش‌های کوتاه‌مدت تخصصی و برگزاری آزمون‌های مختلف سراسری و استخدامی است که جهاد دانشگاهی از سوی معاونت منابع انسانی ریاست جمهوری متولی آموزش‌های ضمن خدمت کارکنان دولت و آموزش‌های زاد است و در حال حاضر سالانه بیش از ۷۰۰ هزار نفر از آموزش‌های کوتاه‌مدت آن استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به فعالیت سه مرکز آموزش‌های تخصصی کوتاه‌مدت در اهواز، عنوان کرد: به‌طور مثال وزارت نفت در پروژه غرب کارون، توانمندسازی نیروهای موردنیاز این پروژه را به جهاددانشگاهی خوزستان واگذار کرده است و یا وزارت بهداشت برگزاری دوره‌های کمک‌پرستاری را به جهاد دانشگاهی واگذار کرد که در این طرح تقریبا ۷۰۰ نفر در خوزستان آموزش داده شدند و چون این دوره‌ها تخصصی و مهارتی هستند، اغلب به اشتغال منتهی می‌شوند.

رییس سازمان جهاددانشگاهی خوزستان با بیان اینکه حوزه آموزشی جهاددانشگاهی بدلیل تنوع آن یک بستر مناسب برای همکاری با سازمان‌های دیگر است، گفت: همچنین مرکز آزمون جهاددانشگاهی از سوی سازمان سنجش نماینده برگزاری آزمون‌های استخدامی و کنکورهای سراسری است و در حوزه آموزش‌های مرتبط با تعاونی‌ها وآزمون‌ها، این بستر کاملا فراهم است.

علوی همچنین در حوزه پژوهشی ۲ مأموریت اساسی جهاد دانشگاهی را در پژوهشکده تکنولوژی تولید و مراکز تخصصی پزشکی عنوان و تصریح کرد: در حال حاضر بزرگترین پروژه ساخت قطعات نفتی در جهاددانشگاهی، تحت عنوان مته‌های حفاری در پژوهشکده تکنولوژی تولید خوزستان در حال انجام است که این پروژه جزوه ۱۰ قلم کالای استراتژیک صنعت نفت است و اکنون در مرحله راه‌اندازی خط تولید انبوه قرار دارد.

وی افزود: بومی‌سازی دیگر قطعات صنعت نفت و نظارت بر کیفیت قطعات خریداری‌شده توسط واحدهای مختلف نفت، در مرکز خدمات مهندسی و بازرسی فنی جهاددانشگاهی خوزستان انجام می‌شود و در حوزه مهندسی معکوس از سال ۸۴ تاکنون ۱۲ هزار قطعه و تجهیز در این مرکز، به شیوه مهندسی معکوس تولید شده است. همچنین در حوزه مأموریت‌های پژوهشی، در بخش بهداشت و درمان شعبه پژوهشگاه رویان در اهواز راه‌اندازی شد و تاکنون ۲۳۰ زوج نابارور با استفاده از خدمات درمانی این مرکز، صاحب فرزند شده‌اند؛ در بحث توریسم‌درمانی نیز پذیرش بیمار از کشور عراق در این مرکز آغاز شده است.

رییس سازمان جهاددانشگاهی خوزستان با اشاره به آغاز فعالیت مرکز پزشکی جهاددانشگاهی تحت عنوان آزمایشگاه مستضعفین از سال ۶۳، خاطرنشان کرد: این مرکز امسال به‌عنوان مرکز پزشکی برتر جهاددانشگاهی کشور انتخاب شد که به‌عنوان یک بستر خدمات تخصصی پزشکی با قیمت و کیفیت مناسب در حال ارایه خدمت به مردم است؛ البته طرح توسعه این مرکز نیز در حال انجام است.

علوی ادامه داد: در حوزه پژوهشی علاوه بر این مراکز، گروه‌های پژوهشی آموزش سلامت و روانشناسی مطالعات بسیار ارزشمندی انجام داده‌اند. همچنین در حوزه فرهنگی به‌عنوان حوزه سوم مأموریت‌های جهاددانشگاهی که فلسفه تأسیس جهاد بر مبنای آن قرار دارد، خبرگزاری‌های ایسنا (دانشجویان ایران) و ایکنا (خبرگزاری قرآنی کشور) و مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) در درون جهاددانشگاهی شکل گرفته‌اند و فعالیت می‌کنند. مرکز فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان از دیگر بخش‌های حوزه فرهنگی است که اخیرأ نیز مجلد رایحه ویژه‌نامه علامه شوشتری را تدوین کرده و این نشریه در سطح ملی و بین‌المللی توزیع می‌شود.

وی عنوان کرد: حوزه چهارم مأموریت‌های جهاددانشگاهی، حوزه اشتغال است که فعالیت‌های آن در قالب سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان دنبال می‌شود. اخیرأ نیز مجوز مرکز رشد فناوری‌های نوین سلامت از سوی وزارت بهداشت اخذ شد که در ماه جاری افتتاح می‌شود. تاکنون نیز رویدادهای استارتاپی بسیاری از سوی این دفتر برگزار شده است زیرا مشکل فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، نداشتن مهارت‌های ورود به بازار کار و اشتغال است که تلاش کردیم تا از طریق سازمان تجاری‌سازی فناوری این خلأ را پر کنیم و در این خصوص ارتباط بسیار خوبی با اداره‌کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان داریم.

رییس سازمان جهاددانشگاهی خوزستان با اعلام آمادگی در مجموعه جهاد خوزستان برای انجام کارهای مشترک در همه حوزه‌های موجود، عنوان کرد: باتوجه به ارائه درس کارآفرینی در برنامه درسی تمام دانشجویان جهاددانشگاهی، می‌توانیم یک جلسه از این واحد درسی را به ارایه آموزش‌های مرتبط با تعاونی اختصاص دهیم. ارایه این آموزش‌ها به دانشجویان در قالب درس مدیریت کسب‌ و کار نیز قابل انجام است.

 

* در تعاون بیش تر بر مردمی‌سازی اقتصاد تأکید داریم

همچنین در این نشست، معاون تعاون اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان، ضمن ابراز خرسندی از توسعه همکاری‌های مشترک با جهاد دانشگاهی در قالب تفاهم‌نامه‌های موجود با بیان این که تصوری که از تعاون در جامعه وجود دارد به‌طور عام این است که تعاون کالایی به نرخ ارزان ارایه می‌دهد، گفت: بیش تر فعالیت ما قبل از آن که درباره تشکیل تعاونی باشد، با یک شیوه زندگی و فرهنگ اجتماعی مرتبط است.

سعید حمید با اشاره به تأکید بسیار بر فرهنگ تعاون و همکاری در متون دینی و ملی، افزود: در زندگی واقعی می‌بینیم که رقابت‌ها برای حذف یکدیگر است اما آنچه در فرهنگ ما ذکر شده، این است که برای توانمندسازی یکدیگر مسابقه بدهیم و در کارهای نیک بر یکدیگر سبقت بگیریم. شیوه تعاونی نیز یک فرهنگ است که سبک زندگی ما بر همین پایه، بنا نهاده شده است اما اکنون انحراف زیادی از این شیوه زندگی وجود دارد.

معاون تعاون اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان با تأکید بر اینکه تعاون پیش از آنکه یک بحث اقتصادی باشد یک موضوع اجتماعی است تصریح کرد: اگر خاستگاه تعاون را در فرهنگ خودمان بررسی کنیم می‌بینیم در رویدادها و مراسم‌های اجتماعی که نیاز به همکاری باشد بدون وجود یک فرماندهی، زنجیره موردنیاز برای انجام کار خود به‌ خود شکل می‌گیرد و نمونه آن را در جنگ تحمیلی با تشکیل زنجیره‌های مردمی شاهد بودیم. هرچه این زنجیره‌ها مطلوب‌تر و مؤثرتر باشد، بیشتر می‌توانیم به اهداف خود برسیم؛ توسعه هم نتیجه همین ارتباطات مطلوب است.

حمید اظهار کرد: در تعاون بیشتر بر مردمی‌سازی اقتصاد تأکید داریم که مردم را در حوزه اقتصاد فعال کرده و باری از دوش دولت برداریم. شیوه کار تعاونی نیز یک کار فرهنگی است و برای بهبود زندگی اجتماعی و ارتباط مؤثر مردم با یکدیگر تلاش می‌کنیم تا امکانات موجود و منابع خرد (اتحاد سرمایه‌های کوچک و افکار پراکنده) را در قالب یک تشکل هدایت کنیم. بحث مشارکت‌های مردمی نیز از ارکان توسعه پایدار است و در فضای دانشگاهی این کار می‌تواند بهتر انجام شود.

وی یکی از انواع تعاونی‌های مورد حمایت را تعاونی‌های دانش‌بنیان عنو ان و خاطرنشان کرد: در فضای دانشگاه‌ها می‌توان با تشکیل این تعاونی‌ها امکانات مادی و فکری را تجمیع کرد. امیدواریم بتوانیم در این زمینه همکاری‌های خوبی داشته باشیم.

همچنین در این نشست سیدرضا علوی رییس دفتر تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاد دانشگاهی خوزستان، با اشاره به وجود برخی مشکلات در ساختار شرکت‌های تعاونی اعلام آمادگی کرد این دفتر در حوزه‌های عارضه‌یابی، مشاوره، بازاریابی، ارایه آموزش‌های مدیریتی موردنیاز و همچنین برگزاری تورهای ترویجی و بازدید دانشجویان از شرکت‌های موفق، با این معاونت همکاری داشته باشد.

وی افزود: در نقشه جامع علمی کشور، آموزش و ترویج کارآفرینی و اشتغال به جهاددانشگاهی واگذار شده است و از این نظر می‌توانیم در بحث تعاون نیز در حوزه‌های ترویجی، تبلیغی و آموزشی ورود کنیم.

گفتنی است: گرفتن مجوز رشته‌های مورد نیاز تعاون برای ارایه در مرکز علمی‌کابردی جهاد دانشگاهی، ارایه آموزش‌های تعاون در قالب درس کارآفرینی دانشجویان، تشکیل شرکت‌های تعاونی کارکنان، تمهید ساز و کار لازم برای توانمندسازی دانشجویان در حوزه تعاون، استفاده از ظرفیت مراکز آموزش‌های تخصصی جهاد دانشگاهی و سازماندهی استارتاپ‌ها در قالب تعاونی از مهم‌ترین مباحث مورد نظر طرفین در این نشست بود.

/ 0 نظر / 53 بازدید